داموندمگ

آپدیت تپ روت بیت کوین چیست؟

DAMOND
تپ روت بیت کوین

تپ روت (Taproot) یکی از پیشرفت‌های بسیار مؤثر بیت کوین در سال‌های اخیر بوده است و احتمالا در تاریخ ۱۶ نوامبر، معرفی می شود. در این مقاله، به طور کامل برای شما توضیح می‌دهیم که آپدیت تپ روت بیت کوین چیست و چه تأثیری روی بیت کوین خواهد داشت.

ظاهرا قرار است که به روزرسانی تپ روت، حریم خصوصی تراکنش‌ها را افزایش داده و ویژگی‌های جدیدی به بیت کوین اضافه کند. تپ روت را می‌توان یک تغییر سافت فورک در شیوه تراکنش‌های بیت کوین دانست. بنابراین، برای اینکه با مفهوم تپ روت آشنا شوید، ابتدا باید برای شما توضیح دهیم که منظور از سافت فورک و هارد فورک چیست. اگر شما هم به دنبال کسب اطلاعات در رابطه با به روزرسانی تپ روت هستید توصیه می‌کنیم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

آشنایی با مفهوم فورک در دنیای رمز ارزها

فورک در بیت کوین چیست

همانطور که گفتیم، برای اینکه با مفهوم Taproot آشنا شویم، ابتدا باید مفهوم فورک را درک کرده و انواع آن را بشناسیم.

تمامی رمز ارزها مثل بیت کوین و اتریوم، براساس یک نوع نرم‌افزار متن باز (Open Source) غیرمتمرکز به نام بلاک چین کار می‌کنند. زمانی که یک تغییر در پروتکل بلاک چین یا قوانین پایه‌ای یک رمز ارز، ایجاد می‌شود، اصطلاحا گفته می‌شود که یک فورک (Fork) رخ داده است.

اغلب ارزهای دجیتال، تیم‌های مستقلی دارند که مسئول تغییرات و بهبودهای شبکه هستند. این تغییرات را می‌توان به تغییرات در پروتکل‌های اینترنت تشبیه کرد که سبب افزایش سرعت مرور کردن وب توسط مرورگرها می‌شوند. گاهی اوقات، این تیم‌ها، یک فورک یا همان به روزرسانی را به شبکه معرفی می‌کنند تا آن را ایمن‌تر کرده و قابلیت‌های جدیدی به آن، اضافه کنند.

به علاوه، این امکان وجود دارد که با استفاده از یک فورک، یک رمز ارز کاملا جدید و مستقل را با یک اکوسیستم منحصر به فرد، ایجاد شود.

فورک در دنیای رمزارزها به دو دسته سافت فورک (Soft fork) و هارد فورک (Hard fork) تقسیم می‌شود. اما سافت فورک چیست و چه تفاوتی با هارد فورک دارد؟

 • سافت فورک را می‌توان یک آپدیت نرم‌افزاری برای بلاک چین، در نظر گرفت. در صورتی که تمامی کاربران، سافت فورک را بپذیرند، آن سافت فورک به استانداردهای جدید رمز ارز، تبدیل می‌شود. قبلا، از سافت فورک‌ها بری اضافه کردن قابلیت‌ها یا عملکردهای جدید به بیت کوین و اتریوم، استفاده شده است. از آن‌جایی که نتیجه نهایی، همان بلاک چین قبلی است، امکان بازگشت این تغییرات به بلاک‌های پیش- فورک (Pre-Fork) وجود دارد.
 • هارد فورک زمانی رخ می‌دهد که تغییرات ایجاد شده در کد یک رمز ارز، منجر به ایجاد یک رمز ارز جدید شود و امکان بازگشت به بلاک‌های قبلی، وجود نداشته باشد. در این وضعیت، بلاک چین، دو شاخه شده و به بلاک چین اولیه و یک نسخه جدید از آن با مجموعه‌ای از قوانین جدید و مخصوص به خود، تقسیم می‌شود. ارزهای دیجیتالی مثل بیت کوین کش و بیت کوین گلد با روش هارد فورک، از دل بلاک چین بیت کوین، بیرون آمده‌اند.
مطلب پیشنهادی  راه کارهای لایه‌ دوم بلاک چین : افزایش سرعت + مقبولیت بیشتر

اما اجازه دهید به موضوع اصلی مقاله که تپ روت است باز گردیم و به سوال «به روزرسانی تپ روت بیت کوین چیست؟» پاسخ دهیم.

