داموندمگ

مروری بر استراتژی معاملاتی در ارز دیجیتال

DAMOND
معرفی استراتژی های ارز دیجیتال

روش‌های بی‌شماری برای کسب سود از ارزهای دیجیتال وجود دارد.استراتژی معاملاتی در ارز دیجیتال به شما کمک می‌کنند تا تکنیک‌های موجود را به چهارچوبی قابل‌درک تبدیل کنید تا بتوانید به راحتی آن‌ها را دنبال کنید. با این کار می‌توانید به راحتی ارزهای دیجیتال خود را نظارت کنید.

دو روش اساسی که در انتخاب استراتژی باید در نظر بگیرید، تحلیل تکنیکال و فاندمنتال است، بنابراین پیش از آنکه تریدی انجام دهید، مطمئن شوید که تعریف هرکدام را به خوبی می‌دانید. از آنجایی که استراتژی‌های معاملاتی بسیار متنوعی وجود دارد، ما در این مقاله از داموندمگ رایج‌ترین موارد آن را شرح خواهیم داد. بنابراین اگر می‌خواهید استراتژی خود را طراحی کنید، این مقاله کمک بزرگی خواهد بود.

استراتژی معاملاتی چیست؟

استراتژی معاملاتی

ما می‌توانیم یک استراتژی معاملاتی را به عنوان یک برنامه گسترده برای تمام فعالیت‌های تجاری خود توصیف کنیم. این چارچوبی است که شما ایجاد می‌کنید تا شما را در تمام تلاش‌های تجاریتان راهنمایی کند.

یک استراتژی معاملاتی همچنین می‌تواند به کاهش ریسک مالی کمک کند، زیرا بسیاری از تصمیمات غیرضروری را از بین می‌برد. در حالی که داشتن استراتژی برای تجارت اجباری نیست، می‌تواند در زمان صرفه‌جویی کند. اگر اتفاقی غیرمنتظره در بازار رخ دهد، استراتژی معاملاتی شما تعریف می‌کند که چگونه واکنش نشان دهید و جلوی احساسات و تأمل بیش از حد را می‌گیرد. به عبارت دیگر، داشتن یک استراتژی باعث می‌شود که شما برای نتایج احتمالی آماده باشید. این مانع از تصمیم‌گیری‌های شتاب‌زده و مبتنی بر هیجان می‌شود که اغلب منجر به زیان‌های مالی بزرگ می‌شود.

به عنوان مثال، یکی از استراتژی های ارز دیجیتال جامع ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • چه نوع دارایی را معامله کنید
  • چه تنظیماتی را در نظر بگیرید
  • چه ابزارها و شاخص‌هایی استفاده کنید
  • چه چیزی ورودی و خروجی شما را تعیین می‌کند
  • چه چیزی موقعیت شما را اندازه‌گیری می‌کند
  • چگونه باید پرتفولیو خود را اندازه بگیرید و آن را مستند کنید

علاوه بر این، استراتژی شامل سایر دستورالعمل‌های کلی و حتی جزئیات خواهد بود. به عنوان مثال، شما می‌توانید تعریف کنید که هرگز در روزهای جمعه تجارت نخواهید کرد. همچنین می‌توانید برای تریدهای خود برنامه زمانی انتخاب کنید و ترید در روزهای خاصی را محدود کنید. بنابراین ممکن است به این نتیجه برسید که باید پیش از رسیدن به آخر هفته معاملات خود را ببندید و این خود یک دستورالعمل است که می‌تواند در استراتژی شما جای بگیرد.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  اتر اسکن چیست؟ Etherscan.io جستجوگر بلاک چین اتریوم

در این مقاله، ما دو نوع استراتژی تجاری را در نظر می‌گیریم: فعال و غیرفعال.

همان‌طور که شما به زودی خواهید دید، تعاریف استراتژی‌های تجاری لزوماً اکید نیستند و ممکن است بین آن‌ها همپوشانی وجود داشته باشد. درواقع داشتن یک رویکرد ترکیبی بسیار مناسب‌تر است.

استراتژی های ارز دیجیتال فعال

استراتژی معاملاتی فعال

استراتژی‌های فعال نیاز به زمان و توجه بیشتری دارند. ما آن‌ها را فعال می‌نامیم، زیرا آن‌ها شامل نظارت و مدیریت مکرر پرتفولیو هستند.

تجارت روزانه

از تجارت روزانه ممکن است به عنوان شناخته شده‌ترین استراتژی ارز دیجیتال فعال یاد شود. معمولاً این تصور غلط وجود دارد که تمام کسانی که از استراتژی فعال پیروی می‌کنند به صورت روزانه معامله می‌کنند.

معاملات روزانه شامل ورود و خروج از موقعیت در یک روز است. به این ترتیب، تریدرهای روزانه افرادی هستند که قصد سرمایه‌گذاری در حرکات قیمت یک روز را دارند. اصطلاح «ترید روزانه» ناشی از بازارهای سنتی است، جایی که تجارت تنها در طول ساعت‌های خاص روز باز است. بنابراین در این بازارها، تریدرهای روز هرگز در موقعیتی نمی‌مانند.

