داموندمگ

بهترین کیف پول ارز دیجیتال برای ایران و تازه واردان

DAMOND
بهترین کیف پول ارز دیجیتال برای ایران

چرا باید به دنبال بهترین کیف پول ارز دیجیتال باشیم؟ نگهداری از پول و دارایی‌های مالی همیشه ما را با چالش روبرو می‌کند. همگی می‌دانیم که نگهداری از پول در خانه به دلایل مختلف مانند امنیت و نوسان ارزش آن کار عاقلانه‌ای نیست. راه‌اندازی بانک و نهادهای مالی نیز به همین دلایل صورت گرفته است. حال که علاوه بر پول به صورت ارزهای رایج، ارز دیجیتال نیز به مجموعه دارایی‌های ما وارد شده، لازم است محل ذخیره سازی و بستری برای انجام معامله با آن نیز در دسترس باشد. این نیاز با طراحی کیف پول ارز دیجیتال رفع شده است.
اگر به تازگی می‌خواهید وارد معاملات با دارایی‌های دیجیتال شوید، آشنایی با کیف پول ارز دیجیتال یکی از اولین قدم‌ها است. در این مقاله با DAMOND همراه باشید تا به سؤالات شما پیرامون کیف پول های ارز دیجیتال پاسخ دهیم و لیستی با عنوان بهترین کیف پول ارز دیجیتال برای ایران و تازه‌واردان به این حوزه را معرفی کنیم.

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

کیف پول ارز دیجیتال که با نام ولت دیجیتال (Digital wallet) هم شناخته می‌شود، می‌تواند یک برنامه نرم‌افزاری یا دستگاهی فیزیکی باشد که به شما اجازه می‌دهد دارایی‌های دیجیتال خود را در آن ذخیره کنید، آن‌ها را به شخص دیگری ارسال یا دریافت کنید و به طور کلی با استفاده از آن، تراکنش انجام دهید. هر کیف پول از دو جفت کلید تشکیل شده است: کلیدهای خصوصی و کلیدهای عمومی.

کلید عمومی شبیه به شماره حساب شماست. یعنی می‌توانید آن را در اختیار افرادی که قرار است برایتان پول واریز کنند، قرار بدهید. آن‌ها با وارد کردن این کلید عمومی به عنوان «دریافت‌کننده وجه»، می‌توانند مبلغ مورد نظر را به ولت شما واریز کنند. بعد از پرداش تراکنش و تایید نهایی، موجودی ولت شما افزایش پیدا می‌کند.

بخش مهم کیف پول های ارز دیجیتال، کلید خصوصی است. این کلید مانند کلیدهایی است که صندوق امانات را باز می‌کند. هرکسی که آن را در اختیار داشته باشد، می‌تواند کنترل موجودی صندوق را در دست بگیرد. البته در ولت‌های دیجیتال، به جای بانک یا نهادهای خاص، کاربران خود مدیریت و کنترل حسابشان را برعهده دارند. به همین دلیل به این کیف پول‌ها Non-Custodial، به معنی «غیر حضانتی» گفته می‌شود.

ویژگی های کیف پول کاغذی + بهترین کیف پول ارز دیجیتال

جوئل دیتز، بنیانگذار کیف پول Art Wallet  و شریک متامسک (Metamask)، درمورد این که کیف پول ارز دیجیتال چیست می‌گوید:

«ولت ارز دیجیتال، مانند این است که یک حساب بانکی داشته باشید، با این تفاوت که به وسیله یک کلید که در اختیار شماست کنترل می‌شود. شما از این کلید برای انجام تراکنش‌ استفاده می‌کنید.»

با اینکه ایده رمزنگاری و ارزهای دیجیتالی در بین بسیاری از مردم جدید است، کیف پول‌های ارز دیجیتال به گونه‌ای طراحی شده‌اند که کاربر با آن‌ها ساده باشند و همه افراد با هر سطح دانشی در بازار ارزهای دیجیتال بتوانند از آن‌ها استفاده کنند. البته بعضی از ولت‌ها، ویژگی‌های تخصصی‌تری هم دارند که به درد تریدرهای حرفه‌ای می‌خورد؛ استفاده از این ولت‌ها برای افراد تازه‌وارد مناسب نیست و ممکن است آن‌ها را سر در گم کند. از طرفی بعضی از ولت‌ها به آی‌پی ایران خدمات ارائه نمی‌دهند. بنابراین تریدرها مجبور می‌‌شوند با آی‌پی فیک از این ولت‌ها استفاده کنند. استفاده از آی‌پی فیک دارایی‌های شما را در معرض خطر قرار می‌دهد، زیرا در صورتی که ربات‌های ولت متوجه فیک بودن آی‌پی شما بشوند، احتمال اینکه حسابتان را مسدود کنند، وجود دارد. این موضوع دلیل اهمیت انتخاب بهترین کیف پول ارز دیجیتال برای ایرانیان و کاربران تازه وارد را مشخص می‌کند. کیف پول‌های وب مانند متامسک و انواع دسکتاپ مانند الکتروم (Electrum) جزو ساده‌ترین و کاربردی‌ترین ولت‌ها برای کاربران ایرانی هستند.

انواع کیف پول های ارز دیجیتال

انواع کیف پول‌ های ارز دیجیتال، در دو دسته بررسی می‌شوند: نرم‌افزاری و سخت‌افزاری.

کیف پول‌ نرم‌افزاری برنامه‌های دسکتاپ یا افزونه‌های مرورگر هستند، که ارسال و دریافت و ذخیره ارز دیجیتال با استفاده از آن‌ها برای کاربران بسیار راحت است. کیف پول‌های سخت‌افزاری هم عملکرد مشابهی دارند، اما همانطور که از نام آن‌ها پیدا است، فیزیکی هستند و می‌توانند به کامپیوتر متصل شوند.

در مقابل کیف پول های نرم‌افزاری به دلیل نگهداری دارایی‌ها در اینترنت «گرم» و کیف پول های سخت‌افزاری به دلیل نگهداری آفلاین کلید خصوصی «سرد» نامیده می‌شوند.

کیف پول های سخت‌افزاری

کیف پول سخت افزاری + بهترین کیف پول ارز دیجیتال

نوع سخت‌افزاری کیف پول، یک وسیله کوچک است که ارز دیجیتال را به صورت آفلاین ذخیره می‌کند. این نوع کیف پول، کلیدهای شما را بیرون از کامپیوتر نگه می‌دارد. ولت‌های سخت‌افزاری معمولا با پورت USB به کامپیوتر متصل می‌شوند. استفاده از این ابزار امن‌تر از سایر انواع فضاها برای نگهداری دارایی‌های دیجیتال است، زیرا دارایی‌ها را به صورت آفلاین نگهداری می‌کند و ارتباطی با دنیای وب ندارد. معمولا حملاتی که به ولت‌ها انجام می‌شود، بخاطر اتصال دائمی دستگاه به اینترنت است.

