داموندمگ

پلتفرم ابراکدابرا چیست؟ هرآنچه باید درباره وِرد جادویی دیفای بدانید

DAMOND
پلتفرم ابراکادابرا

اگر جزو دوستداران هری پاتر باشید، ابراکدابرا را به عنوان یکی از قدرتمندترین وردهای جادویی می‌شناسید. این ورد جادویی به دنیای ارزهای دیجیتال هم راه پیدا کرده و نام یک پروتکل وام‌دهی در دیفای است. در این پلتفرم کاربران می‌توانند ارزهای دیجیتال مختلف را به استیبل کوینی به نام Magic Internet Money که به اختصار با ارز MIM شناخته می‌شود و می‌توان آن را با استیبل کوین‌های دیگر مثل تتر معامله کرد.

با نگاه اول ممکن است تصور کنید پلتفرم ابراکدابرا هم مانند سایر پلتفرم‌های وام‌دهی کار می‌کند، اما این پلتفرم جزو اولین برنامه‌های DeFi 2.0 است. در این مقاله عملکرد این پلتفرم را بررسی می‌کنیم و به شما نشان می‌دهیم چرا به عنوان ورد جادویی دیفای محسوب می‌شود.

پلتفرم ابراکدابرا چیست؟

Abracadabra Money یک پلتفرم وام‌دهی در دیفای است. با استفاده از این پلتفرم می‌توانید دارایی‌های سودآور پتلفرم‌های دیگر مثل سوشی یا Yearn Finance را سپرده‌گذاری کنید و در ازای آن توکن MIM‌ بگیرید. توکن MIM را می‌توان با استیبل کوین‌های مختلف و برخی دیگر از ارزهای دیجیتال معامله کرد.

زمانی که کاربران بخواهند آنچه وام گرفته‌اند را بازگردانند، باید توکن‌های MIM استقراضی را به همراه سودشان به پلتفرم ابراکدابرا بازگردانند تا بتوانند توکن‌های وثیقه خود را پس بگیرند. اگر کاربردی نتواند در زمان تعیین شده در قرارداد، MIMها را بازگرداند، لیکوییدیشن (liquidation) رخ می‌دهد و پلتفرم توکن‌های وثیقه را پس می‌گیرد. جالب است بدانید که برخی از کاربران به صورت عمدی توکن‌های MIM را نگه می‌دارند و وثیقه خود را به ابراکدابرا می‌دهند؛ این کار سیاستی است که برخی از تریدرها از آن استفاده می‌کنند.

تفاوت پلتفرم ابراکدابرا با سایر پروتکل‌ های وام‌ دهی

سایر پروتکل‌های وام‌دهی مثل Compound و Aave ارزهای دیجیتالی چون بیت کوین و اتریوم و استیبل کوین‌ها را می‌پذیرند، اما نمی‌توانند با رشد شدید توکن‌های دارای بهره پلتفرم‌هایی چون Yearn، Curve و Sushi هماهنگ شوند. رشد شدید این دسته از دارایی‌های دیجیتال بخاطر فعالیت‌های کاربران در پلتفرم‌ها ایجاد می‌شود.

پروتکل وام دهی دیفای

توسعه‌دهندگان ابراکدابرا متوجه شدند افرادی که دارایی‌هایشان را در استخرهای نقدینگی و مزارع کشت سود به اشتراک می‌گذارند، تمایل دارند در ازای آن وام بگیرند. از آنجایی که ارزش توکن‌های دارای بهره به مرور زمان رشد می‌کند، مبلغی که سهام‌گذاران می‌توانند وام بگیرند هم با گذشت زمان بیشتر خواهد شد. علاوه بر این، سهامگذاران نمی‌خواهند زمانی که توکن‌هایشان را به عنوان وثیقه در اختیار پلتفرم وام‌دهی قرار داده‌اند، سود کاشته شده خود را از دست بدهند. توسعه‌دهندگان با توجه به این موارد پلتفرم ابراکدابرا را راه‌اندازی کردند و همه این قابلیت‌ها را در آن جای دادند. تا پیش از ابراکدابرا هیچ پلتفرم وام‌دهی این ویژگی‌ها را نداشت.

