قیمت لحظه ای خرید و فروش اتریوم - ETH

بهترین روش خرید اتریوم برای کاربران ایرانی

بعد از بیت کوین اتریوم به عنوان بزرگ‌ترین و مشهورترین ارز دیجیتال بازار شناخته می‌شود. البته درست‌تر آن است که به این ارز دیجیتال اتر بگوییم؛ اتریوم (Ethereum) بزرگ‌ترین بلاکچین جهان است و اتر (Ether) ارز دیجیتال بومی آن محسوب می‌شود. این ارز دیجیتال هم برای سرمایه‌گذاری استفاده می‌شود و هم کاربردهای مختلفی در بلاکچین و امور دیفای دارد.

اتریوم چیست؟

اتریوم بلاکچین بزرگی است که بسیاری از پروژه‌های غیرمتمرکز مانند Dappها، پروژه‌های دیفای، صرافی‌های غیرمتمرکز و… بر بستر آن راه‌اندازی شده‌اند. اتر ارز دیجیتال بومی این بلاکچین است اما اکثر کاربران آن را با همان نام اتریوم می‌شناسند.

خرید اتریوم

این ارز دیجیتال به عنوان کارمزد بلاکچین اتریوم استفاده می‌شود، همچنین با استفاده از آن می‌توان تمام توکن‌های ERC-20 را خریداری کرد. توکن‌های REC-20 پروژه‌های خاص فقط با اتریوم جفت هستند و برای نقد کردن آن‌ها ابتدا باید اتریوم خریداری کرد و سپس اتریوم را با ارزهای دیجیتال دیگر معامله کرد.

مخترع اتریوم کیست؟

ویتالیک بوترین خالق جوان اتریوم است. این جوان روسی در کودکی به همراه خانواده به کانادا مهاجرت کرد. او در دوران دانشجویی مجله بیت کوین را مدیریت می‌کرد و از این طریق ارز دیجیتال به دست می‌آورد. او در روند این کار متوجه مشکلاتی شد که بلاک چین بیت کوین را تحت تأثیر قرار داده بود و مانع پیشرفت آن شده بود. به همین دلیل پروپوزال راه‌اندازی یک شبکه جدید را ارائه داد که در آن مشکلات بیت کوین وجود نداشت. این شبکه جدید اتریوم بود.

بعد از ارائه پروپوزال، افراد دیگری مانند چارلز هاسکینسون، ناتالیا املین و گوین وود هم به او پیوستند و به عنوان هم‌بنیانگذاران اتریوم مشغول به کار شدند. بنیانگذاران بسیاری از پروژه‌های دیفای، بلاکچین و ارزهای دیجیتال کار خود را از اتریوم آغاز کرده‌اند و این موضوع به نوعی اعتبار ارز دیجیتال و پروتکل آن را نشان می‌دهد.

چند کوین اتریوم در بازار گردش دارد؟

در ابتدای راه‌اندازی بلاکچین در سال ۲۰۱۵ بیش از ۷۲ میلیون توکن اتریوم در بازار عرضه شد. این بلاکچین با استفاده از مکانیزم اجماع اثبات کار فعالیت می‌کند و به همین دلیل به ماینرها اتر پاداش می‌دهد. در ژانویه ۲۰۲۱ تعداد اتریوم‌های استخراج شده به ۱۱۳ میلیون توکن رسید و در حال حاضر حدود ۱۲۰ میلیون توکن اتریوم در بازار گردش دارد. البته تعداد زیادی توکن در حساب‌های مختلف و به دلایل گوناگون مسدود شده است.

ویژگی‌های منحصر به فرد اتریوم چیست؟

اتریوم اولین بلاکچینی بود که از قراردادهای هوشمند پشتیبانی کرد و با استفاده از آن‌ها سطح تراکنش‌های ارزهای دیجیتال را یک پله بالاتر برد. در حال حاضر این بلاکچین به عنوان بزرگ‌ترین شبکه بلاکچین جهان شناخته می‌شود و اکثر پروژه‌های دیفای و Dappها بر بستر آن توسعه داده شده‌اند. علت منحصر به فرد بودن ارز اتریوم هم کاربرد بسیاری است که در قسمت‌های مختلف بازار ارزهای دیجیتال دارد.

