بازی های NFT معروف : کسب درآمد از بازی

DAMOND
بازی های NFT

از زمان معرفی توکن‌های غیر قابل معاوضه یا همان توکن‌های NFT تاکنون، بارها و بارها ثابت شده است که این توکن‌ها قابلیت تغییر دنیای بازی‌های ویدئویی را دارند. ظهور بازی های NFT نوید یک نظام جدید و هیجان‌انگیز را می‌دهد. جایی که در آن بازیکنان نقش‌های بسیار مهم‌تری را در اقتصاد بازی ایفا کرده و در این پروسه پاداش‌های شایسته و درخوری دریافت می‌کنند.

امروزه یک الگوی بازی‌سازی شروع به شکل‌گیری کرده که در آن توسعه‌دهندگان بیش از پیش برای ساخت بازی‌های کامپیوتری از فناوری بلاک‌چین استفاده کرده و تجربه متفاوت‌تری را برای کاربران خود رقم می‌زنند. احتمالاً تا الان سؤالاتی همچون بازی NFT چیست؟ کدام بازی‌ها جز برترین بازی های NFT هستند؟ آیا بازی جهت دریافت NFT رایگان وجود دارد یا تمام بازی‌ها پولی هستند؟ در ذهن شما ایجاد شده است.

در ادامه این مطلب قصد داریم به تمام این سؤالات پاسخ داده و برخی از برترین و جدیدترین بازی های NFT موجود در سال 2022 را معرفی کنیم. اما قبل از هر چیزی بهتر است خود NFT را زیر ذره‌بین ببریم.

توکن غیر قابل معاوضه یا NFT چیست؟

NFT بازی های NFT

توکن غیر قابل معاوضه یا Non-Fungible Token (NFT) نوعی توکن رمزنگاری شده منحصربه‌فرد و غیر قابل مبادله بوده و در یک دفتر کل دیجیتال ذخیره می‌شود. این توکن با استفاده از تکنولوژی بلاک‌چین، دارایی دیجیتالی غیر قابل تکثیر ایجاد می‌کند.

توکن‌های غیر قابل معاوضه با توکن‌های قابل معاوضه مانند رمز ارزهای معروفی همچون بیت‌کوین تفاوت دارند؛ شما می‌توانید یک بیت‌کوین را با بیت‌کوین دیگر بدون افت قیمت تعویض کنید اما دو توکن NFT از نظر ارزش با یکدیگر برابر نبوده و با هم قابل تعویض نیستند. در دنیای واقعی مشابه این موضوع در مورد آثار هنری، سنگ‌های قیمتی و موارد این‌چنینی نیز دیده می‌شود.

NFTها اغلب بر روی بستر اتریوم و با استاندارد ERC-721 و یا پروتکل BEP-721 بایننس اسمارت چین ساخته می‌شوند. اما چیزی که باعث ارزشمند شدن توکن‌های NFT می‌شود کمیاب بودن، تقسیم نشدن، منحصربه‌فرد بودن، قابل انتقال بودن، اصالت داشتن و حفظ کردن حق مالکیت در آنها، است. از NFT برای راه‌اندازی بازی بلاک‌چین، تشخیص هویت و مقابله با جعل هویت، آثار کلکسیونی استفاده می‌شود.

ارزشمندی NFTها چرا و چگونه؟

در یک سال گذشته توکن‌های غیرمثلی یا NFT جنجال بسیاری در بازار ارزهای دیجیتال به وجود آورده‌اند. بسیاری از افراد علت ارزشمندی NFTها را نمی‌دانند و هنوز درک نمی‌کنند که چرا یک نقاشی دیجیتال که شاید حتی خیلی هم هنری نباشد، باید چند صد هزار دلار قیمت داشته باشد.

مردم در تابستان ۲۰۲۱ بیشتر از ۱.۲ میلیارد دلار برای خرید توکن‌های NFT هزینه کردند. این یعنی توکن‌های غیرمثلی نوع جدیدی از دارایی‌های دیجیتال هستند و برای همیشه در بازار باقی خواهند ماند! قیمت بالای این دارایی‌ها افراد بسیاری را تحریک می‌کند تا آن‌ها را بخرند، اما از آنجایی که نمی‌دانند ارزش آن‌ها از کجا نشأت می‌گیرد، در این باره مردد هستند.

