داموندمگ

مفهوم بازار خرسی و بازار گاوی در ارز دیجیتال چیست؟

DAMOND
بازار گاوی و بازار خرسی در ارز دیجیتال

بازارهای قدیم‌تر و باسابقه‌تری مانند سهام و اوراق بهادار، آنقدر فعالیت کرده‌اند که امروزه پر از اصطلاحاتی هستند که نشان می‌دهد دقیقاً چگونه کار می‌کنند و چه روندی را دنبال می‌کنند. مفهوم بازار خرسی و گاوی نیز از همین‌جا، یعنی بازارهای باسابقه آمده است و امروزه می‌بینیم که در بحث ارزهای دیجیتال نیز مطرح می‌شود.

حقیقت این است که بازار خرسی و گاوی به ترتیب همان نزولی و صعودی هستند، اما بحث امروز ما در این مقاله از داموندمگ، عمقی‌تر از یک تعریف ساده است و به نحوه کار آن‌ها و تفاوت‌هایی که با یکدیگر دارند برمی‌گردد.

بازار گاوی چیست؟

بازار گاوی چیست

شکل حمله گاو به این صورت است که از پایین به بالا حرکت می‌کند. به همین دلیل است که به بازارهای صعودی، گاوی گفته می‌شود. چنین رویدادی یعنی بازار یا سرمایه‌گذاران نسبت به افزایش مداوم ارزش دارایی خوش‌بین هستند. بازار صعودی تا زمانی ادامه دارد که عرضه بیش از تقاضا باشد. پس از مدتی گاو به اصطلاح خسته می‌شود و بازار به خرسی تبدیل می‌شود.

بازار گاوی در کریپتو معمولاً چگونه است؟

اگرچه چنین اصطلاحاتی را بیشتر در بازارهای سرمایه و اوراق بهادار می‌بینیم، در بازار ارزهای دیجیتال نیز از آن‌ها استفاده می‌کنیم. در بازار ارزهای دیجیتال، نوسان چند ده درصدی در طی یک تا دو روز کاملاً عادی است، چراکه این بازار از اوراق بهادار کوچک‌تر است و به همین دلیل ناپایدار و پر نوسان است.

در بازار کریپتو، گاو شروع یک مرحله صعودی را برای ارزهای دیجیتال اعلام می‌کند. در چنین زمانی، شاهد رشد ارزش ارزهای دیجیتال با شرایط اقتصادی مطلوب و سرمایه‌گذاران خوش‌بین خواهیم بود که می‌خواهند از سبدهای رو به رشد کریپتو خود نهایت استفاده را ببرند.

چه چیزی باعث ایجاد بازار صعودی می شود؟

سرمایه‌گذاران کسانی هستند که با رفتار خود، بازار صعودی را آغاز می‌کنند. وقتی احساس می‌کنند که قیمت‌ها شروع به افزایش خواهند کرد و برای مدت طولانی به این روند ادامه خواهند داد، شروع به خرید با قیمت پایین می‌کنند و نسبت به بازگشت سرمایه خود خوش‌بین هستند. افزایش خوش‌بینی در میان سرمایه‌گذاران نیز باعث می‌شود افزایش قیمت ادامه پیدا کند.

عوامل دیگری نیز وجود دارد که باعث ایجاد بازار صعودی می‌شود، برای مثال می‌توانیم به تولید ناخالص داخلی بالا و نرخ پایین بیکاری اشاره کنیم. به طور کلی، شرایط مطلوب بازار باعث افزایش اعتماد سرمایه‌گذاران می‌شود. بازارهای گاوی ارزهای دیجیتال نیز تحت تأثیر عوامل مشابه بازارهای سنتی قرار دارند.

