داموندمگ

انتقال اتریوم با آربیتروم: آموزش کار با سایت Arbitrum

DAMOND

یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی که بلاک چین‌های قدیمی ارز دیجیتال مثل بیت کوین و اتریوم با آن مواجه هستند، مشکل مقیاس‌پذیری (Scalability) است. تراکنش‌ها در این بلاک چین‌ها با سرعت پایین و کارمزد بالایی انجام می‌شوند. بنابراین، پروتکل‌های پل لایه-۲ مثل آربیتروم (Arbitrum) توسعه یافته‌اند تا این مشکل را به حداقل برسانند. در این مقاله می‌خواهیم انتقال اتریوم با آربیتروم را به شما مخاطبان گرامی داموند توضیح دهیم.

آربیتروم یک پروتکل لایه-۲ است که امکان انجام تراکنش‌ها با سرعت بالاتر و کارمزد پایین‌تر را برای اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (Decentralized Applications) که بر بستر بلاک چین اتریوم کار می‌کنند، فراهم می‌آورد.

آربیتروم چیست؟

آربیتروم چیست

آربیتروم نوعی رول‌آپ آپتیمیستیک (Optimistic Rollup) است که با انتقال پیام‌ها بین قراردادهای هوشمندی که بر بستر بلاک چین اتریوم و قراردادهای هوشمندی که بر بستر لایه-۲ آربیتروم کار می‌کنند، مقیاس‌پذیری قراردادهای هوشمند اتریوم را افزایش می‌دهد. با این کار، حجم زیادی از پردازش لازم برای انجام تراکنش‌ها، بر بستر لایه-۲ انجام می‌شود ولی تراکنش‌ها در شبکه اصلی اتریوم ثبت می‌شوند. در نتیجه، سرعت تراکنش‌ها به طور قابل توجهی افزایش و کارمزد آن‌ها به طور چشمگیری کاهش پیدا می‌کند.

برای درک درست سازوکار اتریوم این مقاله را بخوانید: اتریوم چیست؟

منظور از آپتیمیستیک این است که هر تأییدکننده می‌تواند یک بلاک رول‌آپ را منتشر و درستی بلاک‌های دیگر را تأیید کند. عبارت رول‌آپ نیز نحوه استفاده از اطلاعات عمومی برای بازسازی کامل سابقه تراکنش‌ها در بلاک چین براساس سابقه بهینه‌سازی شده را بیان می‌کند.

پروتکل آربیتروم تضمین می‌کند که کد رول‌آپ آپتیمیستیک به طور درست اجرا شود و تا زمانی که تأییدکننده‌ها در تأیید بلاک‌ها به درستی عمل کنند، هیچ خطری امنیت شبکه را تهدید نمی‌کند. نسخه‌های بعدی آربیتروم دارای دو حالت دیگر خواهند بود:

  • کانال‌ها
  • ساید چین‌های AnyTrust

همانند بسیاری از بلاک چین‌های عمومی، هر کسی می‌تواند به عنوان گره در بلاک چین آربیتروم مشارکت داشته باشد. کار گره‌های تأییدکننده، بررسی وضعیت بلاک چین و کار گره‌های کامل (Full Nodes)، کمک کردن به گردآوری تراکنش‌های لایه-۱ است. این گره‌ها که Aggregator نیز نامیده می‌شوند، می‌توانند تراکنش‌ها را در بلاک چین لایه-۱ وارد کنند و پاداش خودشان را به صورت توکن‌های اتریوم (ETH) بگیرند. مابقی کارمزد تراکنش‌ها بین دیگر مشارکت‌کنندگان شبکه مثل گره‌های تأییدکننده، توزیع می‌شود.

مطلب پیشنهادی  آربیتروم (Arbitrum) چیست؟ بهترین راهکار لایه 2 اتریوم

آربیتروم یک مرحله «بازنگری» (Challenge) به فرایند رول‌آپ کردن بلاک‌ها اضافه کرده است که در آن، تأییدکنندگان دیگر، درستی بلاک را بررسی می‌کنند می‌کنند و اگر به این نتیجه برسند که بلاک مشکلی دارد، درخواست بازنگری برای آن بلاک صادر می‌کنند.

در صورتی که درستی بلاک یا نادرستی درخواست بازنگری ثابت شود، سهام گروه گذاشته شده گره درخواست‌کننده بازنگری، مصادره می‌شود. با این سیستم مجازات، گره‌ها تشویق می‌شوند تا کارشان را به درستی انجام دهند.

