داموندمگ

شایعات ارز دیجیتال؛ ۱۰ شایعه رایج در مورد بلاک چین و رمزارزها

DAMOND
شایعات ارز دیجیتال

اگر بگوییم فناوری بلاک چین، سال‌ها جلوتر از دانش عمومی امروزی است، پربیراه نگفته‌ایم. عمر چندانی از اختراع این فناوری و کاربرد آن در دنیای ارزهای دیجیتال نمی‌گذرد و در همین مدت کوتاه، تأثیرات شگرفی روی اقتصاد و بازارهای مالی گذاشته است. مثل همیشه، هر جایی که پای فناوری‌های جدید یا رویدادهای کلان اقتصادی باز شود، بازار شایعات نیز گرم خواهد شد. شایعات ارز دیجیتال آنقدر زیاد هستند که شاید بتوان در رابطه با آن‌ها یک کتاب نوشت ولی ما در این مقاله فقط ۱۰ مورد از مهم‌ترین این شایعات را به شما معرفی می‌کنیم.

دلایل زیاد بودن شایعات ارز دیجیتال

همانطور که در بالا گفتیم، فناوری بلاک چین و کاربرد اصلی آن، یعنی صنعت ارزهای دیجیتال، هم نوعی فناوری محسوب می‌شود و هم تأثیرات زیادی بر اقتصاد کلان دارد. تنها کمی بیش از یک دهه از معرفی بیت کوین به عنوان اولین رمرز ارز می‌گذرد که میلیاردها دلار سرمایه وارد صنعت بلاک چین شده است.

نکته‌ای که باید در اینجا مورد اشاره قرار بگیرد، غیر متمرکز بودن بازار ارزهای دیجیتال است و بنابراین، هر کسی، در هر کجای دنیا و با هر سطحی از تحصیلات می‌تواند تنها با یک کامپیوتر یا حتی گوشی موبایل و یک اتصال اینترنت، در این بازار سرمایه‌گذاری کند.

مثل همیشه، هر جایی که پای فناوری جدید یا یک مسئله اقتصادی کلان در مقیاس جهانی وسط بیاید، بازار شایعات داغ می‌شود و صنعت بلاک چین، هر دوی این پارامترها را دارد. البته، فناوری بلاک چین، فناوری چندان جدیدی نیست و معرفی این فناوری به اوایل دهه ۱۹۹۰ و سال‌ها پیش از اختراع گوشی‌های هوشمند باز می‌گردد. با این حال، تنها پس از معرفی بیت کوین بود که نام بلاک چین بر سر زبان‌ها افتاد.

از سوی دیگر، غیر متمرکز بودن این بازار و مشارکت عموم مردم در آن سبب شده است که اکثر کسانی که در صنعت بلاک چین سرمایه‌گذاری یا معامله می‌کنند، از دانش و اطلاعات کافی برای درک درست و جامع فناوری‌های پیشرفته بلاک چین، بی‌بهره باشند. در چنین شرایطی، دیگر نمی‌توان گفت بازار شایعات داغ است بلکه باید این صنعت را به یک دیگ جوشان از شایعات تشبیه کرد!

حالا به همه این‌ها، نوسانات شدید این بازار، سودهای شگفت‌انگیز و زیان‌های خانمان برانگیز را اضافه کنید و تصور کنید که چه آش شله قلم کاری از آب در می‌آید!

به تمام دلایلی که در بالا برای شما توضیح دادیم، بازار شایعات ارز دیجیتال فعلا بسیار داغ است و بعید به نظر می‌رسد که شایعات پیرامون این صنعت، حالا حالاها فروکش کنند.

در ادامه این مقاله می‌خواهیم ۱۰ مورد از رایج‌ترین شایعات ارز دیجیتال را برای شما توضیح دهیم. همچنان با مجله صرافی داموند همراه باشید.