در این مقاله ارزشمندی NFTها چرا و چگونه؟ درباره علت ارزشمندی NFT‌ها صحبت می‌کنیم. شاید با درک این علت‌ها شما هم ممکن است متقاعد شوید و بخشی از سرمایه خود را برای خرید این دارایی‌های دیجیتال صرف کنید.

بازی‌ Play-to-Earn در NFT چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

در یک بازی NFT طراحی‌های معمول در بازی‌های کامپیوتری با مکانیزم‌های غیرمتعارف ترکیب شده و این موضوع سبب می‌شود تا بازیکنان کنترل بیشتری بر دارایی‌های درون بازی مانند شخصیت‌ها، سلاح‌ها، سرزمین‌های مجازی و موارد این‌چنینی داشته باشند.

این امر با راه‌اندازی و اجرای بازی‌ها بر روی بلاک‌چین و تثبیت آنها با اقتصادهای مبتنی بر دارایی دیجیتالی امکان‌پذیر شده است. اکثر این دارایی‌های دیجیتالی توکن‌های NFT هستند چرا که این توکن‌های قابل تشخیص و غیر قابل دستکاری هستند.

علاوه بر این، بکارگیری استانداردهای توکن NFT به سازندگان بازی در بستر بلاک‌چین این امکان را می‌دهد تا بتوانند کمیاب و منحصربه‌فرد بودن برخی آیتم‌های درون بازی را حفظ کنند. به همین دلیل است که ارزش برخی از دارایی‌های موجود در بازی بلاک‌چین گران‌تر از سایر دارایی‌های موجود در آن بازی در نظر گرفته می‌شود. با وجود این سیستم، بازیکنان بر اساس 3 استراتژی اصلی می‌توانند ادعای مالکیت دارایی‌های موجود در بازی‌ را مطرح کنند. این سه استراتژی عبارتند از:

  • ساخت شخصیت‌های جدید یا پرورش آنها
  • خرید آیتم‌های دیجیتالی در بازارهای بومی یا بازارهای شخص ثالث
  • باز کردن قفل و بدست‌آوردن آیتم‌های جدید بازی
مطلب پیشنهادی  ریون کوین چیست؟ ۴ تفاوت روین کوین با بیت کوین

با انتخاب هر یک از استراتژی‌های بالا در بازی، حق مالکیت انحصاری روی آنها برای شما در نظر گرفته می‌شود. در واقع، این امکان برای شما فراهم است که هر یک از موارد بدست آمده را توزیع کرده و یا به فروش برسانید؛ و در نهایت پول حاصل از چنین معاملات را به جیب بزنید. به همین دلیل این سبک بازی در بستر بلاک‌چین را بازی کن و درآمد کسب کن یا Play-to-earn نام‌گذاری کرده‌اند.

برترین بازی‌ های NFT سال 2022

مانند تمام بخش‌های نوظهور، برخی از بازی‌های بلاکچینی به عنوان برجسته‌ترین بخش دنیای بازی های NFT  شناخته می‌شوند. این بازی‌ها در خط مقدم در بستر بلاک‌چین قرار گرفته‌ و با موفقیت NFTها را با مضامین محبوب بازی‌های کامپیوتری ادغام کرده‌اند.

به این ترتیب، بازیکنان می‌توانند برخی از ژانرهای گیمینگ مورد علاقه خود را بازی کرده و در کنار سرگرمی و بازی درگیر بازار سودآور NFT شوند. اما قبل از ورود به دنیای بازی‌های بلاکچینی بهتر است به سؤال برترین بازی NFT چیست؟ پاسخ دهیم. به این ترتیب در لیست زیر برخی از بازی‌هایی که در این دسته‌بندی قرار می‌گیرند، معرفی شده‌اند.

