داموندمگ

بازی های NFT چیست؟ معرفی 13 بازی NFT برتر

DAMOND
۱۳ بازی nft

در طول دهه گذشته، بیت کوین بستر مناسبی برای بسیاری از پروژه‌های مالی خلاقانه فراهم آورد. نگهداری دارایی‌ها بدون نیاز به بانک، دسترسی جهانی به منابع مالی بدون نیاز به مؤسسات واسطه و انواع مختلف بازی NFT برای کسب درآمد دیجیتالی، تنها بعضی از این خلاقیت‌هایی هستند که به دنبال توسعه بیت کوین و بلاکچین ایجاد شدند. بازی‌ها یکی از جذاب‌ترین قابلیت‌های این دنیای دوست‌داشتنی هستند، زیرا امکان درآمد داشتن در حین سرگرمی را برای کاربران فراهم می‌کنند.
دارایی‌های درون بازی‌ها، وقتی به شبکه‌های بلاک چین متصل باشند، خارج از بازی نیز قابل انتقال و قابل معامله هستند. هر دارایی دیجیتالی را می‌توان به عنوان توکن غیر قابل تعویض (Non-Fungible Token) یا NFT مینت کرد. این قابلیت، بازی های بلاک چین را به بازی هایی بازی برای کسب درآمد (Play To Earn) یا P2E تبدیل کرده است.
در ادامه می‌خواهیم ۱۳ نوع بازی بلاک چین P2E را به شما معرفی کنیم. بازی هایی که در این مقاله از آن‌ها نام می‌بریم، پروژه‌هایی با پتانسیل رشد بسیار زیاد هستند و آینده روشنی برای آن‌ها پیشبینی می‌شود. با داموندمگ همراه باشید.

کسب دارایی های دیجیتالی در بازی های NFT

درآمد بازی nft

تا به امروز، کسب درآمد از بازی های آنلاین از یک الگوی همیشگی پیروی کرده است. توسعه‌دهندگان بازی‌ها را در پلتفرم‌های دیجیتالی مثل Steam، Epic Games Store، Origin، GOG یا Green Man Gaming منتشر می‌کنند. اکثر بازی‌ها، حتی مواردی که برای خرید نسخه اولیه آن‌ها باید هزینه پرداخت شود، تراکنش‌های درون-بازی (In-game) دارند که شخصیت‌ها و سلاح‌های آن‌ها را به نوعی سفارشی‌سازی می‌کند.

تا پیش از بازی های کریپتویی و NFT درآمد فقط به توسعه‌دهندگان می‌رسید و گیمرها هیچ راهی برای کسب درآمد از بازی نداشتند، اما با توسعه ی که با NFT کار می‌کردند، امکان کسب درآمد برای گیمرها هم فراهم شد. پیشبینی می‌شود که بازی های P2Eتا سال ۲۰۲۵، نزدیک به ۷۵ میلیارد دلار، درآمد ایجاد کنند.

کسب درآمد از بازی های رایگان، وابسته به ارزهای درون-بازی است. برای مثال، Roblox، با آمار خیره کننده ۴۳ میلیون کاربر روزانه، برای تأمین بودجه خودش به Robux وابسته است. همچنین، Fortnite نیز V-Bucks را دارد. با این حال، ارزهای درون-بازی، محدودیت‌هایی دارند.

این بازی‌ها، به سادگی پول‌های رایج یا ارزهای فیات مثل دلار را به امتیازات درون-بازی تبدیل می‌کنند و آن‌ها را به گیمرها، اختصاص می‌دهند. برای مثال، گیمرها می‌توانند در فورت نایت، با پرداخت ۳۲ دلار، پنج هزار V-Bucks بخرند و آن را برای dance move ، emoteها، outfitها، gliderها و… خرج کنند. زمانی که این امتیازات خرج می‌شوند، آن V-Bucksها برای همیشه قفل می‌شوند و گیمرها نمی‌توانند هیچ استفاده دیگری از آن‌ها ببرند.

بنابراین، به غیر از رویدادهای خاص esports و اسپانسرد استریمینگ (sponsored streaming)، هیچ راه دیگری برای کسب درآمد توسط گیمرها بر اساس جمع کردن دارایی‌های درون-بازی وجود ندارد. مفهوم بازی NFT، این وضعیت را به کلی تغییر داده و رابطه بین توسعه دهندگان بازی‌ها و گیمرها را متحول کرده است.

معمولا، توسعه دهندگان با قرار دادن اقتصاد درون-بازی بر پایه دو نوع از دارایی‌های دیجیتالی، شامل NFTها و توکن‌های بومی بازی، امکان کسب درآمد از بازی را برای گیمرها، فراهم می‌آورند.

هموارسازی مسیر کسب درآمد برای گیمرها با راه اندازی بازی NFT

انقلاب بازی nft

برای درک نقش متحول کننده بازی های NFT در دنیای کریپتو، مثالی که در ادامه ارائه می‌دهیم را بخوانید. Ubisoft که یکی از بزرگ‌ترین ناشران بازی های ویدئویی در آمریکای شمالی است، برای اولین بار، زمینه را برای معرفی بازی های NFT فراهم کرد.

اولین بازی NFT، بازی Ghost Recon Breakpoint، متعلق به برند Tom Clancy بود که طرح درآمدی مشخصی را برای بازیکنان در نظر گرفته بود. گیمرها در بازار کوارتز، می‌توانند NFTهای درون-بازی را که با بازی کردن به دست آورده‌اند، معامله کنند. این NFTها، شامل انواع مختلفی مثل weapon skinها، Limited edition gear و … هستند. بنابراین، می‌توان این NFTها را آیتم‌های سفارشی‌سازی استاندارد دانست، با این تفاوت که توکن هستند و می‌توان آن‌ها را از بازی خارج و استفاده کرد.

بازار NFT، در شبکه تزوس (Tezos) کار می‌کند. تزوس یک بلاک چین سریع و سازگار با محیط زیست است که از الگوریتم اثبات سهام (Proof-of-Stake)  استفاده می‌کند. رمزارز بومی برای معامله NFT در این بازار، XTZ است که هر توکن آن، در زمان نوشتن این مقاله، چیزی حدود ۴ دلار قیمت دارد. با اینکه اتریوم با رمزارز بومی ETH و بیش از دو هزار و نهصد dApp، بلاک چین اصلی بازارهای NFT است، اما تزوس هم کم‌طرفدار نیست و بسیاری از برنامه‌های NFT، از جمله بازی‌ها، در این بلاکچین کار می‌کنند. برای مثال، OpenSea که با حجم معاملات بیش از ۱۴ میلیارد دلار، بزرگ‌ترین بازار NFT است، از NFTهای تزوس رونمایی کرده است. همچنین، Rarible نیز از تزوس پشتیبانی می‌کند.

