داموندمگ

بنیاد اتریوم: تاریخچه ایجاد و اهداف Ethereum Foundation

DAMOND
بنیاد اتریوم

اتریوم از شبکه‌هایی است که هم خودش و هم ارز دیجیتالش، یعنی اتر محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند. دلیل این محبوبیت کاری است که پروژه بنیاد اتریوم با آن کرده است. این پروژه از همان ابتدای کار با هدف بالا بردن ظرفیت‌ها و نشان دادن پتانسیل‌های اتریوم آغاز به کار کرد و در هدف خود بسیار موفق بود.
در این مقاله از داموندمگ خواهیم دید که چطور بنیاد اتریوم توانسته است موقعیت‌های جدید ایجاد کند و اتریوم را به شبکه‌ای تبدیل کند که کاربردهای زیادی دارد.

اتریوم چیست؟

ارز دیجیتال اتریوم

اتریوم که در سال ۲۰۱۵ راه‌اندازی شد، یک پلتفرم جهانی و منبع باز است که برای پول قابل برنامه‌ریزی و برنامه‌های غیرمتمرکز استفاده می‌شود که به کاربران امکان کنترل داده‌های خود را می‌دهد. درواقع اتریوم یک بلاک چین قابل برنامه‌ریزی در جهان است. برنامه‌های Ethereum متنوع هستند و طیف وسیعی از صنایع و موارد استفاده را در بر می‌گیرند. آن‌ها ممکن است مالی مانند پرداخت‌ها، وام دادن یا بیمه، بازی‌ها مانند کارت‌های کلکسیونی یا دنیای مجازی یا چیزی کاملاً متفاوت باشند.

حالا سؤال اینجا است که اتریوم چطور به چنین ظرفیتی رسیده است و چطور توانسته است تا این اندازه گسترده شود؟

برای درک درست سازوکار اتریوم این مقاله را بخوانید: اتریوم چیست؟

معرفی بنیاد اتریوم Ethereum Foundation

یکی از مهم‌ترین سازمان‌های موجود در اکوسیستم اتریوم، Ethereum Foundation است. نقش این بنیاد اختصاص تلاش‌ها برای ارتقای پذیرش، توسعه و تحقیق راه‌حل‌های اتریوم است. همچنین تلاش‌هایی را به ارتقای فناوری‌های مرتبط با این اکوسیستم اختصاص می‌دهد. درواقع این بنیاد به دنبال روش‌ها و راه‌حل‌هایی است که شبکه اتریوم را به چیزی فراتر از یک سیستم پرداخت ساده یا بستری برای اپلیکیشن‌های کوچک، به قدرتی جهانی برای شرکت‌ها تبدیل کند.

برای دستیابی به این اهداف، بنیاد اتریوم مکانیسم‌های مختلفی را ایجاد کرده است که توسط فلسفه‌ای پشتیبانی می‌شود که همیشه به دنبال بهترین مقصد برای پروژه اتریوم است.

مطلب پیشنهادی  اقتصاد توکنی یا توکنومیکس انقلاب جدید در اقتصاد جهان

تولد بنیاد اتریوم

بنیاد اتریوم یک سازمان غیرانتفاعی است که در ۶ ژوئیه ۲۰۱۴ در برن (سوئیس) ایجاد شد. این برنامه توسط توسعه دهندگان اتریوم، ویتالیک بوترین و گاوین وود، همراه با همکاری تیمی که مصمم به سازماندهی همه چیز برای رشد اکوسیستم نوپای اتریوم هستند، ابداع شد. در این مرحله قصد بنیاد اتریوم این بود که، نقطه حاکمیتی مشترکی بیابند تا بتوانند تلاش‌های توسعه را به سمت دلخواه هدایت کنند و همچنین خزانه پروژه را که چیزی حدود 18 میلیارد دلار موجودی داشت را مدیریت کنند. این خزانه با استفاده از بیت کوین پر شده بود.

تلاش اولیه به سرعت نتیجه داد. تا نوامبر 2014، بنیاد اتریوم توانست یکی از بزرگترین رویدادهای توسعه اتریوم، Devcon-0 را سازماندهی کند که توسعه دهندگان مختلف و افراد علاقه‌مند به پروژه اتریوم را گرد هم می‌آورد. این رویداد موفقیت‌آمیز بود و از آن زمان، Devcons به رویدادی سالانه تبدیل شده که ارتباط زیادی با جامعه و توسعه این ارز دیجیتال دارد.

