داموندمگ

آزادی مالی و ۱۱ مهره ای که باید برای رسیدن به آن بازی دهید

DAMOND
آزادی مالی

قطعا همه ما در زندگی، حداقل یک بار، آرزوی این را داشته‌ایم که از قید و بند پول، آزاد باشیم و بتوانیم به جای دغدغه داشتن برای پول درآوردن و خرج کردن آن، به کارهایی که واقعا دوست داریم، بپردازیم. اما چطور می‌توانیم به این وضعیت که آزادی مالی (Financial Freedom) نام دارد، برسیم؟ و اصلا چرا باید به دنبال آن باشیم؟
در این مقاله، می‌خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که Financial Freedom چیست و چرا اهمیت دارد. همچنین، به شما مخاطبان گرامی داموندمگ، نحوه رسیدن به آزادی مالی را توضیح می‌دهیم. با ما تا انتهای این مطلب جذاب و آموزنده، همراه باشید.

آزادی مالی چیست؟

آزادی مالی چیست

آزادی مالی مفهومی است که تعریف متفاوتی برای افراد مختلف دارد. عواملی مثل علاقه‌مندی‌ها و توقع شما از زندگی روی تعریف آن برای شما، متفاوت هستند. البته، انسان‌ها آنقدر که به نظر می‌رسد با همدیگر تفاوت ندارند. در واقع، انسان‌ها از نظر ژنتیکی ۹۹.۹ درصد به همدیگر شبیه هستند.

هر چند این تفاوت‌ها در سطوحی بالاتر از ژنتیک، مثل نوروآناتومی مغز و در نتیجه، چگونگی، افکار، اعتقادات و نگرش ما به زندگی، تشدید می‌شوند اما واقعیت این است که همه ما به عنوان گونه‌ای واحد، تفاوت‌های بسیار کمی با همدیگر داریم. شاید باورش سخت باشد اما احتمالا نحوه نگاه شما به خیلی از مسائل، تفاوت زیادی با دونالد ترامپ یا ملکه الیزابت ندارد!

همین شباهت بین انسان‌ها است که به ما اجازه می‌دهد تا به تعریفی واحد از آزادی مالی برسیم:

«برخورداری از منابع مالی کافی برای پوشش هزینه‌ها به طوری که دغدغه‌ای برای پول درآوردن یا خرج کردن آن نداشته باشید و بتوانید به کارهایی بپردازید که واقعا دوست دارید».

پر واضح است که تعریف بالا، روی داشتن منابع مالی نامحدود تأکید ندارد، بلکه تأکید آن بر این است که در قید و بند پول نباشید. در واقع، می‌توان اینطور گفت که میزان منابع مالی مورد نیاز برای رسیدن به آزادی مالی، از انسانی به انسان دیگر، متفاوت است.

به عنوان مثال، اگر شما بتوانید از کاری که واقعا دوست دارید و هرگز از آن خسته نمی‌شوید، به اندازه‌ای پول در بیاورید که تمامی هزینه‌های شما را پوشش دهد، می‌توانید ادعا کنید که به آزادی مالی رسیده‌اید!

از سوی دیگر، سطح توقع شما از زندگی و تعریف شما از یک زندگی با کیفیت نیز روی منابع مالی مورد نیاز برای رسیدن به این نوع آزادی، اثرگذار باشد.

چرا باید به آزادی مالی برسیم؟

چرا به آزادی مالی نیاز داریم

این سوالی است که شاید خیلی از انسان‌ها هرگز در زندگی از خود نپرسند اما پاسخ به آن اهمیت بسیار زیادی دارد. آموزش‌های اشتباه و روانشناسی زرد سبب ایجاد این نگرش اشتباه در بین انسان‌ها شده‌اند که ثروت و بی‌نیاز بودن از انجام‌ کارهایی که واقعا به آن‌ها علاقه‌ای نداریم و صرفا برای کسب درآمد انجامشان می‌دهیم، سبب بی‌انگیزگی و حتی میل به خودکشی در انسان می‌شود. اما این ادعا تا چه اندازه درست است؟

اجازه دهید برای روشن‌تر شدن موضوع، یکی از شناخته‌شده‌ترین اصول روانشناسی، یعنی هرم مزلو (Maslow’s Pyramid) را برای شما توضیح دهیم. آبراهام مزلو، روانشناسی آمریکایی بود که نیازهای انسان را به صورت یک هرم سطح‌بندی کرد.