کسب درآمد با خرید و فروش NFT بازی

فرآیند فوق به این معنی است که خرید و فروش NFTها، بسیار ساده شده است. برای این کار، کافی است که خیلی ساده، یک افزونه ولت متامسک را دانلود و نصب کنید و آن را به بازار NFT مورد نظر خود، متصل کنید. استفاده از ولت‌های وب ۳.۰ راهی برای خارج کردن دارایی‌های دیجیتال از بازی‌ها است. بسته به نوع بلاک چین، بعضی از کیف پول‌ها خدمات پشتیبانی بیشتری نسبت به دیگر ولت‌ها دارند.

گیمرها، به دلیل کارمزد گس بالای اتریوم، پلتفرم‌های جایگزینی مثل Polygon که راه حل مقیاس‌پذیری لایه ۲ اتریوم است را ترجیح می‌دهند. البته احتمالا با راه‌اندازی اتریوم ۲.۰ بخش مهمی از مشکلات مقیاس‌پذیری بلاکچین اصلی هم از بین می‌رود و کاربران می‌توانند بدون نیاز به لایه‌های دوم تراکنش‌‌های مورد نظرشان را انجام بدهند.

وقتی که ولت شما به بازار NFT متصل شود، تمام توکن‌هایی که از فروش NFTها به دست می‌آورید، وارد آن می‌شوند. سپس، به راحتی می‌توانید رمزارزهای خود را در صرافی‌هایی مثل بایننس، کوین‌بیس و… به پول‌های رایج تبدیل کنید. بدین ترتیب، بازی های P2E، دارایی‌های درون-بازی را به منبع درآمد تبدیل می‌کنند. عصر بازی های بلاک چین و بازی های NFT، تازه در آغاز راه و در حال ادغام با متاورس است.

چطور می توان از بازی های NFT درآمد داشت؟

از آن جایی که هر بازی NFT روی نوعی بلاک چین اجرا می‌شود، همه چیز در این بازی‌ها قابل اندازه‌گیری و شفاف است. مهم‌تر از همه اینکه همه چیز در بازی های NFT قابل برنامه‌نویسی است. هر زمانی که گیمری معامله NFT انجام می‌دهد، ناشر بازی مقداری کارمزد تراکنش دریافت می‌کند. NFTهای بازی، قراردادهای هوشمندی برای نگهداری دارایی‌های دیجیتالی هستند.

بازی های NFT، توکن بومی خودش را دارد که می‌توان آن را به پول واقعی تبدیل کرد. این بازی‌ها، هزینه تراکنش‌های NFT را می‌پردازند، به گیمرها امکان رأی دادن در رابطه با توسعه بازی را می‌دهند، امکان نگهداری دارایی‌های دیجیتالی در بازی را فراهم می‌کنند و به ازای دارایی‌های درون-بازی به گیمرها، پول می‌دهند.

در یک بازی متاورس مثل Decentraland، کاربران می‌توانند از توکن بومی MANA برای خرید انواع کالاهای دیجیتالی استفاده کنند. این کالاها شامل زمین، گیاه، وسایل نقلیه، تجهیزات، لباس‌ها و بسیاری کالاهای دیجیتالی دیگر هستند که این دنیای مجازی را بسیار شبیه به دنیای واقعی می‌کنند. توسعه‌دهندگان Decentraland، از هر فروش NFT، کارمزد خودشان را می‌گیرند. گیمرها نیز می‌توانند از توکن‌های MANA برای تبدیل دارایی‌های دیجیتالی به NFTها از طریق ماژول Builder استفاده کنند. هر چه این بازی محبوب‌تر و تقاضا برای توکن‌های آن بیشتر شود، ارزش توکن‌ها بالاتر می‌رود.

۱۳ بازی NFT برای کسب درآمد

در ابتدا تعداد بازی های NFT محدود بود، اما در سال‌های اخیر با محبوبیت توکن‌های غیرقابل معاوضه و کشف روش‌های کسب درآمد از طریق بازی توسط مردم، توسعه‌دهندگان بسیاری وارد این صنعت شده‌اند و بازی های کریپتویی راه‌اندازی می‌کنند. البته بعضی از پروژه‌ها اسپم هستند و صرفا برای سودجویی از گیمرها راه‌اندازی می‌شوند. بنابراین انتخاب بازی NFT مناسب برای سرگرمی و کسب درآمد اهمیت بسیاری دارد. در ادامه ۱۳ مورد از پرطرفدارترین بازی های معتبر کریپتویی را معرفی می‌کنیم.

۱- اکسی اینفینیتی

بازی nft Axie-Infinity

Axie Infinity که در مارس ۲۰۱۸ راه‌اندازی شد، زمینه را برای بازی های NFT دیگر مهیا کرد. این بازی که توسط تیمی ویتنامی توسعه یافته، یک بازی NFT بسیار اعتیادآور است که خیلی از گیمرها از آن به عنوان منبع درآمد استفاده می‌کنند. محبوبیت این پلتفرم در سپتامبر ۲۰۲۰، به طور انفجاری زیاد شد و در زمان نگارش این مقاله (ژوئن ۲۰۲۲) حاضر، بیش از 1.48 میلیون کاربر فعال دارد.

از آن زمان تاکنون، Axie Infinity به یک مینی-اقتصاد تبدیل شده و چیزی حدود ۲.۳ میلیارد دلار درآمد کسب کرده است. در حال حاضر ارزش بازار توکن‌های این پلتفرم به بیش از ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان رسیده و جزو یکی از ده بازار NFT‌ برتر قرار می‌گیرد.

Axie Infinity نوعی بازی تاکتیکی وابسته به توانایی است. گیمر، سه Axie را در اختیار دارد. Axieها، موجوداتی شگفت‌انگیز و تپل و البته NFTهای قابل معامله هستند. قیمت آن‌ها در حال حاضر، در بازار NFT این بازی چیزی حدود ۶۰ تا ۳۰۰ دلار است. بازیکنان برای پیروزی در هر جنگ، چیزی تحت عنوان Smooth Love Potion یا SLP دریافت می‌کنند. SLP، توکن بومی و قابل معامله بازی Axie Infinity است که می‌توان از آن برای رشد Axieها استفاده کرد.

هر Axie، چهار ویژگی اصلی دارد که قابل رشد هستند:

 • سلامت
 • سرعت
 • مهارت
 • روحیه جنگندگی

این ویژگی‌ها، تعیین کننده عملکرد Axie در نبرد هستند. واضح ست که Axieهایی که امتیاز مجموع چهار ویژگی آن‌ها بالاتر باشد، قیمت بالاتری در بازار NFT این بازی دارند. با اینکه این بازی NFT، یک بازی دو بعدی است ولی پیچیدگی‌های متاورسی زیادی شامل امکان ساختن، خریدن زمین، محیط زیست، مزارع، فروشگاه‌های معجون و…  دارد.

