داموندمگ

معرفی بهترین مرورگرهای وب 3.0

DAMOND
بهترین مرورگرهای وب 3.0

هر روز می‌شنویم که برنامه‌ها و تکنولوژی‌های کامپیوتری جدیدی پا به عرصه گذاشته‌اندف که جهان را متحول کرده است. نکته قابل توجه در این بین این است که بیشتر این تکنولوژی‌ها غیرمتمرکز هستند و نیاز به بستر مخصوص به خود دارند. چنین بستری که ارتباط مناسب را فراهم می‌کند نسل سوم وب یا وب 3.0 است. در حال حاضر ما به صورت عمومی با کروم، فایرفاکس و سافاری از وب 2.0 استفاده کنیم. اما برای بهره بردن از امکانات جدیدتر، به بهترین مرورگرهای وب 3.0 نیاز داریم. این مرورگرها با ارائه حریم خصوصی و امکان استفاده از برنامه‌های غیرمتمرکز شناخته می‌شوند.

مرورگر اینترنت Web3 چیست؟

هیچ تفاوت ظاهری برجسته‌ای  بین مرورگرهای وب 3.0 و مرورگرهای سنتی وجود ندارد. تقریباً در هر مرورگر وب 3.0 ویژگی‌های متداول وب 2.0 تکرار می‌شوند. با این حال، مرورگرهای وب 3.0 با مرورگرهای وب 2.0 کاملاً متفاوت هستند، زیرا دنیای اقتصادهای دیجیتال و برنام‌‌های غیرمتمرکز را به روی کاربران باز می‌کنند.

با درک اصول وب 3.0 می‌توانید تصوری اساسی از چیستی آن پیدا کنید. ضمن اینکه بررسی تفاوت‌های وب 2.0 و 3.0 هم کمک بزرگی می‌کند، بنابراین پیش از معرفی بهترین مرورگرهای وب 3.0، در مورد این موضوع‌ها صحبت می‌کنیم.

اصول وب 3.0

اصول وب 3.0

وب 3.0 به دلایل بسیاری به یکی از عبارات رایج در دنیای فناوری تبدیل شده است. اساساً این تکنولوژی مرحله جدیدی در تکامل اینترنت به عنوان یک فناوری است. می‌توانید وب 3.0 را به عنوان یک شبکه غیرمتمرکز در نظر بگیرید که روی بلاک چین‌های عمومی با برنامه‌ها و پروتکل‌های بدون مجوز کار می‌کند. این در حالی است که اینترنت با وب 1.0 شروع شده بود که تنها صفحاتی با محتوای ثابت ارائه می‌کرد.

وب 2.0  

در توسعه بعدی، وب 2.0 تغییرات گسترده‌ای را در اینترنت با برنامه‌های اجتماعی تعاملی، پزشکی، محتوای تولید شده توسط کاربر و بازارهای آنلاین ایجاد کرد. وب 2.0 در عصری که با دسترسی جهانی به اینترنت همراه با دسترسی انعطاف پذیر به تلفن‌های هوشمند و ارتباطات پرسرعت هدایت می‌شد، رونق گرفت. در همان زمان، وب 2.0 همچنین بهبود قابل توجهی را در کیفیت برنامه‌های کاربردی برای دسترسی به خدمات آنلاین تسهیل کرد.

با این حال، وب 2.0 با بسیاری از نگرانی‌های جدی در مورد حفظ حریم خصوصی داده‌ها گرفتار شده است. پلتفرم‌های مختلف رسانه‌های اجتماعی و شرکت‌های فناوری با بیشترین اتهامات در مورد نادیده گرفتن حفاظت از داده‌ها برای کسب سود مواجه شدند. به عنوان مثال، تبلیغات هدفمند به شدت افزایش یافت و در نتیجه بر تجربه آنلاین کاربران تأثیر گذاشت.

