داموندمگ

بهترین نرم افزارهای استخراج بیت کوین

DAMOND
بهترین نرم افزارهای استخراج بیت کوین

چنانچه تصمیم دارید با روش استخراج از بیت کوین کسب درآمد کنید، نیاز است در کنار تهیه دستگاه‌های لازم، نرم‌افزار مناسبی نیز تهیه کنید. نرم‌افزارهای مخصوص ماینینگ، برای آن تولید می‌شوند، که بتوانیم مدیریت استخراج را به راحتی انجام دهیم، بنابراین لازم است امکانات مختلفی ارائه کنند. در ادامه این مقاله از داموند، به معرفی بهترین نرم افزارهای استخراج بیت کوین خواهیم پرداخت و خواهیم دید که هرکدام به چه علت در این لیست عنوان شده‌اند.

استخراج بیت کوین چیست؟

استخراج بیت کوین چیست

استخراج بیت کوین به فرآیند ورود بیت کوین جدید به چرخه گفته می‌شود. در طی این فرآیند ماینرها تلاش می‌کنند تا بلاک جدید را ایجاد کرده و درازای آن بیت کوینی را به عنوان پاداش دریافت کنند. برای انجام این کار نیاز است که در کنار دستگاه‌های قوی سخت‌افزاری که قدرت محاسباتی و عملیاتی بالایی دارند، نرم‌افزار مناسب نیز استفاده شود، تا ماینرها بتوانند پردازش را از طریق آن انجام دهند.

مفاهیم استخراج بسیار پیچیده‌تر از این‌ها است، اما در این مقاله از داموندمگ، که بحث اصلی معرفی بهترین نرم افزارهای استخراج بیت کوین، در همین حد یادآوری کافی است.

بهترین نرم افزارهای استخراج بیت کوین کدامند؟

چند نرم‌افزار برجسته وجود دارند که در هنگام بررسی ابزارهای استخراج با آن‌ها روبرو خواهیم بود. در ادامه هریک را با ویژگی‌هایشان معرفی خواهیم کرد.

1. نرم افزار سی جی ماینر (CGMiner)

نرم افزار سی جی ماینر

به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین نرم‌افزارهای استخراج بیت کوین، CGMiner به دلیل منبع باز بودن، قابلیت اجرا روی هر رایانه و سازگاری با سخت‌افزارهای استخراج مختلف، یکی از انتخاب‌های ما به‌عنوان یکی از بهترین نرم افزارهای استخراج بیت کوین است.

است.

نرم افزار سی جی ماینر در سال 2011 توسط برنامه‌نویسی استرالیایی برای استخراج ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و لایت کوین توسعه یافت. به دلیل ماهیت منبع باز، رابط کاربری ساده با کنترل‌های مستقیم و سازگاری بین پلتفرمی و بین سخت‌افزاری، به طور گسترده به عنوان یکی از بهترین نرم افزارهای استخراج بیت کوین موجود در نظر گرفته می‌شود.

CGMiner از رابط خط فرمانی استفاده می‌کند، که به کاربران اجازه می‌دهد تا ریگ‌های خود را از راه دور استخراج کنند و سرعت فن و سایر تنظیمات را با دستورات ساده صفحه کلید کنترل کنند. این نرم‌افزار همچنین امکان تشخیص پیشرفته بلاک‌های جدید را ارائه می‌دهد و افزایش قدرت هش را بدون تأخیر آسان می‌کند.

اگرچه نرم افزار سی جی ماینر مبتنی بر لینوکس است، اما با پلتفرم‌های مختلف سازگار است و می‌تواند روی رایانه‌های مک و ویندوز اجرا شود. همچنین منبع باز است و به زبان C نوشته شده است، که تأیید کد نرم‌افزار را برای هرکسی آسان می‌کند. علاوه بر سازگاری بین پلتفرم‌ها، CGMiner با انواع سخت‌افزارهای استخراج از جمله FPGA، ASIC، GPU و CPU هم کار می‌کند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  چرا باید ارز دیجیتال بخریم؟ 5 دلیل برای خرید ارز دیجیتال

