داموندمگ

توکن سوزی BNB چیست؟ 2 روش خودکار توکن سوزی بایننس کوین

DAMOND
توکن سوزی خودکار بایننس کوین

بایننس کوین (BNB) رمزارزی است که صرافی بایننس (Binance)، بزرگ‌ترین صرافی ارز دیجیتال دنیا، آن را صادر می‌کند. با اینکه در ابتدا، ۱۰۰ میلیون توکن BNB صادر شد، تعداد توکن‌های کنونی، کمتر از آن میزان است. صرافی بایننس، هر سه ماه یک بار، در فرایندی به نام توکن سوزی خودکار بایننس کوین (BNB Auto-burn)، بخشی توکن‌های BNB در گردش را می‌خرد و آن‌ها را می‌سوزاند.

توکن سوزی، فرایندی است که از آن برای حذف توکن‌ها از گردش و کاهش دائمی ذخیره کلی آن‌ها، استفاده می‌شود. بسیاری از پروژه‌های ارز دیجیتال، به منظور حفظ یا افزایش ارزش کوین‌های خود، فرایند توکن سوزی را به صورت دوره‌ای انجام می‌دهند.

در حال حاضر از دو روش مختلف برای توکن سوزی ارز دیجیتال BNB و کاهش ذخیره آن به میزان ۵۰ درصد در یک بازه زمانی بلند-مدت استفاده می‌شود. در سازوکار اول، بخشی از توکن‌های در گردش BNB پس از پرداخت شدن به عنوان کارمزد Gas در اسمارت چین بایننس (BSC) می‌سوزند و در سازوکار دوم همانطور که توضیح دادیم، هر سه ماه یک بار، تعدادی از توکن‌های BNB به صورت خودکار سوزانده می‌شوند.

بایننس به صورت منظم این رویدادهای توکن سوزی را انجام می‌دهد. احتمالا، نوبت بعدی توکن سوزی بایننس کوین در حد فاصل ۱۶ تا ۲۰ آوریل امسال برگزار می‌شود. با این حال، همانطور که بایننس در دسامبر سال گذشته اعلام کرده است، در این مقاله، می‌خواهیم در رابطه با توکن سوزی بایننس کوین صحبت کنیم. با داموندمگ همراه باشید.

توکن سوزی چیست؟

توکن سوزی

همانطور که در بالا توضیح دادیم، منظور از توکن سوزی، حذف دائمی تعدادی از توکن‌های پروژه ارز دیجیتال از گردش است. این کار به صورت عمدی و با هدف کنترل تورم و حفظ ارزش توکن یا با اهداف دیگر انجام می‌شود. در این فرایند، توکن‌ها به یک والت یا قرارداد هوشمند غیر قابل استفاده منتقل می‌شوند که هیچ کس نمی‌تواند به آن دسترسی داشته باشد.

هر کسی که توکن ارز دیجیتال داشته باشد، می‌تواند توکن خودش را بسوزاند اما هیچ کس بدون دلیل این کار را انجام نمی‌دهد زیرا به معنی دور ریختن پول است.

در اکثر موارد، توسعه‌دهندگان پروژه هستند که تصمیم می‌گیرند تا بخشی از توکن‌های پروژه را بسوزانند. سوزاندن کوین، با کاهش ذخیره آن، سبب کمیاب‌تر شدن کوین و حفظ یا افزایش قیمت آن می‌شود که به نفع هولدرها است.

با این حال، مسئله به این سادگی‌ها هم نیست و خیلی وقت‌ها با این کار، نمی‌توان مانع از کاهش ارزش بعضی ارز‌های دیجیتال شد. در واقع، بعضی‌ها بر این باورند که توکن‌سوزی، هیچ نفعی ندارد.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  توکن و استاندارد TRC10 چیست؟

ممکن است بعضی وقت‌ها، هدف از توکن سوزی فریب دادن سرمایه‌گذاران باشد. در چنین مواردی، توسعه‌دهندگان ادعا می‌کنند که توکن‌ها را می‌سوزانند اما در واقع، آن‌ها را به یک والت قابل استفاده که در اختیار خودشان قرار دارد، انتقال می‌دهند. برای اینکه در دام چنین پروژه‌های نیافتید، باید پیش از سرمایه‌گذاری روی هر نوع ارز دیجیتال، تحقیقات جامعی در رابطه با آن، انجام دهید.

