داموندمگ

بلاک چین آپتوس چیست؟ سریع ترین و امن ترین لایه یک دنیا

DAMOND

به جرأت می‌توان گفت که بزرگ‌ترین مشکل بلاک چین‌های اولیه مثل بیت کوین، لایت کوین و اتریوم، مقیاس‌پذیری پایین آن‌ها است. تلاش‌های زیادی برای حل مشکل مقیاس‌پذیری انجام شده و بلاک چین‌های موفقی مثل سولانا، استلار و آوالانچ نیز توسعه یافته‌اند. با این حال، مقیاس‌پذیری این بلاک چین‌ها هنوز در مقایسه با سرعت بالا و کارمزد پایین سیستم‌های مالی متمرکز، رضایت‌بخش نبوده است. بنابراین، تلاش برای ساخت بلاک چین‌های مقیاس‌پذیرتر و با مشکلات کمتر، مثل بلاک چین آپتوس (Aptos) همچنان ادامه دارد.
Aptos نوعی بلاک چین لایه یک است که انتطار می‌رود تا مین نت (Mainnet) آن در سه-ماهه سوم ۲۰۲۲، راه‌اندازی شود. هدف از توسعه این بلاک چین، تلاش برای حل مشکل مقیاس‌پذیری و در عین حال، ارائه قابلیت‌های امنیتی و کاربردی جدیدی است.
در این مقاله، پس از مروری کوتاه بر مشکل سه‌گانه مقیاس‌پذیری (Scalability Trilemma)، بلاک چین در حال توسعه آپتوس را به طور کامل برای شما عزیزان توضیح می‌دهیم. با داموندمگ تا انتهای این مقاله همراه باشید.

مشکل سه گانه مقیاس پذیری چیست؟

مشکل مقیاس پذیری بلاک چین

منظور از مقیاس‌پذیری بلاک چین، امکان توسعه و افزایش تعداد گره‌های بلاک چین بدون کاهش سرعت و افزایش کارمزد تراکنش‌ها است. عوامل متعددی مثل الگوریتم اجماع (Consensus Mechanism)، تأخیر شبکه (Network Latency)، طراحی زیرساخت گره‌ها، تعداد گره‌ها، پیچیدگی قرارداد هوشمند، اندازه بلاک‌ها، حافظه ذخیره‌سازی گره‌ها و … روی مقیاس‌پذیری بلاک چین، اثرگذار هستند.

سه‌گانه مقیاس‌پذیری را می‌توان یکی از اصول اولیه صنعت بلاک چین دانست که می‌گوید:

«هیچ بلاک چینی نمی‌تواند هر سه ویژگی مقیاس‌پذیری، امنیت و غیر متمرکز بودن را با همدیگر داشته باشد و تنها دو ویژگی از سه ویژگی گفته شده می‌توانند در یک شبکه بلاک چین واحد، حاضر باشند».

براساس این اصل، اگر تیمی بخواهد بلاک چینی مقیاس‌پذیر توسعه دهد، باید قید یکی از دو ویژگی امنیت و غیر متمرکز بودن را بزند. از آن‌جایی که دو ویژگی امنیت و غیر متمرکز بودن، برای توسعه موفق ارزهای دیجیتال بر بستر فناوری بلاک چین ضروری هستند، اکثر بلاک چین‌ها مثل بیت کوین و اتریوم، ترجیح داده‌اند که قید مقیاس‌پذیری را بزنند. به همین دلیل است که تراکنش‌ها بر بستر این بلاک چین‌ها، سرعت پایین و کارمزد بالایی دارند.

مقیاس پذیرترین بلاک چین های کنونی

مقیاس پذیرترین بلاک چین ها

در حالی که بلاک چین‌های اولیه با مشکل مقیاس‌پذیری دست و پنجه نرم می‌کنند، در سال‌های اخیر، چندین بلاک چین با مقیاس‌پذیری بسیار خوب توسعه یافته‌اند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- سولانا (Solana): مقیاس‌پذیرترین بلاک چین کنونی، سولانا است که می‌تواند چیزی حدود ۵۰ هزار تراکنش را در هر ثانیه، نهایی‌سازی کند. این مقدار، چیزی بیش از ۷۱۰۰ برابر مقیاس‌پذیری بیت کوین و چیزی بیش از ۲ برابر سرعت سیستم مالی متمرکز ویزا (Visa) است!

راز سولانا برای رسیدن به این مقیاس‌پذیری بالا، استفاده از الگوریتم اجماع خلاقانه‌ای به نام اثبات سابقه (Proof-of-History) است که به اختصار، PoH نامیده می‌شود.

۲- آوالانچ (Avalanche): آوالانچ یکی از جذاب‌ترین و مقیاس پذیرترین بلاک چین‌هایی است که از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کند. این بلاک چین می تواند چیزی حدود ۴۵۰۰ تراکنش را در هر ثانیه به سرانجام برساند.

۳- استلار (Stellar): بلاک چین استلار در رتبه بعدی مقیاس پذیرترین بلاک چین‌ها قرار می‌گیرد. این بلاک چین می‌تواند چیزی حدود ۳ هزار تراکنش را بر هر ثانیه، پردازش کند. این شبکه، می‌تواند تراکنش‌های انتقال ارزهای فیات (دلار، یورو و …) را انجام دهد و جایگزین بسیار خوبی برای سیستم‌های انتقال ارز فرامرزی است.

