داموندمگ

انواع بلاک در بلاکچین + ۳ بلاک اصلی

DAMOND
انواع بلاک در بلاکچین

بلاکچین‌ها امروزه بسیار محبوب هستند؛ زیرا ارزهای دیجیتال با کمک بلاکچین ایجاد شده‌اند. بلاکچین زنجیره‌ای است که از به هم پیوستن بلاک‌ها تشکیل شده. حال این دو سوال مطرح می‌شود که بلاکچین چیست و انواع بلاک در بلاکچین چیست؟

بلاکچین روشی برای ثبت امن داده‌ها یا اطلاعات است که هک یا تغییر ناخواسته در سیستم را خیلی دشوار و تقریبا غیر ممکن می‌کند. اگر بخواهیم برای توضیح ساده درباره اینکه بلاکچین چیست باید بگوییم، بلاکچین یک حافظه ثبت شده مجازی از تراکنش‌ها است که در یک شبکه شامل سیستم‌های کامپیوتری توزیع شده است.

هر بلاک در بلاکچین شامل تعدادی تراکنش است و هر زمانی که تراکنش جدیدی در بلاکچین ایجاد شود، رکوردی از آن تراکنش به دفتر کل هر شرکت کننده اضافه خواهد شد. یک شبکه بلاکچین از میلیون‌ها بلاک تشکیل شده و همه تراکنش‌های موجود در بلاک‌ها را نیز در برمی‌گیرد. در این مقاله از داموندمگ قصد داریم بلاک و انواع مختلف آن چیست.

انواع بلاک ها در بلاکچین چیست؟

بلاک چیست ؟

بلاک (block) در شبکه بلاکچین مانند یک حلقه در زنجیر است. در زمینه ارزهای دیجیتال، بلاک‌ها مانند یک صفحه از کتاب هستند که تراکنش‌های معتبر را در خود ذخیره می‌کنند و با قرار گرفتن در کنار هم یک کتاب (بلاکچین) را تشکیل می‌دهند. می‌توان گفت بلاک‌ها صفحات دفتر کل توزیع شده‌ بلاکچین هستند. در ارزهای دیجیتال بلاک‌ها در یک درخت هش یا درخت مرکل (Merkle tree) ثبت و رمزگذاری می‌شوند. این درخت بخشی از بلاکچین است و نام آن را از ریاضی‌دان معروف، رالف مرکل گرفته‌اند.

بلاک‌ها واحدهای سازنده هر بلاکچین هستند و بخاطر ویژگی‌های متفاوتشان از یکدیگر قابل تشخیصند. هنگامی که یک بلاک کامل می‌شود، فضایی را برای اتصال بلاک بعدی در بلاکچین ایجاد می‌کند. بلاک‌ها امنیت بالایی دارند و غیرممکن است که به صورت مجازی هک شوند.

بلاک چگونه کار می کند؟

کاربران بازار ارزهای دیجیتال در هرروز میلیون‌ها تراکنش انجام می‌دهند؛ برخی از ارزهای دیجیتال بلاکچین اختصاصی خودشان را دارند و برخی دیگر هم با استفاده از بلاکچین‌های بزرگی مثل اتریوم یا بایننس اسمارت چین تراکنش‌هایشان را پردازش می‌کنند. اطلاعات تراکنش روی بلاک‌ها ذخیره می‌شود و ککاربران می‌توانند از این طریق آن‌ها را پیگیری کنند. هر بلاک حاوی داده‌هایی است که در لحظه تولید می‌شوند و هر بار که یک بلاک تکمیل می‌شود، به بخشی از گذشته تبدیل می‌شود و فضا را برای یک بلاک جدید در بلاکچین باز می‌کند.

بلاک تکمیل شده حاوی اطلاعات ثبت شده از تراکنش‌های قبلی است که آن‌ها را برای همیشه در خود نگه می‌دارد؛ تراکنش‌های جدید هم در بلاک فعلی ثبت می‌شود. در نتیجه، کل سیستم وارد یک حلقه می‌شود که به صورت مداوم همه داده‌ها را ذخیره می‌کند.

