داموندمگ

تفاوت متاورس و واقعیت مجازی چیست؟

DAMOND
تفاوت متاورس و واقعیت مجازی

جهان مجازی و سه بعدی که همه چیز در آن واقعی به نظر می‌رسد، تعریفی است که معمولاً در معرفی هر دو تکنولوژی متاورس و واقعیت مجازی می‌شنویم.  این دو باهم تفاوت‌های زیادی دارند و به همین دلیل چنین تعاریف ساده و ابتدایی به درد کاربران نمی‌خورد. به همین دلیل امروز تصمیم گرفته‌ایم بررسی کنیم که تفاوت متاورس و واقعیت مجازی چیست.

در همین ابتدا توجه داشته باشید که متاورس از دل کریپتو بیرون آمده است و ارتباط تنگاتنگی با NFTها دارد، بنابراین بدون شک از حیث مسائل مربوط به مالکیت در سطح بالایی از شفافیت قرار دارد. اما این تنها یکی از تفاوت‌های متاورس با واقعیت مجازی است.

چرا تبلیغات زیادی در مورد متاورس و واقعیت مجازی وجود دارد؟

متاورس و واقعیت مجازی

متاورس به یکی از داغ‌ترین موضوعات در فضای فناوری تبدیل شده است، به خصوص پس از اینکه شرکت‌های بزرگ شروع به سرمایه‌گذاری در آن کردند. فیسبوک، مایکروسافت، گوگل، سونی و بسیاری از غول‌های دیگر با پلتفرم‌های منحصربه‌فرد خود در حال غوطه‌ور شدن در دنیای متاورس هستند. مفهوم متاورس در زمانی نزدیک به تغییر نام شرکت فیس بوک به متا در اکتبر 2021 مطرح شد.

زمانی که شرکت Oculus اعلام کرد قصد فروش 10 میلیون  هدست واقعیت مجازی را دارد، توجه‌های زیادی به این فناوری جلب شد. بسیاری از توصیف‌های متاورس اغلب آن را چیزی شبیه استفاده از اینترنت در محیط‌های مجازی نشان می‌دهند. با این حال، واقعیت مجازی تنها به عنوان یکی از مؤلفه‌های تعامل با آن عمل می‌کند. بیایید در ادامه این مقاله از داموندمگ، در مورد تفاوت متاورس و واقعیت مجازی بیشتر بیاموزیم.

درک متاورس

اولین چیزی که در بحث مقایسه متاورس و واقعیت مجازی به آن نیاز دارید، درک مفهوم آن‌ها است. متاورس مفهومی است که به سال 1992 بازمی‌گردد، زمانی که یک نویسنده رمان علمی تخیلی، نیل استفنسون، آن را در رمان خود « Snow Crash » ابداع کرد. در این رمان، استفنسون متاورس را به عنوان دنیایی مجازی توصیف می‌کند که در آن قهرمان داستان می‌تواند از دنیای واقعی به آن فرار کند.

باگذشت سال‌ها از انتشار این رمان، امروزه می‌بینیم که تعاریف متاورس مشابه توصیف استفنسون هستند. یکی از تعاریف رایج متاورس، آن را به عنوان مرحله بعدی در تکامل فناوری های اینترنتی معرفی می‌کند.

متاورس مانند یک دنیای مجازی باز و به اشتراک گذاشته شده است، که به کاربران امکان می‌دهد انواع مختلف فضاهای مجازی، محتوا و خدمات را در فضاهای سه بعدی کاوش کنند و با آن‌ها تعامل داشته باشند. جالب اینجاست که متاورس به کاربران مختلف برای توسعه فضاها و راه حل‌های مجازی قدرت می‌دهد و در نتیجه اقتصاد خلاق ایجاد می‌کند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  ساتوشی ناکاموتو کیست؟ خالق مرموز بیت کوین

کاربران می‌توانند از طریق واقعیت مجازی و بسیاری از فناوری‌های دیگر مانند عینک واقعیت افزوده به متاورس دسترسی داشته باشند. همچنین می‌توانند از رایانه شخصی یا تلفن هوشمندشان برای دسترسی به متاورس استفاده کنند. بنابراین، اولین پاسخ به «تفاوت متاورس و واقعیت مجازی چیست» می‌تواند این باشد که متاورس، واقعیت مجازی نیست.

