داموندمگ

سرمایه گذاری در طلا از طریق ارزهای دیجیتال

DAMOND
سرمایه گذاری در طلا از طریق ارزهای دیجیتال

برای بسیاری از سرمایه‌گذاران و خریداران دارایی‌ها، طلا یکی از گزینه‌های اصلی سرمایه گذاری است و این افراد اغلب برای خرید طلا به شکل سنتی عمل می‌کنند. علاوه بر این، خرید طلا معمولاً عمدتاً با پیش بینی یک بحران احتمالی یا اتفاقات بزرگ بازار اتفاق افزایش پیدا می‌کند و علت این امر این است که ارزش طلا برخلاف پول به اتفاقات سیاسی وابسته نیست. با این حال امروزه روش‌های سریع‌تری برای خرید طلا در بازار وجود دارد. سرمایه گذاری در طلا از طریق ارزهای دیجیتال روشی ساده و آسان مبتنی بر تکنولوژی‌های روز است.
دنیای بلاکچین که دنیای نوآوری است نیز راه‌حلی سریع برای این مسئله ایجاد کرده است و آن هم ارزهای دیجیتالی هستند که ارزش آن‌ها با طلا برابری می‌کند. در این مطلب از مجله داموند با ما همراه باشید تا ببینیم که سرمایه گذاری روی طلا از طریق ارز دیجیتال چگونه انجام می‌شود و توکن‌های با پشتوانه طلا کدامند و این توکن ها را از کجا می توان خریداری کرد.

ارز دیجیتال با پشتوانه طلا چیست؟

ارزهای دیجیتال با پشتوانه طلا مشابه با استیبل کوین‌ها طراحی شده‌اند، اما به جای اینکه توسط پول فیات (مثل دلار و یورو) پشتیبانی شوند، توسط ارزش طلای فیزیکی پشتیبانی می‌شوند.

هدف توکن‌های با پشتوانه طلا جلوگیری از نوسانات قیمت با پیوند دادن دارایی دیجیتال به دارایی مشهود است. از نظر تئوری، قیمت تجمعی توکن‌ها نباید کمتر از ارزش دارایی‌های فیزیکی باشد. بنابراین مقدار طلای مورد استفاده برای پشتوانه یک ارز دیجیتال خاص باید در ذخایر طلا نگهداری شود که معمولاً در بانک‌ها و سایر موسسات شخص ثالث نگهداری می‌شود.

این ارزهای دیجیتال از نظر نحوه پشتوانه متفاوت هستند. به عنوان مثال، برخی از توکن‌ها با نسبت 1:1 با طلا پشتیبانی می‌شوند، که در آن 1 توکن برابر با 1 گرم طلا است، در حالی که برخی دیگر از نسبت‌های متفاوتی استفاده می‌کنند. با افزایش ارزش طلا، قیمت توکن نیز باید افزایش یابد و آن را به سرمایه گذاری پایدارتری نسبت به سایر ارزهای دیجیتال تبدیل می‌کند.

ارز دیجیتال با پشتوانه طلا

توکن‌های با پشتوانه طلا مزیت‌هایی دارند:

  • شما می‌توانید بدون نیاز به نگهداری فیزیکی طلا، دارای یک توکن با ارزش مشابه طلا باشید. این روش هزینه‌های امنیتی شما را کاهش می‌دهد.
  • ارزش طلا کمتر در معرض نوسانات قیمتی است.
  • فروش طلا در این روش راحت است. فقط کافی است که به یک صرافی معتبر مراجعه کنید و با چند کلیک طلای خود را بفروشید.

با این حال، برخی از معایب نیز وجود دارد:

  • اگرچه طلا می‌تواند در برابر جنبه‌های منفی محافظت کند، اما از نظر تاریخی بازدهی مشابه ارزهای دیجیتال مانند بیتکوین یا اتریوم را ندارد.
  • رشد بازار طلا نسبت به سایر ارزهای دیجیتال کندتر است.
  • دارایی‌های دیجیتالی خطرات ذاتی جدیدی را ایجاد می‌کنند که دارایی فیزیکی ندارد و اگر دزدیده شوند امکان پیگیری و بازپس گرفتن آن‌ها وجود ندارد.

تعداد اتوکن‌های دارای پشتوانه طلا زیاد هستند. در ادامه مروی بر این توکن‌ها می‌اندازیم.

بهترین ارزهای دیجیتال با پشتوانه طلا

ارز دیجیتال Paxos Gold

ارز دیجیتال Paxos، محصول یک شرکت قابل اعتماد واقع در ایالت نیویورک است که توکن‌های PAXG را صادر می‌کند که با اونس تروا (t oz) از یک شمش طلای 400 اونس لندن Good Delivery ذخیره شده در خزانه‌های Brink پشتیبانی می‌شوند.

