داموندمگ

توکنومیک آوه؛ آشنایی با کاربردها، نحوه توزیع و قیمت AAVE

DAMOND
توکنومیک آوه

آوه (Aave) یک پلتفرم وام ارز دیجیتال است که بر بستر بلاک چین اتریوم کار می‌کند. کاربران می‌توانند با وثیقه گذاشتن رمزارزهای خود در این پلتفرم وام‌های فوری بگیرند. همچنین، امکان وام دادن رمزارزها و دریافت بهره نیز در آوه امکان‌پذیر است. در این مقاله می‌خواهیم در رابطه با توکنومیک آوه صحبت کنیم. با داموندمگ همراه باشید.

آوه چیست؟

آوه چیست

آوه یک پلتفرم امور مالی غیر متمرکز یا همان دیفای است که امکان وام گرفتن و وام دادن دارایی‌های دیجیتال و ارزهای فیات را برای کابران فراهم می‌کند. کاربرانی که وام می‌گیرند، باید بهره وام را بپردازند و کاربرانی که وام می‌دهند، بهره وام را به عنوان پاداش دریافت می‌کنند.

این پلتفرم در ابتدا روی بلاک چین اتریوم توسعه پیدا کرد و توکن بومی آن با نام AAVE، طبق استاندارد توکنی ERC-20 راه‌اندازی شد. البته این پلتفرم اخیرا روی بلاک چین‌های دیگر مثل آوالانچ، فانتوم و هارومونی نیز توسعه یافت است.

این پروتکل وام‌دهی از یک سازمان مستقل غیر متمرکز یا دائو (DAO) برای تصمیمات حاکمیتی استفاده می‌کند. کاربرانی که توکن‌های AAVE دارند، در این سازمان عضو هستند و می‌توانند در تصمیمات حاکمیتی مشارکت داشته باشند.

وام دادن و وام گرفتن در آوه

وام گرفتن در آوه

پیش از اینکه در رابطه با توکنومیک آوه صحبت کنیم، بد نیست که مروری بر ساز و کار این پلتفرم وام‌دهی ارز دیجیتال داشته باشیم.

آوه با استفاده از یک سیستم قوی و متشکل از قراردادهای هوشمند، بین وام دهندگان و وام گیرندگان ارتباط برقرار می‌کند. کاربرانی که می‌خواهند با استفاده از دارایی‌های دیجیتال خود درآمد غیرفعال داشته باشند، رمزارزهایشان را در آوه سپرده‌گذاری می‌کنند و بهره سپرده‌گذاری خود را می‌گیرند. از این دارایی‌های سپرده‌گذاری شده، برای وام دادن به کاربرانی استفاده که متقاضی وام ارز دیجیتال هستند، استفاده می‌شود.

وقتی وام دهندگان دارایی‌های خود را در این پلتفرم سپرده‌گذاری می‌کنند، این دارایی‌ها با استفاده از قراردادهای هوشمند بر بستر بلاک چین ذخیره می‌شوند. این قراردادهای هوشمند همانند استخر لیکوئیدیتی عمل می‌کنند و بر اساس میزان دارایی‌های سپرده‌گذاری شده در آوه و مدت زمانی که این دارایی‌ها قفل می‌شوند، بهره‌ای به وام دهنده می‌پردازند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  بازی کریپتوکیتیز چیست؟ معرفی پروژه CryptoKitties

وام گیرندگان باید وثیقه‌ای به ارزش میزان وامی که می‌خواهند بگیرند، در این اکوسیستم قفل کنند. زمانی که وام گیرنده، توکن‌های خود را به عنوان وثیقه در آوه قرار می‌دهد، نوعی دارایی دیجیتالی به نام aToken دریافت می‌کند؛ برای مثال، اگر متقاضی وام، توکن‌های ETH را به عنوان وثیقه قرار دهد، به همان مقدار، aETH دریافت می‌کند.

برای بازپرداخت وام‌ها، هیچ محدودیت زمانی وجود ندارد، اما هر چه مدت زمان بازپرداخت وام طولانی‌تر شود، وام گیرنده باید بهره بیشتری بپردازد.

پروتکل آوه همچنین، پارامتری تحت عنوان Health Factor را نیز محاسبه می‌کند که نشان‌دهنده امنیت دارایی‌های سپرده‌گذاری شده در مقابل دارایی‌های وام گرفته شده است. وقتی این پارامتر کمتر از ۱ باشد، وثیقه وام گیرنده در معرض لیکوئید شدن قرار می‌گیرد؛ یعنی احتمال دارد که آوه، دارایی‌های وثیقه شده را ضبط کند.

