داموندمگ

استیکینگ کازماس: ۶ پلتفرم برای استیک ATOM

DAMOND

استیکینگ کازماس با میانگین بازده سالیانه اسمی (Nominal Yields Per Year On Average) برابر با ۱۰.۳ درصد یکی از بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود. کازماس (Cosmos) نوعی پروتکل بلاک چینی است که به آن لقب اینترنت بلاک چین‌ها (Internet of Blockchains) داده‌اند زیرا امکان تعامل‌پذیری بلاک چین‌های مختلف با همدیگر را فراهم می‌‌آورد. این پروتکل دارای توکنی بومی به نام اتم (ATOM) است و براساس الگوریتم اجماع اثبات سهام (Proof-of-Stake یا PoS) کار می‌کند.

کاربران می‌توانند توکن‌های خود را به گره‌های شبکه کازماس تفویض کنند و در ازای این کار، سود بگیرند. توکن‌های ATOM پس از استیکینگ، به مدت ۲۱ روز قفل می‌شوند و بنابراین، امکان بازپسگیری، خروج یا هر استفاده دیگری از این توکن‌ها در مدت استیکینگ وجود ندارد. البته، بعضی از پلتفرم‌های غیر متمرکز امکان لیکوئید استیکینگ را فراهم آورده‌اند تا این محدودیت را دور بزنند.

در ادامه این مقاله می‌خواهیم در رابطه با استیکینگ کازماس صحبت کنیم و سپس، ۶ مورد از بهترین روش‌های این سرمایه‌گذاری سودمند را برای شما کاربران گرامی صرافی داموند توضیح می‌دهیم. با ما همراه باشید.

کازماس چیست؟

کازموس

پلتفرم کازماس با هدف تسهیل تعامل‌پذیری بین بلاک چین‌های مختلف طراحی شده است. این پلتفرم، بلاک چین‌های مختلفی به نام ناحیه (Zone) می‌سازد که به بلاک چین اصلی، یعنی کازماس هاب (Cosmos Hub) متصل هستند. این بلاک چین اصلی، وضعیت هر ناحیه را زیر نظر دارد و فعالیت‌های آن را به طور پیوسته ثبت می‌کند. هر ناحیه نیز متقابلا چنین کاری برای هاب انجام می‌دهد.

سازوکار اجماع کازماس هاب، اثبات سهام است و در آن از توکن ATOM به عنوان توکن بومی استفاده می‌شود. بنابراین، تأییدکننده‌های تراکنش‌ها که گره نیز نامیده می‌شوند، باید مقداری توکن در این پلتفرم قفل کنند تا بتوانند نقش گره را بر عده بگیرند.

کاربران دیگر نیز می‌توانند توکن‌های خود را به گره‌ها تفویض کنند و در ازای این کار، سود بگیرند. از آن جایی که این کار کاملا به صورت غیر حضانتی (Non-custodial) انجام می‌شود، معمولا ایمن است زیرا گره‌ها نمی‌توانند توکن‌های تفویض شده را خرج کنند.

با این حال، از آن‌جایی که کازماس از روش هارد اسلشینگ (Hard Slashing) برای پیشگیری از کلاهبرداری توسط گره‌ها استفاده می‌کند، کاربران می‌توانند ببینند که کدام گره‌ها اسلش شده‌اند تا توکن‌های خود را فقط به گره‌های مطمئن تفویض کنند. با این کار، ریسک تفویض کردن توکن‌ها به گره‌ها بسیار کمتر می‌شود.

در ادامه، ۶ پلتفرم مختلف برای استیکینگ توکن‌های ATOM را به همراه روش استیکینگ، به شما کاربران گرامی مجله صرافی داموند معرفی می‌کنیم.

استیکینگ کازماس در کوین بیس چطور انجام می شود؟

استیکینگ کازموس در کوین بیس

آشنایی با کوین بیس

کوین بیس (Coinbase) یکی محبوب‌ترین صرافی‌های ارز دیجیتال است که امکان خرید و فروش رمزارزهای مختلف را فراهم می‌آورد. این صرافی در زمان نوشتن مقاله پیش رو در اواخر تیر ۱۴۰۱، امکان سواپ کردن بیش ۱۲۰ ارز دیجیتال را دارد.

