داموندمگ

ارزهای مقاوم به ایسیک کدامند و چرا اهمیت دارند؟

DAMOND
ارزهای مقاوم به ایسیک

در بلاک چین بیت کوین و سایر بلاک چین‌‌های مبتنی بر الگوریتم اجماع اثبات کار (Proof-of-Work) یا PoW، برخورداری گره‌ها (Nodes) از دستگاه‌های گران قیمتی به نام ایسیک (ASIC)، برتری غیرعادلانه‌ای در استخراج کوین‌ها ایجاد می‌کند. امروزه، تقریبا فقط سازمان‌های بزرگ و ثروتمند می‌توانند بیت کوین استخراج کنند. برای حل این مشکل، ارزهای مقاوم به ایسیک (ASIC-Resistance Currencies) با هدف عادلانه‌تر کردن توزیع کوین‌ها بین ماینرها، توسعه یافته‌اند.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های فناوری بلاک چین و دلیل اصلی استفاده از این فناوری در توسعه ارزهای دیجیتال، غیر متمرکز بودن است. با این حال، در خیلی از بلاک چین‌های ارز دیجیتال غیر مقاوم به ایسیک، به دلیل ناعدالتی در فرایند ماینینگ، عملا قدرت در اختیار نهادهای محدود و متمرکزی قرار می‌گیرد که ثروت و منابع لازم را برای استخراج بیشترین میزان کوین را در اختیار دارند.

در شبکه‌های مقاوم به ایسیک، هر کسی با امکانات حداقلی می‌تواند کوین استخراج کند. با توزیع عادلانه کوین‌ها بین گره‌ها در چنین بلاک چین‌هایی، ویژگی غیر متمرکز بودن به معنای واقعی، ایجاد خواهد شد. با اینکه خیلی از کاربران و مردم عادی، توانایی خرید دستگاه‌های لازم برای استخراج بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال غیر مقاوم به ایسیک را ندارند، اما همه می‌توانند با کامپیوترهایی معمولی، ارزهای مقاوم به ایسیک را استخراج کنند و درآمدی غیرفعال داشته باشند.

در این مقاله می‌خواهیم در رابطه با ارزهای مقاوم به ASIC صحبت کنیم. با مجله صرافی داموند همراه باشید.

ماینر ASIC چیست؟

ماینر ایسیک

مدار مجتمع با کاربرد خاص (application-specific integrated circuit) که به اختصار، ایسیک (ASIC) نامیده می‌شود، تراشه‌ای طراحی شده برای انجام کارهای خاص است. به عبارت دیگر، پردازنده‌های ASIC برای انجام نوع خاصی از پردازش‌ها، بهینه‌سازی می‌شوند.

از آن‌جایی که توان پردازشی بالاتر در استخراج بیت کوین و بسیاری دیگر ارزهای دیجیتال مبتنی بر الگوریتم اجماع اثبات کار، به معنی استخراج تعداد کوین‌های بیشتر است، ASICهایی به منظور استخراج یا ماینینگ این ارزهای دیجیتال، طراحی، تولید و وارد بازار شده‌اند.

ماینرهای ایسیک، سخت‌افزارهایی هستند که از تراشه‌های ایسیک، فقط و فقط برای استخراج ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند. معمولا، هر ماینر ایسیک برای استخراج رمزارز خاصی طراحی می‌شود. برای مثال، اگر بخواهید بیت کوین استخراج کنید، باید ماینر ایسیک بیت کوین داشته باشید.

ماینرهای ASIC در مقایسه با کامپیوترهای معمولی، عملکرد بسیار بهتری در استخراج بیت کوین دارند و عملا، کامپیوترهای معمولی را از رقابت خارج کرده‌اند. از آن‌جایی که این ماینرها قیمت بسیار بالایی دارند و انرژی بسیاری بالایی مصرف می‌کنند، تنها سازمان‌های بزرگ و ثروتمند، مثل سازمان‌های دولتی یا سازمان‌های وابسته به نهادهای قدرت می‌توانند تعداد زیادی از این ماینرها را خریداری و از آن‌ها برای استخراج بیت کوین استفاده کنند.

