داموندمگ

تفاوت کیف پول حضانتی و غیرحضانتی

DAMOND
تفاوت کیف پول حضانتی و غیرحضانتی

در بیشتر مواقع وقتی صحبت از انواع کیف پول ارز دیجیتال می‌شود، همگی به انواع سخت‌افزاری، نرم‌افزاری و کاغذی فکر می‌کنم. در این مقاله می‌خواهیم به تقسیم‌بندی کلی‌تری نگاه کنیم و تفاوت کیف پول حضانتی و غیرحضانتی را بررسی کنیم. اصلی‌ترین تفاوت بین این دو، بحثی است که در تفاوت بین متمرکز بودن و غیرمتمرکز بودن داریم.

اگر برای شما جالب است اطلاعات لازم در این خصوصی را به دست آورید، تا پایان این مقاله از داموندمگ همراه ما باشید.

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

کیف پول ارز دیجیتال

علاقه مردم در پیوستن به دنیای ارزهای دیجیتال غیرقابل انکار است. افراد می‌توانند با روش‌های مختلف مانند خرید از صرافی، دریافت حقوق، پاداش استخراج و سپرده‌گذاری ارز دیجیتال به دست آورند. به عنوان مثال، شما می‌توانید بیت کوین را از طریق یک صرافی متمرکز مانند بایننس خریداری کنید. با این حال، منبع به دست آوردن دارایی کریپتو تا زمانی که کیف پولی برای ذخیره ایمن دارایی‌های رمزنگاری خود دارید، مهم نیست. کیف پول یک آدرس منحصر به فرد ایجاد می‌کند که به عنوان یک شناسه برای مکان‌یابی دارایی‌های شما در بلاک چین عمل می‌کند.

یکی دیگر از جنبه‌های مهم کیف پول‌های کریپتو استفاده از دو نوع کلید مختلف،کلید عمومی و کلید خصوصی است. شما می‌توانید کلید عمومی را با هرکسی به اشتراک بگذارید، در حالی که کلید خصوصی بیشتر شبیه رمز عبوری برای قفل کردن ایمن دارایی‌های شما است. شما باید به هر قیمتی از کلید خصوصی خود محافظت کنید زیرا دسترسی به تمام دارایی‌ها و توکن‌های برقرار می‌کند.

شما می‌توانید بر اساس امنیتی که انتظار دارید، یکی از دو نوع کیف پول حضانتی و غیرحضانتی را انتخاب کنید. بسیار مهم است که از تفاوت این دو برای انتخاب بهتر جهت انجام فعالیت‌های مرتبط با ارز دیجیتال آگاه باشید.

انواع کیف پول ارز دیجیتال

انواع کیف پول ارز دیجیتال

کیف پول‌های ارز دیجیتال را می‌توان در دو دسته اساسی حضانتی (Custodial) و غیرحضانتی (Non-custodial) تقسیم می‌شوند، که در این قسمت هرکدام را معرفی خواهیم کرد.

کیف پول حضانتی

برای آنکه تفاوت کیف پول حضانتی و غیرحضانتی را بررسی کنیم، لازم است اول با نوع حضانتی آن، که متصدیانه هم نامیده می‌شود آشنا شویم. بر اساس نام این کیف پول‌ها که می‌توان به راحتی نتیجه گرفت که حضانت چیزی را می‌پذیرند. درواقع کیف پول‌های متصدیانه، انواعی هستند که حضانت کلید خصوصی کاربران خود را برعهده می‌گیرند. بنابراین، ارائه‌دهندگان کیف پول به نمایندگی از کاربر بر وجوه کاربر کنترل دارند. محبوب‌ترین کیف پول‌هایی که تازه واردان ترجیح می‌دهند، مانند کوین بیس، از دسته کیف پول‌های حضانتی هستند.

این کیف پول‌ها مهم‌ترین مزیتی که تازه‌کاران به دنبال آن هستند، یعنی سهولت در استفاده را تأمین می‌کنند. برای استفاده از کیف پول‌های متصدیانه، به دانش فنی پیشرفته در مورد ارزهای دیجیتال نیاز نیست. کافی است با ایمیل و رمز عبور خود یک حساب کاربری ایجاد کنید و سپس وارد کیف پول حضانتی خود شوید. نکته‌ای که وجود دارد این است که شما باید تصدی و حضانت دارایی خود را به ارائه‌دهنده کیف پول بدهید.

