داموندمگ

مرورگر بلاکچینی چیست؟ معرفی 4 مرورگر مشهور

DAMOND
مرورگر بلاکچین Blockchain Explorer

مرورگر بلاکچینی چیست؟ پاسخ این سؤال، شاید خود به صورت مستقل بتواند سؤالات دیگری از حوزه بلاکچین را پاسخ دهد. مثلا اینکه از کجا اطلاعات مربوط به معاملات در بلاکچین‌ها را به دست بیاوریم؟ اگر مقداری با حوزه ارزهای رمزنگاری‌شده آشنایی داشته باشید، از روی همین سؤال دوم تا حدودی متوجه چیستی مرورگرهای بلاکچینی شده‌اید.

هر بلاکچین در واقع مانند یک دفتر است که کلیه معاملات و تراکنش‌های انجام‌شده بر بستر خود را ثبت می‌کند. مثلا در شبکه بیت کوین هر زمان شما به عنوان یک کاربر، بیت کوین‌ها را از یک کیف پول به کیف پول دیگر یا صرافی دیگر جابجا می‌کنید، این تغییرات در بلاکچین به ثبت می‌رسد. حال سؤال اینجاست که این انبوه اطلاعات ثبت‌شده در هر شبکه، چگونه قابل دست‌یابی است؟ چطور می‌توانیم برای اموری مانند بررسی فعالیت برخی فعالان حوزه ارزهای دیجیتال، اطلاعات معاملات آن‌ها را بدست بیاوریم؟

Blockchain Explorer در واقع پاسخی برای رفع نیاز کاربران به نحوه جستجو و پیدایش اطلاعات در حوزه معاملات ارزهای دیجیتال بوده است. در این مقاله قصد داریم تا تمامی زوایای پیدا و پنهان این ابزار مهم صنعت بلاکچین را بررسی کنیم. اگر می‌خواهید صفر تا صد اکسپلوررهای بلاکچینی را بدانید، تا پایان مقاله با داموندمگ همراه باشید.

مرورگر بلاکچینی چیست؟ با گوگل ارزهای دیجیتال و بلاکچین بیشتر آشنا شوید!

مرورگر بلاکچینی چیست؟

بی‌شک امروزه اکثر افرادی که با اینترنت آشنایی ابتدایی و اولیه دارند، گوگل را می‌شناسند. یک غول بزرگ که مانند یک مرجع متخصص، پاسخ سؤالات و نیازهای کاربران را در هر زمینه‌ای می‌دهد. امروزه بسیاری از فعالان بازارهای تجاری و مالی مختلف، ادامه فعالیت بدون گوگل را غیرممکن می‌دانند. زیرا این ابزار با رشد چشمگیر و دقیق‌ترشدن اطلاعات خود در تمامی کسب و کارها و فعالیت‌ها نفوذ کرده است.

اگر بخواهیم خیلی ساده، مرورگر بلاکچینی را برای شما توضیح دهیم، می‌توانیم بگوییم که مرورگر در بلاکچین در واقع همان گوگل در دنیای مجازی معمولی است. در واقع با مرجعی تخصصی از اطلاعات حوزه ارز دیجیتال و بلاکچین روبه‌رو هستیم. جایی که کاربران می‌توانند با جستجو به اطلاعات موردنظر خود درباره معاملات و سایر فعالیت‌ها و پروژه‌ها در این حوزه دست پیدا کنند.

با چنین ابزاری است که شما به عنوان یک کاربر دنیای ارزهای دیجیتال یا حداقل یک فرد پیگیر اخبار این حوزه، می‌توانید اطلاعات تراکنش‌های انجام‌شده در شبکه‌های مختلف را بدست آورید. این اطلاعات در بسیاری از تحلیل‌های تکنیکال یا فاندامنتال می‌توانند نقش بزرگی در تعیین استراتژی تریدرها و سایر فعالان بازار جهانی ارزهای دیجیتال داشته باشند.

با استفاده از یک Blockchain Explorer شما می‌توانید به عنوان یک کاربر عادی به صورت آنلاین تمامی اطلاعات مربوط به معاملات انجام‌شده بر بستر یک بلاکچین را مشاهده کنید. این موضوع منحصر به تاریخ خاصی نمی‌شود و دقیقا مانند گوگل اطلاعات از روزی که فعالیتی در بلاکچین ثبت شده است می‌تواند در دسترس کاربر باشد.

