داموندمگ

وام ارزهای دیجیتال : راهنمای کامل وام گرفتن در بازار کریپتو

DAMOND
وام ارز دیجیتال

بله، درست متوجه شدید! در بازار ارزهای دیجیتال نیز می‌توان وام گرفت. با معرفی مفهوم دیفای، بازارهای مالی در حال خارج شدن از دست حکومت‌ها و بانک‌های مرکزی و قرار گرفتن تحت مردم هستند. اما دیفای چیست و چگونه می‌توانید در بازار رمزارزها، وام بگیرید؟

این روز‌ها، همه در رابطه با ارزهای دیجیتال صحبت می‌کنند اما کمتر کسی از میان مردم عادی، با مفهوم دیفای آشنایی دارد. انتظار می‌رود که با گسترش و توسعه هرچه بیشتر دیفای، در آینده‌ای نزدیک، امور مالی، رفته رفته از نظارت دولت‌ها و بانک‌ها خارج ‌شوند و خود مردم، مستقیما در این فضا، بدون نیاز به تبعیت از قوانین نامنصفانه سیستم‌های مالی و بانکی وابسته به حکومت‌ها، فعالیت‌های مالی داشته باشند.

یکی از ویژگی‌های بسیار جالب دیفای، امکان گرفتن وام با ارز دیجیتال به عنوان وثیقه و امکان وام دادن رمزارزها است. در واقع، شخصیت‌های حقیقی می‌توانند به سادگی، کارهای مالی خود را بدون واسطه مؤسسات مالی و شخصیت‌های حقوقی مثل بانک‌ها، انجام دهند. در ادامه این مقاله، در رابطه با مفهوم دیفای و وام گیری در بازار ارزهای دیجیتال، بیشتر صحبت خواهیم کرد. پس توصیه می‌کنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

آشنایی با امور مالی غیر متمرکز یا دیفای

دیفای

عبارت دیفای (DeFi)، خلاصه شده عبارت Decentralized Finance یا امور مالی غیرمتمرکز است. منظور از امور مالی غیرمتمرکز، مجموعه امور مالی است که تا پیش از معرفی رمزارزها، مجبور بودیم برای انجام دادن آن‌ها به بانک‌ها یا دیگر مؤسسات مالی مورد تأیید دولت‌ها، مراجعه کنیم.

دیفای را می‌توان سیستمی از امور مالی دانست که در یک شبکه بلاک چین غیرمتمرکز یا عمومی، انجام می‌شوند. شما در پروتکل‌های دیفای می‌توانید ارزهای دیجیتال را وام بگیرید یا آن‌ها را به دیگران، وام دهید. در پروتکل‌های دیفای، برخلاف بانک‌ها، مؤسسات مالی یا کارگزاری‌ها، نیازی به ارائه اطلاعات هویتی ندارید و می‌توانید به صورت کاملا ناشناس ولی بسیار ایمن، فعالیت‌های مالی داشته باشید.

اگر بخواهیم دقیق‌تر توضیح دهیم، در دیفای، پلتفرم‌هایی به بلاک چین‌ها اضافه می‌شوند که به خریداران، فروشندگان، وام دهندگان و وام گیرندگان، امکان تعاملات و تراکنش‌های همتا به همتا را بدون واسطه بانک‌ها یا دیگر مؤسسات مالی می‌دهند.

مفهوم امور مالی غیرمتمرکز از زمان معرفی بیت کوین در سال ۲۰۰۹، به واقعیت تبدیل شده است و هر تراکنش بیت کوین را می توان یک تراکنش همتا به همتای غیرمتمرکز دانست.

