داموندمگ

سریع ترین بلاکچین کدام است؟

DAMOND
سریع ترین بلاکچین کدام است

سریع ترین بلاکچین کدام است و برچه اساسی این سرعت سنجیده می‌شود؟ این دو مورد یکی از دغدغه‌های اصلی کاربران و فعالان صنعت کریپتو است. هرچه تراکنش‌ها سریع‌تر انجام شوند، شانس بیشتری برای گسترش و پذیرش صنعت کریپتو وجود دارد. بنابراین این موضوع بسیار مهم است.

در ادامه این مقاله از داموندمگ، به معرفی سریع ترین بلاک‌چین های موجود در چند دسته مختلف خواهیم پرداخت.

تکنولوژی‌های نوین کامپیوتری

در دهه‌های اخیر، تکنولوژی‌های نوین بسیاری به جهان معرفی شده است. این موارد آنقدر جدید بودند که برای درک بهتر و پذیرش در بین مردم، نیاز بود که موارد استفاده آن‌ها به خوبی نشان داده شود. برای مثال واقعیت مجازی و واقعیت افزوده را در نظر بگیرید. امروز می‌دانیم که این دو می‌توانند در پزشکی، آموزش و صنعت کمک بزرگی باشند، اما برای آنکه مورد پذیرش قرار بگیرند، توسعه‌دهندگان از در سرگرمی وارد شدند.

در مورد ماشین لرنینگ موضوع کمی متفاوت است. این تکنولوژی برای آن ابداع شد که کامپیوترها بتوانند مسائل پیچیده را حل کنند و هربار رویکرد جدید و بهتری بیابند. در این مورد هم ابتدا سرگرمی هدف قرار گرفت و در بازی‌هایی مثل شطرنج به کار رفت، اما در زمان بسیار کوتاهی مشخص شد که کاربردهای آن فراتر از این است و امروز می‌بینیم که در بیشتر صنایع استفاده می‌شود. برای مثال تشخیص چهره یکی از کاربردهای آن است.

این پیشرفت‌ها آنقدر ادامه پیدا کردند، که ما را به بلاکچین رساندند؛ مجموعه‌ای از بلاک‌ها که به صورت زنجیروار به یکدیگر متصل هستند. با استفاده بیشتر از این تکنولوژی، آنچه مشخص است نیاز آن به مقیاس‌پذیری و سرعت بیشتر است. این به آن دلیل است که روزانه پروژه‌های جدید و زیادی از بلاکچین به عنوان بستر خود استفاده می‌کنند و باید بتواند با نیاز جامعه پیش برود.

چرا به بلاکچین سریع نیاز داریم؟

چرا به بلاکچین سریع نیاز داریم

بلاکچین بستری برای انتقال است، البته این انتقال فقط برای دارایی‌های دیجیتال نیست. بلاکچین می‌تواند هر داده‌ای را منتقل کند. این ویژگی امکانات زیادی را ارائه می‌کند، به‌ویژه اگر بر مشکلات سرعت و مقیاس‌پذیری غلبه کند.

حل شدن این مسئله می‌تواند به ردیابی فعالیت‌های اینترنت اشیاء کمک کند. بدون شک این مورد یکی از کاربردهای بلاکچین است که به سرعت بالایی نیاز دارد، ضمن اینکه امنیت نیز مهم است و کاربران اگر بدانند که امنیت بالایی خواهند داشت، از سرعت کم چشم‌پوشی می‌کنند.

مورد بعدی که چرا به سریع ترین بلاکچین ها نیاز داریم، ترید کردن است. در این مورد لازم است که الگوریتم‌های بلاکچین به هرچه سریع‌تر انجام شدن تراکنش‌ها و معاملات در تعداد و حجم بالا کمک کنند. اگر بخواهیم یک مقایسه بین سیستم‌های غیرمتمرکز مبتنی بر بلاکچین و سیستم‌های متمرکز انجام دهیم، می‌بینیم که سرعت غیرمتمرکزها بیشتر است و متأسفانه افراد زیادی حاضرند برای رسیدن به این سرعت، امنیت و شفافیت بلاکچین را نادیده بگیرند.