آپدیت تپ روت بیت کوین چیست؟

تپ روت یک آپدیت پیشنهادی برای پروتکل بیت کوین است که احتمالا به صورت یک سافت فورک با سازگاری رو به جلو (Forward Compatibility) اجرا می‌شود. تپ روت با تلفیق طرح امضای اشنور (Schnorr) با چکیده اطلاعات ساختاریافته در درخت مرکل که به اختصار MAST نامیده می‌شود و یک زبان کدنویسی جدید به نام تپ اسکریپت، انعطاف‌پذیری قرارداد هوشمند بیت کوین را افزایش می‌دهد و در عین حال، به کاربران اجازه می‌دهد که قراردادهای هوشمند پیچیده را به شکل یک تراکنش معمولی بیت کوین، مخفی کنند تا شبکه، خصوصی‌تر شود.

بنابراین، می‌توان گفت که Taproot، یک به‌روزرسانی در فناوری بیت کوین برای مقاصد زیر است:

 • افزایش ویژگی خصوصی بودن داده‌های کاربران
 • تراکنش‌های ایمن
 • توسعه بیت کوین برای اجرای تراکنش‌های بزرگ با کارایی بالاتر

هدف تپ روت بیت کوین و امضای اشنور

هدف اصلی تپ روت، تغییر نحوه عملکرد کدها درون شبکه بیت کوین برای بهبود ویژگی خصوصی بودن شبکه، افزایش قابلیت توسعه شبکه و افزایش ایمنی آن است. قرار است که تپ روت بیت کوین با مجهز کردن شبکه بیت کوین به یک طرح امضا، به نام امضای اشنور (Schnorr signatures) به جای طرح امضای فعلی ECDSA  که الگوریتم امضای دیجیتال منحنی بیضوی نامیده می‌شود، این بهبودها را ایجاد کند.

امضاهای اشنور چیست؟

امضای اشنور

کالس اشنور (Calus Schnorr)، ریاضی‌دان و دانشمند حوزه رمزنگاری آلمانی خالق الگوریتم رمزنگاری اشنور است. در این نوع امضا، چندین نوع کلید را به یک تراکنش پیچیده بیت کوین وارد و یک امضای واحد به نام امضای اشنور، ایجاد می‌شود. جامعه برنامه‌نویسان رمز ارزها، این امضا را به عنوان یکی از طرح‌های پیشرفته امضا می‌شناسند.

در امضای اشنور، از معادلات پیچیده ریاضیاتی برای ایجاد امنیت و دقت در بلاک چین استفاده می‌شود، بدافزارها نمی‌توانند روی این نوع امضا، اثر بگذارند و تأیید آن، با سرعت نسبتا بالایی انجام می‌شود.

امضای اشنور چطور کار می‌کند؟

اشنور از عملیات ریاضیاتی خطی برای پشتیبانی از تلفیق چند امضا برای یک تراکنش واحد، استفاده می‌کند. از همین منطق می‌توان برای تراکنش‌های چندامضایی (Multisig Transactions) استفاده کرد. یک تراکنش چندامضایی را می‌توان با تلفیق کلیدهای عمومی و امضا به صورت «کلیدهای عمومی آستانه» (Threshold Public Keys)، کاملا به شکل تراکنش‌های معمولی درآورد.

امضاهای اشنور، معمولا به سادگی و کارایی در ایجاد امضاهای کوتاه، معروف هستند. همانطور که بالاتر گفتیم، تپ روت بیت کوین، به غیر از امضای اشنور، از MAST یا همان چکیده اطلاعات ساختاریافته در درخت مرکل نیز استفاده می‌کند. بنابراین، بد نیست کمی در رابطه با MAST نیز صحبت کنیم.

