داموندمگ

بیت کوین گلد چیست؟ ارز دیجیتال BitcoinGold با توکن BTG

DAMOND
بیت کوین گلد چیست

ایجاد شاخه‌های جدید از یک ارز دیجیتال یا شبکه در صنعت کریپتو کاملاً طبیعی است. بیت کوین نیز از جمله ارزهای دیجیتالی است که انشعاب‌ها یا به اصطلاح فورک‌های مختلفی دارد. مورد بحث امروز ما ارز دیجیتال بیت کوین گلد است. در این مقاله از داموندمگ، بررسی خواهیم کرد که بیت کوین گلد چیست و چه مزایا و معایبی دارد.

هارد فورک چیست؟

هارد فورک چیست

اصطلاح فورک در دنیای تکنولوژی به معنی شاخه یا انشعاب است. زمانی که یک برنامه جدید از یک برنامه قدیمی منشعب می‌شود، درواقع یک فورک از آن است. فورک به دو نوع سافت و هارد تقسیم می‌شود، که امروز ما با نوع هارد آن سر و کار داریم.

زمانی به یک انشعاب به ویژه در ارزهای دیجیتالی، هارد گفته می‌شود، که بلاک چین اصلی پروژه اصلی، در پروژه منشعب شده حضور ندارد. درواقع بلاک چین جدید، اگرچه برمبنای پروژه اصلی است، اما ویژگی‌هایی دارد که پروژه اصلی نداشته است. همچنین در هارد فورک، شبکه اصلی به دو شبکه جداگانه تبدیل می‌شود.

بیت کوین گلد چیست؟

بیت کوین گلد

بیت کوین گلد که در سال 2017 راه‌اندازی شد، یکی از هارد فورک‌های بیت کوین است. این ارز دیجیتال از چارچوب بلاک چین بیت کوین برای ایجاد شبکه خود استفاده کرده است. هدف از راه‌اندازی بیت کوین گلد، مقابله با مشکلات شبکه بیت کوین است. البته هارد فورک‌های دیگری نیز برای بیت کوین وجود دارد، از جمله بیت کوین کش و بیت کوین دایموند.

متأسفانه بیت کوین گلد تا به حال چندین نقص امنیتی را تجربه کرده است و اولین آن‌ها که یک حمله DDoS بود، درست در روز راه‌اندازی آن اتفاق افتاد. مشکل دیگری که بیت کوین گلد با آن روبرو شد، اتهام دریافت کارمزد بیشتر بود. استخراج‌کنندگان این ارز دیجیتال معتقدند که توسعه دهندگان به نفع خود مقداری کارمزد برمی‌دارند و این مقدار کارمزدی که دریافت می‌شود، بیش از مقدار اصلی گفته شده است. طبیعی است که پیامد چنین اتهامی بی‌اعتمادی است.

توسعه دهندگان بیت کوین گلد نیز پس از راه‌اندازی کوین بیس شکایت کردند، زیرا کوین بیس نتوانست توکن‌ها را به دارندگان بیت کوین ارسال کند. با این حال، این حکم به نفع کوین بیس بود. این مسئله به بی‌اعتمادی و رابطه ضعیف بین توسعه دهندگان و کاربران بیت کوین گلد دامن زد.

با این حال، بیت کوین گلد تقریباً 2 سال است که شاهد نقض امنیتی نبوده و روابط توسعه دهندگان با کاربران به آرامی در حال بهبود است.

مطلب پیشنهادی  پای نتورک چیست؟ آیا Pi Network کلاهبرداری است؟

مقایسه بیت کوین و بیت کوین گلد

مقایسه بیت کوین و بیت کوین گلد

بزرگ‌ترین تفاوت بین بیت کوین گلد و بیت کوین الگوریتم اجماع آن‌ها است. هردوی آن‌ها از سیستم اثبات کار استفاده می‌کنند، اما بیت کوین از سیستم اثبات کاری استفاده می‌کند که به شدت به تجهیزات تخصصی مانند ماینرهای ASIC برای تأیید تراکنش‌ها متکی است. این مسئله تنها به گروه‌های خاصی اجازه می‌دهد تا کنترل زیادی بر شبکه به دست آورند و ورود ماینرهای کوچک‌تر به این حوزه را دشوار می‌کند.

