داموندمگ

الگوهای نزولی در تحلیل تکنیکال بازار کریپتو

DAMOND
الگوهای نزولی در تحلیل تکنیکال بازار کریپتو

تحلیل تکنیکال یکی از تحلیل‌هایی است که در بازارهای مختلف از جمله بازار سهام، بازار فارکس و بازارهای مشتقه مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به اینکه بازار کریپتو هنوز به بلوغ کافی نرسیده، برای بسیاری از افراد این سوال به وجود می‌آید که آیا می‌توان از تحلیل تکنیکال در بازار کریپتو استفاده کرد یا خیر؟ به خصوص در شرایطی که بازار در یک ریزش شدید قرار گرفته آیا با استفاده از الگوهای نزولی تحلیل تکنیکال می‌توان در بازار کریپتو جلوی زیان‌های بیشتر را گرفت یا خیر. در این مقاله از داموندمگ سعی داریم به معرفی الگوهای نزولی تحلیل تکنیکال در بازار کریپتو بپردازیم. با ما همراه باشید.

تحلیل تکنیکال چیست؟

تحلیل تکنیکال ابزار یا روشی است که برای پیش‌بینی حرکت احتمالی قیمت آتی یک اوراق بهادار – مانند یک سهم یا جفت ارز – بر اساس داده‌های پیشین بازار استفاده می‌شود. افرادی که از این نوع تحلیل استفاده می‌کنند بر این باورند که رفتار قیمت در گذشته به عنوان شاخصی از عملکرد معامله گران در آینده است. تحلیل تکنیکال تنها توسط معامله گران تکنیکال استفاده نمی‌شود. بسیاری از معامله‌گران بنیادی پس از تحلیل بنیادی و ارزش گذاری روی یک سهام، از تحلیل تکنیکال برای مشخص کردن سطوح قیمت ورودی خوب و کم ریسک استفاده می‌کنند.

آیا تحلیل تکنیکال در بازار کریپتو تاثیر دارد؟

کریپتو به عنوان یک طبقه دارایی جدید، ماهیت ثابتی ندارد و قیمت آن به دلیل تاثیر عرضه و تقاضا به طور پیوسته در نوسان است. تاثیر احساسات بر قیمت را سنتیمنت بازار نیز می‌گویند که هنگامی که احساسات نسبت به بازار مثبت است باعث افزایش قیمت و ایجاد روند صعودی می‌شود. در شرایط معکوس و زمانی که احساسات نسبت به بازار کریپتو منفی باشد، قیمت‌ها کاهش پیدا کرده و وارد یک روند نزولی می‌شویم. بنابراین با توجه به این که بازار دائما در حال تغییر است باید توجه کنید که در بسیاری از موارد مهم نیست که شما در مورد آن چه احساسی دارید، فقط مهم است که بازار در مورد ادامه روند چه احساسی خواهد داشت.

آیا تحلیل تکنیکال در بازار کریپتو تاثیر دارد؟

احساسات بازار یک شاخص حیاتی برای پیش‌بینی حرکت قیمت و تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری است. یک راه آسان برای سنجش احساسات بازار، نگاه کردن به الگوهای نمودار است. معمولا الگوهای نمودار تکنیکال تمایل به تکرار دارند. شما زمانی که بتوانید رفتار نمودارها را پیش‌بینی کنید، زمان مناسب برای ورود و خروج از بازار را تشخیص خواهید داد. البته باید توجه کنید که الگوهای نموداری در کریپتو تضمینی برای حرکت بازار یا پیش‌بینی آینده آن نیستند. استفاده از الگوهای تحلیل تکنیکال فقط می‌تواند به عنوان یک چارچوب مرجع برای معامله گران باشد تا احساسات کلی نسبت به بازار را درک کنند و بدانند چه تصمیمی باید در رابطه با معامله‌های خود بگیرند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  تایم‌ فریم چیست؟ سود چند برابری با مولتی تایم فریم!

الگوهای نزولی در تحلیل تکنیکال بازار کریپتو

با توجه به این که بازار کریپتو در حال حاضر در یک روند نزولی قرار گرفته است قصد داریم در ادامه به معرفی برخی از این الگوها بپردازیم. الگوهای نزولی به شما کمک می‌کند تا با استفاده از پلتفرم‌های مختلف تحلیل تکنیکال مانند تریدینگ ویو یا نمودارهای مختلف موجود در بایننس و سایر صرافی ها، بتوانید الگوهای نزولی را زودتر تشخیص دهید و به موقع از بازار خارج شوید.

