داموندمگ

درس های ترید بیت کوین؛ مهم ترین درس هایی که یک تریدر باید بداند

DAMOND
درس های ترید بیت کوین

نوسانات بیت کوین که معمولاً شیب زیادی دارند، ممکن است تریدرهای تازه‌کار را بترساند. با این حال، کسانی که برای مدت نسبتاً طولانی بیت کوین را دنبال می‌کنند، به این نوسانات عادت کرده‌اند. اگر قبلاً کاهش از 20،000 دلار به 3،000 هزار دلار را دیده‌اید، بعید است که از سقوط از 60000 دلار به 30000 هزار دلار بترسید. چنین نوساناتی در بازارهای سنتی کمتر دیده می‌شود. به هر ترتیب درس های ترید بیت کوین، به سرمایه‌گذاران و تریدرها کمک می‌کند تا در سرمایه‌گذاری خود هوشمندانه‌تر عمل کنند.

در این مقاله از داموندمگ به توضیح در مورد نکات و درس‌های مختلف خواهیم پرداخت.

درس 1: حرکت با جمعیت

حرکت با جمعیت

وقتی صحبت از تصمیمات مالی به میان می‌آید، جمعیت معمولاً مشاور ضعیفی هستند. به راحتی وحشت می‌کنند و اعمالش اغلب مغایر با منطق و عقل سلیم است. در سال 2005، 3 سال قبل از شروع بحران مالی جهانی، چندین نفر موفق به پیش‌بینی رشد حباب در بازار مسکن ایالات متحده شدند. این افراد توانستند به طور سودآوری سرمایه‌گذاری کنند و از بحران مالی بعدی درآمد کسب کنند. در کتاب «کوتاه بزرگ» نوشته مایکل لوئیس و فیلم همنام آن توصیف شده است، اکثر «متخصصان» در آن زمان باور نداشتند که حباب بازار وجود داشته باشد، و موارد بیرونی که خلاف آن را نشان می‌دهند دیوانه بودند.

مایکل بری مدیر صندوق تأمینی ساین کپیتال، کمپینی برای متقاعد کردن سرمایه‌گذاران خود به کار گرفت که از دارایی‌های آن‌ها به درستی استفاده می‌کند و در مقابل بازار بازی می‌کند. برخی از آن‌ها حتی از او شکایت کردند. با وجود فشارها، در نهایت حق با او بود. پس از سقوط بازار وام مسکن، سود ساین کپیتال به 489 درصد رسید، که بیش از 2.69 میلیارد دلار بود.

بنابراین درس های ترید بیت کوین با این مورد آغاز می‌شود. یک قضاوت هشیارانه و مستقل از حرکت جمعیت یک دارایی مفید در بازارهای بی‌ثبات است.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  تفاوت پنکیک سواپ و یونی سواپ: 6 مورد تفاوت اساسی

درس 2: همیشه چرخه هایی در بازار وجود دارد. آماده باش

بازارهای گاوی برای همیشه دوام ندارند. این قانون به ظاهر واضح و ساده توسط تعداد بسیار زیادی از سرمایه‌گذاران به ویژه در دوره‌های طولانی افزایش شدید قیمت فراموش می‌شود.

قبل از بحران املاک و مستغلات ایالات متحده در سال 2007، که منجر به بحران مالی جهانی شد، قیمت املاک و مستغلات برای مدت طولانی افزایش یافت. کار به جایی رسید که مردم وام گرفتند و املاک خریدند، در حالی که هرگز تصور نمی‌کردند ارزش دارایی آن‌ها آنقدر افزایش یابد که وام خود به خود پرداخت شود. چه در مورد سهام، چه بازار مسکن یا دوج کوین، دیر یا زود هر رشدی با کاهش همراه خواهد بود، که ممکن است فاجعه بار باشد یا نباشد.

این احتمال را در ذهن داشته باشید و در سرخوشی و خوش بینی گم نشوید.