ماینرهای ایسیک چطور کار می کنند؟

هر ماینر ASIC به طور ویژه برای پردازش الگوریتم هش خاصی طراحی می‌شود. برای مثال، الگوریتم هش کردن بیت کوین، از نوع SHA-256 و الگوریتم استخراج اتریوم از نوع ETHASH است. بنابراین، برای استخراج بیت کوین باید از ماینر ASIC SH-256 و برای استخراج اتریوم باید از ماینر ASIC ETHASH استفاده کرد.

در آغاز راه‌اندازی بلاک چین بیت کوین، پردازنده‌های مرکزی یا همان CPUهای کامپیوترها و لپ تاپ‌های معمولی نیز می‌توانستند بیت کوین استخراج کنند. با این حال، ASICهای بیت کوین که بعدا توسعه پیدا کردند، هم از نظر عملکرد ماینینگ و هم از نظر انرژی مصرفی، بسیار بهتر از CPUها و پردازنده‌های گرافیکی یا همان GPUهای معمولی هستند. تقریبا از سال ۲۰۱۳، تراشه‌های ASIC، بیت کوین را به صورت انحصاری، استخراج می‌کنند.

مطلب پیشنهادی  آموزش کاهش صدای ماینر

ماینرهای بیت کوین، برای استخراج بیت کوین، محاسبات بسیار پیچیده‌ای به نام هش (Hash) انجام می‌دهند که به این کار، هش کردن گفته می‌شود. هر هش، شانس مشخصی برای استخراج بیت کوین دارد. هر چه توان هش کردن ماینر بیشتر باشد، شانس بالاتری برای استخراج بیت کوین دارد.

چرا ماینرهای ASIC خطری برای غیر متمرکز شدن بلاک چین های ارز دیجیتال هستند؟

خطر ماینرهای ایسیک

همانطور که گفتیم به دلیل قیمت بالا و مصرف بالای انرژی این ماینرها و رقابت شدید برای استخراج بیت کوین، افراد و سازمان‌های معدودی می‌توانند بیت کوین استخراج کنند. در واقع، خیلی از مزارع ماینر، متعلق به افراد وابسته به نهادهای قدرت و سازمان‌های حکومتی هستند که منابع کافی برای رقابت بر سر استخراج ارزهای دیجیتال را در اختیار دارند.

از آن‌جایی که در اکثر بلاک چین‌های ارز دیجیتال، مالکیت توکن‌ها به معنی داشتن حق رأی برای تصمیم‌گیری در مورد به روز رسانی‌های پروتکل‌های بلاک چین است، معدود سازمان‌هایی که می‌توانند با منابع نامحدود خود، مزارع ماینینگ ارز دیجیتال راه بیاندازند، نهایتا می‌توانند کنترل بلاک چین‌های غیر مقاوم در مقابل ASIC را در اختیار بگیرند و عملا، غیر متمرکز بودن آن‌ها را بی‌معنی کنند.

این مسئله سبب شده است تا بعضی از پروژه‌های ارز دیجیتال، به فکر ایجاد الگوریتم‌های جدیدی باشند که توزیع عادلانه کوین‌ها بین گره‌های بلاک چین را امکان‌پذیر سازند تا به معنای واقعی کلمه، غیر متمرکز باشند. بنابراین، ارزهای دیجیتال مقاوم به ایسیک توسعه یافتند. در ادامه، مفهوم ارز دیجیتال مقاوم به ASIC را به طور کامل برای شما توضیح می‌دهیم و بعضی از انواع ارزهای دیجیتال را که هر کاربری می‌تواند با یک کامپیوتر ساده آن‌ها را استخراج کند، به شما معرفی می‌کنیم. همچنان با ما همراه باشید.

آشنایی با مفهوم ارزهای دیجیتال مقاوم به ایسیک

ارزهای مقاوم به ایسیک کدامند

منظور از ارزهای دیجیتال مقاوم به ASIC، رمزارزهایی است که ماینینگ آن‌ها در انحصار گره‌های مجهز به ASIC قرار ندارد و هر کسی، با امکانات معمولی و کامپیوتری خانگی می‌تواند آن‌ها را استخراج کند. این ارزهای دیجیتال، بر اساس الگوریتم‌های ماینینگ خاصی کار می‌کنند که انگیزه ساخت تراشه‌های ASIC برای استخراج آن‌ها را کاهش می‌دهند.

مهم‌ترین ارز دیجیتال مقاوم به ASIC، اتریوم است. هزینه‌های استخراج ارزهای دیجیتال با استفاده از ASICهای اتریوم به قدری بالا است که امکان عملا، ماینینگ اتریوم با این ماینرها را از نظر اقتصادی، بی صرفه می‌سازد.

