داموندمگ

پیش بینی قیمت بیت کوین: چه بر سر اولین ارز دیجیتال دنیا خواهد آمد؟

DAMOND
پیش بینی قیمت بیت کوین

بیت کوین به عنوان اولین و بزرگترین دارایی دیجیتال جهان، پس از یک دهه از زمان تأسیس، در میان سرمایه‌گذاران بازار به جایگاه مناسبی رسیده است. بیت کوین یک دارایی مالی بی‌نظیر است و به دلیل عرضه محدودی که دارد، عموماً با طلا مقایسه می‌شود. همچنین برخی از افراد صاحب‌نظر که پیش بینی قیمت بیت کوین انجام داده‌اند معتقدند بیت کوین این پتانسیل را دارد تا در آینده به ارز ذخیره جهانی تبدیل شده و دلار آمریکا را کنار بزند.
با وجود تمام جذابیت‌ها و مزایای ورود به بازار بیت کوین، عدم ثبات و نوسانات شدید قیمت آن باعث شده سرمایه‌گذاری روی این دارایی دیجیتال ریسکی و پرخطر باشد. نوسانات شدید در سال 2022، پیش بینی قیمت بیت کوین را در میان کارشناسان و علاقمندان بازار کریپتو به یک بحث جذاب تبدیل کرده است. در ادامه این مطلب از داموندمگ به پیش بینی قیمت بیت کوین و بررسی عوامل تأثیرگذار در آن می‌پردازیم. این مقاله از وب سایت تایم ترجمه شده و بیانگر نظرات داموند نیست.

پیش بینی قیمت بیت کوین و آینده بازار

از نظر کارشناسان چه فاکتورهایی سبب تغییرات قیمت بیت کوین شده است؟

در ادامه روند نزولی قیمت بیت کوین و نوسانات بازار کریپتو در یک سال گذشته، قیمت بیت کوین یک بار دیگر در هفته نخست ماه سپتامبر کاهش قابل‌توجهی  را تجربه کرده و به زیر 19 هزار دلار رسید. با این حساب قیمت بیت کوین در هفته گذشته 2.50 درصد کاهش پیدا کرده است. با وجود اینکه از ماه ژوئن 2022، شاهد سقوط گسترده و کم سابقه بازار کریپتو بوده‌ایم؛ اما با این حال از آن زمان تاکنون این اولین‌بار است که قیمت بیت کوین به زیر 19 هزار دلار سقوط می‌کند.

در دو هفته گذشته بازار کریپتو در تلاش بوده تا ارزش خود را در محدوده‌ای بالاتر از قیمت کلیدی 20 هزار دلار حفظ کند. با این وجود به دلیل ارسال سیگنال‌هایی از جانب Federal Reserve مبنی بر افزایش بیشتر نرخ بهره در سمپوزیوم اقتصادی در اواخر ماه آگوست، قیمت بیت کوین به این آستانه رسیده است. بر اساس سخنرانی Jerome Powell، رئیس Federal Reserve که در اواخر ماه آگوست انجام شد، بانک مرکزی آمریکا با استفاده از ابزار “زور” با تورمی که به بالاترین حد خود در چهار ده گذشته رسیده است، مبارزه خواهد کرد.

بر اساس نظر Edward Moya یکی از تحلیلگران ارشد بازار در Oanda ، با وجود اینکه اخیراً شاهد نشان‌هایی مبنی بر ثبات قیمت بیت کوین بوده‌ایم، اما همچنان این ریسک وجود دارد که بازار هنوز از منطقه خطر خارج نشده باشد. بر اساس اعلام Moya، با اینکه قیمت بیت کوین در طی این سال‌ها چند مرتبه به زیر 20 هزار دلار رسیده است، اما اکثریت افراد فعال در فضای کریپتو به بازگشت مجدد قیمت بیت کوین به  بالاتر از محدوده 20 هزار دلاری همچون اواسط ماه ژوئن، خوش‌بین نیستند.

در واقع سقوط بازار کریپتو در ماه ژوئن امسال، به دنبال کاهش لحظه‌ای ریسک Wall Street به وجود آمد. چراکه در حال حاضر اکثریت سرمایه‌گذاران بازار به دلیل افزایش نرخ تورم، تزلزل بازار سهام و افزایش میزان نرخ بهره نسبت به اقتصاد بدبین شده‌اند. در ماه‌های گذشته بازار کریپتو به میزان زیادی تحت‌تأثیر بازار سهام بوده است، این امر سبب شده تا بازار کریپتو بیشتر از گذشته با فاکتورها و عوامل مربوط به اقتصاد جهانی درآمیخته شود.