ظهور مرورگرهای وب 3.0

مرورگرهای وب 3.0 در مرحله بعدی تکامل وب قرار می‌گیرند. هدف اصلی وب 3.0 بر سلب قدرت از مؤسسات متمرکز و دادن کنترل به کاربران تمرکز دارد. فناوری‌های وب 3.0 از بلاک چین‌های عمومی و dApp‌های امن کریپتو استفاده می‌کنند که می‌توانند انتخاب‌های بهتری نسبت به برنامه‌ها و وب‌سایت‌های متمرکز باشند. مزایای تمرکززدایی یکی از دلایل اصلی محبوبیت فزاینده مرورگرهای dApp یا نسل سوم وب است.

مطلب پیشنهادی  احساسات بازار ارز دیجیتال (Crypto Market Sentiment) چیست؟

به عنوان مثال، پلتفرم‌های غیرمتمرکز رسانه‌های اجتماعی در کنار مرورگرهای وب ۳.۰، مشوق‌های مالی را برای کاربران جهت تعامل با محتوا یا تماشای تبلیغات انتخاب شده تشویق می‌کنند. مهمتر از همه، پلتفرم‌ها و راه حل‌های وب 3.0 داده‌های کاربر را به بالاترین قیمت پیشنهادی نمی‌فروشند. علاوه بر این، وب 3.0 همچنین پایه محکمی برای قابلیت همکاری در کنار امکان درآمدزایی از داده‌ها ارائه می‌دهد. کاربران با سهم عمده‌ای از سود از داده‌های خود سود می‌برند.

چگونه مرورگرهای Web3 تجربه آنلاین را تغییر می دهند؟

مرورگرهای وب 3.0 اساساً برنامه‌های غیرمتمرکز هستند که به شما امکان می‌دهند از ویژگی‌های مرسوم مرورگرها استفاده کنید. آن‌ها به شما اجازه می‌دهند کنترل داده‌های خود را در دست داشته باشید و سهم عمده سود حاصل از داده‌های خود را حفظ کنید. دامنه وب 3.0 با معرفی بسیاری از پروژه‌های جدید وب 3.0 به طور مداوم در حال افزایش است.

علاوه بر این، پروژه‌های مختلف نسل سوم وب، ابزارها و خدمات بسیاری را تسهیل می‌کنند که به شما کمک می‌کند خارج از وب متمرکز کار کنید. مرورگرهای اینترنتی وب 3.0 درک تجربیات آنلاین را تغییر می‌دهند، به ویژه با گنجاندن بسیاری از خدمات مانند ذخیره سازی فایل‌های غیرمتمرکز و ارتباطات اینترنت اشیاء.

چگونه می توان از یک مرورگر وب 3.0 استفاده کرد؟

پس از معرفی رشد وب 3.0 و چشم اندازهای مطلوب مرتبط با آن، ممکن است در مورد راه‌های ممکن برای استفاده از آن‌ها تعجب کنید. بسیاری از مرورگرهای وب 2.0 مانند فایرفاکس، کروم و سافاری به شما کمک می‌کنند تا به راحتی به برنامه های وب 3.0 دسترسی پیدا کنید. با این حال، برای دسترسی به dApps از طریق یک مرورگر معمولی به یک کیف پول وب 3.0 نیاز دارید.

کیف پول های نسل سوم وب می توانند به راحتی با مرورگرهای وب معمولی ادغام شوند تا عملکردهای مرورگرهای dApp را با امکان دسترسی انعطاف‌پذیر به برنامه‌های غیرمتمرکز ارائه دهند. کاربران برای دسترسی به اقتصاد وب 3.0 نیازی به انجام هر نوع روش KYC یا AML ندارند. علاوه بر این، کاربران همچنین می‌توانند مالکیت کامل دارایی‌ها را بدون دخالت واسطه‌های شخص ثالث در کار کیف پول‌های وب 3.0 حفظ کنند.