مطلب پیشنهادی  بازی کریپتوکیتیز چیست؟ معرفی پروژه CryptoKitties

اقتصاد بازی Axie Infinity

سه نوع دارایی دیجیتالی در اقتصاد میلیون دلاری این بازی NFT وجود دارند:

 • توکن SLP که برای رشد Axie کاربرد دارد؛
 • خود Axieها به عنوان توکن‌های NFT که دارایی دیجیتالی اصلی بازی هستند؛
 • توکن Axie Infinity یا AXS که توکن حاکمیتی این بازی بلاک چین است.
 • زمین‌های NFT

زمین‌های متاورسی اکسی اینفینیتی گران‌ترین قابلیت بازی هستند و فقط توانمندترین بازیکنان به آن دسترسی دارند.

با بازی کردن می‌توان هم توکن‌های AXS و هم توکن‌های SLP را به دست آورد. به علاوه، بازیکنان می‌توانند با استیک توکن‌های AXS، در رأی‌گیری‌ها برای طرح‌های پیشنهادی و کارمزدهای بازی شرکت کنند. با استیک توکن‌های AXS، آن‌ها را در استخر لیکوئیدیتی قفل می‌کنید و در عوض توکن‌های AXS بیشتری به عنوان بهره به شما داده می‌شود. از این ویژگی، به عنوان انگیزه‌ای برای مشارکت در نگهداری اکوسیستم Axie Infinity استفاده می‌شود.

در حال حاضر، چیزی حدود ۲۷۰ میلیون توکن AXS وجود دارد که ۲۱ درصد آن‌ها برای تأمین مالی پروژه در مالکیت تیم توسعه دهنده این بازی NFT، به نام Sky Mavis است. ۲۰ درصد از توکن‌های AXS نیز به بیمه P2E به مدت ۴.۵ سال، اختصاص یافته‌اند. در حال حاضر هر توکن SLP چیزی حدود 0.005 دلار و هر توکن AXS چیزی حدود 19.36 دلار قیمت دارد.

Axie Infinity یک بازی NFT بسیار پیچیده است و هر قلق بازی، راهنمایی بسیار پیچیده و طولانی دارد. به دلایلی که گفته شد، Axie Infinity بازی بسیار محبوبی است.

۲- بازی NFT دیفای کینگدمز

DeFi-Kingdoms

DeFi Kingdoms یا DFK، بازی جدیدی است که راه‌اندازی آن به تاریخ ۲۲ آگوست ۲۰۲۱ باز می‌گردد. این پلتفرم در ابتدا به عنوان یک صرافی غیر متمرکز یا DEX برای یلد فارمینگ راه‌اندازی شد. دیفای کینگدامز نوعی پروتکل مالی غیر متمرکز بصری است که عناصر زیبایی‌شناسی قرون‌وسطایی شگفت‌انگیزی دارد.

این بازی در چند ماه ابتدایی توسعه به یکی از محبوب‌ترین بازی های NFT تبدیل شد و کاربران بسیاری به دست آورد و رکورهای جذابی در حجم و مبلغ تراکنش ثبت کرد. این تراکنش‌ها، در شبکه هارمونی (Harmony Network) انجام می‌شوند. این شبکه از خرد کردن به عنوان راه‌حلی برای حل مشکل مقیاس‌پذیری استفاده می‌کند تا زنجیره‌هایی موازی ایجاد و سپس آن‌ها را به اتریوم، آوالانچ (Avalanche) و بایننس متصل کند.

اقتصاد بازی NFT دیفای کینگدامز

توکن اصلی بازی DeFi Kingdoms، توکن JEWEL است که از آن در موارد زیر استفاده می‌شود:

 • مبادله توکن در صرافی غیر متمرکز خود بازی DeFi Kingdoms
 • سپرده‌گذاری در استخر لیکوئیدیتی در باغ (Garden) و بانک بازی.
 • از توکن‌های JEWEL می‌توان برای استخدام مبارز‌های بازی (heroها) و خرید زمین استفاده کرد. هر مبارز امتیازها و ویژگی‌های منحصر به فردی دارد.

در این بازی هم بانک بازی امکان سپرده‌گذاری توکن‌های JEWEL در ازای پرداخت بهره به کاربران وجود دارد و هم با سپرده‌گذاری در باغ، به ازای توکن‌های سپرده‌گذاری شده، زمین به کاربر داده می‌شود. بنابراین می‌توان گفت که JEWEL هم یک توکن داخلی برای بازی و هم یک رمزارز قابل معامله است. کل ذخیره این توکن ۵۰۰ میلیون عدد است. با این توکن‌ها می‌توانید در DeFi Kingdoms، هزینه هر چیزی، از زمین گرفته تا استخدام مبارز را بپردازید. کارمزد تراکنش‌ها نیز به تیم توسعه کننده پرداخت می‌شود. قیمت هر توکن JEWEL در حال حاضر چیزی حدود ۰.۳۶ دلار است ولی در ماه‌های ابتدایی بازی به حدود ۳۰ دلار نیز رسیده بود. این بازی NFT هنوز در حال توسعه است و قرار است که یک سیستم نبرد بسیار پیشرفته و مسابقاتی نیز به آن اضافه شود.

۳- Gods Unchained

بازی nft گادز آنچیند

یک بازی کارت معاملاتی یا TCG است که می خواهد موفقیت Magic در جمع‌آوری سرمایه را تکرار کند. برادران فرگوسن، پس از جمع‌آوری ۱۵ میلیون دلار در سال ۲۰۱۸ با فروختن کارهای معاملاتی، یک بازی جمع‌آوری کارت triple-A و تجربه نبردی شبیه به بازی Hearthstone ساختند. کسانی که قبلا Hearthstone را بازی کرده‌اند، کاملا با محیط Gods Unchained آشنا هستند.

کریس کلی (Chris Clay) که توسعه دهنده اصلی بازی است، قبلا با کمپانی Magic برای توسعه بازی هایی مثل Gathering Arena، ارباب حلقه‌ها، Asheron’s Call و Infinite Crisis MOBA همکاری داشته. دیگر اعضای تیم نیز در شرکت‌های معتبری مثل گوگل و Riot Games کار کرده‌اند.

بازی Gods Unchained اولین بازی NFT است که در بلاک چین Immutable X منتشر می‌شود. راه حل ZK Rollup برای مقایس‌پذیری اتریوم، کارمزد تراکنش‌ها را بسیار پایین آورده و سرعت آن‌ها را نیز بالا برده است. کارت‌های این بازی، NFTهای آن هستند که می‌توان آن‌ها را در بازار Immutable X معامله کرد. این کارت‌ها به چهار رده تقسیم‌بندی می‌شوند:

 • الماس
 • طلا
 • شهاب‌ سنگ
 • سایه

انتظار می‌رود که بازار بازی های TCG، از سال ۲۰۲۲ تا سال ۲۰۲۶، چیزی بیش از ۷ درصد رشد داشته باشد. در حال حاضر، درآمد بازی های کارتی، چیزی حدود ۶.۵ میلیارد دلار است. در چنین بازاری، بازی Gods Unchained فقط ۱۷ میلیون دلار از کارت‌های مبادله شده را به خودش اختصاص داده است.