بر اساس پیش بینی قیمت بیت کوین، سرمایه‌گذاری در بیت کوین سودآور است؟

بر اساس نظر  Martin Hiesboeck، سرمایه‌گذاران همچنان در مورد آینده و ثبات بازار کریپتو در بلند مدت نگران هستند. چرا که در هفته‌های اخیر چندین بازیگر اصلی بازار از برداشت ارزهای دیجیتال جلوگیری کردند و برخی نیز با ورشکستگی مواجه شوند و یا کاربران خود را اخراج کردند.

همچنین Hieboeck می‌گوید، قیمت انواع ارزهای دیجیتال در مواجه با شرایطی که در نتیجه شرایط سخت اقتصادی به وجود می‌آیند، نسبت به وضعیت بد موجود در خود اکوسیستم کریپتوکارنسی، بسیار آسیب‌پذیرتر هستند. وی اضافه می‌کند: ” بازار کریپتوکارنسی نه لزوماً تحت‌تأثیر شکست پروژه‌های رمزنگاری، بلکه به دلیل شرایط بد اقتصادی که جهان در حال حاضر با آن روبه‌رو است، آسیب‌پذیر و در لبه پرتگاه باقی خواهد ماند” همچنین می‌گوید: ” همانطور که اخیراً شاهد آن هستیم، قیمت ارزهای دیجیتال بیشتر از آنکه به معیارها و اخبار مربوط به بازار کریپتو وابسته باشد، تحت‌تأثیر وضعیت عرضه گاز به آلمان قرار دارد.”

همچنین بر اساس نظر سایر کارشناسان به دلیل شرایط جنگ، تورم و تغییر سیاست پولی آمریکا؛ در هفته‌ها و ماه‌های آینده بازار کریپتو با تغییرات و نوسانات بیشتری مواجه خواهد شد. در شش ماه گذشته، تنها برای چند دوره کوتاه مدت، قیمت بیت کوین در محدوده بالای 45 هزار دلار قرار گرفته است، همچنین آخرین تاریخی که قیمت بیت کوین در آن به محدوده بالای 50 هزار دلار رسیده، 25 دسامبر سال 2021 بوده است.

در نتیجه فراز و نشیب‌های بازار، قیمت فعلی بیت کوین با آخرین رکورد قیمت آن فاصله بسیار زیادی پیدا کرده است. این رکورد 68 هزار دلار بوده و مربوط به نوامبر سال 2022 است. با این حال علی‌رغم کاهش شدید قیمت بیت کوین، در حال حاضر ارزش بزرگترین ارز دیجیتال بازار همچنان بیش از دو برابر ارزش آن در سال‌های گذشته است. به طورکلی این فراز و نشیب‌ها برای بیت کوین چیز جدیدی نیست.

پیش بینی قیمت بیت کوین در سال 2022: بین 10 هزار تا 28 هزار دلار

همانطور که این چند سال شاهد آن بوده‌ایم، پیش بینی قیمت بیت کوین و وضعیت بازار بسیار دشوار است. چراکه بازار کریپتو نسبت به سایر کلاس‌های دارایی حساسیت بیشتری در برابر عوامل مختلف اقتصادی نشان‌ می‌دهد. با این وجود کارشناسان بر اساس معیارهای فنی و تکنیکال درباره وضعیت آینده قیمت بیت کوین، پیش بینی‌هایی انجام می‌دهند. در ادامه به بررسی نظرات کارشناسان می‌پردازیم.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  استیکینگ اتریوم: مشارکت در اثبات سهام اتریوم نسخه دو

نیمه نخست سال 2022 برای بازار ارزهای دیجیتال و بازار سهام بسیار بی‌رحمانه پیش رفت. سرمایه‌گذاران بازار نیز در شرایط اقتصادی فعالی به دلیل تورم بالا و افزایش نرخ بهره از سرمایه‌گذاری در دارایی‌های پرریسک صرف‌نظر کرده‌اند. در حال حاضر بازار وال استریت در یک روند نزولی قرار دارد، بر اساس گمانه‌زنی‌های کارشناسان بازار، این روند برای چند ماه آینده نیز ادامه پیدا خواهد کرد. بر طبق تحلیل Deutsche Bank، احتمالاً تا پایان امسال (2022)، قیمت بیت کوین به 28 هزار دلار بازمی‌گردد. همچنین بر اساس گزارش Finder، هیئتی متشکل از 53 کارشناسان معتقدند، قیمت بیت کوین تا پایان سال 2022، حداقل تا 25 هزار دلار افزایش پیدا خواهد کرد.