پایه‌ای‌ترین نیازها که بیشترین و البته، سطحی‌ترین نیازهای انسانی را شامل می‌شوند، قاعده هرم مزلو را می‌سازند. همانطور که می‌توانید حدس بزنید، اکثر این نیازها از نوع فیزیولوژیک هستند؛ نیاز به غذا، نیاز به خواب، نیاز به سکس، نیاز به آب، نیاز به هوا، نیاز به سرپناه و نیاز به پوشش، در این سطح قرار می‌گیرند.

سطح بالاتر نیازهای مزلو را امنیت جانی، امنیت شغلی، منابع مالی، سلامت و املاک و دارایی‌ها تشکیل می‌دهند. در سطح بعدی، نیاز به عشق و تعلق قرار دارد و سطح بالاتر از آن، به مواردی مثل نیاز به عزت نفس و اعتماد به نفس، آزادی و قدرت اختصاص پیدا می‌کند.

نوک هرم مزلو که در واقع، عالی‌ترین نیازهای انسانی را می‌سازد، خودشکوفایی (Self-actualization)، یعنی تبدیل شدن به بهترین چیزی است که یک انسان می‌تواند باشد.

مزلو به درستی بر این باور بود که اگر انسان نتواند نیازهای پست‌تر را برطرف کند، در برطرف کردن نیازهای عالی‌تر، موفق نخواهد بود.

هرم نیازهای مزلو

به عنوان بهترین مثال برای تأیید هرم مزلو می‌توان به دوران شکوفایی آتن، پایتخت باستانی یونان اشاره کرد. درچیزی حدود ۲۰۰۰ الی ۲۵۰۰ سال پیش، این شهر باستانی، بستر پرورش اولین دموکراسی و از بزرگ‌ترین فلاسفه، دانشمندان و ریاضی‌دانانی بود که تاریخ تاکنون به خودش دیده است.

نکته اینجا است که اکثر شخصیت‌های بزرگ سیاسی، علمی و فلسفی در دوران پرشکوه یونان، از خانواده‌های اشرافی و مجلل بودند که به نوعی، در بالاترین سطح از آزادی مالی قرار داشتند. این در حالی بود که بخش کثیری از جمعیت یونان را کارگرانی تشکیل می‌دادند که به سختی برای گذران زندگی خود در روستاهای اطراف آتن کار می‌کردند.

در واقع، خارج شدن از قید و بند پول و نیازهای پست انسانی، اولین شرط رسیدن به اهداف متعالی است که همه ما در نهایت به دنبال رسیدن به آن‌ها و تبدیل شدن به بهترین خود خودمان هستیم. طبیعتا، داشتن منابع مالی کافی (که سطح آن از شخصی به شخص دیگر متفاوت است) لازمه رسیدن به چنین چیزی است.

سوالی که احتمالا مشتقانه منتظر پاسخ آن هستید این است که چطور می‌توان به آزادی مالی و نهایتا، خودشکوفایی رسید؟

۱۱ گام مهم برای رسیدن به آزادی مالی

راه های رسیدن به آزادی مالی

در زیر، مهم‌ترین مراحلی را که برای آزاد شدن از قید و بدن پول باید طی کنید، برای شما مخاطبان گرامی مجله صرافی داموند توضیح می‌دهیم. همچنان با ما همراه باشید.