تا پیش از ابراکدابرا، هیچ پلتفرم وام‌دهی برای توکن‌های دارای بهره با ارزش چند میلیارد دلاری وجود نداشت. توسعه‌دهندگان برای توسعه این پلتفرم دو راه داشتند. آن‌ها می‌توانستند پلتفرم مورد نظرشان را به عنوان یک فورک از Compound توسعه دهند و یک توکن جدید هم برای آن راه‌اندازی کنند، اما توسعه‌دهندگان این راه را انتخاب نکردند. به جای آن ترجیح دادند از بیت‌ها و بخش‌های پروتکل‌های مختلف استفاده کنند و یک پلتفرم ماژولار بسازند. نتیجه این بود که پلتفرم ابراکدابرا به شیوه‌ای متفاوت از سایر پلتفرم‌های وام‌دهی فعالیتش را آغاز کرد.

ابراکدابرا چطور کار میکند؟

اکنون می‌دانید پلتفرم ابراکدابرا چیست و چطور می‌توانید با وام گرفتن از آن ترید کنید و سود به دست آورید، اما همچنان ابهام‌های بسیاری درباره عملکرد آن وجود دارد. در ادامه با بررسی روش کار این پلتفرم و توکن‌هایی که در آن کار می‌کنند، به سوالات شما درباره Abracadabra پاسخ خواهیم داد.

سیستم وام‌ دهی مستقل

در اکثر پروتکل‌های وام‌دهی زمانی که چند نوع دارایی دیجیتال را به عنوان وثیقه سپرده‌گذاری می‌کنید، ریسک یکسانی خواهید داشت. یعنی اگر یکی از دارایی‌های شما در معرض ریسک زیاد کاهش ارزش قرار بگیرد، کل موقعیت شما در پلتفرم به آن بستگی دارد.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  تحلیل آنچین چیست؟ راهنمای مبتدی تا پیشرفته درباره اصول تحلیل آنچین

سیستم وام دهی ایزوله

ابراکدابرا برای حل این مشکل از Kashi استفاده می‌کند. در پتلفرم Kashi هر دارایی ریسک مستقل دارد و کاربران برای هر یک از انواع وثیقه‌های خود یک موقعیت منحصر به فرد باز می‌کنند و برای هرکدام از آن‌ها یک حد تحمل ریسک مشخص می‌کنند و بر اساس آن وام می‌گیرند.

کاربران حرفه‌ای می‌دانند چه نوع دارایی دیجیتالی را باید به عنوان وثیقه در ابراکدابرا سپرده‌گذاری کنند تا به کمک نوسان‌های آن، احتمال ضرر و وقوع لیکوییدیشن را کاهش دهند. همانطور که پیش از این گفتیم لیکوییدیشن زمانی رخ می‌دهد که کاربری نتواند آنچه وام گرفته است را در زمان تعیین شده پس بدهد.

وام گرفتن توکن MIM در پلتفرم ابراکدابرا

زمانی که توکن‌های دارای بهره را در ابراکدابرا سپرده‌گذاری کردید و یک موقعیت وثیقه گذاری باز کردید، می‌توانید توکن‌های MIM را به عنوان وام دریافت کنید.

MIM یک استیبل کوین الگوریتمی است. این دسته از توکن‌ها باید قیمتی برابر با یک دلار داشته باشند؛ برای تنظیم قیمت در این مقدار ممکن است مقدار بیشتری به بازار تزریق شود یا بخشی از آن سوزانده شود. زمانی که یک کاربر دارایی‌های خود را وثیقه‌گذاری می‌کند و توکن MIM وام می‌گیرد، پروتکل ابراکدابرا MIMهای جدیدی برای منبع شبکه خود استخراج خواهد کرد تا جای توکن‌های استقراضی را پر کند. در مقابل زمانی که کاربری توکن‌های استقراضی را باز می‌گرداند، پلتفرم به صورت خودکار همان مقدار MIM را می‌سوزاند و گردش کلی آن در بازار را کاهش می‌دهد. با این اقدامات تعداد MIMها همیشه در حالت تعادل می‌ماند و قیمت را می‌توان روی یک دلار حفظ کرد.