کوین بیس اولین صرافی ارز دیجیتال بود که در ایالات متحده آمریکا عمومی شد. این صرافی دارای اپلیکیشنی است که امکان خرید و فروش محبوب‌ترین رمزارزها از جمله ATOM را فرآهم می‌آورد. یکی از مهم‌ترین مزیت‌ّهای کوین بیس، سادگی استفاده است و به همین دلیل این صرافی را به مبتدیان توصیه می‌کنیم.

مطلب پیشنهادی  ریگ ماینینگ چیست؟ + بهترین قطعات ریگ ماینینگ

این صرافی که راه‌اندازی آن به سال ۲۰۱۲ باز می‌گردد، ادعا می‌کند که بیش از ۵۶ میلیون کاربر در بیش از ۱۰۰ کشور دنیا دارد. یکی از دلایل محبوبیت صرافی کوین بیس، محصولات مالی متنوع و تنوع در روش‌های سرمایه‌گذاری است.

استیکینگ توکن های ATOM در صرافی کوین بیس

برای استیکینگ کازماس در کوین بیس، باید ابتدا در این صرافی ثبت نام کنید و مراحل احراز هویت را انجام دهید. سپس، باید آدرس کازماس خود را در این صرافی بسازید و ارز دیجیتال ATOM را در این آدرس سپرده‌گذاری کنید.

در اکثر موارد، بلافاصله استیکینگ توکن‌های ATOM در کوین بیس، پاداش استیکینگ به کاربر پرداخت می‌شود اما کاربران بعضی از کشورها، باید ابتدا به منوی تنظیمات بروند و گزینه Staking Rewards را فعال کنند.

یکی از نقاط قوت استیکینگ ATOM در کوین بیس، قفل نشدن توکن‌های شما است اما این سپرده‌گذاری کازماس در این صرافی، نرخ بازده سالیانه ۵ درصدی دارد که بسیار پایین محسوب می‌شود.

استیکینگ توکن های ATOM در صرافی بایننس چطور انجام می شود؟

استیکینگ ATOM در بایننس

آشنایی با صرافی متمرکز بایننس

به جرأت می‌توان گفت که صرافی بایننس، بزرگ‌ترین و بهترین صرافی ارز دیجیتال است. این صرافی از بیشتر رمزارزهای معتبر مثل بیتن کوین، اتریوم، لایت کوین، دوج کوین و … پشتیبانی می‌کند و توکنی بومی به نام بایننس کوین (BNB) دارد.

صرافی بایننس لیکوئیدیتی بالایی دارد و ادعا می‌کند که می‌تواند ۱.۴ میلیون معامله ارز دیجیتال در تنها یک ثانیه انجام دهد. این صرافی تا زمان نوشته شدن این مقاله، امکان سواپ کردن بیش از ۶۰۰ نوع رمزارز را دارد و برای اینکه بتوانید در آن معامله کنید، باید فرایندهای احراز هویت سخت‌گیرانه‌ای را پشت سر بگذارید. دقت داشته باشید که بایننس به کاربران ایرانی خدمات نمی‌دهد و در صورتی که به ملیت ایرانی شما پی ببرد، حساب شما را مسدود خواهد کرد. بنابراین، استفاده از این صرافی را به کاربران ایرانی مجله صرافی ارز دیجیتال داموند توصیه نمی‌کنیم.

این صرافی که به صورت متمرکز کار می‌کند، به غیر از امکان معامله کردن تعداد زیادی رمرارز، قابلیت‌ها و محصولات دیفای بسیار متنوعی دارد که سپرده‌گذاری توکن‌های ATOM تنها یکی از آن‌ها است.

استیکینگ کازماس در بایننس

بایینس گزینه‌های متنوعی شامل دوره‌های ۳۰ روزه، ۶۰ روزه، ۹۰ روزه و ۱۲۰ روزه برای سپرده‌گذاری توکن‌های ATOM ارائه می‌دهد ولی توکن در این دوره‌ها، به طور کامل قفل می‌شوند و نمی‌توانید آن‌ها را خرید و فروش کنید. هر چه مدت دوره استیکینگ بیشتر باشد، نرخ بازه سالیانه بیشتر است.

