داموندمگ

NFT های بلو چیپ Blue Chip چیست؟

DAMOND
NFT های بلو چیپ

NFT های بلو چیپ، ترکیبی از توکن‌های غیرقابل تعویض و اصطلاحی هستند که در بازار سنتی به سهام‌های باارزش گفته می‌شود. توکن‌های غیرقابل معاوضه در ابتدا به عنوان نماد آثار هنری در بازار ارزهای دیجیتال شناخته می‌شدند، اما به مرور زمان کاربردهای گسترده‌تری پیدا کردند و در همه قسمت‌های این بازار از جمله بازی‌های کریپتویی، امور مالی غیرمتمرکز و حتی ترید مورد استفاده قرار گرفتند. از طرف دیگر همانطور که می‌دانید، بازار ارزهای دیجیتال به عنوان یک بازار مالی شناخته شده است و بسیاری از افراد برای سرمایه‌گذاری و ترید از آن استفاده می‌کنند. بنابراین وجود اصطلاحات مشترک با بازارهای مالی از جمله بلوچیپ در میان توکن‌ها و کوین‌ها، تعجب‌برانگیز نیست.

در این مقاله از داموندمگ، ابتدا نگاهی به تعریف اصطلاح بلو چیپ خواهیم داشت و پس از بررسی شرایط NFT های بلو چیپ، به معرفی چند مورد از برترین‌های آن خواهیم پرداخت.

NFT های Blue-Chip چیست؟

NFT های Blue-Chip چیست

NFTهای بلو چیپ به توکن‌های غیرقابل تعویض اطلاق می‌شوند که ارزش آن‌ها به شدت افزایش یافته است. ناظران بازار و کارشناسان ارزهای دیجیتال معتقدند این دارایی‌های دیجیتال می‌توانند ارزش بالای خود را برای مدت طولانی حفظ کنند. عواملی که برای تعیین اینکه آیا یک NFT دارای وضعیت «بلو چیپ» است یا خیر، استفاده می‌شوند عبارتند از:

  • شناخت برند،
  • مشارکت جامعه،
  • کاربردها،
  • تأیید افراد مشهور،
  • قیمت کف،
  • حجم فروش.

در دنیای سهام سنتی، بلو چیپ به شرکتی اطلاق می‌شود که به خوبی تثبیت شده و به دلیل سرمایه‌گذاری قابل اعتماد در سطح جهانی شناخته شده است. شرکت‌های بلو چیپ عموماً محصولات و خدمات باکیفیت ارائه کرده و حتی در مواجهه با شرایط نامطلوب اقتصادی سودآوری خود را حفظ می‌کنند.

اصطلاح بلو چیپ از بازی پوکر گرفته شده است. در آمریکای قرن 19، بلو چیپ بالاترین ارزش را در بازی‌های پوکر داشت. گزارش شده است که این اصطلاح اولین بار برای توصیف سهام با قیمت بالا در دهه 1920 توسط یکی از کارمندان داوجونز استفاده شد که متوجه شد سهام خاصی با قیمت 200 تا 250 دلار به ازای هر سهم معامله می‌شود. این روزها، این اصطلاح به طور دقیق‌تر به سهام ارائه شده توسط شرکت‌های با ثبات مالی اطلاق می‌شود که در آزمون زمان مقاومت کرده‌اند.

بلو چیپ در کریپتو

بلو چیپ در کریپتو

در دنیای کریپتو، ارزهای دیجیتالی که واجد شرایط بلو چیپ هستند، بیت کوین (BTC) و اتریوم (ETH) هستند. بیت کوین معتبرترین ارز دیجیتال است و با اینکه قیمت آن در نوسان است، همچنان توانسته ارزش رو به رشد خود را در طول ده سال گذشته حفظ کند. ارزش اتریوم نیز علیرغم مشکلات تراکم شبکه، به شدت افزایش یافته است. همچنین به عنوان پلتفرم اصلیNFT، احتمالاً برای سال‌های بیشتری محبوب باقی خواهد ماند.

طبیعی است که مفهوم دارایی‌های بلو چیپ به NFTها گسترش یابد. رونق NFT در سال 2021 تاریخ ساز شده است، به خصوص از زمانی که چندین پروژه NFT به قیمت صدها هزار تا میلیون‌ها دلار فروخته شد. با این تعداد انگشت شماری از پروژه‌ها در سال‌های اخیر ظهور کرده‌اند که می‌توانند واجد شرایط وضعیت بلو چیپ باشند و مجموعه‌های NFT بلو چیپ احتمالاً با ادامه رشد بازار رایج‌تر می‌شوند.

