داموندمگ

بهترین کوین ها برای استیک کدامند؟‌ معرفی ۱۸ کوین برتر

DAMOND
بهترین کوین‌ها برای استیک

در میان انواع روش‌های سرمایه‌گذاری در صنعت ارزهای دیجیتال، استیک کردن کوین، یکی از بهترین و سودآورترین متدهای بلندمدت سرمایه‌گذاری و کسب سود غیرفعال برای کاربران حرفه‌ای و مبتدی است. استیکینگ نیز مانند روش‌های سرمایه‌گذاری سنتی، به شما این امکان را می‌دهد تا در ازای سپرده‌گذاری ارزهای دیجیتال خود، پاداش دریافت کنید. به این ترتیب این پروسه سبب رشد و افزایش ارزش دارایی‌های شما خواهد شد. ما در این مطلب به دنبال همین هستم و قصد داریم بهترین کوین ها برای استیک را معرفی کنیم.
در واقع استیک کردن ارز دیجیتال و کسب سود از این طریق، تنها در بلاک چین‌هایی که از الگوریتم Proof of Stake استفاده می‌کنند، امکان‌پذیر است. همچنین از آنجایی که هر یک از بلاک چین‌ها برنامه استیکینگ و سود متفاوتی را برای استیک‌کنندگان در نظر می‌گیرند، این سوال مطرح می‌شود که کدام کوین ها برای استیک کردن گزینه بهتری هستند؟ در ادامه این مطلب مجله صرافی داموند به معرفی بهترین کوین ها برای استیک می‌پردازیم.

بهترین کوین‌ها برای استیک

استیک کردن ارز دیجیتال به چه معناست؟

قبل از بررسی و معرفی بهترین کوین ها برای استیک، بهتر است ابتدا به یک تعریف دقیق و ساده از مفهوم استیکینگ برسیم. استیک کردن فرایندی است که طی آن دارندگان ارز دیجیتال بومی یک بلاک چین، مقداری از توکن‌هایشان را در شبکه قفل می‌کنند و در ازای آن پاداش دریافت می‌کنند. استیکینگ با هدف حفظ امنیت، تداوم و یکپارچگی شبکه انجام می‌شود. مدت زمان استیکینگ، حداقل میزان کوین، میزان سود و سایر شرایط استیکینگ در بلاک چین‌های مختلف، متفاوت است.

نحوه عملکرد استیک کردن ارز دیجیتال

در بلاک چین‌هایی که از الگوریتم اثبات سهام استفاده می‌کنند، استیکینگ روشی برای تایید تراکنش‌ها و اضافه کردن بلاک جدید به زنجیره بلاک‌های قبلی است. براساس این الگوریتم، ابتدا شرکت‌کنندگان کوین های خود را در پروتکل شبکه قفل می‌کنند. سپس پروتکل، از میان این شرکت‌کنندگان، گره‌های اعتبارسنجی‌ شبکه را مشخص می‌کند. در نهایت نیز گره‌های منتخب وظیفه تایید تراکنش‌ها و ساخت بلاک‌های جدید را برعهده دارند. به این ترتیب، شرکت‌کنندگانی که تعداد کوین‌‌های بیشتری را در اختیار شبکه قرار داده باشند، شانس بیشتری برای انتخاب شدن به عنوان گره اعتبارسنج خواهند داشت.

هر بار که یک بلاک جدید به زنجیره بلاک‌ها اضافه می‌شود،کوین های جدیدی از ارز دیجیتال شبکه مینت شده و به‌عنوان پاداشی در ازای اعتبارسنجی آن بلاک، در میان گره‌های اعتبارسنج توزیع می‌شوند. معمولا، پاداش اعتبارسنجی، همان توکن بومی بلاکچین است که شرکت‌کنندگان در شبکه استیک می‌کنند.

مزایای شرکت در برنامه‌های استیکینگ ارزهای دیجیتال

  • برخلاف استخراج ارزهای دیجیتال، استیک کردن به تجهیزات پیشرفته و مصرف بالای برق نیاز ندارد.
  • در این روش، سرمایه‌گذار مقدار مشخصی سود بدست خواهد آورد.
  • استیک کردن ارز دیجیتال برخلاف استخراج خطر کمتری برای محیط زیست دارد.
  • استیکینگ مستقیما سبب بهبود عملکرد و امنیت بلاک چین PoS می‌شود.