مطلب پیشنهادی  NFT تقسیم شده یا F-NFT با مالکیت اشتراکی چیست؟

۱- درک وضعیت مالی کنونی

منظور از وضعیت مالی کنونی این است که پول خود را چطور مدیریت می‌کنید. به عبارت دیگر، نگاهی کلی به سطح کنونی شما از نظر آزادی مالی را شامل می‌شود. برای اینکه به چنین درکی برسید، باید به سوالات زیر پاسخ دهید:

  • در حال حاضر چه دارایی‌ها و بدهی‌هایی دارید؟ شما باید فهرستی از دارایی‌ها و بدهی‌های خودتان تهیه کنید. این دارایی‌ها می‌تواند شامل پس‌انداز بانکی، اوراق بهادار، خودرو، املاک و مستغلات و هر چیزی باشد که شما بتوانید آن‌ها را در صورت نیاز، بفروشید و نقد کنید. بدهی‌ها نیز شامل وام‌های است که هنوز تسویه نشده‌اند. در واقع، زمانی می‌توانید چیزی را دارایی خود بدانید که با وام تسویه نشده همراه نباشد. برای مثال، ملکی که برای خرید آن وام گرفته‌اید و هنوز وام آن را تسویه نکرده‌اید، دارایی شما محسوب نمی‌شود. همچنین، اگر برای وام گرفتن، سند ملک خود را گرو گذاشته باشید و هنوز آن وام را تسویه نکرده باشید، نمی‌توانید آن ملک را دارایی خود بدانید.
  • هزینه‌های شما چقدر است؟ در فهرست هزینه‌های خود می‌توانید مواردی مثل اجاره منزل، هزینه خوراک و پوشاک ماهیانه، هزینه قبض‌ها، بیمه و موارد مشابه را وارد کنید.
  • درآمد شما چقدر است؟ در سال یا در ماه چقدر پول در می‌آورید و چقدر آن را می‌توانید پس‌انداز کنید.

پاسخ دادن به این سوالات بسیار اهمیت دارد زیرا به شما نشان می‌دهد که با چه سرعتی می‌توانید به آزادی مالی برسید. همچنین، شما با دانستن جواب این سوالات می‌توانید اهدافی واقع‌بینانه برای خودتان متصور شوید. با پاسخ دادن به این سوالات، نهایتا باید به این سوال پاسخ دهید که در ماه چقدر می‌توانید پس‌انداز کنید؟

۲- مشخص کردن اهداف مالی

اهداف مالی

اهداف مالی شما، دلیل اصلی شما برای رسیدن به آزادی مالی هستند. این اهداف باید مشخص، قابل اندازه‌گیری، قابل حصول و واقع‌گرایانه باشند. برای مثال، اگر هدف شما رسیدن به درآمد ۵۰۰ میلیون تومان بر سال، ظرف مدت ۲ سال است، تنها در صورتی می‌توانید آن را هدفی واقع‌گرایانه بدانید که از قبل درآمد نسبتا بالا یا مهارت‌هایی داشته باشید که برای رسیدن به این هدف، به شما کمک کنند.

برای مثال، اگر شما یک برنامه‌نویس سطح متوسط باشید، می‌توانید انتظار داشته باشید که تا دو سال دیگر، با ارتقاء با رسیدن به سطح سنیور، به چنین درآمدی برسید. اما اگر به تازگی از رشته مهندسی عمران فارغ‌التحصیل شده و در حال حاضر به دنبال فرصت‌های کارآموزی باشید، چنین هدفی برای شما غیر واقع‌بینانه محسوب می‌شود.

همچنین، در تعیین مقدار پولی که هر سال می‌خواهید پس‌انداز کنید، باید تمام هزینه‌های زندگی، تورم، وضعیت تأهل، فرزندان احتمالی و دیگر مواردی را که می‌توانند روی این موضوع اثرگذار باشند در نظر بگیرد.