قیمت اتریوم چگونه تعیین می‌شود؟

بعد از بیت کوین، اتریوم دومین ارز دیجیتال بزرگ جهان است. کاربرد یک ارز دیجیتال میزان عرضه و تقاضای آن را مشخص می‌کند و عرضه و تقاضا تعیین کننده قیمت ارز دیجیتال است. بنابراین علت اصلی ارزشمندی اتریوم تعداد کاربران بلاکچین آن است.

قیمت اتریوم

اتریوم معمولا از روند بازار ارزهای دیجیتال پیروی می‌کند، زیرا زمانی که بازار صعودی است، تقاضا برای خرید آن بیشتر می‌شود، در نتیجه قیمتش رشد می‌کند. در مقابل زمانی که بازار نزولی باشد، تعداد فروشندگان نسبت به خریداران بیشتر است و قیمت اتریوم هم کاهش پیدا می‌‌کند.

علاوه بر عرضه و تقاضا عوامل دیگری هم وجود دارند که بر قیمت اتریوم تأثیرگذارند. مثلا زمانی که شرکت‌های مطرح و برند با خرید این ارز دیجیتال روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنند، قیمت آن بیشتر می‌شود. زیرا کاربران بازار ارزهای دیجیتال هم به دنبال سرمایه‌گذاری برندهای مطرح و افراد شناخته شده، روی همان ارز سرمایه‌گذاری می‌کنند و تقاضا برای آن بیشتر می‌شود.

مروری بر تاریخچه قیمت اتریوم

این ارز دیجیتال در آگوست ۲۰۱۵ با قیمت نزدیک به ۲ دلار فروخته شد، اما بعد از چند ماه روند نزولی پیدا کرد و کف قیمت خود در ۰.۴ دلار را تجربه کرد. در ژانویه ۲۰۱۸ قیمت این ارز دیجیتال به ۱۳۰۰ دلار رسید و این اوج قیمت این ارز دیجیتال در آن زمان بود. بعد از آن روند نزولی اتریوم آغاز شد و قیمت به بازه بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ دلار برگشت.

از ژوئیه ۲۰۲۰ قیمت این ارز دیجیتال روند صعودی پیدا کرد و تا ماه مه ۲۰۲۱ ادامه داشت و قیمت را به حدود ۴ هزار دلار رساند. اتریوم بعد از آن روند نزولی کوتاه‌مدتی را تجربه کرد، اما دوباره صعود را از سر گرفت و در تاریخ ۱۰ نوامبر ۲۰۲۱ اوج قیمت تاریخی خود در قیمت ۴۸۵۱ دلار را ثبت کرد. بعد از آن اتریوم روند نزولی دیگری را آغاز کرد و بعد از پایان آن دچار نوساناتی در بازه قیمت بین ۲ تا ۳ هزار دلار بود.

آیا بلاکچین و ارز دیجیتال اتریوم امن هستند؟

اتریوم جزو امن‌ترین بلاکچین‌های جهان است و این موضوع را می‌توان از تعداد زیاد کاربران و پروژه‌هایی که بر بستر آن راه‌اندازی شده است، فهمید. اتریوم در رتبه دوم بازار ارزهای دیجیتال قرار دارد و این موضوع نشان می‌دهد تعداد زیادی از تریدرها به آن اعتماد کرده‌اند. این ارز دیجیتال در سبد خرید بسیاری از افراد مشهور هم دیده می‌شود.

ارزهای دیجیتال جدیدترین مفهوم بازارهای مالی هستند و به همین دلیل بسیاری از افراد هنوز به آن‌ها اعتماد نکرده‌اند، اما سابقه درخشان و رشدی که تاکنون داشته‌اند، نشان می‌دهد دیگر از بین نمی‌روند و برای همیشه به عنوان یکی از مهم‌ترین بخش‌های اقتصاد جهان باقی می‌مانند.

