داموندمگ

کنسل کردن تراکنش های اتریوم در کیف پول متامسک

DAMOND
کنسل کردن تراکنش های اتریوم

آموزش کنسل کردن تراکنش اتریوم که در این مقاله از داموندمگ قصد توضیح آن را داریم، یکی از بایدها در پروسه آموزش‌های ارز دیجیتال است. چنانچه تازه‌کار باشید، ممکن است به دلایل مختلف در ثبت تراکنش دچار اشتباه شوید و خوب است بدانید راهی برای جبران آن وجود دارد. البته این اشتباه شامل وارد کردن آدرس غلط نیست، چرا که اگر اترهای خود را به آدرس کسی غیر از گیرنده اصلی بفرستید و تراکنش تأیید شود، کوین‌ها دیگر از دست رفته‌اند و نمی‌توانید کاری برای آن بکنید.
روی صحبت ما با آن دسته از افرادی است که در ثبت تراکنش کارمزد نامناسبی انتخاب کرده‌اند یا به هر دلیل دیگر تراکنش آن‌ها نتوانسته است در روند تأیید پیشرفتی کسب کند. با ما در ادامه این مقاله از صرافی ارز دیجیتال داموند همراه باشید تا آموزش کنسل کردن تراکنش اتریوم در کیف پول متامسک را بررسی کنیم.

تراکنش در شبکه اتریوم

آموزش کنسل کردن تراکنش اتریوم

پیش از آنکه بدانیم در آموزش کنسل کردن تراکنش اتریوم، چه مراحلی مطرح است، باید بدانیم که تراکنش‌ها در شبکه اتریوم به دو شکل هستند:

 • تراکنش‌های مربوط به قرارداد که گیرنده ندارند.
 • تراکنش‌های عادی مربوط به ارسال اتر که افراد برای یکدیگر می‌فرستند.

هر تراکنش عادی در شبکه اتریوم، شامل شناسه فرستنده است که نشان می‌دهد این شخص تراکنش را احراز کرده است. علاوه بر این اطلاعاتی مانند آدرس گیرنده، مقدار اتر ارسال شده و  اطلاعات مربوط به کارمزد در هر تراکنش موجود است.

تراکنش‌های اتریوم برای آنکه تأیید شوند باید پروسه استخراج را پشت سر بگذارند. بنابراین استخراج کنندگان یا ماینرها، تراکنش‌ها را بررسی کرده و آن‌هایی که مشکلی ندارند را تأیید می‌کنند تا در ازای افزودن اتر به شبکه، جایزه‌ای دریافت کنند.

برای درک درست سازوکار اتریوم این مقاله را بخوانید: اتریوم چیست؟

Nonce چیست؟

پیش از آنکه به ادامه بحث بپردازیم، باید با یک اصطلاح مهم به نام nonce آشنا شویم. در اتریوم، هر تراکنش یک nonce دارد. Nonce تعداد تراکنش‌هایی است که از یک آدرس ارسال می‌شود. هر بار که یک تراکنش ثبت می‌کنید، یک nonce واحد افزایش می‌یابد. قوانینی در مورد اینکه چه معاملاتی معتبر هستند وجود دارد، و nonce برای اجرای صحیح برخی از این قوانین استفاده می‌شود.

استفاده از این فیلد به ما کمک می‌کند که از پرداخت هزینه‌های اضافی کارمزد جلوگیری کنیم. برای مثال اگر سه تراکنش را هم‌زمان ثبت کنیم و اول تراکنش سوم تأیید شود، دیگر امکان تأیید دو تراکنش دیگر وجود نخواهد داشت و یعنی کارمزد اضافی پرداخت شده است. Nonce جلوی این مشکل را می‌گیرد، بنابراین باید توجه کنید تا یک تراکنش کامل نشده است، مورد دیگری ثبت نکنید.

مطلب پیشنهادی  نمودار عمق بازار چیست؟ + کاربرد Market Depth

چرخه زندگی تراکنش ها در شبکه اتریوم چگونه است؟

هر تراکنش اتریوم در چرخه حیات خود از چند حالت مختلف عبور می‌کند، که به شرح زیر هستند:

1.      ناشناس (Unknown)

ناشناس، حالتی است که تراکنش هنوز توسط شبکه دیده یا پردازش نشده است.

2.     تعلیق (Pending)

زمانی که یک تراکنش در حالت تعلیق است، یعنی منتظر ماینرها است تا آن را پردازش کنند. به چنین تراکنشی pooled transaction یا mempool گفته می‌شود. به این دلیل که ماینرها تراکنش‌ها را بر اساس کارمزدشان اولویت‌بندی می‌کنند، تراکنش‌هایی که کارمزد بیشتری دارند زودتر از حالت تعلیق خارج می‌شوند. بنابراین تراکنش‌هایی که کارمزد کمی دارند، ممکن است تا مدت طولانی منتظر بمانند. در این حال است که اگر آموزش کنسل کردن تراکنش اتریوم را دیده باشید می‌توانید شانس خود را دوباره امتحان کنید.