ارز دیجیتال بومی این بازی NFT، توکن GODS نام دارد. بازیکنان می‌توانند با بازی کردن و بردن تورنمنت‌ها، توکن‌های GODS کسب کنند. از این توکن‌ها برای ساخت کارت‌های جدید، خرید صندوق‌ها و کارت پک‌ها، یا گرو گذاشتن آن‌ها برای ییلد فارمینگ استفاده کرد.

اقتصاد بازی Gods Unchained

بازیکنان می‌توانند هم کارت‌های NFT و هم توکن‌های GODS را به پول واقعی تبدیل کنند. کل ذخیره توکن‌های GODS، پانصد میلیون توکن است. قیمت هر توکن GODS در زمان نوشته شده این مقاله، چیزی حدود ۰.۸ دلار است. ارزش این توکن در ۱۰ دسامبر ۲۰۲۱ به ۸.۸۳ دلار رسیده بود.

از آن‌جایی که این بازی بر پلتفرم Immutable X قرار دارد، تولید یا مینت کارت‌های NFT، بدون کارمزد گس و تقریبا به صورت فوری انجام می‌شود. با توجه به بازدهی بالا این بازی در کسب درآمد واقعی می‌توان Gods Unchained را بهترین TCG بلاک چینی دانست.

۴- بازی NFT الین وردز

بازی nft دنیاهای بیگانه

الین وردز یا Alien Worlds نوعی پلتفرم مشابه DeFi Kingdoms ولی در فضا است. ساروجینی مک کنا (Sarojini McKenna) و مایکل ییتس (Michael Yeates) این بازی NFT علمی-تخیلی را روی سه بلاک چین اتریوم، وکس و بایننس اسمارت چین توسعه داده‌اند.

بازی Alien Worlds در سپتامبر ۲۰۲۱ از مرز یک میلیون کاربر عبور کرد و به اولین بازی بلاک چین تبدیل شد که سقف ۱۰۰ هزار کاربر را شکسته است.

مک کنا و ییتس تلاش کردند تا یک سیستم حاکمیتی غیر متمرکز را در منطقه‌ای غیر مسکونی به نام لیبرلند (Liberland)، واقع در مرز کرواسی و صربستان، راه‌اندازی کنند.

آن‌ها بازی NFT دنیاهای بیگانه را به عنوان بخشی از سازمان‌های ناشناس غیر متمرکز (Decentralized Autonomous Organizations) یا به اختصار، دائو (DAO) در شش سیاره فرضی راه‌اندازی کردند. این شبیه‌سازی حاکمیتی می‌تواند بسیار پیچیده باشد.

اگر بخواهیم خیلی ساده توضیح دهیم، بازیکنان، توکن تریلیوم (TLM) را که توکن بومی این پلتفرم است، استخراج می کنند. آن‌ها می‌توانند با توکن‌های TLM، حق رأی DAO داشته باشند و با گرو گذاشتن این توکن‌ها در انتخابات هفتگی سیاره‌ای، شرکت کنند.

هر چه تعداد توکن‌های بازیکن بیشتر باشد، تأثیر روی او در انتخاب کاندیداهای انجمن، بیشتر می‌شود. به علاوه، بازیکن می‌توان از توکن‌های TLM برای عضویت در انجمن سیاره‌ای استفاده کند. اعضای انجمن تصمیم می‌گیرند که خزانه سیاره‌ای چگونه توزیع شود.

با اینکه توکن تریلیوم، اقتصاد بازی Alien Worlds را می‌گرداند ولی گیم‌پلی این بازی بر اساس مدیریت NFT‌هایی شامل زمین‌ها، ابزارها، مینیون‌ها، سلاح‌ها، آواتارها و حتی مأموریت‌ها است.

اقتصاد بازی Alien Worlds

توکن TLM، رشدی ناگهانی داشت و در آوریل ۲۰۲۱ به قیمت ۷.۱۹ دلار نیز رسید ولی در حال حاضر با حدود ۰.۱۲ دلار معامله می‌شود. چیزی حدود ۱۰ میلیارد توکن TLM وجود دارد که برای یک بازی در مراحل اولیه توسعه، کمی زیاد به نظر می‌رسد.

۵- بازی Mines of Dalarnia

بازی Mines-of-Dalarnia

بازی Mines of Dalarnia یا MoD، نوعی بازی NFT بسیار شبیه به Axie Infinity است. این بازی توسط دو استارت آپ بلاک چین به نام‌های Workinman Interactive و Chromia Studios توسعه و در نوامبر ۲۰۲۱ راه‌اندازی شد.

MoD اولین بازی بلاک چین ۲ بعدی است که سطوح مختلف آن با رویکرد PCG یا Procedural generation ساخته می‌شوند. در این رویکرد، مراحل مختلفی بازی، نه به صورت دستی، بلکه به صورت الگوریتمی ایجاد می‌شوند. در این بازی NFT، هر بازیکن یک ماینر را کنترل می‌کند.

ماینر، منابع، آثار باستانی و آثار کمیاب را برای بازیکن جمع می‌کند. از این منابع و اشیاء برای ساختن چیزهای مختلف و برای نبرد استفاده می‌شود. همچنین، محیط زیست‌های مختلفی در این بازی به نام‌های خشکی، گدازه، یخ و تاریکی وجود دارد. وقتی که به جای ماینینگ، ساخت سلاح را شروع می‌کنید، باید با هیولاهای مختلف بجنگید تا آیتم‌های دیگری را جمع کنید.

اقتصاد بازی MoD

در این بازی NFT نیز درست همانند بازی Axie Infinity، بازیکنان می‌توانند با خرج کردن توکن اصلی بازی، یعنی DAR که اولین بار در اسمارت چین بایننس معرفی شد، زمین بخرند. این زمین‌ها NFTهای بازی هستند که می‌توان آن‌ها را به ازای دریافت پاداش به صورت توکن DAR یا به ازای دریافت airdropها که نوعی منبع محسوب می‌شوند، در استخر لیکوئیدیتی بازی، گرو گذاشت.

با اینکه امید زیادی به توسعه بیشتر Mines of Dalarnia می‌رود اما این بازی را می‌توان کپی بازی Axie Infinity دانست. در نوامبر ۲۰۲۱، قیمت توکن‌های DAR به ۴.۹۱ دلار نیز رسید ولی از آن زمان تاکنون، ریزش بسیار سنگینی داشته است.

بازیکنان برای شروع بازی باید پک شروع بازی یا Starter Pack را بخرند. این پک شامل کلنگ و منبع اکسیژن است. به غیر زمین‌ها، NFTهای دیگری مثل آثار باستانی و آثار کمیاب نیز در بازی وجود دارند. به علاوه، در اکتبر ۲۰۲۱، توسعه دهندگان این بازی، با اضافه کردن میمون‌های ماینینگ مجموعه NFT، آن را بهتر کردند.