توکن MIM را می‌توان با استیبل کوین‌های مختلف مبادله کرد؛ همچنین برخی از صرافی‌های ارز دیجیتال مانند بیت فینکس جفت ارز MIM/BTC را ارائه می‌دهند و می‌توان به صورت مستقیم این دو ارز را با یکدیگر مبادله کرد.

دیفای چند زنجیره‌ ای و پل MIM

پلتفرم ابراکدابرا یک پلتفرم مستقل از بلاکچین است و برای آن تفاوتی ندارد که در کدام یک بلاکچین‌ها کار می‌کند. این پلتفرم وام‌دهی در بلاکچین‌های مختلف کار می‌کند و کاربران می‌توانند از توکن MIM به عنوان یک پل بین بلاکچینی استفاده کنند.

توکن میم و پل بین زنجیره‌ای

ابراکدابرا در حال حاضر بر بستر بلاکچین‌های مختلفی چون اتریوم،‌ آربیتروم، فانتوم، آوالانچ و بایننس اسمارت چین در دسترس است. کاربران با توجه به پروتکل‌هایی که از آن استفاده می‌کنند، ترجیح می‌دهند از Abracadabra بر بستر بلاکچین‌های سازگار با پروتکل مورد نظرشان استفاده کنند. به عنوان مثال کاربران پنکیک سواپ از ابراکدابرا بر بستر بایننس اسمارت چین استفاده می‌کنند اما کاربران Trader Joe ترجیح می‌دهند از این پلتفرم در آوالانچ استفاده کنند. هنگام استفاده از پلتفرم ابراکدابرا باید به این توجه کنید که دارایی‌های شما بر بستر کدام بلاکچین است و کدام یک از آن‌ها نقدینگی مورد نظرتان را دارند.

پاداش دادن به تأمین‌ کنندگان نقدینگی با ارز SPELL

در این بخش از عملکرد پلتفرم ابراکدابرا، نقش دیفای ۲.۰ مشخص می‌شود. در پروتکل‌های دیفای، تأمین‌کنندگان نقدینگی در زمینه کشت سود فعالیت می‌کنند؛ یعنی با به اشتراک‌ گذاشتن دارایی‌هایشان در استخرهای تأمین نقدینگی پاداش می‌گیرند.

توسعه‌دهندگان Abracadabra توکن SPELL را برای پاداش دادن به تأمین‌کنندگان نقدینگی توسعه‌ داده‌اند. ۶۳ درصد از توکن‌های در گردش در اختیار تأمین‌کنندگان نقدینگی ابراکدابرا قرار دارد. در میان استخرهای نقدینگی در پروتکل‌های مختلف، MIM + 3Crv Curve بزرگ‌ترین استخر MIM است که تأمین‌کنندگان نقدینگی در آن بیشترین میزان توکن SPELL را پاداش می‌گیرند. بخشی از توکن‌های SPELL هم برای دستیابی به هدف چند زنجیره‌ای شدن ابراکدابرا مورد استفاده قرار می‌گیرند و در زنجیره‌های فانتوم و آربیتروم به کار می‌روند.

یکی از چالش‌های پیش روی Abracadabra این است که پاداش دادن آن به تأمین‌کنندگان نقدینگی، حجم توکن‌های در گردش را افزایش می‌دهد و باعث کاهش قیمت آن می‌شود. در نتیجه ممکن است تأمین‌کنندگان به جای فعالیت در استخرهای توکن MIM به سراغ سایر پروژه‌های دیفای بروند تا پاداش بیشتری به دست آورند.

برنامه Olympus Pro

همانطور که گفتیم پلتفرم ابراکادابرا با توکن SPELL به تأمین‌کنندگان نقدینگی پاداش می‌دهد. اگر روند پاداش‌دهی به همین شکل ادامه داشته باشد، بعد از مدتی تعداد توکن‌های SPELL به اندازه‌ای زیاد می‌شود که دیگر ارزش چندانی نداشته باشد. در نتیجه تأمین‌کنندگان نقدینگی از استخرهای MIM خارج می‌شوند و به سراغ استخرهایی می‌روند که به آن‌ها پاداش بیشتری می‌دهد.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  غیر متمرکز در ارزهای دیجیتال یا Decentralize به چه معناست؟