در حال حاضر، بنیاد اتریوم توسط آیا میاگوچی مدیر اجرایی، ویتالیک بوترین هم بنیان‌گذار اتریوم و پاتریک استورچنگر عضو کمیته کنترل می‌شود.

فلسفه بنیاد اتریوم

فلسفه بنیاد اتریوم

فلسفه‌ای که بنیاد اتریوم را به حرکت در می‌آورد، به حداکثر رساندن ارزش و پتانسیل‌های شبکه اتریوم است، ایده‌آلی که تیم توسعه آغاز بر آن متمرکز بوده است. درواقع، به لطف این‌که این پروژه اولین بنیاد اتریوم است، موقعیت این سازمان ممتاز است و می‌تواند نقش مهمی در تصمیم‌گیری در مورد تکامل ارز دیجیتال داشته باشد. این تصمیم‌گیری‌ها به ویژه در موارد مرتبط با تحقیق و توسعه که به نفع اکوسیستم است کمک می‌کنند.

با این حال، بسیاری از افراد در بنیاد اتریوم درجه بالایی از تمرکز و قدرت را می‌بینند که می‌تواند خطرناک باشد. در مواجهه با این ترس‌ها، بنیاد اتریوم فلسفه‌ای را ایجاد و حفظ کرده است که همه بخش‌ها آن را پذیرفته‌اند و آن تشویق تمرکززدایی، بیان آزادانه ایده‌ها، هماهنگی و رهبری در پروژه، سازمان‌دهی پروژه بر اساس مدل توسعه «Bazar» است. این مدل چیزی مانند ویژگی‌های رایگان بودن سیستم عامل لینوکس است.

در نهایت باید بگوییم که بنیاد اتریوم فلسفه خود را در 4 بخش نشان می‌دهد:

  • ما به جای گرفتن فرصت‌ها، فرصت‌ها را بین دیگران تقسیم می‌کنیم.
  • به جای اینکه وقتی دیگران ارزش ایجاد می‌کنند حالت دفاعی بگیریم، خوشحال می‌شویم.
  • ما به جای افزایش به دنبال کم کردن بار ورودی هستیم.
  • در نهایت هر فلسفه تنها به اندازه انتخاب‌هایش ارزشمند است.
مطلب پیشنهادی  نهنگ ارز دیجیتال کیست؟ حقایقی اعجاب‌انگیز درباره نهنگ ها

سایر ابتکارات بنیاد اتریوم

ابتکارات اتریوم

بنیاد اتریوم کارهایی انجام داده است که به عنوان ابتکار از آن یاد می‌شود. این ابتکارات توانسته‌اند تغییرات مثبتی در فعالیت‌های شبکه ایجاد کنند.

  • برنامه DEVgrants

بنیاد اتریوم نیز تلاش‌هایی را به طرح‌های دیگری که برای مشارکت جامعه طراحی شده‌اند اختصاص داده است. بنابراین، در آوریل 2015، بنیاد ایجاد برنامه DEVgrants را اعلام کرد. این برنامه به منظور حمایت و پاداش دادن به کار توسعه‌دهندگانی که در پروژه اتریوم مشارکت دارند ایجاد شده است.

  •  Olympic testnet

تقریباً در همان زمان، بنیاد همچنین Olympic testnet و همچنین برنامه باگ بونتی اتریوم را راه اندازی کرد. testnet درواقع رویدادی بود که در آن اعضای جامعه اتریوم دعوت شدند تا تلاش کنند سیستم اتریوم را به هر طریقی که می‌توانند شکست دهند. اعضای موفق با توکن‌های ETH پاداش گرفتند.