با اینکه روش‌های مختلفی برای سوزاندن کوین‌ها وجود دارد اما بعضی از پروژه‌ها از روش خاص خودشان استفاده می‌کنند. برای مثال، بایننس از زمان راه‌اندازی، از یک قرارداد هوشمند برای این کار استفاده می‌کند.

با افزایش فزاینده و سریع تعداد پروتکل‌های امور مالی غیر متمرکز یا همان دیفای (DeFi)، توکن سوزی در فضای بلاک چین، رایج‌تر شده است.

BNB چیست؟

بایننس کوین

پیش از اینکه در رابطه با موضوع توکن سوزی خودکار بایننس کوین صحبت کنیم، بد نیست توضیحاتی در رابطه با این ارز دیجیتال ارائه دهیم.

بایننس کوین یا BNB، توکن بومی و کاربردی اسمارت چین بایننس است که برای کاربردهای مختلفی، به ویژه پرداخت هزینه تراکنش‌ها استفاده می‌شود. این توکن در ابتدا یک توکن ERC-20 بر بستر بلاک چین اتریوم بود.

BNB با یک عرضه اولیه سکه (Initial Coin Offering یا ICO) در جولای ۲۰۱۷ و با ذخیره کل ۲۰۰ میلون توکن، معرفی شد. ۱۰ درصد از این توکن‌ها بین «سرمایه‌گذاران فرشته» (Angel Investors)، ۴۰ درصد از آن بین اعضای تیم بنیانگذار و ۵۰ درصد مابقی یا ۱۰۰ میلیون از توکن‌های BNB بین مشارکت‌کنندگان آزاد، توزیع شد.

تقریبا نیمی از سرمایه‌ای که در این ICO گردآوری شد برای برندسازی و بازاریابی بایننس به کار رفت و یک-سوم آن خرج ساخت پلتفرم بایننس و ارتقاء این اکوسیستم شد.

کاربردهای توکن BNB

بایننس در ابتدا به عنوان یک توکن کاربردی برای دریافت تخفیف کارمزد تراکنش‌ها، ساخته شد. سپس، کاربردهای آن به اپلیکیشن‌های مختلفی که بر بستر بایننس کار می‌کردند، توسعه یافت. در حال حاضر، از BNB برای پرداخت کارمزد تراکنش‌ها در Binance.com، صرافی غیر متمرکز بایننس (Binance ) Decentralized Exchange یا Binance DEX) و بایننس چین (Binance Chain) استفاده می‌شود.

گذشته از موارد بالا، می‌توان از BNB برای پرداخت هزینه کالاها و خدمات مختلف در بعضی از فروشگاه‌ها مثل Crypto.com و حتی برای مقاصد مالی (مثل وام گرفتن در ETHlend یا سرمایه‌گذاری در Moeda) استفاده کرد.

از دیگر کاربردهای متنوع بایننس کوین می‌توان به هولد کردن آن برای مشارکت در ICOهایی که در لانچ پد بایننس برگزار می‌شوند، اشاره کرد.

توکن سوزی BNB چطور انجام می‌شود؟

توکن سوزی بایننس کوین

هدف از سوزاندن توکن‌های BNB، رساندن ذخیره توکنی بایننس کوین به زیر ۱۰۰ میلیون کوین است ولی بایننس می‌خواهد که این کار را به صورت تدریجی انجام دهد.