برنامه Olympus Pro

ابراکدابرا برای حل این مشکل با سازمان خودگردان غیرمتمرکز Olympus شریک شد تا کنترل نقدینگی توکن‌هایش را به دست بگیرد. Olympus از نقدینگی متعلق به پروتکل (POL) استفاده می‌کند. POL به معنی نقدینگی عمیقی است که پاداش آن حق رأی دائمی در پروتکل است. با استفاده از این روش تأمین نقدینگی، پلتفرم‌هایی مثل ابراکدابرا می‌توانند بدون نگرانی از کاهش ارزش توکن‌ها یا کاهش نقدینگی، محصولات خود را توسعه دهند و خدمات بهتری به کاربران ارائه دهند.

امنیت نقدینگی در برنامه Olympus Pro با استفاده از پروسه‌ای به نام Bonding تأمین می‌شود. در فرایند Bonding، تأمین‌کنندگان نقدینگی دارایی‌هایشان را به ابراکدابرا می‌فروشند و در ازای آن تحفیف خرید SPELL دریافت می‌کنند. با این کار تأمین‌کنندگان نقدینگی در لحظه از سود خرید SPELL‌ بهره‌مند می‌شوند و ریسک ضرر دائمی برای آن‌ها کم‌تر می‌شود. تأمین‌کنندگان با خرید SPELLهای تخفیف‌دار می‌توانند در لحظه آن‌ها را بفروشند و سود به دست آورند یا اینکه آن‌ها را در استخرهای نقدینگی سهام‌گذاری کنند و کشت سود انجام دهند.

با استفاده از Bonding، کم‌کم انگیزه تأمین‌کنندگان نقدینگی برای کشت سود کاهش پیدا می‌کند و نقدینگی دائمی به خزانه ابراکدابرا اضافه خواهد شد. ورود نقدینگی به خزانه اصلی پلتفرم، عرضه کلی توکن‌ها در بازار را کاهش می‌دهد و از افت ارزش پیشگیری خواهد کرد. نتیجه نهایی این است که ابراکدابرا می‌تواند به صورت مستقل کار کند و ذخیره ارزش بلندمدت داشته باشد.

کاربردهای ارز SPELL چیست؟

SPELL به عنوان توکن بومی پروتکل Abracadabra شناخته می‌شود و نقش‌های مهمی در این اکوسیستم دارد. در توضیح روش کار ابراکدابرا با برخی از کاربردهای آن آشنا شدید، اما در این بخش به صورت کامل درباره این توکن و علت‌های ارزشمندی آن صحبت خواهیم کرد.

ارائه حق حاکمیت در پلتفرم

توکن SPELL جزو توکن‌های حاکمیتی هم محسوب می‌شود. در پلتفرم ابراکدابرا تصمیمات توسعه و اضافه و کم کردن قابلیت‌ها به صورت غیرمتمرکز گرفته می‌شود؛ یعنی هر کاربر در شبکه می‌تواند در تصمیم‌گیری‌ها مشارکت کند، پیشنهادهای جدید ارائه کند و به پیشنهادات دیگران رأی مثبت یا منفی بدهد. تنها شرط برای به دست آوردن حق حاکمیت این است که کاربر توکن SPELL را نگهداری کند.

استیکینگ و دریافت کارمزد پلتفرم ابراکدابرا

کاربران با استیکینگ توکن SPELL می‌توانند توکن sSPELL دریافت کنند. دارندگان sSPELL به اندازه توکن‌هایی که دارند در کارمزدها، سود وام‌دهی و لیکوییدیشن‌های انجام شده در پروتکل شریک می‌شوند. سود به دست آمده از این هزینه‌ها به صورت خودکار دوباره در شبکه ابراکدابرا سهام‌گذاری می‌شود تا تعداد توکن‌های sSPELL افزایش پیدا کند و کاربر سود بیشتری به دست آورد. البته کاربران هر زمانی که بخواهند می‌توانند sSPELLهایشان را به SPELL تبدیل کنند و از برنامه استیکینگ خارج شوند.

