داموندمگ

بهترین صرافی های غیر متمرکز تجمیع کننده نقدینگی

DAMOND
بهترین صرافی های غیر متمرکز تجمیع کننده نقدینگی

یکی از مهم‌ترین تکنولوژی‌هایی که در ایجاد موج دوم امور مالی غیر متمرکز یا دیفای ۲.۰ نقش داشت، توسعه صرافی‌های غیر متمرکز (Decentralized Exchanges یا DEXها) بود. نوع جدیدی از DEXها که برای حل کردن مشکل لیکوئیدیتی توسعه یافته‌اند، DEX Aggregator یا «صرافی غیر متمرکز تجمیع کننده نقدینگی» نام دارند. در این مقاله می‌خواهیم بهترین صرافی های غیر متمرکز تجمیع کننده نقدینگی را به شما مخاطبان گرامی مجله صرافی داموند معرفی کنیم.

با اینکه صرافی‌های غیر متمرکز مثل یونی سواپ، سوشی سواپ و… امتیازات بسیار زیادی در مقایسه با صرافی‌های متمرکز مانند بایننس و کوین بیس دارند اما هنوز هم بیشتر معاملات ارزهای دیجیتال بر بستر صرافی‌های متمرکز انجام می‌شود. بنابراین، صرافی‌های غیرمتمرکز لیکوئیدیتی مورد نیازشان را ندارند. از طرف دیگر، تعداد بالای صرافی‌های غیرمتمرکز نیز سبب توزیع لیکوئیدیتی می‌شود و مشکل  کمبود نقدینگی را جدی‌تر می‌کند.

برای حل مشکل لیکوئیدیتی، ابزار جدیدی به نام صرافی غیر متمرکز تجمیع کننده نقدینگی یا DEX Aggregator توسعه یافته است. در این مقاله می‌خواهیم ضمن توضیح اینکه DEX Aggregator دقیقا چیست و چطور کار می‌کند، بهترین صرافی های غیر متمرکز تجمیع کننده نقدینگی را به شما معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

صرافی غیر متمرکز چیست؟

صرافی غیر متمرکز

صرافی غیر متمرکز یا همان DEX، نوعی صرافی ارز دیجیتال است که بدون مداخله یک واسطه یا نهاد مرکزی و کاملا به صورت غیر متمرکز کار می‌کند. در نتیجه، هر کاربر، کنترل کامل دارایی‌های ذخیره شده یا معامله شده در صرافی را در اختیار دارد. بنابراین، امنیت صرافی‌های غیر متمرکز خیلی بیشتر از صرافی‌های متمرکز (Centralized Exchanges یا CEXها) است. بسیاری از صرافی‌های غیر متمرکز کنونی بر بستر بلاک چین اتریوم و با استفاده از قراردادهای هوشمند کار کی کنند.

صرافی غیر متمرکز تجمیع کننده نقدینگی یا DEX Aggregator چیست؟

صرافی غیر متمرکز تجمیع کننده نقدینگی

صرافی‌های غیر متمرکز تجمیع کننده نقدینگی، ابزارهایی در دنیای دیفای هستند که امکان معاملات ارزهای دیجیتال در چند DEX را با استفاده از یک رابط کاربری فراهم می‌کنند. در واقع می‌توان DEX Aggregatorها را همانند صرافی‌هایی دانست که لیکوئیدیتی چندین صرافی را یکجا جمع می‌کنند تا سواپ کردن ارزهای دیجیتال برای کاربران، ساده‌تر شود. به همین دلیل، به این ابزارهای دیفای، صرافی‌های غیر متمرکز تجمیع کننده نقدینگی گفته می‌شود.

صرافی های غیر متمرکز تجمیع کننده نقدینگی چطور کار می کنند؟

کاربران و تریدرهای ارزهای دیجیتال می‌توانند به جای سر زدن به DEXهای مختلف برای بررسی لیکوئیدیتی، کارمزد تراکنش‌ها و نرخ برابری ارزها، تنها با مراجعه یه یک DEX Aggregator، به استخرهای لیکوئیدیتی تعداد زیادی از صرافی‌های غیر متمرکز دسترسی پیدا کنند.

