داموندمگ

اتریوم 2.0 چیست؟ انقلاب مقیاس پذیری در بلاکچین

DAMOND
اتریوم 2.0 یا لایه اجماع

اتریوم 2.0 یا لایه اجماع نام لایه جدید یا همان بروزرسانی شبکه جدید اتریوم است. بیش از 5 سال است که تمامی فعالان دنیای بلاکچین و ارزهای دیجیتالی منتظر اجرای این شبکه و حضور آن بوده‌اند. زمانی بسیار طولانی که گاه باعث ناامیدی از پروژه یا حتی سلب اعتماد برخی کاربران شده بود. در دسامبر سال 2020 اتریوم رسما حضور این لایه جدید را اعلام کرد.

در این سازوکار، ETH مجددا به ATH خود مبدل شده است. شاید این جمله کمی گنگ و مبهم باشد. اما طبیعی است. زیرا در مقدمه مقاله نمی‌توان بیشتر از این آن را باز کرد. در ادامه این مقاله از داموندمگ قصد داریم تا زیر و بم لایه جدید اتریوم به نام Ethereum 2.0 را بررسی کنیم.

همچنین تغییرات نسبت به نسخه قبلی و سایر ویژگی‌های منحصر به فرد آن نیز بیان می‌شود. بنابراین با ما همراه باشید تا پاسخ سؤالات خود درباره لایه بروزرسانی شبکه اتریوم را به‌طور کامل دریافت کنید.

اتریوم چرا و چگونه به Ethereum 2.0 یا لایه اجماع رسید؟

اتریوم 2.0 چیست؟

شبکه اتریوم امروزه بدون شک یکی از مهم‌ترین بلاکچین‌ها در این صنعت است. اتریوم در واقع با بازکردن دروازه‌های جدید خصوصا در حوزه برنامه‌های غیرمتمرکز، انقلابی در سال 2015 در بلاکچین ایجاد کرد. شبکه فوق که توسط ویتالیک بوترین و تیم اجرایی او به صنعت بلاکچین عرضه شد، توانست یک شبکه بسیار قدرتمند، خلاق و انقلابی را وارد عرصه بلاکچین کند.

امروزه اتریوم در کنار بیت کوین، یکی از بزرگ‌ترین غول‌های صنعت کریپتو و ارزهای دیجیتالی است. نوع برنامه‌ها و معاملات انجامی بر بستر این شبکه، شکل متفاوتی نسبت به سایر بلاکچین‌ها به آن داده است. هر توسعه‌دهنده‌ای که قصد داشت بر بستر این شبکه برنامه غیرمتمرکز پیاده کند، ناچار به جذب سرمایه از طریق فروش توکن بود.

در چنین شرایطی با ایجاد عرضه اولیه سکه یا همان ICO در این شبکه، صنعت بلاکچین رهیافت جدیدی برای جذب سرمایه کشف کرد که توانست این صنعت را به قله‌های رفیع در بازارهای مالی رهنمون شود. فعالان قدیمی بازار ارزهای دیجیتال، تأثیر این پدیده را در شبکه اتریوم در رشد و پیشرفت پروژه‌ها به‌خوبی به یاد دارند. اما همین افراد همان زمان هم می‌دانستند که این تمام پتانسیل و قدرت اتریوم نیست! یعنی این شبکه با برخی اصلاحات ساختاری می‌توانست جایگاه مستحکم‌تری بدست آورد و اتفاقات بزرگتری را رقم بزند.

اما مشکل اینجا بود که در شبکه اولیه اتریوم، ثبت و اجرای تعداد زیادی قرارداد هوشمند و برنامه غیرمتمرکز dapp، باعث ایجاد ترافیک سنگین و افت چابکی و قدرت شبکه می‌شد. برای حل این معضل، بنیاد اتریوم رسما اعلام کرد که قرار است از الگوریتم اثبات کار کنار گذاشته شود و به‌جای آن شبکه بر اساس الگوریتم اثبات سهام فعالیت کند.