مهمتر از همه، این کیف پول‌ها به شما کمک می‌کند تا چیزی فراتر از استفاده از مرورگرهای معمولی به عنوان مرورگرهای اینترنتی وب 3 داشته باشید. آن‌ها همچنین ابزاری مؤثر برای ذخیره و مدیریت دارایی‌های کریپتو، بدون شرکت‌های بزرگ فناوری اطلاعات هستند. با این حال، کیف‌پول‌های وب 3 نیز دارای مشکلاتی هستند، به‌ویژه در این واقعیت که سطح مطلوبی از محافظت از کاربر را مانند کیف پول‌های متمرکز ارائه نمی‌دهند.

به عنوان مثال، اگر کلیدهای خصوصی یا عبارت بازیابی را گم کنید، دارایی‌های خود را از دست خواهید داد. اکنون، این امر اجتناب ناپذیر است که بدانیم آیا کیف پول‌های وب 3.0 تنها راه دسترسی به مرورگرهای وب 3 از طریق مرورگرهای معمولی هستند یا خیر. در مورد مرورگرهای مستقلی که به طور خاص برای وب 3.0 طراحی شده‌اند چطور؟

بهترین مرورگرهای وب 3.0

دیدیم که اینترنت چگونه به آرامی تا امروز به جلو حرکت کرد. بسیاری از خدمات پرداخت، برنامه‌ها و وب‌سایت‌ها به تدریج به سمت غیرمتمرکز شدن در کنار ایجاد تجربه آنلاین متعلق به کاربر روی می‌آورند. مرورگرهای وب 3.0 نیز با فرصت‌هایی برای فعال کردن مرور ناشناس و تعاملات خصوصی با برنامه‌های غیرمتمرکز، شروع به تأثیرگذاری در چشم‌انداز فناوری مدرن کرده‌اند.

مطلب پیشنهادی  ۷ اشتباه آماتوری در بازار ارزهای دیجیتال

در ادامه این مقاله از داموندمگ، نگاهی به لیست بهترین مرورگرهای وب 3.0 می‌اندایم.

بریو (Brave)

مرورگر بریو

وقتی می‌پرسیم بهترین مرورگر وب 3.0 کدام است، همیشه نام بریو در ابتدای لیست دیده می‌شود. بریو بیش از 25 میلیون کاربر فعال دارد و به دلیل عملکردهایش محبوب‌ترین مرورگر وب 3.0 است. ماهیت منبع باز دارد و دارای یک مدل تجاری رایگان برای استفاده در کنار ارائه عملکردهایی برای حفظ حریم خصوصی است. علاوه بر این، مرورگر بریو با معرفی مسدودکننده‌های تبلیغاتی در کنار ویژگی آن رمپ فیات (fiat on-ramp) و همچنین یک کیف پول ارز دیجیتال یکپارچه، سطح انتظارات را بالا برده است. یکی از نکات برجسته مرورگر بریو، داشتن توکن بومی مبتنی بر اتریوم ERC-20، به نام بت (BAT) مخفف Basic Attention Token است.

کاربران می‌توانند با بت درآمد غیرفعال داشته باشند، به همین دلیل بریو از اولین گزینه‌ها برای دانلود مرورگزهای وب 3.0 است. شما می‌توانید از طریق تماشای تبلیغات انتخابی، تسهیلات کسب درآمد غیرفعال را در قالب توکن‌های بت دریافت کنید. علاوه بر این، کاربران برای انتخاب میزان «توجه (attention)» که می‌خواهند به تبلیغات اختصاص دهند، انعطاف‌پذیری دارند. یعنی می‌توانند در هر زمان با توجه به انعطاف‌پذیری خود، میزان توجه را افزایش دهند یا حتی آن را خاموش کنند.