برای استیکنگ کازماس در بایننس باید پس از ثبت نام و احراز هویت در این صرافی متمرکز، به پلتفرم استیکینگ مراجعه و ATOM را از میان گزینه‌های موجود انتخاب کنید. سپس، باید روی دکمه Stake Now کلیک کنید. حالا می‌توانید تعداد توکن‌های ATOM مورد نظر خود برای سپرده‌گذاری را مشخص نمایید و پس از مطالعه و تأیید شرایط، روی گزینه Confirm کلیک کنید تا سپرده‌گذاری کازماس در بایننس نهایی شود.

دقت داشته باشید که صرافی بایننس برای اکثر محصولات استیکینگ خودش دارای آستانه حداکثری است. شما می‌توانید زیر بخش Total Personal Quota در پلتفرم استیکینگ، حداکثر توکن‌های ATOM را که می‌توانید در این صرافی سپرده‌گذاری کنید، ببینید.

 

پس از پایان دوره استیکینگ، توکن‌های ATOM سپرده‌گذاری شده همراه با پاداش استیکینگ به طور مستقیم به کیف پول شما بازگردانده می‌شوند. البته شما می‌توانید گزیته Auto-Staking را نیز انتخاب کنید تا پاداش سپرده‌گذاری شما نیز مستقیما وارد فرایند استیکینگ شود.

چطور ارز دیجیتال کازماس را در کیف پول کپلر سپرده گذاری کنیم؟

استیکینگ ATOM در کپلر

آشنایی با کیف پول کپلر

کپلر (Keplr) کیف پول دیجیتالی غیر حضانتی (Non-Custodial) مخصوص اکوسیستم Inter-Blockchain Communications یا همان IBC است. این کیف پول غیر متمرکز به طور اختصاصی برای اکوسیستم کازماس طراحی شده و دارای نسخه‌های دسکتاپ و موبایل است.

کاربران می‌توانند از این کیف پول برای کار کردن با اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (Decentralized Applications یا dAppها) بر بستر بلاک چین کازماس کار کنند. در واقع، اکثر پلتفرم‌های دیفای در اکوسیستم کازماس به صورت پیش‌فرض دارای کیف پول کپلر هستند.

مطلب پیشنهادی  استخراج دوج کوین: سخت افزار و نرم افزار استخراج دوج کوین

در حال حاضر کیف پول کپلر بیش از ۲۰ بلاک چین را که بر پایه SDK کازماس کار می‌کنند، یکپارچه کرده است و گفته می‌شود که بیش از نیم میلیون کاربر از آن استفاده می‌کنند.

یکی از مهم‌ترین قابلیت‌ّهای Keplr امکان استیکینگ کازماس و دیگر رمزارزهای بر پایه این بلاک چین به صورت مستقیم است.

استیکینگ توکن های ATOM در کیف پول کپلر

برای استیکینگ توکن‌های ATOM با استفاده از کیف پول غیر حضانتی کپلر، ابتدا اپلیکیشن کپلر را روی گوشی یا کامپیوتر خود نصب و آن را باز کنید. سپس، Cosmos Hub را از فهرست چین‌ها در سمت چپ محیط نرم افزار انتخاب نمایید.

حالا باید گزینه Stake را انتخاب کنید. با اینکار فهرستی از تأییدکننده‌های فعال، همراه با قدرت حق رأی و نرخ کمیسیون آن‌ها نمایش داده می‌شود. تأییدکننده مورد نظر خود را انتخاب و روی دکمه Mange کلیک کنید. با اینکار منوی تفویض (Delegate) برای شما باز می‌شود.

در صفحه بعدی، میزان توکن‌های ATOM مورد نظر خود برای استیکینگ را وارد و روی دکمه Delegate کلیک کنید. با اینکار کیف پول کپلر باز می‌شود و شما می‌توانید به فرایند تفویض توکن‌های خود به تأییدکننده، نظارت داشته باشید.

استیکینگ کازماس در کراکن چطور انجام می شود؟

استیکینگ کازموس در کراکن

آشنایی با کراکن

کراکن (Kraken) که در سال ۲۰۱۱ راه‌اندازی شده یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌های ارز دیجیتال در دنیا است. این صرافی غیر متمرکز روی امنیت بیشتر و تجربه کاربری بهتر متمرکز است و امکان خرید و فروش بیش از ۱۲۰ رمزارز بر بستر آن وجود دارد. با اینکه تعداد ارزهای دیجیتال تحت پوشش کراکن به پای بایننس نمی‌رسد اما شما می‌توانید تمامی رمزارزهای مهم را بر بستر این صرافی سواپ کنید.

