داموندمگ

تفاوت‌ BEP2 و BEP20 در چیست؟ + تفاوت کارمزد

DAMOND
استاندارد BEP2 چیست؟ تفاوت‌ BEP2 و BEP20

اگر با بلاکچین بایننس آشنا باشید حتما نام استانداردهای مختلف آن را شنیده‌اید. استاندارد BEP2 و BEP20 دو استاندارد توکن معروف بلاکچبن بایننس هستند. بایننس یکی از بزرگترین نام‌ها در دنیای ارزهای دیجیتال است و احتمالاً بزرگترین صرافی متمرکز ارزهای دیجیتال نیز محسوب می‌شود. این صرافی در سال 2017 توسط شخصی با نام سی زد تاسیس شد اما فعالیت آن امروزه بسیار گسترده‌تر شده است. حجم معاملات این صرافی 9.5 میلیون دلار بود که در سال ۲۰۲۱ رتبه اول را به خود اختصاص داده بود.
بایننس دو بلاکچین موازی، یعنی بلاکچین بایننس و بایننس اسمارت چین (BSC)  دارد که هرکدام استانداردهای مختلف و ویژگی‌های متفاوتی دارند. در این مطلب تفاوت‌ BEP2 و BEP20 را مورد بررسی قرار خواهیم داد و می‌فهمیم هر کدام چه ویژگی‌ دارند. با مجله داموند همراه باشید.

استاندارد BEP2 چیست؟

استاندارد BEP2 چیست؟

بایننس یک ارز دیجیتال با نام BNB یا Binance Coin دارد که ارز دیجیتال اصلی بایننس است. استاندارد BEP2 مخفف Binance Chain Evolution Proposal 2 در شبکه بلاکچینی که این ارز دیجیتال را پشتیبانی می‌کند مورد استفاده قرار می‌گیرد. استاندارد توکن BEP2 در ابتدا برای استفاده در مبادلات متمرکز و غیرمتمرکز طراحی شد.

استفاده از این ساختار تک استانداردی محدودیت‌هایی را برای بلاکچین بایننس ایجاد کرد و این مسئله باعث شد بایننس فکر ایجاد استاندارد دیگری به سرش بزند. در حال حاضر توکن‌های BEP2 تنها به‌عنوان کارمزد تراکنش‌های صرافی‌های دیجیتال متمرکز و غیرمتمرکز بایننس کاربرد دارند. از سوی دیگر، دارندگان این توکن می‌توانند توکن‌های BEP2 را به توکن‌های BEP20 تبدیل کنند.

استاندارد BEP20 چیست؟

استاندارد BEP20 مخفف عبارت Binance Smart Chain Evolution Proposal 20 نیز یکی دیگر از استاندارهایی است که بایننس ایجاد کرده و در بلاکچین بایننس اسمارت چین مورد استفاده قرار می‌گیرد. توکن‎‌های BNB استاندارد BEP20، توکن‌های بومی بایننس اسمارت چین هستند. مهمترین ویژگی BEP20 الهام گرفتن از استاندارد توکن اتریوم ERC20 است. توکن‌های BEP20 شباهت‌های زیادی به توکن‌های ERC20 دارند و با قراردادهای هوشمند اتریوم هم سازگار هستند. علاوه بر آن، BEP20 همچنین از ماشین مجازی اتریوم پشتیبانی می‌کند.

یکی دیگر از ویژگی‌های برجسته توکن‌های BEP20 امکان تبدیل آسان آن‌ها به توکن‌های استاندارد ERC-20 است. این تبدیل از طریق یک بریج یا پل انجام می‌شود که ابزاری حیاتی برای تبدیل توکن‌های BEP2 به توکن‌های سازگار ERC20 برای پیوند با سایر شبکه‌های بلاکچین است. هدف اصلی استاندارد BEP20 در درجه اول انجام تراکنش برای برنامه‌های غیرمتمرکز مختلف (Dapp) دربایننس اسمارت چین است.