یکی دیگر از علت‌های امنیت و ارزشمندی اتریوم برنامه‌هایی است که برای پیشرفت و توسعه دارد. بلاکچین اتریوم در حال راه‌اندازی نسخه دوم است که از مکانیزم‌های جدیدتری برای تایید تراکنش‌‌ها بهره می‌برد، مقیاس‌پذیرتر است و سرعت بالاتری دارد. افزایش مقیاس‌پذیری می‌تواند اتریوم را به یک بلاکچین بی‌رقیب در جهان تبدیل کند.

آیا سرمایه‌گذاری روی اتریوم منطقی است؟

زمانی که صحبت از سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال می‌شود، خرید بیت کوین و اتریوم اولین پیشنهاداتی است که می‌شنویم. اتریوم تمام شاخص‌‌هایی که یک دارایی را برای سرمایه‌گذاری مناسب می‌کند، دارد. این ارز دیجیتال معتبر است، تاریخچه پرباری دارد، تیم توسعه‌دهنده آن از افراد حرفه‌ای تشکیل شده و تاکنون برای سرمایه‌گذاران سودآوری بلند مدت داشته است. اگر در فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال تخصص دارید و دانش کافی در این زمینه به دست آورده‌اید، اتریوم یکی از منطقی‌ترین دارایی‌های دیجیتال برای شماست.

آیا خرید و فروش اتریوم در ایران قانونی است؟

خرید و فروش اتریوم، بیت کوین و تمام ارزهای دیجیتال در ایران قانونی است. البته هنوز قانونی مبتنی بر مجاز بودن یا غیرمجازی فعالیت مرتبط با ارزهای دیجیتال در ایران تصویب نشده است. اگر کاری به صورت مستقیم در قانون ممنوع اعلام نشده باشد، منع قانونی ندارد و می‌توان آن‌ را انجام داد.

خرید اتریوم در ایران

البته تحریم‌ها موانعی در مسیر تریدرهای ایرانی ایجاد کرده‌اند و این افراد برای دور زدن تحریم‌ها از روش‌هایی مانند تغییر آی‌پی استفاده می‌کنند که قانونی نیست. در صورتی که صرافی خارجی متوجه این بی‌قانونی شود، دارایی‌های تریدر را مسدود می‌کند. بهترین روش برای معامله قانونی ارزهای دیجیتال استفاده از یک صرافی معتبر داخلی است.

آموزش خرید و فروش اتریوم

خرید و فروش اتریوم یکی از ساده‌ترین تراکنش‌های بازار ارزهای دیجیتال است، این ارز تقریبا در لیست معاملاتی تمام صرافی‌های جهان وجود دارد. صرافی ایرانی داموند پلتفرم معاملاتی دارایی‌های دیجیتال برای کاربران ایرانی است. این پلتفرم نیاز به استفاده از آی‌پی خارجی ندارد و کاربران می‌توانند بدون اینکه دغدغه‌ای بابت فاش شدن آی‌پی و بسته شدن حساب کاربریشان داشته باشند، ترید انجام دهند. اتریوم یکی از توکن‌های لیست معاملاتی صرافی داموند است.

