داموندمگ

سرمایه گذاری روی بیت کوین چقدر سود دارد؟ داستانی واقعی!

DAMOND
سرمایه گذاری در بیت کوین

بازار ارزهای دیجیتال در ده سالگذشته به یکی از مهم‌ترین بازارها در دنیا تبدیل شده است. این بازار همچنین یکی از نوسانی‌ترین بازارها هم هست که سرمایه‌گذاری در آن ریسک زیادی دارد. در این میان، بیت کوین (BTC) به عنوان اولین و معتبرترین ارز دیجیتال، همواره بیشترین ارزش بازار را داشته و پیشگام بوده است. رشد شگفت‌انگیز ولی نوسانی بیت کوین از زمان معرفی آن در سال ۲۰۰۹ تا به امروز که در اواخر سال ۲۰۲۲ قرار داریم، خیلی‌ها را پولدار و خیلی‌ها را ورشکست کرد. با این حال، حتی پس از ریزش اخیر قیمت این رمزارز از نزدیک ۷۰ هزار دلار به حدود ۲۰ هزار دلار، هنوز هم تمایل زیادی به سرمایه گذاری روی بیت کوین دیده می‌شود.
سرمایه‌گذاری در هر بازاری، ریسک‌های خودش را دارد و اگر بدون دانش و آگاهی و بدون داشتن مهارت‌هایی مثل مدیریت سرمایه، مدیریت ریسک و مدیریت احساسات، وارد بازارهای مالی شوید، احتمال شکست بیشتر از موفقیت خواهد بود. این موضوع در مورد بازارهای پرنوسان مثل ارزهای دیجیتال، بیشتر دیده می‌شود.
به یاد داشته باشید که حتی در بازارهای نزولی نیز می‌توان با استراتژی درست، سود کرد. در مورد بیت کوین نیز شاید خیلی‌ها از سرمایه‌گذاری روی آن متضرر شده باشند اما مثال‌های زیادی نیز وجود دارد که با اتخاذ استراتژی درست در سرمایه‌گذاری روی بیت کوین توانسته‌اند به سودهای شگفت‌انگیزی برسند. یکی از این افراد موفق، نیک نولان (Nick Nolan) است.
در این مقاله می‌خواهیم داستان سرمایه‌گذاری موفق نیک نولان روی بیت کوین را برای شما مخاطبان گرامی داموندمگ تعریف کنیم. با ما همراه باشید.

شروع سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال

سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال

نولان در سال ۲۰۱۷ برای اولین بار وارد بازار بین کوین شد. او می‌گوید که به خاطر دارد که همراه با چندین نفر از دوستانش هنگام شام در رابطه با بیت کوین، اتریوم و لایت کوین صحبت می‌کردند و هیچکدام از آن‌ها اطلاعی در رابطه با سازوکار ارزهای دیجیتال نداشتند. او پس از آن گفتگو درباره ارزهای دیجیتال کنجکاو شد و نمودار قیمت آن‌ها را بررسی کرد.

در ابتدای سال ۲۰۱۷، قیمت هر BTC حدود ۱۰۰۰ دلار بود ولی تا نوامبر همان سال، ۱۰ برابر شد. اتریوم و لایت کوین نیز در همان بازه زمانی، رشد قیمتی چشمگیری داشتند.

نولان ادامه می‌دهد که در آن زمان پول زیادی نداشت و به دلیل آشنا نبودن به بازار رمزارزها، فقط مقداری اتریوم به ارزش ۵۰ دلار و مقداری لایت کوین به ارزش ۲۵ دلار خرید. با این حال، به دلیل قیمت بالای بیت کوین، از خرید آن صرف نظر کرد.

او پس از مدتی به کلی فراموش کرد که چه مقدار ارز دیجیتال خریده است اما در اواسط سال ۲۰۲۰ به خاطر آورد که قبلا مقداری اتریوم و لایت کوین از صرافی کوین بیس خریداری کرده است. او پس از ورود به حساب کاربری خود متوجه شد که سرمایه او در این مدت، تقریبا دو برابر شده است.

