داموندمگ

خرید در کف و فروش در سقف

DAMOND
خرید در کف و فروش در سقف

درک استراتژی «خرید در کف و فروش در سقف » آسان است، اما اجرای آن بسیار دشوار است. چرا که انجام معامله سودآور با توانایی تسلط بر احساسات و پایبندی به یک برنامه، ارتباط مستقیمی دارد. استراتژی‌های مؤثر برای کمک به معامله‌گر برای خرید ارزهای دیجیتال در کف قیمت و فروش در سقف قیمت شامل اقدام قاطعانه بر اساس یک برنامه، تحقیق در چرخه‌های بازار، تاریخچه قیمت و DCAing است. استراتژی «خرید در کف و فروش در سقف » مهم‌ترین قانون در تجارت و سرمایه‌گذاری است. زمانی که قیمت پایین است، باید دارایی را خریداری کنیم و زمان افزایش قیمت اقدام به فروش آن کنیم تا به سود برسیم. البته باید به این نکته توجه کنیم که برای برخی از افراد فروش در سقف قیمت به معنای فروش با بازدهی 10% است در حالی که برای برخی دیگر از معامله‌گران معنای فروش در سقف، بازدهی 1000% است.
در این مقاله از داموندمگ قصد داریم به بررسی جزئی این موضوع و ارائه راهکارهایی برای خرید در کف و فروش در سقف در معامله‌های کریپتو بپردازیم. تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

آیا می‌توان در کریپتو استراتژی خرید در کف و فروش در سقف را اجرا کرد؟

استراتژی خرید در کف و فروش در سقف در کریپتو

وقتی صحبت از استراتژی خرید در کف و فروش در سقف در بازار کریپتو می شود، هدف خرید بیت کوین و آلت کوین‌ها در قیمت پایین و فروش در قیمت بالا است. به عنوان مثال، زمانی که بیت کوین را با قیمت 20000 دلار می‌خریم و زمانی که قیمت آن 60000 دلار است می‌فروشیم، در قیمت پایین خریدیم و در قیمت بالا فروختیم. استراتژی این بازار بر اساس زمان‌بندی بازار است. اگر بتوانیم زمان پایین بودن قیمت‌ها را بر اساس چرخه‌های بازار پیش بینی کنیم (قیمت‌های صعودی در مقابل نزولی)، می‌توانیم به صورت استراتژیک در بازار نزولی خرید کنیم و در بازار صعودی بفروشیم. در چرخه‌های کریپتو، بازار نزولی و بازار گاوی اغلب هر دو سال یک‌بار تغییر می‌کنند.

برخی از معامله‌گران هم از یک استراتژی کوتاه‌مدت پیروی می‌کنند به این شکل که در طول روز در قیمت‌های کم خرید می‌کنند و زمانی که قیمت‌ها به اوج می‌رسند، اقدام به فروش می‌کنند. به این نوع از معامله “معاملات روزانه” می‌گویند. با استفاده از اندیکاتورهایی مانند اندیکاتور  RSI، می‌توان تشخیص داد که قیمت‌ها چه زمانی به سطح حمایت در طول روز می‌رسند، زمانی که قیمت‌ها به حمایت برخورد می‌کنند، معامله‌گران اقدام به خرید می‌کنند و زمانی که به مقاومت می‌رسند، می‌فروشند. البته یک اصطلاح عامیانه در بین سرمایه گذاران کریپتو وجود دارد که به دلیل عملکرد برعکس افراد در بازار باب شده است. به این شکل که افراد معمولا در سقف قیمتی و با هیاهویی که در بازار به وجود می‌آید اقدام به خرید می‌کنند و زمانی که قیمت کاهش پیدا می‌کند دچار ترس شده و از بازار خارج می‌شوند. این یک اقدام بسیار معمول در بین سرمایه گذارن است که شما باید مراقب باشید مرتکب  نشوید.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  هوبی چیست؟ معرفی صرافی Huobi با توکن HT و HUSD

چرا معامله‌گران استراتژی (خرید در کف و فروش در سقف) را برعکس انجام می دهند؟

هدف افراد از معامله در بازار کریپتو خرید با قیمت کم و فروش در قیمت‌های بالا است، اما معمولا برعکس عمل می‌کنند. این موضوع بیش از هر چیز دیگری با روانشناسی معامله‌گر مرتبط است. در ادامه به بررسی دلایل خرید در قیمت‌های بالا و فروش در قیمت‌های پایین می‌پردازیم.

