داموندمگ

پروپوزال بهبود بیت کوین یا BIP چیست؟

DAMOND
معرفی پروپوزال بهبود بیت کوین BIP

پروپوزال بهبود بیت کوین از آن دسته امکاناتی است که به ارتقای شبکه بیت کوین و فرآیندهای آن کمک می‌کند. این موضوع برای سرمایه‌گذاران بیت کوین بسیار مهم است که وقتی ارزی با این قیمت خریداری می‌کنند مطمئن باشند هیچ مشکلی در شبکه آن وجود ندارد و مدام در حال بهتر شدن است.

خوشبختانه افرادی که طرح خود را در پروپوزال بهبود می‌نویسند و آن را منتشر می‌کنند، خودشان بخشی از این شبکه هستند و مشکلات را به خوبی می‌شناسند. بنابراین بهترین راه حل را ارائه می‌کنند. همچنین وجود خوانندگانی از تیم بیت کوین که مشخص می‌کنند آیا پروپوزال ارائه شده باری اجرا مناسب است یا خیر به درست انجام شدن این فرآیند کمک می‌کند.

در این مقاله از داموندمگ همراه ما باشید تا با جزئیات سند پروپوزال بهبود بیت کوین آشنا شویم.

معرفی پروپوزال بهبود بیت کوین BIP

معرفی پروپوزال بهبود بیت کوین BIP

BIP مخفف عبارت Bitcoin Improvement Proposal است که به معنای پیشنهاد یا پروپوزال بهبود بیت کوین است. این سند حاوی پیشنهاد یا طرحی برای بهبود ساختار یا عملکرد اکوسیستم بیت کوین است. این سند می‌تواند ماهیتی فنی یا سازمانی برای جامعه پشت توسعه بیت کوین داشته باشد. این پروپوزال باید طرح خود را با جزئیات و تمام ویژگی‌ها شرح دهد تا بتواند واجد شرایط بررسی و پذیرش باشد.

برای آنکه مشخص شود آیا این پروپوزال واقعاً بهبودی در بیت کوین ایجاد می‌کند و اینکه آیا می‌تواند قدمی مثبت در این سیستم باشد یا نه، باید با بحث و رأی‌گیری اجماع نظر صورت بگیرد. نویسنده پروپوزال باید بتواند در صورت وجود نظر و رأی منفی از طرح خود دفاع کند و افراد صاحب نظر را قانع کند که این طرح لازم است.

در سیستم بیت کوین همه چیز بر اساس تاریخ ذخیره می‌شود. در مورد پروپوزال بهبود بیت کوین نیز چنین است که متن اصلی و تمام تغییراتی که در طول زمان کرده است برای تمام تیم توسعه در دسترس هستند. این ویژگی برای یک مجموعه پیشرفته، پویا و بین‌المللی لازم است.

پیشنهاد ارائه پروپوزال‌های بهبود توسط توسعه‌دهنده رمزارز امیر تاکی در 19 آگوست 2011 ارائه شد. او این پیشنهاد را با الهام از PEP که به معنی پروپوزال تقویت پایتون است ارائه داد و بعدها ساختار توسط لوک دشجر بهبود یافت.

انواع پروپوزال‌های بهبود بیت کوین

به طور کلی می‌توان پروپوزال‌های بهبود بیت کوین را در سه دسته بررسی کرد:

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  شبکه لایتنینگ بیت کوین چیست؟

پروپوزال استاندارد (Standard Track)

این نوع پروپوزال پیشنهاد‌هایی را در مورد هسته اصلی بیت کوین ارائه می‌کند. بنابراین طرح‌های ارائه‌شده در این مدل شامل تغییراتی است که نویسنده معتقد است باید روی شبکه اصلی بیت کوین، بلاک‌های زنجیره و ثبت تراکنش‌ها رخ دهد. بنابراین مشخص است اگر چنین پروپوزالی بتواند تأیید اکثریت را بگیرد، تغییراتی بنیادی روی سیستم ایجاد خواهد کرد. البته بیت کوین اکنون جای پای خود را محکم کرده و تغییر در ساختار اصلی آن می‌تواند موجب آشفتگی شود، بنابراین پروپوزالی که از نوع استاندار باشد، باید موضوع واقعاً مهمی را مطرح کرده باشد تا پذیرفته شود.

پروپوزال اطلاعاتی (Informational)

پروپوزال‌های بهبود بیت کوین که از نوع اطلاعاتی هستند، هیچ‌گونه طرحی برای تغییر در سیستم اصلی مثل بلاک‌ها ارائه نمی‌دهند، تنها دستورالعمل‌ها را بهبود می‌بخشند تا استفاده از بیت کوین راحت‌تر شود، بنابراین هیچ تغییری در زیرساخت‌ها ایجاد نخواهد شد.

