داموندمگ

برترین برنامه های غیرمتمرکز 2022 برای کامپیوتر

DAMOND
برترین برنامه های غیرمتمرکز 2022 برای کامپیوتر

شناخت برترین برنامه های غیرمتمرکز 2022، کمک می‌کند بتوانیم ابزار لازم برای رفع نیازهای خود در حوزه کریپتو را بشناسیم. در حال حاضر کریپتو دیگر به بیت کوین و اتریوم و ترید این دو محدود نمی‌شود و روش‌های زیادی برای بهره‌گیری از آن و حتی کسب درآمد وجود دارد. به همین دلیل بهتر است در هرسال بهترین DAppها را برای کامپیوتر و موبایل بشناسیم تا در زمان نیاز سردرگم نباشیم. با ما در ادامه این مقاله از داموندمگ همراه باشید تا 10 برنامه غیرمتمرکز برتر 2022 برای کامپیوتر را بررسی کنیم.

1. پنکیک سواپ (PancakeSwap)

پنکیک سواپ

معرفی برترین برنامه های غیرمتمرکز 2022 را با پنکیک سواپ آغاز می‌کنیم که همیشه در بین بهترین‌های کریپتو حضور دارد. پنکیک سواپ صرافی غیرمتمرکزی بر پایه مرورگر است که امکان تعویض توکن‌های BEP-20 را با حداقل هزینه ممکن و سرعتی که زنجیره بایننس اجازه می‌دهد فراهم کرده است. پنکیک سواپ به کمک الگوریتم بازارساز خودکار (automated market maker) طراحی شده است که از استخرهای نقدینگی استفاده می‌کند. به این ترتیب کاربران می‌توانند از ییلد فارمینگ برای کسب درآمد استفاده کنند.

این امکان برای کاربران پنکیک سواپ وجود دارد که با عرضه دارایی‌های خود به استخر نقدینگی یا ایجاد استخر خود از ییلد فارمینگ‌ها کسب درآمد کنند. این مسئله به ایجاد بازارهای پولی برای تریدرهای صرافی‌های غیرمتمرکز با اسلیپیج کم کمک می‌کند. پنکیک سواپ توکن بومی خود به نام کیک (CAKE) را دارد که پاداش‌های استیکینگ با آن پرداخت می‌شوند.

با بایننس بریج (Binance Bridge)، هولدرهای توکن‌های مبتنی بر اتریوم می‌توانند دارایی‌های دیجیتال خود را برای ترید یا ارائه نقدینگی به پنکیک سواپ رپد کنند. پنکیک سواپ 2.89 میلیون کاربر فعال و 10.31 میلیارد دلار حجم در قراردادهای هوشمند خود از اواسط مارس تا اواسط آوریل 2022 ثبت کرده است.

2. اوپن سی (OpenSea)

اوپن سی

اوپن سی بازار غیرمتمرکزی پیشرو است که به ایجاد غول کلکسیون دیجیتالی که در سال 2022 شاهد آن هستیم کمک کرده است. به عنوان یکی از برترین برنامه های غیرمتمرکز، اوپن سی به کاربران امکان خرید، فروش و ترید دارایی‌های دیجیتال از انواع مختلف را می‌دهد. اوپن سی همچنین از اقتصاد خالق توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) پشتیبانی می‌کند و به کاربران امکان می‌دهد تا مجموعه‌های خود را با ویژگی‌هایی مانند لیزی مینتینگ، NFT باندل‌ها، انواع مختلف حراج‌ها و امکان ایجاد ویترین‌های طراحی شده توسط کاربر برای انواع خاصی از NFT ‌ها، مینت کنند. ضمن اینکه مینترها اجازه دارند کارمزدها را خودشان تعیین کنند. در اوپن سی دارایی‌های دیجیتالی مختلفی از آثار موسیقی گرفته تا آیتم‌های درون بازه به فروش می‌رسد. به این ترتیب برای افراد با سلایق متنوع انگیزه‌ای برای ورود به این فضا وجود دارد.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  پول بدون کار: از رویا تا واقعیت در دنیای کریپتو