بلو چیپ در امور مالی سنتی

بلو چیپ در امور مالی سنتی

دارایی‌های سنتی بلو چیپ معمولاً جزء معتبرترین شاخص‌ها یا میانگین‌ها هستند، از جمله S&P 500، میانگین صنعتی داوجونز (DJIA)، NASDAQ-100  در ایالات متحده، و شاخص FTSE در انگلستان. هیچ معیار خاصی برای اینکه یک شرکت چقدر باید بزرگ باشد تا واجد بلو چیپ شود وجود ندارد، اما معیار پذیرفته شده عموماً داشتن ارزش بازار ۵ میلیارد دلار است.

مطلب پیشنهادی  آیا سرمایه گذاری در NFT خوب است؟

سهام شرکت‌های بلو چیپ نسبت به سهام شرکت‌های غیر کم‌نوسان در نظر گرفته می‌شوند. آن‌ها دارای ارزش بازار بزرگ، بدهی کم یا بدون بدهی، نسبت بدهی به حقوق صاحبان سهام (D/E) پایدار، بازده بالای دارایی‌ها (ROA)  و بازده حقوق صاحبان سهام (ROE) هستند. در حالی که همه شرکت‌های بلو چیپ سود سهام پرداخت نمی‌کنند، اکثر آن‌ها سابقه‌ای طولانی در پرداخت سود سهام پایدار یا افزایشی دارند. همچنین سهام آن‌ها بسیار نقدشونده است، زیرا اغلب توسط سرمایه‌گذاران نهادی و افراد معامله می‌شوند. دارندگان چنین سهامی زمانی که به پول نیاز دارند، بدون هیچ نگرانی وارد بازار می‌شوند، چرا که همیشه برای آن‌ها مشتری وجود دارد.

شرکت‌های بلو چیپ معمولاً رهبران یک بازار یا بخشی خاص هستند. برخی از نمونه‌های شرکت‌های چندملیتی با وضعیت بلو چیپ عبارتند از: دیزنی، والمارت، آی‌بی‌ام، جنرال الکتریک، کوکاکولا و پپسی کو.

NFT های بلو چیپ چیست؟

بلو چیپ در دنیای مالی سنتی به فاکتورهایی از جمله طول عمر، قابلیت اطمینان و کیفیت بستگی دارد. از آنجایی که بازار NFT هنوز نسبتاً جدید است، نسبت دادن ویژگی‌های سهام بلو چیپ معمولی به NFT‌های پیشرو نادرست است. شاخص‌هایی که پیشتر به آن‌ها اشاره کردیم در بازار سهام مطرح هستند نه NFT. ارزش بازار می‌تواند در نظر گرفته شود، اما در کل مجموعه‌های کمی وجود دارند که به ارزش بازار هنگفت رسیده باشند.

صدها NFT از زمان رونق بازار در سال 2021 ساخته شده است و هر روز تعداد بیشتری به آن اضافه می‌شود و اکثریت آن‌ها هرگز بلو چیپ محسوب نمی‌شوند. در حال حاضر، تنها تعداد انگشت شماری از پروژه‌های NFT می‌توانند به عنوان بلو چیپ تنها بر اساس ارزش بازارشان واجد شرایط شوند. به عبارت ساده‌تر، NFT های بلو چیپ به پروژه‌های NFT اطلاق می‌شوند، که انتظار می‌رود ارزش بالایی را در آینده حفظ کنند.