مطلب پیشنهادی  لوپرینگ چیست؟ همه چیز درباره پروتکل لایه دوم لوپرینگ

MAST چیست؟

MAST چیست

MAST یک راه حل پیشنهادی است که از درخت‌های مرکل (Merkle Tree) استفاده می‌کند. «درخت‌های مرکل»، یک الگوریتم ساختار داده‌ای کلاسیک اختراع شده به وسیله رمزنگاری به نام رالف مرکل (Ralph Merkle) است.

برای درک کاربرد MAST، باید عملیات صورت گرفته در بلاکچین بیت کوین را به طور دقیق‌تری توضیح دهیم و شما را با مفهوم P2SH (خلاصه شده عبارت Pay to script hash به معنی پرداخت برای هش اسکریپت)، آشنا کنیم.

کد P2SH چیست؟

PHC2 چیست

همه بیت کوین‌ها در کدهایی قفل شده‌اند که یک نرم‌افزار را می‌سازند. این نرم‌افزار، از مجموعه کدهایی تشکیل شده که در یک تراکنش دخیل در بلاک چین بیت کوین، نهفته شده‌اند.

کد بیت کوین، تعیین می‌کند که کوین‌ها در تراکنش بعدی، چگونه خرج شوند. معمولا یکی از شروط خرج کردن، ارائه یک امضا برای تأیید مالکیت کوین‌ها است. شروط مختلف را می‌توان با همدیگر ترکیب کرد و انطباق داد تا انواع پیچیده‌ای از قراردادهای هوشمند، ایجاد شوند.

از سال ۲۰۱۲ تا بدین جای کار، این کدها که نحوه خرج شدن کوین‌های مورد نظر را تعیین می‌کنند، برای عموم، قابل مشاهده نیستند و فقط، مالک کوین‌ها می‌داند که آن‌ها، چگونه خرج شده‌اند.

پرداخت برای هش اسکریپت یا P2SH در این فرآیند، نقش مهمی دارد. در ابتدا، فقط یک هش از کد در بلاک چین، دخیل است. این عدد به ظاهر تصادفی، حامل کوین‌ها است. وقتی که مالک، کوین‌ها را خرج می‌کند، او تمامی کد و نیز، راه حل آن را به طور همزمان، آشکار می‌کند. بنابراین، هر کسی می‌تواند از هش اولیه، برای بررسی اینکه آیا کد عرضه شده در واقع، همان کد اولیه قفل کننده کوین‌ها است یا خیر، استفاده کند و بلافاصله، بفهمد که آیا شروط کد، رعایت شده‌اند یا خیر.

با این حال، سازوکار P2SH، معایبی دارد که به شرح زیر هستند:

در P2SH کاربرانی که کوین را خرج می‌کنند، باید تمامی ضوابط محتمل را که ممکن است با ضوابط عدم انطباق شروط، انطباق داشته باشند، آشکار کنند. اینجا، دو مشکل وجود دارد:

 • عملیات، نیاز به داده‌های بسیار زیادی دارد زیرا باید چندین شرط، شناسایی و فاش شوند.
 • این فرآیند، خصوصی بودن داده‌ها را نقض می‌کند زیرا کاربران باید تمامی شروط خرج شدن کوین‌ها را افشا کنند و هر کسی در شبکه می‌تواند این شروط را بفهمد و حتی بفهمد که از چه نوع کیف پولی استفاده شده و شاید حتی اطلاعات بیشتری به دست بیاورد که بسیار ترسناک است.

در اینجا، اهمیتMAST  مشخص می‌شود و بر محدودیت‌های P2SH، غلبه می‌کند. MAST برخلاف P2SH، به جای ترکیب شروط ممکن به صورت یک هش واحد، تمامی شروط ممکن برای یگانه بودن خرج شدن ارز را هش می‌کند. سپس این هش‌های یگانه به درخت مرکل اضافه می‌شوند که نهایتا یک هش واحد ایجاد می‌کند. این هش، روت (Root) نامیده می‌شود این روت مرکل، کوین‌ها را قفل می‌کند.

آپدیت تپ روت بیت کوین، از امضای اشنور استفاده می‌کند تا MAST را به حدی مخفی کند که مردم، هرگز متوجه نشوند که ساختار MAST وجود داشته است. در واقع، با استفاده از MAST، زمانی که شخصی بیت کوین خرج می‌کند، شروط استفاده نشده در بلاک چین بیت کوین ذخیره نمی‌شوند. در نتیجه، کارمزد تراکنش‌های مرتبط با MAST کاهش پیدا می‌کند.