پروپوزال فرآیندی (Process)

پروپوزال فرآیندی همانطور که از نام آن پیدا است، بر فرآیندهای بیت کوین تأثیر می‌گذارد. از نظر اهمیت این مورد با پروپوزال استاندارد برابری می‌کند، اما تفاوتی نیز بین این دو وجود دارد. در پروپوزال‌های استاندارد، تأثیر روی سیستم و جزئیات آن مثل کدهای اصلی است، اما پروپوزال فرآیندی با اینکه تأثیرات مهمی دارند خارج از سیستم اصلی هستند.

پروپوزال بهبود به چه فرمی نوشته می‌شود؟

بیت کوین

مانند هر سند دیگری، پروپوزال بهبود بیت کوین نیز شکل خاص خود را دارد. ساختار کلی این سند به این صورت است:

مقدمه

در قسمت مقدمه باید اطلاعاتی در مورد طرح شامل شماره پروپوزال، عنوان آن، نام نویسندگان و اطلاعات تماس نویسنده آورده شود. قرار دادن این اطلاعات در پروپوزال کمک می‌کند تا اشتراک‌گذاری و بحث در مورد آن راحت‌تر شود. چنانچه این اطلاعات در ابتدای پروپوزال قرار نگیرند، نظم‌دهی به آن‌ها دشوار خواهد شد.

خلاصه

خلاصه یا چکیده باید حداکثر 200 کلمه باشد و در آن باید ماهیت طرح و پیشنهاد در کوتاه‌ترین حالت ممکن شرح داده شود. وجود این قسمت به پروپوزال بهبود بیت کوین شکلی حرفه‌ای می‌دهد، چراکه در تمام مقالات معتبر هم چنین بخشی وجود دارد. آنچه باید در این بخش مشخص شود، تغییر مدنظر است و اینکه دقیقاً چه بهبودی قرار است روی سیستم اتفاق بیفتد.

حقوق کپی رایت

مشخصات کپی رایت نشان می‌دهد که یک سند از نظر قانونی چه وضعیتی دارد. بنابراین در این بخش از پروپوزال باید اطلاعاتی مانند حق انتشار و دامنه عمومی سند مشخص شود. وجود کپی رایت به خواننده اجازه می‌دهد اطلاعاتی که حق کپی رایت برای آن‌ها لحاظ شده است کدامند.

مشخصات طرح

طرح پروپوزال

هر طرحی که در پروپوزال بهبود بیت کوین منتشر می‌شود، باید به صورت جزئی توضیح داده شود. برای مثال نویسنده ممکن است برای طرح خود از یک تکنولوژی خاص استفاده کرده باشد، یا یک قابلیتی جدید ایجاد کرده باشد. تمام این‌ها باید با جزئیات توضیح داده شوند. این قسمت برای تمام انواع پروپوزال لازم و مهم است، چرا که می‌تواند به سؤالات خوانندگان درباره طرح پاسخ دهد.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  کیف پول متامسک چیست؟ نصب + دانلود MetaMask Wallet

با توجه به محتویات قسمت مشخصات، حجم زیادی باید به آن اختصاص داده شود، بنابراین نویسنده باید تمام تلاش خود را برای توضیح واضح و روشن مباحث به کار گیرد. طرح‌هایی که این بخش را نداشته باشند یا آن را به خوبی آماده نکرده باشند، یا بررسی نخواهند شد یا خوانندگان به سادگی از آن عبور خواهند کرد.

انگیزه از معرفی طرح

پشت هر پروپوزال بهبود بیت کوین یک دلیل و انگیزه وجود دارد. خوانندگان علاقه دارند این موضوع را بدانند، به هر حال باید مشخص شود که نویسنده چه کاستی و کمبودی دیده است که باعث معرفی طرح جدید شده است. نویسنده باید در این قسمت توضیح دهد که چرا طرح او از شکل فعلی انجام کار بهتر است. طبیعی است که خوانندگان باید احساس کنند که این انگیزه مناسب است و کمکی به سستم می‌کند.

منطق پشت طرح

این قسمت مکمل بخش انگیزه است. نویسنده پروپوزال بهبود بیت کوین، در قسمت قبل بیان کرد که به چه دلیل تغییرات لازم هستند، حالا در قسمت منطق باید شرح دهد که این طرح چگونه می‌خواهد مشکلات و موانع را برطرف کند. چنانچه نویسنده بتواند در این بخش تمام نکات را توضیح دهد، احتمالاً به سؤالاتی که به عنوان انتقاد مطرح خواهد شد پاسخ داده است، بنابراین شانس قبول شدن طرح او افزایش می‌یابد.

سازگاری با ورژن قبلی

نکته‌ای که برای خوانندگان و تیم توسعه مهم است، این است که طرح‌ها حالت به‌روزرسانی داشته باشند. یعنی این طور نباشد که هیچگونه ارتباطی بین طرح فعلی با شیوه پیاده‌سازی حال حاضر وجود نداشته باشد. درواقع اصلاً هدف از پروپوزال، بهبود است نه از نو ساختن. متأسفانه پروپوزال‌هایی که در سطح کافی از سازگاری با ورژن‌ها و نسخه‌های قبلی برنامه نیستند، شانس کمی برای پذیرش دارند.