با این حال همچنان حتی یک کارشناس هم در مورد اینکه قیمت بیت کوین اکنون به پایین‌ترین سطح  امسال خود رسیده باشد، مطمئن نیست. بر اساس انتظار یک تحلیلگر بازار کریپتو به نام Wendy O، قیمت بین کوین تا قبل از پایان سال 2022 تا 10 هزار دلار نیز کاهش پیدا خواهد کرد. چراکه در بازارهای نزولی گذشته، بیت کوین سابقه اصلاح 85 درصدی را داشته است.

او می‌گوید از آنجایی که بیت کوین به عنوان بزرگترین ارز دیجیتال بازار در نوامبر سال 2021، به 68 هزار دلار یعنی بیشترین قیمت تاریخ خود رسیده است، در صورت اصلاح 85 درصدی نیز در قیمت 10 هزار دلار قرار خواهد گرفت. بر اساس تحلیل تکنیکال انجام شده توسط Wendy O، به دلیل اینکه بیت کوین دارای چندین سطح مقاومت است، قبل از آنکه به پایین‌ترین سطح امسال خود برسد، احتمالاً یک صعود دیگر را تجربه خواهد کرد.

پیش بینی قیمت بیت کوین در سال 2022

پیش بینی قیمت بیت کوین در سال 2023: بین 38 هزار تا 100 هزار دلار

به دلیل وضعیت صعودی بازار در اواخر سال گذشته (2021)، پیش بینی قیمت 100 هزار دلاری بیت کوین دور از ذهن نبود. اما به دنبال سقوط شدید ارزش بیت کوین از آن زمان تاکنون، پیش بینی آینده قیمت بیت کوین و به طورکلی بازار کریپتو پیچیده‌تر از گذشته شده است.

به گفته یک حسابدار عمومی معتبر مستقر در نیویورک و متخصص در حوزه ارزهای دیجیتال، Kate Waltman: “برترین متخصصان حوزه کریپتو، قیمت 100 هزار دلاری را برای سه ماه اول سال 2023 پیش بینی می‌کردند”. اما اکنون بر اساس پیش بینی کارشناسان، قیمت بیت کوین در سال 2023 بسیار دورتر از مرز 100 هزار دلار قرار خواهد داشت.

Jurrien Timmer مدیر کلان جهانی در  Fidelity Investments می‌گوید: ” قیمت 40 تا 50 هزار دلاری برای بیت کوین در سال 2023 واقع بینانه‌ است.” او اضافه می‌کند: “من می‌توانم ارزش بیت کوین و وضعیت آینده آن را تشخص دهم.” Timmer می‌گوید: اگر روند تقاضای خرید بیت کوین نشان دهنده ارزش ذاتی 50 هزار دلار برای حال حاضر و 100 هزار دلار برای دو سال آینده آن باشد، در این صورت می‌توان گفت بیت کوین 30 هزار دلاری وضعیت بهتری نسبت به بیت کوین 70 هزار دلاری دارد.

بر طبق نظرسنجی انجام شده از 4400 نفر آمریکایی توسط شرکت اطلاعاتی Morning Consult، سرمایه‌گذاران بازار کریپتو انتظار دارند با آغاز سال 2023 میلادی قیمت بیت کوین به 38 هزار دلار بازگردد. Chris Brendler یک تحلیلگر ارشد تحقیقاتی در D.A. Davidson است. وی دیدگاه مشابهی داشته و فکر می‌کند قیمت بیت کوین تا پایان سال 2022 حداقل 38 هزار دلار و تا پایان 2023 نیز حداقل به 50 هزار دلار خواهد رسید.

پیش بینی قیمت بیت کوین در سال 2023

پیش بینی قیمت بیت کوین در سال 2025: تا 100 هزار دلار

همانند پیش بینی‌های انجام شده در اواخر سال گذشته توسط کارشناسان کریپتو، همچنان این احتمال وجود دارد تا قیمت بیت کوین تا 100 هزار دلار افزایش پیدا کند. اما این روند طی یک جدول زمانی کندتر و طولانی‌تر انجام خواهد شد.