بیشتر کیف پول های فیزیکی به یکی از روش‌های زیر با کامپیوتر تعامل می‌کنند:

 • رابط مبتنی بر وب
 • اپلیکیشن
 • کیف پول نرم‌افزاری مجزا

البته برندهای توسعه‌دهنده این محصولات و توسعه‌دهندگان ولت‌های نرم‌افزاری، قابلیت اتصال بین ولت‌های سرد و گرم را فراهم کرده‌اند؛ به عنوان مثال شما می‌توانید ولت ترزور خود را به متامسک متصل کنید و از این طریق دارایی‌هایتان را بین دو کیف پول انتقال دهید.

کیف پول های نرم‌افزاری

کیف پول های نرم‌افزاری

نوع نرم‌افزاری کیف پول‌، برنامه‌های کامپیوتری یا اپلیکیشن‌های موبایل هستند که کلیدها را در بستر آنلاین نگه می‌دارند. معمولا توسعه‌دهندگان این دسته از اپلیکیشن‌ها، نسخه‌های مختلفی از آن ارائه می‌دهند تا سازگاری را افزایش بدهند و کاربران با هر دستگاهی بتوانند به آن‌ها متصل شوند. سه دسته اصلی کیف پول های نرم‌افزاری به این ترتیب هستند:

 1. کیف پول های مبتنی بر وب

ساده‌ترین کیف پول ارز دیجیتال را می‌توانید از این دسته انتخاب کنید. آن‌ها افزونه‌هایی هستند که به راحتی روی مرورگر نصب می‌شوند و بستر تعامل کاربر با برنامه‌ها و پروتکل‌های مالی غیر متمرکز را به آسان‌ترین شکل ممکن فراهم می‌کنند. این ولت‌ها برای کاربرانی که از کامپیوتر یا لپ تاپ برای ترید استفاده می‌کنند، مناسب است.

 1. کیف پول های دسکتاپ

کیف پول های دسکتاپ، نرم‌افزارهایی هستند که روی کامپیوتر نصب می‌شوند. نمونه‌هایی مانند Electrum در این دسته قرار می‌گیرند، که از بین آن‌ها مواردی در لیست امن‌ترین کیف پول ارز دیجیتال نیز قرار می‌گیرند.

 1. کیف پول های موبایل

این دسته از ولت‌ها اپلیکیشن‌های اندروید و IOSی هستند که قابلیت نصب روی موبایل و تبلت را دارند. دسترسی ساده و همیشگی و امکان انجام تراکنش‌ها را با اسکن کدهای QR از مهم‌ترین قابلیت‌های این ولت‌هاست.

بهترین کیف پول ارز دیجیتال برای ایران و تازه واردان

همگی ما در آغاز هر کاری به دنبال ابزارهای ساده می‌گردیم، در مورد ورود به بازار معاملات ارز دیجیتال نیز این مسئله وجود دارد. پیدا کردن کیف پولی با کاربری ساده که در ایران نیز قابل استفاده باشد، از اولین اقداماتی است که باید برای ورود به بازار ارزهای دیجیتال انجام داد. آنچه در ادامه معرفی خواهیم کرد، در دسته بهترین کیف پول ارز دیجیتال قرار می‌گیرند و در ایران نیز قابل استفاده هستند لذا مبتدیان و تازه‌واردان به این عرصه می‌توانند به راحتی از آنها استفاده کنند. این لیست عبارت است از:

در ادامه ولت‌ها را در چهار دسته‌بندی مناسب برای دسکتاپ، مناسب برای موبایل، ولت سخت‌افزاری و کیف پول کاغذی به شما معرفی می‌‌کنیم.

بهترین کیف پول دسکتاپ

این دسته از ولت‌ها یا به عنوان برنامه روی دسکتاپ نصب می‌شوند یا افزونه مرورگر هستند و به مرورگر اضافه می‌شوند. استفاده از ولت‌های مبتنی بر وب (افزونه‌های مرورگر) ساده‌تر است، زیرا راه ارتباط با بسیاری از پلتفرم‌های غیرمتمرکز از جمله صرافی‌های ارز دیجیتال متمرکز و غیرمتمرکز، مرورگرها هستند. لیست بهترین کیف پول برای کامپیوتر در ایران را در ادامه می‌خوانید.

۱. کیف پول متامسک (MetaMask)

متامسک

اولین عضو از لیست بهترین ولت برای ایران متامسک است که امکان مدیریت و تراکنش با اتریوم و توکن‌های ERC20 برای کاربران خود فراهم می‌کند. به عنوان کاربر شما می‌توانید با افزودن دستی شبکه بایننس اسمارت چین به این کیف پول، توکن‌های BEP-20 را نیز ذخیره و تبادل کنید. این کیف پول را آرون دیویس و دن فینلی در سال 2016 و به منظور کمک به معامله‌گران ارز دیجیتال طراحی کردند.  MetaMask به عنوان یک افزونه روی مرورگرهای معمول مانند گوگل کروم یا فایرفاکس کار می‌کند.

مزیت متامسک این است که با استفاده از آن می‌توانید از تمام امکانات زنجیره اتریوم استفاده کنید، اما نیازی به دانلود کامل بلاکچین نخواهید داشت. درواقع شما می‌توانید برنامه غیرمتمرکز (DApp) اتریوم را بدون نیاز به میزبانی کامل نودهای آن اجرا کنید. این کیف پول از جاوا اسکریپت برای جای دادن یک آبجکت از تکنولوژی Web3 در صفحه فعلی وب سایت استفاده می‌کند. لازم است به خاطر داشته باشید که این مسئله تأثیری بر وب سایت نمی‌گذارد و تنها هدف آن افزودن ویژگی لازم به وب سایت جهت اتصال کاربران به پلتفرم اتریوم است.

مزایای متامسک

 • پلتفرم متن باز
 • قابلیت خرید و فروش توکن در پلتفرم
 • رابط کاربری ساده
 • دسترسی ساده و همیشگی
 • قابلیت اتصال به مرورگر و Dappهای مختلف

معایب متامسک

 • محدودیت به اتریوم و بایننس اسمارت چین
 • خطرات امنیتی بخاطر آنلاین بودن دائمی

۲. کیف پول الکتروم (Electrum)

تنها دو سال پس از راه‌اندازی اولین ارز دیجیتال جهان، یعنی بیت کوین، در سال 2011 ولتی با نام الکتروم روانه بازار شد و هنوز هم به عنوان یکی از محبوب‌ترین کیف پول‌های بیت کوین شناخته می‌شود. طبق وب سایت رسمی Electrum، ویژگی‌های کلیدی آن عبارتند از:

 • رمزنگاری کلیدهای خصوصی
 • ذخیره آفلاین کلیدهای خصوصی
 • پشتیبانی از افزونه‌های شخص ثالث
 • رابط سریع
 • صدور کلیدهای خصوصی
 • سرویس غیرمتمرکز بدون از کارافتادگی
 • تأیید تراکنش‌ها با استفاده از SPV
 • عبارت محرمانه برای بازیابی وجوه
مطلب پیشنهادی  ذخیره بیت کوین در کیف پول متامسک چگونه است؟

الکترام

تأیید تراکنش‌ها در کیف پول الکتروم با استفاده از متد «تأیید پرداخت ساده» یا SPV صورت می‌گیرد، به این ترتیب Electrum از فضای ذخیره سازی و پهنای باند به صورت بهینه استفاده می‌کند. استفاده از SPV باعث شده که دیگر نیازی به دانلود کل بلاکچین وجود نداشته باشد، به جای آن نیاز است سرورهای شبکه بیت کوین تراکنش‌ها را دنبال کنند. همچنین این متد این امکان را فراهم می‌کند تا تأیید تراکنش‌ها بسیار سریع‌تر از سایر رقبا صورت گیرد.