در مقابل بیت کوین گلد توانسته استخراج را برای عملیات‌های کوچک‌تر در دسترس‌تر کند. توسعه دهندگان این ارز دیجیتال، تأکید بیشتری بر استخراج با GPU دارند، که اغلب برای کسانی که سرمایه کمتری دارند مقرون به صرفه‌تر است. این امر از طریق یک الگوریتم استخراج متفاوت به دست می‌آید که برتری خاصی  به ماینرهای ASIC نسبت به ماینرهای GPU نمی‌دهد. این به شبکه اجازه می‌دهد تا گسترده‌تر شود و همچنین به تمرکززدایی کمک کند.

از نظر سرمایه‌گذاری، بیت کوین ثابت کرده است که بسیار بهتر است. بیت کوین در اواخر اکتبر 2021 به بالاترین حد قیمت خود رسید. بیت کوین به طور مداوم بالاترین رکوردهای قبلی را در چندین سال گذشته شکست داده است. برعکس، بیت کوین گلد نتوانسته به بالاترین حد خود در سال 2017 یعنی 539.72 دلار نزدیک شود و در حال حاضر بین 60 تا 70 دلار معامله می‌شود.

مزایای بیت کوین گلد چیست؟

مزایای بیت کوین گلد

نقدینگی بالا

بیت کوین گلد یک دارایی نقد است و روزانه بین 2 تا 5 درصد از کل سرمایه بازار آن معامله می‌شود. این بدان معنی است که دارایی‌های شما در هر زمان قابل نقد شدن است. این امر در بازارهای پر نوسانی مانند کریپتو بسیار مهم است، چراکه ممکن است در هرزمان نیاز داشته باشیم سرمایه خود را از بازار خارج کنیم.

تنوع پرتفولیو

یکی دیگر از مزایا سرمایه‌گذاری روی بیت کوین گلد، ایجاد تنوع در پرتفولیو افراد است. از آنجایی که الگوریتم مورد استفاده در این پروژه منحصر به فرد است، می‌تواند در آینده مفید باشد و همین الگوریتم است که بیت کوین گلد را از سایر ارزهای دیجیتال متمایز کرده است، بنابراین در نهایت باعث تنوع در سبد دارایی‌های شما می‌شود.

تمرکززدایی

بیت کوین گلد همچنین سطح بالایی از تمرکززدایی را ارائه می‌کند. همان‌طور که گفتیم سیستم تأیید بسیار گسترده است و همین مسئله کنترل شبکه را سخت‌تر می‌کند و احتمال حمله‌های سایبری را کاهش می‌دهد.

معایب بیت کوین گلد چیست؟

در کنار تمام مزایایی که گفتیم، بیت کوین گلد معایبی نیز دارد. مهم‌ترین عیب این ارز دیجیتال این است که در بحث پذیرش عمومی از بیت کوین عقب مانده است. بیت کوین به طور گسترده در موارد مختلف استفاده می‌شود، از پوشش‌های نهادی تورم گرفته تا هزینه‌های مصرف‌کننده و حتی در ETFها.

با اینکه بیت کوین گلد در حال تلاش برای به دست آوردن پذیرش بیشتر است، اکنون به عنوان یک روش پرداخت استفاده می‌شود. به همین دلیل بیت کوین گلد در جامعه خرده فروشان پذیرفته شده، اما نه به طور گسترده مانند بیت کوین.