درس 3: پس از کاهش قیمت، از دارایی‌های امیدوار کننده دست نکشید

سرمایه گذاری امیدوارکننده

هنگامی که حباب بدنام دات کام در 10 مارس 2000 ترکید، صدها شرکت اینترنتی ورشکست، منحل یا فروخته شدند. سهام اینترنت در اواخر دهه 90 به دلیل تبلیغات عمومی پیرامون ظهور اینترنت و استفاده بالقوه از آن برای تجارت، به اندازه کافی افزایش یافت. قیمت بالای سهام این شرکت‌ها توسط مفسران و اقتصاددانان متعدد توجیه شد. خود شرکت‌ها به‌جای توسعه مدل‌های کسب‌وکار خود، برای تبلیغات و بازاریابی پول خرج کردند. پس از وقایع بحران، برای چندین سال کلمه «dot-com» شروع به اشاره به هر استراتژی تجاری نابالغ و نسنجیده کرد. اعتماد به شرکت‌های فناوری کاهش یافت و سرمایه‌گذاران در سرمایه‌گذاری در سهام مرتبط با اینترنت کند بودند.

امروزه، تعداد کمی از مردم شرکت‌های ورشکسته مانند ارتباطات نورث پوینت یا گلوبال کراسینگ را به خاطر می‌آورند، با این حال بسیاری از استارت‌آپ‌های ناقص حباب دات‌کام امروزه وزن بیشتری دارند: آمازون، ای بی و گوگل که برخی از با ارزش‌ترین شرکت‌های روی کره زمین هستند. هنگامی که قیمت بیت کوین در سال 2018 به 3000 دلار کاهش یافت، بسیاری از سرمایه‌گذاران سرسخت ادامه دادند. زمانی که قیمت بیت کوین در سال 2021 به 64000 دلار رسید، آن‌ها به خاطر تحمل و باور بلندمدت خود به دارایی پاداش گرفتند.

دورنمای بلندمدت یک دارایی را بدون توجه به تبلیغات فعلی ارزیابی کنید.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  استاپ لاس یا حد ضرر چیست؟ راهکار پیشگیری از ضررهای متمادی

درس 4: ایجاد تنوع در سبد دارایی

بیت کوین یک ارز دیجیتال ارزشمند است و می‌تواند در سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت سود خوبی ایجاد کند. اما این حقیقت وجود دارد که اگر تمام سرمایه خود را روی یک دارایی سرمایه‌گذاری کنید، به مشکل خواهید خورد. به این ترتیب خوب است سرمایه خود را روی انواع مختلف دارایی مانند سهام، ارز دیجیتال، ارز فیات، ملک و طلا خرج کنید.

در سبد دارایی‌های خود تنوع ایجاد کنید تا سود و ضرر متعادل شوند.

درس 5: مراقب دارایی هایی باشید که ارزش مشخصی ندارند

ترید بیت کوین

دارایی‌هایی که در دنیای واقعی کاربرد ندارند، اغلب به عنوان یک هدف سرمایه‌گذاری مشکوک دیده می‌شوند. با این حال، بسیاری از دلالان از این فرصت استفاده می‌کنند. در طول حباب دات کام، معلوم شد که این دارایی‌ها سهام شرکت‌های اینترنتی هستند. در طول بحران سال 2008، به اصطلاح CDOها نشان‌دهنده بدهی‌های بدی بود که بسیار پرخطرتر از حد انتظار بود. وقتی به سفته‌بازانه‌ترین دارایی‌های ارز دیجیتال با قیمت‌هایی که فقط به دلیل انتشار یک توییت یا به شکلی ظاهراً تصادفی افزایش یافتند نگاه می‌کنیم، به دارایی‌های محبوبی مانند دوج کوین و سیف کوین می‌رسیم. به عنوان مثال، دوج کوین به عنوان یک الگوی رفتاری ایجاد شده است و نه ابزار ارزشی شناخته شده جهانی مانند بیت کوین و اتریوم. با این وجود در سال 2021 رشد قابل توجهی را تجربه کرده است، که این اتفاق تا حد زیادی به لطف طرفدار دوج، ایلان ماسک افتاد.

البته ممکن است برخی بگویند که بیت کوین نیز از دارایی‌هایی است که ارزش واقعی ندارند. با این حال، بیت کوین به‌عنوان قدیمی‌ترین و شناخته‌شده‌ترین ارز دیجیتال، در حال حاضر به یک منبع معتبر ارزش و وسیله مبادله تبدیل شده است. در حالی که برخی از آلتکوین‌ها از نظر داشتن فناوری بهتر ارزش ارائه می‌کنند، بسیاری از سکه‌های موجود در بازار فقط سرمایه‌گذاری‌های احمقانه هستند.