فومو (FOMO): اولین دلیل از دست دادن سرمایه و اقدام برعکس در بازار کریپتو ترس از دست دادن یا فومو است. در بازار کریپتو ترس از دست دادن به سرعت به افراد غلبه می‌کند. ترس از دست دادن فرصت‌های سرمایه‌گذاری باعث می شود افراد دچار حرص و طمع شوند و این باعث عملکرد غیرمنطقی در بین سرمایه گذاران می شود.

ترس از دست دادن باعث می شود معامله‌گران زمانی که می‌بینند قیمت یک ارز دیجیتال در حال افزایش است خرید کنند و زمانی که شاهد ریزش قیمت هستند، به خاطر ترس از ضرر بیشتر اقدام به فروش کنند. برای اینکه شما دچار این مشکل نشوید یک استراتژی خوب این است که فقط زمانی خرید کنید که قیمت نسبت به بالاترین حد خود 50 درصد کاهش پیدا کرده است.

فومو FOMO

مشاهده گر بودن به دلیل فومو: مشکل دیگری که فومو برای معامله‌گران ایجاد می‌کند، بی عملی است. در این مورد معامله‌گران بدون هیچ برنامه‌ای (یعنی خرید یا فروش با قیمتی خاص که مطابق با سطوح حمایت و مقاومت تاریخی است)، صرفا بازار را تماشا می‌کنند و در نقطه مشخصی خرید انجام نمی‌دهند. بنابراین زمانی که قیمت به کف حمایت خود می‌رسد معامله‌گر اقدام به خرید نمی‌کند و منتظر کاهش بیشتر قیمت است و زمانی متوجه از دست دادن فرصت می شود که قیمت به سرعت در حال رشد و بالا رفتن است. معمولا معامله‌گران در این شرایط دچار احساسات و فومو می‌شوند و در قیمت بالا خرید می‌کنند.

برای مثال، بیت کوین اخیراً به 18000 دلار سقوط کرد و در عرض چند هفته به 24000 دلار بازگشت. باید توجه داشته باشید که فومو باعث می شود معامله‌گران برای فروش در قیمت بالا هم دچار مشکل شوند. وقتی معامله‌گران حریص می‌شوند و منتظر می‌شوند تا قیمت‌ها حتی بالاتر از انتظارات اولیه‌اش برود، با شروع کاهش قیمت‌ها به فروش تمایل پیدا می‌کند و سود کمتری نسبت به حالتی که به برنامه پایبند بودند، به دست می‌آورند.

عدم انجام تحقیقات مناسب: معامله‌گرانی که آلت‌ کوین‌ها را صرفاً به خاطر پامپ آن می‌خرند، اگر قیمت کوین به صفر برسد و هرگز بهبود نیابد، در خطر از دست دادن کل سرمایه هستند. قانون طلایی، «هرگز چیزی را که نمی‌فهمید نخرید» در سرمایه‌گذاری کریپتو بیش از هر جای دیگری صادق است.

خرید در کف و فروش در سقف

اگر تاریخچه قیمت یک کوین را نمی‌دانید، احتمال زیادی وجود دارد که در صورت بالا بودن آن، خرید کنید، زیرا این زمانی است که همه در مورد آن صحبت می‌کنند، و شما دوباره وارد آن حالت FOMO می شوید. تحقیقات مناسب ( (DYOR) به معنی (خودت تحقیق کن) که در مقاله ای در داموندمگ کاملا اصول آن را مطرح کردیم)، نمی‌تواند تمام ریسک‌های سرمایه‌گذاری کریپتو را از بین ببرد، اما می‌تواند به طور قابل توجهی از شما در برابر ضررهای زیاد محافظت کند.