مطلب پیشنهادی  استیبل کوین چیست؟‌ همه چیز درباره ارز دیجیتال باثبات

انواع مرورگر بلاکچینی امروزه برای شبکه بیت کوین یا تعدادی از آلت ‌کوین‌ها ایجاد ‌شده‌اند و می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. در مرورگرهای بلاکچینی مختلف، تفاوت‌هایی وجود دارد. یعنی بعضی از مرورگرها جامع‌تر هستند و می‌توان از آن‌ها برای چند شبکه مشخص استفاده کرد.

Blockchain Explorer

اما برخی دیگر نیز به صورت خاص و انحصاری بر روی یک شبکه تمرکز می‌کنند و تنها اطلاعات مربوط به آن شبکه را نمایش می‌دهند. مثلا یک مرورگر BTC تنها می‌تواند اخبار و اطلاعات مربوط به شبکه بیت کوین را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

با استفاده از مرورگرهای بلاکچینی در واقع می‌توان بر روی تراکنش‌های خاص تمرکز کرد و اطلاعات مربوط به آن‌ها را به دست آورد. از طرفی سایر فعالیت‌های عمومی که اخیرا در تاریخچه شبکه ثبت شده است نیز از طریق این ابزار قابل پیگیری است.

چه کارهایی می‌ توان با یک مرورگر بلاکچینی انجام داد؟

همانطور که گفتیم به‌طور کلی فعالیت‌های انجام‌شده در یک بلاکچین به وسیله یک مرورگر قابل بررسی هستند. کاربران زیادی از این ابزار برای بررسی معاملات در حال انجام یا در صف انتظار استفاده می‌کنند. اگر بخواهیم این جلمه را کمی فنی‌تر توضیح دهیم، از مرورگر می‌توان برای بررسی وضعیت ممپول (Mempool) استفاده کرد. زیرا در اینگونه معاملات تراکنش هنوز ثبت نشده است تا به زنجیره اضافه شود.

کاربرد مرورگر بلاکچینی

همچنین از این مرورگر می‌توانیم برای مشاهده موجودی کیف پول کاربر بدون نیاز به بازکردن یا استفاده از آن استفاده کنیم. به غیر از مواردی که تاکنون گفته شد، از کاوشگرهای بلاکچینی همچنین می‌توان برای موارد زیر استفاده کرد:

 • بررسی آدرس‌های کیف پول‌های مختلف؛ بررسی تمام تراکنش‌ها به مقصد آدرس مشخص کیف پول یا از مبدأ آن.
 • جستجوی change addressها؛ این آدرس‌ها در واقع خروجی‌های تراکنش هستند که ارزهای دیجیتال اضافی را به مالک آن‌ها بازمی‌گردانند تا مقدار هزینه‌شده ابتدایی برای کارمزد معاملات از حد مشخص‌شده عبور نکند.
 • مشاهده بلاک‌هایی که متعلق به بلاکچین اصلی نیستند؛ بلاکچین اصلی در چنین بلاک‌هایی ناشناخته است به همین دلیل است که به آن‌ها orphaned block یا بلاک‌های یتیم نیز گفته می‌شود.
 • جستجو و پیداکردن بزرگترین تراکنش و معامله انجام‌شده در 24 ساعت گذشته.
 • بررسی تعداد تراکنش‌های double-spend یا دوبار خرج‌شده در بلاکچین.
 • جستجو و بررسی فرد یا استخر ماینینگی که یک بلاک مشخص را استخراج کرده است.
 • بررسی و جستجوی جنسیس بلاک یا همان اولین بلاکی که در یک بلاکچین استخراج شده است.
 • سایر اطلاعات مربوط به یک بلاکچین مانند متوسط کارمزد معاملات، هش ریت، سختی مانینیگ و سایر اطلاعات مشابه.

البته به‌غیر از موارد بالا، استفاده‌های خاص دیگری هم از مرورگر بلاکچینی می‌شود که مربوط به کاربران عادی نیست و معمولا توسط شرکت‌ها یا نهادهایی خاص صورت می‌گیرد. از جمله آن‌ها می‌توانیم به طراحی نرم‌افزارهای پیچیده توسط برخی شرکت‌ها برای ردیابی اعمال مجرمانه در حوزه بلاکچین یا پیش‌بینی قیمت ارزهای دیجیتال اشاره کنیم.

 مرورگرهای بلاکچینی چگونه کار می‌کنند؟

همانطور که گفتیم، مرورگرهای بلاکچینی چیزی مشابه با گوگل هستند با این تفاوت که تنها در حوزه اطلاعات مربوط به بلاکچین و ارزهای دیجیتال به صورت اختصاصی کار می‌کنند. درواقع می‌توانیم آن‌ها را نوعی موتور جستجو برای بلاکچین بدانیم. از این جهت است که می‌توان از مرورگر بلاکچینی برای جستجو و فهم هرگونه اطلاعات مربوط به بلاکچین و فعالیت‌های انجام‌شده یا درحال‌انجام در بستر آن استفاده کرد.