درک کنید که سرمایه‌گذاری روی الگوهای رفتاری در روندها می‌تواند خطرناک باشد.

درس 6: سرمایه گذاران بیت کوین باید یک برنامه پشتیبان داشته باشند

داشتن برنامه پشتیبان

یک بحران در مقیاس بزرگ می‌تواند به طور مستقیم بر دوام مؤسسات مالی تأثیر بگذارد.

در فیلمی که قبلاً به آن اشاره کردیم یعنی «The Big Short»، مایکل بری با استفاده از مکانیزم مبادله پیش فرض اعتباری علیه بازار مسکن شرط بندی کرد. در صورت کاهش قیمت اوراق بهادار، بانک‌ها موظف شدند مبالغ هنگفتی را به او بپردازند. با این حال، در عین حال، وی پیش‌بینی کرد که بحران به قدری جدی خواهد بود که بسیاری از این بانک‌ها مجبور به تعطیلی و ناتوانی در پرداخت بدهی خود به وی خواهند شد. او این سناریو را پیش‌بینی کرد و تنها با بانک‌هایی برخورد کرد که ارتباط چندانی با بازار مسکن نداشتند و در صورت بروز بحران همچنان سرپا باقی می‌ماندند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  استاندارد ERC20 و توکن ERC20 : سازوکار شبکه اتریوم

ممکن است چیزی مشابه در بازار ارزهای دیجیتال اتفاق بیفتد. تصور کنید که روی یک کوین سرمایه‌گذاری کرده‌اید که در تعداد محدودی از صرافی‌های ارز دیجیتال فهرست شده است. حال تصور کنید که این صرافی‌ها به دلیل کاهش شدید قیمت‌ها در بازار ارزهای دیجیتال بسته شده‌اند و اکنون جایی برای فروش دارایی‌های خود ندارید.

بنابراین نقدینگی شما برای آن کوین کاهش می‌یابد، در نتیجه شما باید یک استراتژی پشتیبان داشته باشید.در حال حاضر برخی صرافی‌های ارز دیجیتال برای استفاده در بعضی کشورها در دسترس نیستند، به عنوان مثال، Hitbtc در ایالات متحده در دسترس نیست. در صورت بروز بحران، این محدودیت‌ها می‌توانند شدیدتر شوند.

اگر کشوری که این مبادلات را تنظیم می‌کند، آن‌ها را از انجام تجارت منع کند، چه اتفاقی ممکن است برای دارایی‌های دیجیتال شما در صرافی‌ها بیفتد؟ در نظر بگیرید که این صرافی‌ها در کدام کشور واقع شده‌اند و سیاست ارزهای دیجیتال آن کشور چگونه می‌تواند تغییر کند.

صرافی‌ها و کیف پول‌های ارزهای دیجیتال را با دقت انتخاب کنید و تمام سناریوهای ممکن را در نظر بگیرید و تا جایی که ممکن است به دنبال حفظ و نگهداری دارایی خود باشید.

سخن پایانی

هرچقدر هم که در مورد انواع روش‌های تحلیل مطالعه کرده باشید، همیشه امکان شکست خوردن در ترید و سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال وجود دارد. بنابراین بهترین راه این است که درس های ترید بیت کوین که قابل تعمیم به سایر ارزهای دیجیتال هستند را یاد بگیریم. این درس‌ها بیان می‌کنند که این بازار چگونه می‌تواند شبیه به بازار سرمایه‌گذاری سنتی باشد و اینکه تجارب گذشته در شکل سنتی سرمایه‌گذاری می‌توانند ما را در ترید ارزهای دیجیتال یاری کنند.

به نظر شما چنین مقایسه‌ای تا چه اندازه درست است، آیا بحران مالی جهانی که در متن به آن اشاره کردیم، می‌تواند به ما در انتخاب‌ها و تصمیمات ما در بازار ارز دیجیتال کمک کنند؟

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.