 

استیک کردن ارز دیجیتال چیست

 

استیک ارز دیجیتال چه ریسک‌هایی دارد؟

استیک کردن کریپتو در اکثر مواقع می‌تواند بازدهی بالاتر از حد میانگین را برای سرمایه‌گذاران کریپتو ایجاد کند. با این حال، مانند سایر روش‌های سرمایه‌گذاری، استیکینگ نیز حتی در بهترین کوین ها برای استیک، با ریسک‌ و خطراتی همراه است. بهتر است قبل از شروع، در خصوص خطرات احتمالی این نوع سرمایه‌گذاری آگاهی کاملی داشته باشید.

ریسک تغییرات بازار در استیک کردن کوین

مسلما بزرگترین ریسکی که سرمایه‌گذاران و استیک کنندگان انواع کوین با آن مواجه هستند، تغییرات و حرکات نامطلوب قیمت ارز دیجیتال استیک شده، است. به عنوان مثال، فرض کنید با استیک کردن یک ارز دیجیتال خاص، سالانه سود 15 درصدی دریافت می‌کنید، اما به دلیل افت 50 درصدی قیمت این ارز دیجیتال در طول سال، دارایی شما در ضرر بوده و سود به دست آمده ارزشی نخواهد داشت.

به طور کلی انتخاب یک ارز دیجیتال برای استیک کردن، باید با دقت بسیار بالایی انجام شود. صرفا زیاد بودن درصد سود استیک به معنای بهتر بودن کوین برای استیک نیست، چراکه پروژه‌های کوچک و اسکم سعی دارند از طریق این ترفند، کاربران بیشتری را به خود جذب کنند. در نتیجه در اکثر مواقع بهترین کوین ها برای استیک آنهایی هستند که مارکت کپ بالایی داشته و لزوما سود بالایی به استیک کنندگان پیشنهاد نمی‌دهند.

ریسک انحلال دارایی در استیک کردن کوین

انحلال دارایی یا به عبارت دیگر عدم نقدشوندگی دارایی قفل شده در شبکه یکی دیگر از خطرات استیک کردن کوین است. در واقع یک سرمایه‌گذاری قابل اعتماد، امکان نقدشوندگی بالایی دارد و سرمایه‌گذار می‌تواند به راحتی داریی خود را به پول نقد و رایج تبدیل کند.

در صورتی که در آلت کوینی که مارکت کپ کوچکی دارد و به‌سختی در صرافی‌های دیجیتالی امکان نقدشوندگی دارد، استیک کنید، ریسک از دست رفتن دارایی شما بسیار بالا می‌رود. چراکه در این موارد ممکن است فروش دارایی، تبدیل بازده سهام به بیت کوین یا استیبل کوین به سختی انجام شود.

ریسک مدت زمان قفل کردن دارایی در استیک کردن کوین

در برخی از کوین هایی که امکان استیک کردن آنها وجود دارد، یک دوره‌ و مدت زمان مشخصی برای قفل کردن داریی در شبکه در نظر گرفته می‌شود. در طی این دوره کاربر به دارایی خود دسترسی نداشته و امکان برداشت آن نیز ندارد. Tron و Cosmos دو مورد از کوین هایی هستند که استیک کردن آنها طی یک مدت زمان مشخص قابل انجام است.

اگر در طی این مدت قیمت دارایی استیک کننده به میزان قابل‌توجهی کاهش پیدا کرده و امکان برداشت و لغو پروسه استیکینگ وجود نداشته باشد، این موضوع بر بازده کلی کاربر تأثیر منفی خواهد گذاشت. انتخاب پروژه‌ای که طی آن دارایی‌ها خارج از یک دوره قفل شدن، قابل استیک باشند، راهی برای کاهش ریسک قفل شدن خواهد بود.

ریسک دوره‌های طولانی اعطای پاداش‌ در استیک کردن کوین

برخی از پروژه‌های استیکینگ بجای پرداخت روزانه پاداش‌ها، دوره‌های پرداخت طولانی مدت سالانه و ماهانه‌‌ دارند، در این موارد کاربر باید ماه‌ها منتظر پرداخت پاداش‌ استیکینگ بماند. در صورتی که قصد دارید تمام سال را استیک کرده و داریی خود را هولد کنید، این موضوع بر میزان سود سالانه شما اثر منفی نخواهد داشت.

اما از آنجایی که دریافت پاداش در دوره‌های زمانی طولاتی می‌تواند بر بازده کلی استیکینگ شما اثر منفی داشته باشد، بهتر است در کوین هایی که پاداش‌های استیکینگ را به صورت روزانه پرداخت می‌کنند، سرمایه‌گذاری کنید.