رایج ترین شایعات ارز دیجیتال

۱- بلاک چین فناوری کاملا جدیدی است

فناوری بلاک چین پس از انتشار وایت پیپر بیت کوین در سال ۲۰۰۸ و سپس، معرفی این رمزارز در سال ۲۰۰۹، جنبه عمومی پیدا کرد و مردم در سرتاسر دنیا برای اولین بار با واژه بلاک چین آشنا شدند. با این حال، این فناوری سال‌ها پیش از معرفی بیت کوین اختراع شده و کاربردهایی محدود و بسیار تخصصی داشته است.

در واقع، بسیاری از فناوری‌هایی که بلاک چین بر پایه آن‌ها شکل گرفته است، در ریشه در سالیان دور دارند. به عنوان مثال می‌توان به درخت مرکل (Merkle Tree) اشاره کرد که در دهه ۱۹۷۰ به وسیله دانشمند مشهور علوم کامپیوتر، رالف مرکل (Ralph Merkle) معرفی شد. البته، خود فناوری بلاک چین نیز چندان جدید نیست و معرفی آن به اوایل دهه ۱۹۹۰ و سال‌ها پیش از معرفی سیستم عامل ویندوز و اولین گوشی‌های هوشمند، باز می‌گردد.

مروری بر تاریخچه فناوری بلاک چین

۱۹۹۱: استوارت هاربر (Stuart Haber) و دابلیو اسکات استورنتا (W Scott Stornetta) اولین کسانی بودند که فناوری رمزنگاری بلاک چین را معرفی کردند.

مطلب پیشنهادی  متن باز بودن در ارز دیجیتال (Open source) به چه معناست؟

۱۹۹۸: نیک ژابو (Nick Szabo)، دانشمند رشته علوم کامپیوتر، کار خودش را تحت عنوان Bit Gold که نوعی رمزارز بود ولی هرگز توسعه پیدا نکرد، ارائه داد.

۲۰۰۰: استفان کنست (Stefan Konst)، نظریه خودش را در رابطه با زنجیره‌های رمزنگاری شده و ایده‌هایی برای استفاده از این زنجیره‌ها، منتشر کرد.

۲۰۰۸: فرد یا تیمی از برنامه‌نویسان تحت عنوان مستعار ساتوشی ناکاموتو، وایپ پیپر بیت کوین را تحت عنوان «سیستم انتقال پول همتا به همتا» منتشر کرد.

۲۰۰۹: بلاک چین بیت کوین راه‌اندازی شد.

۲۰۱۴: فناوری بلاک چین به صنعتی فراتر از ارزهای دیجیتال تبدیل شد و رفته رفته، اکوسیستم امور مالی غیر متمرکز (Decentralized Finance) یا دیفای (DeFi) توسعه یافت.

۲۰۱۶: بلاک چین اتریوم شروع به کار کرد.

۲- کوین های بلاک چین، پشوانه فیزیکی دارند

پشتوانه فیزیکی ارز دیجیتال

یکی دیگر از شایعات ارز دیجیتال، وجود پشتوانه فیزیکی به ازای هر کوین از رمزارزها است. شاید اگر کمی با بازار ارز دیجیتال آشنا باشید، چنین تصوری برای شما خنده‌دار به نظر برسد ولی باور کنید بعضی از مردم چنین تصوری دارند!

امروزه، ارزهای فیات یا همان ارزهای رایج که دولت‌ها آن‌ها را صادر می‌کنند، مورد پذیرش عمومی قرار دارند و همه مردم، ارزش آن‌ها را پذیرفته‌اند. این ارزها، ماهیت فیزیکی دارند؛ یعنی به ازای هر ریال که در حساب بانکی شما وجود دارد، اسکناس یا سکه در گردش یا نزد بانک مرکزی است.

در مقابل، ارزهای دیجیتال، هیچگونه ماهیت فیزیکی ندارند کاملا دیجیتالی هستند و هیچگونه پشتیبانی فیزیکی نمی‌شوند.