به یاد داشته باشید که هدف از استفاده از ارزهای دیجیتال، از بین بردن واسطه‌ها است و ماهیت کیف پول‌های حضانتی این مسئله را نقض می‌کنند. با ذخیره ارز دیجیتال خود در یک کیف پول متصدیانه، شما اساساً امنیت وجوه خود را به فرد دیگری واگذار می‌کنید.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  کیف پول ارز دیجیتال چیست؟ + معرفی انواع Wallet ها

در حال حاضر امکان سرقت دارایی‌ها توسط کیف پول‌های شناخته شده بسیار پایین است. با این حال امکان قفل شدن آن‌ها و نداشتن دسترسی از طرف شما امکان‌پذیر است. این اتفاق برای کیف پول کوین بیس رخ داده است، به همین دلیل شک و تردیدها درمورد امنیت و صداقت این کیف پول‌ها به وجود آمده است.

کیف پول غیرحضانتی

کیف پول‌های غیرحضانتی نه تنها جایگزینی برای انواع حضانتی هستند، بلکه به خوبی اهداف غیرمتمرکز بودن را پوشش می‌دهند. کیف پول غیرحضانتی یا غیرمتصدیانه، که عموماً به آن کیف پول غیرمتمرکز گفته می‌شود، یک نوع کیف پول ارز دیجیتال است که کنترل کلیدهای خصوصی را به کاربران خود واگذار می‌کند.

فقط کاربر می‌تواند به ارز دیجیتالی که در کیف پول‌ غیرحضانتی نگهداری می‌شود دسترسی داشته باشد، در نتیجه ارزش مطلوبی را برای کاربران از نظر مالکیت ارائه می‌دهد. علاوه بر این، کیف پول‌های غیرمتصدیانه تضمینی برای بهبود امنیت ارز دیجیتال شما ارائه می‌دهند.

البته با وجود تمام محسناتی که استفاده از کیف پول غیرحضانتی برای کاربران خود به همراه دارد، باید این نکته را در نظر داشته باشیم که استفاده از آن مستلزم دانش کافی در زمینه ارزهای دیجیتال است. این نیاز از همان ویژگی مثبت اداره دارایی‌ها توسط کاربر نشئت می‌گیرد. شما به عنوان کاربر باید توانایی مدیریت امور مختلف را داشته باشید. علاوه بر این، کیف پول‌های غیرمتصدیانه از کاربران می‌خواهند که مسئولیت امنیت ارز دیجیتال خود را بر عهده بگیرند. کاربر کیف پول باید در قبال امنیت کلیدهای خصوصی خود پاسخگو باشد، در نتیجه نیاز به دانش در زمینه پشتیبان‌گیری وجود دارد.

در بیشتر این کیف پول‌ها یک عبارت بازیابی بین 12 تا 24 کلمه‌ای هم وجود دارد، که کاربران باید از آن محافظت کنند. به عنوان مثال می‌توانید عبارت بازیابی را روی یک کاغذ یادداشت کرده و آن را در گاوصندوق قرار دهید. کاربران همچنین می‌توانند عبارت بازیابی را بر روی یک سند در رایانه خود تایپ کنند و هارد دیسک را با خیال راحت در مکانی امن نگهداری کنند.

هر فردی که عبارت بازیابی را داشته باشد، به دارایی‌ها دسترسی خواهد داشت، به همین دلیل نگهداری امن از آن بسیار مهم است. این عبارت در زمانی کاربرد دارد که شما کیف پول خود را از دست داده‌اید یا به شکلی از دسترس خارج شده است. بنابراین به هیچ عنوان این عبارت را با کسی به اشتراک نگذارید.

تفاوت کیف پول حضانتی و غیرحضانتی

با معرفی کیف پول حضانتی و غیرحضانتی، با برخی از تفاوت‌های آن‌ها آشنا شدیم، اما در این بخش می‌خواهیم با نگاهی جزئی‌تر به این موضوع نگاه کنیم.

دسترسی به دارایی ها

دسترسی به دارایی ها

مهم‌ترین تفاوتی که در مقایسه کیف پول‌های حضانتی و غیرحضانتی مطرح است، دسترسی به دارایی‌ها است. در استفاده از کیف پول‌های غیرحضانتی، می‌توانید به دارایی‌های دیجیتال کیف پول خود دسترسی کامل داشته باشید. از سوی دیگر استفاده از کیف پول‌ حضانتی به این معناست که ارائه‌دهنده کیف پول می‌تواند به کلیدهای خصوصی شما نیز دسترسی داشته باشد، بنابراین این کیف پول‌ها، وجوه مرتبط با کلیدهای خصوصی را نیز در اختیار می‌گیرند.

