داموندمگ

Google Authenticator چیست؟ + آموزش کامل گوگل آتنتیکیتور

DAMOND
گوگل آتنتیکیتور

گوگل با ارائه نرم‌افزارهای کاربردی مختلف رایگان ثابت کرده است که می‌تواند به کاربران تجربه‌ای ساده هدیه کند. گوگل آتنتیکیتور یکی از بهترین نرم‌افزارهای این شرکت است که امکان احراز هویت دو مرحله‌ای را فراهم کرده است.
در این مقاله از داموندمگ خواهیم دید که چگونه می‌توانیم با استفاده از گوگل آتنتیکیتور (Google Authenticator) در صرافی بایننس احراز هویت دو مرحله‌ای را ایجاد کنیم. این کار بسیار راحت است و هیچ پیچیدگی خاصی در مورد آن وجود دارد. البته تا زمانی که عبارت بازیابی خود، یعنی مهم‌ترین بخش کار را گم نکنید.

گوگل آتنتیکیتور چیست؟

آتنتیکیتور گوگل چیست google authenticator

گوگل آتنتیکیتور (Google Authenticator) یکی از ابزارهای نرم‌افزاری گوگل است، که امکان احراز هویت دو مرحله‌ای را برای کاربران تأمین می‌کند. تصور کنید که می‌خواهید از یک صرافی یا وب سایت استفاده کنید تا فعالیت‌های مربوط به ارز دیجیتال خود را انجام دهید، بدون شک نیاز دارید که مطمئن شوید کسی به غیر از شما نمی‌تواند به حساب کاربری شما وارد شود. در این جا است که گوگل آتنتیکیتور وارد معادله می‌شود. با استفاده از این نرم‌افزار هر کاربر باید در کنار وارد کردن رمز عبور خود، یک شیوه دیگر را نیز به کار بگیرد تا بتواند وارد حساب خود شود.

روش دوم این است که علاوه بر رمز عبور و نام کاربری همیشگی، چیزی مانند رمز یک‌بار مصرف یا پویا هم به شما پیامک می‌شود و باید آن را در طی مراحل ورود به حساب کاربری در محل خواسته شده وارد کنید. این رمز پویا می‌تواند در نرم‌افزار گوگل آتنتیکیتور نمایش داده شود. دلیل اینکه به آن رمز پویا می‌گوییم، این است که هر دقیقه تازه‌سازی می‌شود و یک رمز جدید برای شما ایجاد می‌شود. به این ترتیب حتی اگر رمز عبور شما هک شده و به سرقت برود، شخص سودجو نمی‌تواند وارد حساب کاربری شما شود.

 Google Authenticator چگونه کار می کند؟

احراز هویت دو مرحله ای در google authenticator

قبل از پرداختن به روند عملکرد نرم افزار، اجازه دهید در مورد رویدادی صحبت کنیم که به ما کمک می‌کند توضیح دهیم که چرا و چگونه این برنامه با موفقیت از کاربران خود محافظت می‌کند. در اواسط سال 2019، Bitrue صرافی ارز دیجیتال مستقر در سنگاپور هک شد. حدود 5 میلیون دلار توکن ریپل و کاردانو گرفته شد. این هک به این دلیل مثمر ثمر بود که هکر به رمز ورود مشتریان دسترسی پیدا کرده بود.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  آموزش افزودن XRP به متامسک

بیشتر رویه‌های امنیتی صرافی‌های دارایی دیجیتال به صورت آنلاین شامل ارائه نام کاربری و رمز عبور برای ورود به سیستم و بهره‌مندی از خدمات است. با افزایش قدرت بدافزارها و ابزارهای هک، استخراج این رمزهای ورود و سرقت توکن‌های دیجیتال شما بسیار آسان شده است. برای ایمن‌سازی حساب خود در برابر هکرها چه کاری می‌توان انجام داد؟ اینجاست که گوگل آتنتیکیتور وارد عمل می‌شود.