ارزهای دیجیتال مقاوم به ایسیک چطور کار می کنند؟

همانطور که پیش از این گفتیم، پروتکل ماینینگ ارزهای دیجیتال مقاوم به ایسیک به گونه‌ای طراحی شده‌ است که مزیتی برای ماینینگ با تراشه‌های ASIC ایجاد نمی‌کند. حتی در بعضی موارد، استفاده از پردازنده‌های ASIC برای استخراج این ارزهای دیجیتال، نتیجه‌ای ضعیف‌تر از استفاده از پردازنده‌های معمولی دارد.

باید در نظر داشت که تراشه‌های ایسیک را می‌توان صرف نظر از نوع الگوریتم ماینینگ، برای استخراج هر نوع رمزارزی طراحی کرد. با این حال، به ایجاد تغییرات مناسب در الگوریتم ماینینگ، می‌تواند مانع از مزیت استخراج رمزارز با این تراشه‌ها شد.

در هر صورت، اگر تراشه ASIC برای استخراج نوعی ارز دیجیتال وجود نداشته باشد یا تراشه‌های طراحی شده، کارایی مورد انتظار را نداشته باشند، می‌توان آن رمزارز را از جمله ارزهای مقاوم به ایسیک دانست.

مقاومت به ایسیک چطور به غیر متمرکز بودن ارزهای دیجیتال کمک می کند؟

توسعه ارزهای مقاوم به ایسیک، اهمیت بسیار زیادی برای فعالان بازار کریپتو دارد و می‌توان آن را یکی از مهم‌ترین دستاوردهای توسعه‌دهندگان رمزارزها دانست. در واقع، مقاومت به ASIC تنها راه برای حفظ ماهیت غیر متمرکز بلاک چین‌های ارز دیجیتال است.

مطلب پیشنهادی  استخر ماینینگ یا ماینینگ انفرادی: کدام روش استخراج بهتر است؟

در بالا برای شما توضیح دادیم که چرا تراشه‌های ایسیک، تهدیدی برای ماهیت غیر متمرکز بودن بلاک چین‌ها هستند. تصور کنید که یک سازمان متمرکز (مثل دولت کره شمالی) بتواند با داشتن منابع فراوان، مزارع عظیم استخراج بیت کوین بسازد و ۵۱ درصد از نرخ هش (Hash Rate) شبکه بیت کوین را در به دست آورد. در این صورت، کل بلاک چین بیت کوین تحت کنترل آن سازمان متمرکز قرار می‌گیرد و می‌تواند قوانین و پروتکل‌های آن را تعیین کند. در این صورت، دیگر نمی توان بیت کوین را یک بلاک چین غیر متمرکز دانست. چنین سناریویی، حمله ۵۱ درصد نامیده می‌شود.

در سال‌های اخیر، بعضی از ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین اس وی (Bitcoin SV)، ورج (Verge) و اتریوم کلاسیک (Ethereum Classic)، حملات ۵۱ درصد را تجربه کرده‌اند. این حملات، مشکل بسیار بزرگی محسوب می‌شوند زیرا به یک سازمان یا گروه محدود اجازه می‌دهند تا با بازنویسی بخش‌هایی از تراکنش‌ها یا معکوس کردن آن‌ها، کنترل کل بلاک چین را در اختیار بگیرند.

به دلایلی که در بالا توضیح دادیم، باید مقاومت به ASIC در اولویت پروژه‌های ارزهای دیجیتال قرار داشته باشد. هدف اصلی از توسعه ارزهای دیجیتال مقاوم به ایسیک، دادن شانس برابر به همه برای استخراج رمزارز و مشارکت در نرخ هش است.

پروژه‌های مقاوم به ASIC با فراهم آورند امکان ماینینگ کوین‌های خود برای همه مردم عادی، غیر متمرکز بودن خودشان را تضمین می‌کنند و سازمان‌های قدرتمند نمی‌توانند کنترل بلاک چین‌های چنین پروژه‌هایی را در اختیار بگیرند.

خلاصه اینکه همه می‌توانند بدون نیاز به تراشه‌های ASIC چند میلیون دلاری و بدون مصرف غیر متعارف برق، از ماینینگ ارزهای دیجیتال مقاوم به ASIC لذت ببرند و درآمدی منفعل داشته باشند.

