داموندمگ

آربیتراژ (Arbitrage) چیست؟ چگونه آربیتراژ کنیم؟

DAMOND
آربیتراژ ارز دیجیتال

آربیتراژ (Arbitrage) نوعی استراتژی معاملاتی است که با استفاده از آن می‌توان از اختلاف قیمت یک دارایی دیجیتال در چندین بزار یا صرافی، کسب سود کرد. به عبارت دیگر در این استراتژی، سرمایه گذار دارایی دیجیتال را با قیمت کمتر از یک پلتفرم خریداری کرده و تقریباً در همان زمان در یک پلتفرم دیگر با قیمت بالاتری می‌فروشد.

استراتژی معاملاتی Arbitrage برای افرادی که دانش زیادی در حوزه تحلیل تکنیکال ندارند و به دنبال یک روش کم‌خطر بری سرمایه‌گذاری و کسب سود در کوتاه مدت هستند، مناسب است؛ بنابراین می‌توان گفت که برای استفاده از این استراتژی الزاماً نباید یک سرمایه گذار حرفه‌ای با یک سبد دارایی گران قیمت باشید.

آربیتراژ تریدینگ چیست؟

اموزش آربیتراژ ارز دیجیتال

آربیتراژ یکی از قدیمی‌ترین استراتژی‌های معاملاتی است که خیلی قبل‌تر از بازارهای مالی سنتی، وجود داشته است. با این حال به نظر می‌رسد که کاربرد Arbitrage در حوزه ارزهای دیجیتال به دلیل فرصت‌های کسب درآمدی که ایجاد می‌کند، سر و صدای زیادی به پا کرده است.

یکی از دلایل این موضوع، نوسانات شدید بازار ارزهای دیجیتال نسبت به سایر بازارهای مالی است. همان‌طور که حتماً میدانید، قیمت ارزهای دیجیتال در یک دوره کوتاه مدت، تغییرات قابل‌توجهی دارد. علاوه بر این، از آنجایی که دارایی‌های دیجیتال در سطح جهانی در صدها صرافی به صورت 24/7 معامله می‌شوند، فرصت‌های بسیار بیشتری برای معامله‌گران آربیتراژ وجود دارد تا از اختلاف قیمت‌ها سود بسیاری کسب کنند.

تنها کاری که یک معامله‌گر باید انجام دهد این است که تفاوت قیمت یک دارایی دیجیتال را در دو یا چند صرافی تشخیص دهد و از این فرصت برای خرید و فروش به موقع استفاده کند.

برای درک بهتر این موضوع، از یک مثال کمک می‌گیریم. تصور کنید که قیمت بیت کوین در صرافی کوین بیس، 60 هزار دلار و در صرافی کراکن 60200 دلار است. در این مثال، آربیتراژورهای کریپتو ممکن است این اختلاف را تشخیص دهند و بیت کوین را در کوین بیس بخرند و آن را در کراکن بفروشند تا اختلاف قیمت 200 دلاری را به عنوان سود به جیب بزنند.

چرا قیمت ارزهای دیجیتال متفاوت است؟

آربیتراژ صرافی

صرافی‌های متمرکز

اولین چیزی که باید بدانید این است که قیمت‌گذاری دارایی‌ها در صرافی‌های متمرکز به جدیدترین سفارش منطبق با پیشنهاد و درخواست در دفتر سفارش مبادله بستگی دارد. به عبارت دیگر، جدیدترین قیمتی که یک معامله‌گر با آن یک دارایی دیجیتال را در یک صرافی می‌خرد یا می‌فروشد، قیمت لحظه‌ای آن دارایی در صرافی در نظر گرفته می‌شود.

به عنوان مثال، اگر سفارش خرید بیت کوین به قیمت 60000 دلار جدیدترین سفارش در یک صرافی باشد، این قیمت به آخرین قیمت بیت کوین در پلتفرم تبدیل می‌شود. سفارشی که بعد از انجام این سفارش در صرافی ثبت می‌شود، قیمت بعدی ارز دیجیتال را مشخص می‌کند؛ بنابراین برای تعیین آخرین قیمت ارز دیجیتال، باید آخرین قیمت فروش دارایی در صرافی متمرکز را شناسایی کنید.