مطلب پیشنهادی  ترون چیست؟ ارز دیجیتال TRON با توکن TRX

شمش‌های طلا توسط Paxos با حقوق مالکیت کامل برای دارنده توکن به امانت سپرده شده‌اند. علاوه بر این، Paxos طبق قانون ایالات متحده ملزم به حمایت از توکن‌های PAXG با ذخیره سرمایه اجباری است. سازندگان Pax Gold این توکن را به عنوان یک توکن ERC-20 در بلاک چین اتریوم وارد بازار ارزهای دیجیتال کردند. توکن‌های PAXG را می‌توان در سرتاسر جهان معامله کرد و می‌توان آن‌ها را با شمش‌های طلا مبادله کرد. وقتی که قیمت طلا بالا برود ارزش این ارز دیجیتال نیز بالا می‌رود و زمانی که قیمت پایین بیاید نیز ارزش این ارز دیجیتال پایین می‌آید. توکن‌های ارز دیجیتال با پشتوانه طلای PAXG دارای ارزش بازاری حدود 100 میلیون دلار هستند که یکی از بالاترین‌ها در حجم است.

ارز دیجیتال Paxos Gold

ارز دیجیتال Tether Gold

یکی از بزرگترین صادرکنندگان استیبل کوین با پشتوانه دلار، تتر، یک توکن با پشتوانه طلا به نام XAUT راه اندازی کرده است. هر XAUT ارائه شده توسط TG Commodities Limited، توسط یک اونس تروای طلا پشتیبانی می شود.

ذخایر طلای تتر در یک خزانه سوئیسی نگهداری می‌شود و دارندگان توکن می‌توانند شماره سریال شمش‌های طلای اختصاص داده شده خود را از طریق وب سایت تتر بررسی کنند. علاوه بر این، نهاد تتر همچنین به سرمایه گذاران این امکان را می‌دهد که طلای خود را به صورت فیزیکی تحویل بگیرند یا آن را با پول نقد تبدیل کنند.

توکن‎‌های XAUT در بلاکچین‌های ترون و اتریوم در دسترس هستند. کاربران می‌توانند تراکنش‌ها را در مرورگر بلاکچینی مانند Etherscan ردیابی کنند.

ارز دیجیتال PGMT

ارز دیجیتال (PMGT) توسط ضرابخانه پرث دولت استرالیا پشتیبانی می‌شوند. خلوص و وزن طلا توسط دولت تضمین می‌شود و ضرابخانه گواهی‌های دیجیتال طلا را از طریق اپلیکیشن GoldPass صادر می‌کند. این گواهی‌ها برای پشتیبانی از توکن‌های PMGT استفاده می‌شود.

توکن‌های PMGT با هزینه‌های نگهداری، ذخیره‌سازی و بیمه صفر، دارایی‌های طلای سودآور و جایگزینی رقابتی برای محصولات طلای سنتی مانند ETF طلا هستند. ارزهای دیجیتال PMGT با طلاهای فیزیکی نیز قابل تعویض هستند. با این حال، نقدینگی در این روش کم است. بهترین راه برای خرید و فروش آن، استفاده از صرافی‌های آنلاین است.  مقدار طلای پشتوانه هر PMGT را می‌توان به شکل بلادرنگ در برابر مانده حساب GoldPass منتشر شده توسط ضرابخانه Perth تأیید کرد..

ارز دیجیتال DGX

شرکت DigixGlobal یک شرکت مستقر در سنگاپور است که توکن‌های دارای پشتوانه طلای DGX را ارائه می‌کند که هر توکن نشان دهنده 1 گرم طلا است که در خزانه‌های این شرکت در کانادا و سنگاپور ذخیره می‌شود. انجمن‌های دولتی به طور کامل اعتبار و بیمه خزانه‌ها را صادر می‌کنند.

توکن‌های DGX امکان خرید و فروش در صرافی‌های مختلف را دارند و شمش طلا را برای کاربران قابل تقسیم، خرید و قابل انتقال می‌کنند. سازندگان DigixGlobal این فرآیند را برای دموکراتیک کردن دسترسی به طلا طراحی کردند.

برای مبادله توکن ها با طلای فیزیکی 1% کارمزد وجود دارد و هزینه دموراژ که هزینه ذخیره سازی طلا است، بر عهده شرکت است. توکن‌های Digix Gold جزو ارزهای دیجیتال با حجم سرمایه بالا نیست و ارزش بازار آن کمتر از 6 میلیون دلار است.