مطلب پیشنهادی  پاراسواپ چیست؟ معرفی صرافی غیرمتمرکز ParaSwap با توکن PSP

تفاوت بلاکچین هوشمند بایننس و باینسس چین

اگر بخواهیم به شکل عمیقی تفاوت استانداردهای BEP2 و BEP20 را درک کنیم باید بدانیم که تفاوت اصلی در دو بلاکچین Binance Chain و BSC است. بایننس در آوریل 2020 اعلام کرد قصد دارد بلاکچین هوشمند خودش را راه‌‌اندازی کند و آن را در سپتامبر 2020 راه اندازی کرد. بلاکچین هوشمند بایننس بعد از محبوبیت گسترده اتریوم و اکوسیستم dApps مرتبط با آن پدید آمد. بایننس با این کار می‌خواست که راهی برای ایجاد اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز روی بلاکچین خودش ایجاد کند.

تفاوت بلاکچین هوشمند بایننس و باینسس چین

علاوه بر این، ظهور و محبوبیت مفاهیمی مانند NFT و بازی‌های کریپتویی، یکی از دلایل برجسته بایننس برای ارائه BSC بوده‌اند. بایننس برای پشتیبانی از این فعالیت‌ها به یک شبکه بلاک چینی نیاز داشت که بتواند از قراردادهای هوشمند پشتیبانی کند. اگرچه BSC پیشنهاد مطلوبی به نظر می‌رسید، اما قادر به پشتیبانی از قراردادهای هوشمند یا زبان برنامه نویسی پیچیده اتریوم نبود. در نتیجه، بلاکچین هوشمند بایننس برای حل این محدودیت‌ها تکامل پیدا کرد و توانست با ماشین مجازی اتریوم سازگار شود.

بایننس اسمارت چین اکنون به جای گواه اثبات کار، از الگوریتم PoSA استفاده می‌کند. این الگوریتم جدید یک نقطه برجسته برای این بلاکچین و تبدیل توکن‌ها محسوب می‌شود. الگوریتم جدید اجماع Proof of Stake Authority به ایمن سازی بلاکچین کمک می‌کند و در عین حال قابلیت‌هایی را برای کار کردن با dApps در اختیار کاربران قرار می‌دهد. یکی از نمونه‌های قابل توجه برنامه‌های کاربردی روی بلاکچین بایننس، صرافی غیرمتمرکز محبوب پنکیک سواپ است که حجم معاملات بسیار بالایی دارد.

تفاوت‌ BEP2 و BEP20

تفاوت‌ BEP2 و BEP20 در چیست؟

حالا بهتر می‌توانیم تفاوت این دو استاندارد را درک کنیم. تفاوت‌ BEP2 و BEP20 بیشتر از تفاوت‌های کلی بین بایننس چین و بایننس اسمارت چین است. در ادامه مروری بر تفاوت‌های عمیق این دو استاندارد خواهیم داشت.

شبکه بلاکچین

اولین و واضح‌ترین تفاوت بین BEP2 و BEP20 تقاوت در بلاکچین آن‌ها است. توکن‌های BEP2 بومی بلاکچین بایننس هستند، در حالی که توکن‌های BEP20 بومی بلاکچین هوشمند بایننس هستند. به یاد داشته باشید که توکن‌های BNB می‌توانند BEP2 و BEP20 باشند.

پشتیبانی از قرارداد هوشمند

دومین نکته مهم تفاوت بین BEP2 و BEP20 پشتیبانی از قراردادهای هوشمند متمرکز است. از آنجایی که محبوبیت برنامه‌های غیرمتمرکز همچنان ادامه دارد، توسعه دهندگان به دنبال اکوسیستم وب 3 قابل اعتماد برای پروژه‌های جدید می‌گردند. بایننس برنامه‌ی ویژه‌ای برای این بخش دارد.