مطلب پیشنهادی  پالیگان بریج چیست؟ + آموزش استفاده از Polygon Bridge

حالا که دو تغییر اساسی در فناوری بیت کوین را که قرار است با تپ روت ایجاد شود، توضیح دادیم، وقت آن است که به شما بگوییم که این تغییرات، چگونه سبب تقویت شبکه بیت کوین شده و آن را بهبود می‌بخشند.

تپ روت بیت کوین چگونه سبب بهبود این شبکه می‌شود؟

تپ روت بیت کوین چگونه سبب بهبود این شبکه می‌شود؟

در ابتدای این مقاله برای شما توضیح دادیم که تپ روت بیت کوین، چگونه سبب بهبود تراکنش‌های بیت کوین می‌شود. همانطور که پیش از این صحبت کردیم، تراکنش‌های اخیر بیت کوین بدون تپ روت از چندین قابلیت پیچیده مثل قفل زمانی (Timelock) و چندامضایی (Multi-Signature) استفاده می‌کنند.

این تراکنش‌ها، برای عموم، قابل مشاهده هستند و هر کسی می‌تواند آن‌ها را ببیند اما زمانی که به‌روزرسانی تپ روت، احتمالا تا انتهای ۲۰۲۱، به طور کامل، فعال شود، تغییرات بسیار بزرگی در پروتکل بلاک چین بیت کوین، رخ خواهد داد که به شرح زیر هستند:

 • افزایش ویژگی خصوصی بودن تراکنش‌ها: تپ روت تمامی تراکنش‌ها و شروط متعدد خرج کردن کوین ها را با هم دیگر یکی می‌کند و در نتیجه، خصوصی بودن بیت کوین‌ها را یک سطح، افزایش می‌دهد.
 • کم کردن داده‌های مورد نیاز برای پردازش: داده‌های دخیل در تراکنش‌ها کاهش پیدا کرده و کارایی شبکه، افزایش پیدا می‌کند. همین کاهش داده‌ها باعث کاهش کارمزد تراکنش‌ها هم می‌شود.
 • توان عملیاتی بیشتر: با پیاده‌سازی تپ روت، تراکنش‌های بیشتری بر هر بلاک انجام می‌شود و در نتیجه، تعداد تراکنش‌ها در واحد ثانیه به طور کلی افزایش پیدا می‌کند.
 • کاهش آسیب‌پذیری در مقابل بدافزارها: Taproot تضمین می‌کند که امضاها در مقابل بدافزارها، آسیب‌پذیر نباشند و در نتیجه، امنیت در شبکه بیت کوین، بالا می‌رود.

جمع‌بندی

به‌روزرسانی‌های شبکه‌های بلاکچینی، فورک نامیده می‌شوند. بعضی از این فورک‌ها، فقط سبب بهبودهایی در شبکه کنونی می‌شوند که به آن‌ها، سافت فورک گفته می‌شود. در مقابل، هارد فورک‌ها می‌توانند سبب ایجاد یک بلاک چین مستقل و در نتیجه، یک رمز ارز جدید ‌شوند.

به روزرسانی تپ روت بیت کوین را می‌توان یک سافت فورک دانست که با استفاده از MAST و امضای اشنور، سبب ایجاد بهبودهایی مثل افزایش خصوصی بودن تراکنش‌ها، کاهش آسیب‌پذیری امضاها در مقابل بدافزارها و افزایش ایمنی شبکه، کاهش داده‌های مورد نیاز برای پردازش و تأیید تراکنش‌ها و در نتیجه، کاهش کارمزدهای تراکنش‌ها و افزایش توان عملیاتی شبکه می‌شود. انتظار می‌رود که تپ روت بیت کوین تا پایان سال جاری میلادی، به طور کامل، اجرا شود.

در این مقاله از داموندمگ سعی بر این بود که به سوال «بروزرسانی Taproot چیست؟» پاسخی جامع و کامل ارائه دهیم. امیدواریم که از این اطلاعات نهایت استفاده را برده باشید.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.