همانطور که در مقدمه مقاله گفتیم، دو روش کلی برای سوزاندن توکن‌های BNB وجود دارد:

  • روش اول شامل سوزاندن توکن‌های BNB مطابق با یک برنامه زمانی سه ماه یک بار است.
  • در روش دوم که BEP-95 نام دارد، از توکن‌های BNB برای پرداخت کارمزد گس در اسمارت چین بایننس استفاده می‌شود و توکن‌های پرداخت شده، می‌سوزند.
مطلب پیشنهادی داموندمگ:  توکن چیست و چه تفاوتی با کوین دارد؟

پیش از این، توکن سوزی سه ماه یک بار یا چهار بار در سال BNB بر اساس حجم معاملات این توکن در صرافی بایننس انجام می‌شد. با این حال، بایننس در دسامبر ۲۰۲۱ روش جدیدی به نام توکن سوزی خودکار بایننس کوین را معرفی کرد.

در این روش توکن سوزی جدید، میزان BNBهایی که باید بسوزند، بر اساس قیمت BNB و تعداد بلاک‌های ساخته شده بر بستر اسمارت چین بایننس در هر بازه سه ماهه، تعیین می‌شود. این خودکار بودن، شفافیت و قابل پیشبینی بودن بیشتری برای کامیونیتی BNB فرآهم می‌آورد.

توکن سوزی سه ماه یک بار BNB

تا ژانویه ۲۰۲۲، ۱۷ رویداد توکن سوزی سه ماه یک بار BNB انجام شده که در مجموع این رویدادها، ۳۳۱۹۹۶۷۹ توکن BNB سوزانده شده است که ۱۶.۵۹ درصد از کل ذخیره اولیه بایننس کوین را شامل می‌شود.

در ژانویه ۲۰۲۲ رویداد هجدهم توکن سوزی سه ماه یک بار BNB به روش توکن سوزی خودکار بایننس کوین انجام شد که در نتیجه آن، ۱۶۸۴۳۸۷.۱۱ توکن از گردش خارج شدند.

سازوکار توکن سوزی BEP-95

توکن سوزی bep-95

BEP -95 طرحی پیشنهادی برای اضافه کردن یک روش توکن سوزی به اسمارت چین بایننس با هدف افزایش داینامیک توکنومیک بایننس کوین بود.

بر اساس این طرح پیشنهادی که به تصویب رسید، قرار شد که بخشی از کارمزد تراکنش‌ها (که به صورت BNB پرداخت می‌شود) سوزانده شود. بنابراین، هر چه استفاده مردم از BNB بیشتر باشد، تعداد بیشتری از این توکن‌ سوزانده می‌شود و ارزش ذاتی آن، افزایش میابد. هولدرهای BNB این اختیار را دارند که در رابطه با مقدار توکن‌های که در این روش سوزانده می‌شوند، تصمیم‌گیری کنند.

تا ژانویه ۲۰۲۲، بایننس تقریبا هر روز، ۸۶۰ توکن را با این روش، می‌سوزاند و تعداد توکن‌های سوازنده شده را در توییتر اعلام می‌کند. از آن‌جایی که BEP-95، کاملا به اسمارت چین بایننس وابسته است، حتی بعد کاهش تعداد BNBها به میزان هدف ۱۰۰ میلیون توکن، به سوزاندن توکن‌ها ادامه می‌دهد.

توکن سوزی خودکار بایننس کوین چیست؟
توکن سوزی خودکار بایننس کوین

همانطور که در بالا توضیح دادیم، در روش توکن سوزی خودکار BNB، تعداد توکن‌هایی که در هر رویداد سه ماهه، سوزانده می‌شوند به صورت خودکار بر اساس پارامترهایی شامل قیمت BNB و نسبت عرضه و تقاضای این توکن، تعیین می‌شود. بنابراین، اگر قیمت BNB کاهش پیدا کند، توکن‌های بیشتری سوزانده می‌شوند تا این توکن، ارزش خودش را حفظ کند.

این روش توکن سوزی، به صورت منفعل و در عین حال، قابل قابل بازبینی، انجام می‌شود. هدف توکن سوزی خودکار BNB، فرآهم آوردن شفافیت و قابل پیشبینی بودن بیشتر در تراکنش‌ها است.