توضیح عملکرد بلاک با مثال

بلاکچین را می‌توان با یک بانک معمولی مقایسه کرد. بلاکچین شبیه سیستم رکورد تراکنش‌های بانکی است و یک بلاک می‌تواند معادل تاییدیه تراکنشی باشد که پس از پردازش توسط دستگاه خودپرداز بانک چاپ می‌شود. با درکنار هم قرار گرفتن بلاک‌ها در شبکه بلاکچین یک «دفتر کل» تشکیل می‌شود، مشابه نحوه ثبت تراکنش‌های شما در سرورهای بانک که توسط دستگاه خودپرداز یا کارمند بانک انجام می‌شود. تا اینجا تقریبا بلاکچین و بانک مشابه هم عمل می‌کنند، اما بلاکچین، این اطلاعات را در سرور مرکزی نگهداری نمی‌کند و آنها را بین تمام کاربران خود پخش می‌کند. نسخه‌ای از اطلاعات این شبکه در تمام سیستم‌هایی که به بلاکچین متصل هستند ذخیره می‌شود. بنابراین هیچ هکری نمی‌تواند اطلاعات بلاکچین را در تمام سیستم‌های عضو شبکه تغییر بدهد و همین موضوع امنیت را تضمین می‌کند.

مطلب پیشنهادی  تحمل خطای بیزانس (BFT): مسئله فرماندهان بلاک چین

بلاک چگونه کار می کند

انواع بلاک در بلاکچین

سه نوع بلاک در بلاکچین‌های مختلف وجود دارد که عبارتند از: بلاک جنسیس (Genesis block)، بلاک ولید (Valid block) و بلاک اورفان (Orphan block). در ادامه تک تک این انواع بلاک در بلاکچین را بررسی می‌کنیم.

بلاک جنسیس (Genesis block) یا بلاک پیدایش

Genesis به معنای “منشاء و مبداء” است و نام اولین بلاک در یک بلاکچین است. به دلیل وجود بلاک جنسیس، بلاک چین می‌تواند ثبت تاریخچه عملیات یا تراکنش‌ها را شروع کند. در بلاکچین، هر بلاک به بلاک قبلی خود متصل است و بخشی از داده‌های آن را در خود ذخیره می‌کند. تنها بلاکی که از یک طرف به زنجیره متصل شده، Genesis block است. ویژگی اتصال، به دلیل استفاده از فناوری‌هایی مانند درخت مرکل است. درخت مرکل امکان ارتباط تاریخچه بلاک با یک هش منحصر به فرد مرتبط با آن را فراهم می‌کند.

 بلاک‌های دیگری نیز وجود دارند که روی هم قرار می‌گیرند، اما بلاک جنسیس همیشه اولین بلاک است، از این رو به آن بلاک 0 (بلاک صفر) نیز می‌گویند. بلاک جنسیس هدف مهمی را در ایجاد هماهنگی بین نود‌های شبکه انجام می‌دهد. همگام سازی نودها زمانی امکان پذیر است که پایگاه های داده هر دو نود، بلاک جنسیس یکسان داشته باشند. این امر تضمین می‌کند که دفتر کل معاملات توزیع شده در بلاکچین برای همه یکسان باشد و در نهایت امنیت شبکه تضمین می شود.

اولین بلاک جنسیس

اولین بلاک جنسیس توسط ساتوشی ناکاموتو در زمان ایجاد بیت کوین استخراج شد؛ ایجاد اولین بلاک با انتشار عمومی ایده بیت کوین در سال 2009 همزمان بود. زمانی که بلاک جنسیس بیت کوین به وجود آمد، بحثی در مورد اینکه آیا این بلاک یک کشف عمدی بود یا به صورت اتفاقی توسط ناکاموتو مطرح شده است، پیش آمد. همچنین این سوال مطرح شد که آیا ناکاموتو یک شخص واقعی است یا فقط یک نام مستعار. در Genesis Block به یک URL وب در کد بلاک جنسیس بیت کوین نوشته شده است، اما در زمان کلیک بر این آدرس پیام خطا نشان می‌دهد:

اولین تراکنش 50-BTC در پایگاه داده سیستم یافت نشد، بنابراین تراکنش رد شد.

در نتیجه، تراکنش در بلاک جنسیس توسط ساتوشی ناکاموتو به عنوان یک “تراکنش واقعی” شناخته نمی‌شود. بنابر این 50 بیت کوین اول که پاداش استخراج بلاک جنسیس بود را نمی‌توان خرج کرد.