یکی دیگر از امکانات آوه، قابلیت استیکینگ است. کاربران می‌توانند با استیکینگ توکن‌های AAVE، ضمن مشارکت در امنیت این پروتکل، مقداری درآمد منفعل نیز به عنوان بهره استیکینگ دریافت کنند.

وام فوری یا فلش لون آوه

فلش لون

آوه اولین پلتفرم دیفای است که امکان وام فوری یا فلش لون را برا کاربران فراهم کرده. با استفاده از این قابلیت، وام گیرندگان می‌توانند بدون وثیقه و با کارمزد ۰.۰۹ درصدی، وام وری بگیرند. اما دریافت وام بدون وثیقه چطور امکان‌پذیر است؟

دریافت، خرج کردن و بازپرداخت فلش لون در یک تراکنش واحد انجام می‌شود. بنابراین اگر کاربر وام را بازپرداخت نکند، تراکنش تکمیل نمی‌شود و گویی که وامی داده یا گرفته نشده است. سوال اینجا است که وام‌های فوری چه کاربردی می‌توانند داشته باشند؟

یکی از مهم‌ترین کاربردهای فلش لون‌، استفاده از فرصت‌های آربیتاژ است؛ یعنی وام گیرنده، یک دارایی دیجیتالی را از یک پلتفرم با قیمت پایین‌تر می‌خرد و آن را در یک پلتفرم دیگر با قیمت بالاتر به فروش می‌رساند و پس از بازپرداخت وام، از اختلاف قیمت خرید و فروش آن دارایی، سود می‌کند.

توکنومیک آوه چگونه است؟

حالا که با پلتفرم آوه و خدمات آن آشنا شدید، وقت آن است که به موضوع اصلی این مقاله، یعنی اقتصاد توکنی پلتفرم آوه بپردازیم. همچنان با صرافی داموند همراه باشید.

توکن AAVE

توکن آوه

توکن بومی پلتفرم آوه، AAVE نام دارد که از استاندارد توکنی ERC-20 بهره‌مند است. همانطور که گفتیم، کاربران می‌توانند با استیکینگ این توکن ضمن کمک به تأمین امنیت پلتفرم، درآمد منفعلی نیز داشته باشند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  آلت سیزن چیست؟ با فصل آلت کوین ها آشنا شوید

دارندگان AAVE عضو سازمان مستقل غیر متمرکز این پروتکل هستند و می‌توانند با ارائه پیشنهادات یا رأی دادن به پیشنهادات دیگران، در تصمیمات حاکمیتی این پروژه دیفای مشارکت داشته باشند. گذشته از این کاربردها، وام گیرندگانی که از AAVE به عنوان وثیقه استفاده می‌کنند، در مقایسه با وام گیرندگانی که رمزارزهای دیگر را وثیقه قرار می‌دهند، کارمزد کمتری پرداخت می‌کنند.

توزیع توکنی AAVE

توکنومیک آوه

در شروع راه‌اندازی پروتکل آوه، توکنی تحت عنوان LEND در سال ۲۰۱۷ و در قالب عرضه اولیه توکن (Initial Coin Offering) یا همان ICO به فروش رسید و با این کار، آوه توانست ۱۶.۲ میلیون دلار جمع‌‌آوری کند. در آن زمان، هر توکن LEND با قیمت ۰.۰۱۶ دلار به فروش رفت.

بعدها و در سال ۲۰۲۰،‌ این پروژه تصمیم به انجام یک توکن سواپ برای کاهش ذخیره کل توکن بومی خود گرفت. در این رویداد، دارندگان LEND می‌توانستند هر ۱۰۰ توکن از این رمزارز را با یک عدد از توکن جدیدی به نام AAVE سواپ کنند. با این کار، ذخیره کل توکن بومی آوه از ۱.۳ میلیارد توکن LEND به ۱۳ میلیون توکن AAVE کاهش پیدا کرد. همچنین، سه میلیون توکن AAVE نیز به در این اکوسیستم در حالت ذخیره قرار گرفت. بنابراین، ذخیره کل و ذخیره حداکثری AAVE به ۱۶ میلیون می‌رسد.

با گذر از توکن LEND به AAVE، حاکمیت غیر متمرکز این پروژه کلید خورد. اکنون، دارندگان توکن‌های AAVE می‌توانند پروپوزل‌های بهبود AAVE (AAVE Improvement Protocols) یا به اختصار، AIPها را ارائه دهند. همچنین، امکان مشارکت در رأی‌گیری‌ها برای تأیید یا رد پروپوزال‌های دیگر کاربران برای دارندگان AAVE وجود دارد.