با این حال، بازارهای کریپتو در مقایسه با اوراق بهادار سنتی که صدها سال است وجود دارند، هنوز نسبتاً جدید هستند. با مجموع سرمایه‌گذاران کمتر، ارزهای دیجیتال ممکن است توسط عوامل منحصر به فرد خود هدایت شوند. برای مثال:

 • شیوع ویروس کرونا باعث شد بسیاری به سمت بازار کریپتو سرازیر شوند و توجه بیشتری به این بازار نشان دهند، که موجب رشد آن شد.
 • فعالیت در فضای مجازی و آنچه افراد مشهور در بین مردم منتشر می‌کنند، دلیل دیگری است که چرا این بازار صعود را تجربه می‌کند.

ویژگی های بازار گاوی ارز دیجیتال

برخی ویژگی‌هایی که بازار را صعودی می‌کنند، عبارتند از:

 • افزایش قیمت در یک دوره زمانی پایدار
 • تقاضای قوی علی‌رغم عرضه ضعیف
 • افزایش اعتماد سرمایه‌گذاران به بازار
 • گرانی پروژه‌های خاص
 • انتشار صحبت‌هایی در مورد ارز دیجیتال در رسانه‌های اصلی و همچنین رسانه‌های اجتماعی
 • علاقه عمومی به ارزهای دیجیتال در میان افراد مشهور، اینفلوئنسرها و سایر بخش‌هایی که قبلاً علاقه‌ای به ارزهای دیجیتال نداشتند.
 • افزایش شدید قیمت‌ها در صورت انتشار اخبار خوب
 • کاهش جزئی قیمت در صورت انتشار اخبار بد

روند گاوی (bull run) کریپتو چیست؟

روند گاوی چیست

روند گاوی یا صعودی به یک دوره طولانی اشاره دارد که طی آن سرمایه‌گذاران زیادی در حال خرید ارزهای دیجیتال هستند. این روند با ویژگی‌های ذکر شده در بالا مانند افزایش قیمت‌ها، تقاضای بیش از عرضه و اطمینان بالای بازار تعریف می‌شود.

مطلب پیشنهادی  روند در تحلیل تکنیکال چیست؟ چگونه بر اساس روند معامله کنیم؟

اعتماد سرمایه‌گذار معمولاً یک حلقه بازخورد مثبت ایجاد می‌کند و روند صعودی را بیشتر می‌کند. به عبارت بهتر سرمایه‌گذاری بیشتر، افزایش مداوم قیمت‌ها را به دنبال دارد. برای ارزهای دیجیتال، قیمت یک ارز دیجیتال معین تا حد زیادی تحت تأثیر اعتماد عمومی به یک دارایی است.

بازار خرسی چیست؟

بازار خرسی چیست

بازار خرسی یا نزولی بازاری است که در آن ارزش ارزهای دیجیتال حداقل 20 درصد کاهش یافته است و به کاهش خود ادامه می‌دهد. بنابراین مشخصه یک بازار نزولی افت 20 درصدی یا بیشتر ناشی از اوج‌های قبلی است، که در آن قیمت‌ها پایین است و به طور مداوم کاهش می‌یابد. اعتقاد بر این است که اصطلاح «خرس» از سبک مبارزه خرس گرفته شده است، یعنی شروع از ارتفاع، سپس حمله با چنگال‌ها به سمت پایین.

در بازار نزولی، رشد اقتصادی کند و نرخ بیکاری بالا است. این شرایط می‌تواند ناشی از سیاست‌های اقتصادی ضعیف، بحران‌های ژئوپلیتیکی، ترکیدن حباب‌های بازار و حتی بلایای طبیعی باشد. بازارهای خرسی همچنین فاقد خوش‌بینی و اطمینان عمومی هستند که اکثر سرمایه‌گذاران در طول دوره‌های صعودی دارند.

به طور معمول، هدف تریدرهای ارزهای دیجیتال خرید دارایی‌ها در بازار نزولی، به‌ویژه در زمان سقوط است. با این حال، دانستن اینکه دقیقاً چه زمانی یک بازار نزولی به پایان می‌رسد دشوار است و کار سرمایه‌گذاران را سخت می‌کند که تشخیص دهند تصمیماتشان مانند بازی قمار است یا نه.