نولان با پشیمانی می‌گوید که اگر در سال‌های ۲۰۱۸، ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ مقداری کمی پول در بازار ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری می‌کرد، احتمالا تا سال ۲۰۲۰ به سود بیشتری می‌رسید. البته او می‌گوید که معمولا حسرت گذشته را نمی‌خورد و سعی می‌کند تا با درس گرفتن از اشتباهات قبلی، سرمایه‌گذاری‌های هوشمندانه‌تری انجام دهد.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  بازار OTC چیست؟ با معاملات خارج از صرافی‌های رمزارز آشنا شوید

بهترین روش سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال از دیدگاه نولان

سرمایه گذاری بلند مدت در بازار کریپتو

نولان اعتقاد دارد که به دلیل نوسانی بودن شدید بازار رمزارزها در مقایسه با بازارهای دیگر مثل بورس و فارکس، بهترین نوع سرمایه‌گذاری در این بازار، خریدهای مقطعی و سرمایه‌گذاری بلند-مدت است. او خیلی طرفدار معامله‌گری در این بازار نیست و دوست ندارد که تمام وقتش را روی مطالعه و تحلیل بازار بگذارد و در آخر، سودی کسب کند که ارزش آن همه وقت و زحمت را نداشته باشد.

شروع سرمایه گذاری روی بیت کوین

نولان به سرمایه‌گذاران توصیه می‌کند که در بازارهایی که با آن‌ها آشنایی ندارند، سرمایه‌گذاری نکنند. او ادامه می‌دهد که اگر می‌خواهید حتی مقدار کمی بیت کوین بخرید، بهتر است پیش از ایجاد ولت یا ایجاد حساب کاربری در یکی از صرافی های ارز دیجیتال و شروع سرمایه گذاری روی بیت کوین، کمی در رابطه با ارزهای دیجیتال، فناوری بلاک چین و خود بیت کوین مطالعه کنید.

او در سال ۲۰۲۰ تصمیم گرفت تا هر ماه، بدون در نظر گرفتن تحلیل‌ها، مقداری بیت کوین به ارزش ۱۰۰ دلار بخرد (مقداری بیت کوین به ارزش ۵۰ دلار در آغاز ماه و مقداری بیت کوین به ارزش ۵۰ دلار در پایان ماه). نولان، قیمت بیت کوین را در صرافی کوین بیس نگاه می‌کرد و کارمزد هر بار خرید نیز ۲ دلار بود که از پنجاه دلار کم می‌شد.

او سرمایه‌گذاری روی بیت کوین را از ماه نوامبر سال ۲۰۲۰ شروع کرد و تا اکتبر ۲۰۲۱ به این کار ادامه داد. نولان، ۲۴ مرتبه و هر مرتبه به میزان ۵۰ دلار بیت کوین خرید و در مجموع، معادل ۱۲۰۰ دلار روی بیت کوین سرمایه‌گذاری کرد.

در زمان شروع سرمایه‌گذاری نولان روی بیت کوین، قیمت هر کوین ۱۳ هزار دلار بود. اگر ۲ دلار از ۵۰ دلار صرف شده برای اولین خرید او را کم کنیم، او با مبلغ ۴۸ دلار، مقدار ۰.۰۰۳۴۹۴۱ دلار بیت کوین خرید.

شروع سرمایه گذاری روی بیت کوین

خرید دوم، ۱۵ روز بعد و زمانی انجام شد که قیمت بیت کوین ۱۶ هزار دلار بود و با در نظر گرفتن ۲ دلار کارمزد و سرمایه‌گذاری ۴۸ دلاری روی بیت کوین، توانست ۰.۰۰۳۰۰۸۳ بیت کوین دیگر بخرد. او در پانزدهم ماه نوامبر ۲۰۲۰، با سرمایه‌گذاری ۱۰۰ دلاری، ۰.۰۰۶۵۰۲۳ بیت کوین داشت که ارزش آن با توجه به رشد قیمت بیت کوین به ۱۰۳.۷۵ دلار رسیده بود.