مطلب پیشنهادی  لئو چیست؟ ارز دیجیتال UNUS SED LEO با توکن LEO

یکی از دلایل این مسئله، این است که بسیاری معتقدند بیت کوین گلد، کپی بیت کوین است و تنها تفاوتی که با هم دارند در الگوریتم آن‌ها است، به همین دلیل است که بیشتر بیت کوین مورد پذیرش قرار می‌گیرد، چون هم تعداد بیشتری از آن وجود دارد و هم ارزش آن 1200 برابر بیشتر از بیت کوین گلد است.

بیت کوین ارزی است که به نوسان‌های زیاد شناخته شده، اما جالب است بدانید با اینکه قیمت بیت کوین گلد کمتر است، نوسان بیشتر را تجربه کرده است. برای مثال در سال 2017 قیمت هر کوین از این ارز دیجیتال به 540 دلار رسید و در سال 2021 تاغ 10 دلار هم سقوط کرد. همین امر به عدم پذیرش آن دامن می‌زند.

چه سرمایه گذارانی از بیت کوین گلد سود می‌برند؟

سرمایه‌گذاران زیادی وجود دارند که ممکن است از استفاده از بیت کوین گلد سود ببرند. سرمایه‌گذاران جدید ارز دیجیتال، ممکن است از سرمایه‌گذاری‌های بیت کوین گلد سود ببرند، زیرا به آن‌ها اجازه می‌دهد تا بدون سرمایه‌گذاری مستقیم روی ارز اصلی، ویژگی‌های بیت کوین را تجربه کنند. همچنین قیمت پایین‌تری دارد که ممکن است برای کسانی که سرمایه کمتری دارند جذابیت بیشتری داشته باشد.

سرمایه‌گذاران شرکتی نیز ممکن است از تمرکززدایی بیت کوین گلد سود ببرند. آن‌ها می‌توانند پرداخت‌ها را با تمرکززدایی بیشتر پردازش کنند. این می‌تواند برای معاملاتی که سرمایه‌گذاران شرکتی می‌خواهند از مؤسسات جدا نگه دارند، سودمند باشد.

در نهایت این ارز دیجیتال برای کسانی که می‌خواهند پرتفولیوی متنوعی داشته باشند مناسب است. همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره کردیم، روش تأیید تراکنش‌ها در این زنجیره منحصر به فرد است و به پیشرفت‌های آینده آن امیدواری وجود دارد.

کارمزدها و هزینه های بیت کوین گلد چقدر است؟

کارمزدها و هزینه های بیت کوین گلد

این ارز دیجیتال برای تراکنش‌های شبکه کارمزد استخراج 0.5 درصد را دریافت می‌کند. این نرخ بسیار ناچیز است، به ویژه اگر ارزش تراکنش بالا باشد. جدای از بحث استخراج، خرید این ارز از صرافی یا دلالان، شامل مقداری کارمزد بیشتر است. کارمزدها تا حد زیادی به روش پرداختی که استفاده می‌کنید بستگی دارد. برای مثال در پرداخت با کارت اعتباری، کارمزد مبلغی بین 3 تا 7 درصد خواهد بود. متغیر بودن کارمزدها به این دلیل است که پرداخت‌های بین‌المللی کارمزد بیشتری دارند، تا اینکه در این پرداخت در سطح یک کشور باشد. در مجموع کارمزدهای خرید و فروش و تراکنش‌های بیت کوین گلد بسیار ناچیز هستند.

آیا می‌توان از بیت کوین گلد به صورت ناشناس استفاده کرد؟

ناشناس ماندن تراکنش‌ها در بیت کوین گلد، یکی از ویژگی‌های اصلی است، با این حال اگر خرید خود را با استفاده از یک شبکه تنظیم شده انجام دهید، پلتفرم می‌تواند متوجه شود که چند کوین و چه زمانی خرید خود را انجام داده‌اید. به همین ترتیب، اگر بیت کوین گلد را از بازار آزاد خریداری کنید، شخصی که آن را به شما منتقل کرده است، می‌تواند بگوید چه چیزی به شما داده شده است.