ریسک اعتبارسنجی در استیک کردن کوین

راه‌اندازی یک گره اعتبار سنجی با هدف استیکینگ یک ارز دیجیتال، مستلزم تسلط بر دانش فنی مروبط به این زمینه است. به این ترتیب با تسلط بر دانش فنی می‌توان از عدم وجود اختلال در فرایند استیکینگ اطمینان پیدا کرد، همچنین برای به حداکثر رساندن بازده استیکینگ، باید گره‌های اعتبارسنجی 100% آپتایم داشته باشند. از طرفی اگر یک گره اعتبارسنج (به اشتباه) اقدام نامناسبی انجام دهد، تمام استیک‌کنندگان از طرف شبکه جریمه هایی را متحمل می‌شوند. این موضوع بر بازده کلی سهام شما تأثیر منفی خواهد داشت. بهترین کوین ها برای استیک هم چنین ریسکی دارند.

مطلب پیشنهادی  رپد بیت کوین wBTC چیست + کاربردهای Wrapped Bitcoin

ریسک استیک ارز دیجیتال

هزینه‌های اعتبارسنجی در استیک کردن کوین

علاوه بر خطرات مربوط به راه‌اندازی یک گره اعتبارسنجی یا استفاده از خدمات یک سرویس شخص ثالث برای استیکینگ، شرکت در این فرایند به خودی خود می‌تواند هزینه‌هایی را به سرمایه‌گذاران تحمیل کند. به عنوان مثال، در صورتی‌که مایل به راه‌اندازی یک گره اعتبارسنج باشید، لازم است هزینه‌های سخت‌افزاری و برق را پرداخت کنید، همچنین در صورت استفاده از خدمات یک سرویس شخص ثالث نیز چند درصد از سود استیکینگ شما به توسعه‌دهندگان سرویس تعلق می‌گیرد.

در نهایت برای کاهش ریسک سرمایه‌گذاری لازم است قبل از شروع استیکینگ این هزینه‌ها را در نظر داشته باشید. چراکه ممکن است هزینه‌های بالا، بازده و سود استیکینگ شما را به طور کل از بین ببرند.

ریسک از بین رفن سرمایه و دزدیده شدن دارایی در استیک کردن کوین

در نهایت یکی دیگر از خطرات استیک کردن کوین و به طور کلی سرمایه‌گذاری در صنعت ارزهای دیجیتال، ریسک مفقود شدن کلید خصوصی کیف پول، هک حساب کاربری و شرکت در پلتفرم‌های اسکم و کلاهبردای است. صرف نظر از اینکه هدف سرمایه‌گذاری شما استیک کردن کوین و یا نگهداری بلند مدت دارایی باشد، استفاده از یک کیف پول دیجیتالی معتبر، بک آپ‌گیری از کلید خصوصی و محافظت از آن، امری واجب و ضروری است.

به همین دلیل توصیه می‌شود بجای استفاده از پلتفرم‌های شخص ثالث، برای شرکت در برنامه‌های استیکینگ از اپلیکیشن‌هایی استفاده کنید که در آنها کلید خصوصی تحت کنترل کاربر باقی می‌مانند.

ریسک های استیک ارز دیجیتال

معرفی بهترین کوین ها برای استیک

استیکینگ ارزهای دیجیتال برای آن گروه از سرمایه‌گذارانی که با اتخاذ یک استراتژی مناسب، قصد کسب درآمد غیرفعال و افزایش بازده سرمایه‌گذاری خود را دارند، گزینه بسیار مناسبی است. انتخاب بهترین کوین برای استیک، نه‌تنها ریسک سرمایه‌گذاری را کاهش می‌دهد، بلکه کمک می‌کند تا سرمایه‌گذار سود مناسبی بدست آورد. در لیست زیر چند مورد از مناسب‌ترین ارزهای دیجیتال  استیکینگ آورده شده است.

معرفی بهترین کوین‌ها برای استیک

استیکینگ ارز دیجیتال BitDAO (BIT)

پروژه رمزنگاری BitDAO توسط دو سرمایه‌گذار نام آشنا یعنی Peter Thiel  و Pantera Capital پشتیبانی می‌شود. حضور این افراد می‌تواند به سرمایه‌گذاران و استیک‌کنندگان این اطمینان خاطر را بدهد که BIT یکی از ارزهای دیجیتال  قابل اعتماد در بازار کریپتو خواهد بود. به عنوان یکی از بزرگترین سازمان‌های مستقل و غیرمتمرکز در سراسر جهان (DAO)؛ BitDAO با هدف دستیابی به چشم‌اندازی از امور مالی باز، اقتصاد غیرمتمرکز و توکنیزه خود، به دنبال پروش فضای DeFi است.