حالا که با مشکل مقیاس‌پذیری آشنا شدید، می‌توانیم به موضوع اصلی مقاله پیش رو، یعنی بلاک چین نوظهور آپتوس، بپردازیم. همچنان با مجله صرافی ارز دیجیتال داموند همراه باشید.

بلاک چین آپتوس چیست؟

بلاک چین آپتوس چیست

Aptos یک بلاک چین لایه یک است که با الگوریتم اجماع اثبات سهام (Proof-of-Stake) کار می‌کند. چندین تن از کارکنان سابق شرکت متا (که در گذشته آن را تحت عنوان فیسبوک می‌شناختیم) این بلاک چین را بنیان‌گذاری کرده‌‌اند. قبلا از آن‌ها خواسته شده بود که بلاک چین دیم (Diem) را برای شرکت متا بسازند ولی آن پرو‌ژه به دلایلی متوقف شد.

حالا، توسعه‌دهندگان همان پروژه، در حال توسعه بلاک چین آپتوس براساس فناوری دیم هستند و برای اینکار، تیم Aptos Labs را بنیان‌گذاری کرده‌اند. پروژه Aptos در تاریخ ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ متولد شد تا اهداف زیر را دنبال کند:

 • ساخت یک بلاک چین لایه یک برای استفاده همگانی
 • تمرکز روی امنیت، مقیاس‌پذیری قابل افزایش و بی‌طرفی
 • دسترسی عادلانه و غیر متمرکز به ارزهای دیجیتال برای همه مردم دنیا

آپتوس هنوز در مراحل اولیه توسعه قرار دارند و تاکنون از توکن بومی خودش رونمایی نکرده است. این بلاک چین که در توسعه آن از زبان برنامه نویسی Move استفاده می‌شود، حتی هنوز وایت پیپر خودش را نیز منتشر نکرده است.

با وجود اینکه هنوز چیز زیادی از این بلاک چین جدید نمی‌دانیم اما متخصصان بلاک چین به دقت آن را زیر نظر دارند و جالب است بدانید که این پروژه تاکنون میلیون‌ها دلار سرمایه گردآوری کرده است. قرار است که این بلاک چین لایه یک، قابلیت‌هایی شامل موتور اجرای موازی (Parallel Execution Engine)، ویژگی‌های امنیتی عالی و کارمزد بسیار پایین داشته باشد.

با قطعیت می‌توان گفت که دلیل توجه زیاد به پروژه‌ای که هنوز وجود خارجی ندارد، سابقه تیم توسعه‌دهنده آن است که در بالا به آن اشاره کردیم. زبان برنامه نویسی Move که در توسعه این بلاک چین استفاده می‌شود، نوعی زبان برنامه نویسی بر پایه زبان راست (Rust) است که به طور اختصاصی برای توسعه بلاک چین ناتمام دیم، ابداع شده بود.

ادعا می‌شود که این پروژه می‌تواند به سرعت خیره کننده ۱۳۰ هزار تراکنش بر ثانیه (TPS) برسد. نتیجه این سرعت بالا، کارمزدهای بسیار پایینی است که می‌تواند Aptos را به یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌های مالی دنیا تبدیل کند.

آشنایی با Aptos Labs

آپتوس لبز

آپتوس لبز، تیمی است که توسعه Aptos را بر عهده دارد و همانطور که گفتیم، برنامه نویسان پروژه دیم، آن را راه‌اندازی کرده‌اند. سرپرستی این تیم بر عهده دو بنیان‌گذار اصلی پروژه، یعنی مو شیخ (Mo Shaikh) و اوری چینگ (Avery Ching) است.

شیخ و چینگ با همدیگر در پروژه دیم همکاری داشتند. شیخ در مقیاس‌پذیری پروژه‌ها متخصص است و در حوزه‌هایی مثل سهام خصوصی (Private Equity) و بازارهای سرمایه‌گذاری خطرپذیر، تجربه دارد. از سوی دیگر، چینگ، یکی از مهندسین نرم‌افزار اصلی در شرکت متا بوده و پروژه‌های مهم زیادی را رهبری کرده است.

سرمایه گذاران اصلی پروژه آپتوس

سرمایه گذاران پروژه آپتوس

از سرمایه‌گذاران اصلی این پروژه بلاک چینی می‌توان به صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر a16z Crypto، مولتی کوین کپیتال (Multicoin Capital)، تری اروز کپیتال (Three Arrows Capital)، تایگر گلوبال (Tiger Global)، اف ای ایکس ونچرز (FTX Ventures) و کوین بیس ونچرز (Coinbase Ventures) اشاره کرد. این شرکت‌ها در ماه مارس ۲۰۲۲ در مجموع، ۲۰۰ میلیون دلار روی پروژه Aptos سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  معضل سه گانه بلاک چین چیست؟ + ارائه راه حل

در ۲۵ ژولای ۲۰۲۲، آپتوس لبز اعلام کرد که شرکت‌های اف ای ایکس ونچرز و جامپ کریپتو (Jump Crypto) با همراهی شرکت‌های آپولو (Apollo)، گریفین گیمینگ پارتنرز (Griffin Gaming Partners)، فرانکلین تمپلتون (Franklin Templeton)، سیرکل ونچرز (Circle Ventures)، سوسپراسکریپت (Susperscrypt)، a16z Crypto و مولتی کوین کپیتال، ۱۵۰ میلیون دلار دیگر برای ادامه پروژه سرمایه‌گذاری کرده‌اند. با این حساب، تاکنون ۳۵۰ میلیون دلار بودجه برای راه‌اندازی Aptos موجود است.