کیف پول متصدیانه از نظر دسترسی به وجوه در مقایسه با نوع غیرحضانتی به خوبی ظاهر نمی‌شوند. صاحبان ارز دیجیتال قطعاً متوجه خطراتی که اعتماد به برنامه‌های شخص ثالث به دنبال دارد هستند. با این حال، کیف پول‌های حضانتی مانند بایننس و کوین بیس محبوب هستند و به دلیل موفقیت‌های زیاد اعتماد کاربران رمزارز را به خود جلب کرده‌اند. اگر نمی‌خواهید سختی محافظت از کلیدهای خصوصی خود را در برابر دسترسی غیرمجاز متحمل شوید، کیف پول حضانتی ممکن است انتخاب مناسبی برای شما باشد. در مقابل تریدرهای با تجربه با دانش فنی پشتیبان‌گیری و بازیابی کیف پول خود می‌توانند کیف پول غیرحضانتی را انتخاب کنند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  کیف پول چند امضایی + معرفی 5 کیف پول برتر Multisig Wallet

بازیابی دارایی ها

بازیابی دارایی ها

دیدم که دسترسی به دارایی‌ها تا چه اندازه در مقایسه کیف پول حضانتی و غیرحضانتی مهم است. حالا باید به این موضوع بپردازیم که بازیابی دارایی‌ها در این مقایسه چه جایگاهی دارد. اکثر صرافی‌های ارز دیجیتال دارای کیف پول حضانتی هستند، که مستقیماً به حساب‌های کاربری روی پلتفرم متصل است. اگر کاربران کلمه عبور خود را فراموش کنند، می‌توانند برای بازیابی دارایی خود به ارائه‌دهنده کیف پول اعتماد کنند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که اطلاعات ارائه شده در زمان ایجاد حساب کاربری را وارد کنید.

کیف پول حضانتی بازیابی وجوه را چنان آسان می‌کند که ممکن است نخواهید از انواع غیرحضانتی استفاده کنید. در مورد کیف پول غیرحضانتی، شما باید مسئولیت حفاظت از عبارت بازیابی و کلیدهای خصوصی خود را بر عهده بگیرید. اگر کاربر کلید خصوصی و عبارت بازیابی خود را گم کند، نمی‌تواند دسترسی به حساب خود را بازیابی کند. کلیدهای خصوصی تنها راه برای دسترسی یا بازیابی دارایی شما در این نوع کیف پول هستند و از دست دادن کلیدها به معنای از دست دادن دارایی برای همیشه است.

امنیت

امنیت دارایی ها

مهم‌ترین عامل در مقایسه کیف پول حضانتی و غیرحضانتی امنیت است. هر صاحب ارز دیجیتال زمانی که دارایی‌های خود را در یک پلتفرم خاص ذخیره می‌کند، نگران امنیت آن‌ها خواهد بود. بسیاری از کیف پول‌های حضانتی که می‌توانید در حال حاضر در بازار پیدا کنید، برای ذخیره دارایی‌های دیجیتال کاملاً ایمن هستند.

علاوه بر این، کیف پول‌های متصدیانه محبوب مکانیسم‌های احراز هویت منحصربه‌فردی را برای اطمینان از حفاظت در برابر دسترسی غیرمجاز اجرا می‌کنند. در عین حال توجه به این نکته حائز اهمیت است که کیف پول حضانتی به اتصال اینترنت نیاز دارند، بنابراین آن‌ها در برابر حملات هکرها بسیار آسیب‌پذیر هستند. به عنوان مثال، کیف پول‌های نگهبانی محبوب مانند ام تی باکس و کریپتوپیا توسط هکرها در معرض خطر قرار گرفتند که منجر به سرقت میلیون‌ها دلار شد.

کیف پول‌های غیرحضانتی در بحث امنیت نسبت به نوع حضانتی برتری دارند. اولین چیزی که در مورد امنیت کیف پول‌های غیرمتصدیانه باید به آن توجه کنید، کنترل کلیدهای خصوصی است. فقط کاربر می‌تواند به کلیدهای خصوصی خود در کیف پول غیرحضانتی دسترسی داشته باشد. بنابراین این کیف پول‌ها روشی مطمئن برای محافظت از دارایی شما در برابر دسترسی غیرمجاز ارائه می‌دهند.

البته کیف پول غیرحضانتی هم مشکلات امنیتی خود را دارد. این موضوع که شما خودتان باید از کلید خصوصی و عبارت بازیابی نگهداری کنید، چالش‌های مختلفی به همراه دارد.

ساخت اکانت

مورد بعدی در تفاوت  کیف پول حضانتی و غیرحضانتی، راحتی ساخت اکانت است. در کیف پول حضانتی، باید مراحل مختلف KYC و AML را برای ایجاد حساب کاربری یا استفاده از کیف پول طی کنید. پیچیدگی رویه‌های KYC و AML ارائه‌دهندگان مختلف به طور قابل توجهی متفاوت است. در حالی که این رویه‌ها برای امنیت ضروری هستند، برخی از کیف پول‌های حضانتی زمان بسیار بیشتری برای تکمیل تأیید KYC نیاز دارند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  کیف پول اکسودوس چیست؟ نصب + دانلود Exodus Wallet

کیف پول‌های غیرحضانتی در سهولت ایجاد اکانت یک قدم جلوتر از انواع حضانتی هستند. آن‌ها به هیچ کدام از روش‌های KYC یا AML نیاز ندارند و همچنین هویت کاربران را ناشناس نگه می‌دارند.