ارزهای دیجیتال با استفاده از تراکنش‌های همتا به همتا، بین کیف پول‌های دیجیتالی یا همان والت‌های کاربران جا به جا می‌شوند و می‌توان از آن‌ها برای خرید کالا و خدمات استفاده کرد. این کیف پول‌های دیجیتالی، کدهای عددی به نام کلید عمومی و خصوصی دارند و می‌توانند نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری باشند.

این ماهیت کاملا دیجیتالی بلاک چین، به لطف غیر متمرکز بودن، امنیت بسیار بالایی را فراهم آورده است و از حریم خصوصی کاربران، محافظت می‌کند.

گاهی اوقات، بعضی از رسانه‌های فرصت طلب، اخباری جعلی مبنی بر وجود پشوانه فیزیکی برای بعضی از رمزارزها، به ویژه بیت کوین منتشر می‌کنند تا توجهات را به خوشان جلب کنند. چنین اخباری به هیچ وجه صحت ندارند و هیچکدام از رمزارزها، از پشتوانه فیزیکی بهره‌مند نیستند.

۳- بلاک چین های ارز دیجیتال مطمئن نیستند

غیر متمرکز بودن شبکه‌های بلاک چین ارزهای دیجیتال سبب ایجاد مشکلاتی فنی در آغاز این صنعت شد و مردم به سختی به رمزارزها اعتماد می‌کردند. با این حال، به مرور زمان شفافیت و امنیت بلاک چین‌ها بالاتر رفت و فقط اعضای تأیید شده می‌توانستند در این شبکه‌ها تراکنش انجام دهند و در توسعه آن‌ها مشارکت داشته باشند.

هر بلاک یا هر بخش از بلاک چین، به صورت گره به گره، رمزنگاری می‌شود و هر گره می‌تواند داده‌ها را رهگیری کرده و از درستی آن‌ها‌ مطمئن شود. تراکنش‌های نادرست، تأیید نمی‌شوند و اعضای شبکه آن‌ها را حذف می‌کنند. بدون شک، بلاک چین یکی از مطمئن‌ترین سیستم‌های ذخیره‌سازی داده، ارتباط و انجام تراکنش هستند.

۴- بلاک چین فقط واژه ای جدید برای پایگاه داده است

بلاک چین همان پایگاه داده است

یکی دیگر از شایعات ارز دیجیتال این است که بلاک چین‌ها تفاوت زیادی با پایگاه‌های داده سنتی ندارند و تنها تفاوت آن‌ها در قابلیت انجام تراکنش‌ها است. این باور اصلا درست نیست.

پایگاه‌های  داده سنتی، سیستم‌های CRUD هستند و بنابراین، هر چهار قابلیت ایجاد (Create)، خواندن (Read)، به روز رسانی (Update) و حذف (Delete) داده‌ها را دارند. این در حالی است که در بلاک چین‌ها، امکان به روز رسانی یا حذف داده‌ها وجود ندارد و به همین دلیل، از امنیت بسیار بالایی برخوردار هستند.

۵- تراکنش های بلاک چین بسیار سریع تر از تراکنش های شبکه های متمرکز هستند

این شایع اصلا به واقعیت نزدیک هم نیست. با اینکه بعضی از بلاک چین‌های امروزی می‌توانند تراکنش‌ها را با سرعتی قابل مقایسه با سیستم‌های متمرکز سنتی انجام دهند، ولی بسیاری از بلاک چین‌ها، به ویژه بلاک چین‌های قدیمی‌تر مثل بیت کوین، بسیار کند هستند.

مطلب پیشنهادی  6 تفاوت اصلی بلاک چین عمومی و بلاک چین خصوصی

در شرایطی که سیستم انتقال پول متمرکز ویزا (Visa) می‌تواند ۱۷۰۰ تراکنش بر ثانیه (TPS) انجام دهد، سرعت بلاک چین بیت کوین، چیزی حدود ۷ تراکنش بر ثانیه است.