  • برنامه Ethereum Bug Bounty

از سوی دیگر، برنامه Ethereum Bug Bounty برای هر کاربری که بتواند اشکالات یا آسیب‌پذیری‌هایی را در نرم‌افزار زیربنایی پلتفرم اتریوم پیدا کند، پاداش‌هایی از جنس بیت کوین ارائه می‌کند. این برنامه در حال انجام است و میزبانی آن در bounty.ethereum.org است. البته در حال حاضر، به شرکت کنندگان ETH پاداش داده می‌شود، نه BTC. برنامه Ethereum Bounty از سیستم امتیازی استفاده می‌کند که توسط کاربرانی که باگ‌ها را پیدا می‌کنند، به دست می‌آورند. هر چه تعداد خطاهای بیشتری پیدا کنید، امتیاز شما بالاتر خواهد بود. وب سایت این برنامه در صفحه اصلی خود یک جدول امتیازات برای برنامه نویسان برتر خود دارد.

  • مشارکت در حل مقیاس پذیری

در ژانویه 2018، ویتالیک بوترین در وبلاگ رسمی اتریوم پست کرد که بنیاد اتریوم فرآیند ایجاد دو برنامه را برای کمک به تأمین مالی تلاش‌های توسعه دهندگانی که روی راه حل‌های مقیاس پذیری اتریوم کار می‌کنند، آغاز کرده است. ویتالیک گفت که این برنامه‌ها «یارانه‌هایی هستند که نمی‌توان به عنوان منبع سود قابل توجه در نظر گرفته شوند». در عوض، آن‌ها به دنبال این هستند که «برخی از هزینه‌های مربوطه را پوشش دهند، با این امتیاز که هر فردی که در این طرح شرکت می‌کند امکان مشارکت در توسعه اتریوم 2.0 را خواهد داشت».

  • همکاری با Reddit

در ژانویه 2021، بنیاد اتریوم اعلام کرد که با انجمن آنلاین Reddit همکاری خواهد کرد. ایده پشت این همکاری، این است که هر دو سازمان می‌توانند به یکدیگر کمک کنند تا پروژه‌های جدید را برای جوامع مربوط به خود توسعه دهند.

مطلب پیشنهادی  مدت زمان تراکنش های بیت کوین چقدر است؟

آیا بنیاد اتریوم ارز دیجیتال اتریوم را کنترل می‌کند؟

شاید این سؤال برای شما وجود داشته باشد که چه کسی در رأس کار است و کیست که شبکه اتریوم و ارز دیجیتال آن اتر را کنترل و مدیریت می‌کند؟ در پاسخ باید بگوییم که هدف این شبکه تمرکززدایی است، بنابراین نمی‌شود که یک نفر آن را کنترل کند، چراکه با هدف آن مغایر است. این شبکه توسط جامعه کاربران و توسعه‌دهندگان آن اداره می‌شود.

این موضوع را به این دلیل مطرح کردیم که پیوندی بین آن با بنیاد اتریوم ایجاد کنیم. ممکن است تصور کنید چون نام بنیاد روی این پروژه است، یعنی دستی در اداره اتریوم دارد، اما چنین نیست و تنها هدف این پروژه به حداکثر رساندن ظرفیت شبکه بیت کوین و ایجاد موقعیت‌های جدید در آن است. در نهایت باید بگوییم این جامعه کاربران است که تعهد آن‌ها ETH را زنده و در حال گسترش نگه می‌دارد.

سخن پایانی

وقتی در مورد ارزهای دیجیتال و تحولاتی که توانسته‌اند در جهان ایجاد کنند صحبت می‌کنیم همیشه نامی از اتریوم در میان است. اتریوم فقط با این هدف که بتواند در بازار تغییری ایجاد کند یا با کمک اتر بتواند سودآوری کند راه‌اندازی نشده است. همان‌طور که می‌دانید بیت کوین اولین و ارزشمندترین ارز دیجیتال جهان است و برای آنکه سایرین بتوانند خود را در این حوزه نشان دهند باید اهداف بهتری داشته باشند.

اتریوم نیز توانسته است چنین کاری انجام دهد. وقتی حرف از اتر می‌شود، معمولاً صحبت از کارهایی است که با استفاده از آن می‌توانیم انجام دهیم. در این مقاله هم دیدیم که بنیاد اتریوم با هدف اصلی نمایش پتانسیل‌های اتریوم آغاز به کار کرده است و این هدف نه تنها به نفع جامعه توسعه‌دهندگان است، بلکه به کاربران نیز کمک می‌کند.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.