مطلب پیشنهادی  ایلوویوم چیست؟ بازی illuvium با توکن ILV و sILV

هر میمون ماینینگ استاندارد 10k می‌تواند به بازیکن در ماینینگ کمک کند. به علاوه، این میمون‌ها، شانس دریافت توکن‌های DAR را افزایش می‌دهند. همچنین، هر کاربری که این میمون‌ها را داشته باشد، واجد شرایط دسترسی به دریافت NFT رایگان در آینده خواهد بود.

احتمالا در سال ۲۰۲۲ قابلیت‌ها و ویژگی‌هایی مثل چت درون بازی، قابلیت‌های اجتماعی، مأموریت‌های جانبی برای دریافت پاداش‌های DAR و مشتقات NFT به بازی MoD که هنوز در مراحل اولیه توسعه قرار دارد، اضافه خواهند شد.

۶- بازی NFT مای نیبر آلیس

بازی nft همسایه من آلیس

بازی My Neighbor Alice یک بازی NFT ساخته شده بر اساس بازی موفق Farmville است. فارم ویل، نوعی بازی مدیریت مجازی مزرعه بود که در سال ۲۰۰۹ در پلتفرم فیسبوک راه‌اندازی شد. بازی همسایه من آلیس یک بازی بلاک چین چند بازیکنی بسیار شبیه به فارم ویل است. به علاوه، My Neighbor Alice بعضی از ایده‌هایش را از بازی Animal Crossing که به عنوان یک بازی شبیه‌سازی اجتماعی توسط Ninentino منتشر، به عاریت گرفته است.

زمین‌های NFT و جزیره‌های مجازی، اساس بازی My Neighbor Alice هستند. همانند دیگر بازی های متاورسی، تعداد این NFTها محدود است و در نتیجه، کمیاب و ارزشمند هستند. آواتارهای قابل سفارشی‌سازی در این بازی به بازیکنان امکان می‌دهند که با بازیکنان دیگر، تعامل داشته باشند.

تمامی دارایی‌های در دسترس موجود در بازی مثل حیوانات، سبزیجات، منازل، دکوراسیون‌ها و لباس‌ها را تنها می‌توان با توکن‌های بومی این بازی NFT، یعنی توکن‌های ALICE خرید. این توکن، رمزارز بازی است و به بازیکنان امکان ترید کردن NFTها، BuyBack کردن، سپرده‌گذاری در استخر لیکوئیدیتی و وثیقه‌گذاری را می‌دهند. بازیکنان می‌توانند با استفاده از این قابلیت‌های دیفای، NFTهای خود را به دیگران قرض بدهند.

منظور از وثقه NFT این است که در صورت نابود شدن NFT، می‌توان توکن‌های NFT خریدداری شده را دقیقا به قیمت وثقه قفل شده، پس داد. کل ذخیره توکن‌های ALICE، ۹۲ میلیون کوین است که در حال حاضر، بیش از ۵ هزار کوین از این توکن‌ها، استخراج شده است.

از زمان رسیدن قیمت توکن‌های آلیس به ۴۲.۵۵ دلار در مارس ۲۰۲۱، این رمزارز، نوسانات زیادی داشته و بازار منتظر است که بازی به طور کامل، راه‌اندازی شود.

یکی از بهترین ویژگی‌های این بازی NFT، سیستم اعتبار (reputation system) است که به بازیکنانی که زمین‌داران خوبی باشند، پاداش می‌دهد. البته هنوز مشخص نیست که زمین‌داران خوب بر اساس چه معیاری انتخاب می شوند. شاید این قابلیت، به این صورت کار کند که بازیکنان همسایه با استفاده از توکن‌های آلیس، در رأی‌گیری برای انتخاب زمین‌داران برتر، شرکت کنند.

۷- بازی  Illuvium

بازی nft ایلوویم

ایلوویم یکی از قابل پیشبینی‌ترین بازی های NFT است. در میان بازی هایی که تا اینجا به شما معرفی کرده‌ایم، به غیر از Gods Unchained، هیچ کدام از نظر گرافیکی به پای Illuvium نمی‌رسند و بودجه زیادی برای توسعه گرافیک بازی خرج نمی‌کنند. ایلوویم، یک بازی AAA است که بر اساس موتور غیر واقعی پیشرفته 4/5 ساخته شده است.

با اینکه این بازی هنوز منتشر نشده، ولی می‌توانیم پیشبینی کنیم که محیط گرافیکی بازی، چگونه است. این بازی، یک دنیای باز با ماجراها و موجوداتی علمی-تخیلی دارد و داستان از سقوط یک فضاپیما در یک دنیای بیگانه شروع می‌شود.

بازیکن، نقش یک شکارچی را دارد که زمین‌های ناشناخته را کشف می‌کند و موجودات مختلفی به نام ایلوویال‌ها (Illuvials) را به دام می‌اندازد.

این موجودات بیگانه، NFTهای بازی هستند و از این نظر می‌توان Illuvium را شبیه به Axie Infinity دانست. حتی سیستم نبرد بازی نیز شبیه به Axie Infinity است اما گرافیک ۳ بعدی بسیار بهتری دارد.

برای افزایش هیجان نبرد، ایلوویال‌ها به چهار دسته fighter، rogue، empathy و psion تقسیم می‌شوند. هر کدام از این ایلوویال‌ها توانمندی‌ها و وابستگی‌هایی به آب، آتش، خاک، هوا و طبیعت دارند. این ویژگی بازی نیز شبیه Axie Infinity است. این پیچیدگی‌ها، عمق تاکتیکی زیادی به بازی بخشیده‌اند.

به غیر از ایلوویال‌ها، NFTهای دیگری مثل سلاح‌ها، پوسته‌ها، و زره‌ها نیز در این بازی وجود دارند. این بازی NFT، دو قابلیت مهم دیگر نیز دارد:

 • Illuvium Zero: همانند Decentraland، مدیریت زمین را راحت می‌کند. بازیکنان می‌توانند با استفاده از این قابلیت، منابع را جمع‌آوری و یک مجتمع صنعتی برای خودشان بسازند.
 • IlluviDex: این قابلیت، نوعی بازار حاکمیتی DAO برای معامله کردن NFTهای کسب شده است.

اقتصاد بازی  Illuvium

توکن ایلوویم (ILV) اقتصاد بازی را می‌گرداند و می‌توان از آن برای قابلیت‌های دیفای مختلف مثل حاکمیت، یلد فارمینگ و استیکینگ، استفاده کرد. البته باید در نظر داشته باشید که توکن‌های sILV، بدون قفل شدن در دوره‌های استیکینگ، فقط برای خرید‌های درون-بازی قابل استفاده هستند.

از سوی دیگر، استیک شده در این بازی، برای مدت یک سال، قفل می‌شوند. رابطه بین توکن‌های ILV و sILV، تضمین‌کننده پایداری اقتصادی و لیکوئیدیتی بالای بازی است.