صرافی‌های غیر متمرکز تجمیع کننده نقدینگی، لیکوئیدیتی را از تعداد زیادی صرافی غیر متمرکز معمولی جمع‌آوری می‌کنند و در نتیجه، نرخ سواپ بهتری نسبت به هر کدام از DEXها به صورت جداگانه، دارند. این تجمیع کننده‌های نقدینگی، اسلیپاژ، کارمزد معاملات و قیمت توکن‌ها را برای تریدرهای ارزهای دیجیتال، بهینه‌تر می‌کنند.

استفاده از بهترین صرافی های غیر متمرکز تجمیع کننده نقدینگی نه تنها به نفع تریدرهای ارزهای دیجیتال است که توکن‌ها را با بهترین قیمت‌ها خریداری می‌کنند، بلکه به نفع پروژه صادرکننده توکن‌ها نیز تمام می‌شود زیرا سفارش فروش همیشه به استخر دارای بیشترین لیکوئیدیتی و پایین‌ترین پرایس ایمپکت (Price Impact) هدایت می‌شود و با کاهش کارمزد معاملات، در فروش رفتن تعداد بیشتری از توکن‌ها نقش دارد.

بهترین صرافی های غیر متمرکز تجمیع کننده نقدینگی کدامند؟

در حال حاضر می‌توان گفت که صرافی غیر متمرکز جمع کننده نقدینگی وان اینچ (1inch)، با اختلاف زیاد نسبت به دیگر صرافی‌ها، بهترین DEX Aggregator در دنیای دیفای است. با این حال، چندین صرافی دیگر نیز توسعه یافته‌اند که هر کدام از آن‌ها مزیت‌ها و معایب خودشان را دارند و حتی بعضی از این صرافی‌ها می‌توانند در آینده به رقبای مهمی برای 1inch تبدیل شوند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  مرورگر dApp چیست؟ کاربردی های dApp Browser

در ادامه این مقاله به معرفی ۶ مورد از بهترین صرافی های غیر متمرکز تجمیع کننده نقدینگی می‌پردازیم. همچنان با ما همراه باشید.

۱- صرافی غیر متمرکز تجمیع کننده نقدینگی 1Inch Exchange

بهترین صرافی های غیر متمرکز تجمیع کننده نقدینگی 1inch-dex

بدون شک 1Inch Exchange با اختلاف نسبت به دیگر رقبا، بهترین صرافی غیر متمرکز تجمیع کننده نقدینگی است. این صرافی بر بستر پنج بلاک چین اتریوم، بایننس، پلیگان، اپتیمیسم و آربیتریوم کار می‌کند و براساس آخرین اطلاعات ما (در تاریخ ۲۱ ژوئن ۲۰۲۲)، بیش از ۱۲۰ صرافی غیر متمرکز را پوشش می‌دهد.

DEX Aggregator وان اینج که در سال ۲۰۱۹ تأسیس شده، نزدیک به ۴۷۰ هزار نفر دنبال‌کننده در شبکه اجتماعی توئیتر دارد و حجم معاملات روزانه آن به ۲۷۷ میلیون دلار می‌رسد. در حال حاضر، امکان سواپ کردن نزدیک به ۲۵۰۰ جفت ارز دیجیتال در این صرافی وجود دارد. این توکن‌ها با بهترین قیمت برای خریدن و کمترین هزینه اسلیپاژ در دسترس معامله‌گران ارزهای دیجیتال قرار دارند.

صرافی غیر متمرکز تجمیع کننده نقدینگی 1Inch، در تمامی DEXهای تحت پوشش برای پیدا کردن پایین‌ترین قیمت‌های ارزهای دیجیتال، جستجو می‌کند.

این DEX Aggregator دارای توکنی بومی به نام Chi است که برای اجتناب از پرداخت کارمزدهای بالای گس در بلاک چین اتریوم می‌توانید از آن استفاده کنید.

یکی از مزیت‌های این صرافی غیر متمرکز تجمیع کننده نقدینگی، مجهز بودن به اپلیکیشن موبایل است که کار سواپ کردن توکن‌ها را بسیار راحت می‌کند.