کاربرپسند بودن

کاربر پسندی

در مقایسه مورد آخر یعنی کاربرپسند بودن، کیف پول حضانتی از غیرحضانتی پیشی می‌گیرد. چه کاربران حرفه‌ای و چه تازه‌کاران، همگی از این کیف پول‌ها استفاده می‌کنند. درواقع کیف پول‌های حضانتی مبتنی بر وب که مشکلات امنیتی دارند، به دلیل کاربر پسند بودن محبوبیت بسیار زیادی کسب کرده‌اند. یکی از دلایل محبوبیت این است که این کیف پول‌ها به صرافی‌های محبوب متصل می‌شوند و خرید و فروش را بسیار راحت‌تر می‌کنند.

در مورد کیف پول‌های غیرحضانتی، کاربران باید دارایی‌های خود را به صورت دستی بین صرافی‌های مختلف جابجا کنند. علاوه بر این برخی از کیف پول‌های غیرحضانتی امکان به اتصال اینترنت را ندارند. بنابراین ممکن است مجبور شوید مراحل پیچیده‌ای را برای انجام تراکنش با آن‌ها  انجام دهید.

سخن پایانی

با وجود تمام توضیحاتی که در این مقاله برای تفاوت کیف پول حضانتی و غیرحضانتی ارائه کردیم، تصمیم نهایی به نیاز و شرایط شما بستگی دارد. اگر تازه‌کار هستید، بهتر است از نوع متصدیانه استفاده کنید و تا زمانی که به دانش کافی نرسیده‌اید، خود را با مسائل پیچیده درگیر نکنید. برای حفظ امنیت روش‌های زیادی وجود دارد و نباید در این مرحله نگران آن باشید. این در حالی است که بسیاری از افراد حرفه‌ای هم از این کیف پول‌ها استفاده می‌کنند.

در مقابل اگر می‌خواهید بودجه زیادی را صراف سرمایه‌گذاری ر ارزهای دیجیتال کنید، شاید بهتر باشد یک کیف پول غیرحضانتی را انتخاب کرده و درمورد آن اطلاعات کافی کسب کنید و ریسک از دست دادن سرمایه زیاد را نپذیرید.

سؤالات متداول

آیا کیف پول غیرحضانتی بهتر از حضانتی است؟

در بحث ارزهای دیجیتال، مفهومی اساسی به نام «غیرمتمرکز بودن» وجود دارد. این یعنی که کسی یا سازمانی نتواند بر دارایی سمایه‌گذاران نظارت و دخالت داشته باشد. بنابراین اگر می‌بینید که کیف پول‌های غیرحضانتی محبوبیت بیشتری دارند یا گفته می‌شود که بهتر هستند به این دلیل است.

کیف پول حضانتی برای چه افرادی مناسب است؟

تازه کاران دنیای ارزهای دیجیتال که هنوز نمی‌دانند روندهای مختلف به چه صورت است و توانایی مراقبت از عبارات بازیابی خود را ندارند مناسب است. به این ترتیب بدون نگرانی خاصی می‌توانند به بخش‌های مختلف دسترسی داشته باشند.

مهم‌ترین تفات کیف پول حضانتی و غیرحضانتی در چیست؟

وقتی صحبت از نگهداری از ارزهای دیجتال می‌شود، همیشه امنیت حرف اول را می‌زند. در مقایسه این دو نوع کیف پول نیز امنیت جایگاه بسیار مهمی دارد و می‌تواینم بگوییم که شاخص‌ترین تفاوت آن‌ها است. در کیف پول حضانتی، روش‌های امنیتی مختلفی وجود دارد که از طرف کیف پول ارائه می‌شود، اما در کیف پول غیرحضانتی همه چیز به پای کاربر است و خود او باید از دارایی‌ها و اطلاعاتش محافظت کند.

در بیشتر مواقع وقتی صحبت از انواع کیف پول ارز دیجیتال می‌شود، همگی به انواع سخت‌افزاری، نرم‌افزاری و کاغذی فکر می‌کنم. در این مقاله می‌خواهیم به تقسیم‌بندی کلی‌تری نگاه کنیم و تفاوت کیف پول حضانتی و غیرحضانتی را بررسی کنیم. اصلی‌ترین تفاوت بین این دو، بحثی است که در تفاوت بین متمرکز بودن و غیرمتمرکز بودن داریم.

اگر برای شما جالب است اطلاعات لازم در این خصوصی را به دست آورید، تا پایان این مقاله از داموندمگ همراه ما باشید.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.