چطور به استراتژی خرید در کف و فروش در سقف پایبند باشیم؟

به سیکل های قیمتی توجه کنید

بازار کریپتو معمولا دارای چرخه‌های کف و سقف است، شما می‌توانید این کار را با مقایسه چرخه‌های بازار انجام دهید. اتفاق نظر در کریپتو این است که چرخه‌های بازار 4 ساله در کریپتو وجود دارد، و این موضوع به دلیل اتفاق هاوینگ ( افزایش سختی شبکه و نصف شدن دستمزد ماینرها) به وجود می‌آید. در طول این 4 سال، ما می‌توانیم یک بازار نزولی 3 ساله و یک بازار صعودی 1 ساله یا برعکس داشته باشیم. روش زمان‌بندی موثر بازار، مقایسه قیمت‌ها با قیمت‌های تاریخی بیت کوین است.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  پروژه جدید بیت تورنت: برنامه تغییر نام بیت تورنت BTTC

در زمان نگارش این مقاله، بیت کوین با قیمت 24000 دلار معامله می شود که تقریباً 3 برابر کمتر از اوج قیمت 69000 دلار است. در کنار عوامل کلان اقتصادی، می‌توانیم فرض کنیم که در حال حاضر در بازار نزولی هستیم و قیمت‌ها به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. اگر معامله‌گری تمایل به خرید در کف قیمتی داشته باشد، فرصت مناسبی در حال حاضر فراهم است، چرا که احتمالا بعید است قیمت بیت کوین کاهش بیشتری داشته باشد.

توجه به سیکل های قیمت در ارز دیجیتال

از نظر تاریخی، بیت کوین در طول یک بازار نزولی در 50 درصد اوج قبلی تثبیت شده که به این معنی است که می‌توان انتظار داشت در چرخه فعلی در محدوده 30000 دلار تثبیت شود. همچنین اگر تمایل به خرید آلت کوین دارید، باید تاریخچه قیمتی آن را بررسی کنید. البته باید توجه کنید که آلت کوین‌ها ارزهایی با ریسک زیاد و پاداش بالا هستند که می‌توانند به طور قابل توجهی بازده بالاتری را ارائه دهند.

با این حال، اگر در طول بازار نزولی ارزش آنها کاهش یابد، هیچ تضمینی برای بهبود آنها وجود ندارد. عملکرد قیمت آلت ‌کوین‌ها را باید در سایت‌هایی مانند کوین مارکت کپ بررسی کنید. کوین‌هایی که در چرخه‌های خرسی قبل از این توانسته‌اند باقی بمانند (مانند اتریوم)، به احتمال زیاد در روند صعودی بعدی، قوی تر خواهند شد.

هنگام خرید یا فروش سریع عمل کنید

فرصت‌های کاهش قیمت در کریپتو معمولا دوام زیادی ندارد. اگر سقوط ناگهانی در کریپتو اتفاق بیفتد و قیمت‌ها کاهش پیدا کنند، معمولا آخرین فرصت برای خرید در کف قیمتی است که می‌تواند بیشترین بازدهی را تا رسیدن به اوج قیمت بعدی برای شما ایجاد کند. در زمان همه گیری کرونا در سال 2022، بیت کوین از 10000 دلار به 5000 دلار سقوط کرد، که می‌توانست یک فرصت خرید عالی باشد.

سرمایه گذارانی که توانستند از این فرصت استفاده کنند، موفق شدند در طول یک سال به سود بسیار خوب 200 الی 300 درصدی دست پیدا کنند. اگر منتظر بمانید تا قیمت بیشتر از این کاهش پیدا کند، ممکن است فرصت‌های زیادی را از دست بدهید. دقیقا به همین ترتیب زمانی که قیمت به اوج خود رسید، باید سریع تر اقدام به فروش کنید، اگر منتظر افزایش بیشتر قیمت بمانید، احتمالا فرصت فروش در اوج را از دست می‌دهید. تصمیمات حریصانه ممکن است شما را برای همیشه از کسب سود در این بازار محروم کند.