3.     بلاک (In block)

زمانی که یک ماینر تراکنش را با موفقیت انتخاب کرده و آن را به مجموعه بلاک‌ها اضافه کند، حالت In block رخ خواهد داد. به چنین تراکنش‌هایی استخراج شده (mined) گفته می‌شود. چنانچه بلاک چند شاخه (forked) شود، احتمال بازگشت تراکنش به حالت تعلیق وجود دارد.

4.     جایگزینی (Replaced)

چنانچه یکی از دو حالت زیر رخ دهد، تراکنش از حالت تعلیق به حالت جایگزینی خواهد رفت:

 1. زمانی که یک تراکنش جدید با nonce یکسان از یک ارسال کننده یکسان وارد حالت بلاک شود.
 2. تراکنش دیگری با nonce یکسان و 12 درصد کارمزد بیشتر این بار از طرف همان ارسال کننده وارد حالت تعلیق شود.

انواع حالات تراکنش اتریوم

علاوه بر نامی که برای هر حالت به آن اشاره کردیم، اصطلاحات دیگری نیز وجود دارد. چنانچه نمی‌دانید تراکنش شما در چه حالتی است، کافی است وارد وب سایت etherscan.io شده و با وارد کردن TXID تراکنش و جستجوی آن منتظر تشخیص نوع تراکنش بمانید. در این وب سایت حالات  با اصطلاحات زیر مشخص می‌شوند:

 • موفق (Success): این همان حالت بلاک است که به معنی اضافه شدن تراکنش به بلاک چین و اتمام موفقیت‌آمیز است.
 • رد شده (Failed): چنانچه تراکنش مورد نظر با عبارت Failed، Bad instruction یا out of gas مشخص شده باشد، یعنی این تراکنش احراز نشده و نیازی نیست اقدام به حذف یا جایگزین کردن آن کنید.
 • مرجوع (Reverted): تراکنش‌های مرجوع در دسته قراردادهای هوشمند قرار دارند. در صورت وجود این حالت شما اجازه ثبت تراکنش جدید را دارید و نیازی نیست که در مورد آن اقدام خاصی انجام دهید.
 • تراکنش یافت نشد (Transaction Not Found): اگر با چنین پیغامی مواجه شدید یعنی یا کیف پول شما هنوز تراکنش را ارسال نکرده است یا اینکه تراکنش هنوز توسط ماینر دیده نشده است.
مطلب پیشنهادی  درس های ترید بیت کوین؛ مهم ترین درس هایی که یک تریدر باید بداند

چرا تراکنش های اتریوم در حالت تعلیق می مانند؟

تراکنش های تعلیق شده

سیستم اتریوم حالت مناقصه دارد. به این ترتیب که کارمزد بیشتر اولویت بالاتری را به خود اختصاص می‌دهد. تعیین کارمزد بر اساس میزان پیچیدگی تراکنش صورت می‌گیرد. در این خصوص سه اصطلاح وجود دارد که به کارمزدهای اتریوم اطلاق می‌شود و باید با آن آشنا باشیم: حد گس (gas limit)، قیمت گس (gas price) و هزینه گس (gas cost).

تسک‌های محاسباتی هر تراکنش برحسب هزینه گس اندازه‌گیری می‌شوند، در حالی که هزینه پرداختی برای هر واحد گس قیمت گس نامیده می‌شود. برای درک بهتر، میزان کاری که یک کارمند در یک ماه انجام می‌دهد را هزینه گس و مبلغی که برای هر ساعت دریافت می‌کند را قیمت گس در نظر بگیرید. در نهایت حد گس به حداکثر کارمزدی گفته می‌شود که می‌توانید برای هر تراکنش پرداخت کنید.

با وجودی که پیچیدگی تراکنش کارمزدها را مشخص می‌کند، دست ما در انتخاب gas price و gas limit باز است. در نهایت مبلغ پرداختی انگیزه‌ای برای ماینرها خواهد بود. در اینجا است که به بررسی چرایی تعلیق تراکنش‌های اتریوم می‌رسیم. ماینرها در ازای تأیید هر تراکنش کارمزد دریافت می‌کنند. چنانچه این کارمزد کافی نباشد یا برای آن‌ها کم باید، آنقدر آن را در حالت تعلیق نگه می‌دارند تا بالاخره در لیست تراکنش‌های منتظر در سطح بالاتری از سایرین قرار بگیرد. به همین دلیل است که تراکنش‌ها مدت طولانی در تعلیق می‌مانند.