Kiana Danial، بنیان‌گذار Invest Diva و نویسنده کتاب Cryptocurrency Investing For Dummies، می‌گوید: ” انتظار دارم قیمت بیت کوین در کوتاه مدت با نوسان همراه باشد، اما در بلند مدت رشد را تجربه کند.”

بر اساس نظر Timmer، سرمایه‌گذاران باید در بلند مدت در مورد ارزش بیت کوین، انتظار یک افزارش “بسیار پایدار” ناشی از حرکت ارگانیک بازار را داشته باشند. این میزان تا سال 2025 تا آستانه 100 هزار دلار قرار خواهد گرفت. او می‌گوید: “در دنیای سرکوب مالی مداوم، من همچنان به بیت کوین به عنوان وسیله‌ای برای حفظ ارزش، خوش‌بین هستم.”

بر اساس پیش بینی Mike McGlone استراتژیست Bloomberg، این احتمال وجود دارد تا قیمت بیت کوین تا سال 2025 و همزمان با فروکش کردن بازار نزولی و بهبود دوباره قیمت‌های ارزهای دیجیتال، به 100 هزار دلار برسد. علاوه بر کارشناسان قبلی، هیئتی متشکل از بیش از 50 کارشناس که توسط شرکت Finder ایجاد شده است نیز انتظار دارند بیت کوین تا سال 2025، حداقل به 100 هزار دلار برسد.

پیش بینی قیمت بیت کوین در سال 2025

پیش بینی قیمت بیت کوین در سال 2030: از 150 هزار تا 12.5 میلیون دلار

بسیاری از کارشناسان حوزه کریپتو درمورد ارائه یک تاریخ یا عدد مشخص برای پیش بینی وضعیت هشت سال آینده قیمت بیت کوین، مردد هستند. در مقابل اکثرا آنها در پیش بینی‌های خود به روند افزایشی قیمت بیت کوین در طول زمان، اشاره می‌کنند.

بر اساس پیش بینی Robert Breedlove، بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت مشاوره و بازاریابی دارایی‌های دیجیتال Parallax Digital، ارزش بیت کوین تا سال 2030 به 12.5 میلیون دلار خواهد رسید. بر اساس نظر Breedlove فشارهای تورمی موجود، علاقه به ارزهای دیجیتال را افزایش داده و سبب افزایش بسیار زیاد قیمت بیت کوین خواهد شد. در بین علاقمندان ارزهای دیجیتال، Breedlove بیشتر به عنوان یک نوع فیلسوف شناخته می‌شود که عموماً در مورد پیامدهای اجتماعی گسترده ارزهای رمزنگاری به عنوان نوعی ارز شفاف و غیرمتمرکز اظهارنظر می‌کند. ازاین‌رو اکثرا پیش بینی‌های قیمتی که توسط وی انجام شده درست پیش نرفته است.

همچنین بر اساس پیش بینی Ian Balina،  بنیان‌گذار شرکت تحقیقاتی و رسانه‌ای رمزارز Token Metrics، احتمال اینکه بیت کوین بتواند به قیمت 150 هزار دلار برسد وجود دارد، اما نمی‌توان جدول زمانی مشخصی را برای رسیدن به این قیمت اعلام کرد. Balina معتقد است معرفی و انتشار آلت کوین‌های جدید و هیاهوی به وجود آمده هول پروژه متاورس (metaverse)، موجب افزایش تقاضای خرید انواع ارزهای دیجیتال خواهد شد. در نتیجه افزایش تقاضا نیز قیمت بیت کوین به اوج خود بازخواهد گشت.

علاوه بر کارشناسان حقیقی صنعت کریپتو، مؤسسات مالی بزرگ نیز در مورد وضعیت آینده بیت کوین پیش بینی‌هایی انجام داده‌اند. بر اساس پیش بینی انجام شده توسط مؤسسه مالی JPMorgan احتمالاً در بلند مدت قیمت بیت کوین به حداکثر 150 هزار دلار خواهد رسید. همچنین Bloomberg پیش بینی کرده است که در صورتیکه نرخ ارز نسبت به گذشته افزایش پیدا کند، قیمت بیت کوین نیز به 400 هزار دلار خواهد رسید.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  کسب درآمد از NFT : چگونه از NFT پول در بیاریم؟

پیش بینی قیمت بیت کوین در سال 2030

بالا‌ترین و پایین‌ترین حد پیش بینی قیمت بیت کوین در سال‌های آینده

تنها فاکتوری که می‌توان در هنگام سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال از آن اطمینان داشت، نوسان بازار است. بنابراین، سرمایه‌گذاران باید همواره انتظار مواجه شدن با نوسانات بازار را داشته باشند. سال‌های آینده نیز از این قاعده مستثنی نیستند. ممکن است نوسانات بازار در سال‌های آینده بیشتر هم باشد. همانطور که شاهد آن بوده‌ایم، حدود 1.5 پیش، قیمت بیت کوین به بالاترین حد خود یعنی 68 هزار دلار رسید، اما تنها با گذشت چند ماه ارزش آن به زیر 20 هزار دلار رسید. در جدول زیر بالاترین و پایین‌ترین حد پیش بینی قیمت بیت کوین در سال‌های آینده آورده شده است.