وقتی که در مورد برنامه‌ریزی مالی بلند-مدت برای رسیدن به آزادی مطلق مالی صحبت می‌کنیم، نباید آینده خود را قربانی لذت‌های زودگذر امروزی کنید. شما باید قید بعضی از خوشی‌های امروز را بزنید تا بتوانید هر چه سریع‌تر به اهداف مالی خود برسید.

تعیین کردن اهداف مالی از این نظر بسیار اهمیت دارد که به شما کمک می‌کند تا آن چیزی را که واقعا از زندگی می‌خواهید، دریابید و حواس شما به مسائل حاشیه‌ای و جانبی پرت نشود. اگر احساس می‌کنید که به اهداف خود نزدیک نمی‌شوید، باید چیزی را در زندگی‌تان تغییر دهید.

۳- بودجه بندی

بودجه بندی به شما کمک می‌کند تا بفهمید پول خود را برای چه چیزهایی خرج می‌کنید. بودجه بندی با استفاده از نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های متعددی که امروزه به سادگی در دسترس قرار دارند، کار بسیار راحتی است.

وقتی که درآمد و هزینه‌های ماهیانه خود را مشخص کنید، اصطلاحا، بودجه‌بندی کرده‌اید. هر هفته یا هر دو هفته یکبار، زمانی به تعیین کردن بودجه برای هزینه‌های هفته‌های پیش رو اختصاص دهید. با این کار می‌توانید مقدار پولی را که هر ماه از درآمد شما باقی می‌ماند و می‌توانید آن را پس‌انداز کنید، مشخص کنید.

بودجه شما از سه متغیر تشکیل می‌شود:

  • درآمد
  • هزینه‌ها
  • پس‌انداز

بودجه‌بندی به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید که می‌توانید کدام یک از این سه متغیر را تقویت کنید. آیا می‌توانید درآمد خود را بیشتر کنید؟ آیا می‌توانید هزینه‌های خود را کمتر کنید؟ آیا می‌توانید پول بیشتری کنار بگذارید؟

در صورتی که در پایان ماه، پس از کنار گذاشتن پولی که می‌خواهید پس‌انداز کنید، مقداری پول اضافه باقی بماند، کار درست و عاقلانه، پس‌انداز کردن آن است.

۴- داشتن حساب جداگانه برای روز مبادا

پس انداز روز مبادا

به غیر از پولی که برای رسیدن به آزادی مالی پس‌انداز می‌کنید، باید مقدار پولی نیز برای روز مبادا و در یک حساب بانکی جداگانه، نگهداری کنید. گاهی اوقات، همه‌چیز مطابق برنامه‌ریزی شما پیش نمی‌رود و ممکن است که هزینه‌های ضروری، ناگهانی و برنامه‌ریزی نشده برای شما ایجاد شود. همواره باید، احتمال خراب شدن یکی از وسایل منزل، هزینه‌های پزشکی و دیگر هزینه‌های اورژانسی را در نظر بگیرید. به شما توصیه می‌کنیم که همواره، به اندازه هزینه‌های ۳ ماه، در حساب روز مبادای خود پول داشته باشید.

با این کار، آسودگی خاطر دارید و با خیال راحت می‌توانید روی اهداف خودتان متمرکز شوید و برای آینده خود، پس‌انداز کنید. اولین کاری که برای این کار باید انجام دهید، پس‌انداز کردن پولی به اندازه هزینه‌های سه ماه، است. اگر می‌توانید بیشتر پس انداز کنید که اختصاص پولی به اندازه هزینه‌های ۵ تا ۶ ماه در حساب روز مبادا، کار عاقلانه‌ای است.

شما نباید این پول را روی هیچ چیز دیگری به غیر از موارد واقعا ضروری و اورژانسی، خرج کنید. پس از اینکه پول کافی در حساب پس‌انداز روز مبادای خود جمع کردید، می‌توانید به سراغ سرمایه‌گذاری بلند-مدت برای رسیدن به اهداف مالی خود بروید.