نولان در روز اول ماه بعدی و زمانی که قیمت بیت کوین به ۱۸ هزار و ۷۷۸.۴۵ دلار رسیده بود، ۴۸ دلار دیگر بیت کوین خرید که چیزی معادل با ۰.۰۰۲۵۵۶۱ توکن BTC بود و تا آن زمان، با ۱۵۰ دلار سرمایه‌گذاری، توانسته بود ۰.۰۰۹۰۵۸۴ بیت کوین بخرد که ۱۷۰.۱۰ دلار ارزش داشت.

نولان به همین ترتیب ادامه داد و در روز اول سال ۲۰۲۱ با افزایش شدید قیمت بیت کوین و رسیدن آن به ۲۹ هزار و ۴۱۳.۲۹ دلار به سود خوبی رسید ولی باز هم به خرید کردن ادامه داد و با خرید ۰.۰۰۱۶۳۱۹ بیت کوین، مجموع دارایی بیت کوین خود را به ۰.۰۱۳۱۵۹ افزایش داد. او با این خرید، مقدار ۲۵۰ دلار روی بیت کوین سرمایه‌گذاری کرده بود ولی ارزش دارایی بیت کوین او، ۳۸۷.۰۵ دلار بود که سودی عالی محسوب می‌شد.

دو هفته بعد، قیمت بیت کوین به ۳۶ هزار و ۷۵۴.۶۰ دلار رسید و نولان ۴۸ دلار دیگر روی بیت کوین سرمایه‌گذاری کرد تا مجموع سرمایه‌گذاری او به ۳۰۰ دلار برسد اما دارایی بیت کوین او، بیش از ۵۳۰ دلار ارزش داشت.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  تفاوت سرمایه گذاری فعال و غیرفعال: کدام یک بهتر است؟

همانطور که انتظار می‌رفت، روند رشد قیمت بیت کوین بلاخره متوقف شد و قیمت هر بیت کوین در ۱ فوریه به ۳۳ هزار و ۵۳۴.۳۹ دلار کاهش پیدا کرد. البته، این موضوع به نفع نولان بود و او توانست به ۴۸ دلار دیگر، ۰.۰۰۱۴۳۱۳ بیت کوین دیگر بخرد. کل دارایی بیت کوین او در آن تاریخ ۰.۰۱۵۸۹۶۲ توکن BTC بود که کمی بیش از ۵۳۳ دلار ارزش داشت. با این حال، در ۱۵ فوریه، بیت کوین مجددا شروع به رشد کرد و قیمت آن تا ۴۷ هزار و ۹۳۵.۶۶ دلار نیز رسید. نولان ۰.۰۰۱۰۰۱۳ بیت کوین خرید تا با رساندن مجموع سرمایه‌گذاری خود به ۴۰۰ دلار، مقدار ۰.۰۱۶۸۹۷۵ بیت کوین به ارزش حدود ۸۱۰ دلار داشته باشد.

روند خرسی بیت کوین

بیت کوین به رشد خودش ادامه داد و نولان نیز هر دو هفته یکبار، مقداری بیت کوین به ارزش ۴۸ دلار می‌خرید. در تاریخ ۱۵ آوریل، قیمت بیت کوین به رقم نجومی ۶۳ هزار و ۲۲۹.۰۴ دلار رسید تا کل دارایی بیت کوین نولان به ۰.۰۲۰۳۰۳۷ توکن BTC به ارزش ۱۲۸۳.۷۸ دلار شود. نولان از تاریخ ۱ نوامبر ۲۰۲۰ تا ۱۵ آوریل ۲۰۲۱، تنها ۶۰۰ دلار روی بیت کوین سرمایه‌گذاری کرده بود و اکنون دارایی او بیش از ۱۲۸۳ دلار ارزش داشت که سودی شگفت‌انگیز در بازارهای مالی محسوب می‌شود.