این پلتفرم، ماشین مجازی خودش را تحت عنوان ماشین مجازی آربیتروم (Arbitrum Virtual Machine) دارد که به اختصار، AVM نامیده می‌شود. AVM محیط اجرای قراردادهای هوشمند آربیتروم است که در بالادست EthBridge قرار دارد. EthBridge مجموعه‌ای از قراردادهای هوشمند است که با بلاک چین آربیتروم در ارتباط هستند. قراردادهای سازگار با اتریوم به طور خودکار ترجمه و روی AVM اجرا می‌شوند.

برای انتقال اتریوم با آربیتروم باید پیش از هرکاری، کیف پول دیجیتالی یا همان والت خود را به Arbitrum Bridge وصل کنید. همچنین، امکان اتصال آربیتروم به صرافی‌های متمرکز (Centralized Exchanges) نیز وجود دارد. با این حال، استفاده از متامسک برای انجام تراکنش‌های اتریوم با آربیتروم، رایج‌تر است. بنابراین، در این مقاله به شما آموزش می‌دهیم تا کیف پول متامسک را به آربیتروم وصل کنید.

انتقال اتریوم با آربیتروم چطور انجام می شود؟

همانطور که در بالا برای شما توضیح دادیم، برای انتقال دادن توکن‌های ETH با پل آربیتروم باید ابتدا کیف پول خود را به این پروتکل لایه-۲ متصل کنید. برای این کار باید به یکی از روش‌هایی که در زیر برای شما توضیح داده‌ایم، پیش بروید. همچنان با مجله صرافی داموند همراه باشید.

اتصال آربیتروم به متامسک

اتصال آربیتروم به متامسک

۱- روش یک کلیک

آربیتروم روش بسیار ساده‌ای برای متصل شدن به متامسک دارد که تنها با یک کلیک انجام می‌شود. برای متصل کردن کیف پول متامسک خود به این پروتکل لایه-۲، ابتدا به آدرس وبسایت آربیتروم مراجعه و سپس، روی گزینه Add/Switch to Arbitrum Network کلیک کنید. با این کار، یک پنجره برای شما باز می‌شود که حاوی پیامی از کیف پول متامسک است. در این پنجره، روی گزینه Approve کلیک کنید  تا پروتکل پل آربیتروم به کیف پول متامسک شما متصل شود.

وبسایت آربیتروم

۲- روش دستی

در روش دستی اتصال آربیتروم به متامسک برای انتقال اتریوم با آربیتروم باید ابتدا وارد کیف پول متامسک خود شوید. سپس، روی گزینه Settings کلیک کنید و به قسمت Network بروید. در این بخش، روی گزینه Add Network کلیک و اطلاعات خواسته شده را مطابق زیر را تکمیل کنید:

  • Network Name: Arb1
  • RPC: https://arb1.arbitrum.io/rpc
  • Chain ID: 42161
  • /Block Explorer URL: https://arbiscan.i
مطلب پیشنهادی  رول آپ لایه 2.0 چیست؟ راهکار جلوگیری از کارمزد گس

پس از تکمیل اطلاعات روی گزینه Save کلیک کنید تا کیف پول متامسک شما به پروتکل پل آربیتروم وصل شود.

اتصال دستی آربیتروم به متامسک

در مرحله بعدی برای انتقال اتریوم با آربیتروم باید توکن‌های ETH را به پل آربیتروم منتقل کنید.

انتقال توکن های اتریوم به آربیتروم

با استفاده از پل آربیتروم می‌توانید توکن‌های ETH و دیگر توکن‌های دارای استاندارد ERC-20 را از بلاک چین لایه اول اتروم به شبکه لایه-۲ آربیتروم منتقل کنید. برای این کار، پس از متصل کردن آربیتروم به کیف پول خود، باید مطمئن شوید که کیف پول شما از توکن‌های ETH پشتیبانی یا روی مین نت (Mainnet) اتریوم کار می‌کند یا خیر.

برای انتقال توکن‌ها به شبکه آربیتروم مطابق با مراحل زیر پیش بروید:

۱- در مرورگر خود وبسایت آربیتروم را باز کنید. در منوی دراپ-داون توکن‌ها، گزینه ETH (یا هر توکن ERC-20 دیگر) را انتخاب کنید.

۲- تعداد توکن‌های مورد نظر خود را در بخش Layer 1 balance وارد و سپس، روی گزینه Deposit کلیک کنید.

صفحه آربیتروم وان بریج

۳- کیف پول متاسک را باز کنید و مطابق دستورالعمل پیش بروید. بررسی کنید که تعداد توکن‌های مورد نظر شما درست باشد و سپس، روی گزینه Confirm، کلیک کنید.