مهم ترین ارزهای مقاوم به ایسیک

پروژه‌های متعددی وجود دارند که همه مردم با سخت‌افزارهای معمولی می‌توانند کوین‌های آن‌ها را استخراج کنند. در این بخش، بعضی از مهم‌ترین رمزارزهای مقاوم به ایسیک را به شما مخاطبان گرامی داموندمگ معرفی می‌کنیم.

اتریوم

اتریوم

بدون شک، مهم‌ترین ارز دیجیتال مقاوم به ASIC، اتریوم است. این بلاک چین که کوین آن ETH یا Ether نامیده می‌شود، از الگوریتم هش Keccake256 استفاده می‌کند که در مقابل هش کردن تراشه‌های ایسیک مقاوم است.

الگوریتم Ethhash، هم در CPU ماینرها و هم در GPU ماینرها، قابل اجرا است و فقط هش ها را فقط با هدف ماینینگ تولید می‌کند.

با اینکه هر ماینر می‌تواند به صورت انفرادی، اتریوم را استخراج کند اما اکثر ماینرها ترجیح می‌دهند برای دریافت پاداش بیشتر، در استخرهای ماینینگ عضو شوند.

مونرو

رمزارز مونرو (Monero) با توکن XMR نیز از محبوبیت بالایی در میان ارزهای مقاوم به ایسیک برخوردار است. پروتکل منحصر به فرد CryptoNight مورد استفاده در بلاک چین مونرو، از یک تابع هش تصادفی برای ایجاد کوین‌های جدید استفاده می‌کند و بنابراین، امکان ساخت تراشه‌های ASIC برای استخراج XMR وجود ندارد.

ماینینگ این ارز دیجیتال به سخت‌افزارهای قدرتمندی نیاز ندارد و با یک کامپیوتر معمولی خانگی نیز می‌توان XMR استخراج کرد. با اینکه از تراشه‌های ASIC برای استخراج این توکن‌ها استفاده می‌شود، اما بازده این کار بسیار پایین است و GPU ماینرها، بیشترین بازدهی را در استخراج ASIC دارند.

سیفکس کش

ارز دیجیتال سیفکس کش (Safex Cash) با توکن SFX، از الگوریتم ماینینگ RandomSFX استفاده می‌کنند که بر اساس الگوریتم مونرو (RandomX) توسعه یافته است. از تفاوت‌های الگوریتم ماینینگ سیفکس کش با الگوریتم ماینینگ مونرو می‌توان مناسب بودن آن برای CPU ماینینگ اشاره کرد.

ماینرها علاقه شدیدی به استخراج SFX دارند زیرا به روش‌های زیادی می‌توان این توکن را استخراج کرد. برای ماینینگ این رمزارز، هم می‌توانید از رابط کاربری خط فرمان Ubuntu یا از نرم‌افزار مخصوص ماینینگ SFX استفاده کنید. همچنین، ماینرهایی که به ماینینگ انفرادی علاقه‌مند هستند، می‌توانند با نرم‌افزار Safecore کار کنند.

مطلب پیشنهادی  مزایا و معایب الگوریتم اجماع اثبات کار و اثبات سهام

ریون کوین

ریون کوین

ریون کوین (Ravencoin) با توکن RVN یکی دیگر از ارزهای مقاوم به ایسیک است. با تغییرات جدیدی که در الگوریتم این بلاک چین ارز دیجیتال ایجاد شده است، اکنون هر کسی می‌تواند با GPUهای کامپیوترهای معمولی، به ماینینگ RVN مشغول شود.

الگوریتم ماینینگ جدید این بلاک چین که KAWPOW نام دارد، نوعی الگوریتم کاربرپسند است و فرصت‌های برابری برای ماینینگ توکن RVN در اختیار همه علاقه‌مندان به این توکن قرار می‌دهد.

اتریوم کلاسیک

اتریوم کلاسیک با توکن ETC، از هارد فورک‌های شبکه اولیه اتریوم است که از نسخه آپدیت Thanos الگوریتم ماینینگ Keccak256  استفاده می‌کند. در نتیجه، برای استخراج توکن‌های ETC می‌توان از GPUهای سه گیگابایتی نیز استفاده کرد.

