قیمت لحظه ای خرید و فروش دش - DASH

بهترین روش خرید دش برای کاربران ایرانی

ارز دیجیتال دش یکی از هاردفورک‌های بلاکچین لایت کوین است که اکنون به عنوان یک ارز دیجیتال مستقل در بازار فعالیت می‌کند. این ارز دیجیتال در سال ۲۰۱۴ راه‌اندازی شد؛ البته در ابتدا Xcoin نام داشت و بعد از آن به Darkcoin تغییر نام داد، DASH‌ سومین نامی بود که برای این پروژه در نظر گرفته شد. دش روی بلاکچین اختصاصی خود که شاخه‌ای از لایت کوین است، فعالیت می‌کند.

دش چیست؟

لایت کوین یکی از هاردفورک‌های بیت کوین بود که بخشی از مشکلات این بلاکچین را از بین برد، اما خالی از ایراد نبود. به همین دلیل بعد از مدتی هاردفورک DASH که از ترکیب دو واژه Digital و Cash ایجاد شده، راه‌اندازی شد.

خرید دش

توسعه‌دهندگان اهداف مختلفی برای راه‌اندازی این هاردفورک داشتند، آن‌ها در ابتدا می‌خواستند حریم خصوصی بیت کوین و لایت کوین را ارتقا دهند، اما بعد از مدتی هدف خود را دوباره تعریف کردند و دش را به عنوان پروژه‌ای کاربردی برای پرداخت و یک واحد مالی دیجیتال معرفی کردند. در حال حاضر این ارز دیجیتال در میان ۱۰۰ ارز دیجیتال برتر جهان است.

چه کسی خالق دش است؟

پروژه دش برای اولین بار توسط ایوان دافیلد (Evan Duffield) معرفی شد و همانطور که پیش از این گفتیم، ایکس کوین نام داشت. این پروژه در سال ۲۰۱۴ راه‌اندازی شد. دش جزو پروژه‌هایی بود که تغییرات زیادی در روند آن ایجاد شد، اما اکنون جزو معتبرترین ارزهای دیجیتال بازار محسوب می‌شود و ارزش بازار آن به بیش از ۱.۶ تریلیون دلار می‌رسد.

چه تعداد دش در گردش وجود دارد؟

تعداد توکن‌های دش هم مانند برادران بزرگش (بیت کوین و لایت کوین) محدود است. این ارز دیجیتال قابلیت استخراج دارد و در نهایت تعداد توکن‌های آن به ۱۸.۹ میلیون توکن خواهد رسید. در حال حاضر بیش از ۱۰ میلیون توکن استخراج شده و در شبکه گردش دارد. البته بخشی از این توکن‌ها در آدرس‌های مختلف قفل شده‌اند؛ قفل شدن بخشی از دارایی‌ها درباره اکثر ارزهای دیجیتال وجود دارد.

چرا دش منحصر به فرد است؟

حریم خصوصی در DASH نسبت به بیت کوین و لایت کوین قوی‌تر است و کاربرانی که ناشناس بودن هنگام تراکنش‌های ارز دیجیتال برایشان اهمیت دارد، ترجیح می‌دهند کارهایشان را با استفاده از این ارز دیجیتال انجام دهند.

البته در طول فعالیت پروژه، اهداف دش تغییر کرد. در حال حاضر توسعه‌دهندگان در تلاشند دش را به یک پروتکل کاربری برای پرداخت با ارزهای دیجیتال تبدیل کنند. آن‌ها در تلاشند قابلیت‌های پیشرفته‌تر از بیت کوین و لایت کوین به کاربران ارائه دهند و عملکرد بهتری نسبت به آن‌ها داشته باشند.

قیمت دش چگونه تعیین می‌شود؟

به طور کلی قیمت ارزهای دیجیتال وابسته به بیت کوین مثل لایت کوین، بیت کوین کش و دش ارتباط نزدیکی با روند بیت کوین دارد. البته در کنار آن، میزان عرضه و تقاضا برای توکن هم در تعیین قیمت آن تأثیرگذار است. پذیرش کاربران باعث شده است که بین توکن‌های هاردفورک‌های گوناگون بیت کوین اختلاف قیمت وجود داشته باشد.

مروری بر تاریخچه قیمت دش

دش جزو ارزهای دیجیتالی است که نوسان‌های بسیاری را در بازار تجربه کرده است. افرادی که از ابتدا با این پروژه همراه بوده‌اند، هم قیمت صفر آن را تجربه کرده‌اند و هم قیمت بیشتر از ۱۵۰۰ دلار را دیده‌اند!