مطلب پیشنهادی  استیکینگ خودکار (AUTO STAKING) ارزهای دیجیتال چیست؟

۵- بازپرداخت وام‌ های دارای سود زیاد

معمولا، وام‌های دارای سود زیاد، برای خرید مسکن، خودرو، لوزام الکترونیکی مورد نیاز (مثل گوشی و لپ تاپ) و موارد مشابه استفاده می‌شوند. با این حال، اقساط سنگین چنین وام‌هایی می‌توانند در بلند-مدت، مانع مهمی برای رسیدن به اهداف مالی شما باشند.

بنابراین، تسویه کردن وام‌های دارای سود بالا، باید در اولویت اهداف مالی شما قرار بگیرد. برای این کار می‌توانید روی فروش دارایی‌های خود مثل ماشین یا ملک حساب کنید. خواهید دید که پس از تسویه چنین وام‌هایی، با سرعت بالاتری به اهداف مالی بعدی خودتان نزدیک خواهید شد.

۶- سرمایه گذاری برای آینده

سرمایه گذاری برای آزادی مالی

سرمایه‌گذاری، روشی عالی برای افزایش دارایی‌ها و رسیدن به آزادی مالی است. شاید شنیده باشید که سرمایه‌گذاری ریسک دارد ولی با اتخاذ رویکرد درست مدیریت ریسک و مدیریت سرمایه، می‌توانید در بلند-مدت از سرمایه‌گذاری‌های خود، بازگشت سرمایه بسیار خوبی داشته باشید.

چندین اصل در سرمایه‌گذاری وجود دارد که می‌تواند اعتماد به نفس شما را برای ورود به بازار سرمایه، بیشتر کند:

  • از سرمایه‌گذاری‌های کوچک شروع کنید: اجازه دهید واقعیت تلخ را به شما بگوییم؛ سرمایه‌گذاری روشی نیست که شما را یک-شبه پولدار کند. سرمایه‌گذاری ریسک‌های خودش را دارد و برای سرمایه‌گذاری موفق، باید زحمت کشید، تحلیل کرد، مدیریت ریسک داشت و پول خود را مدیریت کرد. این کار، نیاز به تجربه و دانش دارد و خیلی بعید است که در شروع کار، موفق شوید.

بنابراین، شما باید از سرمایه‌گذاری‌های کوچک برای کسب تجربه و دانش کافی استفاده کنید تا در صورت ضرر کردن، خیلی از اهداف مالی خود دور نشوید. همچنین، پیش از کوچک‌ترین سرمایه‌گذاری‌ها نیز بهتر است که آموزش ببینید و تمرین کنید. برای مثال، اگر می‌خواهید در فارکس یا بازار ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کنید، توصیه ما به شما این است که حداقل شش ماه مطالعه کنید و آموزش ببنید و شش ماه دیگر با حساب دمو (آزمایشی) سرمایه‌گذاری کنید و تنها زمانی پول خود را وارد بازار سرمایه کنید که در حساب دمو، به به سوددهی پایدار برسید.

  • تحمل ضرر کردن را داشته باشید: هر سرمایه‌گذاری، ریسک دارد و با خطر ضرر کردن همراه است. بنابراین، وقتی می‌خواهید سرمایه‌گذاری کنید، باید تحمل ضرر کردن را داشته باشید و با یک بار ضرر کردن، ناامید نشوید. مهم این است که از هر اشتباه خود در سرمایه‌گذاری، برای سرمایه‌گذاری‌های بعدی درس بگیرید.

به یا داشته باشید که سرمایه‌گذاری اصولی، حتی اگر برای شما پول به همراه نیاورد، به شما کمک می‌کند تا مدیریت ریسک و مدیریت پول را یاد بگیرید.