این ولت برای افرادی که در معاملات بیت کوین حرفه‌ای شده‌اند، کاربردی است، اما اگر به تازگی وارد بازار ارزهای دیجیتال شده‌اید، احتمالا در استفاده از آن با مشکل مواجه خواهید شد. قابلیت‌های پیشرفته‌ای مانند تراکنش آفلاین، امضای تراکنش و تعیین کارمزد دلخواه ممکن است کاربران تازه‌وارد را سر در گم کند.

الکتروم نسخه‌هایی برای سیستم عامل ویندوز، لینوکس، مکینتاش و اندروید ارائه کرده است. اما هنوز از تولیدات شرکت اپل پشتیبانی نمی‌کند. البته نسخه اندروید این ولت هم کاربردی نیست و نصب آن توصیه نمی‌شود.

مزایای الکتروم

معایب الکتروم

 • محدودیت به تراکنش‌‌های بیت کوین
 • رابط کاربری سخت برای افراد تازه وارد
 • نامناسب بودن نسخه اندروید

۳. کیف پول ارز دیجیتال اکسودوس (Exodus)

دنیل کستنالی (Daniel Castagnoli) و جی پی ریچاردسن (JP Richardson) کیف پول اکسودوس را طراحی و در جولای سال 2016 عرضه کردند. کستنالی تجربه برنامه‌نویسی در چندین پروژه مربوط به ارزهای دیجیتال را دارد و ریچاردسن قبلاً با شرکت‌های بزرگی مانند بی ام و، اپل و نایکی کار کرده است.

کیف پول اکسودوس

اکسودوس که یکی از بهترین کیف پول های دسکتاپ است، قابلیت پشتیبانی از چند کوین را دارد و کاربرپسند است، اما از برخی توکن‌های ERC-20 و دارایی‌های دیجیتال پشتیبانی نمی‌کند. این ولت در حال حاضر نسخه‌های اندروید و IOS خود را نیز توسعه داده است که هرکدام از آن‌ها به اندازه دسکتاپ کاربردی هستند.

اکسودوس صرافی داخلی دارد و از برخی کیف پول‌های سخت افزاری نیز پشتیبانی می‌کند. سازندگان Exodus با تمرکز بر کاربرانی که تا به حال از ارزهای دیجیتالی استفاده نکرده‌اند، رابط کاربری آن را بسیار ساده و کاربرپسند طراحی کرده‌اند. اکسودوس را می‌توان یکی از بهترین کیف پول های ارز دیجیتال در ایران در نظر گرفت. طراحی اکسودوس  این امکان را فراهم کرده تا کاربران خدمات صرافی و مدیریت پرتفولیو خود را به سادگی انجام دهند.

مزایای اکسودوس

 • سازگار با دسکتاپ و موبایل
 • قابلیت انجام تراکنش با اسکن QRکد
 • امنیت بالا
 • تنوع دارایی‌های دیجیتال قابل نگهداری و معامله
 • رابط کاربری ساده

معایب اکسودوس

 • عدم پشتیبانی از ارزهای فیات
 • نیاز به استفاده از VPS یا آی‌پی خارجی برای کاربران ایرانی (آی‌پی ایران در این ولت مسدود است)
 • متن باز نبودن
 • فراهم نبودن قابلیت تعیین دستی کارمزد تراکنش برای بعضی از دارایی‌های قابل معامله در ولت

۴. کیف پول ارز دیجیتال بایننس (Binance)

کیف پول بایننس چین افزونه‌ای است که با استفاده از آن می‌توانید در بایننس اسمارت چین یا همان زنجیره هوشمند بایننس، اتریوم و شبکه‌های میان زنجیره‌ای فعالیت کنید. همچنین می‌توانید با استفاده از این کیف پول بدون افشای کلید خصوصی با سایر خدمات زنجیره بایننس تراکنش انجام دهید. در این حالت کلید شما با استفاده از یک رمز عبور رمزنگاری می‌شود. به همین دلیل است که در لیست بهترین کیف پول ارز دیجیتال برای ایران حضور دارد. به منظور ایجاد این ارتباط، افزونه باید کد لازم جهت برقراری تعامل بین خود و سایر برنامه‌ها را داشته باشد.

Binance Chain

چه یک معامله‌گر باتجربه ارز دیجیتال باشید یا یک تازه کار، باید کیف پولی انتخاب کنید که از طیف متنوعی از ارزهای دیجیتال پشتیبانی می‌کند. کیف پول Binance Chain یک گزینه عالی برای شما است. البته یکی از شکایات عمده که در مورد این کیف پول می‌شنویم، رابط کاربری دشوار آن برای مبتدیان است. این مشکل از این واقعیت ناشی می‌شود که بایننس تعداد زیادی ویژگی و گزینه‌های سفارشی‌سازی‌ شده و همچنین طرح قیمت گذاری صرافی را در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد که کمی پیچیده است.

همانطور که می‌دانید صرافی بایننس در سال‌های اخیر، ایران را در لیست تحریم خود قرار داده است و به آی‌پی ایرانی خدمات ارائه نمی‌دهد. این موضوع درباره ولت این صرافی هم صدق می‌کند و کاربران ایرانی برای استفاده از آن به تغییر آی‌پی نیاز خواهند داشت. قابلیت‌های ویژه این کیف پول ارز دیجیتال باعث شده بسیاری از کاربران، علیرغم این محدودیت‌ها، ولت بایننس را برای مدیریت دارایی‌هایشان انتخاب می‌‌کنند.

مزایای ولت بایننس

 • قابلیت دسترسی به تمام خدمات صرافی ارز دیجیتال بایننس
 • قابلیت معامله آنی دارایی‌های دیجیتال در ساعات مختلف شبانه روز با استفاده از کیف پول بایننس
 • ویژگی‌های امنیتی مانند احراز هویت دو مرحله‌ای، پین کدهای یکتا، قابلیت امضای چندگانه و مکانیزم بازیابی با استفاده از عبارت
 • بیمه دارایی‌های ذخیره شده (صرافی بایننس بخشی از کارمزد را در صندوق بیمه خود ذخیره می‌کند تا در صورت هک شدن ولت یا صرافی، بتواند خسارت وارده به کاربران را جبران کند)
 • سرعت بالا و رابط کاربری ساده
 • دارای آپشن‌های مختلف و مناسب برای کاربران حرفه‌ای (افراد تازه وارد می‌توانند از نسخه Lite استفاده کنند تا در میان لیستی از قابلیت‌های پیشرفته سردرگم نشوند)
 • دارای نسخه موبایل و دسکتاپ

معایب کیف پول بایننس

 • عدم پشتیبانی از آی‌پی ایرانی
 • عدم دریافت پیامک احراز هویت در پیش شماره ایران
 • دریافت اطلاعات شخصی برای احراز هویت کاربران و نقض بعضی از عناصر حریم خصوصی
 • امنیت پایین‌تر نسبت به ولت‌های آفلاین

۵. کیف پول اتمیک

اتمیک از آن دست کیف پول‌هایی است که نسخه‌های مختلفی برای سیستم‌ عامل‌های گوناگون توسعه داده است. بنابراین برای کاربرانی که با دستگاه‌های مختلف ترید انجام می‌دهند، مناسب است. شما می‌توانید تمام نسخه‌های این ولت را دانلود و آن‌ها را به یک حساب کاربری متصل کنید، بعد از تراکنش در هر دستگاه،‌ نسخه سایر دستگاه‌ها هم بروزرسانی می‌‌شود.