آیا جهان های مجازی همان متاورس نیستند؟

جهان های مجازی

وقتی به تفاوت‌های احتمالی در مقایسه متاورس و واقعیت مجازی فکر می‌کنید، مطمئناً چنین تردیدهایی خواهید داشت. متاورس تنها یک دنیای مجازی نیست که با فناوری واقعیت مجازی تجربه کنید. برعکس، این یک دنیای مجازی مشترک و پایدار خواهد بود که مکمل دنیای واقعی است. تأمل عمیق‌تر در مورد تفاوت مفهوم متاورس با اینترنت امروزی می‌تواند پاسخ‌های حیاتی به این سؤال ارائه دهد.

در متاورس، شما فقط یک دستگاه نیستید که اطلاعات را از سرورهای وب درخواست می‌کند. کاربران متاورس می‌توانند به عنوان یک فرد در قالب آواتارهای دیجیتال به محتوای آنلاین و فضاهای مجازی دسترسی داشته باشند. کاربران می‌توانند به عنوان یک آواتار مجازی که در فضای مجازی حضور دارد، در تجربیات مختلفی در متاورس شرکت کنند. متاورس در واقع به عنوان یک دنیای مجازی عظیم و مشترک عمل می‌کند که در آن کاربران هیچ محدودیتی ندارند. برای مثال، برای بازدید از یک موزه مجازی در متاورس، لازم نیست از یک بازی خارج شوید.

واقعیت مجازی چیست؟

واقعیت مجازی

واقعیت مجازی یا VR، همانطور که از نام آن پیداست، به ایجاد محیط‌های مجازی با هدایت فناوری اشاره می‌کند. از دیدگاه فنی، واقعیت مجازی به محیطی سه بعدی اشاره دارد که توسط رایانه‌ها تولید می‌شود. یک فرد می‌تواند تجربه واقعیت مجازی را کاوش کند و با آن در یک محیط فراگیر و جذاب تعامل داشته باشد.

کاربران در محیط‌ها غوطه ور هستند و می‌توانند اشیاء را دستکاری کنند یا وظایف مختلفی را در محیط‌های VR انجام دهند. تعریف VR مرز تفاوت بین متاورس و واقعیت مجازی را تا حدی محو می‌کند. با این حال، درک این نکته مهم است، که VR می‌تواند فقط به دنیای مجازی محدود دسترسی داشته باشد.

یک فرد می‌تواند با استفاده از هدست‌ها و عینک‌های ویژه مرتبط با سیستمی که برنامه‌ها را اجرا می‌کند، واقعیت مجازی را تجربه کند. دستگاه‌های تخصصی به ارتقاء تجربیات همه جانبه کاربران با عناصر حسی در دنیای مجازی مانند بینایی و صدا کمک می‌کنند.

علاوه بر این، می‌توانید سیستم‌های واقعیت مجازی خاصی را نیز کشف کنید که کاربران را قادر می‌سازد تا دستکش‌هایی با سنسورهای الکترونیکی بپوشند. در حال حاضر، کاربردهای اصلی VR در سرگرمی شناسایی شده است. از سوی دیگر، استفاده از واقعیت مجازی در آموزش و همچنین کاربردهای پزشکی و نظامی نیز اخیراً شتاب بیشتری گرفته است.