هنگامی که می‌خواهید وارد شوید، گوگل آتنتیکیتور اساساً با درخواست کدی که به زمان حساس است و فقط می‌تواند از برنامه نصب شده روی تلفن شما مشتق شود، امنیت حساب شما را تضمین می‌کند. بنابراین، حتی اگر هکر اعتبار ورود به سیستم را داشته باشد، بدون دسترسی کامل به تلفن شما، نمی‌تواند به حساب شما دسترسی پیدا کند. در اینجا نگرانی ربوده شدن سیم کارت نیز برطرف می‌شود زیرا روش احراز هویت دو مرحله‌ای گوگل آتنتیکیتور اطمینان می‌دهد که کد روی سیم کارت ذخیره نمی‌شود. علاوه بر این، ماهیت مبتنی بر زمان آن نگرانی‌های امنیتی دیگری را که کاربران ممکن است داشته باشند، از بین می‌برد. گوگل آتنتیکیتور به تأیید هویت کاربر کمک می‌کند تا به آن‌ها حق ورود به وب سایت‌ها و برنامه‌ها را بدهد. این اقدامی است که توسط چندین سرویس برای افزودن یک لایه امنیتی اضافی انجام می‌شود.

آموزش گوگل آتنتیکیتور

راه اندازی گوگل آتنتیکیتور

عملکرد گوگل آتنتیکیتور به این صورت است که هر 60 ثانیه یک رمز جدید تولید می‌کند.این کار به کمک الگوریتمی به نام TOTP صورت می‌گیرد. این الگوریتم با تولید یک کد 6 رقمی زمان جاری روز را می‌یابد تا به کمک آن بتواند رمزهای جدید را ایجاد کند.

در ادامه می‌خواهیم چگونه می‌توان این نرم‌افزار را در بایننس راه‌اندازی کنیم.

راه اندازی آتنتیکیتور در بایننس

یکی از مراحل ثبت نام در صرافی بایننس، این است که با وارد کردن شماره موبایل یا با استفاده از حساب گوگل آتنتیکیتور خود، گزینه احراز هویت دو مرحله‌ای را فعال کنید. وقتی در صرافی بایننس به تنظیمات امنیتی بروید، در قسمت انتخاب روش احراز هویت دو مرحله‌ای هردو گزینه پیامک و Google Authenticator وجود دارد. می‌توانید گزینه دلخواه خود را با زدن روی دکمه «on» آن را فعال کنید.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  کیف پول مای سیلیوم: آموزش کیف پول مای سیلیوم + دانلود

وقتی آتنتیکیتور را انتخاب کردید، صفحه جدید باز می‌شود که شامل چهار مرحله است. در مرحله اول باید نرم‌افزار آتنتیکیتور را دانلود کنید. برای این کار باید به سیستم عامل خود توجه کنید و نسخه درست را دانلود کنید. پس از دانلود روی «Next» کلیک کنید.

دانلود Google Authenticator

دانلود Google Authenticator نسخه اندروید

دانلود Google Authenticator نسخه iOS

دانلود گوگل Google Authenticator نسخه کامپیوتر (افزونه مرورگر کروم)

مرحله دوم به اسکن کد QR اختصاص دارد. درواقع برای آنکه بتوانید حساب کاربری خود در صرافی بایننس را به آتنتیکیتور اضافه کنید، لازم است یا کد QR را اسکن کنید یا از یک عبارت بازیابی استفاده کنید. برای این کار باید وارد نرم‌افزار آتنتیکیتور شوید و گزینه «+» را انتخاب کنید. پس از آن دو گزینه پیش رو دارید:

استفاده از کد QR

استفاده از این گزینه به شما امکان می‌دهد که با دوربین گوشی خود کد را اسکن کنید. اسکن کد نمایش داده شده در بایننس منجر به اضافه شده حساب کاربری بایننس به گوگل آتنتیکیتور می‌شود.