چه چیزی NFT های بلو چیپ را می سازد؟

چه چیزی NFT های بلو چیپ را می سازد

از آنجایی که گفتیم این ایده خوبی نیست که ویژگی‌های سهام سنتی بلو چیپ را به NFT‌های بلوچیپ نسبت دهیم، پس ویژگی‌های بلو چیپ در صنعت NFT چیست؟ چندین عامل وجود دارد که سرمایه گذاران باید در نظر بگیرند:

محتوا

اولین عاملی که باید در نظر بگیرید محتوای آن است. آیا این اثر هنری، آواتار، موسیقی، یک فایل ویدیویی یا یک آیتم درون بازی است؟ آیا منحصر به فرد و تازه است یا مشتق از پروژه‌ای است که قبلاً موجود داشته؟

آواتارهای NFT یا تصاویرپروفایل، در حال حاضر داغ‌ترین ترند هستند و سهم زیادی از بازار NFT را تشکیل می‌دهند. به این ترتیب، تعداد زیادی از پروژه‌های تازه منتشر شده مشتقات کریپتو پانکس هستند که پیشگام سبک آواتار NFT هستند. پس به مجموعه‌هایدر حال رشد و تبدیل شدن به بلو چیپ NFT دقت کنید تا مطمئن شوید که پروژه منحصر به فردی هستند.

تشخیص نام

هنرمندانی که طرفداران زیادی دارند قبل از ورود به فضای NFT احتمال بیشتری دارد که پروژه‌ای را راه‌اندازی کنند که ارزشمند تلقی می‌شود. برای مثال، بیپل که پس از فروش یک اثر هنری NFT به قیمت 69 میلیون دلار در خانه حراج کریستیز در مارس 2021، تاریخ ساز شد، قبل از اینکه پا به دنیای NFT بگذارد، قبلاً یک هنرمند دیجیتال معتبر بود.

قیمت کف و حجم فروش

هر چه قیمت کف NFT بالاتر باشد، ارزش آن بیشتر است. هنگامی که قیمت کف بالا با فعالیت معاملاتی قابل توجه همراه است، NFT  ممکن است یک مدعی برای وضعیت بلو چیپ باشد. حجم فروش چیزی است که قیمت کف شیب‌دار را تأیید می‌کند. این نشان می دهد که یک پروژه دارای شناوری طبیعی است. به عنوان مثال، NFT های منتشر شده توسط میمون کسل یا کریپتو پانکس را می‌توان به دلیل قیمت کف و حجم فروش، بلو چیپ در نظر گرفت.

تیم توسعه و چشم انداز

تیم توسعه‌دهنده پشت مجموعه حتی مهمتر از هنرمند مهم است. توسعه‌دهندگان مسئول کدگذاری قرارداد هوشمندی هستند که NFT و ویژگی‌های کاربردی آن را ایجاد می‌کند. مهارت و سابقه تیم توسعه هنگام ارزیابی ارزش کار آن‌ها بسیار مهم است. تیم‌های توسعه‌دهنده ناشناس مشکوک هستند و احتمال ناپدید شدن آن‌ها پس از راه‌اندازی پروژه بیشتر است. توسعه‌دهندگانی که حتی پس از راه‌اندازی پروژه فعال هستند، به موفقیت آن کمک خواهند کرد.

مطلب پیشنهادی  کارمزد گس NFT چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟

موارد استفاده

NFT ها بسیار فراتر از تصاویر پروفایل کارتونی ساده‌ای که در بلاک چین وجود دارند هستند. بسیاری از پروژه‌ها موارد استفاده جدید و ویژگی‌های کاربردی را اضافه کرده‌اند تا هیاهو را کاهش دهند و طول عمر پروژه را تضمین کنند. برخی از مواردی که پروژه‌های مورد استفاده به دارندگان ارائه می‌دهند عبارتند از ایردراپ‌های ویژه، کالاهای انحصاری، دسترسی زودهنگام به نسخه‌های جدید NFT، دعوت‌نامه‌ها به رویدادهای واقعی.

تأیید افراد مشهور یا سرمایه گذار

تأیید افراد مشهور در اوایل شروع به کار یک پروژه گاهی اوقات می‌تواند باعث پیشرفت یا شکست آن شود. افراد مشهوری مانند اسنوپ داگ، پست مالون، استف کری، ریس ویترسپون و جیمی فالون همگی NFT ها را تأیید کرده‌اند. تأثیری که آن‌ها بر پروژه می‌گذارند، می‌تواند به آن کمک کند تا وضعیت بلو چیپ را به دست آورد. البته، شما هنوز هم باید به جای اینکه کورکورانه یک پروژه را به دلیل حمایت از افراد مشهور دنبال کنید، تحقیقات خود را انجام دهید.