در نتیجه، ناشران، مصرف‌کنندگان و تبلیغ‌کنندگان می‌توانند در یک رابطه سودمند متقابل حضور داشته باشند. کاربران همچنین کنترل کاملی بر نوع تبلیغاتی که می‌خواهند بدون نگرانی از جمع‌آوری داده‌ها توسط اشخاص ثالث مشاهده کنند، دارند. یکی دیگر از نکات مهم مرورگر وب 3.0 بریو ادغام پشتیبانی IPFS است، که ذخیره‌سازی غیرمتمرکز فایل را تسهیل می‌کند.

اپرا (Opera)

مرورگر اپرا

در بررسی بهترین مرورگرهای وب 3.0، نامی آشنا به چشم می‌خورد. اپرا به دلیل سرعت، کارایی و تمرکز بر حفظ حریم خصوصی، یک نام مشهور در میان بهترین مرورگرهای وب 2.0 است. این مرورگر تجربه مرور را با تبلیغات سفارشی در کنار یک مسدود کننده تبلیغات داخلی به کاربران ارائه می‌دهد.

اپرا با استفاده از کیف پول کریپتو کراس چین (cross-chain) برای فعال کردن ذخیره توکن در کنار تسهیل تعامل با راه حل‌های مختلف وب 3.0، عملکردهای وب 3.0 را ارائه می‌دهد. در حال حاضر، کیف‌پول مرورگر اپرا از دارایی‌هایی مانند کوباک (Cobak)، اتریوم و ترون پشتیبانی می‌کند و بسیاری امکانات دیگر در دستور کار هستند. مرورگر اپرا همچنین امکان ذخیره کلیدهای خصوصی را در تلفن هوشمند شما فراهم می‌کند که به عنوان یک کیف پول سخت‌افزاری عمل می‌کنند.

اپرا مرورگر کریپتوی خود را در ژانویه 2022 راه‌اندازی کرد و ورودی برجسته دیگری را در بین مرورگرهای وب 3.0 معرفی کرد. مرورگر کریپتو توسط اپرا براساس موتور کرومیوم ساخته شده است، در حالی که به طور خاص برای وب 3.0 طراحی شده است. این پشتیبانی از چندین شبکه بلاک چین را در کنار بسیاری از عملکردهای داخلی مانند کریپتو کرنر (Crypto Corner) ارائه می‌دهد.

کریپتو کرنر به‌عنوان پورتال خبری تعاملی و آموزشی کریپتو برای آخرین اعلان‌ها در مورد ایردراپ‌ها، محتوای آموزشی و به‌روزرسانی عمل می‌کند. مرورگر کریپتوی اپرا، همچنین دارای کیف پول غیرحضانتی خود است تا تعامل با برنامه‌های غیرمتمرکز بدون افزونه‌ها را امکان‌پذیر کند. علاوه بر این، شما می‌توانید هر چیزی که از یک مرورگر وب 3.0 انتظار دارید در بخش کریپتوی اپرا پیدا کنید.

اوزیریس (Osiris)

مرورگر اوزیریس

اوزیریس به دلیل داشتن ویژگی‌های نوآورانه، یکی دیگر از موارد برتر در میان پاسخ به بهترین مرورگر وب 3 چیست است. اوزیریس پشتیبانی از شبکه‌های زنجیره بلوکی متعدد را تسهیل می‌کند و در تمام پلتفرم‌های اصلی در دسترس است. برجسته‌ترین ویژگی مرورگر اوزیریس یک کیف پول کریپتوی داخلی در کنار یک رابط کاربری شیک‌تر است. همچنین به طور برجسته روی عملکرد یکپارچه وب 3.0 و حریم خصوصی کاربر تمرکز دارد.

مطلب پیشنهادی  تفاوت ارز دیجیتال و فارکس: کدام بهتر است؟

مرورگر وب 3.0 اوزیریس از متا ولت به عنوان کیف پول داخلی خود استفاده می‌کند. این در واقع به عنوان یک راه حل لایه 2 و همچنین یک پل کراس چین عمل می‌کند که ارزش مقیاس‌پذیری و قابلیت همکاری را تسهیل می‌کند. همچنین یک نام محبوب در بین مرورگرهای dApp به دلیل سرعت تراکنش بالا با کارمزد نسبتاً کم در چندین شبکه بلاک چین است.