مطلب پیشنهادی  طرح پانزی چیست، چه تفاوتی با طرح هرمی دارد و چطور از آن دوری کنیم؟

صرافی‌های غیرمتمرکز

روش قیمت‌گذاری در صرافی‌های متمرکز، متفاوت از صرافی‌های غیرمتمرکز است. این شیوه قیمت‌گذاری که به عنوان یک سیستم «بازارساز خودکـار» شناخته می‌شود، مستقیماً به معامله‌گران آربیتراژ کریپتو متکی است تا سطح قیمت‌ها را مطابق با آنچه در سایر صرافی‌ها تعیین شده است، حفظ کنند.

در این صرافی‌ها، به جای یک سیستم دفتر سفارش که در آن خریداران و فروشندگان برای ترید ارزهای دیجیتال با قیمت و مقدار معین با هم تطبیق داده می‌شوند، صرافی‌های غیرمتمرکز به استخرهای نقدینگی متکی هستند. درواقع برای هر جفت ارز دیجیتال، یک استخر نقدینگی جداگانه ایجاد می‌شود. به عنوان مثال، اگر کسی بخواهد اتریوم را به توکن لینک تبدیل کند، باید به یک استخر نقدینگی ETH/LINK بپیوندد.

سرمایه و دارایی هر استخر، توسط مشارکت‌کنندگانی که دارایی خود را در ازای دریافت سود در اختیار استخر قرار می‌دهند، تامین می‌شود. مزیت اصلی این سیستم این است که معامله‌گران مجبور نیستند برای خرید یا فروش دارایی‌ها به قیمت معین، منتظر طرف مقابل باشند و تبدیل رمزارزها به یکدیگر در هر لحظه قابل انجام است.

در بسیاری از صرافی‌های غیرمتمرکز، قیمت هر دو ارز دیجیتال، با یک فرمول ریاضی، محاسبه می‌شود؛ این فرمول نسبت دارایی‌های موجود در استخر را متعادل نگه می‌دارد. درواقع زمانی که یک فرد قصد خرید اتر از استخر ETH/LINK را دارد، باید ابتدا توکن‌های لینک را به استخر اضافه کند تا توکن‌های اتریوم از استخر خارج شوند. در این شرایط برای برقراری تعادل در استخر، قیمت لینک به طور خودکار کاهش و قیمت اتریوم افزایش می‌یابد. این روند باعث می‌شود که تریدرها به خارج کردن توکن ارزان تا زمانی که قیمت اتریوم با قیمت دیگر بازارها یکی شود، تشویق شوند.

انواع استراتژی‌های آربیتراژ

برای بهره‌مندی از تغییرات قیمت شدید در بازار ارزهای دیجیتال، می‌توانید به شکل‌های مختلفی از استراتژی Arbitrage استفاده کنید:

  • آربیتراژ میان صرافی: این استراتژی، شکل اصلی استراتژی قیمت‌گذاری آربیتراژ است که در آن یک معامله‌گر سعی می‌کند با خرید کریپتو در یک صرافی و فروش آن در صرافی دیگر، سود کسب کند.
  • آربیتراژ مکانی یا فاصله‌ای (Spatial arbitrage): آربیتراژ مکانی شکل دیگری از آربیتراژ میان صرافی است با این تفاوت که صرافی‌ها در مناطق مختلفی واقع شده‌اند. به عنوان مثال، می‌توانید با استفاده از روش آربیتراژ فاصله‌ای، از تفاوت تقاضا و عرضه بیت کوین در آمریکا و کره جنوبی کسب سود کنید.
  • آربیتراژ مثلثی (Triangular arbitrage): این استراتژی انتقال وجوه بین سه یا چند ارز دیجیتال در یک صرافی واحد است تا از اختلاف قیمت یک یا دو ارز دیجیتال سود کسب شود. به عنوان مثال، یک معامله‌گر می‌تواند یک حلقه معاملاتی ایجاد کند که با بیت کوین شروع می‌شود و به بیت کوین ختم می‌شود. یعنی یک معامله‌گر می‌تواند بیت کوین را به اتر تبدیل کند، سپس اتر را با توکن ADA Cardano تعویض کند و در نهایت، ADA را دوباره به بیت کوین تبدیل کند. در این مثال، تریدر دارایی خود را بین سه جفت معاملات ارز دیجیتال – BTC/ETH → ETH/ADA → ADA/BTC منتقل کرد. اگر تفاوت قیمت زیادی در هر سه جفت گفته شد وجود داشته باشد، تریدر بیت کوین بیشتری نسبت به مقدار اولیه بیت کوین خود در انتهای معامله خواهد داشت.
مطلب پیشنهادی  بیت کوین کور چیست؟ هر آنچه که باید در مورد بیت کوین کور و استفاده از آن بدانید