وام گرفتن با ارز دیجیتال

حالا که مفهوم دیفای را توضیح دادیم، وقت آن است که در رابطه با وام گیری در ارز دیجیتال برای شما صحبت کنیم. معمولا، طرفداران ارزهای دیجیتال ترجیح می‌دهند که سرمایه‌های خود را نگه داشته یا اصطلاحا، هولد کنند. هدف از این کار، حفظ کردن رمزارزها در ولت تا زمانی است که ارزش آن رمزارزها، بالا می‌رود. با این حال، روش‌هایی وجود دارد که می‌توانید با استفاده از آن‌ها، میزان سرمایه‌های دیجیتالی خود را افزایش دهید اما این روش‌ها، خالی از ریسک نیستند.

یکی از بهترین روش‌های افزایش سرمایه‌های دیجیتالی، وام گرفتن با ارز دیجیتال است. سیستم وام دهی ارز دیجیتال، یک بازی دو سر برد برای وام دهنده و وام گیرنده محسوب می‌شود. در این سیستم، کسی که وام می‌دهد، با سرمایه رمز ارز خود، کسب سود می‌کند و کسی که وام می‌گیرد، با استفاده از این وام به عنوان وثیقه، می‌تواند ارزش سرمایه‌های دیجیتالی‌اش را آزاد کند.

تفاوت‌های بین وام‌های معمولی و وام‌های دیجیتالی

وام‌ ارز دیجیتال، شباهت‌های زیادی به وام‌های معمولی دارند. یک وام گیرنده، مبلغی را از یک وام دهنده، قرض می‌گیرد. با این حال، تفاوت‌هایی نیز در این میان، وجود دارد که در زیر به دو تا از مهم‌ترین این تفاوت‌ها، اشاره می‌کنیم.

اول اینکه در یک وام معمولی، یک بانک، واسطه بین قرض دهنده و قرض گیرنده است یا اینکه خود بانک، نقش قرض دهنده را ایفا می‌کند. این در حالی است که در شبکه‌های دیفای، نفر سوم (یعنی بانک) از سیستم وام دهی و وام گیری، حذف می‌شود و یک پروتکل بلاک چین، زمینه را برای مذاکره مستقیم بین وام دهنده و وام گیرنده و انجام بدون واسطه تراکنش، فرآهم می‌آورد.

مطلب پیشنهادی  اتمیک سواپ چیست؟ معرفی AtomicSwap

بنابراین، درست همانطور که بیت کوین با همتا به همتا کردن تراکنش‌ها، مفهوم پول را به کلی عوض کرد، پلتفرم‌های وام ارز دیجیتال نیز با همتا به همتا کردن وام‌ها، مفهوم وام دهی و وام گیری را به کلی، عوض کرده‌اند.

دومین وجه تفاوت وام‌های معمولی با وام‌های ارز دیجیتال این است که در وام‌های دیجیتالی، برخلاف وام‌های معمولی، هیچ نیازی به ضمانت پولی نیست زیرا وام گیرنده باید ارز دیجیتال خود را به عنوان وثیقه، گرو بگذارد. این در حالی است که در وام‌های معمولی، وثیقه‌‌هایی که نقد کردن آن‌ها بسیار دشوار است، توسط بانک‌ها، پذیرفته می‌شوند و اگر وام گیرنده نتواند وام خود را پس دهد، بانک به سختی می‌تواند وثیقه را به پول تبدیل کند. یکی از دلایل بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ اروپا، این نوع سیستم وام دهی و وام گیری سنتی بود.

در مقابل، در وام ارزهای دیجیتال، وام گیرنده، چند برابر مقدار وام را گرو می‌گذارد تا از دارایی‌های وام دهنده، محافظت شود و این نوع سیستم وام، تضمین می کند که وام گیرنده، تمکین مالی لازم را برای پس دادن وام، دارد.