بلاک چین‌هایی که اوپن سی از آن‌ها پشتیبانی می‌کند عبارت‌اند از: پالیگان، کلیتین (Klaytn)، اتریوم و سولانا. این بازار 363.96 هزار کاربر فعال و 2.33 میلیارد دلار حجم معاملات را از اواسط مارس تا اواسط آوریل 2022 به ثبت رسانده است. با وجود نقص فیشینگ، رقابت شدید فزاینده از سوی شرکت‌هایی مانند راریبل و همچنین قیمت‌های متزلزل NFT در سال 2022، بازار اوپن سی همچنان در تلاش است تا مجموعه‌های NFT را از سراسر جهان به نمایش بگذارد.

3. اتمیک هاب (AtomicHub)

اتمیک هاب

اتمیک وب رابط وبی است که برای استاندارد جدید NFT توسط AtomicAssets توسعه یافته است. هدف آن مقرون به صرفه و کارآمدتر کردن فرایند ایجاد NFT برای همه با هدف کمک به پذیرش عمومی این دارایی‌ها است.

در اتمیک هاب یکی از برترین برنامه های غیرمتمرکز 2022، اکسپلورری برای NFTها وجود دارد که به کاربران اجازه می‌دهد در بین NFTهای موجود جستجو کنند و نهایتاً برای خرید و فروش در بازار تصمیم بگیرند. ضمن اینکه امکان ساخت NFT بدون دانش توسعه نرم‌افزار نیز وجود دارد.

این برنامه غیرمتمرکز روی بلاک چین وکس (WAX) کار می‌کند که منحصراً برای پشتیبانی از NFTها ایجاد شده است اما با ایاس (EOS) نیز سازگار است. AtomicAssets از اواسط مارس تا اواسط آوریل 2022، 1 میلیون کاربر فعال و 3 میلیون دلار ارزش کل را در قراردادهای هوشمند خود ثبت کرده است.

4. ایلین ورلدز (Alien Worlds)

ایلین ورلدز

بازی‌ها هم در بین برترین برنامه های غیرمتمرکز 2022 دیده می‌شوند. ایلین ورلدز یک بازی ویدئویی علمی تخیلی با امکان کسب درآمد (P2E) در محیط متاورس است که به بازیکنان امکان می‌دهد به کشف در سیاره‌های مختلف بپردازند. در این پروژه بازیکنان می‌توانند از طریق ترید منابعی که در طول بازی پیدا می‌کنند کسب درآمد کنند. یکی از این منابع تریلیوم (Trilium) است که در طول بازی استخراج می‌شود. نوع ابزار مورد استفاده و در دسترس بودن منابع در یک سیاره یا نوع زمین خاص، میزان تریلیوم قابل استخراج را تعیین می‌کند.

از تریلیوم می‌توان برای مینت NFTهایی استفاده کرد که می‌توانند در بازی استفاده شوند یا در مبادلات نقدی یا ارز دیجیتال فروخته شوند. بازی در حال حاضر دارای 18 سطح و سه دنیای مختلف است که بازیکنان برای انجام ماموریت‌های آن تریلیوم پاداش می‌گیرند.

ایلین ورلدز روی شبکه‌های اتریوم، وکس و بایننس چین اجرا می‌شود و در بیشتر مرورگرهای ویندوز و مک نیز سازگار است. این بازی 884.92 هزار کاربر فعال و 29.54 میلیون دلار ارزش کل را در قراردادهای هوشمند خود از اواسط مارس تا اواسط آوریل 2022 ثبت کرده است.

5. پرایم لب (Primelab)

پرایم لب

پرایم لب پلتفرمی است که تا به حال چندین اپلیکیشن روی NEAR راه‌اندازی کرده است. NEAR یک پروتکل بلاک چین لایه 1 است. اکوسیستم پرایم لب شامل کاربردهای زیر است که آن را به یکی از برترین برنامه های غیرمتمرکز 2022 تبدیل کرده‌اند.