قیمت‌ها معمولاً در لحظه‌ای کاهش می‌یابد که بازار اخبار مربوط به شرایط نامطلوب در مورد یک ارز دیجیتال را دریافت می‌کند. حرکت نزولی باعث می‌شود افراد بیشتری از سرمایه‌گذاری خودداری کنند، زیرا این باور وجود دارد که اخبار بد بیشتری در راه است و نیاز است خود را برای بدترین‌ها آماده کنند. برخی حتی دارایی‌های خود را به دلیل وحشت از بدتر شدن شرایط می‌فروشند. بازارهای نزولی درنهایت آرام می‌شوند و سرمایه‌گذاران به آرامی اعتماد به نفس از دست رفته خود را باز می‌یابند و دوباره چرخه صعودی جدیدی را آغاز می‌کنند.

چه چیزی باعث ایجاد بازار خرسی کریپتو می شود؟

یک روند نزولی در قیمت‌ها معمولاً می‌تواند باعث شروع یک بازار خرسی شود. با ادامه کاهش قیمت‌ها، سرمایه‌گذاران به طور هم‌زمان اعتماد خود را نسبت به بهبود قیمت‌ها از دست می‌دهند و درنتیجه روند نزولی بیشتری به دنبال خواهد داشت.

به طور کلی، مواردی مانند جنگ‌ها، بحران‌های سیاسی، همه‌گیری‌ها و اقتصادهای کند ممکن است باعث شروع یک بازار نزولی شود. مداخله دولت همچنین ممکن است آغازگر بازاری خرسی باشد. با این حال، در بازار کریپتو، پیش‌بینی زمان شروع یک بازار نزولی بر اساس روندهای قبلی بسیار دشوارتر است. این در حالی است که بازار سهام در حال حاضر چندین دهه داده برای سرمایه‌گذاران و تحلیلگران دارد که می‌توانند به آن‌ها مراجعه کنند، اما بازار کریپتو نسبتاً جوان است و هنوز داده‌های قابل استناد ندارد که بتوانیم با توجه به آن‌ها روندها را مشخص کنیم.

با اینکه دلایل مختلفی در رخ دادن بازار خرسی دخیل هستند، چند شاخص رایج وجود دارد که نشان می‌دهد یک بازار نزولی شروع شده است. برخی از شاخص‌های بازار کریپتو خرسی در حال ظهور عبارتند از:

حجم معاملات کمتر

این معمولاً به این معنی است که مردم به دلیل عدم اطمینان از بازار، شروع به نگه‌داشتن کوین‌های خود کرده‌اند.

احساسات منفی ناشی از امور مالی سنتی

نمونه‌ای از این مورد زمانی رخ داد که جیمی دیمون، مدیر عامل جی پی مورگان، در سال 2017 بیت کوین را یک کلاهبرداری خواند. این اتفاق درست چند ماه قبل از اینکه قیمت آن از 20 هزار دلار در هر واحد سقوط چشمگیری داشته باشد افتاد.

مداخله نهادهای نظارتی

نمونه‌ای از آن محدودیت‌های دولت چین در مورد نرم‌افزارهای کریپتو و استخراج است. چنین مداخلاتی باعث می‌شود که بسیاری از عملیات‌های استخراج آفلاین شوند و باعث عدم اطمینان گسترده می‌شوند

ویژگی های بازارهای خرسی کریپتو

 • ویژگی‌هایی که باعث می‌شود یک بازار را خرسی بنامیم، عبارتند از:
 • کاهش قیمت‌ها در یک دوره زمانی پایدار
 • عرضه بیشتر از تقاضا است
 • عدم اعتماد سرمایه‌گذاران به بازار
 • انتشار نظرات منفی در مورد ارز دیجیتال در رسانه‌های جریان اصلی و همچنین رسانه‌های اجتماعی
 • بی‌اعتمادی عمومی به ارزهای دیجیتال در میان اقتصاددانان، تحلیلگران و امور مالی سنتی
مطلب پیشنهادی  با 7 کلاهبرداری رایج NFT آشنا شوید

بازار خرسی و گاوی: تفاوت های کلیدی

تفاوت بازار گاوی و خرسی

سؤالی که بسیاری از مردم می‌پرسند این است که چگونه می‌توان تشخیص داد که بازار ارز دیجیتال خرسی است یا گاوی؟ اگرچه هر دو عمدتاً با جهت‌گیری قیمت ارزهای دیجیتال مشخص می‌شوند، تفاوت‌های کلیدی وجود دارد که سرمایه‌گذاران می‌توانند از آن‌ها کمک بگیرند.