آربیتراژ مثلثی (Triangular arbitrage)

  • آربیتراژ غیرمتمرکز (Decentralized arbitrage): از این استراتژی در صرافی‌های غیرمتمرکز یا بازارساز خودکار (AMM) استفاده می‌شود که با کمک برنامه‌های خودکار و غیرمتمرکز به نام قراردادهای هوشمند، قیمت جفت‌های معاملاتی کریپتو تعیین می‌شوند. اگر قیمت‌های جفت‌های معاملاتی کریپتو به طور قابل‌توجهی با قیمت‌های نقدی آن‌ها در صرافی‌های متمرکز متفاوت باشد، معامله‌گران آربیتراژ می‌توانند وارد شوند و از طریق تبدیل ارز میان یک صرافی غیرمتمرکز و متمرکز، سود کسب کنند.
  • آربیتراژ آماری (Statistical arbitrage): در این استراتژی، تکنیک‌های اقتصادسنجی، آماری و محاسباتی را برای اجرای معاملات باهم ترکیب می‌شوند. معامله‌گرانی که از این روش استفاده می‌کنند اغلب به مدل‌های ریاضی و ربات‌های معاملاتی برای اجرای معاملات آربیتراژ با فرکانس بالا و به حداکثر رساندن سود متکی هستند. (ربات‌های معاملاتی مکانیزم‌های معاملاتی خودکاری هستند که حجم بالایی از معاملات را در زمان رکورد بر اساس استراتژی‌های معاملاتی از پیش تعریف شده انجام می‌دهند.)

چرا آربیتراژ استراتژی کم‌خطر در نظر گرفته می‌شود؟

همان‌طور که احتمالاً تا به اینجا متوجه شده‌اید، برای استفاده از این استراتژی معاملاتی، معامله‌گران هیچ نیازی به پیش‌بینی قیمت بیت کوین یا دیگر رمزارزها ندارند. مسئله‌ای که یک مانع اصلی برای ورود بسیاری از معامله‌گران به بازار سرمایه‌گذاری است.

معامله‌گران با شناسایی فرصت‌های آربیتراژ و سرمایه‌گذاری بر روی آن‌ها، بدون تجزیه‌وتحلیل احساسات بازار یا تکیه بر سایر استراتژی‌های قیمت‌گذاری سود ثابتی کسب خواهند کرد. همچنین بسته به منابع در دسترس معامله‌گران، امکان ورود و خروج از معامله آربیتراژ در چند ثانیه یا چند دقیقه وجود دارد.

بنابراین می‌توان گفت که مزایای استفاده از استراتژی آربیتراژ به طور خلاصه عبارت هستند از:

  1. ریسک استفاده از انواع استراتژی‌های معاملاتی آربیتراژ با توجه به عدم نیاز به تجزیه‌وتحلیل و پیش‌بینی، بسیار کم است.
  2. استفاده از استراتژی قیمت‌گذاری آربیتراژ زمان زیادی از شما نمی‌گیرد همین از شما در برابر تغییرات قیمتی زیاد و ضرر دیدن، محافظت می‌کند.

خطرات استراتژی معاملاتی آربیتراژ چیست؟

خطرات استراتژی معاملاتی Arbitrage چیست؟

ماهیت کم‌خطر فرصت‌های آربیتراژ بر سودآوری آنها تأثیر دارد؛ ریسک کمتر منجر به سود کم می‌شود. به همین دلیل است که آربیتراژورهای کریپتو باید حجم بالایی از معاملات را برای ایجاد سود قابل توجه انجام دهند. علاوه بر این، هزینه استفاده از این مدل استراتژی، صفر نیست!

کارمزد آربیتراژ

فراموش نکنید که ترید در دو صرافی، احتمالاً هزینه‌های برداشت، سپرده و ترید به همراه خواهد داشت. در برخی موارد ممکن است مقدار کل این کارمزدها به‌اندازه‌ای زیاد شود که از سود شما هم بیشتر باشد!