تراکنش های اتریوم در کیف پول متامسک

کیف پول متامسک یکی از محبوب‌ترین کیف پول‌های ارز دیجیتال است که برای انجام تراکنش‌های اتریوم امکانات بسیار خوبی ارائه می‌دهد. در ادامه مقاله می‌خواهیم سه مورد از کاربردی‌ترین امکانات تراکنش‌های اتریوم که در این کیف پول وجود دارد را بررسی کنیم.

پیش از ادامه توضیحات بدانید که برای این کار نیاز به سه پیش‌نیاز زیر داریم:

آموزش کنسل کردن تراکنش اتریوم در متامسک

 • وارد کیف پول متامسک خود که در آن تراکنش در حالت تعلیق دارید، شوید و تراکنش مورد نظر را انتخاب کنید و در اطلاعات نمایش داده شده، Nonce را پیدا کنید. عددی که می‌بینید را یادداشت کنید.
 • یک تراکنش جدید بسازید و آدرس کیف پول خود را در فیلد Recipient Address قرار دهید. مطمئن شوید که آدرس آن با آدرس تراکنش تعلیق شده یکسان است. مقدار 0 اتر برای آن در نظر بگیرید و روی Next کلیک کنید.
 • وارد تنظیمات شوید و فیلد Nonce را با عددی که یادداشت کرده بودید جایگزین کنید. مطمئن شوید که کارمزد جدید را بهتر انتخاب کنید تا در رقابت جایگاه بهتری داشته باشد و دوباره تعلیق نشود.
 • منتظر شوید تا تراکنش جدید تأیید شود و جای تراکنش قبلی را بگیرد.
مطلب پیشنهادی  موقعیت Short و Long چیست؟ کسب سود حتی با ریزش قیمت!

جایگزین کردن تراکنش اتریوم در متامسک

 • در کیف پول متامسک خود، تراکنش مورد نظر که در حالت تعلیق است را پیدا کنید. روی آن کلیک کنید تا اطلاعات و جزئیات آن نمایش داده شود. سپس مقدار Nonce را یادداشت کنید. چنانچه چند تراکنش در حالت تعلقی دارید باید با قدیمی‌ترین مورد شروع کنید که Nonce آن کمترین مقدار را دارد.
 • حال وارد تنظیمات متامسک شده و Advanced را انتخاب کنید.
 • سپس گزینه Customize transaction nonce را روشن کنید.
 • در این مرحله آدرس کیف پول خود را کپی کنید.
 • حال روی گزینه Send کلیک کنید تا توانید تراکنش جدید بسازید. در قسمت Add Recipient آدرسی که کپی کرده‌اید را پیست کنید.
 • حال باید 0 اتر را با nonce تراکنش تعلیق شده به آدرس کیف پول خود ارسال کنید و روی دکمه Confirm کلیک کنید. اگر کارمزد شما خیلی پایین باشد، این تراکنش نیز تعلیق خواهد شد، بنابراین قیمت گس مناسبی انتخاب کنید.
 • حال باید منتظر بمانید تا تراکنش جدید تأیید شود. به این ترتیب تراکنش تعلیق شده جایگزین خواهد شد.
 • در نهایت برای آنکه مشکلی رخ ندهد، Customize transaction nonce را دوباره خاموش کنید.

سرعت بخشیدن به تراکنش های اتریوم در متامسک

سرعت بخشیدن به تراکنش های اتریوم در متامسک

 • ابتدا وارد کیف پول metamask خود که در آن تراکنش در حال تعلیق دارید شوید. ممکن است به کلید خصوصی و عبارت بازیابی نیاز پیدا کنید.
 • تراکنش در حال تعلیق را از سربرگ Activity پیدا کرده و روی گزینه Speed Up کلیک کنید.
 • این کار به شما اجازه می‌دهد تراکنش خود را دوباره منتشر کنید. با کلیک روی گزینه Fast، کارمزد بیشتری انتخاب کنید و سپس روی Save کلیک کنید.
 • چنانچه مرحله آخر کار نکرد، می‌توانید در سربرگ Advanced، کارمزد را به صورت دستی وارد کنید.

سخن پایانی

آموزش کنسل کردن تراکنش اتریوم یکی از مطالبی است که حتماً باید بیاموزید. چنانچه به هر دلیل اعم از نامناسب بودن کارمزدها، تراکنش شما بیش از حد در حالت تعلیق بماند باید بتوانید آن را کنسل کرده یا با یک تراکنش جدید جایگزین کنید. هدف از این جایگزینی، انتخاب کارمزدی مناسب است تا بتواند در عرصه رقابت با سایر تراکنش‌ها فرصت بهتری داشته باشد.

آیا تا به حال پیش آمده که یکی از تراکنش‌های شما مدت طولانی در تعلیق بماند یا اصلاً تأیید نشود؟ به نظر شما روش کنسل کردن، جایگزینی یا سرعت بخشی تا چه اندازه مؤثر است.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.