مطلب پیشنهادی  اوراکل در بلاک چین چیست؟ + بهترین پروژه و ارزهای اوراکل

بر اساس مطالعاتی که در سال 1993 انجام شد، برای کاربران بسیار مهم است که زمان پاسخگویی سیستم‌ها بالا باشد. این مطالعه نشان داد که سه حالت زیر وجود دارد.

  1. اگر زمان پاسخگویی زیر 0.1 ثانیه باشد، از نظر کاربر یعنی تراکنش آنی است.
  2. چنانچه سرعت به 1 ثانیه برسد، برای کاربر وقفه‌ای ایجاد نمی‌شود، اما متوجه مقداری تأخیر است.
  3. چنانچه پاسخگویی تا 10 ثانیه طول بکشد، کاربر کاملاً متوجه کندی است و ترجیح می‌دهد در این فاصله کار دیگری انجام دهد.

به همین دلیل است که توسعه‌دهندگان سیستم‌های غیرمتمرکز، باید بر کاهش تأخیر تمرکز کنند.

برخی اصطلاحات مطرح در بحث سریع ترین بلاکچین ها

برخی اصطلاحات مطرح در بحث سریع ترین بلاکچین ها

تعدادی اصطلاح وجود دارد، که تعاریف آن‌ها ما را با نحوه کار بلاکچین آشنا می‌کند. لازم است پیش از آنکه به معرفی سریع ترین بلاکچین ها برسیم، این موارد را بررسی کنیم.

مدت زمان ساخت بلاک

هر بلاکچین بسته به نحوه عملکرد و نوع توسعه خود، در مدت زمان مشخصی بلاک‌ها را به شبکه اضافه می‌کند. برای مثال در شبکه بیت کوین، این زمان 10 دقیقه و در اتریوم 15 ثانیه است. بنابراین توجه داشته باشید که این یک عدد ثابت است و تغییری نمی‌کند.

ترافیک شبکه

ترافیک یعنی مقدار شلوغی و در بلاکچین ترافیک یعنی تعداد تراکنش‌ها در یک بازه زمانی معین. برای مثال در آخر هفته‌ها معمولاً تعداد تراکنش‌های کمتری ثبت می‌شود، بنابراین ترافیک کمتر است، اما در روز اول هفته این مقدار ممکن است بسیار بیشتر باشد. بسته به شرایط بازار در زمان صعود و نزول قیمت‌ها ترافیک متفاوت خواهد بود. هرچه ترافیک بیشتر باشد، هر تراکنش برای احراز شدن و ثبت نهایی در شبکه نیاز به زمان بیشتری دارد، که تأخیر را بالا می‌برد.

سرعت تراکنش

سرعت تراکنش به هیچ عنوان مشابه مدت زمان ساخت بلاک نیست و بسته به عوامل مختلف متفاوت است. برای مثال وقتی ترافیک زاد است و کارمزد پرداخت شده کم، اولویت احراز تراکنش نزول می‌کند و باید مدت زمان بیشتری منتظر بمانیم تا تراکنش ما ثبت شود. بنابراین به زمانی که طول می‌کشد تا تراکنش ثبت شود، سرعت تراکنش گفته می‌شود.

سریع ترین بلاکچین کدام است؟

سریع ترین بلاکچین کدام است

حال به بحث اصلی، یعنی معرفی بررسی سریع ترین بلاکچین ها می‌رسیم. این سؤال بسیار پرسیده می‌شود که کدام بلاکچین سریع‌تر است؟ به همین دلیل ما امروز لیستی تهیه کردیم تا به کمک آن یک دسته‌بندی در این مورد انجام دهیم.

بلاک چین های قدیمی: دود از کنده بلند میشه!

همه جا مطالب زیادی در مورد بیت کوین و اتریوم می‌شویم و این دو همیشه بحث اصلی هستند، اما هرچه هم از آن‌ها صحبت کنیم کافی نیست، چراکه هردوی آن‌ها ارزش بازار بسیار بالایی دارند و با اختلاف زیادی از سایرین در رده اول و دوم قرار دارند.