کراکن دارای نسخه تحت وب و اپلیکیشن موبایل بسیار خلاقانه و کاربرپسندی است و قابلیت‌ّهای پیشرفته‌ای دارد که کاربران باتجربه‌تر می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. به طور کلی می‌توان گفت که این صرافی یکی از انتخاب‌های اصلی تریدرهای ارز دیجیتال با هر سطحی از تجربه است.

استیکینگ توکن های ATOM در کراکن

ابتدا باید یک حساب کاربری در کراکن بسازید و داشبورد استیکینگ را باز کنید. در اینجا می‌توانید Cosmos را از فهرست دارایی‌هایی تحت پوشش ببینید و روی آیکون آبی رنگ Stake در سمت راست کلیک کنید. حالا، می‌توانید تعداد توکن‌های ATOM را که می‌خواهید سپرده‌گذاری کنید، مشخص نمایید. سپس، روی دکمه State کلیک کنید. با اینکار، پاداش استیکینگ را مشاهده خواهید کرد.

دقت داشته باشید که برای استیکینگ کازماس در کراکن باید حساب کاربری خود را این صرافی متمرکز، احراز هویت کنید. البته، برای این کار نیازی به تکمیل فرایند KYC ندارید.

استیکینگ توکن های ATOM در کیف پول لجر چطور انجام می شود؟

استیکینگ ATOM در لجر

آشنایی با کیف پول لجر

کیف پول‌های لجر (Ledger)، کیف پول‌هایی سخت‌افزاری هستند که شرکت لجر آن‌ها را تولید می‌کند. این شرکت دفاتری در پاریس و سان‌فرانسیسکو دارد. لجر کار خود را از سال ۲۰۱۴ شروع کرد. هدف این شرکت، ارائه محصولات امنیتی برای صنعت بلاک چین است.

کیف پول‌های سخت‌افزاری لجر از تعداد زیادی رمزارز پشتیبانی می‌کنند و دارای دو نوع والت‌های نانو اس (Nano S) و والت‌های نانو ایکس (Nano X) هستند.

هر دوی این والت‌ها، از نوع حافظه USB هستند و قابلیت‌های زیادی مثل ارسال و دریافت ارزهخای دیجیتال دارند. تمامی کیف پول‌های لجر از یک عنصر امنیتی و یک سیستم عامل اختصاصی ساخته می‌شوند. یکی از مهم‌ترین قابلیت‌های این کیف پول‌ها، امکان استیکینگ کازماس است.

استیکینگ کازماس در لجر

برای سپرده‌گذاری توکن‌های ATOM باید کیف پول لجر خود را به اپلیکیشن لجر لایو (Ledger Live) متصل کنید. سپس، یک PIN به شما نمایش داده می‌شود که با استفاده از آن می‌توانید قفل کیف پول سخت‌افزاری خود را باز کنید. دقت داشته باشید که حتما جدیدترین نسخه از اپلیکیشن کازماس را روی سیستم خود نصب داشته باشید.

مطلب پیشنهادی  Play to Earn چیست؟ بهترین بازی های Play to Earn

برای شروع استیکینگ، از طریق اپلیکیشن لجر لایو به حساب کاربری کازماس خود مراجعه و روی دکمه Earn Rewards کلیک کنید. سپس، یک پنجره جدید باز می‌شود. با کلیک کردن روی گزینه Continue می‌توانید یک تأییدکننده را از فهرست موجود انتخاب و تعداد توکن‌های ATOM مورد نظر خود را انتخاب کنید. به کلیک کردن روی گزینه Continue فرایند ادامه پیدا می‌کند.

حالا می‌توانید با استفاده از کیف پول سخت‌افزاری لجر، عملیات را تأیید کنید تا تراکنش انجام شود. با این کار، فرایند تفویض توکن‌ها تکمیل می‌شود. دقت داشته باشید که برای استیکینگ توکن‌های ATOM در لجر باید اپلیکیشن کازماس را نصب کنید.