کل ذخیره توکن های ILV، ۱۰ میلیون توکن است. با در نظر گرفتن بازدهی بازی و منبع محدود توکن‌ها، این توکن را می‌توان گران قیمت‌ترین توکن در میان بازی های NFT دانست. قیمت توکن‌های ایلیوویم در ۲۹ مارس ۲۰۲۱ به ۲۸۶۸ دلار نیز رسید ولی از آن زمان تاکنون، ریزش ده‌ها درصدی داشته است.

با در نظر گرفتن تمام قابلیت‌هایی که برای این بازی توصیف کردیم، به نظر می‌رسد که بازی NFT ایلیوویم، جدی‌ترین رقیب Axie Infinity محسوب می‌شود. به علاوه، اقتصاد توکنی و سازوکار نبردهای این دو بازی، بسیار شبیه به هم هستند ولی گرافیک ایلیوویم بسیار بهتر است.

۸- Guild of Guardians

بازی Guild-of-Guardians

به نظر می‌رسد که Immutable X در حال تصاحب بسیاری از بازی های بلاک چین است. یکی دیگر از بازی هایی که روی بلاک چین Immutable X قرار دارد، بازی Guild of Guardians است. این بازی NFT موبایل، شباهت زیادی به بازی Diablo دارد.

شرکت Stepico studio مالک این پروژه است و یک تیم ۲۳ نفره، به رهبری جوزیا والاس (Josiah Wallace) پروژه این بازی را پیش می‌برند. والاس، یک طراح معروف بازی است که با نقش کلیدی‌اش در مجموعه Temple Run شناخته می‌شود. مجموعه Temple Run، بیش از یک میلیارد بار دانلود شده است.

بازی Guild of Guardians برخلاف اکثر بازی های بلاک چین، هم دارای یک کمپین تک-بازیکن و هم دارای تجربه چند-بازیکنی است. با اینکه هر جوخه در این بازی، از ۴ جنگجو تشکیل می‌شود، هر بازیکن فقط کنترل یکی از این جنگجوها را در اختیار دارد. کسانی که Left 4 Dead را بازی کرده‌اند، با این نوع بازی آشنا هستند. در تجربه چند-بازیکنی، بازیکنان با هم دیگر علیه یک رئیس قدرتمند، متحد می‌شوند.

هر جنگجو در این بازی، آمار RPG و نقاط ضعف و قوت مخصوص به خودش را دارد. از این جمله می‌توان به جادو، چاقو زدن، نقش بازی کردن و … اشاره کرد.

اقتصاد بازی NFT گیلد آو گاردینس

توکن GOG در اکتبر ۲۰۲۱ معرفی شد. همانند دیگر بازی های NFT، بازیکنان می‌توانند با بازی کردن، این توکن‌ها را به دست بیاورند. سپس، می‌توان از توکن‌های GOG برای استیکینگ، رأی دادن و معامله کردن در بازار NFT بازی، استفاده کرد. ذخیره کل توکن‌های GOG، یک میلیارد است که ۲۰ درصد آن به توسعه‌دهندگان اختصاص دارد.

قیمت هر توکن GOG در ۲۲ دسامبر ۲۰۲۱ به ۲.۸۱ دلار رسید ولی خود بازی هنوز منتشر نشده و قیمت این توکن نیز از آن زمان تاکنون در حال کاهش است. با این حال، به دلیل محبوبیت ژانر ARPG یا بازی نقش‌آفرینی اکشن، انتظار می‌رود که قیمت این توکن‌ها، بسیار بالاتر برود. این بازی، هم از دستگاه‌های اندرویدی و هم از دستگاه‌های iOS پشتیبانی می‌کند.

با توجه به اینکه این بازی در فروش GEMS، مبلغی بیش از ۵.۳ میلیون دلار جمع اوری کرده و تعداد افراد ثبت نام کرده در این بازی، ۸۲ برابر تعداد مجاز است، با اطمینان می‌توان گفت که قیمت توکن‌های GOG در آینده‌ای نزدیک، رشدی انفجاری خواهد داشت.

۹- بازی Champions: Ascension

بازی Champions-Ascension

جم سیتی (Jam City) که یک استودیو توسعه بازی های موبایل در کالیفرنیا است، با معرفی این بازی NFT، وارد دنیای بازی های بلاک چین شده است. جم سیتی می‌خواهد با معرفی بازی هایی مثل Champions: Ascension، بازی های روایتگری (narrative-driven) را در پلتفرم‌های موبایل، عملی کند.

به علاوه، بازی دنیای ژوارسیک زنده یا Jurassic World Alive که توسط همین استودیو توسعه یافته، بازدهی بالایی از خودش نشان داده است. بازی Champions: Ascension نیز که یک بازی AAA در محیطی بسیار تخیلی محسوب می شود، بازدهی بالایی دارد.

همانطور که نام بازی نشان می‌دهد، بازیکن، قهرمانی را برای جنگیدن در یک میدان نبرد گلادیاتوری انتخاب می‌کند. می‌توان گفت که Champions: Ascensio شباهات زیادی به مورتال کامبت دارد.

با این حال، با توجه به موفقیت پروژه‌های قبلی استودیو جم سیتی و ۱۲۰۰ پرسنل تحت استخدام این سازمان، می‌توان انتظار داشت که این بازی NFT، قابلیت‌های دنیاسازی و RPG بیشتری در مقایسه با مورتال کامبت داشته باشد.

Champions: Ascensio چیزی به نام «ژن‌های مهندسی» (engineering genes) دارد که در واقع، NFTهای قابل معامله بازی هستند و از آن‌ها برای تقویت قهرمانان بازی استفاده می‌شود. بنابراین، می‌توان گفت که این بازی از این نظر، شبیه به Axie Infinity است.

۱۰- بازی NFT امبر سورد

بازی nft شمشیر امبر

بازی Ember Sword برای کسانی که از قبلا سابقه بازی های نقش‌آفرینی آنلاین چندنفره گسترده مثل ورد آو وارکرفت را دارند، بسیار آشنا است. استودیو توسعه دهنده بازی Ember Sword، یعنی Bright Star که توسط چهار توسعه دهنده بازی تأسیس شده، در حال حاضر، تحت مدیریت مارک لارسن (Mark Laursen) قرار دارد. با اینکه این شرکت در سال ۲۰۱۸ تأسیس شده است اما در می ۲۰۲۱، با معرفی بازی Ember Sword، بیش از ۲ میلیون دلار سرمایه جمع کرد.

هیچ عنصری در این بازی وجود ندارد که بتوانید با بازی کردن آن را ببرید و بنابراین، Ember Sword، بر خلاف بازی هایی که در بالا به شما معرفی کردیم، رایگان نیست. گرافیک بازی و جلوه‌های ویژه آن، شباهت زیادی به ورد آو وارکرفت دارد ولی نبرد آن، در لحظه و به صورت زنده انجام می‌شود.