قیمت دش

این ارز دیجیتال در عرضه اولیه خود با قیمت کم‌تر از ۰.۵ دلار عرضه شد. نوسان‌های آن تا فوریه ۲۰۱۷ هم معمولی بود و رشد طبیعی قیمت را به ۱۵ دلار رسانده بود. اما از فوریه تا دسامبر ۲۰۱۷ رشد نجومی این ارز دیجیتال آغاز شد و اوج قیمت تاریخی ۱۶۴۲ دلار را ثبت کرد. این قیمت واقعی نبود و بعد از آن روند نزولی دش شروع شد و زمانی که قیمت آن به ۱۰۰ دلار رسید،‌ نوسان‌هایش به حالت طبیعی برگشت. در آگوست ۲۰۲۱ قیمت دش به نزدیک صفر (۰.۰۰۰۲۹ دلار) رسید، اما این قیمت پایین هم واقعی نبود و بعد از مدتی دوباره روند طبیعی قیمت آن از سر گرفته شد. در نمودار و جدول داموند می‌توانید قیمت کنونی ارز دیجیتال DASH را بررسی کنید.

آیا دش امنیت دارد؟ چطور یک چیز در اینترنت ارزش دارد؟

دش پروژه‌ای است که قدمت طولانی دارد، این موضوع اولین نکته‌ای است که اعتبار و امنیت این پروژه را تضمین می‌کند. پروژه‌های نامعتبر معمولا مدت زیادی در بازار نمی‌مانند و سریع از دسترس خارج می‌شوند. نکته دومی که امنیت دش را اثبات می‌کند، ارتباط آن با بیت کوین و لایت کوین است. هاردفورک‌های قدیمی بیت کوین تاکنون عملکرد خوبی در بازار داشته‌اند. علاوه بر آن بازار دش اکنون ارزش بالایی دارد، این موضوع نشان می‌دهد این ارز دیجیتال در میان مردم پذیرفته شده است و برای خرید و فروش آن تقاضا وجود دارد.

ارزهای دیجیتال دارایی‌های مبتنی بر اینترنت هستند که پشتوانه آن‌ها پذیرش مردم و تقاضایی است که برای خرید آن‌ها وجود دارد. ۱۰ سال قبل تردیدهای بسیاری نسبت به ارزشمند بودن این دارایی‌ها وجود داشت، اما در حال حاضر آن‌ها نه تنها به عنوان یک روش سرمایه‌گذاری متداول تبدیل شده‌اند، بلکه در بسیاری از موارد به جای واحدهای مالی فیات مورد استفاده قرار می‌گیرند. بنابراین دش و ارزهای دیجیتال معتبر ارزشمند هستند و می‌توانند برای محافظت از دارایی‌ها در برابر تورم و کاهش ارزش کاربردی باشند.

آیا خرید دش منطقی است؟

در حال حاضر ارزش واحدهای مالی فیات (مثل دلار، ریال و یورو) روز به روز کم‌تر می‌شود. به همین دلیل مردم به راهکاری برای حفظ ارزش دارایی‌هایشان نیاز دارند. ارزهای دیجیتال تاکنون رشد خوبی تجربه کرده‌اند و در مقابله با تورم و چالش‌های اقتصادی عملکرد خوبی از خود نشان داده‌اند. خریداران قدیمی دش هم ارزش دارایی‌هایی که در بازار داشتند را حفظ کردند و هم از سرمایه‌گذاری‌هایشان سود به دست آورده‌اند. این یعنی خرید دش برای آن‌ها یک روش منطقی برای مقابله با چالش‌های اقتصادی و کاهش ارزش پول بوده است.

آیا خرید و فروش دش در ایران قانونی است؟

صحبت گسترده درباره ارزهای دیجیتال در میان مردم و تعداد زیاد تریدرهای ایرانی نشان می‌دهد تجارت ارزهای دیجیتال در ایران قانونی است. البته قانونگذاران ایران هنوز قانونی که به صورت واضح تجارت ارزهای دیجیتال را قانونی اعلام کند، تصویب نکرده است و در حال حاضر فقط منع قانونی ندارد. مطابق با نظر کارشناسان حقوق وقتی عملی در قانون ممنوع اعلام نشده باشد و به عنوان جرم شناخته نشود، غیرقانونی نیست و می‌توان آن را انجام داد.