مطلب پیشنهادی  توکن سوزی چیست؟ + تأثیری آن در قیمت رمز ارزها

برای درک بهتر این موضوع، به مثال قبلی خود برمی‌گردیم. فرض کنیم که هزینه‌های برداشت Coinbase، هزینه‌های سپرده Kraken و کارمزد تریدینگ Kraken، 2 درصد مبلغ کل باشد. کل هزینه لازم برای انجام این معامله 45000 + (2% * 45000) = 45900 دلار است. در این شرایط، تریدر دچار ضرر شده است، زیرا مبلغ سود کسب شده، تنها 200 دلار بود.

برای جلوگیری از پرداخت چنین کارمزدهای کلانی، تریدرها باید به دنبال صرافی‌هایی با کارمزدهای بسیار پایین و رقابتی باشند. علاوه بر این، بهتر است دارایی خود را در چند صرافی پخش کنند و از اختلاف قیمت موجود در بازار به نفع خود استفاده کنند.

حساسیت آربیتراژ به زمان

استراتژی آربیتراژ به زمان حساس است؛ هرچه تعداد معامله‌گرانی که از این مدل استفاده می‌کنند بیشتر شود، اختلاف قیمت بین دو صرافی هم کمتر می‌شود. در ادامه به چند موردی که روی زمان لازم برای اجرای معاملات آربیتراژ تأثیر منفی می‌گذارند را معرفی خواهیم کرد:

  1. سرعت تراکنش بلاک‌چین: مدت زمان لازم برای انجام اعتبارسنجی در بلاکچین های مختلف، یکی از عوامل تأثیرگذار در قیمت آربیتراژ است. به عنوان مثال، تأیید تراکنش‌ها در بلاک‌چین بیت کوین 10 دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد، در طی این مدت زمان ممکن است قیمت بیت کوین برخلاف میل شما تغییر کرده باشد؛ بنابراین آربیتراژورها باید به دنبال بلاک‌چین‌هایی باشند که سرعت انجام تراکنش‌های آن بالا باشد.
  2. چک‌های AMLصرافی‌ها: هر زمان که مبالغ هنگفتی توسط یک معامله‌گر جابه‌جا می‌شود، صرافی‌ها معمولاً چک‌های ضد پول‌شویی (AML) را انجام می‌دهند. در برخی موارد، چنین بررسی‌هایی ممکن است هفته‌ها طول بکشد.
  3. سرورهای صرافی آفلاین: این احتمال وجود دارد که گاهی اوقات، صرافی‌ها شرایط محدودکننده‌ای برای برداشت و سپرده‌گذاری ارزهای دیجیتال بنا به دلایل مختلف در نظر بگیرند. در این شرایط استفاده از استراتژی آربیتراژ عملاً به ضرر شما خواهد بود.

محدودیت های Arbitrage

امنیت استراتژی آربیتراژ

از آنجایی که معامله‌گران آربیتراژ باید وجوه زیادی را در کیف پول‌های صرافی سپرده‌گذاری کنند، در معرض خطرات امنیتی مرتبط با هک صرافی و کلاهبرداری هستند؛ به عنوان مثال زمانی که یک صرافی به طور ناگهانی به فعالیت حرفه‌ای خود پایان می‌دهد و سرمایه افراد از دست می‌رود.

سخن نهایی

در این مطلب از صرافی داموند به انواع استراتژی‌های آربیتراژ به عنوان یکی از روش‌های کسب درآمد در کوتاه مدت از بازار ارزهای دیجیتال و البته دیگر بازارهای مالی، اشاره شد. استفاده از این روش برای افرادی که تجربه زیادی در تجزیه‌وتحلیل و پیش‌بینی قیمت ندارند، ایده‌آل است زیرا معمولاً با ریسک کمی همراه است. با این وجود، ممکن است که گاهی اوقات مقدار سود کسب شده از کارمزدهای پرداخت شده برای تبدیل رمزارزها به یکدیگر یا خرید و فروش آنها، کمتر شود. به همین دلیل توصیه می‌کنیم که در انتخاب صرافی و جفت‌های معاملاتی، بسیار دقت کنید.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.