Atomic wallet

این ولت از بلاکچین‌های مختلفی چون بیت کوین، اتریوم و سولانا پشتیبانی می‌کند و همین موضوع باعث شده تعداد دارایی‌های دیجیتالی که قابل ذخیره در این ولت هستند، بسیار زیاد باشد. از طرفی امکان خرید بعضی از کوین‌های مشهور بازار مثل بیت کوین، اتر و لایت کوین با استفاده از کیف پول و کارت‌های بانکی بین‌المللی وجود دارد.

مزایای ولت اتمیک

 • پشتیبانی از بیش از ۳۰۰ دارایی دیجیتال
 • امنیت بالا
 • رابط کاربری ساده
 • داران نسخه‌های سازگار با انواع دستگاه‌ها

معایب کیف پول اتمیک

 • نیاز به پرداخت هزینه برای دسترسی به قابلیت‌های پیشرفته

۶. کیف پول کوینومی

این ولت را می‌توان هم در دسته کیف پول‌های مناسب برای دسکتاپ قرار داد و هم بهترین ولت‌های موبایل برای کاربران ایرانی. کوینومی در ابتدا در سال ۲۰۱۴، کیف پولی برای ذخیره ارزهای دیجیتال در تلفن‌های همراه ارائه کرد،‌ اما بعد از مدتی نسخه دسکتاپ خود را هم توسعه داد. هر دو نسخه با استقبال خوبی از سوی کاربران مواجه شدند و توانستند نیاز تریدرهای ارزهای دیجیتال را برآورده کنند.

Coinomi wallet

این کیف پول ارز دیجیتال نه تنها از طیف گسترده‌ای از دارایی‌های دیجیتال پشتیبانی می‌کند، بلکه امکان معامله داخل پلتفرم را هم دارد. یعنی برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال موجود در این ولت، نیازی نیست به صرافی متصل شوید و علاوه بر کارمزد شبکه، به صرافی هم کارمزد بپردازید. شما می‌توانید جفت ارزهای دلخواهتان را به صورت مستقیم در کیف پول خرید و فروش کنید. البته ممکن است تنوع جفت‌ارزها در کوینومی به اندازه صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز بالا نباشد. پس هنگام معامله باید به نقدینگی دارایی مورد نظرتان نیز توجه داشته باشید.

رابط کاربری این ولت ساده است و می‌تواند برای کاربران تازه‌وارد هم مناسب باشد. جذابیت رابط کاربری آن باعث می‌شود به راحتی با آن ارتباط برقرار کنید و بعد از مدتی با تمام جزئیات و ویژگی‌های آن آشنا خواهید شد. پس از این نظر هم جزو ولت‌های مناسب برای کاربران ایرانی محسوب می‌شود.

مزایای کیف پول کوینومی

 • پشتیبانی از دارایی‌های دیجیتال متنوع
 • قابلیت مبادله ارزهای دیجیتال داخل پلتفرم
 • ارائه عبارت‌های بازیابی به کاربران
 • رابط کاربری ساده
 • پشتیبانی از زبان‌های مختلف (از آنجایی که زبان فارسی در این ولت پشتیبانی نمی‌شود، نمی‌توان این ویژگی را به عنوان یک مزیت برای کاربران ایرانی در نظر گرفت)

معایب ولت کوینومی

 • سرعت پایین در همگام سازی
 • چالش‌‌های امنیتی (مدتی قبل یکی از کاربران گزارش داد که دارایی‌های دیجیتال به ارزش ۶۰ هزار دلارش را از دست داده است و این موضوع صحبت‌های بسیاری را بر سر امنیت این کیف پول به وجود آورد)
 • متن باز نبودن بعضی از قسمت‌های ولت

بهترین کیف پول موبایل برای ایرانی‌ها

ولت‌های موبایلی، کیف پول‌هایی هستند که برای سیستم عامل‌های اندروید و IOS طراحی می‌شوند و قابلیت نصب روی موبایل، تبلت و سورفیس‌هایی که از این سیستم عامل‌ها پشتیبانی می‌کنند را دارند. توسعه‌دهندگان بعضی از این ولت‌ها، نسخه دسکتاپ را هم توسعه داده‌اند تا کاربران بتوانند بین دستگاه‌های مختلفی که برای ترید استفاده می‌کنند، هماهنگی ایجاد کنند. بهترین ولت‌های موبایل برای کاربران ایرانی را در ادامه نام می‌بریم.

۱. کیف پول کوین بیس (Coinbase)

کوین بیس، کیف پولی است برای بیت کوین، اتریوم و توکن‌های ERC-20، لایت کوین، دوج کوین و بیت کوین کش که کاملاً تحت کنترل کاربران است. این یعنی کلیدهای خصوصی کیف پول شما در موبایل شما نگهداری می‌شوند. یک ویژگی منحصر به فرد درموردCoinbase  این است که برای استفاده از آن نیازی نیست در صرافی کوین بیس ثبت نام کنید، چرا که مستقل از هم عمل می‌کنند.

کوین بیس ولت

مزایای ولت کوین بیس

 • امنیت بالا نسبت به بسیاری از ولت‌های موبایلی دیگر
 • پشتیبانی از دارایی‌های دیجیتال مختلف
 • کاربری ساده
 • قابلیت خرید NFT
 • رعایت حریم خصوصی

معایب ولت کوین بیس

 • دسترسی دائمی به اینترنت
 • نداشتن نسخه دسکتاپ

۲. کیف پول اج (Edge)

اج کیف پولی است که برای استفاده در تلفن هوشمند طراحی شده، بنابراین رابط کاربری آن بسیار راحت است. با استفاده از Edge، کاربران می‌توانند مطمئن باشند که اطلاعات و دارایی‌های دیجیتالشان تنها در اختیار خود آن‌ها است.

اج از رمزگذاری سمت کاربر برای تأمین امنیت استفاده می‌کند، به این ترتیب بدون نیاز به دریافت اطلاعات شخصی مانند شماره تلفن، مالکیت کامل دارایی‌ها برای کاربر منظور می‌شود. این کیف پول رایگان است و در ازای دریافت ارز دیجیتال از شما کارمزدی دریافت نمی‌کند، با این حال ارسال ارز، مشمول کارمزدهای شبکه است که آن هم به توسعه‌دهندگان این ولت مربوط نمی‌شود.

اج ولت

اگر قصد دارید با استفاده از این اپلیکیشن از طریق سیستم Simplex ارز دیجیتال بخرید، باید 6 درصد کارمزد پرداخت کنید که یک درصد آن سهم اج و 5 درصد سهم Simplex است.