وام دادن و وام گرفتن ارز دیجیتال

تأثیر نوسانات بازار بر وثیقه وام ارز دیجیتال

همانطور که تا اینجا توضیح دادیم، وام گیرنده، سرمایه‌های رمزارز خود را وثیقه وام قرار می‌دهد و با این کار می‌تواند در بازار ارز دیجیتال باقی بماند و نیازی نیست که برای تأمین نقدینگی، به سرمایه‌های دیجیتالی‌اش، دست بزند. حالا این سوال پیش می‌آید که نوسانات قیمتی رمزارزی که به عنوان وثیقه وام قرار داده‌اید، چه تأثیر روی این وثیقه می‌گذارد؟

برای پاسخ به این سوال، باید با یک مفهوم بسیار مهم به نام نسبت LTV آشنا شوید. این واژه، خلاصه شده عبارت Loan to Value به معنی «نسبت وام به ارزش» است و نسبت مقدار وثیقه و مقدار ارز وام گرفته شده را نشان می‌دهد.

در اغلب پلتفرم‌های وام دهی ارز دیجیتال، این نسبت باید حداقل، ۵۰ درصد باشد. به عبارت دیگر، حداقل مقدار وثیقه قابل قبول برای وام گرفتن در این پلتفرم‌ها، دو برابر مقدار وام درخواستی است.

برای مثال، اگر در زمان وام گرفتن، ارزش هر بیت کوین، ۵۰ هزار دلار باشد و شما بخواهید مقداری رمزارز به ارزش میزان ۱۰۰ هزار دلار وام بگیرید، باید حداقل ۴ بیت کوین را وثیقه قرار دهید. وقتی که بازپرداخت وام به پایان برسد، وثیقه خود را دریافت خواهید کرد. سیستم وام دهی در دیفای به همین راحتی است.

حالا اگر ارزش بیت کوین سقوط کند یا بالا برود، چه اتفاقی برای وثیقه‌ای که گرو گذاشته‌اید، خواهد افتاد؟ اگر ارزش وثیقه شما بالا برود، به نفع شما است زیرا ارزش وثیقه‌ای که گروه گذاشته‌اید، بیشتر می‌شود و نسبت LTV پایین می‌آید. در این صورت، شما می‌توانید پس از بازپرداخت وام، وثیقه خود را با سود آن، دریافت کنید یا حتی می‌توانید پیش از بازپرداخت اقساط، سود خود را از روی وثیقه بردارید.

در مقابل، اگر ارزش بیت کوین سقوط کند، LTV وثیقه شما بالا می‌رود و در نتیجه، وثیقه کمتری برای ضمانت وام خود خواهید داشت. اگر کاهش قیمت بیت کوین، خیلی شدید باشد و شما رمزارز کافی برای وثیقه گذاشتن نداشته باشید تا LTV را پایین نگه دارید، وثیقه شما با یک مارجین کال (Margin call) لیکوئید می‌شود تا از دارایی وام دهنده، محافظت شود.

آیا می‌توان دارایی‌های فیزیکی را وثیقه وام‌های دیجیتالی قرار داد؟

ممکن است به دلایلی مثل نوسانات بازار رمزارز، نداشتن رمزارز یا داشتن وثیقه‌ای دیگر، نخواهید رمزارز خود را وثیقه وام کنید اما بخواهید وام دیجیتالی بگیرید. هیچ نگران نباشید، به لطف اوراکل‌هایی مثل چین لینک (Chainlink)، روش‌هایی وجود دارد که شما می‌توانید بدون وثیقه گذاشتن رمزارز، وام دیجیتالی بگیرید.

مطلب پیشنهادی  میکر و تیکر در بازار ارز دیجیتال چیست؟

این پلتفرم به بلاک چین‌ها امکان تعاملات دو طرفه با استفاده از داده‌های خارج شبکه‌ای را می‌دهد. بعضی از پلتفرم‌های ارائه دهنده وام‌های رمزارز که به چین لینک متصل هستند، به قرض کنندگان این امکان را می‌دهند تا دارایی‌های فیزیکی مثل خودرو، املاک یا دیگر دارایی‌های خارج بلاک چین را وثیقه وام‌های دیجیتالی قرار دهند.