جالب است بدانید که 1Inch Exchange هیچ کارمزدی برای خرید یا فروش توکن‌ها یا برداشت دارایی‌های دیجیتالی از کاربران دریافت نمی‌کند. البته، نباید کارمزد صرافی غیر متمرکزی را که از لیکوئیدتی آن برای سواپ کردن استفاده می‌شود، فراموش کنید.

این DEX Aggregator کاربردهای دیگری به غیر تریدکردن ارزهای دیجیتال دارد و می‌توان از آن برای یلد-فارمینگ و تأمین لیکوئیدیتی استخرهای لیکوئیدیتی استفاده کرد.

پشتیبانی از ۱۶ نوع کیف پول دیجیتالی، شامل والت‌های سخت‌افزاری مثل Ledger و Trezor از مزیت‌های بیشمار صرافی غیر متمرکز تجمیع کننده نقدینگی 1Inch Exchange است.

توکن 1Inch و کاربردهای آن

این پلتفرم، توکن بومی دیگری به نام 1Inch دارد که نوعی توکن حاکمیتی است و دارندگان آن می‌توانند در تصمیمات حاکمیتی پروژه، مشارکت داشته باشند.

ایردراپ این توکن در سال ۲۰۲۰ انجام شد. در صورتی که آن ایردراپ را از دست داده‌اید و می‌خواهید توکن‌های 1Inch را به دست آورید، می‌توانید با تأمین لیکوئیدیتی در پلتفرم 1Inch Exchange، توکن‌های 1Inch را به عنوان پاداش دریافت کنید. در حال حاضر، امکان استیکینگ تعداد زیادی ارز دیجیتال در استخر لیکوئیدیتی صرافی غیر متمرکز تجمیع کننده نقدینگی 1Inch Exchange وجود دارد.

روش دیگر به دست آوردن توکن حاکمیتی این پروژه، خرید توکن از صرافی‌های ارز دیجیتال است. هر توکن 1Inch در زمان نوشتن این مقاله در ۲۱ ژوئن ۲۰۲۲ با قیمت حدود ۷۰ سنت در صرافی‌های ارز دیجیتال معامله می‌شود.

از آن‌جایی که 1Inch نوعی توکن حاکمیتی است، دارندگان آن می‌توانند طرح‌های پیشنهادی خود را برای مطرح شدن در سازمان مستقل غیر متمرکز (Decentralized Autonomous Organization یا DAO) پروژه 1Inch Exchange ارائه‌دهند. کاربرد دیگر این توکن، مشارکت در رأی‌گیری‌ها برای رد یا تأیید طرح‌های پیشنهادی سایر کاربران است.

۲- DEX Aggregator پاراسواپ

صرافی ParaSwap

پاراسواپ (ParaSwap) یکی دیگر از بهترین صرافی های غیر متمرکز تجمیع کننده نقدینگی است که شباهت زیادی به 1Inch Exchange دارد.

این DEX Aggregator بر بستر بلاک چین‌های اتریوم، پلیگان، آوالانچ و بایننس کار می‌کند و ۷۵ صرافی غیر متمرکز را تحت پوشش دارد. صرافی غیر متمرکز تجمیع کننده نقدینگی پاراسواپ نیز همانند 1Inch در سال ۲۰۱۹ تأسیس شده است.

حجم معاملات روزانه این صرافی به بیش از ۱۴۴ میلیون دلار آمریکا می‌رسد و تعداد فالوورهای آن در توئیتر از ۶۰ هزار نفر نیز فراتر رفته است. ParaSwap توکنی بومی به نام PSP دارد که برای تأمین لیکوئیدیتی و مقاصد حاکمیتی در پروژه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با اینکه پاراسواپ یکی از کاربرپسندترین و مجهزترین رابط‌های کاربری را در میان بهترین صرافی های غیر متمرکز تجمیع کننده نقدینگی دارد اما هنوز در مرحله رشد است. توئیتر این DEX Aggregator در سال ۲۰۲۱ اعلام کرد که تعداد کل کاربران آن، از یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر فراتر رفته است.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  کیف پول لجر نانو اس : بررسی مزایا و معایب Ledger Nano S

یکی از مزیت‌های مهم تجیمع کننده نقدینگی پاراسواپ، امکان یکپارچه‌سازی آن با اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (Decentralized Applications یا dAppها) به منظور ساده‌تر کردن سواپ ارزهای دیجیتال است. از دیگر قابلیت‌های ParaSwap می‌توان به استخر لیکوئیدیتی آن تحت عنوان ParaSwapPool اشاره کرد.