مطلب پیشنهادی  دیفای یا امور مالی غیرمتمرکز چیست؟ بررسی کامل DeFi

نحوه عملکرد مرورگرهای بلاکچینی

قبل از اینکه بخواهیم نحوه عملکرد این ابزار را به صورت گام به گام برای شما توضیح دهیم، چند اصطلاح تخصصی وجود دارد که باید آن‌ها را برای شما توضیح دهیم و باز کنیم:

 • پایگاه داده منطقی: این مفهوم اجازه می‌دهد تا ذخیره‌سازی اطلاعات در یک جدول از نظر چگونگی ارتباط هر قطعه از داده‌ها با سایر قطعات انجام شود. با این روش دیگر نیازی به یک جدول عظیم و غول‌پیکر از اطلاعات و جزئیات برای هر بلاک نیست. مثلا می‌توان مطالب را بر اساس نوع و ارتباط آن‌ها با سایر مطالب مشابه سازماندهی کرد.
 • زبان کوئری ساختاریافته یا همان SQL: این زبان درواقع پروتکلی برای جستجوی پایگاه داده یا ارائه یک کوئری است. نرم‌افزاری که با زبان فوق برنامه‌نویسی شده باشد، می‌تواند یک جدول در دیتابیس ایجاد کند و رکوردهای ثبت‌شده را در آن جدول وارد کند.
  همچنین با استفاده از چنین برنامه‌ای می‌توان یک عبارت مشخص را جستجو کرد و سپس یک جدول جدید با نتایج مرتبط ایجاد کرد. تمامی فعالیت‌های فوق را با استفاده از برنامه یادشده می‌توان در یک صفحه وب ارائه کرد.
 • رابط برنامه‌نویسی کاربردی یا API: این پروتکل در واقع نقش واسطه بین برنامه نوشته‌شده با زبان کوئری ساختاریافته با کاربران را بازی می‌کند. این ارتباط از طریق رابط و بر بستر کامپیوترها ایجاد می‌شود. بنابراین نرم‌افزار و کاربران می‌توانند به یکدیگر متصل شوند. APIها جزئیات قالب‌بندی پاسخ‌هایی که توسط نرم‌افزارهای مورد استفاده ارسال و دریافت می‌شوند را تعریف می‌کنند.

راهنمای گام به گام نحوه عملکرد یک مرورگر بلاکچینی

عملکرد یک Blockchain Explorer

اگر بخواهیم عملکرد و نحوه فعالیت یک مرورگر در بلاکچین را بررسی کنیم، می‌توانیم در چند گام زیر آن را خلاصه کنیم:

 1. مرورگرهای بلاکچین از طریق API، SQL و پایگاه داده منطقی در کنار یک نود بلاکچین برای بازیابی اطلاعات از یک شبکه استفاده می‌کنند.
 2. نرم‌افزار این اطلاعات را در یک پایگاه داده سازماندهی می‌کند و موارد مختلف را در قالبی قابل‌جستجو نمایش می‌دهد.
 3. حال می‌توان از چنین مرورگری برای جستجوها از طریق یک جدول سازماند‌هی‌شده در پاسخ به درخواست‌های کاربران از طریق یک رابط کاربری ساده استفاده کرد. اینگونه است که کاربران مختلف می‌توانند در مرورگر بلاکچینی جستجو داشته باشند.
 4. سرور مرورگر در چنین شرایطی یک صفحه وب ایجاد می‌کند تا بتواند از طریق آن با کاربران ارتباط داشته باشد.
 5. از طرفی یک API به مرورگر اجازه می‌دهد تا با سایر رایانه‌ها نیز ارتباط داشته باشد.
 6. در مرحله بعدی درخواست جستجو به سرور پیشتیبان ارسال می‌شود و این سرور پاسخ را به رابط کاربری می‌دهد.
 7. در نهایت نیز رابط کاربری و API، صفحات وب را در قالب HTML به مرورگر مورد استفاده کاربر ارسال می‌کنند. اینگونه است که نتایج و اطلاعات مربوط به بلاکچین‌ها از دیدگاه کاربر به‌سادگی نمایش داده می‌شود.