مطلب پیشنهادی  موباکس چیست؟ بازی Mobox با توکن MBOX

در واقع در یک شبکه جدید که امروزه با نام اتریوم 2.0 یا همان لایه اجماع شناخته می‌شود، مقیاس‌پذیری بلاکچین اتریوم به شکل بی‌سابقه‌ای افزایش پیدا می‌کند درحالی‌که همزمان چگونگی تأیید نودها نیز مجددا تعریف می‌شود. امروزه بسیاری از فعالان بازار بر این باور هستند که لایه جدید اتریوم پس از بیت کوین، بزرگترین شبکه در صنعت بلاکچین است.

اتریوم 2.0 یا لایه اجماع چیست؟

لایه اجماع

Ethereum 2.0 در واقع یک مکانیزم اجماعی مبتنی بر اثبات سهام (POS) است. در این سازوکار نودها، معاملات و بلاک‌ها را با استفاده از استکینگ توکن تأیید می‌شوند. در چنین شرایطی هرکسی می‌تواند با استکینگ و قفل تعداد 32 اتریوم (ETH) به عنوان یک نود در شبکه مشارکت فعال داشته باشد.

هر گره در واقع فرصتی برای انتخاب‌شدن توسط شبکه دارد که این امکان را به آن می‌دهد که یک بلاک را پیشنهاد کند. در مقایسه با مکانیزم اثبات کار، چنین فرآیندی اگر واقع‌بینانه به آن نگاه شود، می‌تواند کمی تصادفی‌شده و شانسی باشد. اما این عقیده کاملا درست نیست زیرا کاربرانی که توکن‌های بیشتری هولد می‌کنند، شانس بیشتری برای انتخاب‌شدن توسط بلاکچین دارند.

اگر در این شرایط، نود با موفقیت و به‌درستی کار خود را انجام دهد، مالک نود برای پیشنهاد بلاک و تأیید آن پاداش دریافت می‌کند. اما اجرای صحیح و بدون اشکال مکانیزم اثبات سهم در اتریوم 2.0 زمان زیادی طول کشید. توسعه‌دهندگان در این 5 سال تمام تلاش خود را برای پیاده‌سازی و اجرای بی‌نقص این لایه جدید اتجام دادند.

البته در این مدت به صورت مداوم نقشه راه‌های متنوعی از سوی تیم اتریوم اعلام شد که به هیچ یک عمل نشد. این روند تغییرات مداوم در نقشه راه پروژه باعث ایجاد بدبینی و بی‌اعتمادی زیادی به کلیت شبکه اتریوم شد. بالاخره در سال 2019 با اعلام رسمی بنیاد اتریوم، راه‌حل بدون ایراد اجرای این تغییر بزرگ در شبکه به‌صورت قطعی تدوین شد و موجی از امید و شادی در فعالان و طرفداران اتریوم شکل داد.

آیا الگوریتم اثبات سهام باعث مقیاس پذیری بیشتر اتریوم شده است؟

اکثر فعالان و افراد دنبال‌کننده حوزه ارزهای دیجیتال و بلاکچین، بر این باورند که الگوریتم اثبات سهام (Proof of Stake) عامل اصلی مقیاس‌پذیرشدن لایه اجماع شبکه اتریوم بوده است. این موضوع اصلا درست نیست و ای پدیده شاردینگ بوده است که مقیاس‌پذیری شبکه را به شکل چشمگیری افزایش داده است.

pos اثبات سهام

این کاملا درست است که الگوریتم اثبات سهام (PoS) توانسته است محیط مناسبی برای فعالیت شبکه اتریوم ایجاد کند. اما افزایش مقیاس‌پذیری در این شبکه را باید در اثر حضور پدیده شاردینگ بدانیم. حال ابتدا بیایید تأثیرات الگوریتم اثبات سهام را بر لایه اجماع اتریوم بررسی کنیم:

  1. افزایش بازدهی انرژی: الگوریتم اثبات سهام نتیجه افکار سازندگان خود درباره هزینه‌بربودن و گران‌بودن الگوریتم اثبات کار بوده است. در الگوریتم اثبات کار، ماینرها باید با استفاده از کامپیوترهای قدرتمند و گران‌قیمت معادلات پیچیده ریاضی را حل کنند. با این روش آن‌ها می‌توانند شانس خود را برای دریافت پاداش بلاک افزایش دهند.
    حال در چنین شرایطی تصور کنید که شبکه‌هایی مانند بیت کوین، در پدیده‌ای به نام هاونینگ بیت کوین هرچهار سال یکبار استخراج را سخت‌تر می‌کنند. بنابراین نیاز به مصرف انرژی بالاتری برای ماینینگ ارزهای دیجیتال است. اما در اثبات سهام، نودها تنها به استکنیگ توکن‌ها برای اعتبارسنجی بلاک‌ها و دریافت پاداش نیاز دارند.
  1. دسترس‌پذیری: هزینه‌های ناشی از مصرف برق، اجاره فضای مناسب و مقررات ماینینگ در کشورهای مختلف، از جمله مشکلاتی هستند که الگوریتم اثبات کار با خود دارد. این باعث می‌شود تا ماینینگ در کشورهای مختلف شرایط متفاوتی داشته باشد. به همین دلیل است که در برخی کشورها با قوانین سخت‌گیرانه، تعرفه برق گران و فضای کم امکان ماینینگ کاملا از بین می‌رود.
    بنابراین الگوریتم اثبات کار تنها عده‌ای معدود در کشورهایی خاص مانند ایران، روسیه، پاکستان و… را در زمینه کسب درآمد از ماینینگ ارز دیجیتال موفق می‌کند. همچنین محدودیت‌های شدید در اکثر کشورهای پیشرفته دنیا، این امکان را از آن‌ها گرفته است که با ماینینگ ارزهایی که با الگوریتم اثبات کار فعالیت می‌کنند، کسب درآمد داشته باشند.
    سختی ماینینگ و هزینه‌های بالای ماینرها در شبکه‌هایی مانند بیت کوین، باعث کاهش شدید تعداد ماینرها شده است. این امر مستقیما در حال تضعیف یکی از حیاتی‌ترین ویژگی‌های بلاکچین یعنی غیرمتمرکزبودن است. اما در شبکه اتریوم 2.0 و با استفاده از اثبات سهام، تنها استکینگ توکن می‌تواند باعث نقش‌آفرینی یک نود در شبکه در اعتبارسنجی و دریافت پاداش باشد.
مطلب پیشنهادی  اسپلینترلندز چیست؟ بازی Splinterlands با توکن SPS

شاردینگ چیست؟ آشنایی با عامل اصلی مقیاس پذیری لایه اجماع اتریوم

شاردینگ در اتریوم 2.0

پس از توضیح نحوه تأثیرگذاری الگوریتم اثبات سهام بر لایه جدید اتریوم، حال نوبت آن است که به نحوه مقیاس‌پذیری این بروزرسانی شبکه بپردازیم. جایی که یک پدیده جدید به نام شاردینگ به میان خواهد آمد.

شاردینگ در واقع یک مکانیزم مقیاس‌پذیری است که شبکه را به بخش‌های کوچکتری به نام شارد تقسیم می‌کند. این پدیده باعث می‌شود تا شبکه به جای تمرکز بر روی یک بلاک معاملاتی، همزمان روی چند بلاک کار کند. در چنین شرایطی در اتریوم 2.0 برای جلوگیری از دستکاری و نفوذ خارجی، لایه اجماع به شکل دوره‌ای، اعتبارسنج‌ها را از یک شارد به شارد دیگر منتقل می‌کند.

از طرفی دیگر، لایه فوق از زنجیره مشهور Beacon برای هماهنگی بلاک‌ها و ارتباط بین شاردها استفاده می‌کند. با این اوصاف اعلام شده است که شاردینگ توانسته است تا ظرفیت شبکه در انجام معاملات را به 100 هزار تراکنش در هر ثانیه افزایش دهد که یک رقم بسیار بالا است.

