داموندمگ

کلاهبرداری رایج ارز دیجیتال: 8 کلاهبرداری که باید بشناسیم

DAMOND
کلاهبرداری رایج ارز دیجیتال

تعدادی کلاهبرداری رایج ارز دیجیتال وجود دارد که در فضای بلاک چین بسیار دیده می‌شود. برخی از شناخته شده‌ترین موارد عبارتند از: باج گیری، صرافی‌های تقلبی، فیشینگ شبکه‌های اجتماعی  غیره. تا زمانی که تکنولوژی‌های جدید معرفی می‌شوند، افرادی وجود دارند که مدام به دنبال روش‌هایی برای کلاهبرداری هستند. متأسفانه بیت کوین در این زمینه پیشتاز است، چراکه ماهیت فرامرزی آن، به افراد زیادی اجازه می‌دهد در آن دخل و تصرف داشته باشند.

این مقاله در یک نگاه کلی شامل موارد مهم زیر است : پنهان کردن فهرست محتوا

ماهیت غیرمتمرکز بیت کوین به شما این امکان را می‌دهد که کنترل کامل سرمایه‌گذاری خود را داشته باشید. با این حال، ترسیم یک چارچوب نظارتی و اجرای قانون مناسب را نیز دشوارتر می‌کند. اگر کلاهبرداران موفق شوند هنگام استفاده از بیت کوین شما را فریب دهند تا مرتکب اشتباه شوید، ممکن است در نهایت بیت کوین شما را بدزدند و عملاً هیچ کاری نمی‌توانید برای بازیابی رمزارز خود انجام دهید.

با این حال، درک نحوه عملکرد کلاهبرداران بسیار مهم است. کلاهبرداری‌های ارز دیجیتال زیادی وجود دارد که باید مراقب آن‌ها باشید، اما برخی از آن‌ها فراوان‌تر از بقیه هستند. به همین دلیل، ما قصد داریم در این مقاله از داموندمگ به 8 کلاهبرداری رایج ارز دیجیتال و نحوه جلوگیری از آن‌ها نگاهی بیندازیم.

8 کلاهبرداری رایج ارز دیجیتال

1. باج گیری

باج گیری

باج‌گیری روشی شناخته شده است که توسط کلاهبرداران برای تهدید دیگران به انتشار اطلاعات حساس استفاده می‌شود، مگر اینکه به نحوی مقدار باج پرداخت شود. این بازپرداخت معمولاً به صورت ارز دیجیتال، به ویژه بیت کوین، انجام می‌شود.

باج‌گیری توسط کلاهبردارانی انجام می‌شود که اطلاعات حساسی را درباره شما پیدا می‌کنند یا جعل می‌کنند و از آن اطلاعات استفاده می‌کنند تا شما را مجبور به پرداخت بیت کوین یا سایر اشکال پول کنند. بهترین راه برای جلوگیری از باج‌خواهی کلاهبرداران از شما این است که در انتخاب رمز ورود خود، سایت‌هایی که به صورت آنلاین بازدید می‌کنید و اطلاعات خود را به چه کسانی می‌دهید دقت کنید. همچنین عاقلانه است که در صورت امکان از احراز هویت دو مرحله‌ای استفاده کنید. چنانچه اطلاعاتی که با استفاده از آن‌ها از شما باج‌خواهی می‌شود، غلط هستند و شما از این موضوع آگاه هستید، موضع شما مشخص خواهد بود.

2. صرافی جعلی

همان‌طور که از نام آن پیداست، صرافی‌های جعلی کپی‌های جعلی از صرافی‌های قانونی ارزهای دیجیتال هستند. به طور معمول، این کلاهبرداری‌ها در قالب برنامه‌های تلفن همراه ارائه می‌شوند، اما ممکن است آن‌ها را به عنوان برنامه‌های دسکتاپ یا وب سایت‌های جعلی نیز بیابید. شما باید مراقب باشید زیرا برخی از صرافی‌های جعلی بسیار شبیه به صرافی‌های اصلی هستند. آن‌ها ممکن است در نگاه اول مشروع به نظر برسند، اما هدف آن‌ها سرقت پول شماست. به طور معمول، این صرافی‌های جعلی با ارائه ارزهای دیجیتال رایگان، قیمت‌های رقابتی، کارمزد مبادلات پایین، معامله‌گران و سرمایه‌گذاران رمزنگاری را جذب می‌کنند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  مقایسه اتریوم و کاردانو: آیا کاردانو قاتل اتریوم است؟

برای جلوگیری از کلاهبرداری در یک صرافی جعلی، باید آدرس واقعی سایت را ذخیره کنید و همیشه قبل از ورود به سیستم آن را دوباره چک کنید. همچنین می‌توانید از تأیید بایننس برای بررسی مشروعیت آدرس‌ها، گروه‌های تلگرام، حساب‌های توییتر و موارد دیگر استفاده کنید. وقتی نوبت به برنامه‌های تلفن همراه می‌رسد، مطمئن شوید که اطلاعات برنامه‌نویس، تعداد بارگیری‌ها، بررسی‌ها و نظرات را بررسی کنید.