معرفی تعدادی از مرورگرهای بلاکچینی مشهور

مرورگر بلاکچین بیت کوین

در این قسمت تعدادی مرورگر بلاکچین مشهور معرفی می‌شود. ذکر این نکته مهم است که امروزه مرورگرهای زیادی وجود دارد که برای شبکه‌های مختلف استفاده می‌شوند. البته برخی از مرورگرها نیز انعطاف و توانایی بالاتری دارند و می‌توانند شبکه‌های بیشتری را تحت پوشش خود بگیرند.

 • مرورگر بلاکچینی org: مرورگر یادشده که قبلا با نام Blockchain.com شناخته میشد، یک مرورگر بیت کوینی محبوب است. کاربران با استفاده از این مرورگر می‌توانند جستجوی خود در بلاکچین بیت کوین را با استفاده از آدرس، بلاک یا تراکنش انجام دهند. بسیاری از فعالان شبکه بیت کوین ممکن است از این ابزار برای بررسی تراکنش‌ها یا ثبت آن‌ها در شبکه بیت کوین استفاده کرده باشند.
 • مرورگر Blockchair: اکثر مرورگرهای بلاکچینی که تا امروز طراحی شده‌اند، اختصاصی برای یک بلاکچین طراحی شده‌اند و برای سایر شبکه‌ها کاربردی ندارند. اما Blockchair می‌تواند برای شبکه‌های مختلف استفاده شود. با استفاده از ابزاری فوق کاربران می‌توانند اطلاعات مربوط به شبکه های Ethereum، Bitcoin Cash و Billchains Bitcoin را بررسی کنند. جستجوها در این مرورگر می‌تواند بر اساس کلمات، سختی استخراج، سایز ممپول و نودها انجام شود.
 • مرورگر Tokenview: مانند مرورگر قبلی، این جستجوگر نیز امکان بررسی اطلاعات چندین شبکه را برای کاربران خود فراهم کرده است. این مرورگر محصول فعالان چینی حوزه ارزهای دیجیتال و بلاکچین است که در سال 2018 ایجاد شده است. در حال حاضر Tokenview می‌تواند اطلاعات مربوط به بیش از 20 شبکه را در جستجوها در اختیار کاربران قرار دهد.
 • مرورگر Etherscan: بی‌شک و با اختلاف این جستجوگر برترین و محبوب‌ترین ابزار موتور جستجوی بلاکچینی برای شبکه اتریوم است. با استفاده از آن می‌توان آدرس‌های ETH، موجودی کیف پول، معاملات، قراردادهای هوشمند و موارد بسیار دیگری را جستجو کرد.
مطلب پیشنهادی  ییلد فارمینگ چیست؟ کشت سود در مزرعه دیفای!

سخن پایانی؛ مرورگر بلاکچینی یک ابزار قدرتمند برای تعیین استراتژی تریدینگ ارزهای دیجیتال است!

تحلیل تکنیکال و فاندامنتال با یک مرورگر بلاکچینی

حضور مؤثر و کسب درآمدهای بالا از حوزه ارزهای دیجیتال قطعا مستلزم آگاهی بالا از اتفاقاتی است که در بلاکچین‌های مختلف و معاملات مربوط به آن‌ها رخ می‌دهد. اگر یک تریدر خواهان حضور بلندمدت موفق در بازار است، باید رنج جستجو و بررسی اطلاعات مختلف در این حوزه را به خود بدهد. برای این کار هیچ ابزاری تا به امروز برتر از مرورگرهای بلاکچینی وجود ندارد.

استفاده از مرورگرها نیز اصلا کار سختی نیست و دقیقا مانند گوگل یا سایر موتورهای جستجوی مشهور می‌توان وارد وب سایت آن‌ها شده و جستجو را بر اساس موارد ممکن در هر مرورگر انجام داد. مثلا برای بررسی تراکنش‌هایی که انجام نشده‌اند و در ممپول باقی مانده‌اند، می‌توانید ID هش ارائه‌شده توسط کیف پول یا صرافی خود را برای جستجو وارد کنید.

به‌غیر از تریدرها، سایر افرادی که در مورد صنعت بلاکچین و مخصوصا سرمایه‌های درحال جابجایی بر بستر آن کنجکاو هستند نیز می‌توانند به‌راحتی اطلاعات مربوط به معاملات و تراکنش‌ها را از طریق یک مرورگر بلاکچینی دریافت کنند. به جرأت می‌توان گفت که جستجوگرهای یادشده در حال حاضر از برترین ابزارهایی هستند که می‌توان برای شناسایی دقیق بازار ارزهای دیجیتال و تعیین استراتژی حضور در آن می‌توانیم مورد استفاده قرار دهیم.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.