معرفی بازی اکسی اینفینیتی (Axie Infinity)

اکسی اینفینیتی از بازی های NFT

بازی اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) یک بازی مبتنی بر اتریوم بوده و در ساخت و طراحی آن تا حد زیادی از بازی Pokemon الهام گرفته شده است. در ساخت این بازی با اضافه شدن پیچ و تاب‌ها در بستر بلاک‌چین، محصول نهایی هیجان‌انگیزی ارائه شده است. در بازی اکسی اینفینیتی بازیکنان حیوانات خانگی دیجیتالی مبتنی بر NFT به نام اکسی (Axie) را برای مبارزه با سایر بازیکنان پرورش داده و جمع‌آوری می‌کنند.

هر اکسی در بازی اثر ژنتیکی منحصربه‌فردی داشته و نقاط قوت و ضعف آنها به فرزندانشان منتقل می‌شود. همانطور که احتمالاً حدس می‌زنید این حیوانات خانگی دیجیتالی در بازارهای NFT اتریوم قابل معامله بوده و قیمت آنها به کمیاب بودن و ویژگی‌های منحصربه‌فرد آنها بستگی دارد.

برای شروع بازی، باید 3 اکسی خریداری کنید. پس از آن می‌توانید حالت‌های مختلف بازی یعنی مبارزه بازیکن در برابر بازیکن (PVP) و حالت ماجراجویی را انتخاب کرده و سپس با بازی کردن توکن ERC20 پلتفرم یعنی Smooth Love Potion یا SLP را به عنوان جایزه دریافت می‌کنید.

در صورتی که مایل باشید اکسی جدیدی را پرورش دهید لازم است هر دفعه مقدار مشخصی از توکن SLP را پرداخت کنید. این توکن در برخی از صرافی‌های ارز دیجیتال قابل خرید و فروش هستند. دیگر توکن بومی ERC20، این بازی توکن Axis Infinity Shard یا AXS بوده و به عنوان توکن حاکمیتی و استیکینگ این پلتفرم عمل می‌کند.

معرفی بازی گادز آنچیند (Gods Unchained)

Gods Unchained بازی بلاکچینی

گادز آنچیند (Gods Unchained) یک از بازی های رایگان NFT بوده و در آن از عناصر NFT در ژانر بازی‌های تجارت کارتی که اغلب بازیکنان با آن آشنایی دارند، استفاده شده است. بازیکنان با خرید از بازیکنان دیگر یا برنده شدن در مسابقات کارت‌ها را جمع‌آوری می‌کنند. در این بازی در مسابقه با سایر بازیکنان کیفیت کارت‌ها و سطح مهارت بازی بازیکنان برنده را تعیین می‌کند.

بیش از هر چیزی نکته مهم مهارت و استراتژی بازیکنان است. و به همین دلیل بازی از یک حالت رتبه‌بندی استفاده می‌کند که در آن بازیکنان با رتبه یکسان با هم تطبیق داده می‌شوند. در صورت برنده شدن در مسابقات گیم‌پلی باعث می‌شوید که زندگی (Life) حریف قبل از زندگی شما در بازی به پایان برسد.

برای هر برد، امتیازی با عنوان امتیاز تجربه دریافت می‌کند، به محض پر شدن نوار Experience به رتبه یا سطح بعدی رفته و با دریافت بسته جدیدی از کارت‌ها می‌توانید آنها را به مجموعه کارت‌های خود اضافه کنید.

توجه داشته باشید که هر کارت توسط یک توکن erc-721 پشتیبانی شده و شما می‌توانید آنها را در بازار بومی پلتفرم یا بازار آزاد معامله کنید. بازیکنانی که قصد دارند کارت‌ خود را در اکوسیستم بازی به فروش برسانند، به عنوان پرداخت، GODS یعنی رمز ارز بومی پلتفرم را دریافت خواهند کرد. طبق اعلام توسعه‌دهندگان این توکن در تاریخ 23 نوامبر 2021 منتشر خواهد شد؛ بنابراین پیش از خرید و فروش توکنی با این نام از انتشار رسمی GODS توسط تیم توسعه مطمئن شوید.

مطلب پیشنهادی  توکن بث چیست؟ + نحوه استفاده از BETH

معرفی بازی بلاکچینی اسپلینتر لندز (Splinterlands)

Splinterlands بازی کریپتویی

مانند بازی Gods Unchained، اسپلینتر لندز (Splinterlands) نیز یکی از  بازی های NFT کارتی قابل ترید بوده و به کاربران این امکان را می‌دهد تا در حین بازی درآمد کسب کنند. به این معنا که پس از برنده شدن در مسابقات کارت، جوایزی بدست خواهید آورد.