3. هدایای جعلی

هدایای جعلی برای کلاهبرداری از ارزهای دیجیتال شما با ارائه چیزی به صورت رایگان در ازای یک سپرده کوچک انجام  می‌شود. به طور معمول، کلاهبرداران از شما می‌خواهند که ابتدا وجوه خود را به آدرس بیت کوین ارسال کنید تا بتوانید در ازای آن بیت کوین بیشتری دریافت کنید، به عنوان مثال، 0.1 بیت کوین ارسال کنید تا 0.5 بیت کوین دریافت کنید. اما اگر این تراکنش‌های بیت کوین را انجام دهید، چیزی دریافت نخواهید کرد و دیگر هرگز وجوه خود را نخواهید دید.

انواع مختلفی از کلاهبرداری‌های هدایای تقلبی وجود دارد. به جای بیت کوین، در برخی از کلاهبرداری‌ها از ارزهای دیجیتال دیگری مانند اتریوم، بایننس کوین، ریپل و بسیاری دیگر درخواست می‌کنند. در برخی موارد، آن‌ها ممکن است کلید خصوصی یا سایر اطلاعات حساس شما را بخواهند.

هدایای جعلی بیشتر در توییتر و دیگر پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی یافت می‌شوند، جایی که کلاهبرداران به توییت‌های محبوب، اخبار ویروسی یا اطلاعیه‌ها (مانند ارتقای پروتکل یا ICO آینده) دسترسی دارند. بهترین راه برای جلوگیری از کلاهبرداری هدایای تقلبی این است که هرگز در هیچ نوع فراخوانی که نیاز به پرداخت دارد شرکت نکنید. فراخوان هدایای قانونی هرگز تقاضای پرداخت نمی‌کنند.

4. فیشینگ شبکه های اجتماعی

فیشینگ

فیشینگ رسانه‌های اجتماعی یک کلاهبرداری رایج ارز دیجیتال است که مانند هدایای جعلی، در رسانه‌های اجتماعی پیدا می‌شود. کلاهبرداران اکانتی ایجاد می‌کنند که به نظر می‌رسد فردی دارای سطح بالایی از اختیارات در فضای ارز دیجیتال است. این کلاهبرداری به عنوان جعل هویت نیز شناخته می‌شود. در مرحله بعد، آن‌ها هدایای جعلی را از طریق توییت یا پیام‌های دایرکت ارائه می‌دهند.

بهترین راه برای جلوگیری از کلاهبرداری از طریق فیشینگ رسانه‌های اجتماعی این است که دوباره بررسی کنید که اکانت واقعاً متعلق به چه کسی است. معمولاً در برخی از پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی، تیک آبی وجود دارد که صحت اکانت را نشان می‌دهد، بنابراین یکی از روش‌های تشخیص است.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  دگ چیست؟ + تفاوت های گراف DAG با بلاکچین

5. بدافزارهای کپی پیست

بدافزار کپی پیست، یک راه موذیانه برای سرقت وجوه شما است. این نوع بدافزار داده‌های کلیپ‌بورد شما را ربوده و اگر مراقب نباشید مستقیماً برای کلاهبرداران پول ارسال می‌کنید.

فرض کنید می‌خواهید یک پرداخت بیت کوین برای دوست خود بفرستید. طبق معمول، او آدرس بیت کوین خود را برای شما ارسال می‌کند تا بتوانید آن را کپی کرده و در کیف پول بیت کوین خود قرار دهید. با این حال، اگر دستگاه شما به یک بدافزار کپی پیست آلوده شده باشد، آدرس کلاهبردار در لحظه‌ای که آن را جایگذاری می‌کنید به طور خودکار جایگزین آدرس باب می‌شود. این بدان معناست که به محض ارسال و تأیید تراکنش بیت کوین شما، پرداخت به مقصد کلاهبردار خواهد بود و باب چیزی دریافت نخواهد کرد.

برای جلوگیری از این نوع کلاهبرداری، باید بسیار مراقب امنیت رایانه خود باشید. مراقب پیام‌ها یا ایمیل‌های مشکوک باشید که ممکن است حاوی پیوست‌های آلوده یا لینک‌های خطرناک باشند. به وب سایت‌هایی که باز می‌کنید و نرم افزارهایی که روی دستگاه‌های خود نصب می‌کنید توجه کنید. همچنین باید به نصب آنتی ویروس و اسکن مرتب فایل‌ها توجه کنید. به روز نگه داشتن سیستم عامل دستگاهتان نیز مهم است.

6. ایمیل های فیشینگ

ایمیل فیشینگ

چندین کلاهبرداری رایج ارز دیجیتال از نوع فیشینگ وجود دارد. یکی از رایج‌ترین آن‌ها استفاده از ایمیل‌های فیشینگ است که سعی می‌کنند شما را فریب دهند تا یک فایل آلوده را دانلود کنید یا روی پیوندی کلیک کنید که شما را به یک وب سایت مخرب هدایت ‌کند که به نظر قانونی می‌رسد. این ایمیل‌ها به ویژه زمانی خطرناک هستند که کالا یا خدماتی را ارائه می‌کنند که اغلب استفاده می‌کنید.