سال میلادیبالاترین حد قیمت BTC به دلارپایین‌ترین حد قیمت BTC به دلار
202238 هزار10 هزار
202350 هزار38 هزار
2025100 هزار50 هزار
203012.5 میلیون150 هزار

 

چه فاکتورهایی بر قیمت بیت کوین تأثیر می‌گذارند؟

درست مانند سایر ارزها و روش‌های سرمایه‌گذاری دیگر، فاکتورهای اقتصادی نرمال مانند میزان عرضه و تقاضا، احساسات عمومی، اخبار سیاسی و اقتصادی، رویدادهای بازار، کمیاب بودن کالا و موارد دیگر، بر قیمت ارزهای دیجیتال نیز تأثیر می‌گذارند. به عنوان یک دارایی نوظهور و بسیار جدید، قیمت ارزهای دیجیتال نسبت به سایر ارزها و اوراق بهادار موجود در بازار سهام، از عوامل دیگری نیز تأثیر می‌گیرد. در ادامه به معرفی این عوامل می‌پردازیم.

فاکتورهای تأثیرگذار در قیمت بیت کوین

بررسی تأثیر کمیاب بودن بیت کوین در قیمت‌گذاری آن

بیت کوین دارای حداکثر عرضه محدود 21 میلیون عددی بوده و تاکنون 18 تا 19 واحد از آن استخراج شده و در گردش بازار قرار گرفته است. از نظر کارشناسان بازار، محدودیت عرضه و کمیاب بودن بیت کویت یکی از اصلی‌ترین عوامل تأثیرگذار بر قیمت و جذابیت این کوین بوده است.

Alexis Johnson رئیس شرکت رویدادها و روابط عمومی بلاک چین Light Node Media می‌گوید: _بیت کوین_ یک عرضه ثابت همراه با تقاضای رو به رشد دارد.” کارشناسان دیگر نیز معتقدند ارزش بیت کوین ناشی از ارزشی است که مردم و کاربران بازار به آن می‌دهند. Nelson Merchan یکی از بنیان‌گذاران Light Node Media می‌‌گوید: ” به دلیل جنبه روانی بازار، اکثر مردم در حال خرید بیت کوین هستند.”

این موضوع تشخیص قانونی بودن یا نبودن بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را برای کاربران عادی بازار دشوار کرده است. در واقع اساساً مفهوم عرضه و تقاضا تنها زمانی کار می‌کند که مردم به دنبال خرید یک کالای کمیاب باشند. حتی اگر این کالا مانند بیت کوین یک کالای نوظهور بوده و از قبل وجود نداشته باشد.

Merchan در مورد منشأ بیت کوین می‌گوید: ” بیت کوین تقریباً شبیه به یک نوعی کلاهبرداری به نظر می‌رسد.” همچنین اضافه می‌کند، از سال 2017 تاکنون که سرمایه‌گذاری در بازار کریپتو را شروع کرده در دوره‌هایی دارایی‌های دیجیتالی وی رشد کرده و به ارزش میلیونی رسیده‌اند در حالی که در دوره‌های دیگر با سقوط بازار، دارایی‌های وی در یک لحظه به کلی ناپدید شده‌اند. Merchan می‌گوید: “من به شدت اعتقاد داردم که اگر دارایی نقد نباشد، شما واقعاً آن پول را ندارید، چراکه در بازار کریپتو، ممکن است قیمت دارایی شما یک شبه به شدت کاهش پیدا کند.”

از همین رو، برنامه‌ریزان معتبر امور مالی به سرمایه‌گذاران توصیه می‌کنند، برای محافظت از سرمایه خود در برابر نوسانات بازار، فقط 1 تا 5 درصد از پرتفوی خود را به ارزهای دیجیتال اختصاص دهند.