برای شروع بازی اسپلینتر لندز، باید ابتدا یک بسته کارت شروع بخرید، سپس حساب Steem ایجاد کرده و در نهایت از کارت‌های خریداری شده رونمایی کنید. در برخی از موارد، اگر خوش شانس باشید احتمالاً کارت‌های کمیاب را در میان اولین مجموعه کارت‌های خریداری شده خود خواهید دید. در صورتی که چندین عدد از یک نوع کارت داشتید؛ می‌توانید آنها را با یکدیگر ترکیب کرده و قدرتشان را افزایش دهید؛ و یا اینکه یکی از کارت‌های تکراری را در ازای ارزهای دیجیتال بفروشید.

پس از آنکه با کارت‌های خود آشنا شدید، می‌توانید به مبارزه با سایر بازیکنان یا شرکت در ماموریت‌ها بپردازید. مهارت و نتیجه فعالیت‌های شما در بازی تعیین کننده موفقیت و کسب کارت‌های بیشتر خواهد بود.

معرفی بازی سندباکس (The Sandbox 3D)

سندباکس از بازی های NFT

سندباکس (The Sandbox 3D) یک متاورس گیمینگ مبتنی بر واکسل (VOXEL)، و یکی از فعال‌ترین پلتفرم‌های بازی NFT است؛ جایی که بازیکنان می‌‎توانند در آن دارایی‌های مجازی ساخته و معامله کنند. در این بازی، بازیکنان می‌توانند دارایی‌ها را دستکاری کرده و آن را به صورت پول درآورند. به این بازی می‌توان به عنوان تکرار بلاکچینی بازی‌های محبوبی همچون ماینکرفت (Minecraft ) و روبلاکس (Roblox) نگاه کرد.

سندباکس ابزارهایی را برای ایجاد و متحرک‌سازی اشیا، و متعاقبا فروش آنها در بازارها ارائه می‌دهند. علاوه بر این، بازیکنان می‌توانند بازی‌های سفارشی شده را در این پلتفرم ایجاد کرده و بازی کنند. سندباکس یک توکن ERC-20 به نام SAND را به عنوان توکن بومی متاورس خود معرفی کرده که در نتیجه بازیکنان می‌توانند آیتم‌های درون بازی را با این توکن در بازار پلتفرم خریداری کنند.

علاوه بر توکن SAND، توکن دیگری نام LAND نیز در این بازی وجود دارد؛ این دو توکن‌های NFT و تا حد زیادی از ارزشمندترین و پرطرفدارترین دارایی‌های دیجیتالی در بازی Sandbox هستند. به عنوان مثال، تنها در ماه آوریل 2021 رکورد 8.5 میلیون دلاری فروش توکن LAND به ثبت رسیده است.

معرفی بازی ایلین ورلدز (Alien Worlds)

پنجمین بازی در بستر بلاکچین که در این لیست قرار می‌گیرد،  ایلین ورلدز (Alien Worlds) نام دارد. این بازی یک متاورس NFT دیفای بوده و رقابت اقتصادی و همکاری بازیکنانی که در تلاش برای کشف سیارات دیگر هستند را  شبیه‌سازی می‌کند. این امر با ایجاد انگیزه در بازیکنان برای بدست آوردن تریلیوم  (TLM)محقق می‌شود. بازیکنان برای کنترل سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز رقابتی (Planet DAOs) و دسترسی به گیم‌پلی اضافی بازی به این توکن نیاز خواهند داشت.

در متاورس بازی Alien Worlds، بازیکنان می‌توانند برای استخراج TLM، شرکت در مبارزات و انجام ماموریت‌های دورن بازی، NFT بدست آورند. همچنین کاربران می‌توانند بر اساس استراتژی‌های خود، NFT هایی را که به بهترین وجه با گیم‌پلی آنها سازگار هستند، خریداری کرده و مونتاژ کنند.