مطلب پیشنهادی  بهترین کیف پول بیت کوین برای ایرانیان : 15 کیف پول برتر

ادغام با Shapeshift، معاملات ارزهای دیجیتالی در اج را راحت‌تر کرده. این ادغام به کاربران اجازه می‌دهد در اپلیکیشن Edge بدون نیاز به تعامل با صرافی، از اولین کسانی باشند که از تحولات بازار باخبر می‌شوند.

استفاده از  Edge Wallet ساده است چرا که رابط کاربری مناسبی دارد. چهار بخش Wallets، Request، Scan و  Exchange از قسمت‌های اصلی این کیف پول هستند. بنابراین لازم نیست برای رفتن به بخش مورد نظر در سربرگ‌ها و منوها به دنبال چیزی بگردید. طی کردن مراحل ایجاد یک حساب کاربری جدید و استفاده از کیف پول کمتر از یک دقیقه طول می‌کشد، زیرا فقط نام کاربری، رمز عبور و پین مورد نیاز دارد. به محض اینکه برای اولین بار وارد سیستم شوید، می‌توانید دریافت، ارسال یا مبادله هر یک از توکن‌ها و ارزهای پشتیبانی شده را آغاز کنید.

کارمزدی که برنامه در حالت استاندارد دریافت می‌‌کند، برای اعتبارسنجی 2 تا 5 بلاک است، برای مقادیر بیشتر باید کارمزد را تغییر دهید. Edge، به جز کارمزد استخراج، هیچ هزینه اضافی برای انتقال بیت کوین از کیف پول دریافت نمی‌کند. همچنین کاربران برای واریز ارز دیجیتال به کیف پول خود هم هیچ هزینه‌ای نمی‌پردازند. فقط برای تمام تراکنش‌های ارزی که از طریق عملکرد مبادله درون برنامه‌ای انجام می‌شود، مبلغی به عنوان کارمزد استاندارد دریافت می‌شود.

کیف پول اج کاملا خصوصی است و هیچ اطلاعاتی از کاربر به رایانه‌های شرکت ارسال نمی‌شود. کاربران کاملاً ناشناس هستند و برای ایجاد حساب کاربری نیازی به ارائه آدرس ایمیل ندارند. در نهایت می‌توان گفت که کیف پول Edge برای دستگاه‌های تلفن همراه یک کیف پول قدرتمند است، زیرا ایمن و آسان است که منجر به تجربه کاربری عالی می‌شود.

مزایای ولت Edge

 • امنیت بالا
 • رابط کاربری ساده
 • دارای صرافی داخلی
 • پشتیبان‌گیری خودکار
 • حفظ حریم خصوصی

معایب کیف پول Edge

 • لیست محدود توکن‌ها (پشتیبانی از بیت کوین، اتریوم، توکن‌های ERC-20، لایت کوین، بیت کوین کش و دش)
 • امنیت کم‌تر از ولت‌های سخت‌افزاری و آفلاین
 • نداشتن نسخه سازگار با دسکتاپ

۳. کیف پول تراست ولت (Trust Wallet)

این کیف پول متن باز و غیر متمرکز است و از بیش از 160 هزار دارایی و بلاکچین مختلف پشتیبانی می‌کند. در ابتدا این کیف پول تنها برای توکن‌های ERC20 و ERC223 طراحی شده بود، اما اکنون از ارزهای دیجیتال اصلی مانند بیت کوین هم پشتیبانی می‌کند.

کیف پول تراست ولت نیز همانند متامسک با تکنولوژی وب 3.0 ارائه شده است و امکان خریداری مستقیم ارز دیجیتال از صرافی غیرمتمرکز در شبکه kyber را فراهم می‌کند. همچنین به کاربران اجازه می‌دهد تا از این اپلیکیشن برای اتصال به سایر DAppهای مبتنی بر اتریوم استفاده کنند.

کیف پول تراست ولت

هر دو گروه کاربران اندروید و IOS می‌توانند از تراست ولت استفاده کنند. کدهای این کیف پول منبع باز است، بنابراین توسعه دهندگان، متخصصان امنیتی و هر فرد دیگری که بخواهد در مورد آن تحقیق کند، می‌تواند به راحتی این کار را انجام دهد.

رابط کاربری تراست ولت ساده و زیبا است. کافی است آن را دانلود کنید تا علاوه‌ بر تراکنش‌های مختلف، با بزرگترین صرافی ارز دیجیتال جهان، یعنی بایننس نیز تعامل داشته باشید. این یکی از ویژگی‌هایی است که تراست ولت را در لیست بهترین کیف پول ارز دیجیتال برای ایرانیان قرار داده است. از سایت trustwallet.com می توانید دانلود و نصب کنید.

اگرچه کیف پول‌های سخت‌افزاری امن‌ترین کیف پول های بازار هستند، اما تراست ولت هم امنیت اطلاعات کاربران خود را تا حد زیادی تضمین می‌کند. این کار به کمک پین کدها و اسکن اثرانگشت صورت می‌گیرد. کاربران می‌توانند به محض ثبت نام در کیف پول، با تغییر ویژگی‌های موجود در  تنظیمات برنامه، روش‌های حفاظتی را به صورت دستی فعال کنند.

تراست ولت مشکل پشتیبان‌گیری را با نمایش عبارت بازیابی 12 کلمه‌ای در هنگام راه‌اندازی کیف پول حل کرده است. کاربران باید این کلمات را یادداشت و در مکانی امن ذخیره کنند تا در صورت بروز مشکل، با استفاده از آن‌ها کیف پول را بازیابی کنند و دوباره کنترل آن را به دست آورند. از آنجایی که تراست ولت کیف پولی غیرحضانتی است و هیچ اطلاعات کاربری را روی سرورهای خود نگه نمی‌دارد، مشتریان را ملزم نمی‌کند که هنگام ایجاد حساب کاربری، احراز هویت انجام دهند.

پشتیبانی مشتری نیز به خوبی توسط تیم توسعه این کیف پول صورت می‌گیرد. این سیستم با ارسال تیکت کار می‌کند. زمانی که معامله‌گر تیکت ارسال کند، به سرعت پاسخ خود را دریافت خواهد کرد. علاوه بر این، راهنمای کاملی به همراه بخش سؤالات متداول اختصاصی برای پاسخگویی به سؤالات احتمالی معامله‌گران در دسترس است.

کاربران تراست ولت هنگام نصب یا راه‌اندازی حساب‌های خود هیچ هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند و هیچ هزینه‌ای برای استفاده از خدمات کیف پول دریافت نمی‌شود. اپلیکیشن کیف پول را می‌توان به صورت رایگان از فروشگاه گوگل پلی یا اپ استور دانلود کرد. تنها هزینه موجود، کارمزد شبکه است که پس از هر تراکنش به استخراج کنندگان یا سهام‌گذاران PoS پرداخت می‌شود.

مزایای تراست ولت

 • امنیت بالا
 • رابط کاربری ساده
 • تنوع دارایی‌های دیجیتال قابل معامله و نگهداری در پلتفرم
 • پشتیبانی قوی

معایب تراست ولت

 • نداشتن نسخه دسکتاپ
 • دسترسی دائمی به شبکه تا زمان روشن بودن اینترنت موبایل

۴. کیف پول رابین هود (Robinhood)

رابین هود در ابتدا تنها وب سایتی برای معامله سهام بود، اما همگام با تحولات مالی نوین، ارزهای دیجیتالی مثل بیت کوین نیز به آن اضافه شدند. امروزه رابین هود را با صفت بهترین کیف پول ارز دیجیتال برای ایرانی ها نیز معرفی می‌کنند.