علاوه بر این، عملکری به نام اوزیریس آرمور (Osiris Armor) دارد، که به مسدود کردن تبلیغات کمک می‌کند. جالب توجه است که ادغام فروشگاه dApp در مرورگر اوزیریس نیز یک عملکرد امیدوارکننده برای قادر ساختن کاربران به مرور برنامه های وب 3.0 با حداقل خطر است.

پوما (Puma)

مرورگر پوما

یکی دیگر از بهترین مرورگرهای وب 3.0، پوما نام دارد. پوما یک مرورگر موبایل ایده‌آل، با قابلیت‌هایی برای میزبانی فایل‌های همتا به همتا در کنار محافظت در برابر ردیاب‌های وب‌سایت است. با این حال، برجسته‌ترین ویژگی مرورگر پوما، یکپارچه‌سازی ابزار کسب درآمد از وب است که مستقیماً و بدون دخالت واسطه‌ها به سازندگان انگیزه می‌دهد.

ابزار درآمدزایی داخلی آن به نام کویل (Coil)، اساساً از یک رویکرد مبتنی بر اشتراک برای ایجاد انگیزه برای سازندگان استفاده می‌کند. کاربران می‌توانستند با پرداخت پنج دلار در ماه به محتوای ممتاز دسترسی داشته باشند و همچنین می‌توانند تبلیغات را به طور کامل خاموش کنند. در نتیجه، می‌تواند تجربه مرور آنلاین یکپارچه را برای کاربران تضمین کند. در عین حال، یک پلتفرم منعطف را برای مرور انواع مختلف برنامه های وب 3.0 از یک مقصد تسهیل می‌کند.

سخن پایانی

دیگر دوران تحمل تبلیغات زیاد و استفاده از پیشینه و اطلاعات کاربران برای سودآوری شرکت‌های مختلف به سر رسیده است. درواقع کاربران نمی‌پذیرند که در چنین شرایطی و در خطر از دست رفتن اطلاعات شخصی خود باشند، چراکه حقوق و حریم خصوصی خود را مقدم بر نیازشان به اینترنت می‌دانند. از این رو مرورگرهای وب 3.0، به عنوان راهی برای دسترسی کاربران به فضای اینترنتی امن‌ترآغاز به کار کردند. با مقایسه مرورگرهای وب 3.0 که پیشتر معرفی کردیم، خواهید دید که ویژگی‌های مشترک زیادی بین آن‌ها وجود دارد و تفاوت‌هایشان است که یکی را نسبت به دیگری برتر می‌کند.

سؤالات متداول

اصلی ترین ویژگی بهترین مرورگرهای وب 3.0 چیست؟

در وهله اول با داشتن ویژگی غیرمتمرکز بودن، این انتظار وجود دارد که دیگر اطلاعات کاربران به سرقت نرود. بنابراین حفظ حریم خصوص و اطلاعات شخصی اولین و اصلی‌ترین ویژگی است.

چرا نیاز به نسل سوم وب وجود دارد؟

علاوه بر امنیت که در طول مقاله مدام به آن اشاره شد، حرکت رو به جلو و نیازهای جدید از دلایل مهم دیگر در نیاز کاربران به وب 3.0 است. مرورگرهای وب 3.0 معمولاً دارای کیف پول های داخلی هستند و به کاربران خود امکان درآمدزایی دیجیتال می‌دهند. ضمن اینکه کاربران به راحتی می‌توانند از Dappها استفاده کنند.

بهترین مرورگرهای وب 3.0 کدامند؟

  • بریو
  • اپرا
  • اوزیریس
  • پوما
دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.