علاوه بر موارد بالا، این امکان برای بازیکنان فراهم شده تا با انتخاب اعضای شورای شش سیاره DAO، در حاکمیت شرکت کرده و به طور مستقیم بر مسیر بازی تاثیرگذار باشند.

معرفی بازی بتل ریسرز (Battle Racers)

Battle Racers

همانطور که از نام این بازی مشخص است، در طراحی بازی بتل ریسرز (Battle Racers) از بازی‌های محبوبی همچون سوپر ماریو (Super Mario) و اف زیرو (F-Zero) الهام گرفته شده است. ایده کلی این بازی این است که بازیکنان با ترکیب سلاح‌ها و قطعات مختلف، ماشین‌های قدرتمندی بسازند. شما می‌توانید ماشین‌هایی که برنده شده یا پاداش گرفته‌اید را به عنوان NFTها در بلاک‌چین ثبت کرده و متعاقبا آنها را در ازای ارز دیجیتال در بازار معاملاتی اوپن سی (OpenSea) بفروشید.

در این بازی هر بازیکن با بهره‌گیری از مهارت‌ها و آمارهای مختلف به دنبال ایجاد ماشین‌ نهایی (Ultimate car) است. شما می‌توانید برای داشتن عملکرد بهتر و کسب پیروزی از میان کنترل و سرعت یا دفاع و قدرت شلیک، مناسب‌ترین مورد را انتخاب کنید. در حال حاضر این امکان فراهم است که در دیسنترالند که به خودی خود یک دنیای مجازی مبتنی بر بلاک‌چین است بازی در بستر بلاکچین Battle Racers را انجام دهید.

معرفی جدیدترین بازی‌های بلاکچینی

مواردی که در بالا معرفی‌ شدند برترین و پرطرفدارترین بازی های NFT حال و حاضر بودند. در این بخش تصمیم داریم تا جدیدترین بازی‌های  NFT و مبتنی بر بلاکچین را بررسی کنیم.

معرفی بازی گیلد آو گاردینز (Guild of Guardians)

Guild of Guardians یکی از نخستین بازی های NFT در ژانر نقش‌آفرینی (Role-playing) با تم فانتزی است. ساخت تیمی از قهرمانان، تکمیل ماموریت‌ها در سیاه چال‌ها و به دست آوردن منابع بازی سه بخش اصلی گیم‌پلی این بازی را تشکیل می‌دهند. مانند سایر بازی‌ها در صورت جمع‌آوری منابع، بازیکنان امکان ساخت آیتم‌های درون بازی را خواهند داشت. علاوه بر این امکان تبدیل این منابع برای کسب سود وجود دارد.

مطلب پیشنهادی  21 میلیون بیت کوین وجود دارد! چرا؟ و آیا این مقدار قابل افزایش است؟

با این حال، همانطور که از نام Guild of Guardians پیداست، در این بازی به شدت بر اهمیت ایجاد انجمن‌ها (Guild) تمرکز شده است. Guardianها برای رقابت در چالش‌های درون بازی با یکدیگر متحد شده و تیم تشکیل می‌دهند و در عوض رمز ارز بومی بازی یعنی GEM را بدست می‌آورند.

علاوه بر اینها، توسعه‌دهندگان بازی قصد دارند بدون وارد شدن ضرر و زیان به سایر بازیکنان مدل این بازی را به صورت بازی‌های Play-to-earn طراحی کنند. در گیم پلی این بازی هیچ بخشی برای PVP یا مبارزه بازیکنان علیه بازیکنان در نظر گرفته نشده است. از همین جهت کاربران برای شکست دادن سایر بازیکنان نیازی به خرج کردن پول ندارند.

در حال حاضر بازی Guild of Guardians در حال توسعه بوده و NFTهای بنیانگذار در حال فروش هستند اما عرضه نرم‌افزاری بازی برای سه ماه دوم سال 2022 برنامه‌ریزی شده است. با وجود حامیان بزرگ، احتمالاً Guild of Guardians یک بازی بلاک‌چینی جذاب خواهد بود.

معرفی بازی گلد فیور (Gold Fever)

بازی گلد فیور (Gold Fever) یک بازی نقش آفرینی با تم جنگلی است که در آن بازیکنان شخصیت‌ها را انتخاب کرده و با پیشی گرفتن از سایر بازیکنان سعی در استخراج طلا دارند. طلا در Gold Fever به فرم توکن بومی بازی یعنی NGL استخراج می‌شود.