فقدان رابط کاربری گرافیکی در نرم افزار سی جی ماینر ممکن است برای مبتدیان دلهره‌آور باشد ، اما آن را به انتخاب بهتری برای کاربران پیشرفته تبدیل کرده است. نصب این نرم‌افزار روی رایانه‌هایی که از ویندوز 10 استفاده می‌کنند دشوار است. وجود آنتی‌ویروس و Windows Defender نیز می‌تواند مشکلاتی را برای کاربران ایجاد کند. نرم افزار سی جی ماینر برای دانلود و استفاده رایگان است و از طریق GitHub در دسترس است.

مزایا

 • متن باز است
 • قابل اجرا روی مک، ویندوز و لینوکس
 • سازگار با ASIC، GPU و FPGA

معایب

 • برای کاربران پیشرفته بهتر است
 • رابط خط فرمان (command-line) آن مبهم است
 • نصب بر روی کامپیوترهای ویندوز 10 سخت است

2. برنامه بی اف جی ماینر (BFGMiner)

برنامه بی اف جی ماینر

BFGMiner که برای استخراج FPGA و ASIC طراحی شده است، به کاربران پیشرفته این فرصت را می‌دهد که بسیاری از جنبه‌های فرآیند استخراج خود را با کلاک پویا، نظارت و رابط ماینینگ از راه دور تغییر دهند. این ویژگی‌ها برنامه بی اف جی ماینر را در لیست بهترین‌ها قرار داده است.

برنامه بی اف جی ماینر که در سال 2012 منتشر شد، پس از CGMiner به یکی از محبوب‌ترین نرم افزارهای استخراج بیت کوین تبدیل شده است. این برنامه به کاربران اجازه می‌دهد دمای سخت‌افزار را کنترل کنند و ریگ‌ها را از راه دور مدیریت کنند.

از آنجایی که برنامه بی اف جی ماینر در ابتدا برای افزودن پشتیبانی از FPGA به یک استخراج کننده GPU محبوب ایجاد شد، این نرم افزار فقط با FPGA و ASIC سازگار است. مانند CGMiner، این نرم افزار به زبان C نوشته شده است و روی ماشین‌های لینوکس، مک و ویندوز اجرا می‌شود و حتی گزینه‌ای برای نصب روی Raspberry Pi ارائه می‌دهد.

یکی از محبوب‌ترین ویژگی‌های BFGMiner پشتیبانی آن از استخراج هم‌زمان چند ارز دیجیتال است. با هش کردن هم‌زمان الگوریتم‌های استخراج مانند Scrypt و SHA256d، این نرم‌افزار به کاربران این امکان را می‌دهد تا ریسک خود را با چندین ارز دیجیتال استخراج، پوشش دهند.

مانند نرم افزار سی جی ماینر، برنامه بی اف جی ماینر از یک رابط خط فرمان با کلیدهای میانبر قابل تنظیم استفاده می‌کند. در حالی که استفاده از آن برای کاربران پیشرفته آسان است، فقدان رابط کاربری گرافیکی ممکن است کار با نرم افزار را برای مبتدیان دشوار کند. BFGMiner همچنین برای دانلود و استفاده رایگان است.

مزایا

 • چندین ارز دیجیتال را به طور هم‌زمان استخراج می‌کند
 • قابل اجرا روی مک، ویندوز و لینوکس
 • سازگار با ASIC و FPGA

معایب

 • برای کاربران تازه‌کار مناسب نیست

3. برنامه مالتی ماینر (MultiMiner)

برنامه مالتی ماینر

MultiMiner که با استفاده از موتور ماینینگ برنامه بی اف جی ماینر توسعه یافته است، دارای رابط کاربری گرافیکی واضح، ویژگی‌های شناسایی خودکار سخت‌افزار و سازگاری با پلتفرم‌های مختلف است که آن را به بهترین نرم افزار استخراج بیت کوین از نظر سهولت استفاده تبدیل کرده است. برنامه مالتی ماینر در سال 2013 توسعه یافت. اگرچه این نرم‌افزار روی موتور BFGMiner ساخته شده است، دارای رابط کاربری گرافیکی با کاربری آسان و ویژگی‌های استخراج سریع است.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  نسبت شارپ (Sharpe ratio) چیست؟