مطلب پیشنهادی  موباکس چیست؟ بازی Mobox با توکن MBOX

این بازی، اکوسیستم گسترده‌ای متشکل از زمین‌ها، منابع، مصنوعات و پیشرفت مهارت شخصیت دارد که NFTهای بازی هستند و اقتصاد آن نیز شبیه به ورد آو وارکرفت است.

چیزی که در ویدئوی منتشر شده از گیم پلی بازی امبر سورد، خیلی جلب توجه می‌کند، کیفیت بالای انیمیشن و زیبایی‌شانسی عالی بازی است. Ember Sword نیز همانند دیگر بازی های بلاک چین Web3، با استفاده مرورگر، قابل بازی کردن است و بنابراین، می‌توان به راحتی آن را به ولت ارز دیجیتال متصل کرد.

این بازی، از چهار بیوم زیر ساخته شده است:

 • Solarwood یا جنگل
 • Duskeron یا صحرا
 • Sevrend یا جنگل انبوه
 • Ediseau یا دشت

نه تنها هر بیوم، مناصبع خاص خودش را دارد، بلکه به سه بخش مجزای زیر، تقسیم‌بندی می‌شود:

 • قلمرو پادشاهی یا (Kingship)
 • سرزمین غیرمسکونی (Wilderness)
 • قلمرو بدون قانون (Outlaw territory)

این تقسیم‌بندی قلمرویی، پیچیدگی‌های گیم پلی این بازی NFT را بسیار زیاد می‌کند زیرا هر بیوم، منابع خاص خودش را دارد که در بیوم‌های دیگر، یافت نمی‌شود. این ویژگی، مالکیت زمین و معامله تجارت کاروانی را که قابلیت‌های اصلی بازی هستند، ساده‌تر کرده است. به غیر از زمین‌ها، تمامی مصنوعات بازی، NFT هستند.

قرار است Ember Sword در سال ۲۰۲۲، ابتدا برای کامیپوترهای مک و سپس برای ویندوز، منتشر شود و فقط با مرورگرها می‌توان از آن استفاده کرد.

۱۱- بازی Surf Invaders

بازی nft موج سواران

بازی Surf Invaders  متعلق به پلتفرم دیفای Aloha است. این بازی، در مقایسه با سایر بازی های فهرست ۱۳ تایی ما در این مقاله، بسیار ساده‌تر است. بنابراین، شروع بازی و کسب درآمد از آن نیز بسیار راحت‌تر است. درک بازی نیز اصلا کار دشواری نیست.

Surf Invaders یک بازی runner ۸ بیتی بی‌پایان است و هر چه بیشتر این بازی را ادامه دهید و از هیولاها و موانع عبور کنید، امتیازهای بیشتری جمع می‌کنید. رابط کاربری بازی نیز بسیار ساده است و با کلید‌های جهت کیبورد می‌توانید کنترل موج سوار خود را در اختیار داشته باشید.

ویژگی جالب Surf Invaders این است که می‌توانید با استفاده از NFTهای Aloha، جان موج سوار خود را افزایش دهید. در صورتی که جایگاهی در تابلوی امتیازات بازی برسید، می‌توانید از این بازی NFT، درآمد داشته باشید.

۱۲- بازی NFT سندباکس

بازی nft جعبه شن

بازی Sandbox یا (SAND) برای مدتی، از نظر ارزش بازار، در صدر متاورس قرار داشت ولی اکنون جایگاه خودش را به Decentraland داده که با بیش از ۴.۴۵ میلیارد دلار، در صدر بازی های متاورسی قرار دارد و جعبه شن، با ارزش بازار بیش از ۳.۳۳ دلار در زمان نوشتن این مقاله، به جایگاه چهارم، نزول کرده است.

بازی Sandbox که توسط استودیو Pixowl به مدیریت آرتور مادرید (Arthur Madrid) توسعه یافته، پروژه‌ای بلندپروازانه برای ایجاد نسخه‌ای بلاک چینی از بازی Roblox است. به همین منظور، دارایی‌های این بازی، وکسل‌های ۳ بعدی هستند. وکسل‌ها (voxels)، برخلاف رایج‌ترین اشکال گرافیکی در بازی‌ها، یعنی چندضلعی‌ها، شبیه پیکسل‌ها در بیت مپ ۲ بعدی هستند. این ویژگی، ظاهری بسیار منحصر به فرد به عناصر گرافیکی بازی سندباکس بخشیده است.

مزیت این ویژگی، راحت‌تر بودن ساخت داریی‌های سه بعدی برای افراد غیرحرفه‌ای است. Sandbox به عنوان نوعی پلتفرم بازی برای ایجاد این دارایی‌ها، از سه حالت زیر برای این منظور استفاده می‌کند:

 • VoxEdit: مجموعه‌ای از ابزار برای ایجاد وکسل‌ها و مینت کردن آن‌ها به عنوان NFTها
 • بازار: محلی برای معامله دارایی‌های وکسلی شده و توکنی شده
 • GameMaker: ساخت بازی بر اساس مجموعه قوانین سندباکس، درست مثل Roblox

در بازی NFT سندباکس، به غیر از اشیاء سه بعدی، ۱۶۶۴۶۴ قطعه زمین NFT نیز وجود دارند که قابل خرید و فروش هستند. برای خرید زمین در سندباکس شما می‌توانید از دو روش اقدام کنید، راه اول خرید زمین در پلتفرم اصلی سندباکس است و راهکار دوم خرید از طریق مارکت پلیس اوپن سی است.

اقتصاد بازی NFT سندباکس

از توکن SAND برای تمامی تراکنش‌ها در متاورس Sandbox استفاده می‌شود. در مجموع، چیزی حدود ۳ میلیارد از این توکن‌ها وجود دارد که بیش از ۹ میلیون آن‌ها در گردش هستند. قیمت توکن‌های SAND، یک ماه پس از برندسازی مجدد فیسبوک به متا، تا ۸.۴۴ دلار نیز صعود کرد.

این بازی، نه تنها تجربه‌ای شبیه به پلی استیشن ۲ دارد، بلکه بازیکنان می‌توانند با استفاده از توکن‌های SAND، محتواهای جدید بسازند. اگر روند افزایش بازیکنان بازی Sandbox همینطور ادامه پیدا کند، قیمت هر توکن SAND سه به فلک می‌کشد.

۱۳- بازی Sidus NFT Heroes

بازی Sidus NFT Heroes یکی از برترین بازی های NFT است که آینده روشنی برای آن پیشبنی می‌شود. این بازی NFT توسط تیم زیر توسعه یافته است:

 • مدیر اجرایی: دان خومنکو (Dan Khomenko)
 • مدیر نوآوری: آندری سوداریکوف (Andrey Sudarikov)
 • کارگردان هنری: دمیتری آندریف (Dmitry Andreev)
 • تولیدکننده بازی: رومن پوولوتسکی (Roman Povolotski)

بعد از اینکه این گروه، بازی ویدئویی Unreal Engine 5 را منتشر کردند، بسیاری این بازی علمی-تخیلی را با بازی افسانه‌ای Mass Effect مرتبط می‌دانستند.