دلیل علاقه مندی سرمایه گذاران به پروژه Aptos

همانطور که دیدید، این پروژه تاکنون توانسته است که سرمایه‌های بسیار زیادی را جمع‌آوری کند و بسیاری از سرمایه‌گذاران خطرپذیر معتبر روی آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند. آپتوس، یکی از مطمئن‌ترین پروژه‌های بلاک چینی در سال ۲۰۲۲ به نظر می‌رسد که واقعا ارزش ریسک کردن را دارد. با این حال، باید توجه داشته باشید که هیچ پروژه‌ای بدون ایراد نیست و هیچ کس واقعا نمی‌تواند آینده این پروژه را پیش از راه‌اندازی بلاک چین آن، حدس بزند. البته، با توجه به چیزهایی که از Aptos می‌دانیم، می‌توان روی آن حساب ویژه‌ای باز کرد.

از مهم‌ترین دلایل علاقه‌مندی سرمایه‌گذاران خطرپذیر به این پروژه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بنیان‌گذاران با تجربه و معتبر: یکی از مهم‌ترین عوامل جذابیت این پروژه برای سرمایه‌گذاران، تجربه و اعتبار بنیانگذارنی است که پیش از این، پست‌های مهمی را در شرکت متا داشته‌اند. این افراد، اعتبار و تجربه زیادی در حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتال دارند و در پروژه‌های مشابه زیادی مشارکت داشته‌اند. همچنین، بنیانگذاران آپتوس در زمینه سرمایه‌گذاری خطرپذیر نیز بی‌تجربه نیستند و نقش مهمی در ترغیب سرمایه‌گذاران ایفا کرده‌اند.
 • معماری منحصر به فرد بلاک چین: قطعا یکی از فاکتورهای موفقیت هر پروژه بلاک چینی، ارائه راهکاری خلاقانه برای حل مسئله‌ای مهم است. بلاک چین Aptos با معماری منحصر به فردی که دارد، نه تنها می‌تواند مشکل مقیاس‌پذیری را تا حد زیادی حل کند، بلکه با ترکیبی از فناوری Block-STM، زبان برنامه نویسی Move و الگوریتم اجماع BFT، قابلیت‌های بسیار زیاد دیگری دارد و توانسته است که خودش را به خوبی از دیگر بلاک چین‌های لایه یک، جدا کند.
 • عملکرد خیره‌کننده: اگر همه مواردی که در بالا برای شما توضیح دادیم، برای سرمایه‌گذاری روی این پروژه کافی به نظر نمی‌رسد، فقط عملکرد بی‌نظیر این بلاک چین را در انجام ۱۳۰ الی ۱۶۰ هزار تراکنش بر ثانیه در نظر بگیرید! اگر این ادعا به واقعیت تبدیل شود، Aptos می‌تواند با اختلاف بسیار زیاد، نه تنها مقیاس‌پذیرترین بلاک چین‌ها مثل سولانا و آوالانچ، بلکه سریع‌ترین سیستم‌های مالی متمرکز مثل ویزا و پی پال را نیز شکست دهد.
 • پیش‌زمینه مرتبط با شرکت متا (فیسبوک سابق): چه بخواهیم، چه نخواهیم، شرکت متا که قبلا تحت عنوان فیسبوک شناخته می‌شد، یکی از معتبرترین شرکت‌های دنیا و از مهم‌ترین شرکت‌های عضو شاخص S&P 500 در بورس اوراق بهادار نیویورک است. پیش از این گفتیم که بنیانگذاران آپتوس، کار توسعه بلاک چین دیم را بر عهده داشتند که پس از توقف آن پروژه، تصمیم به راه‌اندازی Aptos Labs گرفتند. همین یک دلیل برای سر و صدای زیاد پروژه و جذب بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران کافی است.

بلاک چین Aptos چطور کار می کند؟

با اینکه آپتوس هنوز به طور کامل راه‌اندازی نشده، اما ادعا می‌کند که می‌خواهد به رقم شگفت‌انگیز ۱۳۰ هزار تراکنش بر ثانیه برسد. سوال اینجا است که توسعه‌دهندگان این پروژه، چطور می‌خواهند چنین چیزی را عملی کنند؟

در ادامه، معماری بلاک چین Aptos و قابلیت‌های آن را برای شما توضیح می‌دهیم.