پاراسواپ نیز همانند وان اینچ، هیچ کارمزدی برای خرید و فروش توکن‌های ارز دیجیتال از کاربران دریافت نمی‌کند. بنابراین، تنها کارمزدی که کاربر باید بپردازد، کارمزد گس شبکه است. البته این گفته تا زمانی درست است که سواپ کردن از طریق PraSwap.io انجام شود. در غیر این صورت و اگر از یک سرویس دیگر (مثل یک کیف پول متصل به پاراسواپ) استفاده کنید، باید کارمزد آن سرویس را نیز بپردازید.

در حال حاضر، صرافی غیر متمرکز تجمیع کننده نقدینگی ParaSwap، امکان معامله ۱۴۴ جفت ارز را فراهم آورده است. این توکن‌ها با بهترین قیمت و پایین‌ترین هزینه اسلیپاژ در پاراسواپ برای معامله کردن موجود هستند. صرافی پاراسواپ از والت‌های مختلفی پشتیبانی می‌کند.

۳- صرافی تجمیع کننده نقدینگی اوپن اوشن

صرافی Open-Ocean

اوپن اوشن (Open Ocean) هم از تجمیع کننده‌های خوب نقدینگی است که لیکوئیدیتی را نه تنها از صرافی‌های غیر متمرکز، بلکه از بهترین صرافی های متمرکز نیز تأمین می‌کند. این DEX Aggregator نیز توکن‌ها را با بهترین قیمت‌ها و کمترین اسلیپاژها برای معامله کردن در اختیار تریدرهای ارزهای دیجیتال قرار می‌دهد.

بایننس اولین صرافی متمرکزی است که به Open Ocean متصل شد و با این کار، این تجمیع کننده صرافی توانست به اولین DEX Aggregator کامل تبدیل شود که هم صرافی‌های متمرکز و هم صرافی‌های غیر متمرکز را پوشش می‌دهد.

جالب است که کاربرد اوپن اوشن به سواپ کردن محدود نمی‌شود؛ کاربران می‌توانند در این پلتفرم، کارهای دیگری مثل یلد-فارمینگ و وام دادن و وام گرفتن ارزهای دیجیتال را انجام دهند و از بیمه دیفای استفاده کنند.

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های این صرافی غیر متمرکز تجمیع کننده نقدینگی، پشتیبانی از بلاک چین‌های متعدد است. این صرافی در حال حاضر از اتریوم، بایننس اسمارت چین، اونتولوژی، ترون، سولانا، پلیگان، هکو، OKExChian و آوالانچ پشتیبانی می‌کند.

اوپن اوشن نوعی توکن حاکمیتی به نامد OOE دارد که دارندگان آن می‌توانند در تصمیمات حاکمیتی پروژه مشارکت داشته باشند. گذشته از این، می‌توان از توکن OOE برای ماینینگ لیکوئیدیتی در پلتفرم Open Ocean استفاده کرد.

۴- پروتکل اوریجین

پروتکل اوریجین

پروتکل اوریجین (Origin protocol) نیز یکی از بهترین صرافی های غیر متمرکز تجمیع کننده نقدینگی است که شباهت بسیار زیادی به اوپن اوشن دارد و تقریبا از تمامی صرافی‌های متمرکز و غیر متمرکز وجود در دنیای کریپتو، پشتیبانی می‌کند. در نتیجه، لیکوئیدیتی پروتکل اوریجین بسیار بالا است.

