داموندمگ

منظور از اتوتیونینگ و اورکلاک ماینر چیست: روش های بهینه سازی ماینرها

DAMOND
اتوتیونینگ و اورکلاک

اگر ماینر هستید، حتماً با اصطلاحات اتوتیونینگ و اورکلاک برخورد داشته‌اید. اگر سال‌ها است در این زمینه فعالیت می‌کنید، حتماً می‌دانید که هرکدام چه هستند و چه تفاوتی باهم دارند، اما اگر تازه‌کار باشید، ممکن است سؤالاتی در این زمینه داشته باشید. این دو اصطلاح به روش‌هایی گفته می‌شود، که برای غلبه بر سختی استخراج به کار می‌روند.

در این مقاله از داموندمگ خواهیم دید که اتوتیونینگ و اورکلاک چگونه به استخراج بهینه‌تر کمک می‌کنند و چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند.

بالا بردن کارایی دستگاه ماینینگ

بالا بردن کارایی دستگاه ماینینگ

پیش از آنکه به بحث استخراج بپردازیم، بیایید یک مثال را بررسی کنیم. تصور کنید شما یک کامپیوتر خانگی دارید، که پس از مدت‌ها استفاده از آن دیگر کارایی سابق را ندارد. آیا آن را به کلی کنار می‌گذارید و یک سیستم جدید می‌خرید؟ بدون شک این کار بسیار هزینه‌بر است و هیچ منطقی در آن وجود ندارد. در عوض می‌توانید با تعویض برخی قطعات کلیدی مانند پردازنده و رم و استفاده از برخی نرم‌افزارهای بهینه‌سازی، کارایی قبل را داشته باشید.

در مورد ماینرها هم همین مسئله وجود دارد. زمانی که سختی استخراج به حدی زیاد شود که دیگر صرف انرژی و انجام ماینینگ به صرفه نباشد، باید به فکر راهی برای بهبود عملکرد دستگاه‌های خود باشیم، که بدون شک خرید یک دستگاه جدید جایی در آن ندارد. در اینجا است که دو روش اتوتیونینگ و اورکلاک با دست‌کاری فرکانس و متعاقباً هش ریت دستگاه به کمک ما می‌آیند.

مطلب پیشنهادی  آموزش کاهش صدای ماینر

اورکلاک چیست؟

در سال 2018 برای آنکه استخراج‌کنندگان بتوانند درآمد خود را با وجود سختی رو به افزایش ماینینگ بالا ببرند، اورکلاک دستگاه‌های ماینر در بین آن‌ها به کاری معمول تبدیل شد. تنظیمات کارخانه دستگاه‌های ماینر، اجازه بهره‌برداری محدودی از دستگاه را می‌دهد، اما اورکلاک کردن کاری می‌کند که دستگاه انرژی بیشتری مصرف کند تا بتواند هش ریت و فرکانس را بالا ببرد.

برای مثال دستگاهی را در نظر بگیرید که در حالت عادی قدرت 13.5 تراهش در هر ثانیه دارد که برای آن به 1200 وات انرژی نیاز دارد و پس از اورکلاک شدن این اعداد به 16 و 1600 می‌رسند.

دلیل اینکه سختی شبکه استخراج مدام در حال افزایش است، این است که دستگاه‌های بسیار قوی ای‌سیک وارد شبکه شده‌اند و برای آنکه نرخ استخراج مطابق پیش‌بینی‌ها بماند، سختی باید افزایش پیدا کند. بنابراین طبیعی است که استخراج‌کنندگان به دنبال روش‌هایی برای بالا بردن کارایی دستگاه‌های خود باشند، تا سودی که به دست می‌آورند کاهش نیابد. به این ترتیب برخی روش اورکلاک ماینر را برای این کار انتخاب می‌کنند، که اگرچه با هدف کسب کوین بیشتر انجام می‌شود، بهره‌وری دستگاه را کم می‌کند.

اتوتیونینگ چیست؟

اتوتیونینگ چیست

روش دومی که برای بهبود عملکرد دستگاه‌های ماینر به جهت استخراج بهتر انجام می‌شود، اتوتیونینگ است. این روش هم با تحت تأثیر قرار دادن فرکانس به هدف موردنظر می‌رسد، اما تفاوت‌هایی بین اتوتیونینگ و اورکلاک وجود دارد.

اتوتیونینگ ریزه‌کاری‌های بیشتری دارد و فقط به دست‌کاری فرکانس برای رسیدن به هش ریت بیشتر ختم نمی‌شود. برای این کار فرمور اتوتیونینگ (Autotuning Firmware) دخیل است و به جای آنکه فرکانس هش بردها هدف قرار بگیرد، فرکانس هر تراشه به صورت جداگانه تنظیم می‌شود.