در میان تمامی بازی هایی که در این مقاله به شما معرفی کردیم، تنها بازی ایلوویوم از نظر شفافیت، به پای Sidus NFT Heroes می‌رسد. هر دو بازی، از نوع Web3 هستند و با اینکه قابلیت‌های گرافیکی بسیار خوبی دارند اما می‌توان آن‌ها را با مرورگر، بازی کرد. با این حال،  Sidus به عنوان یک بازی علمی-تخیلی نقش‌آفرینی آنلاین چندنفره گسترده، پروژه جاه‌طلبانه‌ای محسوب می‌شود.

این بازی دارای قابلیت‌های متعددی مثل رأی‌گیری حزبی، ساخت چیزهای جدید، خانه‌داری، نبرد و حتی پرورش حیوان خوانگی است. قهرمانان بازی، آواترهای NFT بازی Sidus هستند.

توکن بومی این بازی، SIDUS است که ذخیره‌ای ۳۰ میلیاردی دارد. بازیکنان می‌توانند از این توکن برای سفارشی‌سازی شخصیت/سلاح، موارد مصرفی، لوت باکس‌ها، منابع، حیوانات خانگی و قهرمانان، استفاده کنند. قیمت ارز دیچیتال SIDUS در ۱ ژانویه ۲۲ به ۰.۱۹۳۳ دلار رسید.

دیگر توکن این بازی SENATE است که ۳۰۰ میلیون از آن وجود دارد. از توکن‌های SENATE برای ساخت و مدیریت احزاب از طریق رأی‌گیری، خریدن فضاپیماها و ارتقاء ایستگاه‌های فضایی استفاده می‌شود. هم از توکن‌های SIDUS و هم از قهرمانان NFT می‌توان برای استیکینگ و دریافت بهره ۲۰ الی ۶۰ درصدی، بسته به مدت استیکینگ، استفاده کرد.

استفاده از توکن های NFT در بازی های کریپتویی خوب است یا بد؟

بسیاری از افراد تصور می‌کنند ورود NFT به بازی های ویدیویی، فقط مزیت دارد و به کسب درآمد گیمرها کمک می‌کند. با وجود مزیت‌های بیشمار ورود توکن‌های غیرقابل معاوضه به بازی های NFT، باید به نقطه ضعف‌‌های آن هم توجه داشته باشیم. در ادامه معایب استفاده از NFT را بیان می‌کنیم.

 • با ورود این توکن‌ها به دنیای بازی، احتمالا توسعه دهندگان تمام عناصر بازی را به صورت NFT ارائه می‌دهند. بنابراین کاربران برای استفاده از تمام قابلیت‌های بازی باید پول بپردازند. در نتیجه دنیای گیم درب‌های خود را به روی افرادی که سرمایه اولیه مورد نیاز برای خرید NFTهای بازی ندارند، می‌بندد.
 • NFTها توکن‌هایی محدود و غیرقابل معاوضه هستند. بنابراین ممکن است عناصر بازی برای مدت‌ها در اختیار یک نفر باقی بمانند و افراد دیگر هیچوقت نتوانند از آن استفاده کنند. تصور کنید من NFT یکی از شخصیت‌های محبوب را در یک بازی بخرم، تا زمانی که این شخصیت در اختیار من باشد، شما نمی‌توانید از آن استفاده کنید. حال اگر به هر دلیلی نخواهم آن را بفروشم یا حتی از دنیای بازی های کریپتویی خارج شوم، آن شخصیت برای همیشه تحت تملک من باقی می‌ماند. در نتیجه نه خودم از آن استفاده می‌کنم و نه قراردادهای هوشمند اجازه استفاده از آن را به سایر گیمرها می‌دهند.
 • امنیت NFTها هم موضوعی است که باید درباره آن بحث کرد. اگر یک قرارداد هوشمند درست عمل نکند، ممکن است کل ساختار بازی به هم بریزد و دارایی‌های کاربران از دست برود.

بسیاری از گیمرها با ورود NFT به دنیای بازی های ویدیویی موافق نیستند. آن‌ها حتی بعد از اعلام شرکت‌هایی مثل سگا یا یوبیسافت درباره اینکه قصد دارند از NFT استفاده کنند،‌ واکنش خوبی نشان ندادند و به شدت از این توسعه‌دهندگان انتقاد کردند. همین موضوع باعث شده تردیدهای بسیاری درباره بازی NFT بین کاربران و توسعه‌دهندگان وجود داشته باشد.

سوالات پرتکرار در رابطه با بازی های NFT

۱- بازی NFT چیست؟

NFTها دارایی‌هایی دیجیتالی هستند که می‌توان آن‌ها را با استفاده از قراردادهای هوشمند در بلاک چین، مینت یا ایجاد کرد. از NFTها به فراوانی در اقتصاد بازی های بلاک چین استفاده می‌شود. به بازی هایی که می‌توان در آن‌ها NFT کسب کرد، بازی های NFT گفته می‌شود.

۲- بهترین بازی NFT چیست؟

در حال حاضر، بهترین و محبوب‌ترین بازی NFT، بازی Axie Infinity است که بیش از ۲.۷ میلیون کاربر فعال در ماه دارد.

۳- منظور از NFT چیست؟

NFT خلاصه‌شده عبارت Non-Fungible Token و به معنی توکن غیر قابل تعویض است. از این توکن‌ها برای اثبات مالکیت انواع دارایی‌های دیجیتالی استفاده می‌شود.

جمع بندی

کسب درآمد قابل توجه از راه بازی کردن، شاید خیلی رویایی به نظر برسد ولی وقتی وارد فضای متاورس شوید، زندگی جدیدی را آغاز می‌کنید که می‌تواند به اندازه زندگی واقعی، پر اهمیت باشد. امروزه، کسانی وجود دارند که درآمد اصلی آن‌ها از محل همین بازی های بلاک چین تأمین می‌شود و بعضی‌ها نیز با این بازی‌ها، سرمایه‌های هنگفتی به جیب زده‌اند.

توکن‌های NFT، توکن‌هایی غیر قابل تعویض هستند که از آن‌ها برای اثبات دارایی‌های دیجیتالی مثل دارایی‌های درون-بازی استفاده می‌شود. این توکن‌ها با مرتبط ساختن متاورس با بلاک چین، امکان خارج کردن دارایی‌های درون-بازی و تبدیل آن‌ها به پول واقعی را فراهم آورده‌اند.

در این مقاله، ۱۳ بازی NFT  مهم و دارای آینده‌ای روشن را به شما معرفی کردیم. همانطور که دیدید، بازی Axie Infinity را می‌توان بهترین و محبوب‌ترین بازی NFT دانست اما بازی های دیگر نیز در حال توسعه هستند و قطعا با سرعت رشد بالای این بازی‌ها، باید سرمایه‌گذاری در متاورس را خیلی جدی بگیریم.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.