تأثیری که روندهای بازار خرسی و گاوی روی ارزهای دیجیتال می‌گذارند، عموماً مانند سهام است. با این حال، در مورد ارز دیجیتال، به دلیل حساسیت کریپتو به نوسانات، روندها متفاوت‌اند. به این ترتیب، به محض اینکه روندهای بازار صعودی یا نزولی شکل گرفت، بازارهای کریپتو سریع‌تر حرکت می‌کنند. تشخیص گاوی و خرسی بودن بازارهای در بازار سهام راحت‌تر است. ممکن است این مورد در مورد ارزهای دیجیتال صدق نکند زیرا سرمایه‌گذاران کریپتو بازخوردهایی را ارائه می‌دهند که بر کریپتو در مقایسه با سهام تأثیر متفاوتی می‌گذارد.

برای مثال، در نظر بگیرید که بازارهای کریپتو در حال بازیابی از یک بازار نزولی هستند. به این ترتیب، یک سرمایه‌گذار معمولاً وارد حالت سرمایه‌گذاری گاوی در سطح پایین بازار نزولی می‌شود. درنتیجه، این امر باعث افزایش سریع‌تر قیمت کریپتوها می‌شود. بازارهای گاوی کریپتو در مقایسه با سهام به سرعت حرکت می‌کنند. آن‌ها همچنین عمر کوتاه‌تری دارند و فقط بین چند روز تا یک ماه دوام می‌آورند.

سپس، همان‌طور که بازار صعودی به رشد قوی‌تر ادامه می‌دهد، سرمایه‌گذاران به آرامی کاهش می‌یابند زیرا احتمالاً کوین خود را می‌فروشند و آن را به پول نقد تبدیل می‌کنند. به همین دلیل شرایط بازار خرسی و گاوی به دلیل نوسانات و سرعت مبادلات بیشتر، ارز دیجیتال را به شیوه‌ای متفاوت با بازار سهام تحت تأثیر قرار می‌دهند.

برخی از تفاوت‌های قابل توجه بین بازار خرسی و گاوی عبارتند از:

عرضه و تقاضا

در بازار صعودی، تقاضا برای ارزهای دیجیتال با وجود عرضه ضعیف، قوی است. بسیاری از سرمایه‌گذاران مایل به خرید ارزهای دیجیتال هستند. این باعث افزایش بیشتر قیمت‌ها می‌شود زیرا سرمایه‌گذاران برای خرید آنچه در دسترس است رقابت می‌کنند. با این حال، در یک بازار نزولی، افراد بیشتر به فروش می‌پردازند تا خرید. تقاضا کمتر از عرضه است که باعث کاهش بیشتر قیمت‌ها می‌شود.

سناریوی بازار

افزایش تولید ناخالص داخلی باعث ایجاد یک بازار صعودی می‌شود، در حالی که کاهش تولید ناخالص داخلی نشان‌دهنده ظهور یک بازار نزولی است. این رویداد به این دلیل است که تولید ناخالص داخلی معمولاً در کنار افزایش درآمد شرکت‌ها و افزایش حقوق کارکنان افزایش می‌یابد. همه این‌ها با هم باعث افزایش هزینه‌های مصرف‌کننده می‌شوند.

از سوی دیگر، تولید ناخالص داخلی زمانی کاهش می‌یابد، که درآمد شرکت‌ها و دستمزدها کم باشد. به این ترتیب، بازارهای نزولی معمولاً با رکود اقتصادی همراه می‌شوند و تولید ناخالص داخلی برای دو فصل متوالی کاهش می‌یابد.