همچنین بازیکنان به جمع‌آوری آیتم‌های محدود مبتنی بر NFT مانند لباس‌ها، سلاح‌ها و سایر منابع می‌پردازند. شما می‌توانید هر یک از شخصیت‌های اصلی بازی را انتخاب کرده و نقش خود را در شکل گیری اقتصاد طلایی بازی ایفا کنید.

توجه داشته باشید که آیتم‌های موجود در بازی در بازارها قابل معامله هستند. بنابراین، می‌توانید در ازای بدست آوردن رمز ارز NGL، آن را در صرافی‌های رمزنگاری شده و یا معاملات کلکسیونی بازارهای NFT در ازای فیات یا سایر رمز ارزها به فروش برسانید.

معرفی بازی نئون دیستریکت (Neon District)

مانند دو بازی قبلی بازی نئون دیستریکت (Neon District) نیز یک بازی نقش آفرینی است. این بازی به بازیکنان این امکان را می‌دهد تا شخصیت‌ها، چرخ‌دنده‌ها و صنایع دستی را جمع‌آوری کنند. مانند تمام بازی‌هایی که در این لیست و لیست قبلی به آنها اشاره شد، شخصیت‌ها و آیتم‌های موجود در این بازی نیز NFT هستند.

بنابراین، تمام آیتم‌هایی که بازیکنان در Neon District موفق به پیدا کردن آنها می‌‌شوند، کلکسیون‌های دیجیتالی هستند که بر روی بلاک‌چین پشتیبانی می‌شوند. بازیکنان این حق را دارند که دارایی‌هایی بدست آمده یا خریداری شده در بازی را به سایر بازیکنان فروخته و درآمد کسب کنند.

هدف بازیکنان Neon District این است که بازیکنان یک تیم تشکیل داده و در ماموریت‌های لحظه‌ای بازی با سایر بازیکنان رقابت کنند. این مورد در حالت‌های مختلف بازی به ویژه یکی از حالت‌های رقابتی چند نفره بازی به نام Neon Pizza دیده می‌شوند. حالت Neon Pizza با قرار دادن بازیکنان در مقابل یکدیگر به آنها این امکان را می‌دهد تا شانس کسب توکن بومی پلتفرم یعنی Neon، چرخ‌دنده‌ها و قطعات را داشته باشند.

تمام کاری که باید انجام دهید این است که کاراکترهای خود را برای غذا دادن به شهروندان گرسنه در قالب تیم تحویل‌ پیتزا به خانه‌ها ارسال کنید. همچنین می‌توانید یک استراتژی شرورانه را در پیش گرفته و با کمین کردن برای تیم تحویل پیتزای سایر بازیکنان، درآمدهای آنها را بدزدید.

درآمدهای درون بازی به صورت توکن Neon بوده و می‌توانید از آن برای خرید شخصیت‌ها، سلاحها، قطعات، زره‌ها، آبمیوه و سایر آیتم‌های درون بازی که برای ارتقا شخصیت‌ها نیاز هستند، استفاده کنید.

سخن نهایی

با توجه به لیست برترین بازی‌های بلاکچینی متوجه می‌شویم که در طراحی و ساخت بازی های NFT از ژانرهای محبوب بازی‌های کامپیوتری استفاده شده است. این ژانرها برای ترکیب با تکنولوژی بلاکچینی و به ویژه ایجاد عناصر کمیاب و منحصربه‌فرد در این بازی‌ها، ایده‌آل هستند.

انجام بازی های NFT چندان سخت نبوده و به طور کلی با وجود جوایز بسیار لذت بخش و مفرح هستند. به عنوان مثال، در بازی اکسی اینفینیتی برخی از بازیکنان موفق به کسب درآمد مناسبی شده‌اند.

در این مقاله سعی بر این بود تا بهترین و پرطرفدارترین بازی های NFT مبتنی بر بلاکچین را به شما عزیزان معرفی کنیم. امیدواریم از این مقاله نهایت استفاده را برده باشید.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.