در حالی که اکثر نرم‌افزارهای ماینینگ به برخی مهارت‌های کد نویسی نیاز دارند، تازه‌کارها می‌توانند با MultiMiner بدون نیاز به هیچ مهارت فنی شروع به کار کنند. این نرم افزار کاربران را در مراحل نصب راهنمایی می‌کند و سپس جزئیات سخت‌افزار از جمله میانگین قدرت هش و استخر مرتبط را اسکن می‌کند.

برنامه مالتی ماینر به کاربران نشان می‌دهد که دقیقاً چگونه به یک استخر متصل شوند، از جمله اینکه کجا اطلاعات مربوط به استخر را وارد کنند. این نرم‌افزار همچنین به کاربران امکان دسترسی از راه دور به دستگاه‌های ماینینگ خود را می‌دهد، به آن‌ها اجازه می‌دهد استراتژی استخراج خود را انتخاب کنند و به‌طور خودکار سودآورترین یا کم ریسک‌ترین ارز دیجیتال را با نمایش سود تخمینی استخراج می‌کند.

MultiMiner برای ویندوز ایجاد شده است، بنابراین کاربران باید نرم‌افزاری کمکی برای ماشین‌های Mac و Linux نصب کنند. خوشبختانه، دستورالعمل‌های ساده‌ای برای انجام این کار وجود دارد. این نرم افزار همچنین تعویض ریگ‌های ماینینگ از جمله GPU، ASIC و FPGA را آسان می‌کند. علیرغم جذابیت آن برای مبتدیان، کاربران قدرتمند هم می‌توانند به ویژگی‌های پیشرفته برنامه مالتی ماینر از جمله دسترسی مستقیم به تنظیمات API دسترسی داشته باشند. دانلود و استفاده از این نرم‌افزار نیز رایگان است.

مزایا

 • رابط کاربری گرافیکی ساده
 • ویژگی‌های استخراج خودکار
 • برای کامپیوترهای ویندوزی بهینه شده است

معایب

 • گزینه‌های سفارشی‌سازی کمتر برای کاربران پیشرفته
 • نرم افزار اضافی برای Linux و MacOS مورد نیاز است

4. برنامه آوسم ماینر (Awesome Miner)

برنامه آوسم ماینر

Awesome Miner یک نرم‌افزار استخراج قدرتمند است که به کاربران امکان می‌دهد چندین ریگ ماینینگ و استخر ماینر را در یک داشبورد مدیریت کنند. در نتیجه، به عنوان بهترین نرم افزار استخراج بیت کوین با امکان مدیریت متمرکز در صدر فهرست ما قرار دارد.

برنامه آوسم ماینر توسط شرکت نرم‌افزار سوئدی IntelliBreeze در سال 2014 به عنوان یک برنامه مدیریت استخراج ارز دیجیتال برای ماشین‌های ویندوز توسعه داده شد. از استخراج در مقیاس بزرگ با داشبوردی پشتیبانی می‌کند که به کاربران امکان می‌دهد چندین موتور و استخر استخراج را به صورت یکجا مدیریت کنند. به همین دلیل در بین بهترین نرم افزارهای استخراج بیت کوین از آن یاد می‌کنیم.

Awesome Miner تعدادی ویژگی قدرتمند را برای کمک به کاربران در به حداکثر رساندن سود و به حداقل رساندن ضرر ارائه می‌دهد. این نرم افزار می‌تواند چندین نوع سخت‌افزار ماینینگ را به طور هم‌زمان مدیریت کند، از جمله ASIC و FPGA، از بیش از 50 موتور استخراج مثل cgminer، bfgminer، xmrig، srbminer، و غیره پشتیبانی می‌کند و با الگوریتم‌های استخراج محبوب مثل SHA-256، Scrypt، X11، Ethereum و Zcash سازگار است.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  NFT موزیک چیست؟ سرمایه گذاری روی موزیک !