مطلب پیشنهادی  پای نتورک چیست؟ آیا Pi Network کلاهبرداری است؟

استیبل کوین وابسته به طلا

ارز دیجیتال MCAU

استارت آپ استرالیایی Meld Gold با بلاکچین Algorand برای ایجاد یک توکن طلای غیرمتمرکز شریک شده است و این ارز دیجیتال را به وجود آورده است. این شرکت فناوری یک پلتفرم دیجیتال ایجاد کرده است که هدف آن تغییر روش خرید و فروش طلا است. این خدمت Meld Gold در زنجیره تامین طلا موجود ادغام خواهد شد تا تجارت و تسویه طلا از طریق توکن سازی ساده شود. سازندگان، این پلتفرم را طوری طراحی کرده‌اند که سرمایه‌گذاران بتوانند هم طلای فیزیکی و هم توکن‌های طلای دیجیتال را معامله کنند.

با این حال این شرکت به دنبال نوآوری‌های مختلف است. به گفته پیتر آگوست، مدیر عامل ضرابخانه ملبورن، Meld Gold می خواهد از فناوری بلاکچین «نه فقط برای تقلید، بلکه برای افزایش بازار واقعی طلا» استفاده کند.

ارز دیجیتال GLC

ارز دیجیتال GLC  یک توکن ERC-20 است که توسط نهاد Digital Gold LTD توسعه یافته است. این ارز دیجیتال توسط گروهی از داوطلبان که به ارتقای آزادی اقتصادی اعتقاد دارند ساخته شده و نگهداری می‌شود.

این ارز دیجیتال با نسبت 1000 GLC به ازای هر اونس طلا پشتیبانی می‌شود. هنگام خرید GLC، سرمایه‌گذاران به ویژگی‌های منحصربه‌فردی مانند سرعت تأیید دو دقیقه‌ای دسترسی دارند که آن را به سریع‌ترین تراکنش در بین هر توکن‌های پشتوانه طلا تبدیل می‌کند.

ارز دیجیتال GLC همچنین یک کیف پول اختصاصی را ارائه می‌کند و هیچ کارمزد معامله‌ای ندارد، که این ویژگی خرید و نگهداری طلا را برای سرمایه‌گذاران بسیار آسان می‌کند. این ارز دیجیتال در صرافی‌های مختلفی مانند CryptoExchange.com و Goldcoin.com قابل خریداری است و به راحتی آن را خرید و فروش کنید.

ارز دیجیتال AABBG

ارز دیجیتال AABBG یک نواوری در فضای ارزهای دیجیتال است است زیرا شرکت موسس هیچ تجربه قبلی در حوزه ارزهای دیجیتال یا امور مالی ندارد. این ارز دیجیتال توسط Asia Broadband Inc (AABB) راه‌اندازی شده است. شرکت AABB یک شرکت با تمرکز بر تولید، عرضه و فروش فلزات اساسی و گرانبها است.

100 درصد طلای خریداری شده با AABBG برخلاف دیگر توکن‌های با پشتوانه طلا، توسط این شرکت از زیر زمین استخراج می‌شود. این کار واسطه را قطع می‌کند و تضمین می‌کند که سرمایه گذاران طلای خود را مستقیماً از منبع دریافت می کنند. در واقع این شرکت هم بازار خود را در بازار سنتی طلا دارد و هم وارد بازار ارزهای دیجیتال شده است. به دلیل سابقه این شرکت در بازارهای سنتی طلا این پروژه محبوبیت زیادی بین طرفداران ارزهای دیجیتال پیدا کرده است. این توکن فقط از طریق کیف پول رسمی AABB قابل خریداری است.

ارز دیجیتال AurusGOLD

ارز دیجیتالAurusGOLD  که بیشتر با نام AWG شناخته می‌شود، توسط تاجران طلا که بین بازارهای AWG و شمش طلا آربیتراژ می کنند، ابداع شد. هر توکن این ارز دیجیتال ارزشی معادل با 1 گرم طلای عرضه شده توسط پالایشگاه‌های دارای گواهی انجمن بازار شمش لندن (LBMA) دارد. این شرکت فعالیت خود را گسترده‌تر از بازار طلا کرده و امکان خرید فلزات گرانبهای دیگر را نیز فراهم کرده است سرمایه گذاران می‌توانند فلزات گرانبهای توکن شده را به همان روشی که طلا می کنند بخرند و آنها را در ولت‌های خود نگه دارند.