ارز دیجیتال SPELL

نکته مهمی که سهام‌گذاران باید به آن توجه داشته باشند این است که توکن‌های sSPELL تا ۲۴ ساعت پس از استیکینگ قفل می‌شوند و قابل برداشت نیستند. اگر قصد دارید سهام‌گذاری در ابراکدابرا را امتحان کنید، دارایی را به اشتراک بگذارید که حداقل تا ۲۴ ساعت به آن نیازی نداشته باشید.

ترغیب تأمین‌ کنندگان نقدینگی با کشت سود و فرایند Bonds

پیش از این درباره عملکرد پروسه Bonds صحبت کردیم که با استفاده از آن تأمین‌کنندگان نقدینگی ترغیب می‌شوند به صورت بلند مدت در استخرهای نقدینگی ابراکدابرا فعالیت داشته باشند. علاوه بر آن تأمین‌کنندگان نقدینگی با استفاده از برنامه Olympus Pro می‌توانند توکن‌های SPELL را با قیمت کم‌تر از بازار خریداری کنند و از این طریق هم سود به دست می‌آورند.

همانطور که گفتیم SPELL برای چند زنجیره‌ای شدن ابراکدابرا هم به کار می‌روند. به عنوان مثال این توکن به عنوان پاداش به دارندگان veCRV در پلتفرم مالی Curve هم ارائه می‌شود تا به استخر MIM رأی بدهند و پاداش بیشتری دریافت کنند.

آیا ابرادکدابرا یک پلتفرم معتبر است؟

این پروژه با بلاکچین‌های معتبر جهان مثل اتریوم، بایننس اسمارت چین، فانتوم، آولانچ و… کار می‌کند. از طرفی آمار نشان می‌دهد ۳.۱۸ میلیارد دلار ارزش در این پلتفرم ذخیره شده است. Abracadabra در میان پروژه‌های دیفای رتبه ۱۶م را دارد و در حال حاضر کاربران بسیاری از آن استفاده می‌کنند. سیستم‌های وام‌دهی جزو پرکاربردترین بخش‌های دیفای هستند؛ ابراکدابرا نیز بخاطر ویژگی‌های منحصر به فرد و پاداشی که به تأمین‌کنندگان نقدینگی ارائه می‌دهد، طرفداران بسیاری به دست آورده است.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  سگویت بیت کوین: کاربردهای SegWit چیست؟

در ادامه شاخص‌های فاندامنتال این پروژه را بررسی می‌کنیم.

توسعه‌ دهندگان پروژه

تیم توسعه‌دهنده این پروژه هویت رسمی خود را فاش نکرده‌اند و با نام مستعار در میان کاربران شناخته می‌شوند. البته آن‌ها در مصاحبه‌ها و گزارش‌ها حضور دارند و به همین دلیل بسیاری از کاربران آن‌ها را به عنوان افرادی به هویت واقعی می‌شناسند.

Squirrel بنیانگذار پروژه است و در شبکه‌های اجتماعی هم به عنوان بنیانگذار اصلی ابداکدابرا معرفی می‌شود. نام مستعار دیگری که از تیم توسعه‌دهنده این پروژه شنیده می‌شود، Daniele Sestagalli است. او پیش از راه‌اندازی این پلتفرم هم در فضای مجازی به عنوان تحلیلگر بلاکچین و ارزهای دیجیتال فعالیت داشت. توییت‌های او به سال ۲۰۱۱ برمی‌گردد و موضوع توییت‌های او به بیت کوین و ارزهای دیجیتال مرتبط بوده است.

گام های راه اندازی و نقشه راه پلتفرم ابراکدابرا

نقشه راه این پروژه در وایت پیپر آن مشخص نشده است، اما کارشناسان و گزارشگران با توجه به صحبت‌های توسعه‌دهندگان در مصاحبه‌های مختلف گام‌های زیر را برای پروژه ابراکدابرا در نظر گرفته‌اند.