تأثیر بر اقتصاد

بازار نزولی با اقتصاد ضعیف مرتبط است. زمانی که کسب و کارها نتوانند به اهداف درآمدی دست یابند و مصرف کنندگان به اندازه کافی خرج نکنند، سود کاهش می‌یابد و بر اقتصاد تأثیر منفی می‌گذارد. همین نگرش در بازار ارز دیجیتال منعکس شده است، جایی که مردم به دلیل شرایط موجود برای ترید یا سرمایه‌گذاری تردید دارند.

از سوی دیگر، یک بازار صعودی به یک اقتصاد قوی مرتبط است، که در طی آن خرج مصرف‌کننده‌ها بیشتر و سود قابل‌توجه‌تر است. معاملات کریپتو نیز در طول دوره‌های صعودی افزایش می‌یابد.

چشم انداز سرمایه گذاران

روانشناسی سرمایه‌گذار و عملکرد بازار کریپتو ارتباط نزدیکی با هم دارند. در یک بازار صعودی، افزایش قیمت ارزهای دیجیتال بیشتر باعث افزایش اعتماد سرمایه‌گذاران می‌شود. درنتیجه، سرمایه‌گذاران بیشتری تشویق می‌شوند تا سرمایه‌گذاری‌های خود را با امید به دست آوردن سود خوب در بازار قرار دهند.

در بازار نزولی، تمایل سرمایه‌گذاران به ارزهای دیجیتال به طور کلی منفی است. به این ترتیب، برخی دارایی‌های خود را به دلیل وحشت به فروش می‌رسانند که باعث کاهش بیشتر قیمت‌ها می‌شود و سرمایه‌گذاران بیشتری را به سمت رفتار مشابه سوق می‌دهد.

قیمت ها

نگاهی به قیمت‌های کنونی ارزهای دیجیتال یکی از سریع‌ترین راه‌ها برای تعیین اینکه آیا در بازار صعودی هستیم یا نزولی است. علاوه بر این، افزایش قیمت دارایی‌ها نشان‌دهنده اعتماد بازار و رشد صعودی است. در مقابل، کاهش قیمت دارایی‌ها نشان‌دهنده اعتماد پایین و بازار نزولی است.

مطلب پیشنهادی  وام NFT چیست: معرفی 4 پلتفرم برتر وام دهی

نقدینگی

بازار صعودی نقدینگی بالاتری دارد، که در آن ارز دیجیتال به دلیل اعتماد بالای سرمایه‌گذاران به بازده سریع و پایدار، می‌تواند با هزینه‌های تراکنش کمتر معامله کنند. از سوی دیگر، بازار نزولی به دلیل عدم اطمینان به شرایط عمومی بازار، نقدینگی کمتری دارد.

بازار کار

نرخ بیکاری نیز ارتباط نزدیکی با تغییرات در روند بازار دارد. در بازار گاوی، نرخ بیکاری در بحبوحه اقتصاد قوی‌تر و قدرت خرید بهتر در میان مصرف کنندگان در حال کاهش است. با این حال، در طول بازارهای خرسی، شرکت‌ها تمایل دارند تعداد کارکنان را کاهش داده و نرخ بیکاری را افزایش دهند. این امر همچنین باعث طولانی شدن بازار نزولی می‌شود زیرا مردم درآمد کمتری دارند و شرکت‌ها نیز درآمد کمتری به دست می‌آورند.

خرید در بازار گاوی بهتر است یا خرسی؟

خرید در بازار گاوی بهتر است یا خرسی

تریدرهای ارز دیجیتال معمولاً در بازارهای نزولی به نفع کاهش قیمت ارزهای دیجیتال، خرید می‌کنند. به این ترتیب، هنگامی که بازارهای صعودی ظهور می‌کنند، شانس بیشتری برای کسب سود قوی دارند. با این حال، خرید در طول یک بازار گاوی مزایایی نیز دارد. خرید در بازارهای صعودی می‌تواند به روند صعودی کمک کند و بنابراین می‌تواند با تقویت بازار، سود شما را نیز افزایش دهد.

