داموندمگ

دلایل سقوط بازار کریپتو چیست؟

DAMOND
سقوط بازار کریپتو

فراز و فرود در تمام بازارها و سرمایه‌گذاری‌ها وجود دارد. بنابراین طبیعی است که گاهی هم شاهد سقوط بازار کریپتو باشیم. سقوط بازارهای مالی علت‌های مختلفی دارد که بعضی از آن‌ها قابل پیشبینی و بعضی دیگر غیرقابل پیشبینی هستند. برای مثال کلاهبرداری‌هایی که باعث از بین رفتن اعتماد کاربران می‌شوند، یا پذیرش محدود ارزهای دیجیتالی که امکان استفاده از آن‌ها در پروژه‌های مختلف وجود ندارد. نکته قابل توجه این است که روش‌هایی برای محافظت از دارایی‌ها وجود دارد که  اگر ارز دیجیتال منتخب ما دچار سقوط شود، با استفاده از آن‌ها، می‌توانیم سرمایه خود را حفظ کنیم.

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال

ارز دیجیتال یا به عبارت صحیح‌تر ارزهای رمزنگاری شده، واحد مالی دیجیتالی است که با رمزنگاری ایمن شده تا تقلب در ضرب یا استفاده مجدد از آن‌ها تقریباً غیرممکن شود. ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز هستند، به این معنی که تحت کنترل دولت‌ها یا مؤسسات مالی در سراسر جهان نیستند.

محبوبیت ارزهای دیجیتال در سال‌های اخیر به دلیل پتانسیل آن‌ها برای افزایش سرمایه‌گذاری، استفاده از آن‌ها به عنوان پوششی در برابر ارزهای سنتی فیات و برای پرداخت‌های آنلاین همتا به همتا افزایش یافته است. برخی از کارشناسان بر این باورند که ارزهای دیجیتال در نهایت جایگزین ارزهای فیات خواهند شد، اما هنوز برای نتیجه‌گیری زود است. در این بین، کریپتو همچنان یک سرمایه‌گذاری بی ثبات اما بالقوه سودآور است.

8 دلیل برای سقوط بازار ارزهای دیجیتال

تعریف ارز دیجیتال بسیار ساده و قابل درک استف آنچه اهمیت زیادی دارد، نحوه استفاده از آن و اشراف به اصول این حوزه است. به همین دلیل در این مقاله از داموندمگ، خواهیم دید که چه دلایلی باعث سقوط بازار کریپتو هستند.

فواید محدود

مسلماً، ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین این پتانسیل را دارند که به عنوان نوعی پرداخت در هر نقطه از جهان مورد استفاده قرار گیرند. از این گذشته، اخیراً شاهد افزایش سطوح پذیرش از طرف کشورهایی مانند السالوادور بوده‌ایم که حتی اعلام کرده‌اند که بیت‌کوین به عنوان ارز قانونی پذیرفته می‌شود. اما در بیشتر موارد، ارزهای دیجیتال به طور گسترده به عنوان وسیله پرداخت استفاده نمی‌شوند، بلکه به عنوان کالاهای سرمایه‌گذاری نگهداری می‌شوند.

وجود سودمندی محدود یکی از دلایل سقوط بازار کریپتو است. اگر در دنیای واقعی از یک دارایی دیجیتال استفاده نشود، احتمالاً ارزش آن در نهایت سقوط خواهد کرد. علاوه بر این، مطالعات نشان می‌دهد که تنها ۲۸ درصد از کسب‌وکارهای کوچک ارزهای دیجیتال را به عنوان پرداخت برای کالاها و خدمات می‌پذیرند. در مقایسه با سایر گزینه‌های پرداخت، مانند کارت‌های اعتباری (۸۰ درصد) یا پی‌پال (۶۱ درصد)، تراکنش‌های ارز دیجیتال هنوز در اقلیت هستند.