دارندگان توکن BIT با شرکت در رای‌گیری‌های مربوط به پیشنهادات حاکمیتی مانند به روز‌رسانی پروتکل‌های اصلی و سواپ توکن، می‌توانند در آینده BitDAO تاثیرگذار باشند. در صورتی‌که قصد استیکینگ توکن BIT را دارید، می‌توانید برای شروع، عضو Bybit Launchpool شوید. برای اینکار ابتدا در صرافی Bybit ثبت نام کرده و سپس مراحل KYC را سپری کنید. در آخر تنها کافی‌ست، توکن‌های BIT خود را به حساب Bybit Earn منتقل و فرایند استیکینگ را آغاز کنید.

  • پاداش استخر: 000/500/1 BIT
  • بازده سالانه: 77/14 درصد

استیکینگ ارز دیجیتال Tether (USDT)

اگر نگران کاهش ارزش توکن‌های و کوین های استیک شده خود هستید، استیک استیبل کوین گزینه مناسبی برای مقابله با این ریسک است. انتخاب میان انواع استیبل کوین های موجود در بازار نیز به اولویت شخصی سرمایه‌گذار بستگی دارد. از آنجایی‌که حجم معاملات یکی از عوامل تعیین‌کننده در شناخت بهترین کوین برای استیک است، تتر گزینه مناسبی به نظر می‌رسد. علاوه بر این، به دلیل حجم بالای معاملات، تتر از نقدشوندگی بسیار بالایی برخوردار بوده و شما می‌توانید بدون زحمت دارایی خود را با سایر توکن‌های پرسود تعویض کنید. میانگین نرخ سود سالانه استیک این ارز دیجیتال برابر با 3.5 درصد است.

استیک ارز دیجیتال Ethereum 2.0 (ETH)

اتریوم بعد از بیت کوین، بزرگترین و محبوب‌ترین ارز دیجیتال موجود در بازار است و به همین دلیل نیز، در لیست بهترین کوین برای استیک قرار می‌گیرد. در حال حاضر اتریوم مشغول اتمام مراحل انتقال از الگوریتم Proof of Work به الگوریتم Proof of Stake است. با وجود اینکه این فرایند همچنان در حال انجام است، تاکنون بیش از 12 میلیارد دلار ETH در این شبکه استیک شده است. اگر قصد استیکینگ ارز دیجیتال اتریوم را داشته باشید باید فرایند استیکینگ را حداقل با 32 ETH شروع کنید.

استیک ارز دیجیتال اتریوم

قبل از شروع به استیکینگ اتریوم 2.0، به یاد داشته باشید که این شبکه در مرحله “دسترسی اولیه” قرار دارد، این بدان معناست که پلتفرم در مرحله آزمایش بوده و هنوز رسما راه اندازی نشده است. تا زمان راه‌اندازی اتریوم 2.0، تمام کوین های استیک شده از حانب سرمایه‌گذاران در شبکه باقی خواهد ماند. درصد عملکرد سالانه برابر با 5/2 APY است.

استیک ارز دیجیتال Cardano (ADA)

کاردانو یکی از معروف‌ترین ارزهای دیجیتال ی است که از الگوریتم Proof of Stake استفاده می‌کند و تمرکز آن بر افزایش مقایس‌پذیری و پایداری شبکه قرار دارد. این ارز دیجیتال نیز یکی از بهترین کوین ها برای استیک است. از زمان ورود به بازارهای کریپتو، این دارایی دیجیتال عملکرد فوق‌العاده‌‌ای داشته و ارزش آن بیش از 4500 درصد افزایش پیدا کرده است. علاوه بر این، این شبکه با راه‌اندازی تسهیلات مربوط به قراردادهای هوشمند، موقعیت خوبی برای رشد بیشتر در آینده خواهد داشت. در حال حاضر ارائه‌دهندگان بسیاری به شما این امکان را می‌دهند تا با استیک ارز دیجیتال کاردانو، سود کسب کنید. نرخ سود سالانه استیک ارز دیجیتال کاردانو برابر با 5-9 درصد است.

استیک کردن ارز دیجیتال DeFi Coin

DeFi Coin توکن رسمی صرافی غیرمتمرکز DeFi Swap است. از آنجایی که DeFi Coin ارز دیجیتال قابل اعتمادی بوده و پاداش مناسبی به کاربران اعطا می‌کند، در لیست بهترین کوین‌  برای استیک در سال 2022 قرار می‌گیرد. در حال حاضر پلتفرم DeFi Swap  4 دوره مختلف 30 روز، 90 روز، 180 روز یا 365 روزه را برای استیکینگ DeFi Coin ارائه می‌دهد. سود پرداختی در یک دوره استیکینگ 30 روزه از 30٪ APY شروع می‌شود. همچنین می‌توانید با استیک این ارز دیجیتال تا حداکثر 75% APY سود کسب کنید.