۷- راه اندازی کسب و کار

راه اندازی استارت آپ

زمانی که سرمایه کافی جمع کردید، می‌توانید کسب و کار خود را راه‌بیاندازید. راه‌اندازی کسب و کار نیز نوعی سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود ولی از آن‌جایی که با می‌توانید با آگاهی بیشتری نسبت به سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه وارد آن شوید و معمولا، خبری از رانت و دست‌های پشت پرده نیست، احتمال سود کردن شما از این روش، بیشتر است.

به یاد داشته باشید که راه‌اندازی یک کسب و کار موفق، نیازمند مراحل متعددی مثل تحقیق بازار است و روش منفعلی برای درآمدزایی محسوب نمی‌شود زیرا خود شما باید زحمت زیادی برای حفظ کسب و رشد کسب و کار بکشید.

برای راه‌اندازی یک کسب و کار می‌توانید در رابطه با موضوعی که به آن علاقه دارید یا در آن توانمند هستید، تحقیق کنید تا ببینید که چنین کسب و کاری می‌تواند موفق شود یا خیر.

نیازی نیست که حتما با یک کسب و کار بزرگ شروع کنید؛ در واقع، توصیه می‌شود که برای شروع کار، یک کسب و کار کوچک راه بیاندازید. حتی یک کسب و کار کوچک نیز در صورتی که به صورت اصولی راه‌اندازی شود، می‌تواند برای شما پول به همراه داشته باشد.

هدف از راه‌اندازی کسب و کار این است که نهایتا، کسب و کار شما ساختاری پیدا کند که نیازی به حضور فعال شما برای توسعه یا حفظ آن نباشد. چنین کسب و کاری، وقتی به بلوغ برسد، نیازی به نظارت و فعالیت همیشگی شما ندارد اما به طور پیوسته برای شما درآمد به همراه خواهد داشت که نتیجه آن، نزدیک و نزدیک‌تر شدن به آزادی مالی است.

البته، راه‌اندازی، توسعه و حفظ یک کسب و کار، همیشه کار ساده‌ای نیست. بنابراین، بهتر است به جای برداشتن لقمه‌های بزرگ، در ابتدا به سراغ کسب و کارهایی بروید که وقت زیادی از شما نمی‌گیرند و درآمد منفعلی برای شما به همراه دارند. برای مثال، افیلیت مارکتینگ می‌تواند شروع خوبی باشد ولی رفته رفته با بیشتر شدن سرمایه خود باید به سراغ کسب و کارهای بزرگ‌تر و البته، دشوارتر بروید.

۸- کاهش نسبت هزینه به درآمد

یکی از مهم‌ترین اصول رسیدن به آزادی مالی، کاهش نسبت هزینه به درآمد است. اگر واقعا می‌خواهید به اهداف مالی خود برسید، چاره‌ای جز کاهش هزینه‌ها و پس‌انداز کردن ندارید.

اولین گام برای کاهش هزینه‌ها، درک تفاوت بین نیازها و خواسته‌ها است. منظور از نیازها، چیزهایی است که باید برای آن‌ها هزینه کنید (هزینه خوراک و پوشاک، هزینه اجاره منزل و …) اما خواسته‌ها چیزهایی هستند که می‌توانید از خریدن آن‌ها صرف نظر کنید (مثل یک تابلوی نقاشی برای دیوار منزل).

درک تفاوت میان نیازها و خواسته‌ها از این نظر اهمیت دارد که می‌تواند جلوی خرج اضافی را بگیرد. با چنین درکی، سریع‌تر می‌توانید پول جمع کنید و به اهداف مالی خود، نزدیک و نزدیک‌تر شوید.

۹- پیگیری روند پیشرفت به سمت اهداف

پیگیری اهداف مالی

گفتیم اگر می‌خواهید به اهداف مالی خود برسید، باید اهدافی برای خود تعریف کنید که قابل اندازه‌گیری باشند. حالا، شما باید روند پیشرفت خود در نزدیک شدن به اهداف مالی را بسنجید و پیگیری کنید. شما باید بدانید که اکنون تا چه اندازه از برنامه جلو یا عقب هستید.