مقررات ارزهای دیجیتال

یکی دیگر از عوامل مهمی که می‌تواند باعث سقوط بازار کریپتو شود، مقررات دولتی است. در طول سال‌ها، حوزه‌های قضایی منتخب کریپتوها را سرکوب کرده‌اند، اما پیامدهای آن با سرکوب تهاجمی چین کاملاً محسوس بوده است.

در سپتامبر 2017، دولت چین ممنوعیت سراسری عرضه اولیه کوین (ICO) را که نوعی تأمین مالی جمعی برای پروژه‌های کریپتو است، اعمال کرد و همچنین به همه صرافی‌ها دستور داد تا فعالیت‌های تجاری خود را متوقف کنند. این باعث شد ارزش بیت کوین تنها در عرض چند روز بیش از 20 درصد کاهش یابد. در ژوئن 2021، چین دوباره در آن کار بود و پای خود را روی تمام فعالیت‌های مرتبط با ارز دیجیتال گذاشت. این امر منجر به تعطیلی چندین ماینر ارزهای دیجیتال شد. از آنجایی که ماینرهای چینی در 65 درصد فعالیت‌های استخراج در سراسر جهان مشارکت دارند، پیامدهای آن اجتناب‌ناپذیر بود. پس از بهره بردن از بالاترین قیمت 65 هزار دلاری در ماه آوریل، قیمت‌ها در ژوئن به زیر 30 هزار دلار سقوط کردند.

مطلب پیشنهادی  پرایس اکشن چیست؟ تفاوت تحلیل تکنیکال و پرایس اکشن + PDF

اگرچه شبکه بیت کوین از آن زمان بهبود یافته است، اما نمی‌توان گفت که چه مقررات دیگری در مورد ارزهای دیجیتال ممکن است در آینده اعمال شود، که به طور بالقوه می‌تواند منجر به سقوط کریپتو شود. سایر کشورهایی که قوانین سختگیرانه‌ای در رابطه با کریپتو دارند شامل کره جنوبی است، که در سال 2018 محدودیت‌های متعددی را برای ترید از دیجیتال اعمال کرد. مصر، عراق، بنگلادش و الجزایر نیز مقررات سختگیرانه‌ای را برای فعالیت‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال وضع کرده‌اند.

در بیشتر موارد، وقتی یک نهاد نظارتی اعلام می‌کند که قصد دارد ارزهای دیجیتال را سرکوب کند، می‌تواند منجر به فروش شود، زیرا سرمایه‌گذاران نگران این هستند که قوانین جدید برای آینده بازار کریپتو چه معنایی خواهد داشت.

FUD (ترس، عدم اطمینان و شک)

8 دلیل برای سقوط بازار ارزهای دیجیتال

عامل رایج دیگری که می‌تواند منجر به سقوط قیمت ارزهای دیجیتال شود، FUD است که مخفف ترس، عدم اطمینان و شک است. از آنجایی که برخی از ارزهای دیجیتال (مانند میم کوین‌ها) به تنهایی ارزش ذاتی زیادی ندارند، ارزش آن‌ها بسیار با احساسات سرمایه‌گذاران مرتبط است. اگر اخبار منفی در مورد یک ارز دیجیتال یا شرکت خاص وجود داشته باشد، سرمایه‌گذاران ممکن است به قصد جلوگیری از ضرر احتمالی اقدام به فروش کنند. و از آنجایی که کریپتو با رویدادهای کلان اقتصادی در هم تنیده شده است، سقوط بازار سهام، تورم یا هر رویداد فاجعه‌بار جهانی می‌تواند باعث سقوط قیمت ارزهای دیجیتال شود.

زیان هنگفت 300 میلیارد دلاری در سقوط بازار کریپتو در می 2022 یک نمونه کامل از FUD است. به طور کلی بازار نزولی فعلی سهام و اقتصاد جهانی به طور طبیعی باعث می‌شود که مردم در سرمایه‌گذاری محافظه کارانه‌تر عمل کنند.و با توجه به اینکه کریپتو یک دارایی بی ثبات است که به شدت در معرض نوسانات گسترده‌تر بازار است، مردم در مورد سرمایه‌گذاری‌های پرخطر احساس FUD خواهند داشت.