استیک ارز دیجیتال Uniswap (UNI)

اگر به دنبال بهترین دیفای کوین، برای استیک کردن هستید، ارز دیجیتال Uniswap گزینه مناسبی برای شما خواهد بود. جالب است بدانید، حدود 25 درصد از تراکنش‌های روزانه شبکه اتریوم مربوط به ارز دیجیتال Uniswap است. در آخرین نسخه یعنی Uniswap V3، هزینه‌های تراکنش در این پروتکل کاهش پیدا کرده است. این امر UNI را به یکی از بهترین ارزهای دیجیتال برای ترید، استیک و سرمایه‌گذاری در سال 2022 تبدیل کرده است.

مطلب پیشنهادی  ایپ کوین چیست؟ ApeCoin با توکن APE

وقتی صحبت از انتخاب بهترین کوین برای استیک کردن به میان باشد، بی‌شک ارز دیجیتال UNI یکی از اولین انتخاب‌های سرمایه‌گذاران در بازار کریپتو است. در حال حاضر با وجود پتانسیل بسیار بالا، این ارز دیجیتال یکی از ارزان قیمت‌ترین ارزهای دیجیتال  بازار در سال 2022 است. با استیک کردن  UNIنه‌تنها می‌توانید در تصمیم‌گیری‌ها شبکه شرکت کنید، بلکه در صورت افزایش قیمت UNI، سود کسب خواهید کرد.

لیست بهترین رمز ارزها برای استیک

استیک کردن ارز دیجیتال Solana (SOL)

Solana، یکی دیگر از ارزهای دیجیتال  دیفای است که با هدف افزایش مقیاس‌پذیری، طراحی و راه‌اندازی شده است. در این بلاک چین، معاملات بسیار سریع و با کارمزد کم انجام می‌شوند، این ویژگی‌ها سبب افزایش اقبال عمومی و بهبود عملکرد سولانا در بازار شده است. کارایی بالای این ارز دیجیتال سبب شده تا قیمت سولانا تنها در طول یک سال از 18 به بیش از 100 دلار افزایش پیدا کند.

اگرچه ارزش Solana مانند بسیاری از ارزهای دیجیتال  موجود در بازار، از ابتدای سال 2022 کاهش داشته است، اما همچنان سولانا یکی از با ارزش‌ترین کوین های موجود در بازار است. با استیک کردن این ارز دیجیتال، با توجه‌به پلتفرمی که انتخابی می‌کنید، می‌توانید انتظار بازده سالانه بین 7 تا 11 درصد را داشته باشید.

استیک کردن ارز دیجیتال Polkadot (DOT)

برخلاف الگوریتم PoS معمولی، بلاک چین Polkadot بر اساس مکانیزم “اثبات سهام نامزد شده” (nominated proof-of-stake) طراحی و اجرا شده است. بر اساس این مکانیزم، نامزدها برای نشان دادن تعهد خود به شبکه، از اعتبارسنج‌های متعدد شبکه پشتیبانی می‌کنند. به این ترتیب در صورتی که فرد از یک اعتبارسنج مخرب پشتیبانی کند، متحمل ضرر خواهد شد.

از آنجایی‌که تبدیل شدن به یک نماینده (delegator ) در بلاک چین Polkadot دست و پاگیر بوده و با شرایط نامطلوبی همراه است، بسیاری از سرمایه‌گذاران استیک کردن در استخرها و یا تبدیل شدن به نامزد را ترجیح می‌دهند. علاوه بر این، پاداش‌های بلاک چین پولکادوت متناسب کار و فعالیت مشارکت کنندگان پرداخت شده و ارتباطی با اندازه داریی استیک شده آنها ندارد. در پلتفرم هایی مانند Crypto.com، می توانید سالانه سودی حدود 14.5% دریافت کنید.

استیک کردن ارز دیجیتال Polygon (MATIC)

Polygon ارز دیجیتالی است که با هدف افزایش میزان مقیاس پذیری شبکه اتریوم توسعه یافته است. این بلاک چین اتصالات داخلی را تسهیل کرده و سبب سازگاری با برنامه‌های مبتنی بر اتریوم می‌شود. این امر سبب شده تا ارز دیجیتال Polygon به یک گزینه مناسب برای سرمایه‌گذاری بلند مدت تبدیل شود. همچنین قیمت این ارز دیجیتال در سال گذشته بیش از 350 درصد افزایش داشته است.

Polygon در میان اعتبارسنحجها به عنوان یکی از بهترین کوین های برای استیک کردن، در نظر گرفته می‌شود. برای شرکت در شبکه به یک توکن MATIC و برای شروع استیکینگ به حداقل دو توکن MATIC نیاز است. اگر مایل نیستید شخصا به یک اعتبارسنج تبدیل شوید، می‌توانید از پلتفرم‌هایی مانند Crypto.com نیز برای کسب سود استیکینگ در Polygon استفاده کنید. در حال حاضر با استیک سه ماهه توکن MATIC سودی بیشتر از 10% APY دریافت خواهید کرد.