بررسی تأثیر پذیرش عمومی در قیمت‌گذاری بیت کوین

بر اساس نظر Waltman، یکی از فاکتورهایی که در افزایش قیمت بیت کوین تأثیر دارد، نرخی است که در آن کاربران جدید در حال خرید ارزهای دیجیتال هستند. او اضافه می‌کند: ” سرعت پذیرش فناوری کریپتو در میان مردم، بسیار بیشتر از زمانی است که در آن کاربران برای اولین بار فناوری اینترنت را در میان خود پذیرفتند.” با فرض ادامه این روند، شتاب مرکب حاصل از آن می‌تواند ارزش بیت کوین را بالا و بالاتر ببرد.

بر اساس داده‌های ارائه شده توسط شرکت مدیریت دارایی دیجیتالی CoinShares، روند پذیرش بیت کوین با نرخ سالانه 113 درصد در حال افزایش است، در حالیکه روند پذیرش اینترنت در میان مردم با نرخ آرام‌تر 63 درصدی انجام شده است. بر اساس این گزارش، اگر مردم با نرخی مشابه یا سریع‌تر از روزهای اولیه پذیرش اینترنت، در بیت کوین سرمایه‌گذاری کنند، احتمالاً تعداد کاربران بیت کوین تا سال 2024 یک میلیارد کاربر و تا سال 2030 به 4 میلیارد نفر خواهد رسید.

بر اساس گزارش ماه گذشته CoinDesk، از ژانویه 2020 تا ژانویه 2021، تعداد کیف پول‌های دیجیتالی جدید در سطح جهان، 45% افزایش داشته و این میزان حدوداً برابر با 66 میلیون کیف پول جدید تخمین زده شده است. بر طبق اعلام یکی از صرافی‌های محبوب بین‌المللی به نام Coinbase، در جال حاضر این پلتفرم در سراسر جهان بیش از 73 میلیون کاربر دارد. همچنین بر اساس گزارش منتشر شده توسط صرافی دیجیتالی دیگر به نام Gemini، 21.2 میلیون شهروند آمریکایی در نوعی دارایی رمزنگاری شده سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

تأثیر پذیرش عمومی بیت کوین در نحوه قیمت‌گذاری آن

بررسی تأثیر قانون‌گذاری صنعت کریپتو بر قیمت بیت کوین

اخیراً مقامات رسمی کشور آمریکا طی اظهارات رسمی اعلام کرده‌اند به بازار ارزهای دیجیتال توجه ویژه‌ای دارند. اخیراً متخصصان صنعت کریپتوکارنسی به این نتیجه رسیده‌اند که یکی از محرک‌های کلیدی در عقب ماندن قیمت بیت کوین، مقررات فدرال “hawkish” بوده است. در مصاحبه اخیر CoinDesk First Mover، یکی از شرکای مدیریتی CoinFund به نام Seth Ginns گفت:” درست همزمان با شروع صعودی اُمیکرون در کشور آمریکا، فدرال به سمت مقررات hawkish حرکت کرد.” این امر سبب شد تا شک و تردیدهای مربوط به بازار کریپتو به عنوان یک دارایی بادوام افزایش پیدا کند. نتیجه آن نیز بروز احساسات نزولی بازار در ژانویه امسال بوده است.

به طورکلی، فرایند قانون‌گذاری و مقررات مربوط به بازار کریپتو با سؤالات بی‌جواب بسیاری همراه است. Joe Biden رئیس جمهوری فعلی کشور آمریکا، اخیراً یک لایحه زیرساختی را امضا کرده است که بر اساس آن، همه صرافی‌های رمزنگاری ملزم می‌شوند تا معاملات خود را به IRS اطلاع دهند. همچنین، Janet Yellen وزیر خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد از این پس تمام استیبل کوین‌هایی که به دلار آمریکا مرتبط هستند، باید تحت نظارت فدرال قرار بگیرند.