مثال قابل توجه دیگر زمانی بود که ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا در می 2021 اعلام کرد که شرکت او دیگر بیت کوین را به عنوان پرداخت برای وسایل نقلیه الکتریکی خود نمی‌پذیرد. این باعث شد که قیمت بیت کوین در عرض چند ساعت بیش از 10 درصد کاهش یابد. همچنین، اگر اخباری در مورد هک یا نقض امنیتی وجود داشته باشد، می‌تواند باعث فروش شود، زیرا سرمایه‌گذاران اعتماد خود را به ایمنی سرمایه‌گذاری‌های خود از دست می‌دهند.

هک صرافی

هک صرافی نیز می‌تواند به سقوط بازار کریپتو کمک کند. اگر یک صرافی بزرگ هک شود و سرمایه‌گذاران وجوه خود را از دست بدهند، این امر می‌تواند باعث فروش شود، زیرا مردم اعتماد خود را به امنیت ارزهای دیجیتال از دست می‌دهند و عجله دارند تا دارایی‌های دیجیتال خود را با ارزهای فیات پایدار معامله کنند.

به عنوان مثال، هک بدنام Mt. Gox در سال 2014 منجر به از دست دادن 850 هزار بیت کوین به ارزش بیش از 470 میلیارد دلار در آن زمان شد. این به نوبه خود منجر به کاهش 20 درصدی قیمت بیت کوین شد. به هر حال، صرافی‌ها جایی هستند که مردم اغلب ارزهای دیجیتال را خرید و فروش می‌کنند، بنابراین اگر یک نقض امنیتی رخ دهد، می‌تواند منجر به ضررهای قابل توجه و وحشت در بازار ارز دیجیتال شود.

مطلب پیشنهادی  تجارت شستشو یا واش تریدینگ (Wash trading) چیست؟

فروش آبشاری ناشی از بدهی مارجین

با افزایش محبوبیت ارزهای دیجیتال، میزان پولی که تریدرها مایل به سرمایه‌گذاری در دارایی‌های دیجیتال هستند نیز افزایش می‌یابد. در حالی که این امر می‌تواند بازار را تقویت کند و منجر به افزایش فعالیت معاملاتی شود، می‌تواند خطر سقوط بازار کریپتو را نیز ایجاد کند. یکی از راه‌هایی که ممکن است باعث این رویداد شود، از طریق بدهی مارجین است.

مارجین بدهی توسط سرمایه‌گذاری ایجاد می‌شود که معاملات مارجین را انجام می‌دهد، یعنی قرض گرفتن وجوه یا استفاده از لوریج یک کارگزار یا صرافی برای معامله. وقتی سرمایه‌گذاران برای خرید کوین‌های اضافی پول قرض می‌کنند، نه تنها سود بالقوه خود را افزایش می‌دهند، بلکه ضررهای احتمالی خود را نیز افزایش می‌دهند. هر چه لوریج بیشتر باشد، اثر افت قیمت در هنگام نقد شدن دارایی‌ها بیشتر می‌شود و اثر فروش آبشاری ایجاد می‌کند که منجر به سقوط قیمت کریپتوها می‌شود.

مسائل فنی

گاهی اوقات، سقوط کریپتو می‌تواند به دلیل مشکلات فنی ایجاد شود. به عنوان مثال، یک مشکل در فناوری زیربنای یک ارز دیجیتال خاص می‌تواند منجر به فروش شود. این مورد در سال 2016 برای اتریوم رخ داد، زمانی که یک هک منجر به از دست دادن 3.6 میلیون اتر به ارزش 50 میلیون دلار در آن زمان شد. همچنین اگر مشکلاتی در کیف پول‌ها یا صرافی‌های محبوب وجود داشته باشد، می‌تواند منجر به فروش شود، زیرا سرمایه‌گذاران اعتماد خود را به امنیت ارزهای دیجیتال از دست می‌دهند.