بلاک چین‌های نسل دوم کمی سریع‌تر هستند. برای مثال، اتریوم می‌تواند در هر ثانیه، ۱۵ تراکنش انجام دهید و ریپل توان انجام ۱۵۰۰ تراکنش را بر هر ثانیه دارد. تنها بلاک چین‌های بسیار جدید مثل EOS و اکو (Echo) سرعت بالاتری در مقایسه با سیستم‌های انتقال پول سنتی و متمرکز دارند. در حال حاضر، مهم‌ترین مزیت بلاک چین‌ها، سرعت آن‌ها نیست، بلکه امنیت حریم خصوصی و شفافیت است.

۶- بلاک چین فقط محدود به ارز دیجیتال است

یکی دیگر از شایعات ارز دیجیتال این است که بلاک چین تنها در مورد شبکه‌های رمزارز کاربرد دارد. این تصور اصلا درست نیست و کاربردهای بلاک چین به ارز دیجیتال محدود نمی‌شود. امروزه، این فناوری در کسب و کارهایی مثل خرده فروشی، زنجیره تأمین، بهداشت و درمان، متاورس و NFT، اینترنت اشیاء (IoT)، آموزش و … کاربرد دارد.

۷- بلاک چین قابل هک کردن نیست

بلاک چین ها قابل هک نیستند

یکی از رایج‌ترین شایعات ارز دیجیتال، غیر قابل هک بودن بلاک چین است. با اینکه معماری بلاک چین‌ها، امنیت آن‌ها را بسیار بیشتر از سیستم‌های سنتی کرده است، اما این پایگاه‌های داده غیر متمرکز نیز مشکلات و آسیب‌پذیری‌های خاص خودشان را دارند. از مهم‌ترین خطراتی که بلاک چین‌ها را تهدید می‌کنند می‌توان به «محروم‌سازی از سرویس  توزیع شده» (Distributed Denial of Service یا DDoS)، «تراکنش‌های تغییر مسیر» (Rerouting Transactions)، «هک‌های برچسب زمانی» (Timestamping Hacks)، «حملات ۵۱ درصد» (51% Attacks)، و «دستکاری ID تراکنش‌ها» (Transactions ID Manipulation) اشاره کرد.

۸- تمامی سیستم های بلاک چین، شبکه هایی عمومی هستند

همه بلاک چین ها عمومی هستند

این گفته درست نیست؛ بلاک چین‌ها را می‌توان به چهار دسته بلاک چین‌های عمومی (Public Blockchains)، بلاک چین‌های خصوصی (Private Blockchains)، بلاک چین‌های بدون نیاز به مجوز (Permissionless Blockchains) و بلاک چین‌های نیازمند مجوز (Permissioned Blockchains) تقسیم‌بندی کرد:

  • بلاک چین‌های عمومی: شناخته شده‌ترین نوع بلاک چین‌ها هستند که هر کسی می‌تواند در آن‌ها مشارکت داشته باشد و بر بستر این بلاک چین‌ها، تراکنش انجام دهد. اکثر ارزهای دیجیتال، مثل بیت کوین و اتریوم از این دسته هستند. هر کسی می‌تواند توکن‌های این بلاک چین‌ها را خرید و فروش یا استخراج کند و هیچ محدودیتی از این نظر وجود ندارد.
  • بلاک چین‌های خصوصی: بلاک چین‌های خصوصی، معمولا بلاک چین‌های درون سازمانی هستند و فقط افراد خاصی می‌توانند در این بلاک چین‌ها کار کنند. سازمان‌هایی که می‌خواهند محرمانگی فعالیت‌های خود را حفظ کنند ولی در عین حال به غیر متمرکز بودن نیاز دارند، از شبکه‌های بلاک چین خصوصی استفاده می‌کنند.
  • بلاک چین‌های بدون نیاز به مجوز: منظور از بلاک چین‌های بدون نیاز به مجوز، بلاک چین‌هایی است که برای استفاده از آن‌ها یا تغییر داده‌های ذخیره شده بر بستر این بلاک چین‌ها، نیازی به مجوز نیست.
  • بلاک چین‌های نیازمند مجوز: در شبکه‌های بلاک چین نیازمند مجوز، سطوح کاربری و دسترسی مختلفی تعریف می‌شود و اعضای مختلف شبکه، مجوزهای متفاوتی دارند.