با وجودی که این کیف پول در بستر وب و موبایل کار می‌کند، به دلایلی مانند محدودیت در معاملات و دارایی‌ها و سابقه جریمه به دلیل فریب مشتریان، مورد انتقاد قرار گرفته است. بنابراین شاید بهترین گزینه نباشد. با این حال رابین هود از اولین کیف پول هایی بود که پشتیبانی از ارزهای اصلی را آغاز کرد. بنابراین می‌تواند در بین انتخاب‌های افراد تازه کار که نمی‌خواهند با سرمایه گذاری در ارزهای کمتر شناخته شده ریسک کنند، دیده شود.

کیف پول رابین هود

برخلاف تمام معایبی که به آن اشاره کردیم، امنیت کیف پول Robinhood سطح بالایی دارد. احراز هویت چند مرحله‌ای و پین کدهای یکتا، سطح اطمینان و امنیت این کیف پول را بالا برده است. به این ترتیب کاربران تنها پس از تأیید هویت خود می‌توانند ارز دیجیتال را به کیف پول دیگری منتقل کرده یا آن‌ها را با پول فیات معامله کنند.

از آنجایی که ارزهای دیجیتالی نیز در دسته سود سرمایه قرار می‌گیرند، مشمول مالیات هستند. زمانی که موعد پرداخت برسد،  رابین هود برگه مالیاتی هر کاربر را برای او ارسال می‌کند.

مزایای ولت رابین هود

 • رابط کاربری ساده
 • پشتیبانی از ارزهای دیجیتال اصلی و مناسب برای کاربران تازه‌وارد
 • پشتیبانی از ارزهای فیات
 • دارای نسخه وب و موبایل

معایب کیف پول رابین هود

 • محدودیت دارایی‌های دیجیتال پشتیبانی شده برای کاربران حرفه‌ای
 • دریافت مالیات و بعضی کارمزدهای غیرضروری از کاربران
 • عدم شفافیت در عملکرد

۵. کیف پول مای‌ سلیوم (Mycelium)

این کیف پول از زمان آغاز دنیای ارزهای دیجیتال شروع به کار کرده و جزو شناخته‌شده‌ترین‌ کیف پول های بیت کوین است. کیف پول مای‌ سلیوم فقط برای موبایل طراحی شده است و هم کاربران اندروید و هم IOS می‌توانند آن را اجرا کنند. در حال حاضر ورژن دسکتاپ این کیف پول وجود ندارد.

در مقایسه با سایر کیف پول‌ها، مای‌ سلیوم از ارزهای دیجیتال کمتری پشتیبانی می‌کند، اما به دلیل رابط کاربری ساده و کاربردی، در لیست بهترین کیف پول ارز دیجیتال برای ایرانی ها آمده است. شما می‌توانید با استفاده از مای سلیوم بیت کوین، اتریوم و توکن‌های ERC-20 را ارسال و دریافت کنید، اما اگر قصد داشته باشید دارایی‌های دیجیتالی که به تازگی وارد بازار شده‌اند را معامله کنید، احتمالا نخواهید توانست از این ولت بهره ببرید.

کیف پول مای‌سلیوم بهترین کیف پول ارز دیجیتال

مای‌ سلیوم این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا ارزهای دیجیتال را مستقیماً از برنامه بخرید یا بفروشید؛ همچنین می‌توانید دارایی‌های دیجیتال را با ارزهای فیات هم معامله کنید. از دیگر دلایل محبوبیت کیف پول مای‌ سلیوم در بین کاربران، اتصال سریع و قابلیت تعامل آن با کیف پول های سخت‌افزاری شناخته شده است. رابط کاربری ساده آن به شما امکان می‌دهد که به سرعت بین حساب‌ها جابجا شوید، تاریخچه تراکنش‌ها را مرور کنید، آدرس‌های پرداخت را اضافه کنید و کارهای مختلف دیگری را انجام دهید.

به نظر می‌رسد ناتوانی کیف پول در امضای پیام‌ها موجب نارضایتی کاربران شده باشد. برخی دیگر از عدم وجود نسخه دسکتاپ کیف پول ناراضی هستند. همچنین باید اشاره کنیم که این کیف پول ممکن است گزینه ایده‌آلی برای افراد تازه کار نباشد. برخی پیچیدگی‌ها در مای‌ سلیوم وجود دارد، آن را به گزینه‌ای نامناسب برای تازه کاران تبدیل کرده است. با این حال اگر به دنبال یکی از برترین کف پول های ارز دیجیتال برای مبتدیان در سال 2022 هستید که با آن دارایی‌های دیجیتالتان را مدیریت کنید، این کیف پول گزینه مناسبی است.

مزایای مای سلیوم

 • رابط کاربری ساده
 • قابلیت انجام تراکنش با استفاده از QRکد
 • امنیت بالا
 • قابلیت آفلاین نگه داشتن کلیدهای خصوصی ولت سخت‌افزاری یا کاغذی
 • مناسب بودن برای کاربران مبتدی و حرفه‌ای (این ولت ویژگی‌هایی دارد که کاربران حرفه‌ای می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند، اما کاربران مبتدی نیازی به آن‌ها ندارند).
 • امکان ایجاد چند حساب در یک اپلیکیشن
 • پشتیبانی از ولت‌های سخت افزاری

معایب مای سلیوم

 • نداشتن نسخه دسکتاپ
 • امنیت سطح متوسط در بخشی که اتصال دائمی به شبکه دارد
 • محدودیت تعداد توکن‌هایی که پشتیبانی می‌‌کند

۶. کیف پول بلاکچین (Blockchain)

بلاکچین، کیف پولی است که فهم و استفاده از آن بسیار ساده است. کیف پول روی سرور شرکت ذخیره می‌شود و این موضوع شما را در معرض ریسک شخص ثالث قرار می‌دهد. این شرکت اسم و رسمی در برقراری امنیت دارد و محصول نیز از ویژگی‌های گسترده‌ای برخوردار است. کیف پول Blockchain از آن دسته نرم‌افزارهایی است که در طول سال‌های فعالیتش چند بار ارتقا پیدا کرده تا امنیت بهتری داشته باشد. کیف پول بلاکچین ویژگی‌ امنیتی تصمیم‌گیری سلسله مراتبی دارد. به این ترتیب امکان استفاده دوباره از آدرس‌ها وجود نخواهد داشت.

Blockchain wallets بهترین کیف پول ارز دیجیتال

ویژگی اصلی این کیف پول این است که کاربر کنترل کامل دارایی‌ها را در دست دارد، بنابراین کس دیگری نمی‌تواند به دارایی‌ها دسترسی پیدا کند. این کیف پول متن باز است و به این معنی است که هر کسی می‌تواند کد را برای اطمینان از واقعی و ایمن بودن آن بررسی کند.