اگرچه بیت کوین به دلیل پیشگامی در انقلاب کریپتو و اتریوم به دلیل پلتفرم قراردادهای هوشمند خود مشهور است، این ارزهای دیجیتال نسل اول و دوم همچنان به دلیل مسائل فنی ذاتی و عدم مقیاس‌پذیری تحت فشار قرار می‌گیرند. از آنجایی که بیت‌کوین و اتریوم کل بازار را دیکته می‌کنند، هر گونه شکست فنی بزرگ می‌تواند به یک اثر دومینو و فروش شدید در سراسر بازار منجر شود.

کلاهبرداری های کریپتو

کلاهبرداری های کریپتو

متأسفانه، همیشه افرادی هستند که به دنبال سود بردن از سرمایه‌گذاران بازار کریپتو هستند. از کلاهبرداری Squid Game گرفته تا طرح پامپ و دامپ FaZe Clan، علاقه‌مندان به کریپتو در طول سال 2021 هدف چندین کلاهبرداری با مشخصات بالا قرار گرفتند و گزارش‌ها نشان می‌دهد که کلاهبرداران با ارزش بیش از 14 میلیارد دلار از بازار فرار کرده‌اند.

با توجه به ماهیت فناوری سطح بالای ارزهای دیجیتال، ایجاد کیف پول جعلی، صرافی و حتی ارزهای دیجیتال برای کلاهبرداران می‌تواند آسان باشد. این کلاهبرداری‌های کریپتو اغلب می‌تواند منجر به از دست دادن تریدرهایی شود که به سختی به دست آورده‌اند، که می‌تواند باعث بی‌اعتمادی در بازارهای کلی ارزهای دیجیتال و هر چیزی که به بلاک چین مربوط می‌شود، شود.

کلاهبرداری در فضای کریپتو نه تنها منجر به از دست دادن میلیون‌ها دلار یا بیشتر سرمایه‌گذاران می‌شود، بلکه به افزایش کلی شک و تردید و FUD در مورد ارزهای دیجیتال کمک می‌کند.

دستکاری بازار

دستکاری بازار

عامل دیگری که می تواند باعث ریزش ازهای دیجیتال شود، دستکاری بازار است. این زمانی است که شخصی سعی می‌کند با انتشار FUD یا خرید و فروش مقادیر زیادی از یک ارز دیجیتال خاص، بازار را به طور مصنوعی دستکاری کند. این کار را اغلب می‌توان توسط گروهی از افراد یا نهادهایی که با هم کار می‌کنند، به نام نهنگ انجام داد.

نهنگ‌های کریپتو سرمایه‌گذارانی هستند، که مقدار زیادی پول برای وارد کردن به بازار دارند و اغلب می‌توانند (عمدا یا غیرعمداً) تأثیر قابل توجهی بر قیمت‌ها داشته باشند. به عنوان مثال، اگر یک نهنگ مقدار زیادی بیت کوین را به یکباره خریداری کند، می‌تواند منجر به افزایش قیمت شود. با این حال، اگر تمام بیت کوین خود را به یکباره بفروشند، می‌تواند منجر به کاهش شدید قیمت شود.ددر حالی که تشخیص دستکاری بازار ممکن است دشوار باشد، مهم است که بدانیم در دنیای ارزهای دیجیتال اتفاق می‌افتد.

مطلب پیشنهادی  عرضه اولیه صرافی چیست؟ 7 تفاوت IEO با ICO

چگونه از دارایی های خود محافظت کنید

اکنون که برخی از دلایل اصلی سقوط بازار کریپتو را می‌دانید، ممکن است از خود بپرسید که در صورت سقوط چه کاری می‌توانید برای محافظت از سرمایه خود انجام دهید. در حالی که هیچ تضمینی برای محافظت کامل از دارایی‌های شما در هنگام سقوط کریپتو وجود ندارد، پیروی از این نکات می‌تواند به شما کمک کند تا ضرر خود را به حداقل برسانید و اطمینان حاصل کنید که برای نوسانات بازار آماده هستید.