چیزی نگذشت که بیت کوین وارد یکی از سنگین‌ترین روندهای نزولی خودش شد. البته، این موضوع روی تصمیم استراتژی نولان برای سرمایه گذاری روی بیت کوین اثری نداشت و او هر ماه مقداری بیت کوین به ارزش ۹۶ دلار می‌خرید.

در تاریخ ۱ ژوئن، قیمت هر بیت کوین تا ۳۶ هزار و ۶۸۴.۹۹ دلار کاهش پیدا کرد و نولان توانست ۰.۰۰۱۳۰۴۸ توکن BTC دیگر به دارایی‌های خودش اضافه کند. با این حساب، او در پایان روز اول ماه ژوئن ۲۰۲۱، مقدار ۰.۰۲۳۴۶۷۹ بیت کوین داشت که ارزش آن حدود ۸۶۱ دلار بود. البته، بیت کوین در روزهای بعد رشد مختصری داشت تا ارزش آن در تاریخ ۱۵ ژوئن به بیش از ۴۰ هزار دلار نیز برسد. در آن تاریخ، نولان مقدار ۰.۰۲۴۶۶۳۱ بیت کوین داشت که ارزش آن، بیش از ۹۹۰ دلار بود.

قیمت بیت کوین در ماه‌های بعد باز هم دچار ریزش شد تا در تاریخ ۱۵ ژوئیه به ۳۱ هزار و ۸۷۲.۴۹ دلار برسد. نولان تا آن زمان، ۹۰۰ دلار روی بیت کوین سرمایه‌گذاری کرده بود و ارزش دارایی بیت کوین او، ۸۷۹.۷۲ دلار بود تا برای اولین بار از شروع سرمایه گذاری روی بیت کوین، وارد ضرر شود که البته بسیار خفیف بود. البته این موضوع نیز باعث نشد تا نولان از استراتژی خودش برای خرید ماهیانه ۹۶ دلار بیت کوین، صرف نظر کند.

در ماه های بعدی، قیمت بیت کوین به حدود ۴۸ هزار دلار رسید و نولان در چندین نوبن، روی همین قیمت، بیت کوین می‌خرید.

آخرین خرید او، مطابق با استراتژی، در تاریخ ۱۵ اکتبر ۲۰۲۱ بود که مقداری بیت کوین به ارزش ۴۸ دلار در قیمت ۶۱ هزار و ۶۹۰.۳۲ دلار خرید تا مجموع دارایی بیت کوین او به ۰.۰۳۳۵۸۱۱ توکن BTC برسد که در آن زمان، ارزشی معادل با بیش از ۲ هزار دلار داشت.

نولان در این سرمایه گذاری روی بیت کوین، در مجموع ۱۲۰۰ دلار هزینه کرد و توانست ۸۰۰ دلار سود کند که برای یک سرمایه‌گذاری یک ساله، بازدهی بسیار مطلوبی محسوب می‌شود.

چه درسی از تجربه سرمایه گذاری نولان روی بیت کوین می گیریم؟

اصول سرمایه گذاری روی بیت کوین

بیت کوین دارایی باثباتی نیست و همواره نوسانات قیمتی شدیدی داشته است. البته، اگر به روند بلند-مدت قیمت این ارز دیجیتال نگاه کنیم، می‌بینیم که سرمایه گذاری روی بیت کوین در بلند-مدت، سودآوری بسیار خوبی داشته است.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  NFT تقسیم شده یا F-NFT با مالکیت اشتراکی چیست؟

تجربه نولان به ما می‌آموزد که استراتژي سرمایه‌گذاری اندک ولی منظم، پیوسته و بلند-مدت در این بازار نوسانی، بازدهی خوب و ریسک پایینی دارد. البته، بازار ارزهای دیجیتال نیز همانند هر سرمایه‌گذاری دیگری با ریسک همراه است و به هیچ وجه نباید بدون شناخت و مدیریت ریسک وارد هیچ بازاری شد.