استیکینگ ATOM در استافای چطور انجام می شود؟

استیکینگ ATOM در استافای

استافای (StaFi)، خلاصه‌شده عبارت Staking Finance، نوعی پروتکل دیفای است که با هدف استیک کردن رمزارزها بدون قفل کردن آن‌ها استفاده می‌شود. این پروتکل غیر متمرکز دارای توکن بومی FIS است. استافای از این نظر که امکان استیکینگ کازماس بدون قفل کردن توکن‌های ATOM را به شما می‌دهد، با دیگر روش‌های سپرده‌گذاری کازماس که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم، متفاوت است.

با استیک کردن رمزارزها در این پلتفرم، توکن‌های rToken را دریافت می‌کنید که امکان معامله کردن یا یلد-فارمینگ آن‌ها وجود دارد. این قابلیت، لیکوئید استیکینگ نامیده می‌شود.

استیکینگ کازماس در استافای

برای شروع استیکینگ کازماس در استافای، به داشبورد استیکینگ در این پلتفرم مراجعه و کازماس از میان دارایی‌های دیگر پیدا کنید. سپس، می‌توانید روی گزینه Stake کلیک کنید تا والت شما به این پلتفرم متصل شود. همچنین، می‌توانید یک والت استافای را در این پلتفرم برای خود ایجاد کنید.

در مرحله بعدی می‌توانید تعداد توکن‌های ATOM مورد نظر خود را وارد و سپس، روی گزینه Stake کلیک کنید. با این کار، یک صفحه در والت متصل برای شما باز می‌شود و از شما می‌خواهد تا تراکنش را امضاء کنید. پس از پایان عملیات، به تعداد توکن‌های ATOM که سپرده‌گذاری کرده‌اید، توکن‌های tToken را دریافت می‌کنید.

استافای یکی از گران‌ترین پلتفرم‌ها برای استیکینگ کازماس از نظر کمیسیون است ولی با در نظر گرفتن لیکوئید استیکینگ، بخشی از این کمیسیون بالا جبران می‌شود.

سوالات پر تکرار در رابطه با استیکینگ ATOM

۱- بهترین صرافی برای استیکینگ کازماس کدام است؟

به طور کلی می‌توان گفت که صرافی‌های کوین بیس، بایننس و کراکن بهترین صرافی‌ها برای استیکینگ کازماس هستند. البته، بایننس کاربران ایرانی را تحریم کرده است و بنابراین، بهترین است که به سراغ صرافی‌های کوین بیس و کراکن بروید.

۲- سود ماهیانه استیکینگ کازماس چقدر است؟

میزان سود ماهیانه استیکینگ توکن‌های ATOM به پلتفرمی که استیکینگ را در آن انجام می‌دهید، تعداد توکن‌ها و مدت زمان قفل شدن توکن‌ها بستگی دارد. به طور کلی، میانگین بازده سالیانه استیکینگ در خود پلتفرم کازماس بالای ۱۰ درصد است.

۳- کازماس چیست؟

کازماس یک پروژه ارز دیجیتال است که با هدف ایجاد تعامل بین بلاک چین‌های مختلف طراحی شده و به همین دلیل، آن را اینترنت بلاک چین‌ها می‌نامند. این پروژه، توکنی بومی به نام ATOM دارد.

جمع بندی

Cosmos یکی از جالب‌ترین و موفق‌ترین پروژه‌های ارز دیجیتال است که با فراهم آوردن امکان تعامل بین بلاک چین‌های مختلف، به اینترنت بلاک چین‌ها شهرت دارد. توکن بومی این بلاک چین، ATOM نام دارد با استیکینگ آن در خود پلتفرم کازماس می‌توانید به بازده سالیانه بیش از ۱۰ درصد برسید.

البته، پلتفرم‌های دیگری برای استیکینگ کازماس وجود دارد که از بهترین‌های آن‌ها می‌توان به کوین بیس، بایننس، کراکن، لجر، کپلر و استافای اشاره کرد. در این میان، استافای تنها گزینه‌ای است که امکان لیکوئید استیکینگ را فراهم می‌آورد اما کمیسیون بالاتری نیز از شما می‌گیرد.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.