مطلب پیشنهادی  الگوریتم اجماع اثبات کار Proof of Work

درواقع هدف از اتوتیونینگ این است که فرکانس متناسب هر تراشه مستقل از سایرین مشخص شود، نه آنکه همه به یک شکل تنظیم شوند. در این روند، تراشه‌ای که کیفیت بهتری داشته باشد، می‌تواند فرکانس بالاتری هم بگیرد و برعکس، تراشه‌ای که کیفیت خوبی ندارد، نمی‌تواند فرکانس بالایی بگیرد.

البته امکان ترکیب دو روش اتوتیونینگ و اورکلاک هم وجود دارد. به این ترتیب نه تنها هش ریت افزایش می‌یابد، بلکه مصرف انرژی نیز کمتر خواهد شد. برای مثال، دستگاهی پیش‌تر به عنوان نمونه بیان کردیم که می‌تواند تا 1600 وات 16 تراهش در هر ثانیه بهبود یابد، با انجام اتوتیونینگ، می‌تواند به هش ریت 17.5 برسد، اما مصرف انرژی آن همان 1600 وات باقی بماند.

تفاوت های اتوتیونینگ و اورکلاک

تفاوت های اتوتیونینگ و اورکلاک

با معرفی هرکدام از این روش‌ها تا برخی از مهم‌ترین تفاوت‌های آن‌ها نیز مشخص شد. در این قسمت این تفاوت‌ها را به صورت منسجم معرفی می‌کنیم.

  • اتوتیونینگ نسبت به اورکلاک منطقی‌تر و ظریف‌تر است. در اتوتیونینگ فرکانس هر تراشه به صورت جداگانه مشخص می‌شود، اما در اورکلاک به دستگاه ماینر به صورت کلی نگاه می‌شود.
  • اورکلاک مصرف انرژی را بسیار بالا می‌برد، اما اتوتیونینگ سعی می‌کند مصرف را بهینه نگه دارد.
  • اورکلاک معمولاً در بازارهای صعودی کاربرد دارد، اما استفاده از اتوتیونینگ در تمام بازارها به کمک ماینر خواهد آمد.

آنچه مسلم است هردوی این روش‌ها با هدف افزایش سود ماینرها و کمک به بهبود شرایط استخراج استفاده می‌شوند.

بازار فرمورهای اتوتیونینگ

تمام کسانی که استخراج ارز دیجیتال انجام می‌دهند، می‌دانند که این صنعت به سرعت در حال رشد است. بنابراین تا چند سال دیگر، همه ماینرها باید از اتوتیونینگ استفاده کنند تا بتوانند در عرصه باقی بمانند و عمل استخراج برایشان کاری به صرفه باشد.

مطلب پیشنهادی  هش ریت چیست؟ کاربرد Hash Rate در بلاکچین

در این بین تیم توسعه برینز (Braiins) اقدام به ساخت یک فرمور کارا برای اتوتیونینگ کرده است، که بتواند در مقیاس‌های مختلفی عملیات استخراج را انجام دهد. درواقع توان این را داشته باشد که هر مقدار استخراجی را تحمل کرده و بهترین نتیجه را ارائه کند.

مدیر تیم توسعه برینز، ادوارد اونسون نام دارد. او درباره امکانات فرومور اتوتیونینگ تیم خود بیان کرده است که، این فرمور متن باز است، مجوز GPL دارد و به پشتوانه هفت سال حضور در استخراج ارز دیجیتال بیت کوین، اعتبار خوبی کسب کرده است.

سخن پایانی

استخراج روز به روز سخت‌تر می‌شود و امکان ندارد که بتوانیم بدون ایجاد تغییر در دستگاه‌های ماینینگ خود کاری از پیش ببریم. می‌دانیم که خرید دستگاه جدید هم بیش از حد هزینه‌بر است و پس از ان تا رسیدن به سودی که هزینه‌های اولیه را جبران کند، راه درازی است. به همین دلیل باید از روش‌های جایگزین استفاده کنیم.

اتوتیونینگ و اورکلاک، دو روشی هستند که با اصلاح فرکانس دستگاه ماینینگ و بالا بردن هش ریت به ما کمک می‌کنند تا بر سختی استخراج غلبه کرده و بتوانیم در رقابت باقی بمانیم. تفاوت اصلی این دو روش، در این است که اورکلاک فرکانس کلی دستگاه را تغییر می‌دهد و اتوتیونینگ بر هر تراشه به صورت جداگانه تأثیر می‌گذارد. برای رسیدن به بهترین قابلیت دستگاه، باید هردو روش را باهم ترکیب کنیم.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.