مطلب پیشنهادی  آواتار NFT یا NFT Avatar چیست؟

جلو بودن از برنامه به این معنی است که دارید درست پیش می‌روید و با همین فرمان ادامه دهید. در مقابل، عقب بودن از برنامه به این معنی است که یک جای کار می‌لنگد و باید تغییری ایجاد کنید؛ مثلا می‌توانید روی کاهش نسبت هزینه‌ها به درآمد خود متمرکز شوید.

برای سنجش و پیگیری مداوم روند پیشرفت به سمت اهداف مالی می‌توانید:

  • آمار مالی خود را در جای مشخصی ثبت کنید: شما باید درآمدها، هزینه‌ها و پس‌اندازهای خود را در دفتر مشخصی ثبت کنید. هر رویداد مالی باید در این دفتر ثبت شود.
  • جدولی از داده‌های مالی تهیه کنید: برای اینکه تمامی داده‌های مالی خود را به بهترین شکل ممکن مرتب کنید، ثبت کردن آن‌ها در یک جدول، ایده بسیار خوبی است. هر ردیف جدول می‌تواند محدوده زمانی مشخصی را نمایش دهد.

۱۰- بیمه فراموش نشود

با اینکه بیمه کردن چیزهای مختلف مثل خودرو، منزل و وسایل آن در مقابل سرقت و حوادث، بیمه درمانی تکمیلی و دیگر انواع بیمه‌ها، هزینه‌های ماهیانه یا سالیانه شما را افزایش می‌دهند اما برای رسیدن به آزادی مالی، کاملا ضروری هستند.

متأسفانه، حوادث و بیماری‌ها، همواره در کمین ما هستند و اگر بیمه نداشته باشید، عملا نمی‌توانید با اطمینان زیادی، اهداف مالی برای خودتان تعیین کنید. خوشبختانه امروزه، تقریبا برای هر چیزی حتی ارزهای دیجیتال، بیمه وجود دارد و اکیدا به شما توصیه می‌کنیم تا همه دارایی‌های خود را در مقابل همه حوادث، بیمه کنید.

برای آشنایی با بیمه ارزهای دیجیتال کلیک کنید.

بیمه عمر و بیمه بازنشستگی نیز اهمیت بسیار زیادی دارد و نوعی سرمایه‌گذاری بسیار مطمئن برای آینده شما محسوب می‌شود.

بیمه، جدای از جلوگیری از ضررهای سنگین، مزیت دیگری نیز دارد و آن، اطمینان خاطری است که به شما می‌دهد. به عنوان یک مثال ساده، اگر منزل خود را در مقابل سرقت بیمه کنید، هر زمان که بخواهید می‌توانید با خیال راحت به مسافرت بروید، استراحت کنید و برای دور بعدی از کار و پول درآوردن، آماده شوید.

۱۱- فراموش نکنید که در کدام کشور زندگی می‌کنید

شرایط سیاسی اجتماعی اقتصادی

به عنوان آخرین توصیه که در این مقاله در مجله صرافی ارز دیجیتال داموند می‌آوریم، حتما شرایط اقتصادی و سیاسی-اجتماعی کشوری که در آن زندگی می‌کنید را در برنامه‌ریزی‌های مالی خودتان جای دهید. به عنوان مثال، اقتصاد کشور ما، ایران همواره در ارتباط تنگاتنگ با اخبار سیاسی است. برای مثال می‌توان به توافق برجام اشاره کرد که احیای آن می‌تواند سیلی از دلار حاصل از صادرات نفت و دیگر موارد را وارد کشور و سرمایه‌گذاران خارجی را برای سرمایه‌گذاری در ایران، ترغیب کند.