هر دو استراتژی مانند هر تاکتیک دیگر در تجارت با خطراتی همراه هستند. بنابراین، نکته کلیدی این است که واقعاً بتوانید روندهای گذشته را درک کنید و با اخبار ارزهای دیجیتال به‌روز باشید. تا زمانی که در ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری می‌کنید، احتمالاً با چند بازار خرسی و گاوی مواجه خواهید شد، بنابراین بهتر است یاد بگیرید در هر دو سرمایه‌گذاری کنید.

چگونه در بازار صعودی سرمایه گذاری کنیم؟

چگونه در بازار صعودی سرمایه گذاری کنیم

هنگام سرمایه‌گذاری در یک بازار صعودی، همیشه بهتر است که روند را زودتر تشخیص دهید تا بتوانید به همین ترتیب زود خرید کنید. بعداً، درست زمانی که بازار به اوج خود می‌رسد، می‌توانید با قیمت‌های بالاتر بفروشید. بازارهای صعودی تمایل به دوام طولانی دارند، بنابراین هرگونه ضرر معمولاً حداقل و موقتی است.

اما اگر همه‌چیز تغییر غیرمنتظره‌ای پیدا کند، مانند یک بحران یا مداخله نظارتی و احساس کنید که بازار نزولی در حال ظهور است چه خواهد شد؟ در این مورد، بهترین استراتژی این است که موقعیت‌های خود را کاهش دهید. ممکن است بخواهید دارایی‌های خود را به طور موقت به فلزات گران‌بها، پول نقد یا دارایی‌های مشابه منتقل کنید. این به این دلیل است که آن‌ها شانس بیشتری برای مقاومت دارند.

چگونه در بازار نزولی سرمایه گذاری کنیم؟

سرمایه‌گذاری در بازار خرسی یا نزولی به طور طبیعی ریسک بیشتری را در بر دارد، زیرا قیمت‌ها پایین‌تر است و سرمایه‌گذاران اعتماد کمی به ارزهای دیجیتال دارند. با این حال، این ریسک با احتمال بازدهی بالاتر در آینده نیز همراه است. به این ترتیب، می‌توانید ارزهای دیجیتال را زمانی که قیمت‌های پایین‌تری دارند، خریداری کنید و در اوج بازار صعودی بعدی، آن‌ها را بفروشید.

استراتژی دیگری که سرمایه‌گذاران استفاده می‌کنند، فروش دارایی‌های موجود خود به‌محض تشخیص روند نزولی است و سپس با ادامه روند نزولی بازار، این دارایی‌ها را بعداً با قیمت بسیار پایین‌تری بازخرید می‌کنند.

هیچ راهی برای گفتن اینکه بازار نزولی چقدر دوام خواهد داشت، وجود ندارد، به خصوص اگر ناشی از رکود یا شرایط مشابه باشد. بنابراین، مسئله این است که نمی‌دانیم این کاهش دقیقاً تا چه زمانی ادامه خواهد داشت، و قیمت‌ها چقدر می‌توانند کاهش یابند. درنتیجه، ممکن است یک خرید زودهنگام انجام دهید یا یک سرمایه گذاری خوب را از دست بدهید.

سخن پایانی

بازار خرسی و گاوی ارز دیجیتال تحت تأثیر عوامل زیادی قرار دارند. همانطور که گفتیم بازار ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاران کمتری دارد و نسبت به بازار سهام بی‌ثبات‌تر است، بنابراین هنگام بررسی معاملات در بازارهای خرسی و گاوی تفاوت‌هایی وجود دارد.

سرمایه‌گذاران کریپتو معمولاً زمانی که قیمت‌ها در بازارهای نزولی پایین است خرید می‌کنند و آن‌ها را حفظ می‌کنند تا بتوانند پس از رسیدن بازار صعودی بعدی، سود خوبی به دست آورند. البته هزاران استراتژی دیگر وجود دارد که معامله‌گران حرفه‌ای از آن‌ها استفاده می‌کنند.

 

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.