فناوری بلاک-اس تی ام

فناوری بلاک اس تی ام

فناوری Block-STM موتوری ایجاد می‌کند که می‌تواند به خوبی پردازش‌های قراردادهای هوشمند را انجام دهد. این بلاک چین از اجرای موازی برای انجام همزمان تعداد زیادی تراکنش، استفاده می‌کند. با این روش، همه‌چیز سریع‌تر انجام می‌شود زیرا کل شبکه معطل یک تراکنش نمی‌ماند، بلکه تراکنش‌ها به صورت همزمان انجام و همه آن‌ها پس از اجرا، تأیید می‌شوند.  برای اجرای سریع‌تر فرایند، اجرای تراکنش‌ها در بلاک چین آپتوس نسبت به تأیید آن‌ها در اولویت قرار دارد. در نهایت، ممکن است که این بلاک چین بتواند چیزی حدود ۱۶۰ هزار تراکنش را به صورت همزمان انجام دهد.

این فناوری از تکنیک‌های زیر تشکیل می‌شود:

 • کنترل همزمانی بهینه (Optimistic Concurrency Control): تراکنش‌ها به صورت بهینه، در موازات همدیگر اجرا و سپس، تأیید می‌شوند. در همین حال، تأییدهای ناموفق، دوباره اجرا می‌شوند.
 • ساختار داده چند-نسخه‌ای (Multi-Version Data Structure): ساختار داده چند-نسخه‌ای، برای جلوگیری از تراکنش‌های تکراری، استفاده می‌شود. بنابراین، زمانی که تراکنشی، موقعیتی را می‌خواند، مقدار نوشته شده توسط تراکنش قبلی را همراه با نسخه مرتبط با آن کسب می‌کند.
 • تأیید: در هنگام اجرای تراکنش، یک read-set و یک write-set ثبت می‌شود. در هنگام تأیید، تمامی موقعیت‌های حافظه در read-set، خوانده و نتایج با نسخه‌های ذخیره شده در read-set مقایسه می‌شوند.
 • برنامه متعاون (Collaborative Schedule): یک هماهنگ‌کننده متعاون (Collaborative Scheduler)، تسک‌های تأیید و اجرا را در بین نخ‌ها (Threads) هماهنگ می‌کند. از آنجایی که تراکنش‌ها دارای ترتیب از پیش تعیین شده هستند، تأیید موفق اجرای یک تراکنش، تضمین‌کننده تکمیل آن نیست. بنابراین، هماهنگ‌کننده متعاون، اجرا را در اولویت قرار می‌دهد و این مشکل را کاهش می‌دهد.
 • تخمین وابستگی داینامیک (Dynamic Dependency Estimation): وقتی تأیید تراکنش با موفقیت انجام نمی‌شود، از مقادیر اجرای آخر تراکنش برای تخمین وابستگی‌ها استفاده می‌شود. در نتیجه، تخمین فقط در مواقع نیاز و معمولا، براساس حالتی بسیار تازه‌تر از شروع بلاک انجام می‌شود.

زبان برنامه نویسی Move

زبان برنامه نویسی move

یکی از مهم‌ترین امتیازات بلاک چین Aptos در مقایسه با بلاک چین‌های دیگر، استفاده از زبان برنامه نویسی سفارشی Move است. Move نوعی زبان بایت کد قابل اجرا است که انعطاف‌پذیری کافی را برای توسعه نیازمندی‌های پروژه دارد و حافظه گلوبال آن در مقایسه با بسیاری از زبان‌های برنامه نویسی دیگر، امن‌تر است.

این زبان برنامه نویسی امکان تعریف کردن منابعی را فراهم می‌آورد که امکان کپی کردن یا دیسکرید کردن ‌آن‌ها وجود ندارد و در نتیجه، ساخت بدافزار برای کنترل کردن این بلاک چین، کار بسیار دشواری است.

استفاده از پروتکل اجماع BFT در پروژه آپتوس

تحمل خطای بیزانسی

Aptos به جای استفاده از الگوریتم‌های اجماعی که باید از ترتیب تراکنش‌ها پیروی کنند، این دو فرایند را از همدیگر جدا می‌کند و اجازه می‌دهد تا اجماع و پردازش تراکنش‌ها به صورت موازی با همدیگر انجام شوند.

با اینکار، تأخیر در شبکه (زمان مورد نیاز برای تأیید تراکنش‌ها) برداشته می‌شود و سرعت فرایندها، به طور قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند. توسعه‌دهندگان این پروژه برای تضمین درستی تراکنش‌ها، از یک موتور تحمل خطای بیزانسی (Byzantine Fault Tolerant) که به اختصار BFT نامیده می‌شود، استفاده کرده‌اند. این موتور، هر وضعیت را به صورت درون-شبکه تحلیل و سپس، در صورت نیاز، تأییدکننده‌ها را بروزرسانی می‌کند.