5 تفاوت متاورس و واقعیت مجازی

5 تفاوت متاورس و واقعیت مجازی

بسیاری از بحث‌های پیرامون متاوره اغلب VR را وارد معادله می‌کنند. بنابراین، عبور از شباهت های ترسیم شده بین متاورس و واقعیت مجازی دشوار است. از طرف دیگر، هر دوی آن‌ها به طور قابل توجهی با یکدیگر متفاوت هستند. در اینجا 5 تفاوت کلیدی بین متاورس و واقعیت مجازی آرا توضیح می‌دهیم.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  پروپوزال بهبود اتریوم: EIP چیست؟

تعریف

مهمترین نشانه برای مقایسه در بحث متاورس در مقابل VR به وضوح به تعریف آن‌ها اشاره دارد. متاورس یک دنیای مجازی باز، مشترک و پایدار است که دسترسی به فضاهای مجازی سه بعدی، راه حل‌ها و محیط‌های ایجاد شده توسط کاربران را فراهم می‌کند. از سوی دیگر، واقعیت مجازی فناوری ایجاد محیط‌های مجازی سه بعدی با قابلیت‌های هدفمند خاص است.

با این حال، ذکر این نکته ضروری است که هیچ تعریف روشنی از متاورس وجود ندارد، اما واقعیت مجازی با تعریفی واضح و مشخص قابل تشریح است.

در این مورد باید توجه داشته باشید که تعاریف زیادی از متاورس وجود دارد. برخی از تعاریف متاورس آن را به عنوان یک دنیای دیجیتال باز، مشترک و پایدار معرفی می‌کنند، در حالی که برخی آن را به عنوان یک اینترنت تجسم یافته تعریف می‌کنند. در نتیجه، در مقایسه با آنچه در مورد واقعیت مجازی وجود دارد، فقط می‌توانید توضیحات مبهمی در مورد متاورس پیدا کنید.

مالکیت

تفاوت بزرگ بعدی بین متاورس و واقعیت مجازی به چشم انداز مالکیت اشاره دارد. هنگامی که از یک سیستم VR استفاده می‌کنید، اساساً سیستمی را تحت مالکیت یک برند تجربه می‌کنید. محتوای موجود در تجربیات VR سیستم تحت مالکیت برند است. تنها چیزی که با فناوری VR در اختیار دارید، تجهیزات است.

از این نظر، متاورس کاملاً متفاوت است زیرا امکان مالکیت دارایی‌ها و تجربیات مجازی را به کاربران می‌دهد. هر چیزی که در متاورس خلق می‌کنید، مالک آن هستید، چه یک قطعه املاک مجازی باشد یا یک وسیله. متاورس امتیازات مالکیت کامل را به کاربران اعطا می‌کند.

تکنولوژی‌ها

یکی دیگر از نکات برجسته در بحث متاورس در مقابل واقعیت مجازی توجه را به سمت محدودیت‌های فناوری جلب می‌کند. وقتی نگاهی به VR بیندازید، محدودیت‌های خاصی وجود دارد. تنها با بهبود در سیستم‌های VR می‌توانید تجربیات مجازی ایجاد کنید.

در طرف دیگر، متاورس چنین محدودیتی ندارد. متاورس قدرت خود را تنها از فناوری‌های واقعیت مجازی نمی‌گیرد. می‌توانید بسیاری از فناوری‌های دیگر را هم در این دنیای عجیب پیدا کنید، مثلا فناوری‌های واقعیت افزوده، بلاک چین، رمزارز و فناوری‌های اتصال هم در متاورس مورد استفاده قرار می‌گیرند. مهمتر از همه، متاورس یک دنیای مجازی عظیم است که امکان ادغام فناوری‌های جدید را برای ارائه عملکردهای پیشرفته فراهم می‌کند.