روش توکن سوزی خودکار بایننس کوین، برخلاف روش توکن سوزی سه ماه یک بار، به صورت مستقل از حجم معاملات BNB در صرافی بایننس انجام می‌شود. این روش از اطلاعات درون-شبکه‌ اسمارت چین بایننس برای محاسبه میزان توکن‌هایی که باید سوزانده شوند، استفاده می‌کند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  طرح پانزی چیست، چه تفاوتی با طرح هرمی دارد و چطور از آن دوری کنیم؟

زمانی که کل ذخیره در گردش BNB به زیر ۱۰۰ میلیون توکن سقوط کند، این فرایند توکن سوزی، متوقف می‌شود اما سازوکار BEP-95 به سوزاندن توکن‌ها ادامه خواهد داد.

روش توکن سوزی خودکار BNB از فرمول زیر برای تعیین تعداد توکن‌هایی که باید سوزانده شوند، استفاده می‌کند. داده‌های درون-شبکه اسمارت چین بایننس، شامل تعداد کل بلاک‌های ایجاد شده و میانگین قیمت BNB در هر بازه سه ماهه، در این فرمول گنجانده می‌شوند:

فرمول توکن سوزی خودکار بایننس کوین

در فرمول بالا، B نشان‌دهنده تعداد توکن‌هایی است که باید سوزانده شوند، N تعداد کل بلاک‌های تولید شده در هر دوره سه ماهه را نشان می‌دهد، P برابر است با میانگین قیمت BNB در طول هر دوره سه ماهه و K یک ثابت است (در ابتدا، این ۱۰۰۰ بود).

چگونه می توان سابقه توکن سوزی خودکار بایننس کوین را دید؟

اطلاعات هر رویداد توکن سوزی در بلاک چین قابل و در وبسایت بایننس قابل مشاهده است. همچنین، کاربران می‌توانند توکن سوزی‌ها را در آدرس bnbburn.info که توسط کامیونتی اسمارت چین بایننس ساخته شده است، ببینند.

سوالات پر تکرار در رابطه با توکن سوزی خودکار بایننس کوین

۱- رویداد بعدی توکن سوزی خودکار بایننس کوین در چه تاریخی انجام خواهد شد؟

انتظار می‌رود که توکن سوزی بعدی بایننس کوین در حد فاصل ۱۶ تا ۲۰ آوریل امسال انجام شود.

۲- تا کنون چه تعداد توکن BNB در رویدادهای توکن سوزی سه ماه یک بار بایننس سوزانده شده است؟

تاکنون ۳۴ میلیون و ۸۸۴ هزار و ۶۶.۱۱ توکن BNB در مجموع رویدادهای توکن سوزی سه ماه یک بار BNB، شامل روش قبلی و روش توکن سوزی خودکار بایننس کوین، سوزانده شده است.

۳- توکن سوزی خودکار بایننس کوین تا چه زمانی ادامه پیدا می کند؟

زمانی که کل ذخیره در گردش BNB به زیر ۱۰۰ میلیون توکن سقوط کند، این فرایند توکن سوزی، متوقف می‌شود اما سازوکار BEP-95 به سوزاندن توکن‌ها ادامه خواهد داد.

جمع بندی

پلتفرم بایننس برای مبارزه با تورم و حفظ ارزش توکن BNB، به دو روش مختلف، توکن‌های بایننس کوین را می‌سوزاند و هدف این است که تعداد این توکن‌ها که در ابتدا، بیش از ۲۰۰ میلیون بوده است، به زیر ۱۰۰ میلیون کاهش پیدا کند.

در روش BEP-95، بخشی از توکن‌هایی که به عنوان کارمزد گس از کاربران اسمارت چین بایننس گرفته می‌شوند، می‌سوزند.

در روش توکن سوزی خودکار بایننس کوین، هر سه ماه یک بار، در فرایندی خودکار و با فرمولی از پیش تعیین شده با در نظر گرفتن پارامترهای میانگین قیمت BNB و تعداد بلاک‌های تولید شده در اسمارت چین بایننس در هر دوره سه ماهه، تعداد توکن‌هایی که باید سوزانده شوند، مشخص می‌شود. هدف از معرفی این روش، ایجاد شفافیت و قابل پیشبینی کردن تراکنش‌ها بوده است.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.