اکثر پلتفرم‌های معاملاتی ارز دیجیتال 24 ساعته در 365 روز سال باز هستند. بنابراین وقتی از معاملات روزانه در بازارهای ارز دیجیتال صحبت می‌کنیم، موضوع کمی متفاوت است. این اصطلاح به طور معمول به یک سبک تجاری کوتاه مدت اشاره دارد، جایی که تریدرها در یک زمان 24 ساعته یا کمتر به موقعیت وارد و از آن خارج می‌شوند.

تریدرهای روزانه معمولاً از پرایس اکشن و تحلیل فنی استفاده می‌کنند تا ایده‌های تجاری خود را تشکیل دهند. علاوه بر این آن‌ها ممکن است بسیاری از تکنیک‌های دیگر را برای پیدا کردن ناکارآمدی در بازار استفاده کنند. ترید روزانه ارز دیجیتال می‌تواند برای برخی بسیار سودآور باشد، اما اغلب بسیار استرس‌زا و دارای ریسک بالا است. به همین ترتیب تجارت روزانه برای تریدرهای پیشرفته‌تر توصیه می‌شود.

سوئینگ تریدینگ

تریدینگ

سوئینگ تریدینگ یک نوع استراتژی معاملاتی بلند مدت است که شامل حضور در موقعیت‌های طولانی‌تر از یک روز است، اما معمولاً بیش از چند هفته یا یک ماه نیست. در بعضی موارد سوئینگ تریدینگ در میان معاملات روزانه و ترند تریدینگ قرار می‌گیرد.

سوئینگ تریدینگ به طور کلی سعی می‌کند از نوسان‌ها استفاده کند که چند روز یا چند هفته دوام دارند. تریدرهای سوئینگ می‌توانند از ترکیبی از تحلیل‌های تکنیکال و بنیادی برای تدوین ایده‌های تجاری خود استفاده کنند. به طور طبیعی تغییرات بنیادی زمان بیشتری دوام می‌آورند و به همین دلیل در این روش ترید جایگاه مهمی دارند. با این حال الگوهای مربوط به نمودارها و شاخص‌های تحلیل تکنیکال نیز می‌توانند نقش مهمی در یک استراتژی سوئینگ تریدینگ داشته باشند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  کاوا چیست؟ ارز دیجیتال Kava با توکن KAVA

سوئینگ تریدینگ می‌تواند راحت‌ترین استراتژی معاملاتی فعال برای مبتدیان باشد. مزیت قابل توجه سوئینگ تریدینگ در معاملات روزانه این است که معاملات سوئینگ دوام بیشتری دارند، اما هنوز هم کوتاه هستند. این ویژگی باعث می‌شود که تریدرها زمان کافی برای عکس‌العمل به بازار را داشته باشند. با سوئینگ تریدینگ می‌توان تصمیمات را با شتاب کمتر و عقلانیت بیشتر گرفت.

ترند تریدینگ

ترند تریدینگ که گاهی با نام پوزیشن تریدینگ هم شناخته می‌شود، یکی از استراتژی های ارز دیجیتال است که شامل برگزاری موقعیت‌ها برای مدت زمان طولانی‌تر، حداقل چند ماه است. همان‌طور که نام این روش نشان می‌دهد، تریدرهای در این روش سعی می‌کنند از مزایای جهت‌گیری استفاده کنند. این افراد ممکن است برای ورود به موقعیت، یک پوزیشن لانگ در روند صعودی یا یک پوزیشن کوتاه در روند نزولی را انتخاب کنند.

معامله‌گران ترند، معمولاً از تجزیه و تحلیل بنیادی استفاده می‌کنند، البته این ممکن است برای موارد مختلف متفاوت باشد. با این حال، تجزیه و تحلیل بنیادی رویدادهایی را که ممکن است دوام بیشتری داشته باشند، بهتر نشان دهد و این‌ها حرکت‌هایی هستند که معامله‌گران ترند سعی می‌کنند از آن استفاده کنند.

اسکالپ تریدینگ

تریدینگ ارز دیجیتال

اسکالپ تریدینگ یکی از سریع‌ترین استراتژی‌های تجاری است. در این روش تریدرها سعی نمی‌کنند از حرکت‌های بزرگ یا ترندها استفاده کنند. این یک استراتژی است که بر بهره‌برداری از حرکت‌های کوچک تمرکز دارد. به عنوان مثال سود حاصل از گسترش پیشنهادات، شکاف در نقدینگی، یا سایر ناکارآمدی در بازار. اسکالپ تریدرها قصدی برای حفظ طولانی مدت موقعیت خود ندارند.