همچنین، اقتصاد کشور در دهه‌های گذشته، همواره تورمی بوده است. در چنین شرایطی، نگهداری پول در بانک بدترین اشتباه و تبدیل کردن آن به دارایی‌های مطمئن مثل ملک، طلا و دلار، بهترین کاری است که می‌توانید انجام دهید. همچنین، می‌توانید در چنین شرایطی، با دریافت وام‌های بلند-مدت، دارایی‌های فیزیکی خود را بیشتر کنید. البته، همه این‌ها به شرایط سیاسی-اجتماعی کشور گره خورده است.

سوالات پرتکرار در رابطه با آزادی مالی

۱- سریع ترین راه برای رسیدن به آزاد مالی چیست؟

روش‌های زیادی برای رسیدن به آزادی مطلق مالی وجود دارد اما شما باید با در نظر گرفتن شرایط خود، از روشی پیش بروید که برایتان مناسب‌تر است.

۲- رسیدن به آزادی مالی به چه معنی است؟

منظور از رسیدن به آزادی مالی این است که برای پوشش هزینه‌های خود، نیازی به کار کردن نداشته باشید و در واقع، با روش‌هایی مثل سرمایه‌گذاری یا داشتن کسب و کار، مقدار درآمدی که برای پوشش هزینه‌‌هایتان نیاز دارید، به صورت منفعل تأمین شود. در چنین شرایطی، می‌توانید به فعالیت‌هایی که دوست دارید بپردازید و به سمت خودشکوفایی حرکت کنید.

۳- سه گام اصلی رسیدن به آزادی مطلق مالی کدامند؟

۱- کاهش هزینه‌ها

۲- افزایش درآمد

۳- پس‌انداز و سرمایه‌گذاری

۴- آیا رسیدن به آزادی مالی در نتورک مارکتینگ امکان دارد؟

تجربه نشان داده است که نتورک مارکتینگ فقط برای شروع کنندگان کار و بالاترین سرشاخه‌ها آزادی مالی به همراه می‌آورد و برای بقیه، چیزی جز وقت تلف کردن و اتلاف پول و انرژی نیست. به شما توصیه می‌کنیم که از نتورک مارکتینگ دوری کنید.

جمع بندی

آزادی مالی و دغدغه پول نداشتن، زمینه‌ساز هر پیشرفتی زندگی است و می‌تواند انسان را به سمت خودشکوفایی هدایت کند. هرم مزلو به وضوع نشان می‌دهد که منبع درآمد پایدار و مطمئنی که تمامی هزینه‌های انسان را پوشش دهد، برای تبدیل شدن به بهترین حالت خود، چقدر ضرورت دارد.

منظور از آزادی مطلق مالی این است که به سطحی از ثروت و درآمد برسیم که دغدغه کار کردن برای پول درآوردن و پوشش دادن هزینه‌های خود نداشته باشیم و همانند اشراف‌زادگان دوران پرشکوه آتن، بتوانیم به کارهایی بپردازیم که واقعا به آن‌ها علاقه داریم و در آن‌ها توانمند هستیم تا تأثیری واقعی و بزرگ در جهان داشته باشیم.

در این مقاله، ۱۱ عنصر کلیدی برای رسیدن به اهداف مالی را برای شما توضیح دادیم. گفتیم که شما باید اهداف مالی قابل سنجش و واقع‌بینانه‌ای برای خودتان تعیین و با کاهش نسبت هزینه‌ها به درآمد، بتوانید پول خود را پس‌انداز و سرمایه‌گذاری کنید.

در نهایت می‌توانید با جمع‌آوری سرمایه، کسب و کار خود را راه‌اندازی کنید و آن را توسعه دهید تا جایی که دیگر نیازی به کار کردن نداشته باشید و درآمدهای منفعل شما، تمامی هزینه‌هایتان را پوشش دهد. البته، برای رسیدن به آزادی مالی، عناصر دیگری مثل داشتن حساب جداگانه برای روز مبادا، پیگیری روند پیشرفت به سمت اهداف مالی، داشتن بیمه و درک شرایط اقتصادی، سیاسی و اجتماعی جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنید، ضرورت دارد.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.