  • امکان مینت NFTها را در زمان کوتاهی فراهم می‌کند.
  • وجود سامانه ابری وب 3.0 که به عنوان سیستم ذخیره‌سازی فایل‌های رمزی غیرمتمرکز عمل می‌کند.
  • سامانه وای فایی که براساس اشتراک پرداخت به ازای استفاده (pay-per-use) عمل می‌کند.
  • به عنوان یک پلتفرم بازاریابی نیز عمل می‌کند.
مطلب پیشنهادی داموندمگ:  بازی واکن Walken چیست؟ راه برو و پول دربیاور!

743.03 هزار کاربر فعال و 100.75 هزار دلار حجم را در قراردادهای هوشمند خود از اواسط مارس تا اواسط آوریل 2022 ثبت کرده است.

6. اسپلینترلندز (Splinterlands)

اسپلینترلندز

یکی دیگر از برترین برنامه های غیرمتمرکز 2022، اسپلینترلندز یک بازی ترید کارت‌های کلکسیونی مبتنی بر NFT است که در آن بازیکنان می‌توانند در دوئل‌های کارتی با یکدیگر رقابت کنند و همچنین کارت‌های بازی را در بازار NFT داخلی این پلتفرم خرید و فروش و مبادله کنند. بیش از 500 کارت NFT در بازی وجود دارد که هرکدام ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارند و می‌توان از ترکیب آن‌ها با یکدیگر به کارت جدیدی با ویژگی‌های بهتر دست یافت. بازیکنان می‌توانند با تحقق اهداف درون بازی مانند شرکت در مسابقات، جایزه کسب کنند.

اسپلینترلندز از ابزاری از جنس توکن به نام کریستال‌های انرژی تاریک (Dark Energy Crystals) استفاده می‌کند که هر زمان که در مسابقات برنده شوند یا ماموریت‌های درون بازی را به پایان برسانند به بازیکنان اهدا می‌شود.

اسپلینترلندز روی هر دو بلاک چین هایو (Hive) و وکس اجرا می‌شود. این بازی 574.94 هزار کاربر فعال و 170.07 هزار دلار در قراردادهای هوشمند خود از اواسط مارس تا اواسط آوریل 2022 ثبت کرده است.

7. آپ لند (Upland)

آپ لند

آپ لند یک بازی متاورس مبتنی بر بلاک چین است که به کاربران امکان خرید و ترید دارایی‌های مجازی را می‌دهد. این دارایی‌ها نماینده دارایی‌های دنیای واقعی هستند و آدرس‌های واقعی را در مکان‌هایی مانند سانفرانسیسکو، بروکلین، فرزنو، بیکرسفیلد و شیکاگو نشان می‌دهند. بازیکنان می‌توانند زمین دیجیتالی داشته باشند و املاک بسازند تا جوایزی از جنس UPX، توکن این بازی که می‌توان آن را با فیات و سایر ارزهای دیجیتال خرید و فروش و مبادله کرد بگیرند. علاوه بر این، UPX همچنین می‌تواند برای خرید دارایی در بازی استفاده شود.

آپ لند، هم روی مرورگرهای مک و ویندوز و هم تلفن‌های همراه قابل اجرا است و از بلاک چین ایاس پشتیبانی می‌کند. آپ لند از اواسط مارس تا اواسط آوریل 2022، 263.49 هزار کاربر فعال ثبت کرده است.