Flourish مقاله‌ای را منتشر کرده است که بر اساس اظهارنظر موجود در مقاله سفید این پلتفرم فین‌تک که برای مشاوران سرمایه‌گذاری طراحی شده است: “مکالمه در مورد سیاست‌های نظارتی «patchy / گاهی خوب و گاهی بد» است. به دلیل جدید بودن کلاس دارایی رمزنگاری و بازار ارزهای دیجیتال؛ هر مقرراتی می‌تواند بر ارزش دارایی‌های دیجیتالی از جمله بیت کوین تأثیرگذار باشد.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  نحوه خرید و فروش بیت کوین در ایران چگونه است؟ چطور بیت کوین بخرم؟

به عنوان مثال، زمانی که کشور چین در سپتامبر سال 2021 ارز دیجیتال را در این کشور ممنوع کرد، قیمت بیت کوین کاهش پیدا کرد. با این حال در آن زمان و پس از مدت کوتاهی، قیمت بیت کوین مجدداً روند صعودی خود را پیش گرفته و نوسانات معمول خود را از سر گرفت. اگرچه اکنون حضور بیت کوین در بازارهای مالی سابقه 10 ساله دارد، اما کمیسیون بورس و اوراق بهادار (Securities and Exchange Commission) همه تصمیمات را به صورت موردی اتخاذ می‌کند. در برابر جریان اصلی پذیرش بیت کوین، کارشناسان از نحوه عملکرد این کمیسیون به عنوان استراتژی «خزیدن، راه رفتن، دویدن» یاد می‌کنند.

Ben Cruikshank رئیس Flourish می‌گوید: ” _فرایند قانون‌گذاری_ در طول پنج سال گذشته به نوعی تکامل پیدا کرده است.” همچنین اضافه می‌کند: ” همواره قانون‌گذاران می‌توانند نظر خود را تغییر دهند.”

بررسی تأثیر چرخه‌های استخراج در قیمت‌گذاری بیت کوین

در نهایت، یکی دیگر از فاکتورهای مهم دیگری که بر قیمت بیت کوین تأثیر دارد، چرخه‌ای است که به عنوان Halving شناخته می‌شود. هالوینگ ماهیت پیچیده و الگوریتمی دارد، اما در یک بیان ساده هالوینگ مرحله‌ای در فرایند استخراج بیت کوین است که بر اثر آن، پاداش استخراج تراکنش‌های بیت کوین، نصف می‌شود.

فرایند هالوینگ بر نرخ گردش سکه‌های جدید تأثیر می‌گذارد، این امر نیز می‌تواند بر ارزش دارایی‌های موجود بیت کوین تأثیر بگذارد. از نظر سوابق تاریخی موجود، فرایند هالوینگ با چرخه‌های رونق (boom) و رکود (bust) ارتباط دارد. برخی کارشناسان تلاش می‌کنند این چرخه‌ها را تا روز پس از پایان یک رویداد هالوینگ، پیش بینی کنند.

تأثیر چرخه‌های استخراج در قیمت‌گذاری بیت کوین

نکاتی که سرمایه‌گذاران باید در رابطه با پیش بینی قیمت بیت کوین بدانند

بر اساس توصیه برنامه‌ریزان مالی و سایر کارشناسان بازار، مانند هر سرمایه‌گذاری‌ مالی دیگر، اجازه ندهید نوسانات قیمت بیت کوین باعث تصمیم‌گیری‌های احساسی در برنامه سرمایه‌گذاری شما شود. مطالعات نشان می‌دهد، به لطف یک استراتژی به نام میانگین هزینه دلار، برخی سرمایه‌گذاران به طور منظم در صندوق‌های شاخص غیرفعال و صندوق‌های ETF مشارکت می‌کنند.

به همین دلیل است که کارشناسان توصیه می‌کنند بیشتر از 5 درصد از سبد سرمایه‌ خود را به ارزهای دیجیتال اختصاص نداده و هرگز با قصد پس‌انداز برای مواقع اضطراری یا پرداخت بدهی‌های خود، به حوزه سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال وارد نشوید. مسیر رسیدن به ثروت بلند مدت و پس‌انداز برای دوران بازنشستگی برای افراد با مقدار سرمایه‌ مختلف؛ از طریق روش‌های سرمایه‌گذاری متنوع مانند صندوق‌های شاخص کم‌هزینه امکان‌پذیر شده است. بنابراین، سرمایه‌گذاری در کریپتو بخش بسیار کوچکی از سبد سرمایه‌گذاری این افراد را تشکیل خواهد داد.

در هنگام سرمایه‌گذاری در بیت کوین به چه نکاتی توجه کنیم

بر اساس نظر Sarah Catherine Gutierrez، برنامه‌ریز مالی مستقر در Arkansas، “سرمایه‌گذاری غیرفعال، برای دستیابی به اهداف مالی راهی معتبری است.” از آنجاییکه بازار ارزهای دیجیتال و نحوه سرمایه‌گذاری در آن، برای بسیاری از مردم جدید است، بهتر است قبل از شروع سرمایه‌گذاری کمی صبر کرده و ببینید اوضاع بازار چطور پیش می‌رود. به دلیل نوظهور بودن این صنعت مالی، در حال حاضر پیش بیتی قیمت آینده ارزهای دیجیتال تنها از طریق یک سابقه تاریخی ده ساله امکان‌پذیر است.