خرید با میانگین قیمتی

خرید کریپتو با میانگین قیمتی

چطور می‌توان بیت کوین را با میانگین قیمت خرید کرد؟ این نوع خرید که به DCA هم معروف است به معنای خرید در فواصل منظم بدون توجه به قیمت است. در این حالت ما خریدهای متفاوت در قیمت‌های مختلف بیت کوین انجام می‌دهیم، اگر در قیمت بالا خریدی انجام بدهیم، نگران نخواهیم بود، چرا که مقداری پول برای خرید در کف قیمتی هنوز در حسابمان وجود دارد. این استراتژی باعث می شود که به طور کلی ما هزینه خرید خود را کاهش دهیم. این یک استراتژی کم ریسک برای خرید ارز دیجیتال است که احتمال سودآور بودن آن وجود دارد.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  FUD در کریپتو چیست و چه معنایی دارد؟

به عنوان مثال، اگر هر ماه 1000 دلار به خرید بیت کوین اختصاص دهیم، یک ماه به قیمت 60000 دلار، دیگری با 40000 دلار و ماه دیگر با 30000 دلار خرید خواهیم کرد. در این حالت میانگین خرید ما حدود 40000 دلار است و به طور کلی ضرر نکرده‌ایم. بنابراین زمانی که بیت کوین به بالاترین حد خود برسد، احتمال کسب سود ما بیشتر خواهد بود. ورود به بازار به شیوه DCA یکی از موثرترین راه ها برای بازدهی در طول دوره صعودی بعدی است.

نگهداری (هولد) در بلندمدت

هادل کردن کریپتو

HODL  اصطلاح جامعه رمزنگاری برای «هولدینگ» است و یکی از مؤثرترین استراتژی‌ها برای سرمایه‌گذاری بلندمدت است. ساده‌ترین راه برای فروش کریپتو در قیمت بالا، نگهداری آن در بلندمدت است. در برخی موارد، تا زمانی که رمز ارز را در طول چندین سال نگه داشته باشیم، مهم نیست که در قیمت بالا خرید کرده‌ایم. سرمایه‌گذارانی که در سال 2013 با 1000 دلار خرید کردند، پس از 4 سال نگهداری، زمانی که بیت کوین در سال 2017 به 20000 دلار رسید، سود قابل توجهی کسب کردند.

نتیجه

یک معامله‌گر در صنعت کریپتو چندین گزینه برای خرید در کف و فروش در سقف دارد. انجام تحقیقات، توجه به چرخه قیمتی، انجام خرید به شیوه DCA یا نگهداری بلندمدت می‌تواند از این موارد باشد. دانستن زمان و نحوه خرید و فروش چیزی است که یک آماتور را از یک حرفه‌ای در تجارت کریپتو متمایز می‌کند. اگر به دنبال سرمایه‌گذاری در کریپتو هستید، بهتر است در زمان نزول بازار شروع به مطالعه و جمع آوری اطلاعات کنید و بهترین تصمیم را برای سرمایه‌گذاری بگیرید. قطعا خرید در زمان نزول بازار بهتر از این است که زمان اوج قیمت و با شروع هیاهو در بازار، دچار فومو شوید و سرمایه خود را از دست بدهید.

سوال های متداول

1- آیا باید بیت کوین را در کف بخریم و در سقف بفروشیم؟

خرید در کف و فروش در سقف می‌تواند یک استراتژی عالی برای کسب درآمد با بیت کوین باشد. اگر بتوانید به این استراتژی پایبند باشید می‌توانید سود خوبی از بازار کریپتو کسب کنید. با این حال نگهداری بلندمدت هم می‌تواند یک گزینه مناسب برای سرمایه‌گذاری در کریپتو باشد.

2- خرید در کف و فروش در سقف در کریپتو چیست؟

خرید در کف و فروش در سقف یک شعار در بازار سهام است. یکی از این روش ها آربیتراژ است که به عمل خرید و فروش همزمان کالا در بازارهای مختلف برای کسب سود فوری است.

3- چقدر از سرمایه خود را به خرید کریپتو اختصاص بدهیم؟

کارشناسان به طور کلی توصیه می‌کنند که بیش از 5 درصد از سبد سرمایه‌گذاری خود را در ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری نکنید.

4- آیا در کریپتو باید معامله‌های روزانه انجام دهیم؟

معاملات روز کریپتو یک فعالیت مخاطره آمیز است. [فقط] چیزی را سرمایه‌گذاری کنید که می‌توانید از دست بدهید. اما به مرور زمان اگر ترید روزانه را به عنوان شغل اصلی خود انتخاب کنید و اطلاعات لازم را در این باره کسب کنید، ممکن است این شغل به یک راه درآمد عالی برای شما تبدیل شود.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.