تأییدیه گرفتن برای وام گرفتن در بازار ارزهای دیجیتال چه مدت طول می‌کشد؟

معمولا، وام گرفتن در بازار رمزارز، بلافاصله انجام می‌شود. کل این فرآیند، شامل دو مرحله احراز هویت و وثیقه‌گذاری است.

احراز هویت در دیفای، KYC نام دارد و تنها چند دقیقه طول می‌کشد و سرعت وثیقه‌گذاری نیز به سرعت انتقال رمزارزهای شما به بلاک چینی بستگی دارد که در آن وام می‌گیرید.

با این حال، اگر از یک پلتفرم مالی واقعا غیرمتمرکز استفاده کنید، هیچ نیازی به احراز هویت نخواهید داشت و تنها کافی است بر سر ضوابط وام گرفتن، با وام دهنده به توافق برسید و برای دریافت وام، سرمایه خود را وثیقه کنید.

نحوه وام گرفتن ارز دیجیتال

وام گرفتن در بازار ارزهای دیجیتال

در زیر، مراحل وام گرفتن در بازار ارزهای دیجیتال را به صورت مرحله به مرحله برای شما توضیح داده‌ایم:

۱- وام گیرنده وارد پلتفرم مورد نظر شده و درخواست وام می‌دهد.

۲- وقتی که پلتفرم، درخواست وام را تأیید کرد، وام دهنده، رمزارز خود را وثیقه می‌کند. وام گیرنده نمی‌تواند مقدار وثیقه شده را تا زمان بازپرداخت کامل وام، پس بگیرید.

۳- سرمایه‌داران یا وام دهندگان، به صورت اتوماتیک و از طریق پلتفرم، به وام گیرنده، وام می‌دهند. معمولا وام دهندگان از این فرآیند، بی‌خبر هستند و میزان رمزارز موجود در حساب آن‌ها، ظاهرا دست‌نخوره باقی می‌ماند.

۴- سودهایی به صورت منظم (هفتگی یا ماهانه یا به ندرت پس از بازپرداخت وام) به حساب وام دهنده واریز می‌شود.

۵- وقتی که وام گیرنده، وام را بازپرداخت کند، وثیقه خود را دریافت می‌کند.

با اینکه مراحل وام گرفتن در بازار ارز دیجیتال، از پلتفرمی به پلتفرم دیگر، تفاوت دارد، اما معمولا، باید مراحل فوق طی شود. بعضی از پلتفرم‌های وام دهی و وام گیری در بازار ارزهای دیجیتال از قراردادهای هوشمند استفاده می‌کنند تا کل فرآیند، ایمن‌تر شود.

وام دادن چه نفعی برای وام دهندگان دارد؟

در سمت دیگر ماجرای وام‌ها در بازار ارزهای دیجیتال، وام دهندگان قرار دارند. در سیستم‌های وام دهی در بازار رمزارزها، وام دهندگان نیز از وام دهی ارز دیجیتال به دیگران، سود می‌برند. در ادامه، به این سوال پاسخ خواهیم داد که سازوکار سود کردن وام دهنده چگونه است. همچنان با ما همراه باشید.

پلتفرم‌های دیفای، برای تشویق سرمایه‌گذاران به وام دادن، سودهای بالایی با پرداخت منظم (معمولا به صورت هفتگی) ارائه می‌دهند.

معمولا، ارزهای باپشتوانه و استیبل کوین‌ها، بیشترین درصد عملکرد سالیانه (APY) را که بین ۸ تا ۱۱ درصد است، به همراه دارند. سپرده‌‌های رمزارزهایی مثل بیت کوین، اتریوم و دیگر رمزارزهای مهم، بین ۴ تا ۶ درصد، برای وام دهنده، سود دارند.