با وجود اینکه ارزش بیت کوین به طور بالقوه در سال‌های آینده افزایش پیدا خواهد کرد، اما همچنان این بازار روز به روز با نوسان روبه‌رو است. وجود نوسانات بازار امکان پاسخ به دو پرسش مهم “چه” و “چرا” موجود در یک استراتژی سرمایه‌گذاری را دشوار می‌کند. به این ترتیب لازم است قبل از سرمایه‌گذاری در بیت کوین یا سایر آلت کوین‌های موجود در بازار، از خود بپرسید: “با مشارکت در بازار کریپتو می‌خواهید به چه چیزی برسید؟ و چرا این هدف به شما کمک می‌کند تا کاملاً متمرکز  در این مسیر قدم گذاشته و ادامه دهید؟”

Gutierrez می‌گوید: “فکر نمی‌کنم مردم (در تمام گروه‌ها) بدانند که چطور می‌توانند بیت کوین را ارزش‌گذاری کنند.” او اضافه می‌کند: “زمانی که بیت کوین را خریداری می‌کنید، باید بدانید از چیزی که می‌خرید، چه مقدار ارزش به دست خواهید آورد.” بر اساس نظر Gutierrez، برنامه‌ریزان مالی نسبت به ارزهای دیجیتال بدون تعصب عمل می‌کنند، به خصوص اگر یک مشتری به یادگیری در مورد این بازار علاقمند باشد. با این حال قبل از خرید یک ارز دیجیتال، ابتدا باید از خود بپرسید، آیا به عنوان بخشی از برنامه سرمایه‌گذاری خود نیاز به خرید ارز دیجیتال دارید؟ بر طبق نظر Gutierrez پاسخ به این سؤال “خیر” است.

Gutierrez اضافه می‌کند: “تصویر ما این است که برای رسیدن به اهداف مالی خود به بیت کوین نیاز نداریم.” او می‌گوید، افراد عادی باید از روش‌های ساده و قابل‌درک سرمایه‌گذاری استفاده کنند. چراکه این روش‌ها کمک می‌کنند تا افراد به اهداف اصلی سرمایه‌گذاری خود رسیده و در بلند مدت برای زمان بازنشستگی، موقعیت مالی بهتری داشته باشند.

سخن پایانی

پیش بینی قیمت بیت کوین با توجه به تاریخچه کوتاه شکل‌گیری این صنعت، کار دشواری است. کارشناسان و صاحب‌نظران بازار بر این باورند که وضعیت اقتصادی جهان، افزایش نرخ تورم، افزایش سود بهره، اوضاع جنگ اوکراین و سایر موارد سیاسی و اقتصادی حال حاضر جهان، سبب بروز وضعیت نزولی بازار در سال 2022 شده است. اما خوشبختانه کارشناسان امیدوارند با تغییر این روند در سال‌های آینده، وضعیت بازار کریپتو نیز بهبود پیدا کند.

سؤالات متداول

  • آیا سرمایه‌گذاری در بیت کوین هوشمندانه است؟

بازگشت 100 میلیون درصدی سرمایه در دهه گذشته نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری در بیت کوین همیشه ایده خوبی بوده است. با این حال، تصمیم‌گیری در مورد زمان خرید و فروش بیت کوین، پروسه به حداکثر رساندن بازده و سود حاصل از سرمایه‌گذاری را دشوار کرده است.

  • ارزش بیت کوین در سال 2023 چقدر خواهد بود؟

طبق پیش بینی‌های انجام شده توسط برخی از کارشناسان بازار، قیمت بیت کوین در سال 2023 در بالاترین حد خود 50 هزار دلار و در پایین‌ترین حد خود 38 هزار دلار خواهد بود.

  • آیا خرید بیت کوین در سال 2022 همچنان سرمایه‌گذاری خوبی است؟

قیمت بیت کوین در سال 2022، به کمترین حد خود یعنی زیر 20 هزار دلار در چند ماه اخیر رسیده است. با این وجود کارشناسان معتقدند، به دلیل روند صعودی سال‌های آینده بازار کریپتو، این امکان وجود دارد تا قیمت بیت کوین به 100 هزار دلار نیز افزایش پیدا کند.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.