سودده‌ترین کوین‌ها برای استیک کردن

استیک کردن ارز دیجیتال Algorand (ALGO)

در این بلاک چین نیز به جای استفاده از مکانیزم معمول POS، از یک مکانیزم کارآمدتر به نام Pure PoS استفاده شده است. از آنجایی که پروتکل این بلاک چین، حداقل الزامات را برای تبدیل شدن به یک اعتبارسنج در نظر گرفته است، ALGO در لیست بهترین کوین برای استیک قرار می‌گیرد. خبر خوب اینکه برای شروع استیکینگ، فقط به یک توکن ALGO نیاز است.

در حال حاضر چندین استخر مختلف برای سرمایه‌گذاری وجود داشته و میزان بازده سرمایه‌گذاری، به استخر انتخابی شما بستگی دارد. با خرید و سپرده‌گذاری توکن‌های ALGO در یک حساب سرمایه‌گذاری، می‌توانید انتظار کسب بازده سالانه حدود 3 تا 10 درصد از کل سرمایه‌گذاری خود را داشته باشید.

استیک کردن ارز دیجیتال Chainlink (LINK)

در حال حاضر Chainlink به عنوان یکی از بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاری معرفی می‌شود. Chainlink با هدف ایجاد پیوند میان داده‌های بلاک چین‌ها و دنیای واقعی طراحی و اجرا شده است. به نظر می‌رسد در میان سایر سیستم‌های مبتنی بر اوراکل، چین لینک پیشرفته‌ترین سیستم را داشته باشد. در حال حاضر در خود شبکه Chainlink، از فرایند استیکینگ پشتیبانی نمی‌شود، اما همچنان این امکان وجود دارد تا با استیک ارز دیجیتال LINK در پلتفرم‌های شخص ثالث، از استیک دارایی‌های خود سود کسب کنید.

استیک کردن ارز دیجیتال Tezos (XTZ)

بلاک چین Tezos با استفاده از مکانیزم  liquid proof of stake (LPoS) از سایر بلاک چین‌های PoS، متمایز می‌شود. در بلاک چین تزوس از ارز دیجیتال XTZ استفاده شده است، این ارز دیجیتال توسط فرایندی به نام “Baking” ایجاد می‌شود. در صورتی که در بلاک چین Tezos به Baker تبدیل شده و کوین های XTZ خود را استیک کنید، به اعتبارسنجی بلاک‌های جدید کمک کرده و در ازای آن پاداش قابل‌توجهی بدست خواهید آورد.

همچنین این امکان فراهم شده تا با در اختیار داشتن فقط یک XTZ  در فرایند استیکینگ بلاک چین Tezos شرکت کنید. پرداخت‌های اولیه پاداش، پس از یک دوره 35 تا 40 روزه به حساب شما واریز می‌شود، اما در دوره‌های بعدی پرداخت هر سه روز یک‌بار انجام می‌شود. از آنجایی‌که پاداش‌‌دهی استیکینگ XTZ تقریبا ثابت است، این کوین گزینه مناسبی برای استیک کردن است. به طور کلی میانگین پاداش سالانه سرمایه‌گذار از 6.75 تا 10.60٪ متغییر است.

استیک کردن ارز دیجینال Binance (BNB)

بایننس محبوب‌ترین و بزرگترین صرافی دیجیتالی در جهان است و ارز دیجیتال آن یکی از بهترین کوین ها برای استیک است. BNB به عنوان ارز دیجیتال بومی این پلتفرم، به دلیل نحوه واگذاری، در لیست بهترین کوین برای استیک کردن، قرار می‌گیرد. در حال حاضر هیچ حداقلی برای شروع استیکنگ BNB وجود نداشته و فرایند برداشتن دارایی یا همان Unstaking تنها هفت روز طول می‌کشد.

میانگین بازده سالانه برای استیک کوین BNB بین 6 تا 9٪ است. با این حال، امکان افزایش میزان بازدهی تا 30 درصد نیز وجود دارد. به طور کلی از آنجایی که نرخ بازده سرمایه‌گذاری به کارمزد تراکنش بستگی دارد،  میزان سود حاصل از استیکینگ BNB می‌تواند بسیار متغیر باشد. برای شروع، تنها کافی‌ست ارز دیجیتال BNB خود را مستقیماً در پلتفرم بایننس استیک کنید.

