داموندمگ

ChatGPT چیست؟ بررسی کامل هوش مصنوعی چت جی پی تی

DAMOND

رشد فناوری هوش مصنوعی باعث شده تا به طور روزافزون، شاهد بیشترشدن کاربرد آن در زندگی روزمره خود باشیم. این تحولات از نظر برخی حیرت‌آور است و از نظر خیلی‌ها ترسناک قلمداد می‌شود. چت جی پی تی (ChatGPT) یکی از جدیدترین اتفاقات دنیای تکنولوژی است که توانایی یادگیری دارد و می‌تواند به سؤالات ما پاسخ دهد. اما ربات ChatGPT چیست و چه مهارت و کاربردی دارد؟ در این مقاله سعی می‌کنیم به این سؤالات پاسخ دهیم. پس تا انتهای این مقاله  با ما همراه باشید.

هوش مصنوعی چت جی پی تی (ChatGPT) چیست؟

چت جی پی تی (ChatGPT) یک ربات مبتنی بر هوش مصنوعی است که قابلیت یادگیری ساختار زبان‌های انسان را دارد. نام این ربات مخفف (Conversational Generative Pre-training Transformer) بوده و یکی از پیشرفته‌ترین و جدیدترین دستاوردهای دنیای تکنولوژی مدل زبانی به شمار می‌آید.

این برنامه می‌تواند با شما مکالمه داشته باشد یا متن نسبتا خوانا تولید کند؛ قادر است تصاویر و ویدیوهای جدیدی را بر اساس آنچه از پایگاه‌داده وسیعی که از آن‌ها آموخته، بسازد. ربات چت جی پی تی با کمک مجموعه بسیار بزرگی از داده‌های متنی (Dataset) که دارد، می‌تواند به هر سؤالی را جواب دهد؛ حتی در زمینه‌های موضوعات پیچیده و تخصصی مانند مثل ریاضی، فیزیک و برنامه‌نویسی.

 

What_was_ChatGPT

 

تاریخچه به‌وجودآمدن هوش مصنوعی چت جی پی تی (ChatGPT)

چت جی پی تی در تاریخ 30 نوامبر سال 2022 (9 آذر 1401) توسط شرکت OpenAI، که یک شرکت سرشناس یک شرکت تحقیقاتی در زمینه هوش مصنوعی است، راه‌اندازی شد. این ربات بر اساس معماری مبدلی (Transformer) کار می‌کند که در سال 2017 توسط محققین گوگل معرفی شد.

 

مزایای استفاده از هوش مصنوعی چت جی‌پی‌تی (ChatGPT) چیست؟

چت جی‌پی‌تی مانند هر ابزاری، قابلیت‌های متنوعی دارد که از آن می‌توان در موارد بسیاری استفاده کرد. در این قسمت به طور مختصر به مزایای استفاده از این فناوری هوش مصنوعی اشاره می‌کنیم:

  • توانایی یادگرفتن زبان نوشتاری و زبان برنامه‌نویسی
  • امکان چت کردن با این ربات
  • امکان استفاده به عنوان یک دستیار شخصی
  • امکان فراهم آوردن اطلاعات گسترده برای پژوهشگران، سرمایه‌گذاران و غیره
  • استفاده رایگان (البته فعلا)
  • کمک به راحت‌تر کردن فعالیت در زمینه تولید محتوا
  • کمک به حل مسائل دشوار مانند اثبات‌های ریاضی
  • استفاده از ChatGPT در برنامه‌نویسی برای تدوین یک قرارداد هوشمند
مطلب پیشنهادی داموندمگ:  صندوق پوشش ریسک (Hedge Fund) چیست؟

 

ChatGPT_Artificial_Intelligence

 

معایب استفاده از هوش مصنوعی چت جی‌پی‌تی (ChatGPT) چیست؟

اگرچه این فناوری، قابلیت‌های بسیاری دارد؛ اما برای بسیاری به‌خاطر برخی مشکلات و معایبش، استفاده از آن نگران‌کننده است. در این بخش به دو نگرانی عمده در این زمینه اشاره می‌کنیم:

خطر تقلب و کلاهبرداری به‌وسیله ChatGPT

یکی از اولین چالش‌های ناشی از برخورد با این فناوری، امکان تقلب و کلاهبرداری است. برای مثال شما از یک طراح سایت بخواهید برایتان سایتی را طراحی کند و برای این کار مبلغ بسیاری قرار است به‌عنوان دستمزد پرداخت کنید، اما آن شخص از این ربات به‌صورت رایگان برای انجام این کار استفاده کند.

یا یک مثال دیگر برای این مشکل، خطر تقلب در انجام تکالیف دانش‌آموزان و دانشجویان است. بسیاری از معلمان در کشور آمریکا نصب به دانش‌آموزانی که مقالات و تکالیفشان را از طریق این تکنولوژی می‌نویسند، ابراز نگرانی کرده‌ و باعث شده است که برخی از مدرسه‌ها، دسترسی به چت جی‌پی‌تی را مسدود کنند. در همین زمینه نیز توسعه‌دهندگان چت جی‌پی‌تی اعلام کردند که آن‌ها هم به دنبال راه‌هایی برای تشخیص سوءاستفاده از فناوری هستند.