ویژگی منحصر به فرد Aptos چیست؟

اگر با فناوری بلاک چین آشنایی داشته باشید و اخبار حوزه ارزهای دیجیتال را دنبال کنید، احتمالا آپتوس برای شما آشنا به نظر می‌رسد. بسیاری از بلاک چین‌های جدید، ادعا می‌کنند که لایه یکهایی جذاب هستند که مشکل مقیاس‌پذیری را حل کرده‌اند. بنابراین، قابل درک است که بخواهید با احتیاط به Aptos نزدیک شوید اما واقعیت این است که هیاهوهای پیرامون این پروژه، بی‌دلیل نیست.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  سالیدیتی چیست؟ برنامه نویسی Solidity در بلاکچین + کاربرد

کامیونیتی بسیار فعال، سرمایه‌گذاران متعدد و معتبر و دسترسی به موتورها و زبان‌های برنامه نویسی، تفاوت زیای بین آپتوس و پروژه‌های دارای اداعای مشابه ایجاد می‌کنند. اگر این پروژه بتواند به وعده‌هایش عمل کند، تفاوت‌های زیادی با دیگر بلاک چین‌های لایه یک خواهد داشت.

آیا بلاک چین آپتوس از دیگر بلاک چین های مقیاس پذیر بهتر خواهد بود؟

همانطور که گفتیم، تنها Aptos نیست که روی مقیاس‌پذیری تمرکز دارد و همین حالا، بلاک چین‌هایی مثل سولانا، آوالانچ و استلار وجود دارند که سرعت تراکنش‌ها در آن‌ها قابل مقایسه با سیستم‌های مالی متمرکز است.

بنابراین، ممکن این سوال برای شما پیش بیاید که چرا باید موفقیت این بلاک چین جدید حساب باز کنیم و این پروژه، چه تفاوتی با پروژه‌های مشابه قبلی دارد؟

در این بخش، آپتوس را با بعضی از مهم‌ترین بلاک چین‌ها مقایسه می‌کنیم. همچنان با مجله صرافی داموند همراه باشید.

مقایسه بلاک چین Aptos با اتریوم

مقایسه آپتوس با اتریوم

در حالی که بلاک چین اتریوم یکی از کندترین بلاک چین‌ها است که کارمزدهای بسیار بالایی برای تراکنش‌ها دارد، قطعا آپتوس از این نظر، بسیار بهتر از اتریوم و حتی مقیاس‌پذیرترین بلاک چین‌های کنونی خواهد بود. با این حال، بعید است که Aptos بتواند حالا حالاها به اعتبار و اطمینان‌پذیری اتریوم برسد.

با اینکه این بلاک چین نوظهور، مشکل زیادی از نظر قطعی شبکه نخواهد داشت اما از نظر پایداری، قابل قابل مقایسه با اتریوم نخواهد بود. اگر مشکلی با سرعت پایین تراکنش‌ها و کارمزدهای بالا نداشته باشید، بدون شک اتریوم گزینه بهتری در مقایسه با بلاک چینی است که هنوز حتی وجود خارجی ندارد.

مقایسه بلاک چین آپتوس با سولانا

مقایسه آپتوس با سولانا

یکی از رقبای اصلی Aptos، سولانا است که در حال حاضر به عنوان مقیاس‌پذیرترین بلاک چین فعال شناخته می‌شود. می‌توان گفت که این دو بلاک چین، از نظر سرعت، تفاوت زیادی با همدیگر نخواهند داشت زیرا هر دوی آن‌ها از موتورهایی استفاده می‌کنند که می‌توانند تراکنش‌ها را به موازات همدیگر انجام دهند. البته، بلاک چین آپتوس در مقایسه با سولانا، اطمینان‌پذیری و پایداری بیشتری خواهد داشت. قطعی‌های زیاد و ناپایداری بالا، از مهم‌ترین نقطه ضعف‌های سولانا هستند.

وجود تکرار در بلاک چین جدید Aptos، آسیب‌پذیری آن را بسیار کاهش می‌دهد. هر بلاک در این بلاک چین، با گره‌های لیدر و گره‌های نزدیک، همگام‌سازی می‌شود. در صورتی که مشکلی برای گره لیدر پیش بیاید، یکی از گره‌های دیگر می‌توانند کار آن را انجام دهند. بنابراین، نیازمندی‌های رایانشی این بلاک چین، در مقایسه با سولانا، کمی بیشتر خواهد بود.

به طور کلی می‌توان گفت که بلاک چین آپتوس در مقایسه با بلاک چین سولانا پایدارتر خواهد بود اما در ازای این پایداری، نیازمندی‌های رایانشی بیشتری خواهد داشت.

مقایسه بلاک چین Aptos با آوالانچ

مقایسه آپتوس با آوالانچ

به نظر می‌رسد که آپتوس از نظر عملکرد و سرعت انجام تراکنش‌ها، بسیار بهتر از آولانچ باشد. در شرایط بهینه و آزمایشگاهی، آوالانچ می‌تواند هر تراکنش را ۰.۷ ثانیه سریع‌تر از Aptos انجام دهد اما در شرایط واقعی، سرعت انجام تراکنش‌ها در بلاک چین Aptos، چیزی حدود ۰.۳ ثانیه سریع‌تر از آوالانچ خواهد بود. از نظر TPS نیز آوالانچ به هیچ عنوان قابل مقایسه با این بلاک چین جدید نیست؛ همانطور که پیش از این گفتیم، احتمالا آپتوس می‌تواند چیزی حدود ۱۳۰ الی ۱۶۰ هزار تراکنش را بر هر ثانیه انجام دهد اما سرعت بلاک چین آوالانچ، فراتر از ۴۵۰۰ تراکنش بر ثانیه نیست.