آموزش خرید و فروش دش

روش‌های مختلفی برای خرید دش و فروش این ارز دیجیتال وجود دارد. ارزهای دیجیتال معتبر در لیست معاملاتی صرافی‌های گوناگونی وجود دارند. کاربران ایرانی صرافی‌های مختلفی برای ترید انتخاب می‌کنند، اما بهترین روش برای خرید و فروش دش یک صرافی معتبر ایرانی است که استفاده از آن به آی‌پی خارجی نیاز نداشته باشد.

ترید دش

برای استفاده از صرافی‌های خارجی شما هم به آی‌پی و مدارک احراز هویت خارجی نیاز دارید و هم برای تبدیل ارزها به ریال ایران با مشکل مواجه خواهید شد. تیم داموند برای حل این مشکلات یک پلتفرم معاملاتی حرفه‌ای برای کاربران ایرانی طراحی کرده است. با استفاده از صرافی داموند به راحتی می‌توانید هر تعداد توکن دش که نیاز دارید بخرید یا بفروشید.

خرید دش

 • وارد حساب کاربری خود در داموند شوید. (برای ایجاد حساب کاربری داموند به ایمیل، اطلاعات فردی، شماره موبایل و عکس نیاز دارید)
 • حساب خود را به صورت ریالی شارژ کنید. داموند درگاه پرداخت بانکی برای شارژ حساب کاربری ارائه می‌دهد.
 • وارد پنل معاملاتی خود شوید و از میان لیست توکن‌های داموند، دش را انتخاب کنید.
 • قیمت خرید و تعداد توکن‌های دش مورد نیاز را وارد کنید.
 • تراکنش را تایید کنید.
 • بعد از پردازش تراکنش توکن‌های دش خریداری شده وارد حساب کاربری شما می‌شوند.
 • می‌توانید موجودی را در حساب کاربری داموند نگه دارید یا آن را به کیف پول‌های ارز دیجیتال انتقال دهید.

فروش دش

 • وارد حساب کاربری خود شوید.
 • تعداد توکن‌های دش که قصد فروش آن‌ها را دارید انتخاب کنید.
 • قیمت را تعیین کنید. اگر قیمت تعیین‌شده مطابق با نرخ روز دش باشد،‌ تراکنش سریع‌تر انجام می‌شود. اما اگر قیمت مبلغی باشد که خودتان آن را تعیین کرده‌اید، باید مدتی برای پیدا شدن خریدار منتظر بمانید.
 • بعد از تکمیل تراکنش، معادل ریالی DASHهای فروخته شده وارد حساب کاربری شما خواهد شد.
 • می‌توانید از طریق بخش درخواست برداشت، موجودی حساب داموند خود را به حساب بانکی‌تان واریز کنید.

کیف پول دش

کاربران داموند از کیف پول اختصاصی این پلتفرم معاملاتی استفاده می‌کنند. این کیف پول با امنیت بالا برای کاربران ایرانی طراحی شده است و با دستگاه‌های مختلف سازگار است. این کیف پول به هر کاربر یک کلید خصوصی اختصاص می‌دهد و تنها فردی که این کلیدها را بداند، می‌تواند وارد کیف پول داموند شود و به موجودی آن دسترسی داشته باشد.

برخی از ولت‌های خارجی که از ارز دیجیتال دش پشتیبانی می‌کنند را در ادامه نام می‌بریم.

 • Dash Core
 • اکسودوس
 • کوینمی
 • MyDashWallet

سوالات متداول

دش چیست؟

هاردفورک پروژه لایت کوین که در ابتدا برای ارتقای حریم خصوصی توسعه پیدا کرد و بعد از آن به عنوان یک سیستم دریافت و پرداخت مالی به کار رفت.

آیا دش برای سرمایه‌گذاری مناسب است؟

دش جزو پروژه‌های معتبر بازار ارزهای دیجیتال است که قیمت مناسبی دارد، اما نوسان‌های شدید قیمتی را تجربه کرده است. تاریخچه قیمت این ارز دیجیتال نشان می‌دهد در بلند مدت به سرمایه‌گذاران سود داده است.

مزیت‌های دش چیست؟

این ارز دیجیتال ویژگی‌‌های مشترک بسیاری با بیت کوین و لایت کوین دارد، اما قیمت آن مناسب‌تر است. همچنین حریم خصوصی کاربران در بلاکچین دش بیشتر رعایت می‌شود.

بهترین روش خرید دش چیست؟

صرافی ارز دیجیتال داموند پلتفرم معاملاتی ایرانی است که از ارز دیجیتال دش هم پشتیبانی می‌کند و بهترین روش برای کاربران داخل کشور است.