این صرافی غیر متمرکز تجمیع کننده نقدینگی از بلاک چین‌های اتریوم و بایننس اسمارت چین پشتیبانی می‌کند و می‌توان ۴ والت مختلف را به این DEX Aggregator متصل کرد. پشتیبانی پروتکل اوریجین از والت‌های سخت‌افزاری Ledger و Trezor از مزیت‌های آن است که امنیت تراکنش‌ها را بسیار بالاتر می‌برد.

توکن حاکمیتی این صرافی ORN است که دارندگان آن می‌توانند در تصمیمات حاکمیتی پروژه شرکیت باشند. امکان استیکینگ و ماینینگ لیکوئیدیتی نیز با این توکن وجود دارد.

۵- DEX Aggregator اسلینگ شات

صرافی Slingshot

اسلینگ شات (Slingshot) که قبلا DEX.AG نام داشت، در سال ۲۰۱۸ توسعه یافته است. این صرافی در آن زمان از هفت صرافی غیر متمرکز اصلی شامل یونی سواپ، کایبر (Kyber) و DDEX پشتیبانی می‌کرد.

این صرافی غیر متمرکز تجمیع کننده نقدینگی پس از میلیون‌ها دلار سرمایه‌گذاری، در نوامبر ۲۰۲۰ برندسازی مجدد انجام داد و نام آن به اسلینگ شات تغییر کرد. این DEX Aggregator بر بستر بلاک چین‌های اتریوم، پلیگان و آربیتریوم کار می‌کند و لیست صرافی غیر متمرکز تحت پشتیبانی آن به ۳۲۶ صرافی می‌رسد.

Slingshot به دلیل سادگی نسبی و قابلیت‌های پیشرفته، از محبوب‌ترین صرافی‌های غیر متمرکز در میان تریدرهای باتجربه ارز دیجیتال است. حجم معاملات روزانه این صرافی به بیش از ۵۰۰ میلیون دلار می‌رسد که گویای محبوبیت بالای آن است.

البته، اسلینگ شات به ددلیل رابط کاربری نسبتا پیچیده و فقدان ویژگی‌هایی مثل سوالات پرتکرار، دستورالعمل‌های استفاده و مستندات، به معامله‌گران تازه‌کار توصیه نمی‌شود. این صرافی چیزی حدود ۱۹ هزار دنبال‌کننده در توئیتر دارد.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  اتمیک سواپ چیست؟ معرفی AtomicSwap

۶- صرافی تجمیع کننده نقدینگی Matcha

صرافی matcha

آخرین مورد از صرافی‌های تجمیع کننده نقدینگی که در این مقاله به شما معرفی می‌کنیم Matcha نام دارد. این صرافی که از بلاک چین‌های بایننس اسمارت چین، اتریوم و پلیگان پشتیبانی می‌کند و ۵۰ صرافی غیر متمرکز را تحت پوشش دارد، در سال ۲۰۲۰ تأسیس شده و با حجم معاملات روزانه ۱۵۰ میلیون دلار، یکی از بهترین صرافی های غیر متمرکز تجمیع کننده نقدینگی است.

Matcha که حدود ۴۰ هزار دنبال‌کننده در توئیتر دارد، روی شفافیت، کارمزدهای پایین، ثبت سفارش هوشمند و دسترسی ساده‌تر، متمرکز است. این DEX Aggregator به لطف شراکت جدیدش با MoonPay از پرداخت ارزهای فیات (دلار، یورو و …) پشتیبانی می‌کند. در واقع، Matcha اولین صرافی غیر متمرکزی است که امکان خرید ارزهای دیجیتال با پرداخت ارزهای فیات را فراهم می‌آورد.

شرکت 0xLabs این صرافی غیر متمرکز تجمیع کننده نقدینگی بسیار امن را توسعه داده است. Matcha از قراردادهای هوشمند 0x v4 استفاده می‌کند. این صرافی نیز همانند 1Inch، کارمزدی برای خرید و فروش توکن‌ها از کاربران نمی‌گیرد. البته، شما باید کارمزد گس شبکه و کارمزد صرافی غیر متمرکز را در نظر بگیرید.