استیک کردن ارز دیجیتال Hydra (HYDRA)

به دلیل ترکیب دو مکانیک‌ تورمی و تورم‌زا در این بلاک چین، HYDRA به یکی از منحصربفردترین ارزهای دیجیتال  موجود در لیست بهترین کوین برای استیک، تبدیل شده است. با بهره‌گیری از این روش، این امکان برای HYDRA فراهم شده تا بتواند در کنار حفظ پاداش بلوک‌های تورمی، نزدیک به 100% کارمزد تراکنش‌های خود را بسوزاند.

مطلب پیشنهادی  نیم کوین چیست؟ + قابلیت های Namecoin

با استیک کردن در شبکه HYDRA هر مشارکت کننده می‌تواند به یک گره در اکوسیستم HYDRA تبدیل شود. برای شروع لازم است حداقل 10 کوین HYDRA در کیف پول خود داشته باشید. از آنجایی‌که استیک‌کنندگان تازه وارد در این اکوسیستم، نرخ بازدهی بسیار بالای 60 درصدی را دریافت می‌کنند، HYDRA به یکی از بهترین کوین های برای استیک کردن تبدیل شده است. البته این نرخ به مرور زمان تا 20 درصد کاهش پیدا می‌کند. پاداش‌ استیک‌کنندگان از طریق کارمزد تراکنش‌های انجام شده در شبکه پرداخت می‌شود.

استیک کردن ارز دیجیتال Graph (GRT)

Graph یک ارز دیجیتال رو به رشد است که با هدف ایجاد یک سیستم شاخص (Index system) برای بلاک چین‌ها، طراحی شده است. ساخت این سیستم دسترسی به داده‌های موجود در بلاک چین را آسان‌تر کرده است، علاه بر این، Graph با انتقال داده‌های غیرضروری به یک پروتکل خارج از زنجیره، به افزایش کارایی بلاک چین‌ها، کمک می‌کند.

استیک کردن ارز دیجیتال گراف

بر اساس تجزیه و تحلیل‌های فنی انجام شده توسط کارشناسان، ارز دیجیتال GRT شانس کافی برای رشد و پیشرفت در بلند مدت را دارد. این ارز دیجیتال در اواخر سال 2021 منتشر شده و همچنان در مسیر ورود به صرافی‌های معتبر قرار دارد. از آنجایی که در این بلاک چین از مکانیسم PoS استفاده شده، می‌توانید کوین GRT را در تعدادی از پلتفرم های برجسته استیکینگ، استیک کرده و سود کسب کنید.

استیک کردن ارز دیجیتال Pancakeswap (CAKE)

یکی دیگر از بهترین کوین ها برای استیک پنکیک سواپ است. پنکیک سواپ یک پلتفرم استیکینگ محبوب در میان سرمایه‌گذاران بازار بوده و به کاربران این امکان را می‌دهد تا تمام کوین های جمع‌آوری شده را استیک کنند. پس از استیک کوین CAKE کاربر حق انتخاب میان کسب کسب کوین های بیشتر CAKE یا هر نوع ارز دیجیتال دیگر را دارند. در حال حاضر Pancakeswap معروف‌ترین پلتفرم در زنحیره هوشمند بایننس است، این موضوع سبب شده تا ارز دیجیتال CAKE در لیست بهترین کوین برای استیک قرار بگیرد.

برای شروع استیک ارز دیجیتال CAKE، ابتدا باید کیف پول خود را به پلتفرم Pancakeswap متصل کنید. این پلتفرم از کیف پول‌های MetaMask، Trust Wallet، MathWallet، TokenPocket و Binance Chain Wallet پشتیبانی می‌کند. در مقایسه با شبکه اتریوم، کارمزد تراکنش در شبکه زنجیره هوشمند بایننس بسیار کمتر است. پس از کسب پاداش استیک در این پلتفرم، می‌توانید چوایز خود را برداشت کرده و یا مجددا استیک کنید. بازده سالانه استیک این ارز دیجیتال در محدوده 31 تا 42 درصدی قرار دارد.

استیک کردن ارز دیجیتال Avalanche (AVAX)

Avalanche شباهت زیادی با پلتفرم‌های دیگر مانند Cosmos و Polkadot دارد. به هر حال این بلاک چین یکی از بهترین پلتفرم‌های استیک ارز دیجیتال است، چراکه می‌تواند به میلیون‌ها اعتبارسنج مختلف داشته باشد. در صورتی‌که مایل هستید در این بلاک چین به یک اعتبارسنج تبدیل شوید، لازم است حداقل 2 هزار کوین AVAX را استیک کنید. پس از استیک دارایی‌ها حداقل باید دو هفته به فعالیت خود ادامه داده و سپس درخواست پرداخت پاداش کنید.