ارائه نمونه

فقط حرف کافی نیست، نویسندگان پروپوزال‌ها باید بتوانند نشان دهند که چه چیزی را مدنظر دارند. بنابراین مهم است پیش از آنکه سند را منتشر کنند به طور عملی نمونه‌ای از طرح خود بسازند تا خوانندگان بتوانند بین شکل فعلی انجام کارها و حالت تغییر کرده آن تفاوت قائل شوند.

چرا پروپوزال بهبود بیت کوین اهمیت دارد؟

اهمیت پروپوزال بیت کوین

بیت کوین از نظر قیمتی در صدر لیست ارزهای دیجیتالی است که این به معنی ورود پول بیشتر است. بسیار مهم است که سرمایه‌گذاری‌های مردم در بستری امن با بهترین امکانات ممکن صورت بگیرد، بنابراین پروپوزال بیت کوین کاربردی و بسیار مهم است. هرچه مشکلات کمتری در چنین سیستم پرطرفداری وجود داشته باشد، هم برای سیستم و هم برای سرمایه‌گذاران بهتر است. در ادامه برخی از مهم‌ترین پروپوزال‌های بهبود بیت کوین را معرفی خواهیم کرد.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  ترون چیست؟ ارز دیجیتال TRON با توکن TRX

پروپوزال‌های مهم بیت کوین

در این قسمت 3 پروپوزال مهم را معرفی خواهیم کرد:

BIP-11: معاملات استاندارد M-of-N

BIP-11، برای فعال کردن کیف پول‌های امن، تراکنش‌های امانی و سایر مواردی که در آن مبادله وجوه به بیش از یک امضا نیاز دارد، طراحی شده است. این طرح توسط گوین اندرسن، در 18 اکتبر 2011 ارائه شده و از نوع استاندارد است.

BIP-16: پرداخت به هش اسکریپت

BIP-16، روشی جدید برای مدیریت سیستم‌های پرداخت بیت کوین است که به داده‌های پرداخت اجازه می‌دهد برای تسهیل پرداخت‌ها در یک کد QR گنجانده شوند. این پروپوزال توسط گوین اندرسن در 3 ژانویه 2012 ارائه شد، که این هم مانند مورد قبل از نوع استاندارد است.

BIP-141: سگویت (SegWit)

این پروپوزال با هدف افزایش ظرفیت شبکه بیت کوین و همچنین مشکل انعطاف‌پذیری تراکنش‌ها معرفی شد. سگویت سافت فورکی است که اکثریت (95 درصد) ماینرها را برای تکمیل ارتقا به مدت دو هفته نیاز دارد. همانطور که مشخص شد، سگویت از طرح‌هایی است که مقیاس‌پذیری بیت کوین کمک می‌‌کند.

سخن پایانی

هر تغییری که لازم باشد در شبکه بیت کوین صورت بگیرد تا به آن بهبود ببخشد، باید در قاب اسنادی با نام پروپوزال بهبود بیت کوین منتشر شود. در این سند باید به جزئیات مشخص باشد که هدف چیست و قرار است چه تغییری رخ دهد.

چنین فرآیندی می‌تواند به سرمایه‌گذاران بیت کوین اطمینان خاطر دهد که ارز دیجیتالی که سرمایه زیادی را صرف آن کرده‌اند، برای آن‌ها ارزش قائل است و برای بهبود هرچه بیشتر تلاش می‌کند.

سؤالات متداول

1. کاربرد پروپوزال بهبود بیت کوین چیست؟

پروپوزال بهبود بیت کوین سندی است که در آن مشخص می‌شود مشکلی در شبکه بیت کوین وجود دارد که باید حل شود و راه حل‌ آن نیز مطرح شده و فرآیند آن مشخص می‌شود. چنانچه موارد بان شده در این سند قابل قبول باشند، به مرحله اجرایی می‌رسد.

2. چرا سرمایه گذاران طرفدار پروپوزال بهبود هستند؟

بیت کوین ارز دیجیتال گران قیمتی است، بنابراین سرمایه‌گذاران و تریدرها باید مطمئن شوند که مشکلی اساسی در شبکه آن وجود ندارد. به همین دلیل از پروپوزال‌های بهبود بیت کوین استقبال می‌کنند.

3. چند نوع پروپوزال بهبود بیت کوین وجود دارد؟

پروپوزال‌های بهبود بیت کوین در سه دسته کلی قرار می‌گیرند: استاندارد، اطلاعاتی و فرآیندی. نوع استانداررد و فرآیندی بسیار مهم هستند. پروپوزال استاندارد مستقیماً تغییراتی را در شبکه اعمال می‌کند و نوع فرآیند آن هم بر فرآیندهای اصلی تأثیر می‌گذارد. پروپوزال اطلاعاتی به جهت بهبود دستورالعمل‌ها استفاده می‌شود و مانند دو مورد دیگر اهمیت بالایی ندارد.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.