بلاک جنسیس (Genesis block)

اما چرا؟ آیا منظور ناکاموتو این بود که اولین بیت کوی غیرقابل معامله باشد؟ یا فقط یک اشتباه از طرف ساتوشی بود؟ این مورد به موضوع بحث‌های زیادی در بین طرفداران بیت کوین تبدیل شد. با این حال، به دلیل دقت بالای ساتوشی ناکاموتو، اکثرا معتقدند که به سختی ممکن است که یک خطا رخ داده باشد و ناکاموتو احتمالاً کد بلاک جنسیس را دقیقاً همانطور که می‌خواست، نوشته است.

مطلب پیشنهادی  تفاوت شبکه های BEP2 ،BEP20 ،ERC20 ،TRC20 و OMNI
پیام محرمانه بلاک جنسیس بیت کوین

یکی دیگر از جنبه‌های عجیب بلاک جنسیس بیت کوین، پیام محرمانه‌ای است که ناکاموتو در داده‌های این بلاک قرار داده:

“The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks.”

“روزنامه تایمز 03/ژانویه/2009 صدر اعظم در آستانه دومین کمک مالی برای بانک‌ها.”

اگرچه ناکاموتو هرگز در مورد معنای این متن اظهار نظر نکرد، اما اکثر افراد معتقدند که این متن یک بیانیه درباره آغاز ماموریت بیت کوین عمل است. این متن عنوان مقاله‌ای است که در روز 3 ژانویه 2009 روزنامه تایمز منتشر شد و در مورد شکست دولت بریتانیا در تحریک اقتصاد پس از بحران مالی 08-2007 است. ناکاموتو از ایده موسسات مالی خیلی بزرگ در مواجه با بحران‌ها متنفر بود و می‌خواست بیت کوین از این نظر متفاوت باشد. بسیاری از مردم فکر می‌کنند که اشاره ناکاموتو به مقاله در بلاک جنسیس اشاره‌ای به تفاوت بیت کوین با بانک‌های سرمایه‌گذاری بزرگی است که در سال 2008 به کمک های مالی دولتی نیاز داشتند.

با این حال امروزه، مفهوم بلاک‌های جنسیس کاملاً پذیرفته شده است و یک انقلاب تکنولوژیکی جهانی را آغاز کرده است که تا به امروز در حال تکامل است. از این نظر، بلاک جنسیس ممکن است به عنوان «سنگ بنای» همه فناوری‌های بلاکچین در نظر گرفته شود. در نتیجه، هر بلاکچین این «سنگ بنا» را در تاریخ خود دارد.

بلاک ولید (Valid block)

بلاک‌های ولید (معتبر) یکی دیگر از انواع بلاک در بلاکچین هستند که همه بلاک‌هایی که استخراج و به بلاکچین اضافه شده‌ را در بر می‌گیرند. برای به دست آوردن یک بلاک معتبر، هر بلاک استخراج شده باید مجوز شبکه را دریافت کند و گزارش دهد که معمای رمزنگاری‌اش را حل کرده است. هنگامی که شبکه به اجماع رسید، بلاک به بلاکچین اضافه و در تمام نود‌ها توزیع می‌شود. در نتیجه، تمامی عملیات و تراکنش‌هایی که در این بلاک ها انجام شده، مورد تایید است.

معرفی انواع بلاک در بلاکچین

هر بلاک ولید شامل مجموعه‌ای از تراکنش‌های تکمیل‌شده‌ای است که به همراه آن به شبکه اضافه می‌شوند. به عنوان مثال، در بیت کوین، هر بلاک ولید به طور متوسط ​​شامل 500 تراکنش است؛ یعنی زمانی که 500 تراکنش در شبکه بیت کوین تایید شد، یک بلاک تکمیل می‌شود و بعد از طی کردن فرایند رمزنگاری به عنوان یک بلاک ولید به شبکه می‌پیوندد. این امر تضمین می‌کند که تمام تراکنش‌های و بلاک‌های قبلی موجود در شبکه، معتبر هستند.

هر بلاک ولید ساختار داده‌ای دارد که موارد زیر را در بر می‌گیرد:

  • نرخ هش (hash) بلاک،
  • ریشه مرکل (Merkle Root)،
  • برچسب زمانی (timestamp)
  • داده‌های تراکنش‌ها.

همه اینها به گونه‌ای تنظیم شده‌اند که هر بخش از این اطلاعات را می‌توان به طور عمومی مشاهده کرد.