با اینکه هر دو بلاک چین، از نظر عملکردی بسیار عالی هستند اما Aptos کاربردپذیری بسیار بیشتری در مقایسه با آوالانچ دارد. از دیگر نقطه ضعف‌های آوالانچ در مقایسه با این بلاک چین نوظهور می‌توان به کارمزد بسیار بالای تراکنش‌ها، به ویژه در زمان شلوغی شبکه به دلیل بازی‌های NFT اشاره کرد. این در حالی است که بلاک چین آپتوس، کارمزدهای بسیار پایینی خواهد داشت.

تست نت انگیزشی آپتوس چیست؟

تست نت بلاک چین آپتوس

بسیاری از پروژه‌های بلاک چینی، پیش از راه‌اندازی مین نت یا شبکه اصلی خود، تست نت را راه‌اندازی می‌کنند تا ایرادات بلاک چین مشخص شود و بدون اینکه دارایی‌های کاربران و اعتبار پروژه در معرض خطر قرار بگیرد، بتوان آن را تست کرد.

با اینکه در اکثر تست نت‌ها، دارایی‌های واقعی و دارای ارزش مبادله نمی‌شوند، بعضی از پروژه‌ها برای ترغیب کاربران به تست کردن بلاک چین آزمایشی خود، به آن‌ها پاداش می‌دهند. با این بلاک چین‌های آزمایشی، تست نت انگیزشی (Incentivized Testnet) گفته می‌شود. پروژه Aptos نیز از چنین تست نتی استفاده می‌کند که یکی از دلایل محبوبیت بالای این بلاک چین، حتی پیش از راه‌اندازی مین نت است.

تست نت انگیزشی را می‌توان روشی برای گیمیفای کردن توسعه بلاک چین دانست. در این تست نت، کاربران می‌توانند در چالش‌های مختلف مشارکت کنند و پاداش بگیرند. توسعه‌دهندگان این بلاک چین می‌توانند به کمک تست نت‌ها، امنیت، رابط کاربری و صحت تراکنش‌ها را آزمایش‌کنند. هدف نهایی، پیدا کردن باگ‌ها و رفع آن‌ها پیش از راه‌اندازی مین نت است.

تست نت ۴ مرحله ای

آپتوس تست نت خودش را در ۴ مرحله جداگانه اجرا می‌کند. مرحله اول، بین ماه‌های می و ژوئن بود که ۳۰ هزار نفر در آن ثبت نام کردند که از آن میان، ۱۰۰ نفر برای مشارکت در پروژه انتخاب شدند. مرحله بعدی در زمان نوشته شدن این مقاله در تاریخ ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ شروع شده است و ۱۰۰ تا ۵۰۰ تأییدکننده در آن مشارکت خواهند داشت. پس از تکمیل این مرحله، تست نت دیگری با ۱۰۰۰ شرکت کننده، اجرا می‌شود. تیم توسعه‌دهنده این بلاک چین برنامه دارد تا پیش از راه‌اندازی مین نت در سه ماه سوم سال ۲۰۲۲، یک تست نت نهایی نیز اجرا کند که مشارکت در آن برای عموم آزاد خواهد بود.

مشارکت در تست نت، پاداش‌های خوبی برای کاربران دارد. هر کاربر می‌تواند با مشارکت در تست نت این پروژه، در هنگام راه‌اندازی مین نت اصلی، ۵۰۰ توکن Aptos را به عنوان پاداش دریافت کند. مشارکت‌کنندگانی که بیشترین امتیازات را داشته باشند، تا ۵۰۰۰ توکن نیز پاداش می‌گیرند.

اگر شما علاقه‌مند به مشارکت در تست نت این پروژه بلاک چینی به عنوان گره یا تاییدکننده هستید، شرایط لازم به شرح زیر است:

 • حداقل سن ۱۸ سال
 • داشتن کامپیوتری که بتواند یک گره Aptos را اجرا کند. حداقل نیازمندی‌های رایانشی گره آپتوس به شرح زیر است:
  • پردازنده مرکزی ۸ هسته‌ای، ۱۶ نخ و ۲.۸ گیگاهرتزی یا سریع‌تر مدل اینل زئون (Intel Xeon)
  • رم ۳۲ گیگابایتی
  • ۳۰۰ گیگابایت حافظه دردسترس روی دیسک
 • اگر می‌خواهید هم گره کامل و هم تأییدکننده باشید، به شما توصیه می‌کنیم که از دو کامپیوتر جداگانه استفاده کنید.
 • بهتر است که گره را روی یک فضای ابری اجرا کنید. سه مورد از ابرهای پیشنهادی آپتوس عبارتند از: GCP، AWS و Azure.

از آنجایی که Aptos می‌خواد شبکه خودش را در موقیت‌های جغرافیایی متنوعی تست کند، در صورتی که تعداد متقاضیان در منطقه شما کمتر باشد، شانس پذیرش درخواست مشارکت شما بیشتر خواهد بود.