در چنین مواردی، پشتیبانی از قرارداد هوشمند برای توسعه دهندگانی که به ایجاد برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز و راه حل‌های مبتنی بر قرارداد هوشمند علاقه دارند، یک نکته امیدوارکننده است. پشتیبانی از قراردادهای هوشمند در زنجیره هوشمند Binance باعث شده این زنجیره انعطاف بالایی برای توسعه پروژه های web3 و dApps داشته باشد. استاندارد BEP20 از نظر پشتیبانی از قراردادهای هوشمند نسبت به BEP2 برتری دارد و می‌تواند از برنامه‌های غیرمتمرکز بیشتری پشتبانی کند.

مطلب پیشنهادی  آموزش رفع ارور Undefined در پنکیک سواپ

آدرس‌های توکن

آدرس‌های توکن یک نکته مهم دیگر در مقایسه BEP20 و BEP2 هستند. شما می‌توانید آدرس توکن BEP2 را از آدرس توکن BEP20 تشخیص بدهید. آدرس کیف پول برای توکن‌های BEP2 در ابتدا با کلمه “bnb” شروع می‌شوند. با این حال برای استفاده از این شبکه باید علاوه بر آدرس از یک کلمه دیگر با عنوان MEMO استفاده کنید. از سوی دیگر، توکن‌های BEP20 دارای آدرس‌های کیف پولی هستند که کاملاً شبیه به بلاکچین اتریوم است. این آدرس‌ها درست مثل آدرس‌های شبکه اتریوم با کلمه «x0» شروع می‌شوند.

شبکه ERC20

سازگاری با اتریوم

سازگاری با اتریوم یکی دیگر از تفاوت‌های این دو استاندارد است. استاندارد توکن BEP2 اولین استاندارد توکن بومی بایننس است و در همین اکوسیستم نیز محدود شده است. استفاده از توکن‌های BEP2 در سایر شبکه‌های بلاکچین غیرممکن است. از سوی دیگر، استاندارد توکن BEP20 بر اساس ERC20 طراحی شده است؛ بنابراین ماشین مجازی اتریوم می‌تواند تراکنش‌های این توکن‌ها را پردازش کند.

بنابراین، BEP20 با شبکه اتریوم سازگارتر است. در واقع، می‌توانید شباهت‌های زیادی بین BEP20 و ERC20 پیدا کنید. بنابراین BEP20 با چشم انداز تعاملات انعطاف پذیر و آسان با اکوسیستم web3 طراحی شده تا در آینده شبکه بلاکچین بایننس بتواند به راحتی به بلاکچین‌های دیگر متصل شود.

 

مکانیسم‌های اجماع

مکانیسم‌های اجماع بلاکچین بایننس و بلاکچین هوشمند بایننس نیز تفاوت دیگری هستند که بین این دو زنجیره وجود دارند. بلاکچین بایننس از الگوریتم گواه اثبات کار استفاده می‌کند. بنابراین، تراکنش‌هایی که شامل توکن‌های BEP2 می‌شوند، به احتمال زیاد هزینه‌های بالاتر و سرعت کم‌تری دارند و به محیط زیست آسیب می‌رسانند. PoW همان الگوریتمی است که در شبکه بیت کوین هم استفاده می‌شود؛ شبکه اتریوم نیز در حال خاتمه به این نوع الگوریتم و رفتن به سمت استفاده از الگوریتم Pos است. کوچ اتریوم نشان می‌دهد اثبات کار دیگر نمی‌تواند پاسخگوی نیاز گسترده کاربران بلاکچین باشد.

مکانیسم Proof of Stake Authority در توکن‌های BEP20 سرعت بهتر و هزینه کمتر برای تراکنش دارد و به همین دلیل نیز هست که با ازدحام شبکه بلاکچینی اتریوم استفاده از این توکن گسترش یافته است. توسعه‌دهندگان برای پشتیبانی از استاندارد توکن BEP20 در ایجاد راه‌حل‌های وب 3 با امکان استیک، به سمت زنجیره هوشمند Binance روی می‌آورند. از سوی دیگر، مکانیسم اجماع Proof of Stake Authority به محیط زیست آسیبی نمی‌زند.