معمولاً کلاهبرداران پیامی را ارسال می‌کنند که از شما می‌خواهد برای ایمن کردن حساب یا وجوه خود اقدام فوری انجام دهید. آن‌ها ممکن است از شما بخواهند که اطلاعات حساب خود را به روز کنید، رمز عبور خود را بازنشانی کنید، یا اسنادی را آپلود کنید. در بیشتر موارد، هدف آن‌ها جمع‌آوری اطلاعات ورود به سیستم برای هک کردن حساب شما است.

اولین قدم برای جلوگیری از کلاهبرداری از راه ایمیل‌های فیشینگ این است که بررسی کنید آیا ایمیل‌ها از منبع اصلی می‌آیند یا خیر. اگر شک دارید، می‌توانید مستقیماً با شرکت تماس بگیرید تا تأیید کنید ایمیلی که دریافت کرده‌اید از طرف آن‌ها است. دوم، می‌توانید ماوس را روی پیوندهای ایمیل بدون کلیک نگه دارید تا بررسی کنید که آیا آدرس‌های اینترنتی دارای غلط املایی، نویسه‌های غیرمعمول یا سایر بی‌نظمی‌ها هستند یا خیر.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  گربه‌ های جهش یافته: یک NFT فوق العاده جذاب

7. طرح های پونزی و هرمی

کلاهبرداری ارز دیجیتال

طرح‌های پونزی و هرمی دو مورد از قدیمی‌ترین کلاهبرداری‌های مالی در تاریخ هستند.

  • طرح پونزی یک استراتژی سرمایه‌گذاری است که با پول سرمایه‌گذار جدید به سرمایه‌گذاران قدیمی سود می‌پردازد. زمانی که کلاهبردار دیگر نتواند سرمایه‌گذاران جدیدی جذب کند، جریان پول متوقف می‌شود. وان کوین نمونه خوبی از یک طرح کریپتو پونزی بود.
  • طرح هرمی یک مدل تجاری است که به اعضا بر اساس تعداد اعضای جدیدی که ثبت نام کرده‌اند، حقوق پرداخت می‌کند. وقتی هیچ عضو جدیدی ثبت نام نشود، جریان پول متوقف می‌شود.

بهترین راه برای دوری از هر یک از این طرح‌ها این است که درباره ارزهای دیجیتالی که خریداری می‌کنید تحقیق کنید. اگر ارزش یک ارز دیجیتال صرفاً وابسته به سرمایه‌گذاران یا اعضای جدیدی است که به آن بپیوندند، احتمالاً در یک طرح پونزی یا هرمی هستید.

8. باج افزار

باج افزار نوعی بدافزار است که دستگاه‌های تلفن همراه یا رایانه قربانیان را قفل می‌کند یا از دسترسی آن‌ها به داده‌های ارزشمند جلوگیری می‌کند، مگر اینکه باج پرداخت شود. این حملات زمانی که بیمارستان‌ها، فرودگاه‌ها و سازمان‌های دولتی را هدف قرار می‌دهند می‌توانند مخرب باشند.

به طور معمول، باج‌افزار دسترسی به فایل‌ها یا پایگاه‌های داده مهم را مسدود می‌کند و تهدید می‌کند در صورت عدم دریافت پرداخت قبل از مهلت مقرر، آن‌ها را حذف خواهد کرد. اما متأسفانه هیچ تضمینی وجود ندارد که مهاجمان به وعده خود عمل کنند.

کارهایی وجود دارد که می‌توانید برای محافظت از خود در برابر حملات باج افزار انجام دهید:

  • یک آنتی ویروس نصب کنید و سیستم عامل و برنامه‌های خود را به روز نگه دارید.
  • از کلیک روی تبلیغات و لینک‌های مشکوک خودداری کنید.
  • مراقب پیوست‌های ایمیل باشید. باید مراقب فایل‌هایی باشید که به ، vbs. یا .scr ختم می‌شوند.
  • به طور مرتب از فایل‌های خود نسخه پشتیبان تهیه کنید تا در صورت آلوده شدن بتوانید آن‌ها را بازیابی کنید.
  • می‌توانید توصیه‌های مفید پیشگیری از باج‌افزار و ابزارهای بازیابی رایگان را در NoMoreRansom.org بیابید.

سخن پایانی

کلاهبرداری‌های زیادی در حوزه ارزهای دیجیتالی وجود دارد و شناخت آن‌ها به ما کمک می‌کند تا از درگیر شدن با آن‌ها پیشگیری کنید. بدون شک هیچکس دوست ندارد دارایی‌هایی که با پرداخت هزینه زیاد به دست آورده است را از دست بدهد. اگر بتوانید از کلاهبرداری رایج ارز دیجیتال اجتناب کنید، می‌توانید دارایی‌های دیجیتال خود را ایمن و سالم نگه دارید.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.