تأیید انتقال توکن ها از اتریوم به آربیتروم

۴- چیزی بین ۱۰ دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد تا تراکنش ثبت شده در Arbitrum One ظاهر شود که این موضوع، به ترافیک شبکه بستگی دارد. در انتهای صفحه می‌توانید وضعیت تراکنش (TXID) را ببینید.

وضعیت انتقال توکن ها در آربیتروم

۵- در پایان کار، اطمینان حاصل کنید که والت متامسک به شبکه Arbitrum One (Arbi) متصل باشد تا بتوانید تعداد توکن‌های رسیده به پل آربیتروم را ببینید.

وضعیت انتقال توکن ها به آربیتروم در متامسک

انتقال توکن های ETH از آربیتروم به اتریوم

در مرحله آخر از انتقال اتریوم با آربیتروم باید توکن‌های ETH منتقل شده به شبکه آربیتروم را به شبکه لایه-۱ اتریوم منتقل کنید. برای این کار، مطابق با مراحل زیر پیش بروید:

۱- برای برداشت توکن‌های ETH از شبکه آربیتروم و انتقال آن‌ها به والت متامسک باید والت شما به شبکه آربیتروم وصل باشد. سپس، از منوی توکن‌ها، گزینه ETH را انتخاب و پس از وارد کردن تعداد توکن‌های مورد نظر خود روی گزینه Withdraw کلیک وارد کنید.

مطلب پیشنهادی  نانس (Nonce) در بلاک چین چیست + کاربرد آن در استخراج

برداشت از آربیتروم

۲- مطابق دستورالعمل در متامسک پیش بروید. اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی توکن ETH در کیف پول شما برای پرداخت کارمزد تراکنش باقی می‌ماند.

۳- پس از درخواست تراکنش برداشت، این فرایند به pending state اضاف می‌شود و در وضعیت Unconfirmed باق می‌ماند. ممکن است این تراکنش چندین روز طول بکشد تا توکن‌ها از شبکه آربیتروم به کیف پول شما منتقل شوند.

تراکنش تأیید نشده در آربیتروم

۴- پس از تأیید تراکنش، شما می‌توانید با کلیک کردن روی گزینه Claim، توکن‌های ETH خود را از مین نت اتریوم برداشت کنید.

تراکنش تأیید شده در آربیتروم

در هنگام انتقال اتریوم با آربیتروم به مراقب قراردادهای هوشمند احتمالی و ریسک‌های قیمتی (هک قرار دادهای هوشمند یا تغییرات قیمت به دلیل نوسانات بازار ارزهای دیجیتال) باشید.

سوالات پر تکرار در رابطه با انتقال اتریوم با آربیتروم

۱- انتقال اتریوم با کارمزد کم چطور انجام می شود؟

یکی از بهترین روش‌های انتقال اتریوم با کارمزد کم، انتقال اتریوم با آربیتروم است. آربیتروم یک پروتکل لایه-۲ است که می‌توانید آن را به کیف پول خود وصل کنید و تراکنش‌های اتریوم را با استفاده از این پل انجام دهید تا حداکثر سرعت و حداقل کارمزد را داشته باشند.

۲- اضافه کردن شبکه Arbitrum به متامسک چطور انجام می شود؟

برای اضافه کردن شبکه Arbitrum به کیف پول خود، می‌توانید از روش «یک کلیک» یا روش دستی اقدام کنید. در روش یک کلیک به آدرس وبسایت آربیتروم مراجعه و روی Add/Switch to Arbitrum Network کلیک می‌کنید اما در روش دستی، ابتدا متامسک را باز می‌کنید و به Settings → Network → Add Networ می‌روید. سپس، اطلاعات خواسته شده را وارد و روی گزینه Save کلیک می‌کنید.

۳- پل آربیتروم چیست؟

پل آربیتروم یک پروتکل لایه-۲ برای انتقال سریع‌تر و ارزان‌تر توکن‌های اتریوم و دیگر توکن‌های دارای استاندار ERC-20 است.

جمع بندی

با توجه به مقیاس‌پذیری پایین بلاک چین اتریوم، اپلیکیشن‌های لایه-۲ مثل آربیتروم برای انتقال سریع‌تر و کم‌هزینه‌تر توکن‌های ETH و دیگر توکن‌های دارای استاندار ERC-20 بر بستر این بلاک چین توسعه یافته‌اند.

در این راهنمای انتقال اتریوم با آربیتروم، برای شما توضیح دادیم که چطور می‌توانید کیف پول متامسک خود را به پروتکل پل آربیتروم وصل و توکن‌های ETH و دیگر توکن‌های دارای استاندارد توکنی ERC-20 را با استفاده از این پل، بر بر بستر بلاک چین اتریوم انتقال دهید.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.