امنیت کیف پول برای کاربران از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، چرا که دسترسی غیرقانونی افراد متفرقه به کیف پول به معنی از دست دادن دارایی‌ها است. کیف پول بلاکچین برای کاربران خود چند سطح امنیتی در نظر گرفته است:

 1. در سطح امنیت اول، هدف جلوگیری از قطع دسترسی کاربر به حساب خود است. به این منظور کاربر باید ایمیل خود را تأیید کرده و کدی 12 کاراکتری دریافت کند، تا درصورت فراموشی رمز عبور بتواند وارد کیف پول شود، Blockchain رمز عبور را ذخیره نمی‌کند.
 2. سطح دوم امنیت، برای جلوگیری از دسترسی غیرمجاز به کیف پول در نظر گرفته شده است و شامل پیوند یک شماره تلفن به حساب برای دریافت رمز عبور یکبار مصرف (OTP) در هنگام ورود به حساب و همچنین ایجاد احراز هویت دو مرحله‌ای است.
 3. در سطح سوم امنیت، به کاربران اجازه داده می‌شود، که خواسته‌های مربوط به TOR را مسدود کنند.
مطلب پیشنهادی  آموزش اتصال متامسک به هر شبکه بلاک چین

مزیت‌های کیف پول بلاکچین

 • رابط کاربری ساده
 • امکان پردازش تراکنش‌ها در خارج از زنجیره برای کاهش زمان انتظار و پرداخت کارمزد کم‌تر
 • پشتیبانی از ارزهای فیات برای خرید بیت کوین
 • قابلیت انجام تراکنش با QRکد
 • دارای نسخه‌های سازگار با اندروید، IOS و دسکتاپ
 • امکان اتصال به بزرگ‌ترین صرافی‌های ارز دیجیتال
 • قابلیت پشتیبان‌گیری از موجودی و اطلاعات حساب کاربران برای بازیابی دوباره

معایب ولت بلاکچین

 • محدودیت تعداد ارزهای دیجیتالی که پشتیبانی می‌کند
 • ریسک بالا برای نگهداری حجم زیاد دارایی دیجیاال در ولت
 • چالش‌های امنیتی بخاطر برخورداری از سرورهای متمرکز
 • دریافت اطلاعات شخصی مانند ایمیل در هنگام ثبت نام

۷. کیف پول آبی (Blue wallet)

Blue wallet

کیف پول آبی یا Blue wallet یک کیف پول ارز دیجیتال مخصوص به بیت کوین است که در سال ۲۰۲۰ راه‌اندازی شد. رابط کاربری ساده این ولت باعث شد در مدت زمان کوتاهی محبوب شود و بسیاری از کاربران بیت کوین از آن استفاده کنند. این کیف پول بخشی تحت عنوان «ولت چند امضایی» دارد؛ این بخش بیشتر برای کاربرانی مناسب است که قصد دارند حجم زیادی بیت کوین در کیف پولشان نگهداری کنند و به سطح بالایی از امنیت نیاز دارند. ولت معمولی و بخش لایتنینگ هم از دیگر قسمت‌های این کیف پول بیت کوینی جذاب هستند. بلو ولت در حال حاضر فقط دو نسخه اندروید و IOS دارد و برای سیستم عامل‌های دیگر ارائه نشده است.

مزایای بلو ولت

 • رابط کاربری ساده
 • پشتیبانی از شبکه لایتنینگ بیت کوین
 • امکان انجام تراکنش با QR کد
 • قابلیت اتصال به ولت‌های سخت‌افزاری و سرد
 • قابلیت ایجاد حساب‌های مختلف در یک اپلیکیشن

معایب کیف پول بلو

 • محدودیت به بیت کوین
 • نداشتن نسخه دسکتاپ

بهترین کیف پول های سخت افزاری برای کاربران ایرانی

ولت‌های سخت افزاری دارایی‌های دیجیتال را به صورت آنلاین نگهداری می‌کنند. یعنی شما یکبار آن‌ها را به موبایل یا دسکتاپ وصل می‌کنید،‌ دارایی‌هایتان را انتقال می‌دهید و سپس کیف پول را جدا می‌کنید. در صورتی که بخواهید دوباره به دارایی‌های ذخیره شده در این کیف پول دسترسی داشته باشید،‌ باید دوباره آن را به سیستم وصل کنید. این موضوع باعث می‌شود کیف پول‌های سخت افزاری برای ترید لحظه‌ای مناسب نباشند. ویژگی مهم آن‌ها آفلاین بودن و امنیت بالایی است که دارند، در نتیجه کاربران دارایی‌هایی را روی آن‌ها ذخیره می‌‌کنند که قصد نگهداری بلند مدتشان را دارند. مدل‌های سخت افزاری را می‌توان به عنوان امن ترین کیف پول ارز دیجیتال برای ایران در نظر گرفت.

تنوع ولت‌های سخت‌افزاری به اندازه کیف پول‌های نرم افزاری زیاد نیست. تنها چند برند معتبر این سخت‌افزارها را تولید می‌‌کنند و چند مدل محدود ارائه می‌دهند. در ادامه بهترین برندهای تولیدکننده قطعات سخت افزاری برای نگهداری دارایی‌های دیجیتال را معرفی می‌کنیم.

کیف پول ترزور

Trezor wallet

این برند کیف پول سخت افزاری دو دستگاه به نام‌های Trezor one و Trezor T را توسعه داده است. ترزور وان اولین کیف پولی بود که توسط این برند عرضه شد،‌ این ولت از تعداد زیادی از دارایی‌های دیجیتال موجود در بازار پشتیبانی می‌کند، امنیت بالایی دارد و حریم خصوصی کاربران را به درستی رعایت می‌کند. مدل تی،‌ چند سال بعد از مدل اولیه ترزور منتشر شد. این مدل جدید، علاوه بر تمام ویژگی‌های برادر بزرگ‌تر خود، یک صفحه نمایش هم دارد و از ریپل، مونرو و کاردانو هم پشتیبانی می‌کند. این سه توکن در لیست Trezor one‌ قرار ندارند.

مزایای ولت ترزور

 • پشتیبانی از اکثر دارایی‌های دیجیتال
 • رابط کاربری ساده
 • امنیت بالا برای نگهداری حجم زیاد ارزهای دیجیتال

معایب کیف پول ترزور

 • امکانات محدودتر نسبت به ولت‌های سخت‌افزاری دیگر و کیف پول‌های نرم افزاری
 • سخت بودن انتقال دارایی‌ها به پلتفرم‌های آنلاین

کیف پول لجر

برند لجر هم از دیگر تولیدکننده‌های امن ترین کیف پول ارز دیجیتال برای ایران است. این کیف پول هم رابط کاربری ساده‌ای دارد و از توکن‌ها و کوین‌های بسیاری پشتیبانی می‌کند. این کیف پول امنیت بالایی دارد و می‌تواند دارایی‌های شما را از بد افزارها و حملات ویروسی و هکرها حفظ کند. کمپانی لجر هم دو مدل کیف پول به نام‌های Ledger Nano S و Ledger Nano X را به بازار عرضه کرده است. نسخه S در سال ۲۰۱۴ عرضه شد و توانست بیشتر از یک میلیون نسخه بفروشد و نسخه X نیز پیشرفته‌تر از نمونه قبلی است. این نسخه با خدمات بهتر و کیفیت بالاتر به فروش می‌رسد.