برنامه آوسم ماینر همچنین افزودن، جابجایی و مدیریت چندین ماینر با یک کلیک را برای کاربران آسان می‌کند تا بتوانند در زمان کمتری استخراج را شروع کنند. همه این‌ها در داشبورد جامع برنامه آوسم ماینر مدیریت می‌شوند که ویژگی‌های سخت‌افزاری مانند سرعت فن، دما و غیره را نیز نمایش می‌دهد. این نرم‌افزار دارای یک موتور اسکریپت سی شارپ داخلی است، که استخراج‌کنندگان می‌توانند از آن برای ایجاد تریگر و اکشن (triggers and actions) سفارشی‌سازی شده استفاده کنند.

اگرچه برنامه آوسم ماینر برای ویندوز و لینوکس طراحی شده است، نسخه وب این نرم افزار را می‌توان در هر رایانه یا مرورگری مشاهده کرد. Awesome Miner برای دانلود و استفاده رایگان است.

مزایا

 • پشتیبانی از بیش از 50 موتور ماینینگ
 • دسترسی از هر رایانه، تبلت یا گوشی هوشمند

معایب

 • بدون نرم افزار MacOS
 • برای کاربران تازه‌کار مناسب نیست

مقایسه نرم افزارهای استخراج بیت کوین در یک نگاه

نرم افزارویژگی کلیدیدلیل انتخاب
CGMinerاز همه نظر بهتریننرم افزار منبع باز

سازگاری با پلتفرم‌ها سخت‌افزارهای مختلف

BFGMinerسفارسی‌سازیپشتیبانی از کلاک پویا و چندین ارز دیجیتال
MultiMinerسهولت در استفادهرابط گرافیکی خوب

تشخیص خودکار سخت‌افزار

Awesome Minerمدیریت متمرکزمدیریت چند ریگ و استخر با یک داشبورد

 

سخن پایانی

در حالی که نرم‌افزارهای جدید استخراج بیت کوین هر سال در حال توسعه است، تنها تعداد انگشت شماری به دلیل شهرت، ویژگی‌ها و سهولت استفاده توجه ما را به خود جلب کرده‌اند. در ابتدای لیست ما CGMiner قرار دارد، که ما آن را به‌عنوان بهترین انتخاب کرده‌ایم، زیرا پلتفرم متن‌باز آن را می‌توان در هر رایانه و عملاً هر دستگاه ماینینگ استفاده کرد. در نهایت به Awesome Miner می‌رسیم که الگوریتم‌های استخراج محبوب سازگار است و به کاربران امکان می‌دهد چندین ریگ و استخر استخراج را از یک داشبورد جامع مدیریت کنند.

سؤالات متداول

انتخاب نرم افزار ماینینگ بر چه اساسی صورت می گیرد؟

ویژگی‌های مختلفی وجود دارد، که می‌توانیم بر اساس آن‌ها نرم‌افزار مناسب خود را انتخاب کنیم. برای مثال اگر نرم‌افزار ماینینگ قابلیت کنترل از راه دور ریگ‌ها را داشته باشد، بسیار خوب است. فاکتورهای دیگری نظیر استخراج چند ارز دیجیتال، سازگاری با پلتفرم‌ها و سیستم عامل‌های مختلف و امکان مدیریت چند ریگ هم‌زمان هم وجود دارند.

بهترین نرم افزار استخراج بیت کوین کدام است؟

در این مقاله چند مورد را معرفی کردیم، اما اگر بخواهیم تنها یکی را انتخاب کنیم، باید بگوییم که برنامه سی جی ماینر، از همه نظر کامل است.

آیا استخراج بیت کوین هنوز هم طرفدار دارد؟

بدون شک تا زمانی که همه بیت کوین‌ها استخراج نشده است، تعداد زیادی از افراد به این کار مشغول خواهند بود. با وجود سختی رو به رشد استخراج بیت کوین، این تعداد حتی رو به رشد هم هست. بنابراین باید بگوییم که بله، استخراج همچنان طرفداران خود را دارد

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.