۹- بلاک چین تنها یک فاز زودگذر است

بلاک چین قطعا یک فاز زودگذر نیست و هنوز در آغاز راهی طولانی قرار دارد. بسیاری از کشورها در حال به روز رسانی زیرساخت‌های خود و مجهز کردن آن‌ها به فناوری بلاک چین هستند. برای مثال، شهر دبی، پایتخت امارات متحده عربی، به عنوان یکی از پایتخت‌های توسعه بلاک چین شناخته می‌شود. این شهر اکنون میزبان ۱۰۰ کسب و کار است که بر اساس فناوری بلاک چین کار می‌کنند. شرکت Smart Dubai Initiative می‌خواهد تمامی زیرساخت‌های این شهر زیبا را بلاک چینی کند.

کشور چین نیز گام‌های بزرگی در به کار گیری فناوری بلاک چین در زیرساخت‌های اقتصادی‌اش برداشته است. با پیشگامی کشورهای توسعه یافته، شکی نیست که کشورهای در حال توسعه نیز در مسیر استفاده بیشتر از این فناوری جذاب گام بر خواهند داشت.

۱۰- بلاک چین بستری برای جرایم سایبری است

بلاک چین بستری برای جرایم سایبری است

از میان تمامی شایعات ارز دیجیتال که در این مقاله برای شما توضیح دادیم، شاید این یکی به واقعیت نزدیک‌تر باشد. با توجه به اینکه بسیاری از بلاک چین‌های ارز دیجیتال نیازی به احراز هویت ندارند و کاملا از حریم خصوصی کاربران محافظت می‌کنند، بعضی از مجرمین سایبری برای اعمال مجرمانه خود از بلاک چین‌ها کمک می‌گیرند.

مطلب پیشنهادی  سازمان خودگردان غیرمتمرکز و مستقل یا DAO چیست؟

به عنوان یک مثال خیلی ساده می‌توان به استفاده از بیت کوین برای دریافت مبالغ باج پس از حملات باج‌افزاری اشاره کرد. در واقع، پس از معرفی بیت کوین در سال ۲۰۰۹، نرخ حملات باج‌افزاری، بسیار بیشتر شده است. حملات باج‌افزاری، نوعی حمله سایبری هستند که در آن‌ها، پس از آلوده شدن کامپیوتر قربانی به بدافزاری خاص (باج‌افزار)، تمامی اطلاعات روی کامپیوتر قربانی قفل می‌شوند و از قربانی خواسته می‌شود تا کار خاصی، مثل پرداخت مقدار مشخصی بیت کوین به آدرسی خاص را انجام دهد تا فایل‌های روی کامپیوتر او، رمزگشایی شوند.

با این حال، نمی‌توان بلاک چین را بستر جرایم سایبری دانست. امروزه، خیلی از بلاک چین‌ها و پلتفرم‌های دیفای، کاربران را احراز هویت می‌کنند و مجهز به فرایندهای KYC و AML هستند. همچنین، امکان رهگیری افراد در بلاک چین‌ها شاید برای افراد معمولی امکان‌پذیر نباشد ولی سازمان‌های دولتی با امکانات گسترده‌ای که دارند، می‌توانند در بسیاری از موارد، این کار را انجام دهند. البته، باید اعتراف کرد که بعضی از بلاک چین‌ها به قدری در حفظ حریم خصوصی خوب عمل می‌کنند که عملا امکان رهگیری تراکنش‌ها و پیدا کردن افراد را به صفر می‌رسانند. سرویس‌هایی مثل میکسرهای تراکنش نیز به محرمانه ماندن هویت افراد کمک می‌کنند.