بلاک اورفان (Orphan blocks)

orphan به معنای یتیم است؛ بلاک‌های اورفان (Orphan blocks) به درستی نام‌گذاری شده‌اند، زیرا این بلاک‌ها بخشی از شبکه بلاکچین نیستند. اینها عموماً توسط دو ماینر که به صورت همزمان بلاک‌ها را استخراج می‌کنند، ایجاد می‌شوند. رویه اجماع شبکه در این مرحله برای تعیین اینکه کدام بلوک تأیید می‌شود (به بلاکچین اضافه می‌شود) و کدام یک رها می‌شود، فراخوانی می‌شود. معمولاً بلاکی که بیشترین حجم تراکنش‌ها و اطلاعات را در خود دارد تاییدیه را دریافت می‌کند و به زنجیره می‌پیوندد.

مطلب پیشنهادی  سازمان خودگردان غیرمتمرکز و مستقل یا DAO چیست؟

فرض کنید یک مجرم سایبری تصمیم دارد با ایجاد یک فورک مخرب، شبکه بیت کوین را هک کند. برای انجام این کار، او شروع به استخراج بلاک‌ها می‌کند تا برای استخراج هر بلاک، 6.25 بیت کوین پاداش بگیرد. سپس، یک فورک در شبکه ایجاد می‌کند تا بلاک‌های جدید خود را به آن وارد کند. این کار به هکر اجازه می‌دهد از بیت کوین‌هایی که به دست آورده، بهره ببرد و قوانین دلخواه خود را در فورک جدید اعمال کند.

در واقعیت یک هکر هیچوقت نمی‌تواند چنین کاری را انجام بدهد، زیرا در زمان ایجاد بلاک جدید، شبکه بلاکچین تشخیص می‌دهد در بین بلاک‌هایی که جدید ایجاد شده، کدام یک اطلاعات بیشتری دارد و آن را به عنوان بلاک اصلی را انتخاب می‌کند. در نتیجه بازی هکر خراب می‌شود. البته اگر مهاجم بیش از 50 درصد از قدرت ماینینگ شبکه را در اختیار داشته باشد، می‌تواند این فرایند را معکوس کند، یعنی تراکنش‌های خود را تایید کند و فورک خود را بسازد و سایر بلاک‌ها را به عنوان بلاک یتیم به بلاکچین معرفی کند. به دست آوردن ۵۱ درصد از قدرت شبکه به هزینه و منابع زیادی نیاز دارد و کم‌تر کسی می‌تواند متحمل چنین هزینه سنگینی بشود.

نتیجه گیری

بلاکچین‌ها یک حوزه مطالعاتی جدید پیچیده هستند و شرکت‌ها به آرامی در حال گسترش کاربرد این فناوری نوظهورند. این تکنولوژی یکی از امن‌ترین راه‌های پردازش و تکمیل انواع تراکنش در صنایع مختلف است. انواع بلاک در بلاکچین اساس این سیستم هستند و هک کردن یا دستکاری ارزهای دیجیتال را برای مهاجمان بسیار دشوار می‌کنند. چندین بانک مرکزی در سراسر جهان در حال تحقیق در مورد مزایای بلاک ها، بلاکچین‌ها و فناوری‌های دفتر کل توزیع شده هستند. در این مقاله، ما بررسی کردیم که انواع بلاک در بلاکچین چیست و بلاک‌ها چگونه کار می‌کنند.

سؤالات متداول

اولین بلاک ارز دیجیتال در چه زمانی ایجاد شد؟

اولین بلاک مربوط به بیت کوین است که در سال 2009 توسط ساتوشی ناکاموتو ایجاد شد. این بلاک به بلاک جنسیس بیت کوین معروف است.

چگونه انواع بلاک در بلاکچین ایجاد می شود؟

ماینرها از طریق فرآیندی به نام ماینینگ، بلاک‌های جدیدی را روی بلاکچین ایجاد می‌کنند. در یک بلاکچین، هر بلاک هش منحصر به فردس دارد و استخراج یک بلاک، مخصوصا در بلاکچین‌های بزرگ، آسان نیست.

چند تراکنش در یک بلاک وجود دارد؟

در بلاکچین بیت کوین، یک بلاک به طور متوسط شامل بیش از 500 تراکنش است. در بلاکچین بیت کوین حجم متوسط هر بلاک حدود 1 مگابایت باشد. در بیت کوین کش (یک هارد فورک از بلاکچین بیت کوین)، اندازه یک بلاک می‌تواند تا 8 مگابایت برسد.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.