مقایسه پلتفرم‌های وام گرفتن در بازار ارزهای دیجیتال

وام گرفتن ارز دیجیتال

به طور کلی، دو نوع پلتفرم دیفای وجود دارد که باید با آن‌ها آشنا شوید. گروه اول، کاملا غیرمتمرکز هستند و کل پلتفرم آن‌ها روی بلاک چین و قراردادهای هوشمند، سوار است. گروه دوم را می‌توان پلتفرم‌هایی نیمه‌ متمرکز دانست که در بعضی سطوح از زیرساخت بلاک چین و حتی گاهی اوقات، از قراردادهای هوشمند استفاده می‌کنند اما کارمزد می‌گیرند، مدیران اجرایی دارند و همانند شرکت‌های معمولی، کار می‌کنند.

پلتفرم‌های غیرمتمرکز

در زیر، بعضی از مهم‌ترین پلتفرم‌های غیرمتمرکز را به شما معرفی کرده‌ایم:

  • کامپاند (Compound): این پلتفرم، خودش را به صورت زیر، تعریف می‌کند:

«پروتکل نرخ سود الگوریتمی و خودکار ساخته شده برای آزادسازی دنیایی از اپلیکیشن‌های مالیِ باز».

این تعریف، کمی پیچیده به نظر می‌رسد و به عبارت ساده‌تر می‌توان کامپاند را نوعی بازار مالی دانست که می‌توانید در آن، سرمایه‌گذاری کرده و سود دریافت کنید.

شما می‌توانید با اپلیکیشن مخصوص کامپاند یا اپلیکیشن‌های دیگری مثل Dharma که به پروتکل کامپاند متصل هستند، به این پلتفرم دسترسی داشته باشید.

  • آوه (Aave): این پلتفرم هم مشابه کامپاند، یک بازار دیفای منبع باز است که می‌توانید در آن سرمایه‌گذاری کنید و سود خود را به صورت رمزارزها دریافت کرده یا وام دیجیتالی بگیرید. در حال حاضر، نزدیک به ۵۰۰ میلیون دلار در آوه سرمایه‌گذاری شده و می‌توان آن را یک پلتفرم مطمئن برای فعالیت در بازار رمزارزها دانست.
  • dYdX: صرافی غیرمتمرکز dYdX نیز در زمینه معامله، وام دادن و وام گرفتن در بازار ارزهای دیجیتال، فعالیت دارد.
مطلب پیشنهادی  بهترین کیف پول بیت کوین برای ایرانیان : 15 کیف پول برتر

پلتفرم‌های متمرکز

در زیر، بعضی از مهم‌ترین پلتفرم‌های متمرکز را که می‌توانید در آن‌ها وام دیجیتالی بگیرید یا سرمایه‌گذاری کنید، به شما معرفی می‌کنیم:

  • یوهولـدر (YouHolder): در این صرافی متمرکز می‌توانید با وثیقه‌گذاری ارزهای دیجیتالی، وام خود را به صورت پول نقد دریافت کنید. این پلتفرم، ۲۰ ارز دیجیتال اصلی را قبول دارد و در این صرافی، می‌توانید مقدار حداقل، ۱۰۰ دلار را با نرخ LTV بالای ۹۰ درصد، قرض بگیرید.
  • نبئوس (Nebeus): یک پلتفرم بلاک چین اروپایی که به مشتریانش کمک می‌کند تا از سرمایه‌های دیجیتالی برای خریدهای روزمره استفاده کنند. این پلتفرم که در سال ۲۰۱۴ تأسیس شده، سرویس‌های سریع و ایمن متنوعی را با پشتوانه رمزارز، ارائه می‌دهد. بعضی از این سرویس‌ها شامل وام‌های با پشتوانه رمزارز و حساب‌های سپرده‌گذاری با پشتوانه رمزارز هستند و وامی که می‌گیرید، به سرعت به ویزا کارت یا مستر کارت شما در بیش از ۱۵۰ کشور دنیا، واریز می‌شود.

البته با توجه به تحریم‌های بانکی علیه جمهوری اسلامی ایران، استفاده از این خدمات در کشور ما، پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد.