 • خودکار کردن سیستم لیکوییدیشن
 • تبدیل توکن MIM به بزرگ‌ترین استیبل کوین غیرمتمرکز در جهان و جایگزین شدن با تتر
 • کار با شبکه ترا برای رقابت با استیبل کوین‌های متمرکز مثل تتر و یو اس دی کوین
 • توسعه قابلیت‌های کنونی و ارائه خدمات بهتر در زمینه وام‌دهی دیفای به کاربران

خرید و نگهداری ارزهای دیجیتال پلتفرم ابراکدابرا

توکن‌های MIM و SPELL در بسیاری از صرافی‌های معتبر جهان لیست شده‌اند و از طریق آن‌ها می‌توانید این توکن‌ها را خریداری کنید. صرافی‌هایی که ارزهای دیجیتال این پلتفرم را در لیست معاملاتی خود عرضه می‌کنند، عبارتند از:

 • بیت فینکس (Bitfinex)
 • جمینی (Gemini)
 • بایننس (Binance)
 • کوین بیس (Coin base)
 • کوینکس (Coinex)
 • کریپتو دات کام (com)
 • سوشی سواپ (Sushiswap)
 • یونی سواپ (UNIseap)
 • تریدر جو (Trader JOE)

ولت های SPELL و MIM

برای نگهداری توکن‌های MIM و SPELL به ولت‌هایی نیاز دارید که از وب ۳.۰ پشتیبانی می‌کنند. در ادامه چند مورد از کاربردی‌ترین کیف پول‌های وب ۳.۰ برای کاربران ایرانی و بین‌المللی را معرفی می‌کنیم.

کلام آخر

پلتفرم ابراکدابرا یکی از جدیدترین برنامه‌هایی است که در امور دیفای راه‌اندازی شده و به دیفای ۲.۰ مرتبط است. شناخت پلتفرم‌های مختلف دیفای به شما کمک می‌کند پلتفرم مناسب برای کاربرد مورد نظرتان را انتخاب کنید. پلتفرم‌های وام‌دهی برای افزایش سودآوری ترید و حفظ ارزش سرمایه کاربرد دارند. بسیاری از تریدرها با کمک استیبل کوین‌هایی چون MIM‌ و وام گرفتن آن‌ها در زمان بازار نزولی، از افت شدید ارزش سرمایه‌هایشان پیشگیری می‌کنند.

کارشناسان داموندمگ به صورت تخصصی در حوزه تحقیقات بلاکچین و ارزهای دیجیتال و امور دیفای فعالیت دارند. در این مجله می‌توانید اطلاعات بروز درباره بازار ارزهای دیجیتال و پروژه‌های غیرمتمرکز را به دست آورید، فرصت‌های سرمایه‌گذاری را پیدا کنید و به زبان ساده با مفاهیم دنیای بزرگ رمزنگاری آشنا شوید. بروزرسانی اطلاعات برای تریدرها و متخصصین بازار ارزهای دیجیتال اهمیت بسیاری دارد و مجله داموند در تلاش است این فرایند را برای تریدرهای ایرانی ساده‌سازی کند. با مطالعه روزانه مجله داموند با پروژه‌های مختلف، ارزهای دیجیتال، بلاکچین‌های تازه‌کار و کاربرد آن‌ها آشنا خواهید شد.

 

سوالات متداول

آیا پلتفرم ابراکدابرا یک بلاکچین است؟

پلتفرم ابراکدابرا یک پلتفرم وام‌دهی دیفای است که در کنار بلاکچین‌های مختلف کار می‌کند و امکان استقراض برای کاربران یا دریافت بهره در ازای به اشتراک گذاشتن دارایی و تأمین نقدینگی را برای کاربران فراهم می‌کند.

ابراکدابرا در کدام بلاکچین‌ها فعال است؟

کاربران با توجه به اینکه دارایی‌هایشان در کدام بلاکچین ذخیره شده و از نقدینگی کدام شبکه استفاده می‌کنند، می‌توانند در بلاکچین‌های اتریوم، بایننس اسمارت چین، آوالانچ، فانتوم و اپرا از این پلتفرم استفاده کنند.

چطور از ابراکدابرا درآمد داشته باشیم؟

برخی از تریدرها با وام گرفتن توکن MIM و پیاده کردن استراتژی‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر استیبل کوین‌ها درآمد کسب می‌کنند و برخی دیگر از طریق کشت سود و استیکینگ توکن SPELL پاداش می‌گیرند و درآمد غیرفعال دارند.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.