تفاوت کارمزد bep2 و bep20

مقایسه BEP20 و BEP2 از نظر هزینه ثبت تراکنش روی شبکه بلاکچین نیز یکی دیگر از مقایسه‌های جالب است. توسعه دهندگان بیشتر نگران هزینه‌های تراکنش هستند، زیرا می‌تواند جذابیت پروژه‌های جدید آنها را  بیشتر کند یا حتی از بین ببرد. توکن‌های BEP2 کارمزد تراکنش‌ها را بر بایننس CEX و DEX (صرافی غیرمتمرکز و متمرکز بایننس) اجرا می‌کنند و در نتیجه هزینه‌های زیادی را ایجاد می‌کنند. برعکس، توکن‌های BEP20 به نیاز به هیچ گونه کارمزد تراکنش برای Binance CEX و DEX نیستند.

مطلب پیشنهادی  تفاوت شبکه های BEP2 ،BEP20 ،ERC20 ،TRC20 و OMNI

مقیاس پذیری

مقیاس‌پذیری نیز می‌تواند یکی دیگر از تفاوت‌ BEP2 و BEP20 باشد که می تواند با نیازهای رو به رشد برای مقیاس پذیری مطابقت داشته باشد. برخلاف توکن‌های BEP2، توکن‌های BEP20 می‌توانند با مکانیسم‌های مختلف به توسعه‌دهندگان کمک کنند تا توکن‌های جدیدی تولید کنند یا آن‌ها را بسوزانند.

انعطاف پذیری برای کنترل عرضه و تقاضای توکن‌های BEP20 قطعاً عامل جذابی برای مقیاس پذیری پروژه‌های BEP20 است.علاوه بر این، این ت.کن‌ها از مزیت سازگاری با اتریوم برخوردار هستند که مقیاس پذیری را افزایش می‌دهد.

در تصویر زیر یک مرور کلی از تفاوت‌ BEP2 و BEP20 وجود دارد که می تواند به شما در درک مفاهیم کمک کند:

تفاوت‌ BEP2 و BEP20

سخن آخر

در این مطلب مروری بر تفاوت‌ BEP2 و BEP20 انداختیم و دیدیم که BEP2 بدون شک استاندارد توکن اصلی در اکوسیستم بایننس خواهد ماند. با این حال، استاندارد BEP20 در آینده و افزایش استفاده از وب 3 می‌تواند فراگیرتر شود. بایننس با راه اندازی این بلاکچین ابتکار خود را نشان داده و در آینده یکی از بازیگران اصلی دنیای ارزهای دیجیتال خواهد ماند.

اگر قصد سرمایه گذاری روی هر کدام از این توکن‌های شبکه بایننس را دارید، بهتر است که بیشتر در این مورد مطالعه کنید. اگر چه بایننس فقط یک ارز دیجیتال با قیمت متغیر و یک ارز استیبل کوین دارد، اما درک بهتر شبکه‌های بلاکچینی بایننس می‌تواند شما را در انتخاب پروژه‌های بهتر در آینده کمک کند. موفقیت یا عدم موفقیت برنامه‌های غیرمتمرکز وجود دارد، در گرو ساختار و طراحی شبکه‌های بلاکچینی زیرساخت آن‌ها است. پس اگر پروژه‌های مبتنی بر بلاکچین بایننس قصد پیشرفت داشته باشند باید در درجه اول بایننس به خوبی به آن‌ها خدمت رسانی کند.

BEP20 و BEP2 چیستند؟

BEP20 و BEP2 دو استاندارد هستند که در شبکه بلاکچین‌های بایننس تعریف شده‌اند و هر کدام در ثبت تراکنش های یک ارز دیجیتال خاص کاربرد دارند. با این استاندارد تفاوت‌هایی با هم دارند.

BEP20 و BEP2 چه تفاوت هایی دارند؟

در اصل این دو استاندارد روی دو بلاکچین متفاوت بایننس و با قراردادهای هوشمند متفاوتی کار می‌کنند. استاندارد توکن BEP2 با ماشین مجازی اتریوم نیز سازگاری دارد ولی استاندارد توکن BEP20 مختص بایننس است.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.