معرفی پلتفرم‌های وام دهی ارز دیجیتال

در زیر، مهم‌ترین پلتفرم‌های وام دهی ارزهای دیجیتال را به شما معرفی کرده‌ایم:

  • سلسیوس نتورک (Celsius Network): سلسیوس تاکنون، معادل با یک میلیون دلار به وام گیرندگان، وام‌های دیجیتالی اعطا کرده و با اختلاف، محبوب‌ترین پلتفرم وام‌های دیجیتالی است. برای دسترسی به پلتفرم سلسیوس می‌توانید از اپلیکیشن سلسیوس استفاده کنید و خیلی راحت و بی‌دردسر، وام‌های دیجیتالی بگیرید یا سرمایه‌گذاری سودآور دیجیتالی داشته باشید.

سلسیوس نتورک (Celsius Network)

  • بلاک فای(BlockFi): این پلتفرم، تقریبا همانند سلسیوس است اما رمزارزهای کمتری را برای سپرده‌گذاری و وام گرفتن، می‌پذیرد. بلاک فای، پلتفرمی بسیار مطمئن و سودآور برای سپرده‌گذاران است. در صورتی که با ارزهای دیجیتال به غیر از بیت کوین، اتریوم یا لایت کوین کار می‌کنید، شاید بلاک فای پلتفرم مناسبی برای شما نباشد.

مدت زمان زیاد فعالیت این پلتفرم در حوزه وام‌های دیجیتالی نشان می‌دهد که بلاک فای، دارای تیمی بسیار با تجربه و تجربه کاربری بسیار عالی است که با آزمون و خطا به این مرحله رسیده است.

  • نکسو (Nexo): نکسو از این نظر که انواع متنوعی از رمزارزها را هم به عنوان وثیقه برای وام گرفتن و هم برای سپرده‌گذاری می‌پذیرد، به خودش می‌بالد. این مزیت، سبب شده که نکسو بتواند به یک رقیب جدی برای بلاک فای و سلسیوس تبدیل شود.

وام دیجیتالی بگیریم یا نه؟

در این مقاله، هر چیزی را که لازم بود در رابطه با وام گرفتن در بازار ارزهای دیجیتال بدانید، برای شما توضیح دادیم. با این اوصاف، آیا گرفتن وام‌های دیجیتالی، کار عاقلانه‌ای است؟

بسیاری از پلتفرم‌های وام دیجیتالی، به کاربران امکان افتتاح حساب‌های سپرده‌گذاری با استفاده از رمزارزها، معامله توکن‌ها و گرفتن وام‌های دیجیتالی را می‌دهند. از آن‌جایی که پلتفرم‌های وام‌های ارز دیجیتال، هنوز در ابتدای راه خود هستند، ممکن است این نوع سرمایه‌گذاری یا وام گرفتن در بازار رمزارزها، خیلی جذاب به نظر نرسد. این پلتفرم‌ها هنوز جای پیشرفت خیلی زیادی دارند و امکان وام گرفتن در شبکه‌های دیفای و نیمه-دیفای، بدون دردسرهای معمول وام گرفتن از بانک‌ها می‌تواند زمینه را برای رشد بیشتر این پلتفرم‌ها، فرآهم کند.

در کل می‌توان گفت که سپرده‌گذاری یا وام گرفتن در پلتفرم‌های مطمئنی که آزمون خود را پس داده‌اند، به استراژی‌های مالی و ریسک‌پذیری شما بستگی دارد. به عنوان کسی که وام می‌دهید، هیچ خطری سرمایه شما را تهدید نمی‌کند ولی سودهای قابل توجهی نیز نخواهید داشت. در مقابل، اگر وام گیرنده باشید، سود یا زیان شما به نوسانات قیمت رمزارزی که به عنوان وثیقه قرار داده‌اید، بستگی خواهد داشت.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.