توکن های غیر مثلی Aptos

توکن های غیر مثلی آپتوس

یکی از مزیت‌هایی که احتمالا نقش مهمی در موفقیت پروژه ایفا خواهد کرد، امکان مینت کردن توکن‌های غیر مثلی (Non-Fungible Tokens) یا با اختصار، NFTها بر بستر این بلاک چین لایه یک است. با اینکه مینت کردن NFTها از اولویت‌های این پروژه نیست اما توسعه‌دهندگان آپتوس متوجه شده‌اند که بلاک چین‌ها، بستر خوبی برای کار کردن با NFTها است.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  کاربرد NFT ها در چیست؟ + 7 کاربرد اصلی

دلیل سازگاری بالای Aptos با توکن‌های غیر مثلی، موتور اجرای موازی آن است. ابزارهای رابط کاربری خط فرمان نیز تست کردن قراردادهای هوشمند را پیش از اجرای آن‌ها در بلاک چین را بسیار ساده می‌کنند. گذشته از این‌ها، کیت توسعه نرم‌افزار TypeSript آپتوس، کار نوشتن اسکریپت‌ها برای مینت کردن NFTها را بسیار راحت می‌سازد.

همه این قابلیت‌ها در کنار هم، امکان ایجاد همزمان چندین NFT در چندین پلتفرم مختلف را می‌دهند. کاربران می‌توانند به جای صرف منابع برای ساخت NFTها به صورت جداگانه، چندین NFT را به صورت همزان مینت کنند. در واقع، آزمایش‌ها نشان داده‌اند که این شبکه می‌تواند میلیون‌ها NFT را در کمتر از یک ساعت بسازد.

توسعه‌دهندگان امیدوارند که استفاده از این قابلیت‌ها ساخت NFTها را برای کاربران سریع‌تر و راحت‌تر کند. همچنین، این پروژه می‌خواد NFTهای خودش را نیز توسعه دهد.

چرا روی پروژه آپتوس سرمایه گذاری کنیم؟

سرمایه گذاری روی پروژه آپتوس

همانطور که دیدید، پروژه Aptos با بنیاد قوی و ارائه راهکارهایی خلاقانه، در جذب بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران به خوبی عمل کرده است. با این حال، این بلاک چین هنوز در مرحله آزمایش است و زودتر از سه-ماهه سوم ۲۰۲۲ راه‌اندازی نمی‌شود. در چنین شرایطی، آیا سرمایه‌گذاری روی این پروژه، ایده خوبی است؟

با وجود تمامی تلاش‌هایی که تاکنون انجام شده، مشکل مقیاس‌پذیری بلاک چین، همچنان پابرجا است. البته، سولانا با عملکرد خیره کننده ۵۰ هزار تراکنش بر ثانیه، تقریبا این مشکل را حل کرده است. با این حال، نیاز به بلاک چین‌های سریع‌تر، با کارمزد بالاتر و با پایداری و امنیت بیشتر، هنوز هم به شدت احساس می‌شود.

اگر آپتوس آنطور که ادعا می‌کند، بتواند به عملکرد ۱۳۰ تا ۱۶۰ هزار تراکنش بر ثانیه برسد، می‌تواند خودش را به عنوان یکی از مهم‌ترین پروژه‌های بلاک چینی و حتی مهم‌ترین سیستم‌های مالی در دنیا مطرح کند. با توجه به راهکارهای خلاقانه‌ پیشنهادی، چنین چیزی بسیار محتمل به نظر می‌رسد.

در نظر داشته باشید که این عملکرد خیره‌کننده، تنها مزیت Aptos نیست؛ این بلاک چین از امنیت بسیار بالایی برخوردار خواهد بود، بستر مناسبی برای مینت کردن NFTها فراهم می‌آورد و از نظر پایداری در سطح خوبی قرار خواهد داشت.

با در نظر گرفتن همه این عوامل، به نظر می‌رسد که سرمایه‌گذاری روی این پروژه، ایده بسیار خوبی است و به احتمال زیاد، بازگشت سرمایه خیلی خوبی خواهد داشت. شما اکنون می‌توانید برای مشارکت در مرحله دوم و سوم تست نت پروژه درخواست دهید و همه می‌توانند در مرحله نهایی تست نت، مشارکت داشته باشند. این مشارکت شما بی‌پاداش نخواهد بود و با این کار، مقادیر زیادی توکن‌های Aptos به شما تعلق می‌گیرد که احتمال دارد در آینده‌ای نزدیک، قیمت‌هایی نجومی داشته باشند. همچنین، می‌توانید با دنبال کردن اخبار، عرضه اولیه سکه (Initial Coin Offering) پروژه نیز خبردار شوید و با شرکت در این ICO، تعدادی توکن Aptos به پورتفولیو سرمایه‌گذاری خود اضافه کنید.

مین نت پروژه Aptos چه زمانی راه اندازی خواهد شد؟

انتظار می‌ورد که مین نت این پروژه در سپتامبر ۲۰۲۲ راه‌اندازی شود. همانطور که گفتیم، شما می‌توانید در تست نت‌های این پروژه مشارکت داشته باشید. همچنین، با شرکت در برنامه‌های باگ بانتی (bug bounty) هکاتون‌ها (Hackathons) نیز می‌توانید توکن‌های Aptos را پاداش بگیرید. این برنامه‌ها به تقویت کامیونیتی آپتوس کمک خواهند کرد تا در زمان راه‌اندازی مین نت، همه چیز به خوبی پیش برود.