الگوی سر و شانه سقف

الگوی سر و شانه به عنوان یکی از قابل اعتمادترین الگوهای تغییر روند در نظر گرفته می‌شود. این الگو یکی از نشانه‌های برتر برای نشان دادن اتمام روند صعودی بازار است. همچنین جالب است بدانید یکی از الگوهایی که بسیار در کوین‌های بیت کوین و اتریوم رایج است، الگوی نزولی سر و شانه است. این الگو زمانی اتفاق می‌افتد که یک قله بزرگ در وسط دو قله کمی کوچک‌تر ایجاد می‌شوند که شبیه به شکل سر در وسط و شانه‌ها در طرفین است. نکته مهم و قابل توجه در این الگو این است که خطی که هر سه قله به آن برخورد می‌کنند، به عنوان خط گردن شناخته می‌شود. زمانی که قله سوم برای بار دوم به خط حمایت برخورد کند، احتمال ادامه روند نزولی وجود دارد. دقیقا در این زمان معامله گران سعی می‌کنند از معامله خارج شوند.

الگوی سر و شانه

البته باید توجه کنید که اگر احساسات در بازار مثبت باشد و شرایط دیگر مانند اخبار و اتفاقات مثبت زیاد باشد، احتمال ادامه روند صعودی وجود دارد. در این شرایط معمولا فشار خرید از سمت خریداران باعث برگشت قیمت به یک روند صعودی می‌شود. این اتفاق زمانی می‌افتد که قله سوم کمی بالاتر از قله اول باشد، به همین دلیل الگوی سر و شانه قابل اعتماد است زیرا نتیجه آن صعودی یا نزولی بودن بازار 50/50 است. این احتمال وجود دارد که عمل قیمت پس از سومین پیک به سمتی برود. شاید فکر کنید که در هر حال قیمت یا صعود می‌کند یا نزول و عملا این الگو بدون استفاده است، اما باید بدانید یک روند رنج هم در نمودار تکنیکال وجود دارد که باعث درجا زدن قیمت در یک بازه مشخص می‌شود. همچنین معامله گران با در نظر گرفتن عوامل دیگر در کنار این الگو می‌توانند احتمال صعود یا نزول را پیش‌بینی کنند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  شاخص جریان پول یا اندیکاتور MFI چیست؟

الگوی مثلث نزولی

الگوی مثلث نزولی

این الگو یکی از علائم نشان دهنده روند نزولی بازار است و زمانی اتفاق می‌افتد که خط شیب‌دار در پایین‌ترین ارتفاع‌ها از خط حمایت عبور کند و روند نزولی را ادامه دهد. این بدان معناست که بازار تحت سلطه فروشندگان است. به طور معمول، معامله گران وقتی مثلث نزولی را مشاهده می‌کنند برای افزایش سود خود معمولا از معامله‌های خود خارج می‌شوند یا معامله‌های فروش باز می‌کنند. در ادامه پیک‌های متوالی پایین‌تر هم احتمالاً رخ می‌دهند و معمولا بعید است که روند بازار معکوس شود. البته باید توجه کنید که ممکن است یک شکست کاذب در نمودار دیده شود و قیمت برای مدتی پس از عبور از خط حمایت به سمت پایین حرکت کند.

الگوی کنج نزولی

الگوی کنج نزولی در بازار کریپتو زمانی اتفاق می‌افتد که خط روند بین دو خط مایل به سمت بالا قرار می‌گیرد و با نزدیک‌تر شدن خط حمایت به خط مقاومت، الگو باریک‌تر می‌شود. در این حالت، خط حمایت شیب تندتری نسبت به خط مقاومت دارد. با این که ممکن است روند صعودی به نظر برسد اما این‌طور نیست، در واقع یک الگوی معکوس است. همان‌طور که در تصویر دوم نشان داده شده است، این الگو معمولاً نشان دهنده این است که قیمت دارایی قبل از کاهش و شکستن سطح حمایت افزایش می‌یابد.