فعالیت اجتماعی

جامعه‌ای که حول یک پروژه NFT شکل می‌گیرد، شاخص خوبی از پتانسیل رشد آن است. هر چه جامعه بزرگتر و فعال‌تر باشد، آینده پروژه امیدوارکننده‌تر است. به آن به چشم پیوستن به یک تیم ورزشی، یا یک انجمن دانشگاهی یا انجمن اجتماعی نگاه کنید. گاهی هم عضویت در انجمن یک پروژه امتیازی است کهبا خرید NFTهای آن به افراد داده می‌شود، مثل میمون کسل و این برای بسیاری مهم است که بتوانند به عضویت انجمن دربیایند.

نمونه هایی از NFT های بلو چیپ

اکنون که در مورد برخی از عوامل سازنده NFT های بلو چیپ صحبت کردیم، بیایید نگاهی به برخی از انتخاب‌های برتر برای مجموعه‌های NFT بیندازیم که به باور عموم این وضعیت را کسب کرده‌اند.

کریپتو پانکس

کریپتو پانکس یکی از پیشگامان فضای NFT است. این مجموعه شامل 10000 NFT است که روی اتریوم ساخته شده و توسط Larva Labs در سال 2017 منتشر شده است، که آن را به یکی از اولین پروژه‌های کریپتوی کلکسیونی تبدیل می‌کند. در آن زمان، هرکسی که توانایی پرداخت هزینه گس را داشت، می‌توانست تصویر NFT کریپتو پانکس را به دست بیاورد. امروزه داشتن NFT از این مجموعه شبیه به داشتن یک ساعت رولکس منحصر به فرد و کمیاب است.

طبق گفته‌های Larva Labs، کل ارزش فروش کریپتو پانکس 1.99 میلیارد دلار است که با وجود توکن‌های گران قیمت جای تعجب ندارد. در خانه‌های حراجی مثل کریستیز، قیمت هر توکن از این مجموعه با 200 هزار دلار آغاز می‌شود.

میمون کسل

میمون کسل

میمون کسل نیز مجموعه‌ای از 10 هزار توکن است. همانطور که از نام آن پیدا است، کاراکترهایی که در این توکن‌ها به تصویر کشیده شده‌اند میمون هستند. لازم به ذکر است هریک با داشتن خز، رنگ و اکسسوری‌های مختلف از دیگری متمایز شده است. این مجموعه با افزودن انجمن اختصاصی و اهدای امتیازات خاص به دارندگان خود، توانست کاری که کریپتوپانکس آغاز کرده بود را گسترش دهد و تأیید سلبریتی‌هایی مانند امینم و جیمی فالن را جلب کند.

گران‌ترین NFT از مجموعه میمون کسل، توکن شماره 232 است، که در ژانویه 2022 معادل 2.85 میلیون دلار  فروخته شد. بر اساس داده‌های CoinGecko، ارزش بازار مجموعه در مارس 2022 به 2.5 میلیارد دلار رسید. قیمت کف برای هر توکن میمون کسل، بیش از 250 هزار دلار است که این مجموعه را به یکی از با ارزش ترین‌ها در بازار NFT تبدیل می‌کند.

کول کتس (Cool Cats)

کول کتس یکی دیگر از پروژه‌های جدید است که جا پای میمون کسل گذاشت. این مجموعه که در ژوئیه 2021 ایجاد شد، شامل 9999 گربه کارتونی آبی با مدل مو، کلاه، اکسسوری، ظاهر و لباس متفاوت است. هر کول کتس کاملاً منحصربه‌فرد است و طرفداران از ترکیب تصادفی بدن، صورت و لباس برای رتبه‌بندی گربه‌ها استفاده کرده‌اند. دارندگان NFT از این مجموعه دسترسی انحصاری به قرعه کشی‌های NFT، ایردراپ‌ها، هدایای انجمن، اولویت بندی پروژه های کول کتس آینده دارند. در حالی که کول کتس به اوج کریپتو پانکس و میمون کسل نرسیده است، اما توانسته رتبه سوم را در حجم فروش و محبوبیت به دست آورد. طبق داده‌های CoinGecko، قیمت کف برای هر NFT این مجموعه تقریباً 20 هزار دلار است. ارزش کل بازار آن در مارس 2022 به 197 میلیون دلار رسید.