 

Fraud_with_ChatGPT

 

هنگ کردن یا از دسترس خارج شدن ChatGPT

چت جی‌پی‌تی یک ابزار رایگان است؛ پس تقاضا بالایی برای استفاده از آن وجود دارد. بنابراین ممکن است در مواردی به دلیل حجم زیاد درخواست‌ها، سرور موجود قادر به پاسخگویی به نیاز کاربران نباشد و مجبور باشیم برای استفاده از این ابزار، زمان طولانی را صبر کنیم.

خطر تحلیل‌رفتن هوش انسانی و تنبل شدن به‌وسیله ChatGPT

گفتیم که این ربات قابلیت یادگیری زبان انسان‌ها و به داده‌های وسیعی دسترسی دارد؛ بنابراین، برای نوشتن مقاله‌ای که قبلاً سال‌ها مطالعه، تفکر و تحصیل و وقت صرف می‌شد؛ الان توسط چند دقیقه توسط این ربات انجام می‌شود! در چنین شرایطی که هوش مصنوعی همه این کارها را انجام می‌دهند، افراد روزبه‌روز به استفاده از این تکنولوژی‌ها بیشتر وابسته شده و کمتر سعی می‌کنند که مطالب را به‌خاطر بسپارند. در کنار رشد این فناوری، بازنگری و تغییر سرفصل‌های آموزشی در تمامی مقاطع تحصیلی و علمی، یک امر ضروری است.

پاسخ‌های ChatGPT همیشه درست نیست

تیم توسعه‌دهنده این ربات تأکید کرده‌اند که اگرچه این وسیله اطلاعات بسیاری را برای کاربران فراهم می‌آورد؛ ولی این به معنی نیست که این اطلاعات به پالایش و اصلاح نیاز نداشته باشند و مستقیماً قابل‌استفاده هستند. گاهی اوقات ممکن است که چت جی‌پی‌تی پاسخ‌های معقول اما نادرست و بی‌معنی به ما تحویل دهد. اما چرا این اتفاق می‌افتد؟

علتش آن است که چت جی‌پی‌تی، تنها کاری که انجام می‌دهد این است که کلماتی که از نظر آماری مرتبط با سوال ما هستند را در کنار هم قرار می‌دهد. اما این ابزار فقط یک ربات است و قدرت درک ندارد، برای همین نمی‌تواند بفهمد آیا عباراتی که بیان می‌کند صحیح است یا خیر. بنابراین اصلاح متن دریافتی از این برنامه، بر عهده خودمان است. اما به هر حال این یک نقطه ضعف به شمار می‌آید زیرا تجزیه تحلیل و پالایش پاسخ‌های چت جی‌پی‌تی ممکن است زمان زیادی را از ما بگیرد.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  کسب درآمد از ارزهای دیجیتال بدون نیاز به ترید

 

ChatGPT_mistakes

 

یکسان و تکراری شدن پاسخ‌های ChatGPT به مرور زمان

از آنجا که ما با یک ربات رو به رو هستیم که صرفا اطلاعات را در کنار هم میچیند؛ پس از چندبار استفاده از آن متوجه خواهید شد که متن‌هایی که به شما می‌دهد، بسیار شبیه به هم و با الگوی تکراری خواهد بود. برای همین خود کاربران باید از مهارت نویسندگی و خلاقیت خود هنگام پالایش متن، استفاده کنند.

خطر وجود سوگیری در پاسخ‌های ChatGPT

گفتیم که این ربات توانایی درک و پالایش محتوا را ندارد و تنها کلماتی که از نظر آماری مرتبط با سوال ما هستند را کنار هم می‌چیند. بنابراین این احتمال وجود دارد پاسخی را که به ما ارائه  می‌دهد، از سوگیری‌ عاری نباشد. بررسی و اصلاح این مورد نیز بر عهده کاربران است.

به روز نبودن اطلاعات ChatGPT

گفتیم که این ربات به داده‌های وسیعی دسترسی دارد؛ اما محدودیت این داده‌ها این است که شامل جدیدترین اطلاعات روز نمی‌شود. چت جی‌پی‌تی توانایی جست‌وجو اطلاعات در اینترنت را ندارد. بنابراین نمی‌توانیم در متنی که از این ابزار دریافت می‌کنیم، اطلاعات جدید و به‌روز را داشته باشیم.

 

trade_with_ChatGPT

 

کاربردهای استفاده از هوش مصنوعی چت جی‌پی‌تی (ChatGPT)

از هوش مصنوعی چت جی‌پی‌تی در موارد گوناگونی، مانند حل معاملات ریاضی و فیزیک، برنامه‌نویسی و نوشتن انواع محتواهای متنی برای وبلاگ، مقالات و غیره می‌توان استفاده کرد. البته در زمینه تولید محتواهای متنی باید توجه داشته باشیم با توجه به مواردی که در قسمت معایب این ربات گفته شد؛ نمی‌توان به تنهایی به متن خروجی آن اتکا کرد.