هورایزن

بلاک چین ارز دیجیتال هورایزن (Horizen) از الگوریتم ماینینگ مقاوم به ASIC رایجی به نام Equihash استفاده می‌کند و یکی از ساده‌ترین ارزهای دیجیتال برای استخراج کردن است. از زمان راه‌اندازی این پروژه در سال ۲۰۱۷، تیم توسعه آن تغییراتی را در پروتکل ماینینگ ایجاد کرده‌اند تا ماینرها بتوانند با کامپیوترهای خانگی خود نیز این رمزارز را استخراج کنند.

چندین رمزارز دیگر از از الگوریتم Equihash برای ماینینگ استفاده می‌کنند اما محبوب‌ترین آن‌ها، هورایزن است زیرا نیازمندی‌های سخت‌افزاری ساده‌تری برای استخراج دارد.

ورت کوین

یکی دیگر از ارزهای مقاوم به ایسیک ورت کوین (Vertcoin) نام دارد که توکن آن، VTC نامیده می‌شود. روش ماینینگ این رمزارز بسیار کاربر پسند است. توسعه‌دهندگان این پروژه، الگوریتم ماینینگ اثبات کار ورت کوین (Lyra2RE) را به گونه‌ای طراحی کرده‌اند که فقط GPUها و CPUهای کامپیوترهای خانگی می‌توانند توکن VTC را استخراج کنند.

این رمزارز مقاوم به ASIC، یکی از بهترین گزینه‌ها برای ماینرهای تازه‌کار است زیرا آن‌ها می‌توانند تنها با یک کلیک ساده، استخراج کوین‌های VTC را شروع کنند یا در یک استخر ماینینگ عضو شوند.

توسعه‌دهندگان ورت کوین برنامه دارند که در صورتی که تراشه ASIC مخصوص ماینینگ این رمزارز ساخته شود، آن را هارد فورک کنند.

ائون

ائون کوین

آخرین رمزارز مقاوم به ایسیک که در این مقاله به شما معرفی می‌کنیم، ائون (Aeon) با توکن AEON است. این بلاک چین را نسخه سبک شده مونرو می‌دانند. هدف از توسعه ائون، ساخت یک بلاک چین سازگار با موبایل است که به راحتی بتوان کوین‌های آن را با ساده‌ترین کامپیوترها استخراج کرد.

در این بلاک چیت از پروتکل CryptoNote استفاده می‌شود که بسیار کاربر پسند است و ماینرها می‌توانند با کامپیوترهای دارای ضعیف‌ترین مشخصات سخت‌افزاری، استخراج کرد.

سوالات پر تکرار در رابطه با ارزهای مقاوم به ایسیک

۱- آیا می توانم با کامپیوتر خانگی خود ارزهای مقاوم به ایسیک را استخراج کنم؟

بله. هدف از توسعه ارزهای دیجیتال مقاوم به ASIC، فراهم آوردن شانس برابر استخراج برای تمامی ماینرها با هر نوع امکانات سخت‌افزاری است.

۲- آیا لایت کوین مقاوم به ایسیک است؟

خیر. لایت کوین در فهرست بلند ارزهای مقاوم به ایسیک قرار ندارد.

۳- آیا می توانم با گوشی، ارز دیجیتال استخراج کنم؟

بله. اپلیکیشن‌های خاصی برای این منظور وجود دارد و می‌توان بعضی از ارزهای مقاوم به ایسیک را با این اپلیکیشن‌ها، استخراج کرد.

جمع بندی

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌ بلاک چین‌های ارزهای دیجیتال، غیر متمرکز بودن آن‌ها است. با این حال، بیت کوین، لایت کوین و بسیاری دیگر از ارزهای دیجیتال مبتنی بر الگوریتم اجماع اثبات کار، به دلیل مقاوم نبودن در مقابل ایسیک، در معرض خطر حملات ۵۱‍ درصد و از دست دادن ویژگی غیر متمرکز بودن خود هستند.

بنابراین، ارزهای مقاوم به ایسیک با هدف حفظ ارزشمند‌ترین ویژگی بلاک چین‌های ارز دیجیتال، یعنی غیر متمرکز بودن و توزیع عادلانه شانس استخراج کوین‌ها، به وجود آمدند که مهم‌ترین آن‌ها، اتریوم است. این ارزهای دیجیتال را به دلیل مقاومت در مقابل حملات ۵۱ درصد، امنیت بالا و امکان مشارکت عموم مردم، آینده ارزهای دیجیتال می‌دانند.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.