استفاده از عبارت بازیابی

برای استفاده از این گزینه، باید «Enter a setup key» را انتخاب کنید و سپس کدی که در بایننس نشان داده شده است را در آن وارد کنید. در نهایت کافی است روی گزینه «next» کلیک کنید. این عبارت بازیابی از اطلاعات بسیار مهم است، بنابراین باید آن را در جایی امن نگهدارید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله ما با عنوان «عبارت بازیابی چیست» را مطالعه کنید.

مرحله نهایی ارسال کد شش رقمی از طرف بایننس به ایمیل شما است. در نهایت احراز هویت دو مرحله‌ای فعال خواهد شد.

google authenticator چگونه کار میکند

اهمیت Google Authenticator برای سرمایه گذاران

هنگام ایجاد یک حساب کاربری در یک صرافی ارز دیجیتال، مهم است که احراز هویت دو مرحله‌ای گوگل را برای محافظت از توکن‌های دیجیتال خود راه‌اندازی کنید. پس از هک‌های متعدد کریپتو در تاریخ ارزهای دیجیتال، بسیاری از صرافی‌ها این فرآیند را اجباری کرده‌اند. برنامه‌ها نه تنها استفاده از چندین دستگاه را برای دسترسی مجدد به یک حساب کاربری، از طریق مکانیسم کد مبتنی بر زمان ضروری می‌سازند، بلکه مطمئن می‌شوند که هکرها زمان کافی برای کرک کردن دو دستگاه برای دسترسی به آن را ندارند. اگر شما یک تریدر فعال هستید که دارایی دیجیتال قابل توجهی در حساب صرافی خود دارید، به شدت توصیه می‌شود از گوگل آتنتیکیتور به عنوان یک لایه امنیتی اضافی استفاده کنید.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  بهترین کیف پول ریپل (XRP)

گم کردن عبارت بازیابی

باوجود تمام توصیه‌ها ممکن است شما عبارت بازیابی خود را گم کنید، اما جای نگرانی نیست، چراکه روشی ساده برای دریافت دوباره آن وجود دارد. برای این کار باید وارد اکانت بایننس خود شوید. سپس دوباره به همان تنظیمات ایمنی بروید و این بار اتصال بایننس و گوگل آتنتیکیتور را غیرفعال کنید.

در این فرآیند کدی به ایمیل شما ارسال خواهد شد، که باید آن را به همراه کد 6 رقمی گوگل آتنتیکیتور وارد کنید. به این ترتیب اتصال ببین صرافی و نرم‌افزار گوگل قطع خواهد شد. حالا شما می‌توانید دوباره اتصال را برقرار کرده و مراحل راه‌اندازی را بازهم طی کنید تا عبارت بازیابی جدید دریافت کنید. این بار مطمئن شوید که آن را در جای امنی نگه داشته‌اید.

متأسفانه اگر علاوه بر گم کردن عبارت بازیابی، نرم‌افزار گوگل آتنتیکیتور شما نیز از دسترس خارج شود، راهی جز ارتباط مستقیم با تیم پشتیبانی بایننس ندارید. مراقب باشید که کد را برای زمانی که می‌خواهید گوشی خود را عوض کنید نگه دارید.

آموزش تصویری google authenticator

برای دیدن ویدئو وی پی ان خود را روشن کنید.

سخن پایانی

بالا بردن امنیت در صرافی‌ها، وب سایت‌ها و کیف پول‌های نرم‌افزاری از بایدهای فعالیت در دنیای ارزهای دیجیتال است. احراز هویت دو مرحله‌ای از امکاناتی است که بسیاری از این وب سایت‌ها و برنامه‌ها ارائه می‌دهند. گوگل آتنتیکیتور یکی از ابزارهای بسیار پرکاربردی است که امکان ایجاد ارتباط بین آن و صرافی‌هایی مانند بایننس وجود دارد. با این کار می‌توانید در هر بار ورود، رمزی پویا علاوه بر رمز عبور انتخابی خود داشته باشید.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.