 

چگونه می‌توان از هوش مصنوعی ChatGPT در معاملات کریپتو استفاده کرد؟

قبل از توضیح درباره کاربرد این هوش مصنوعی در معاملات ارز دیجیتال، لازم است نکته مهمی را یادآوری کنیم.  بازار رمز ارزها بسیار پر نوسان است و قیمت‌ها می‌توانند تحت تاثیر طیف گسترده‌ای از عوامل مانند جمله تغییرات قوانین نظارتی، رویدادهای خبری و احساسات بازار، تغییر کنند. این ربات توانایی سرچ در اینترنت نداشته و نمی‌تواند در مواردی که به جدیدترین اطلاعات روز نیاز دارید، دسترسی داشته باشد. بنابراین بهتر است همیشه قبل از تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری، آخرین قیمت‌ها را از منابع معتبر بررسی کنید.

 

ChatGPT_and_crypto

 

با این وجود، این برنامه برای معامله‌گران و سرمایه‌گذاران می‌تواند ابزار کمکی مناسبی باشد. چگونه؟ چت جی‌پی‌تی می‌تواند اطلاعات کلی درباره بازار ارزهای دیجیتال و عملکرد ارزهای مختلف، به شما ارائه دهد.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  فریز شدن ارز دیجیتال چیست و چطور جلوی آن را بگیریم؟

گفتیم که چت جی‌پی‌تی، نه تنها به زبان انسان‌ها بلکه به زبان برنامه نویسی نیز تسلط دارد. بنابراین یکی دیگر از کاربردهایش این است که می‌تواند در کدنویسی و طراحی ابزارهای ترید منحصر به فرد، به کاربران کمک کند.

پلتفرم چت جی پی تی، ارز دیجیتال مخصوص به خود را ندارد اما باعث شده است تا سایر پروژه‌های هوش مصنوعی و توکن‌های آن‌ها مورد توجه واقع شوند. منظور از توکن‌های هوش مصنوعی، توکن یا ارز دیجیتالی است که برخی از شرکت‌ها برای توسعه یک برنامه هوش مصنوعی خاص، اختصاص میدهند.

 

آیا برای استفاده از چت جی‌پی‌تی (ChatGPT)  باید پول پرداخت کنیم؟

در حال حاضر، استفاده از چت جی‌پی‌تی رایگان و ساده است زیرا این برنامه هنوز دارد مراحل اولیه خود برای تحقیق و جمع‌آوری بازخورد کاربران، سپری می‌کند؛  اما ممکن است تیم توسعه‌دهنده این ربات در آینده‌ای نه چندان دور، حق اشتراک استفاده از آن را به کاربران خود بفروشد. مجموعه OpenAI در ژانویه 2023، در سرور دیسکورد خود اعلام کرد که ممکن است به‌زودی شارژ ChatGPT را با نسخه‌ای به نام ChatGPT Professional آغاز کند.

اما خب ما در ایران زندگی می‌کنیم به دلیل چالش‌های خاص،  نباید از این نظر خودمان را با کاربران سایر کشورهای دنیا مقایسه کنیم. محدودیت ارائه خدمات به دلیل تحریم‌های بین المللی، باعث شده تا این ربات برایمان به سادگی قابل دسترس نباشد. از این رو ناچاریم طبق معمول، می‌توانیم از روش‌هایی چون استفاده از شماره مجازی و تغییر IP سیستم، این محدودیت‌ها را دور بزنیم.

sanctions_effects_on_ChatGPT

 

چگونه می‌توان از چت جی‌پی‌تی (ChatGPT) استفاده کرد؟

این بخش آسان است اما به شرط آن که نکنه قسمت قبل را به خاطر داشته باشید. پس از ایجاد شماره مجازی و تغییر آدرس IP سیستم خود، می‌توانید با مراجعه به وبسایت chat.openai.com، یک حساب کاربری OpenAI ایجاد کرده می‌توانید به ChatGPT دسترسی داشته باشید.

سپس در این مرحله می‌توانید سوال خود را در نوار قسمت پایین بنویسید. همچنین پس از پایان مکالمه نیز می‌توانید تمام دادهای خود را از حافظه این برنامه پاک کنید.

 

جمع‌بندی و سخن پایانی

یکی از جدی‌ترین تحولات دنیای امروز، مربوط به فناوری هوش مصنوعی بوده که چت جی‌پی‌تی یکی جدیدترین از آن‌هاست. این تکنولوژی قادر به آموختن زبان انسان‌هاست و به دادهای بسیار گسترده‌ای دسترسی دارد. بسیاری از مردم به ویژه برخی فعالان اقتصادی و آموزشی، با وجود مزایای زیاد این ربات، از قابلیت‌های این هوش مصنوعی و کاربردش در زندگی روزمره نگران هستند. به طور کلی می‌توان از این برنامه، به عنوان دستیار شخصی و ابزاری برای کمک تولید محتوای متنی درباره موضوعات مختلف از آن استفاده کنید.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.