سوالات متداول

۱- صرافی غیر متمرکز تجمیع کننده نقدینگی (DEX Aggregator) چیست؟

صرافی غیر متمرکز تجمیع کننده نقدینگی یا DEX Aggregator، پلتفرمی است که لیکوئیدیتی لازم برای انجام سواپ‌های ارزهای دیجیتال را از تعداد زیادی صرافی غیر متمرکز DEX تأمین می‌کند. در واقع، با مراجعه به پلتفرم هر DEX Aggregator، به لیکوئیدیتی تعداد زیادی صرافی غیر متمرکز دسترسی دارید.

۲- بهترین صرافی غیر متمرکز تجمیع کننده نقدینگی کدام است؟

بهترین صرافی غیر متمرکز تجمیع کننده نقدینگی، بدون شک 1Inch Exchange است. این صرافی، امکان معامله رمرارزها با پایین‌ترین قیمت و حداقل اسلیپاژ را فراهم می‌آورد و با دسترسی به صرافی‌های غیر متمرکز بسیار زیاد، نزدیک به ۲۵۰۰ جفت ارز برای سواپ کردن دارد.

۳- چرا از صرافی های غیر متمرکز تجمیع کننده نقدینگی استفاده کنیم؟

با مراجعه به پلتفرم هر DEX Aggregator، به لیکوئیدیتی تعداد زیادی صرافی غیر متمرکز دسترسی دارید و بنابراین، می‌توانید ارزهای دیجیتال را با کمترین قیمت، پایین‌ترین اسلیپاژ و کمترین کارمزدها معامله کنید.

۴- آیا صرافی های غیر متمرکز تجمیع کننده نقدینگی به صرافی های متمرکز نیز وصل هستند؟

بعضی از بهترین صرافی های غیر متمرکز تجمیع کننده نقدینگی مثل پروتکل اوریجین، علاوه بر صرافی‌های غیر متمرکز متعدد، به صرافی‌های متمرکز مثل بایننس نیز وصل هستند.

۵- کدام صرافی غیر متمرکز تجیمع کننده نقدینگی از ارزهای فیات پشتیبانی می کند؟

یکی از بهترین صرافی های غیر متمرکز تأمین کننده نقدینگی به نام Matcha از ارزهای فیات نیز پشتیبانی می‌کند و بنابراین، امکان خرید ارزهای دیجیتال در این صرافی در ازای پرداخت دلار، یورو و دیگر پول‌های رایج نیز وجود دارد.

جمع بندی

یکی از مهم‌ترین مشکلات صرافی‌های غیر متمرکز، تأمین لیکوئیدیتی لازم است. کمبود لیکوئیدتی در این صرافی‌ها، سبب افزایش قیمت رمزارزها، افزایش اسلیپاژ و افزایش کارمزد تراکنش‌ها در این صرافی‌ها می‌شود. به همین دلیل، پلتفرم‌هایی تحت عنوان صرافی غیر متمرکز تجمیع کننده نقدینگی یا DEX Aggregator برای تأمین لیکوئیدیتی مورد نیاز تریدرهای ارزهای دیجیتال، توسعه یافته‌اند.

هر DEX Aggregator، لیکوئیدیتی تعداد زیادی صرافی غیر متمرکز و (بعضا متمرکز مثل اوریجین) را یکجا جمع‌آوری می‌کند و بنابراین، تریدهای ارز دیجیتال می‌توانند با استفاده از رابط کاربری آن، معاملات خود را با بهترین قیمت، پایین‌ترین اسلیپاژ و کمترین کارمزد ممکن انجام دهند و نیازی نیست که برای پیدا کردن صرافی دارای چنین شرایطی، کل صرافی‌های موجود در بازار را بررسی و مقایسه کنند.

در این مقاله، بهترین صرافی های غیر متمرکز تجمیع کننده نقدینگی در دنیای دیفای را به شما معرفی کردیم. همانطور که دیدید، صرافی 1Inch با اختلاف قابل توجه نسبت به بقیه، بهترین DEX Aggregator محسوب می‌شود اما صرافی‌هایی مثل اوریجین (با قابلیت اتصال به صرافی‌های متمرکز) و Matcha (با قابلیت پشتیبانی از ارزهای فیات) نیز ویژگی‌های منحصر به فردی دارند.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.