سوالات پرتکرار در رابطه با پروژه Aptos

۱- آپتوس چیست؟

Aptos پروژه‌ای بلاک چینی با هدف راه‌اندازی یک بلاک چین لایه یک با مقیاس‌پذیری بسیار بالا است. قرار است که مین نت این بلاک چین در سپتامبر ۲۰۲۲ راه‌اندازی شود.

۲- بلاک چین آپتوس چه ویژگی ها و قابلیت هایی دارد؟

قرار است که این بلاک چین با قابلیت اجرا و تأیید موازی تراکنش‌ها، بتواند تا ۱۳۰ الی ۱۶۰ هزار تراکنش را بر هر ثانیه، انجام دهد که در این صورت، از تمامی بلاک چین‌های کنونی و حتی از تمامی سیستم‌های مالی متمرکز امروزی، سریع‌تر خواهد بود. این بلاک چین از قراردادهای هوشمند و NFTها نیز پشتیبانی خواهد کرد و می‌تواند بستر بسیار مناسبی برای امور مالی غیر متمرکز باشد.

۳- چرا روی آپتوس سرمایه گذاری کنیم؟

Aptos تاکنون موفق به جذب مقدار زیادی سرمایه اولیه از سرمایه‌گذاران بزرگ و معتبری شده است. بنیانگذاران این پروژه، تجربه و اعتبار زیادی دارند و قبلا بلاک چین دیم را برای شرکت متا توسعه‌داده‌اند. پروژه آپتوس راه‌حل‌های بسیار خلاقانه‌ای برای حل مشکل مقیاس‌پذیری دارد و می‌تواند به سریع‌ترین بلاک چین دنیا تبدیل شود. توانایی بالا در مینت کردن NFTها و پشتیبانی از قراردادهای هوشمند، تست نت‌های چندمرحله‌ای و انگیزشی و موفقیت در ایجاد کامیونیتی فعال و پیگیر از دیگر دلایلی است که احتمال سرمایه‌گذاری موفق روی این پروژه پر سر و صدا را افزایش می‌دهد.

۴- ICO آپتوس کی انجام می شود؟

عرضه اولیه صرافی یا ICO بلاک چین آپتوس، احتمالا در سپتامبر ۲۰۲۲ انجام خواهد شد.

جمع بندی

با وجود تمامی پیشرفت‌هایی که در صنعت بلاک چین و ارزهای دیجیتال صورت گرفته است، هنوز اکثر بلاک چین‌های قدیمی و حتی بلاک چین‌های جدید، با مشکل مقیاس‌پذیری پایین، مواجه هستند. در چنین شرایطی، تلاش‌های زیادی برای توسعه بلاک‌چین‌های غیر متمرکز سریع و دارای کارمزد پایین و در عین حال، امنیت و پایداری بالا انجام گرفته است که از موفق‌ترین این تلاش‌ها می‌توان به بلاک چین‌های سولانا، آوالانچ و استلار اشاره کرد.

پس از ناتمام ماندن پروژه بلاک چینی دیم شرکت متا (فیسبوک سابق)، همان تیم توسعه‌دهنده با جدا شدن از متا، تیم Aptos Labs را راه‌اندازی کردند تا ایده‌های خلاقانه خودشان را در قالب پروژه‌ای جداگانه، پیاده‌سازی کنند. آن‌ها می‌خواهند یک بلاک چین لایه یک با قابلیت پشتیبانی از قراردادهای هوشمند بسازند که می‌تواند عملکرد خیره‌کننده ۱۳۰ الی ۱۶۰ هزار تراکنش بر ثانیه داشته باشد.

ایده‌های خلاقانه پشت این پروژه سبب شده است تا سرمایه‌گذاران متعدد و معتبری، میلیون‌ها دلار روی آن سرمایه‌گذاری کنند و هیجان زیادی برای راه‌اندازی بلاک چین آپتوس وجود جدید وجود دارد.

در زمان نوشته شدن این مقاله در تاریخ ۲۲ مرداد ۱۴۰۱، مرحله اول از تست نت این بلاک چین به اتمام رسیده و مرحله دوم شروع شده است. دو مرحله تست نت انگیزشی دیگر و برنامه‌های باگ بانتی و هکاتون‌ها، نه تنها به راه‌اندازی موفق‌تر مین نت کمک می‌کنند، بلکه کاربران می‌توانند با مشارکت در آن‌ها، توکن‌های آپتوس را پاداش بگیرند.

به نظر می‌رسد که بلاک چین آپتوس یکی از بهترین پروژه‌های بلاک چینی باشد که تاکنون توسعه یافته‌اند. در صورتی که وعده‌های تیم توسعه‌دهنده از نظر عملکرد خیره‌کننده، کارمزدهای بسیار پایین، امنیت بسیار بالا و دیگر قابلیت‌ها محقق شود، می‌توان بازگشت سرمایه بسیار خوبی از این پروژه را انتظار داشت. باید منتظر بود و دید که با راه‌اندازی مین نت در سپتامبر ۲۰۲۲، چه اتفاقاتی خواهد افتاد.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.