در الگوی جدید توکنومیک آوه، توکن بومی به صورت زیر توزیع شد:

  • ۳۰ درصد برای توسعه پروژه
  • ۲۰ درصد برای توسعه تجربه کاربری
  • ۲۰ درصد برای مدیریت پروژه و مسائل حقوقی
  • ۲۰ درصد برای تبلیغات و بازاریابی
  • ۱۰ درصد برای مسائل متفرقه

از توزیع ذخیره اولیه توکن‌های AAVE، ۲۳ درصد به بنیانگذاران پروژه و ۷۷ درصد به سرمایه‌گذاران اختصاص یافت.

قیمت و ارزش بازار کنونی AAVE در تاریخ ۲۳ مهر ۱۴۰۱

قیمت آوه

هر توکن AAVE در زمان نوشته شدن این مقاله در تاریخ ۲۳ مهر ماه ۱۴۰۱ با قیمت ۷۲ دلار و ۵۷ سنت در صرافی کوین مارکت کپ معامله می‌شود. در حال حاضر، بیش از ۱۴ میلیون توکن AAVE در گردش هستند و این ارز دیجیتال، دارای ارزش بازار بیش از یک میلیارد دلار است.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  ارزش کل قفل شده یا TVL چیست؟ + کاربردها

سوالات پر تکرار در رابطه با توکنومیک آوه

۱- توکنومیک چیست؟

منظور از توکنومیک، اقتصاد توکنی هر پروژه ارز دیجیتال شامل توکن بومی و کاربردهای آن، ذخیره کل و در گردش توکن بومی، قیمت کنونی توکن بومی و نحوه توزیع آن است.

۲- قیمت ارز دیجیتال AAVE چقدر است؟

بر اساس آخرین داده‌های توکنومیک آوه از وبسایت کوین مارکت کپ، این رمزارز در تاریخ ۲۳ مهر ماه ۱۴۰۱ با قیمت بیش از ۷۲ دلار معامله می‌شود و ارزش بازار آن به بیش از یک میلیارد دلار می‌رسد؟

۳- آربیتاژ چیست؟

منظور از آربیتاژ، خرید از یک صرافی و فروش به صرافی دیگر است. کاربران آوه می‌توانند با گرفتن وام‌های فوری یا فلش لون‌های بدون وثیقه از این پروتکل وام ارز دیجیتال و آربیتاژ کردن، از اختلاف قیمت رمزارزها در صرافی‌های مختلف سود کنند.

جمع بندی

یکی از اولین و بهترین پلتفرم‌های وام ارز دیجیتال، Aave نام دارد. دارندگان ارزهای دیجیتال می‌توانند رمزارزهای خود را در این پلتفرم، وام دهند و بهره بگیرند. همچنین، متقاضیان وام ارز دیجیتال نیز می‌توانند با سپردن وثیثه به آوه ، برابر با ارزش آن وام بگیرند ولی باید بهره وام را بپردازند. گذشته از این، امکان دریافت وام فوری یا فلش لون نیز بدون ارائه وثیقه برای بهره بردن از فرصت‌های آربیتاژ در آوه وجود دارد.

این پروتکل وام دارای توکنی بومی به نام AAVE است که نه تنها می‌توان با استیکینگ آن، ضمن مشارکت در امنیت پروژه آوه، درآمد منفعل داشت بلکه با ارائه این ارز دیجیتال به عنوان توکن، می‌توان کارمزد کمتری برای دریافت وام ارز دجیتال، پرداخت کرد. کاربرد دیگر توکن AAVE در حاکمیت پروژه است و دارندگان این توکن می‌توانند با ارائه پروپوزال‌ها یا مشارکت در رأی‌گیری‌ها، برای آینده پروژه تصمیم‌گیری کنند.

در این مقاله، به بررسی توکنومیک آوه پرداختیم و همانطور که گفته شد، ذخیره کل و حداکثر توکن‌های AAVE، تعداد ۱۶ میلیون توکن است که از این تعداد، بیش از ۱۴ میلیون در گردش قرار دارد و با توجه به قیمت حدود ۷۲ دلاری AAVE در زمان نوشته شدن این مقاله در ۲۳ مهر ۱۴۰۱، ارزش بازار آوه به بیش از یک میلیارد دلار می‌رسد.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.