با وجود همه این‌ها وقتی بحث سرعت به میان میاید، از بقیه عقب می‌مانند. آمار نشان می‌دهد که بیت کوین در هر ثانیه 7 تراکنش را انجام می‌دهد، که زمان تأیید نهایی آن‌ها تا 60 دقیقه به طول می‌انجامد. اتریوم کمی به آنی بودن نزدیک‌تر است، در این شبکه 25 تراکنش در ثانیه انجام می‌شود و زمان تأیید نهایی 6 دقیقه است. برای کاربران وفادار، این انتظار درازای شبکه‌ای امن قابل‌تحمل است، اما باید در نظر داشته باشیم که این مسئله باعث شده صنعت کریپتو در حد یک شرکت بزرگ باقی بماند و هنوز تا رسیدن ب بازار انبوه فاصله زیادی دارد.

مطلب پیشنهادی  هش ریت چیست؟ کاربرد Hash Rate در بلاکچین
شبکهتوان عملیاتی (TPS)زمان تراکنش (دقیقه)
بیت کوین760
اتریوم256

 

بلاکچین های پایدار و کند

مواردی که در این قسمت معرفی می‌کنیم، از نظر ارزش بازار در سطح بسیار بالا و خوبی قرار دارند و البته طرفداران خود را هم دارند. بنابراین به این دلیل که هنوز پذیرش گسترده دغدغه اصلی نیست و البته سرعت نیز هیچ ارتباطی باهدف و عملکرد شبکه ندارد، موارد زیر را در گوشه ذهن نگه می‌داریم. درواقع این‌طور نیست که چون سرعت آن‌ها به آنی بودن نزدیک نیست پس باید به‌کلی کنار گذاشته شوند. همگی می‌دانیم که هر شبکه‌ای که در حوزه صنعت کریپتو معرفی می‌شود، اگر ثابت کند که صداقت دارد، بدون شک هدفی دارد، که در جهت رفع مشکلات شبکه‌های قبلی است.

شبکهتوان عملیاتی (TPS)سرعت تراکنش (دقیقه)
لایت کوین5630
بیت کوین کش30060 تا 180
بیت کوین SV22460
مونرو4 (تخمین زده شده تا 1000 TPS توانایی دارد)30
تزوس4030
زد کش2760
دیکرد (Decred)1430
بیت کوین گلد760
ریون کوین116100
بیت کوین دیاموند5660
لیسکحدود 2551
اتریوم کلاسیک15 تا 25از نظر تئوری 6 دقیقه اما بر اساس گزارش‌ها 1 هفته
تتر1260

 

شبکه های بلاکچین نسبتاً سریع

شبکه های بلاکچین نسبتاً سریع

با توجه به شبکه‌هایی که تا به حال معرفی کردیم، رسیدن به سرعت تراکنش زیر 30 دقیقه، آمار خوبی است و می‌تواند به کاربرپسندتر شده دارایی‌های دیجیتالی کمک زیادی کند، با این حال هنوز هم برای برخی از فرآیندها و هدف‌هایی که کاربران به دنبال آن هستند کافی نیست. برخی از سریع ترین بلاکچین هایی که در این دسته قرار می‌گیرند، عبارتند از:

شبکهتوان عملیاتی (TPS)سرعت تراکنش (دقیقه)
کاردانو25010
آنتولوژی (Ontology)530010
کوانتوم (Qtum)حدود 7020
آیکون900010
بایت کوین50020
آترنیتی (Aeternity)10018
دش356 (گزارش شده تا 15 دقیقه)
دوج کوین336

 

سریع ترین بلاکچین های 5 دقیقه ای

انجام شدن تراکنش در 5 دقیقه تقریباً به زمان آنی نزدیک است. البته اگر بخواهیم ارز دیجیتال را آینده جهان مالی در نظر بگیریم، 5 دقیقه زمان بسیار زیادی برای یک پرداخت ساده است. برای مثال درنظر بگیرید در هر بار خرید ساده از فروشگاه بخواهید 5 دقیقه تا نهایی شدن پرداخت خود منتظر بمانید. با این حال ما بلاکچین‌های 5 دقیقه‌ای را نیز معرفی می‌کنیم، که از این قرارند:

مطلب پیشنهادی  بایننس اسمارت چین چیست؟ BSC زنجیره هوشمند بایننس
شبکهتوان عملیاتی (TPS)سرعت تراکنش (دقیقه)
ترون20005
دیجی بایت5602 تا 3
بیت تورنت توکن5
آیوتا15001 تا 5

 

شبکه های بسیار سریع: زیر 1 دقیقه

شبکه های بسیار سریع: زیر 1 دقیقه

می‌توانیم بگوییم که هر زمانی زیر یک دقیقه آنی است. برای مثال به استفاده از اینترنت فکر کنید. مسلماً در زمان جستجو و باز کردن وب سایت‌های مختلف، باید زمانی را منتظر بارگذاری کامل بمانیم که زیر یک دقیقه است، بنابراین زمان قابل تحمل و کوتاهی است. البته بین 30 ثانیه 10 ثانیه و 1 ثانیه تفاوت وجود دارد و این تأخیر کاملاً قبل احساس است.

سریع ترین بلاک‌چین‌هایی که در این دسته قرار می‌گیرند، عبارتند از:

شبکهتوان عملیاتی (TPS)سرعت تراکنش (ثانیه)
ریپل15004
ایاس (EOS)40001.5
استلار (Stellar)10004
نئو (NEO)10 هزار15
نم (NEM)230
ویوز (Waves)1002 تا 10
بیت شیرز (Bitshares)34002
استیم (Steem)10 هزار3
نانو10000.14
آوالانچ50001 تا 2
کاسموس (Cosmos)10 هزار2
الگورند100045
رد بلی (Red Belly)140004
هش گرافبیش از 10 هزار3 تا 5
سولانا290002.575

 

سخن پایانی

در بحث بالا بردن سرعت و کم کردن زمان تراکنش، چالش‌های بسیاری پیش روی توسعه‌دهندگان وجود دارد. متأسفانه رسیدن به این ویژگی که البته بسیار مهم است، ویژگی‌های دیگر نظیر مقیاس‌پذیری و امنیت را تحت الشعاع قرار می‌دهد. البته به همین دلیل است که ما هزاران ارز دیجیتال و شبکه بلاکچین مختلف داریم. درواقع هر شبکه جدید سعی دارد، مشکلات موارد قبلی را حل کند، اما انتظارها برای رسیدن به سریع ترین بلاکچین که تمام ویژگی‌های دیگر را نیز داشته باشد، کمی طولانی‌تر خواهد بود.

سؤالات متداول

چرا سرعت تراکنش مهم است؟

زمانی که ارزهای دیجیتال پا به عرصه گذاشتند، خود را با ویژگی‌هایی معرفی کردند که رسیدن به آن‌ها یعنی حل تمام مشکلات مالی فعلی. حال تصور کنید شبکه‌ای که بستر این سیستم مالی جدید است، نتواند یک خرید ساده را در لحظه انجام دهد، بدون شک این مسئله صف‌های طولانی خرید در فروشگاه‌ها را به دنبال خواهد داشت، که کم‌اهمیت‌ترین مشکلی است که از کندی سیستم سرچشمه می‌گیرد.

تفاوت مدت زمان ساخت بلاک و سرعت تراکنش چیست؟

مدت زمان ساخت بلاک یک عدد ثابت است و به پیش‌بینی تیم پروژه از زمانی که تمام کوین‌های ارز دیجیتال بومی شبکه باید به پایان برسند و سختی استخراج مرتبط است. برای مثال این زمان برای بیت کوین که 21 میلیون کوین از آن وجود دارد 10 دقیقه است. سرعت تراکنش بسته به عوامل مختلف مانند میزان کارمزد و ترافیک شبکه متفاوت است.

چرا بلاکچین بیت کوین کش و اتریوم کلاسیک در این مقاله معرفی شده‌اند؟

درست است که این دو زمان زیادی برای ثبت تراکنش نیاز دارند، اما باید توجه کنیم که هر بلاکچین برای هدف خاصی طراحی شده است و به صرف اینکه به زمان تراکنش زیادی نیاز دارد، نباید آن را کنار بگذاریم. علاوه بر این در بین شبکه‌های کارا نسبت به سایرینی که نامشان در این لیست نیست، سرعت بالاتری دارند.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.