در سبد خو تنوع ایجاد کنید

اگر فقط در یک دارایی سرمایه‌گذاری کنید، ریسک شما افزایش می‌یابد. برای کاهش ریسک، پرتفولیوی خود را متنوع کنید. این به معنای سرمایه‌گذاری در انواع ارزهای دیجیتال مختلف و همچنین سایر اشکال سرمایه‌گذاری است، نه اینکه همه تخم مرغ‌های خود را در یک سبد قرار دهید.

به اندازه ریسک پذیری خود سرمایه گذاری کنید

به اندازه ریسک پذیری خود سرمایه گذاری کنید

مهم است که به یاد داشته باشید که بازار ارزهای دیجیتال هنوز بسیار بی ثبات است و خرابی‌ها در هر زمانی ممکن است اتفاق بیفتد. به این ترتیب، بیش از آنچه می‌توانید سرمایه‌گذاری نکنید.

از استراتژی میانگین‌گیری دلار-هزینه استفاده کنید

این یک استراتژی سرمایه‌گذاری است، که به موجب آن فرد هر ماه مقدار ثابتی از پول را روی یک دارایی سرمایه‌گذاری می‌کند و سرمایه‌گذاری را در طول زمان پخش می‌کند. صرف نظر از فراز و نشیب های بازار، سرمایه‌گذاری‌ها به طور مداوم انجام می‌شود تا میانگین هزینه خرید خود را در مقایسه با خرید یکجا در زمانی که قیمت بازار بالا است، کاهش دهید.

هودل کنید

هودل کنید

یکی از محبوب‌ترین اطلاحات کریپتو «HODL» است، که در اصل یک اشتباه تایپی است که مخفف عبارت «hold on for dear life» است. این عبارت اغلب در زمان‌های نوسانات بازار استفاده می‌شود تا سرمایه‌گذاران را تشویق کند که کوین‌های خود را نگه دارند، نه اینکه آن‌ها را در وحشت بفروشند. به هر حال، نوسانات بازار به این معنی است که وقتی قیمت‌های کریپتو کاهش می‌یابد، در نهایت دوباره افزایش می‌یابند، همانطور که توسط حرکات چشمگیر بیت کوین در طول سال‌ها مشهود است.

سخن پایانی

نوسان در بازار کریپتو همیشه موجب نگرانی تریدرها بوده است. متأسفانه این حقیقت که در هر نوسان فرودی نیز وجود دارد، اجتناب ناپذیر است. به همین دلیل بهتر است دلایلی که باعث سقوط بازار می‌شوند را بشناسیم و سعی کنیم با تکیه بر روش‌های حفظ سرمایه، دارایی‌های خود را به سلامت از چالش‌های بازار بگذرانیم.

اگر تا به حال با هریک از 8 موردی که در این مقاله معرفی کردیم برخورد داشته‌ایم، تجربیات خود را با ما در میان بگذارید. شما از چه راهی برای گذر از چالش‌ها استفاده می‌کنید.

سؤالات متداول

چرا سقوط بازار کریپتو رخ می‌دهد؟

همانطور که در مقاله دیدیم، 8 دلیل عمده وجود دارد، که عبارتند از: سودمندی محدود، دستکاری بازار، کلاهبرداری، هک صرافی، FUD، مسائل فنی، فروش آبشاری ناشی از بدهی مارجین و قوانینن ارز دیجیتال.

چگونه از سقوط بازار در امان بمانیم؟

در امان ماندن در اینجا به معنی حفظ سرمایه است. بدون شک تنها راه موجود انتخاب استراتژی‌هایی است که به ما کمک می‌کنند. برای مثال هودل کردن در شرایطی که ترس از دست دادن ممکن است ما را به سمت حرکات شتاب‌زده ببرد.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.