با بازده سالانه سرمایه گذاری 8 تا 14 درصدی، می‌توان گفت AVAX یکی از بهترین ارزهای دیجیتال برای استیکینگ است. می‌توانید با استفاده از کیف پول‌های Ledger، MetaMask و Avalanche Wallet دارایی AVAX خود را استیک کنید.

استیک کردن ارز دیجیتال Sushiswap (SUSHI)

Sushiswap یک پلتفرم بسیار جذاب برای استیک و yielding بوده و بسیاری از کاربران به دلیل ارائه بازده سالانه بالا، اقدام به استیک ارزهای دیجیتال  SUSHI می‌کنند. در صورت تمایل می‌توانید ارز دیجیتال SUSHI را از طریق صرافی‌های معتبر مانند Binance، OKEx و Huobi خریداری کرده و سپس دارایی خود را از طریق کیف پول‌های Metamask و Atomic Wallet استیک کنید.

از پاداش به دست آمده  می‌توان به عنوان توکنی برای تعامل با سایر پلتفرم‌ها و همچنین بدست آوردن حق رای، استفاده کرد. بازده حاصل از سرمایه‌گذاری‌های SushiSwap تا حد زیادی ثابت و معمولاً بین 7 تا 10 درصد است.

استیک کردن ارز دیجیتال Neo (NEO)

NEO پلتفرمی برای ایجاد dAppها و سرویس‌های جدید است، علاوه بر این، می‌توان از آن به‎ عنوان لانچ پد توکن‌های جدید استفاده کرد. NEO نیز مانند بسیاری دیگر از پلتفرم‌های معتبر، در سال‌های اخیر رشد چشمگیری داشته و همچنان در حال پیشرفت و توسعه است. شما می‌توانید با استیک ارز دیجیتال NEO سود مناسبی بدست آورید. معمولا سود سالانه مورد انتظار برای استیک این ارز دیجیتال برابر با 1.5 تا 2.5 درصد است.

استیک کردن ارز دیجیتال THORChian (RUNE)

THORChain یک شبکه غیرمتمرکز با توکن بومی RUNE است که با استفاده از یک مدل بازارساز خودکار(AMM) و استخر نقدینگی، مبادله توکن‌های میان زنجیره‌ای را آسان می‌کند. مانند سایر موارد موجود در این لیست، در این شبکه نیز از مکانیزم جماع Proof of Stake استفاده شده است، این موضوع سبب شده تا کاربران بتوانند با استیک کردن این ارز دیجیتال، درآمد غیرفعال داشته باشند. در حال حاضر بازده سالانه استیک ارز دیجیتال RUNE در استخرهای نقدینگی THORSwap حدود 290.85 درصد است.

بیشترین بازده سالانه برای استیک کردن رمز ارز

سخن پایانی

در این مطلب نگاهی به بهترین کوین ها برای استیک انداختیم و دیدیم که چگونه می‌توان از این روش در دنیای ارزهای دیجیتال کسب درآمد کرد. استیک نوعی سود بلندمدت کم ریسک است که البته فهم آن به شما کمک خواهد کرد که انتخاب بهتری داشته باشید. تعداد کوین های دارای این ویژگی بسیار زیاد است و امکان خطا در انتخابتان بسیار بالا خواهد شد.

شاید استیک به اندازه روش‌های دیگر کسب درآمد سود زیادی نداشته باشد. فهم این نکته که استیک قرار نیست شما را میلیاردر کند باعث خواهد شد از پروژه‌هایی که قول سودهای هزاردرصدی به شما می‌دهند، دوری کنید و سرمایه خود را به صورت کم اما مطمئن افزایش بدهید.

سوالات متداول

استیک کردن ارز دیجیتال به چه معناست؟

به فرایندی که طی آن دارندگان یک کوین، دارایی دیجیتالی خود را در شبکه قفل کرده و در ازای آن پاداش دریافت می‌کنند، استیک ارز دیجیتال می‌گویند.

در کدام ارزهای دیجیتال امکان استیک وجود دارد؟

استیکنگ با هدف حفظ امنیت، تداوم و یکپارچگی شبکه انجام می‌شود. فرایند استیک تنها در بلاک چین‌هایی انجام می‌شود که در آنها از الگوریتم Proof of Stake استفاده شده باشد.

مهم‌ترین ریسک استیک ارز دیجیتال چیست؟

بزرگترین ریسکی که سرمایه‌گذاران و استیک کنندگان انواع کوین با آن مواجه هستند، تغییرات ناگهانی و حرکات نامطلوب قیمت ارز دیجیتال استیک شده، است. در این صورت ممکن است افت شدید قیمت سود حاصل از بازده سالانه استیک ارز دیجیتال را از بین خواهد برد.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.