همچنین شاردها باعث می‌شوند تا تعداد نودهای اعتبارسنج در شبکه افزایش پیدا کند. این امر مستقیما باعث بهبود وضعیت امنیتی بلاکچین اتریوم نیز می‌شود. البته این امر مستقیما نشأت‌گرفته از استراتژی تیم اتریوم 2.0 بوده است. زیرا آن‌ها به افزایش تعداد نودها بیشتر از افزایش اندازه آن‌ها اعتقاد دارند.

دلیل تأخیر در راه‌اندازی و اجرای اتریوم 2.0 چه بوده است؟

لایه اجماع Ethereum 2.0

در سال‌های گذشته همواره برنامه‌ها و استراتژی‌های متعددی برای کوچ اتریوم به لایه اجماع توسط توسعه‌دهندگان طراحی شده است. توجه ویژه بر روی الگوریتم اثبات سهام در این تغییرات گواه این امر است که بزرگترین مشکل در اتریوم، اندازه شبکه است.

مطلب پیشنهادی  دگ چیست؟ + تفاوت های گراف DAG با بلاکچین

از طرفی علاوه بر این موضوع، اتریوم دومین شبکه قدرتمند دنیای بلاکچین و ارزهای دیجیتالی است. این شبکه امروزه میزبان میلیون‌ها قرارداد هوشمند و برنامه غیرمتمرکز است. اتریوم در برابر تمامی پروژه‌هایی که بر بستر خود اجازه اجرای آن‌ها را داده است، مسئول است. بنابراین شهرت، محبوبیت و مسئولیت بزرگ این شبکه در برابر کاربران و فعالان خود باعث شده است تا اجرای لایه جدید با تأخیرهای زیادی انجام شود. باید اطمینان حاصل شود که در جابجایی شبکه به لایه جدید، برنامه‌ها، قراردادها و منافع کاربران آسیبی نخواهد دید.

در سال 2020، بنیاد اتریوم به این نتیجه رسید که از کارانداختن شبکه قدیمی و استارت شبکه جدید به صورت همزمان اشتباه است. بنابراین تصمیم گرفته شد، تا زمانی که اتریوم 2.0 به‌طور کامل آمادگی انتقال شبکه قدیمی روی خود را ندارد، شبکه قدیمی نیز به موازات لایه اجماع به فعالیت خود ادامه دهد. پس از فراهم‌شدن شرایط، شبکه قدیمی جای خود را به شبکه جدید می‌دهد و انتقال به‌طور کامل نهایی می‌شود.

جمع‌بندی؛ لایه اجماع انقلابی در مقیاس پذیری صنعت بلاکچین است!

مقیاس پذیری اتریوم 2.0

تغییرات در اتریوم تا مرحله نهایی آن قرار است در چهار فاز 0، 1، 1.5 و 2 انجام شود تا شبکه به‌صورت کامل به لایه جدید منتقل شود. این انتقال تدریجی عوارض ناشی از تغییرات برای کاربران، برنامه‌ها و قراردادها را به حداقل ممکن می‌رساند. با استقرار کامل لایه اجماع، مقیاس‌پذیری در شبکه به شکل قدرتمندی افزایش پیدا می‌کند به‌حدی که از این نظر شبکه اتریوم در میان بلاکچین‌های بزرگ بی‌رقیب خواهد شد.

اگر این اتفاق به همان شکلی که در نقشه راه جدید اتریوم 2.0 بیان شده، نهایی شود، رونق فوق‌العاده‌ای در بازار جهانی ارزهای دیجیتال و خصوصا شبکه اتریوم ایجاد خواهد شد. این یعنی برای تمام انسان‌ها ثابت می‌شود که بلاکچین ابزاری قدرتمندتر، سریع‌تر و کم‌هزینه‌تر از بانک‌ها است. در چنین شرایطی انتظار می‌رود، جمعیت کثیری از مردم دنیا که تاکنون به هر دلیلی به حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتالی ورود نکرده‌اند، وارد عرصه شوند. این موضوع هیچ معنایی جز مقبولیت جهانی و پذیرش نهایی ارزهای دیجیتال را ندارد!

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.