خرید اتریوم از داموند

 1. در پلتفرم معاملاتی داموند یک حساب کاربری بسازید و وارد شوید.
 2. در پنل معاملاتی وارد بخش شارژ حساب شوید و با تعیین مبلغ، حسابتان را شارژ کنید. شارژ حساب از طریق درگاه‌های پرداخت بانک ایرانی انجام می‌شود و با تمام کار‌ت‌های دارای رمز پویا امکان‌پذیر است.
 3. وارد بخش معامله شوید و تعداد اتریوم‌هایی که قصد خرید دارید را مشخص کنید. همچنین قیمتی که با آن قصد خرید دارید را وارد کنید. اگر قیمت روز وارد کنید، تراکنش بلافاصله پردازش می‌شود، اما اگر قیمت مورد نظرتان را وارد کنید، باید مدتی منتظر بمانید تا فروشنده‌ای توکن‌هایش را با قیمت مورد نظر شما بفروشد.
 4. تراکنش را تایید کنید و منتظر پردازش آن بمانید.
 5. بعد از پردازش تراکنش توکن‌ها وارد حساب داموند شما می‌شوند.
 6. توکن‌ها را به ولت ارز دیجیتال انتقال دهید.

فروش اتریوم در داموند

 1. وارد حساب کاربری خود در داموند شوید.
 2. بخش دستور فروش پنل را باز کنید.
 3. تعداد توکن‌هایی که قصد فروش دارید و قیمت را مشخص کنید. اگر قیمت روز اتریوم را وارد کنید، تراکنش بلافاصله پردازش می‌شود و معادل ریالی آن به حساب شما واریز خواهد شد،‌ اما اگر قیمت مورد نظر خودتان را وارد کنید، باید منتظر بمانید تا خریداری پیدا شود که قصد خرید اتریوم با همان قیمت را داشته باشد.
 4. تراکنش را تایید کنید و منتظر پردازش بمانید.
 5. بعد از تکمیل و تایید نهایی تراکنش معادل ریالی توکن‌های فروخته شده به حسابتان واریز می‌شود.
 6. می‌توانید ارز دیجیتال جدیدی خریداری کنید یا درخواست برداشت ثبت کنید تا موجودی به کارت بانکی‌ شما واریز شود.

بهترین کیف پول اتریوم

پلتفرم معاملاتی داموند ولت اختصاصی خود را هم برای کاربران ارائه داده است. این ولت با آی‌پی‌های ایرانی سازگار است و نیازی به فیلترشکن یا VPS ندارد. تیم پشتیبان داموند از بروزترین امکانات امنیتی برای پشتیبانی از ولت اختصاصی خود استفاده می‌کند تا از امنیت دارایی‌ کاربران اطمینان داشته باشد. این ولت هم برای نگهداری ارزهای دیجیتال و هم برای ترید آن‌ها کاربرد دارد.

اگر قصد دارید از کیف پول ارز دیجیتال مشهور و خارجی برای نگهداری اتریوم استفاده کنید، بهتر است از میان گزینه‌های زیر یکی از ولت‌ها را انتخاب کنید.

ولت‌های مختلف از اتریوم پشتیبانی می‌کنند، اما بهتر است ولتی را انتخاب کنید که تیم‌توسعه‌دهنده آن معتبر باشد و سابقه فعالیت طولانی در بازار داشته باشد.

قیمت لحظه ای خرید و فروش اتریوم – ETH

سوالات متداول

 • آیا سرمایه‌گذاری روی اتریوم خوب است؟

اتریوم یکی از قدرتمندترین پروژه‌های بازار ارزهای دیجیتال است که سابقه خوبی دارد و در جایگاه دوم بازار قرار گرفته است. این ارز دیجیتال یکی از معتبرترین دارایی‌ها برای سرمایه‌گذاری است.

 • آیا خرید اتریوم در ایران قانونی است؟

بله؛ ولی صرافی‌های خارجی کاربران ایرانی را در لیست تحریم‌های خود قرار داده‌اند و اگر کاربری بخواهد از آن‌ها استفاده کند باید به صورت غیرقانونی و از طریق آی‌پی فیک خارجی وارد شود.

 • بهترین راه برای خرید اتریوم چیست؟

صرافی ایرانی داموند بهترین روش برای خرید ارز دیجیتال اتریوم و ذخیره آن است، زیرا همه روند معامله و تراکنش‌ها را مطابق با قوانین ایران و بازار ارزهای دیجیتال انجام می‌دهد و از دارایی کاربران خود محافظت می‌کند.