الگوی کنج نزولی

در این الگو به طور کلی، قیمت دارایی به طور دائمی کاهش می‌یابد. تشخيص این الگو در بازار کریپتو دشوار است، زيرا شبيه تشكيل الگوی تثبيت صعودي است. الگوی تثبیت صعودی مجموعه‌اي از قله‌های بالاتر و همین‌طور دره‌های بالاتر است که روند را ذاتاً صعودي نگه مي‌دارد. هیچ تکنیکی برای اندازه گیری میزان ریزش بازار پس از تشکیل این الگو وجود ندارد، شما می‌توانید به حجم معاملات نگاه کنید تا تخمین بزنید که نزول بازار تا کجا ادامه پیدا می‌کند. اگر حجم بازار با افزایش قیمت کاهش یابد، الگو باریک‌تر می‌شود که نشان دهنده فرسودگی روند خرید است. در این الگو هرچه خط حمایت با حجم بیشتری شکسته شود احتمال نزول بیشتر است.

سقف دوقلو

الگوی سقف دوقلو

سقف دوقلو در روند نزولی بازار کریپتو زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت قبل از بازگشت به خط حمایت یک اوج را تجربه می‌کند، سپس قبل از سقوط دائمی، یک بار دیگر بالا می رود. این الگو شبیه به شکل M است، از این رو به آن سقف دوقلو گفته می‌شود. این الگو هم ممکن است یک روند صعودی به نظر برسد، اما در واقع یک الگوی معکوس نزولی است. معمولا خریداران قیمت را بالاتر می برند و مجموعه ای از اوج های بالاتر یا پایین‌تر را ایجاد می‌کنند. با این حال، در یک نقطه خاص، خریداران نمی‌توانند این روند صعودی را گسترش دهند و در نتیجه قله دوم به عنوان یک اوج ثبت می‌شود. این زمانی است که فروشندگان این نقطه ضعف را هدف قرار می دهند و قیمت را به سمت پایین هدایت می‌کنند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  کانال قیمت در تحلیل تکنیکال: ساختارهای نموداری قدرتمند

سخن پایانی

در این مقاله از داموندمگ سعی کردیم چند مورد از رایج ترین الگوهای نزولی در تحلیل تکنیکال بازار کریپتو را به شما معرفی کنیم. تحلیل تکنیکال یکی از روش های محبوب و قدیمی در رصد بازارهای مالی است که می‌توان آن را برای تشخیص روندهای قیمتی در کریپتو نیز استفاده کرد. شما می‌توانید با استفاده از این الگوها و توجه به موارد تاثیرگذار دیگر مانند احساسات غالب بر بازار، حجم معاملات و الگوهای کندل استیک روندهای نزولی را زودتر تشخیص داده و از بازار خارج شوید. همین‌طور باید توجه داشته باشید که این نمودارها تضمینی برای الگوهای قیمتی ایجاد نمی‌کنند، چرا که بازار کریپتو نوسان های شدیدی دارد و از اخبار و احساسات پیرامون خود، تاثیرات هیجانی می‌گیرد. بنابراین از این الگوها به عنوان یک چارچوب استفاده کنید تا بتوانید روندهای آتی بازار کریپتو را بهتر تشخیص دهید.

سوال های متداول

1- چند الگوی نزولی در بازار کریپتو وجود دارد؟

الگوهای نزولی در بازار کریپتو ممکن است زیاد باشند اما رایج ترین موارد الگوهای سقف دوقلو، الگوی سر و گردن و الگوی کنج نزولی است.

2- آیا می‌توان از الگوهای نزولی در تحلیل تکنیکال برای بازار کریپتو استفاده کرد؟

با اینکه بازار کریپتو نوسان زیادی در قیمت دارد اما می‌توان از الگوهای نزولی تحلیل تکنیکال در این بازار استفاده کرد.

3- مهمترین الگوهای نزولی تکرار شده در بازار کریپتو کدام اند؟

الگوهای نزولی سر و شانه و سقف دوقلو در بازار کریپتو مخصوصا در بیت کوین و اتریوم بیش از دیگر الگوها مشاهده شده است.

4- آیا می‌توان با استفاده از الگوهای نزولی روند قیمت بیت کوین را تشخیص داد؟

الگوهای نزولی در تحلیل تکنیکال یکی از موارد هستند که می‌توان برای تشخیص روند قیمتی از آن استفاده کرد، باید توجه کنید که در هر بازی به خصوص بازار کریپتو عوامل موثر دیگری هم وجود دارند. علاوه بر این تشخیص درست روند بسیار مهم است که با تجربه و تکرار به دست می‌آید.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.