Ledger wallet

برند لجر یک اپلیکیشن موبایلی برای اندروید و IOS نیز توسعه داده است تا امکان برقراری ارتباط با ولت‌هایش را ساده‌تر کند. نسخه X همچنین قابلیت اتصال بلوتوث به دستگاه‌های مختلف را دارد اما نسخه S تنها با اپلیکیشن و کابل USB متصل می‌‌شود.

مزایای کیف پول لجر

 • امنیت بالا
 • امکان اتصال با سیم و بدون سیم به دستگاه‌های مختلف
 • دارای عبارت بازیابی

معایب ولت لجر

 • هزینه نسبتا بالا
 • سختی در اتصال ولت به دستگاه‌ها و انجام تراکنش فوری
 • رابط کاربری نسبتا پیچیده (ممکن است افراد تازه‌وارد در دفعات ابتدایی کار با این سخت افزار با مشکل مواجه شوند)

بهترین کیف پول کاغذی برای کاربران ایرانی

کیف پول‌های کاغذی ولت‌هایی هستند که کلیدهای خصوصی را به صورت چاپی روی یک تکه کاغذ در اختیار شما قرار می‌دهند. استفاده از این ولت‌ها بیشتر در سال‌های ابتدایی راه‌اندازی ارزهای دیجیتال رواج داشت. با توسعه سایر انواع ولت، کیف پول‌های کاغذی کم کم از چرخه بازار خارج شدند. البته هنوز هم بعضی از کاربران از این کیف پول‌ها استفاده می‌کنند، اما دسترسی به آن‌ها برای کاربران ایرانی و به خصوص افراد تازه واردی که آشنایی زیادی با بازار ندارند،‌ ساده نیست.

آیا استفاده از حساب صرافی به جای بهترین کیف پول های موبایل اندروید و ios برای بیت کوین بهتر نیست؟

همانطور که می‌دانید صرافی‌های مختلف امکان ذخیره دارایی‌هایی چون بیت کوین را در حساب کاربران دارند. یعنی زمانی که شما یک ارز دیجیتال را می‌خرید، موجودی حساب صرافیتان افزایش پیدا می‌کند. اگر این موجودی را تا همیشه در حساب صرافی نگه دارید،‌ کسی به شما ایراد نمی‌گیرد. به همین دلیل ممکن است افراد مبتدی تصور کنند به کیف پول های ارز دیجیتال نیاز ندارند و می‌توانند دارایی‌هایشان را در همان حسابی که در صرافی باز کرده‌اند، ذخیره کنند. در ادامه بررسی می‌کنیم که چرا حرفه‌ای‌ها این کار را انجام نمی‌دهند و ولت اختصاصی خودشان را دارند.

ذخیره توکن‌ها در حساب صرافی

دلیل اول این است که در صرافی، شما دارایی‌هایتان را در یک ولت عمومی ذخیره می‌کنید. موجودی حساب شما در ولتی قرار دارد که کلید خصوصی آن در اختیار شما نیست و روی سرورهای صرافی ذخیره شده است. در نتیجه اگر صرافی به هر دلیلی هک شود، کلید خصوصی حساب شما هم فاش خواهد شد و هکر می‌تواند موجودی حسابتان را خالی کند. از طرف دیگر، این کلید خصوصی برای تمام افرادی که اجازه دسترسی به سرور صرافی را دارند،‌ قابل مشاهده خواهد بود و این موضوع با حریم خصوصی کاربران در تضاد است. پس حریم خصوصی و امنیت دو نکته مهمی هستند که در صورت نگهداری دارایی‌ها در حساب صرافی به خطر می‌افتند.

نکته دیگری که در این زمینه وجود دارد این است که حساب صرافی شما حضانتی است. یعنی صرافی متمرکزی مانند بایننس می‌تواند در مدیریت حساب شما دخالت داشته باشد. به عنوان مثال بایننس بعد از تحریم ایران، به صورت ناگهانی تعداد زیادی از حساب‌هایی که با آی‌پی ایران کار می‌کردند را با تمام موجودیشان مسدود کرد. کاربران نه می‌توانستند به دارایی‌هایشان دسترسی داشته باشند و نه حقی برای اعتراض داشتند. در ولت‌های خصوصی، شما مدیریت صد درصدی دارایی‌هایتان را برعهده دارید و هیچکس نمی‌تواند آن‌ها را به یکباره از دسترس شما خارج کند. البته این موضوع ممکن است در ولت‌هایی که مدیریت متمرکز دارند، نقض شود. پس حتی در انتخاب کیف پول خصوصی هم باید دقت کرد.

بهترین کیف پول ارز دیجیتال ایرانی

در این مقاله بهترین کیف پول ارز ذیجیتال در انواع مختلف را معرفی کردیم، اما همه ولت‌های این لیست خارجی بودند. بازار ارزهای دیجیتال در ایران محدودیت‌هایی دارد که باعث می‌شود کار در این بازار برای ایرانی‌ها با تمام دنیا متفاوت باشد. ما گاهی اوقات نیاز داریم تحریم‌ها را دور بزنیم،‌ از روش‌های خاص برای وارد کردن ارز به حسابمان استفاده کنیم و حتی از افراد مقیم خارج برای مدیریت دارایی‌هایمان کمک بگیریم.

استفاده از بهترین کیف پول ارز دیجیتال ایرانی می‌تواند تا حد زیادی چالش‌‌های کار با پلتفرم‌های خارجی را حل کند. مجموعه داموند یک صرافی ارز دیجیتال ایرانی است که امکان خرید و فروش ارزهای دیجیتال با ریال ایران و بدون محدودیت را فراهم کرده است. این مجموعه همچنین یک کیف پول ارز دیجیتال اخصاصی برای کاربران ایرانی توسعه داده که تمام انتظارات و ویژگی‌های مورد نیاز برای آن‌ها را برآورده می‌کند. به همین دلیل می‌تواند بهترین ولت برای ایران باشد. شما به راحتی می‌توانید بهترین کیف پول ایرانی را به حسابتان در صرافی داموند متصل کنید، ارزهای دیجیتالتان را بین حساب و ولت جابجا کنید و به یک تریدر حرفه‌ای با ابزار مناسب در بازار تبدیل شوید.

سخن پایانی

اگر تازه کار هستید و این مقاله را مطالعه می‌کند، حتماً متوجه شده‌اید که اهمیت داشتن بهترین کیف پول ارز دیجیتال برای ایران که کاربری ساده‌ای داشته باشد تا چه اندازه مهم است. تصور کنید سرمایه زیادی برای معاملات ارز دیجیتال صرف کرده‌اید ولی نتوانید به خوبی از دارایی خود محافظت کنید. صد در صد چنین تجربه‌ای ناراحت کننده خواهد بود.

آنچه در این مقاله گفتیم تنها یک آشنایی با کیف پول های ارز دیجیتال بود و هنوز جای بسیار زیادی برای مطالعه و آموزش وجود دارد. اگر در این کار حرفه‌ای هستید، نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید. به نظر شما بهترین کیف پول ارز دیجیتال برای ایران و برای مبتدیان کدام است؟

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.