تجربیات

VR و متاورس

روشی که شما VR و متاورس را تجربه می‌کنید نیز نکات مهمی برای مقایسه در بحث متاورس در مقابل VR هستند. در مورد واقعیت مجازی، می‌توانید احساس کنید که یک هدست یا ابزاری به سر دارید که به شما امکان می‌دهد محیط مجازی را تجربه کنید. علاوه بر این، تجربیات در VR برای تعداد خاصی از افراد محدود است، مانند کسانی که بازی را انجام می‌دهند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  خرید زمین در متاورس + 3 روش نحوه خرید زمین در متاورس

متاورس با ترکیب فناوری‌های واقعیت افزوده و واقعیت مجازی، دنیای مجازی بسیار شبیه به دنیای واقعی می‌دهد. بنابراین، شما می‌توانید مانند یک آواتار دیجیتال، دنیای مجازی را درست مانند حرکت در دنیای واقعی تجربه کنید. مهمتر از همه، تجربیات در فراجهان تنها به فضاهای خاص محدود نمی شود. تفاوت بین متاورس و واقعیت مجازی از نظر کیفیت تجربیات همچنین به روشی که متاورس به بازیکنان اجازه بازدید، تجربه و ارتباط با سایر کاربران و فضاهای مختلف متاورس را می‌دهد اشاره می‌کند.

ماندگاری

مورد بعدی تمایز بین متاورس و واقعیت مجازی به ماندگاری اشاره دارد. واقعیت مجازی یا سیستم‌های واقعیت مجازی، بدیهی است که در حال حاضر محبوب‌تر از متاورس هستند. متاورس هنوز در حال توسعه است، در حالی که شما از قبل فناوری‌های واقعیت مجازی دارید که به شما امکان می‌دهد دنیای مجازی را تجربه کنید. با این حال، تجربیات موجود در سیستم‌های VR از لحظه‌ای که سیستم را خاموش می‌کنید متوقف می‌شود.

در مورد متاورس موضوع برعکس است. این به این معنی است که حتی اگر از متاورس خارج شوید، آواتار دیجیتال شما همچنان در متاورس خواهد بود. به طور معمول با سایر کاربرانی که با متاورس درگیر هستند و با آن تعامل دارند اجرا می‌شود.

سخن پایانی

بررسی اجمالی تفاوت متاورس و واقعیت مجازی، نشان می‌دهد که متاورس چیزی بیشتر از VR است. واقعیت مجازی عملاً یکی از فناوری‌های پایه برای توسعه متاورس است. به کاربران اجازه می‌دهد به متاورس دسترسی داشته باشند. با این حال، VR تنها به عملکردهای خاصی محدود می‌شود.

از سوی دیگر متاورس جهانی مجازی و موازی درست مانند اینترنت معمولی است. با این تفاوت که در اینترنت صفحات وب را جستجو می‌کنیم، اما در متاورس فضاهای سه بعدی کاوش می‌شوند. ضمن اینکه متاورس یک تکنولوژی در حال رشد با کاربردهای بالقوه زیاد است.

سؤالات متداول

متاورس چیست؟

متاورس دنیایی مجازی است، که افراد در آن با یکدیگر تعامل دارند. در این دنیا می‌توانید زمین بخریدف ساختمان بسازید و مانند یک شهروند واقعی رفتار کنید. هرچیزی که در متاورس بخریدف تحت مالکیت تام شما خواهد بود و می‌توانید با فروش مجدد آن درآمدزایی کنید.

واقعیت مجازی چیست؟

واقعیت مجازی امکان حضور در دنیای مجازی سه بعدی را با استفاده از ابزاری مثل عینک‌ها و هدست‌های VR می‌دهد. برای تجربه دنیا سه بعدی از این طریق، باید برنامه، بازی یا محیط طراحی شده توسط شرکت‌های خاصی را داشته باشید. برای مثال اگر برنامه‌ای برای آموزش تاریخ طراحی شده استف باید ان را دانلود کرده  و سپس به کمک هدست خود به آن وارد شوید.

تفاوت واقعیت مجازی و متاورس چیست؟

همانطور که در متن اشاره کردیم، 5 تفاووت وجود دارد. با این حال اصلی‌ترین تفاوت این است که VR از نظر کارایی محدودیت داردف اما آینده متاورس بسیار پیشرفته‌تر تخمین زده می‌شود.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.