8. اکسی مارکت (Axie Marketplace)

اکسی مارکت

اکسی مارکت بازار رسمی بازی اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) است که کاربران در آن می‌توانند آیتم‌های مربوط به بازی را خریداری یا ترید کنند و بفروشند. باوجود بازاری مانند اوپن سی، اکسی مارکت جایگاه خود را در بین برترین برنامه های غیرمتمرکز 2022 دارد و برای بازیکنان اکسی اینفینیتی انتخاب مناسب‌تری است.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  تفاوت NFT و عکس های معمولی اینترنتی چیست؟

اکسی مارکت روی اتریوم و شبکه جانبی رونین (Ronin) فعالیت می‌کند. رونین در مارس 2022 هک گسترده‌ای را تجربه کرد. این بازار 256.19 هزار کاربر فعال و 147.83 هزار دلار حجم معاملات را از اواسط مارس تا اواسط آوریل 2022 به ثبت رسانده است.

9. کاتانا (Katana)

کاتانا به عنوان صرافی غیرمتمرکز رونین شناخته می‌شود که برای پشتیبانی از اکسی اینفینیتی ساخته شده است. در این بازی دو توکن به نام‌های Smooth Love Potion و AXS وجود دارد که در کاتانا امکان مبادله آن‌ها با اتریوم رپد شده و توکن‌های دیگر وجود دارد. کاتانا به طور انحصاری روی زنجیره جانبی رونین اجرا می‌شود و فقط از کیف پول رونین پشتیبانی می‌کند. کاتانا از اواسط مارس تا اواسط آوریل 2022، 239.18 هزار کاربر فعال و 749.64 میلیون دلار حجم معاملات را به ثبت رسانده است.

10. مجیک ادن (Magic Eden)

مجیک ادن

مجیک ادن نیز یک بازی مبتنی بر NFT است که روی سولانا کار می‌کند که به کاربران اجازه می‌دهد NFTهای ساخته شده بر اساس استاندارد Metaplex را بفروشند، خریداری و ترید کنند. این بازار عمدتاً به آثار هنری دیجیتال، کلکسیون‌ها و دارایی‌های متاورس و بازی پاسخ می‌دهد. مجیک ادن همچنین دارای یک لانچ پد است که فرآیند راه‌اندازی NFT ‌ها را خودکار می‌کند.

مجیک ادن 216.31 هزار کاربر فعال و 756.95 میلیون دلار حجم را از اواسط مارس تا اواسط آوریل 2022 به ثبت رسانده است.

سخن پایانی

لیست برترین برنامه های غیرمتمرکز 2022 برای کامپیوتر، شامل 10 مورد از بهترین‌ها است که تقریباً هر نیازی را در این حوزه برطرف می‌کنند. اصولاً کاربران به مینت، خرید، فروش و ترید نیاز دارند که به خوبی در مواردی که معرفی کردیم امکان انجام این فرآیندها وجود دارد. آیا شما تا به حال از هیچ یک از این DAppها استفاده کرده‌اید؟ یا تا به حال تجربه بازی‌های حوزه کریپتو را داشته‌اید؟ به نظر شما ورود به بازار NFTها سودآورتر است یا ترید ارزهای دیجیتال در یک بازار صرفاً مالی؟

سؤالات متداول

آیا همه برنامه های غیرمتمرکز یکسان هستند؟

بدون شک خیر. هر DApp یا برنامه غیرمتمرکز، روی بلاک چین مخصوص به خود و با هدف مخصوص به خود ساخته می‌شود. برای مثال برخی بازاری برای مبادلات NFT، برخی صرافی و برخی دیگر بازی‌های مبتنی بر متاورس هستند.

کدام بلاک چین ها به داشتن برنامه غیرمتمرکز شناخته می‌شوند؟

با بررسی برترین DAppهای 2022، مشخص است که اتریوم، سولانا، بایننس چین و زنجیره هوشمند بایننس، رونین و ایاس بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند.

در بازارهای NFT چه توکن هایی معامله می‌شوند؟

در بازاری مثل اوپن سی هر توکنی از آثار هنری گرفته تا آیتم‌های درون برنامه و توکن‌هایی که با اشیای واقعی مرتبط هستند خرید و فروش می‌شوند. اما در بازارهایی مثل اکسی مارکت که مختص یک بازی خاص است، تنها آیتم‌های همان بازی وجود دارند.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.