خوشبختانه، با توسعه کاربردهای فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتال، کشورهای مختلف دنیا در حال تنظیم قوانینی برای این حوزه هستند و برای مثال، فعالیت پلتفرم‌هایی مثل میکسرهای ارز دیجیتال را محدود می‌کنند تا دنیای بلاک چین به بستر جرائم سایبری تبدیل نشود.

سوالات پر تکرار در رابطه با شایعات ارز دیجیتال

۱- آیا صنعت ارز دیجیتال و بلاک چین یک کلاهبرداری بزرگ است؟

خیر. به هیچ وجه اینطور نیست. اول از همه اینکه بلاک چین محدود به ارزهای دیجیتال و کاربردهای مالی نمی‌شود و کاربردهای بسیار دیگری نیز دارد. دوم اینکه ارزهای دیجیتال در بسیاری از سیستم‌های اقتصادی و کسب و کارها، به شیوه‌ای برای پرداخت هزینه کالاها و خدمات تبدیل شده‌اند و حتی کشور السالوادور بیت کوین را به عنوان پول پذیرفته است.

بنابراین، به هیچ وجه نمی‌توان گفت که مفهوم بلاک چین و ارز دیجیتال، در کل یک کلاهبرداری است اما همانند هر سیستم مالی دیگری، پروژه‌هایی در این صنعت وجود دارند که با هدف کلاهبرداری طراحی شده‌اند و باید مراقب آن‌ها بود.

۲- آیا رمز ریال نوعی رمزارز واقعی است؟

خیر. رمزریال یا هر رمزارزی که توسط بانک‌های مرکزی صادر شود را نمی‌توان نوعی رمزارز واقعی دانست زیرا این ارزها، پشوانه پولی دارند و متمرکز هستند؛ یعنی به ازای هر رمزریالی که ایجاد می‌شود، یک ریال پول واقعی در بانک مرکزی قفل خواهد شد. در واقع، رمزریال را می‌توان نسخه الکترونیکی از ریال دانست و به هیچ وجه نوعی رمزارز واقعی نیست. در حال حاضر فقط کشورهایی شامل کره شمالی، روسیه، چین، ونزوئلا و ایران در حال توسعه رمزارزهای بانک مرکزی هستند!

۳- آیا ارزهای دیجیتال می توانند جایگزین ارزهای فیات شوند؟

ارزهای دیجیتال سابقه بسیار کمی دارند اما قدمت ارزهای فیات به چندین قرن می‌رسد. برای اینکه ارزهای دیجیتال جایگزین ارزهای فیات شوند، مردم باید ارزش رمزارزها را بپذیرند و آن‌ها را درک کنند. به علاوه، دولت‌ها می‌خواهند روی سیستم‌های مالی کنترل داشته باشند و بعید است که غیر متمرکز شدن این سیستم‌ها را تحمل کنند. بنابراین، به نظر نمی‌رسد که ارزهای دیجیتال بتوانند به این زودی‌ها، جایگزین ارزهای فیات شوند.

جمع بندی

صنعت بلاک چین و ارزهای دیجیتال همانند هر فناوری جدید و هر اکوسیستم مالی، پر از شایعات بزرگ و کوچک است. ماهیت غیر متمرکز و عمومی بلاک چین‌های ارز دیجیتال و نوسانات شدید این بازار نیز به شایعات دامن می‌زنند.

در این مقاله از سری مقالات مجله صرافی داموند، رایج‌ترین شایعات ارز دیجیتال را به شما معرفی کردیم و برای شما توضیح دادیم که چرا هیچ کدام از این شایعات، درست نیستند.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.