مطلب پیشنهادی  کوین دلار آمریکا چیست؟ استیبل کوین USDC با توکن USDC

خارج از استثنائات فوق، بیت کوین گلد را می‌توان به صورت ناشناس استفاده کرد و هیچ‌کس نمی‌تواند بگوید که آیا دارایی خود را فروخته‌اید یا آن را برای کسی ارسال کرده‌اید. کاوشگر داخلی هویت کیف پول طرفین تراکنش را که با استفاده از رمزگذاری و نمادهای معرف پوشانده شده است، نشان نمی‌دهد. هنگامی که یک طرف این ارز دیجیتال را به دیگری ارسال می‌کند، تحویل نهایی، کیف پول فرستنده را نشان نمی‌دهد و همچنین آدرس کیف پول واقعی گیرنده به فرستنده داده نمی‌شود. در هر دو مورد، از یک آدرس رمزگذاری شده استفاده می‌شود که شبکه به منظور اعتبار سنجی و تأیید ایجاد می‌کند.

بیت کوین گلد چقدر ایمن است؟

بیت کوین گلد امنیت خوبی را به کاربران خود ارائه می‌دهد. این ارز از روش‌های رمزگذاری برای انتقال آدرس‌های کیف پول و گزارش‌های تراکنش‌ها استفاده می‌کند. با این حال امنیت شخصی مهم و لازم است. کاربران باید حتماً از امنیت سیستم کامپیوتری خود مطمئن شوند. البته این‌گونه خطرات مختص فقط بیت کوین گلد نیست و برای انجام هر فعالیتی در بازار کریپتو لازم است اصول ایمنی را رعایت کنید.

بهترین کار این است که برای انجام معاملات فقط از کامپیوتر شخصی خود استفاده کنید و حتماً یک کیف پول مناسب داشته باشید، اگرچه صرافی‌ها خودشان کیف پول داخلی دارند، اما استفاده از آن‌ها فقط برای تریدهای کوتاه مدت و روزانه در حجم کم توصیه می‌شود. هک یا خرابی سیستم می‌تواند شما را در معرض خطر ضرر قرار دهد.

سخن پایانی

ارز دیجیتال بیت کوین به دلیل مشکلات مقیاس‌پذیری و کارمزدهای بالا، از طرف برخی از افراد مورد انتقاد قرار گرفته است. کی از انتقادهای وارد شده به آن، این است که استخراج در شبکه بیت کوین دشوار است و تنها عده‌ای کم که تجهیزات قوی دارند، قادر به استفاده از آن هستند. به همین دلیل هارد فورک بیت کوین گلد با هدف رفع این مشکلات ایجاد شده است. البته این ارز هم مشکلات مختص خود را دارد، اما برخی معتقدند که در آینده به جایگاه خوبی خواهد رسید.

سؤالات متداول

بیت کوین گلد چیست؟

بیت کوین گلد هارد فورک بیت کوین است، که به دارندگان ماینرهای GPU نیز اجازه استخراج می‌دهد، درواقع این افراد هم می‌توانند با موفقیت عملیات استخراج را انجام دهند. به این ترتیب دموکراتیک‌تر از بیت کوین است.

چرا باید از بیت کوین گلد استفاده کنیم؟

نقدینگی در این رمزارز بسیار بالا است، به این معنی که هر زمان که بخواهید، می‌‌توانید آن را بفروشید. همچنین به ایجاد تنوع در پرتفولیو کاربران کمک می‌کند. لازم به ذکر است که شبکه آن، بسیار گسترده است و در بحث تمرکززدایی موفق عمل کرده است.

چه تیم هایی روی توسعه بیت کوین گلد کار می‌کنند؟

جک لیائو رهبر تیم فعلی توسعه دهندگان است و با گروهی متشکل از بیست توسعه‌دهنده فعال در سراسر جهان کار می‌کند. این تیم متشکل از چند بنیان‌گذار است، که به صورت چرخشی ریاست هیئت‌مدیره را بر عهده می‌گیرند.

 

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.