مطلب پیشنهادی  11 روش موثر برای محافظت از توکن های NFT

دودل (Doodles)

دودل مجموعه دیگری از 10 هزار NFT تصویر پروفایل است، که دارای آواتارهای رنگارنگ خطی است که به طور تصادفی با استفاده از صدها ویژگی بصری تولید می‌شوند. این پروژه ساخته اسکات مارتین، ایوان کیست و جردن کاسترو است. این مجموعه در اکتبر 2021 روی اتریوم راه‌اندازی شد.

تیم دودل از همان ابتدا تلاش کرده تا پروژه را جامعه محور کند. در این پروژ] حامیان و مالکان توکن‌ها حقوق زیادی دارند. برای مثال در رأی گیری‌ها مشارکت دارند و می‌توانند تصمیم‌گیری کنند. این رویکرد جامعه محور نتیجه داده است و به پروژه کمک کرده تا شتاب قابل توجهی پیدا کند. طبق گفته CoinGecko، قیمت کف یک NFT دودل به بیش از 35 هزار دلار رسیده است. از مارس 2022، ارزش بازار این مجموعه بیش از 350 میلیون دلار است.

آیا NFT های بلو چیپ سرمایه گذاری خوبی هستند؟

آیا NFT های بلو چیپ سرمایه گذاری خوبی هستند

NFT های بلو چیپ می‌توانند سرمایه‌گذاری خوبی باشند، اما بیشتر آن‌ها بسیار گران هستند. منحصر به فرد بودن هر NFT به این معنی است که حتی NFT های یک مجموعه می‌توانند قیمت‌های بسیار متفاوتی داشته باشند. اگر سرمایه‌گذار تازه‌کاری هستید، با ارزان‌ترین توکن در مجموعه شروع کنید. آن‌ها مقرون به صرفه هستند و معمولاً در فروش مجدد زودتر خریداری می‌شوند.

اگر هزاران دلار برای سرمایه‌گذاری ندارید، سعی کنید NFT هایی را جستجو کنید که پتانسیل کسب وضعیت بلو چیپ را در آینده دارند. البته، این کار آسانی نخواهد بود: روزانه هزاران NFT ساخته می‌شود، و یافتن بلو چیپ آینده نیازمند تلاش است.

به دنبال تیم‌های بزرگی باشید که در حال انتشار (یا برنامه‌ریزی برای انتشار) پروژه‌های بلندمدت NFT هستند، که هنوز هیاهوی زیادی به پا نکرده‌اند. فرصت‌هایی برای سودآوری هنوز امکان‌پذیر است، به‌ویژه اکنون که بازارهای اصلی مانند eBay نیز به شور و شوق NFT می‌پیوندند. هر NFT بلو چیپ از جایی شروع شد و شما ممکن است به اندازه کافی خوش شانس باشید که در آستانه مالکیت بلو چیپ بعدی باشید.

سخن پایانی

NFT های بلو چیپ، ارزشمند هستند و همه ما دوست داریم صاحب یکی از آن‌ها باشیم. این کار ساده نیست. درواقع اگر بتوانیم پروژه درست را پیدا کنیم هم، مشکلات مالی بر سر راه بسیاری از ما وجود دارند. قیمت‌های چند صد هزار دلاری هر NFT اجازه نمی‌دهد هر کسی وارد بازار بلو چیپ‌‌ها شود. اما اگر بتوانیم بلو چیپ‌های بالقوه را بیابیم، ورق برخواهد گشت.

سؤالات متداول

بلو چیپ چیست؟

بلو چیپ اصطلاحی در بازی پوکر است که به بازار سهام راه پیدا کرد. در این بازار بلو چیپ به سهامی گفته می‌شود که ارزش بازار زیادی دارد، به قیمت بالا خرید و فروش می‌شود و شاخص‌ها نشان می‌دهند که این شرایط طولانی مدت خواهد بود.

NFT های بلو چیپ کدامند؟

NFT های بلو چیپ، کلکسیون‌هایی هستند که ارزش بالایی دارند و هر توکن آن به قیمت بسیار بالایی معامله می‌شود. همچنین هنرمند و توسعه‌دهندگان آن به نام هستند و رزومه خوبی دارند. ضمن اینکه کاربردهای متنوعی هم دارد.

برترین NFT های بلو چیپ کدامند؟

همانطور که در مقاله هم توضیح دادیم، برترین‌ها عبارتند از: میمون کسل، کریپتو پانکس، کول کتس و دودل.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.