مطلب پیشنهادی  بایننس کوین چیست؟ ارز دیجیتال Binance Coin با توکن BNB

ارز دیجیتال AWG را می‌توان در صرافی‌های مختلف شریک Aurus و فروشندگان فلزات گرانبها خریداری کرد. محبوب‌ترین صرافی برای خرید این ارز دیجیتال صرافی CEX.IO است و فروشندگان فلزات گرانبها شامل Bullion Direct و Grupo Aurica نیز امکان خرید این ارز دیجیتال را فراهم کرده‌اند.

ارز دیجیتال AurusGOLD

مزایای سرمایه گذاری در طلا از طریق ارزهای دیجیتال

دارندگان توکن‌های ارز دیجیتال با پشتوانه طلا از این مزیت برخوردارند که می‌توانند طلا داشته باشند و در عین حال از معایب مرتبط با طلای فیزیکی مانند هزینه‌های ذخیره سازی و دسترسی محدود اجتناب کنند.

علاوه بر این، توکن‌های طلا با اتصال مستقیم خریداران و فروشندگان در یک پلتفرم دیجیتال، شفافیت بیشتری را به بازار طلا به ارمغان می‌آورند. امروزه، بازار طلا دسترسی محدود و دید کمی را به زنجیره تامین خود ارائه می‌کند و عملیات خرید و فروش آن کند، گران و ناکارآمد است.  با این حال، استیبل کوین‌های دارای پشتوانه طلا جزء کوچکی از بازار ارزهای دیجیتال محسوب می‌شوند، در حالی که استیبل‌کوین‌های با پشتوانه دلار بخش بزرگ‌تری از اکوسیستم ارزهای دیجیتال هستند.

پیش از سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال با پشتوانه طلا یک نکته را در نظر داشته باشید. ارزهای دیجیتال که در نامشان Gold وجود دارد لزوما ارزهای دیجیتال با پشتوانه طلا نیستند. اگر کلمه GOLD را در هر فهرست سایت‌هایی مانند Coinmarketcap.com  جستجو کنید، پروژه‌های دیگری مانند بیتکوین گلد، الروند گلد و موارد مشابه را خواهید دید که هیچ ربطی به طلا ندارند. در خرید این توکن‌ها مراجعه به صفحات آن‌ها و بررسی اطلاعات بیشتر در مورد پروژه‌هایشان را از یاد نبرید.

نتیجه گیری

در این مطلب مروری بر روش‌های سرمایه گذاری روی طلا از طریق ارز دیجیتال داشتیم و دیدیم که بهترین ارزهای دیجیتال با پشتوانه طلا کدام هستند. سرمایه گذاری روی طلای فیزیکی علیرغم این که به عنوان یکی از امن‌ترین سرمایه گذاری‌ها شناخته می‌شود، کار آسانی نیست. می‌توان طلا را به شکل شمش فیزیکی در خانه نگهداری کرد اما ارزهای دیجیتال با پشتوانه طلا،  بدون نیاز به ذخیره‌سازی استفاده افراد از این فلز گرانبها را به‌طور قابل‌توجهی آسان‌تر می‌کنند. فقط چند کلیک کافی است تا طلا را بخرید یا بفروشید.

ممکن است روزی شاهد باشیم که ارزهای دیجیتال با پشتوانه طلا به عنوان ساده‌ترین روش سرمایه‌‎گذاری روی طلا شناخته بشوند. پروژه‌های مالی غیرمتمرکز مختلف به مردم این امکان را می‌دهند که در مکانیسم‌های مختلف، مانند وام یا از طریق استخرهای نقدینگی، سود سپرده‌های طلای خود را افزایش دهند. با این حال، پیش از سرمایه گذاری روی طلا از طریق ارزهای دیجیتال حتما پروژه مورد نظر را مورد بررسی قرار بدهید تا سرمایه گذاری امنی داشته باشید.

سوالات متداول

آیا بیتکوین با طلا پشتیبانی می شود؟

خیر، بیت کوین توسط طلا، فلزات گرانبها یا فیات پشتیبانی نمی‌شود. ارز دیجیتال بیتکوین ارزش خود را از کاربرد و عرضه و تقاضا به دست می آورد.

کدام ارزهای دیجیتال با طلا پشتیبانی می‌شوند؟

ارزهای دیجیتال با پشتوانه طلا مانند PAX Gold و Tether Gold، توکن‌های دیجیتالی معروفی هستند که مالکیت آن‌ها بر روی بلاکچین ثبت می‌شود.

چگونه می‌توان ارزهای دیجیتال با پشتوانه طلا خرید؟

این کار از طریق صرافی‌های ارزهای دیجیتال به شکل آنلاین انجام می‌شود.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.