اسکالپ تریدینگ می‌تواند یک استراتژی به بسیار سودآور باشد، اگر تریدرها بتوانند یک ناکارآمدی پیدا کنند که دوباره و دوباره اتفاق می‌افتد و می‌توان از آن بهره‌برداری کرد. هر بار اتفاق افتادن این ناکارآمدی، سود کوچکی دارد که در طول زمان افزایش می‌یابد. اسکالپ تریدینگ به طور کلی برای بازارها با نقدینگی بالاتر مناسب است.

استراتژی های ارز دیجیتال غیرفعال

استراتژی معاملاتی غیرفعال

در بحث سرمایه‌گذاری تفاوتی بین تریدر و سرمایه‌گذار وجود دارد، که به نوعی می‌تواند تفاوت استراتژی‌های فعال و غیرفعال را هم توضیح دهد. تا اینجا دیدیم که در روش فعال هدف کسب سود در کمترین زمان ممکن است. این کاری است که با نام ترید یا معامله شناخته می‌شود. در مقابل در روش غیرفعال هدف سودآوری بلند مدت بدون انجام خرید و فروش‌های بسیار است. به همین دلیل از کلمه سرمایه‌گذاری استفاده می‌کنیم.

خرید و نگهداری

روش «خرید و نگهداری» به این صورت است که سرمایه‌گذار صرف نظر از نوساناتی که بازار می‌تواند تجربه کند، یک دارایی را خریده و آن را برای مدت‌ها نگه می‌دارد. این استراتژی تقریباً همیشه بر پایه تحلیل بنیادین انجام می‌شود و سرمایه‌گذار خود را درگیر شاخص‌های تحلیل تکنیکال نمی‌کند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  تورم چیست؟ بزرگترین چالش اقتصادی کشورهای دنیا

این استراتژی در بازار سهام و ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود. در بازار ارزهای دیجیتال معمولاً از این روش با نام هودل یاد می‌شود، که یک غلط املایی عمدی از کلمه hold به معنی نگه داشتن است.

ایندکس اینوستینگ

به طور معمول ایندکس اینوستینگ به معنای خرید ETFها و شاخص‌ها در بازارهای سنتی است. با این حال، این استراتژی نیز در بازارهای ارز دیجیتال وجود دارد.

ایده پشت ایندکس اینوستینگ این است که پرتفولیو ارز دیجیتال را بسازید و یک توکن ایجاد کنید که عملکرد ترکیبی آن‌ها را دنبال می‌کند. این پرتفولیو ممکن است از کوین‌هایی از یک بخش مشابه، مانند کوین‌های حریم خصوصی یا توکن‌های یوتیلیتی تشکیل شود.

عملکرد سرمایه‌گذاران در این روش به این صورت است که به جای سرمایه‌گذاری روی کوین اصلی روی شاخص آن سرمایه‌گذاری می‌کنند. شاخص سرمایه‌گذاری به احتمال زیاد در سال‌های آینده محبوب‌تر خواهد شد. این یک رویکرد آزادی عمل بیشتری را در بازارهای مبتنی بر بلاک چین و ارز دیجیتال فراهم می‌کند.

سخن پایانی

داشتن یک استراتژی مناسب و کارآمد بسیار مهم است. اینکه کدام استراتژی برای شما مناسب‌تر است کاملاً به خودتان بستگی دارد. برای مثال اگر فردی تازه وارد هستید، شاید بهتر باشد با روش‌های غیرفعال یا استراتژی های ارز دیجیتال فعال بلند مدت آغاز کنید تا در تنش تصمیمات ریع سرمایه خود را از دست ندهید.

به هر حال دانش تنها راهی است که به کمک آن می‌توانید در ترید ارز دیجیتال موفق شوید و هر روشی را که انتخاب کنید از این قاعده مستثنا نیست.

سؤالات متداول

چرا به استراتژی معاملاتی نیاز داریم؟

سرمایه‌گذاران نمی‌توانند بی‌گدار به آب بزنند و بدون اینکه برنامه دقیقی داشته باشند، شروع به خرج کردن پول خود کنند. در نتیجه لازم است که استراتژی معاملاتی خود را بر اساس نیازها و امکاناتشان انتخاب کنند. داشتن یک برنامه مشخص می‌تواند احتمال ضرر را کم کند.

استراتژی فعال چیست؟

استراتژی معاملاتی فعال به برنامه‌هایی گفته می‌شود که استفاده از آن ‌نیاز به بررسی مداوم شرایط بازار و ایجاد تغییر در چینش پرتفولیو است. بنابراین برای استفاده از آن باید بازار را به خوبی بشناسید و دائماً جدیدترین اخبار را پیگیری کنید.

استراتژی غیرفعال چیست؟

استراتژی غیرفعال با نام سرمایه‌گذاری شناخته می‌شود. عبارت سرمایه‌گذاری در دنیای بازارهای مالی به برنامه‌ای گفته می‌شود که معمولاً بلند مدت است و بر نگهداری دارایی‌ها به جای خرید و فروش‌های بسیار تمرکز دارد.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.