نولان می‌گوید که اگر همین فردا بیت کوین ارزشش را به کلی از دست بدهد، با اینکه ناراحت می‌شود اما اینطور نیست که زندگی و رفاهش را از دست بدهد. در واقع، او به این نکته اشاره دارد که باید با پولی وارد بازار سرمایه شوید که از دست دادن آن، زندگی شما را تحت تأثیر قرار ندهد.

درس دیگری که از این تجربه نولان می‌آموزیم، این است که بیت کوین همواره نوسان قیمت دارد و با اینکه اکنون یکی از بزرگ‌ترین ریزش‌های تاریخ خودش را تجربه می‌کند، به احتمال زیاد، دوباره رشدهای خوبی خواهد داشت و هیچ بعید نیست که بتواند سقف تاریخی ۶۸ هزار دلاری خودش را بشکند. بنابراین، اینطور به نظر می‌رسد که سرمایه گذاری روی بیت کوین، هر چند با ریسک همراه است اما اگر با مدیریت سرمایه و مدیریت ریسک انجام شود، می‌تواند در دراز-مدت، سودهای خوبی به همراه داشته باشد.

سوالات پر تکرار در رابطه با سرمایه گذاری روی بیت کوین

۱- حداقل سرمایه گذاری در بیت کوین چقدر است؟

هیچ حداقل مشخصی برای سرمایه‌گذاری روی بیت کوین وجود ندارد و شما می‌توانید هر چقدر بیت کوین که می‌خواهید از صرافی‌های ارز دیجیتال خریداری کنید. البته، بعضی از این صرافی‌ها دارای محدودیت حداقل خرید هستند. با این حال، خرید مبالغ پایین بیت کوین به دلیل سودآور نبودن، توصیه نمی‌شود و البته باید اصول مدیریت سرمایه را نیز رعایت کنید و از خرید مقادیر سنگین بیت کوین با توجه به سرمایه خود، بپرهیزید.

۲- برای خرید بیت کوین باید چکار کنم؟

برای شروع سرمایه گذاری روی بیت کوین می‌توانید در صرافی‌های ایرانی مثل صرافی دیجیتال داموندمگ ثبت نام کرده و با شارژ کردن حساب کاربری خود به صورت ریالی، بیت کوین بخرید.

۳- سود بیت کوین چقدر است؟

سود سرمایه گذاری روی بیت کوین به پارامترهای متعددی مثل میزان سرمایه‌گذاری شما، انتخاب زمان مناسب برای ورود به بازار و صرافی مورد استفاده شما برای خرید بیت کوین بستگی دارد.

جمع بندی

بیت کوین در سال ۲۰۲۱ سقف جدیدی در بالای ۶۸ هزار دلار ثبت کرد اما پس از آن وارد یکی از بزرگ‌ترین ریزش‌های تاریخ خودش شد و امروز در تاریخ ۱۶ مهر ۱۴۰۱، هر توکن BTC با قیمت حدود ۲۰ هزار دلار معامله می‌شود.

سوالی که قطعا ذهن بسیاری از علاقه‌مندان به بازار کریپتو و به خصوص، کسانی که می‌خواهند به تازگی وارد بازار رمزارزها شوند را درگیر کرده این است که آیا اکنون، زمان مناسبی برای خرید بیت کوین و ورود به بازار است؟

قیمت بیت کوین همواره نوسان بسیار زیادی دارد و اگر به سابقه قیمتی این دارایی در بلند-مدت نگاه کنیم، می‌بینیم که پس از هر بار ریزش، با قدرت بیشتری رشد کرده است. تجربه نولان نشان داد که با مدیریت سرمایه، مدیریت ریسک، داشتن استراتژی و استمرار در سرمایه گذاری روی بیت کوین می‌توان در بلند-مدت به سودهای خوبی در مقایسه با بازارهای دیگر رسید.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.