داموندمگ

شبکه هدرا چیست؟ ارز دیجیتال Hedera با کوین HBAR

DAMOND
شبکه Hedera

در حوزه رمزنگاری هر روز یک تکنولوژی جدید ایجاد می‌شود که آشنایی با همه آن‌ها مشکل است. ما در این مطلب داموندمگ قصد داریم در مورد یک تکنولوژی جدید به نام شبکه Hedera صحبت کنیم. Hedera Hashgraph پلتفرمی که خود را به عنوان جایگزین سریع‌تر و امن‌تر بلاک چین معرفی می‌کند. این شبکه کوین اختصاصی خود با نام HBAR را عرضه کرد. با داموندمگ همراه باشید و شبکه هدرا را به طور کامل بشناسید.

شبکه Hedera چیست؟

شبکه هدرا یک شبکه توزیع شده غیرمتمرکز (decentralized distributed) که ساختار آن کاملا با بلاک چین اتریوم و بیت کوین متفاوت است. در حالی عملکرد کاملا مشابهی دارد. این شبکه برخلاف بلاک چین که مبتنی بر الگوریتم اجماع از الگوریتم امنیتی و اعتبارسنجی استفاده می‌کند که کارآمدتر نیز هست.

در این شبکه دفترکل توزیع شده باز بر روی فناوری hashgraph اجرا شده است.

شبکه Hedera چیست؟

ویژگی‌ های کلیدی فناوری hashgraph

 • جایگزینی عملی برای بلاک چین

هشگراف یک جایگزین عملی برای بلاک چین است که امکان پیاده‌سازی دفترکل باز و پشتیبانی از یک ارز دیجیتال را دارد.

 • کاهش اثر زیست محیطی

در فناوری هشگراف هیچ ماینینگ وجود ندارد به همین دلیل بر محیط زیست تاثیر منفی نمی‌گذارد و اثراث مخرب بلاک چین بر محیط زیست به صورت قابل توجهی کاهش می‌یابد.

 • کاهش هزینه

هزینه تراکنش در hashgraph نسبت به بلاک چین بسیار کمتر است. هزینه تراکنش در شبکه هدر که مبتی بر هشگراف 0.0001 دلار برای هر تراکنش است، در حالی که در اتریوم و بیت کوین این هزینه 20 دلار است.

 • عملکرد بهتر

دفترکل که در این فناوری ایجاد می‌شود ویژگی ناشناس بودن را دارد و عملکرد آن نسبت به بلاک چین بسیار بهتر است.

 • سرعت بالاتر
مطلب پیشنهادی  لایت کوین چیست؟ ارز دیجیتال Litecoin با توکن LTC

از آنجا که هشگراف از سیستم اجماع اثبات کار استفاده نمی‌شود، سرعت انجام تراکنش‌ها بسیار بالاتر است. سرعت تراکنش شبکه هدرا 10000 تراکنش در ثانیه در حالی که این مقدار اتریوم و بیت کوین به ترتیب 12 و 3 تراکنش در ثانیه است.

هدرا هشگراف چگونه کار می‌ کند؟

همانطور که در بالا توضیح دادیم شبکه Hedera کاملا از نظر کارکرد با شبکه بلاک چین متفاوت است. در بلاک چین از الگوریتم اجماع استفاده می‌شود. در این مکانیسم هر تراکنش که انجام می‌شود یک بلوک جدید به زنجیره اضافه می‌شود. حال اگر دو تراکنش به صورت همزمان انجام شود، مکانیسم اجماع یکی از آن‌ها را می‌پذیرد و تراکنش دیگر باید بعد از این به بلوک اضافه شود. به همین دلیل سرعت مکانیسم اجماع بلاک چین پایین است.

hashgraph

حال شبکه Hedera اعلام کرد که مدل اجماع هشگراف آن کاملا متمایز از بلاک چین و جایگزینی سریع‌تر و امن‌تری است. hashgraph یک گراف غیرچرخه‌ای جهت‌دار که به طور تصادفی تراکنش را بین گره‌ها ارسال می‌کند.

در این فناوری اطلاعات بین گره‌ها از طریق پروتکل گاسیپ (gossip) به صورت تصادفی از یک گره به گره دیگر منتقل می‌شود. این پیام‌ها شامل داده‌های تراکنش، زمان، امضای دیجیتال و دو پیام رمزنگاری به نام هش است. این انتقال پیام بین گره‌ها تا زمانی گره‌های کافی از این پیام برای رسید به یک اجماع آگاه شوند، ادامه پیدا می‌کند.

دفتر کل برای ایجاد نمودار از تمام تراکنش‌های انجام شده در شبکه استفاده می‌کند.

کاربرد شبکه Hedera

شبکه Hedera به صورت کلی 4 کاربرد دارد:

 1. رمزارز این شبکه به کاربران این امکان را می‌دهد که با کمترین هزینه و سریع‌ترین سرعت در فضای ایمن تراکنش‌های خود را انجام دهند.
 2. شبکه هدرا این توانایی را دارد که به صورت خودکار قراردادهای هوشمند را اجرا و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز را توسعه دهد.
 3. این شبکه امکان ذخیره‌سازی ایمن فایل‌ها را دارد.
 4. اگر در برنامه‌ای نیاز به اجماع سریع، منصفانه و ایمن باشد، شبکه Hedera این امکان را فراهم می‌کند.

شبکه هدرا هشگراف

معرفی ارز دیجیتال HBAR

ارز دیجیتال HBAR تنها رمزارز که روی هدرا اجرا می‌شود. این رمزارز همانند سایر رمزارزهای موجود در بازار است و امکان خرید و فروش و سرمایه‌گذاری روی آن وجود دارد. از این رمزارز برای پرداخت‌های درون برنامه‌ای شبکه هدرا استفاده می‌شود.

مطلب پیشنهادی  شبکه چیا چیست؟ ارز دیجیتال Chia با توکن XCH

ارز دیجیتال ‌ HBAR از نظر ارزش بازار در رتبه 34 سایت کوین مارکت کپ قرار دارد. در زمان نگارش این مطلب قیمت این رمز ارز 0.6 دلار و ارزش کل بازار آن حدود 1 میلیارد دلار است.

در 15 آگوست 2018 ارز دیجیتال HBAR با قیمت هر توکن 0.12 دلار عرضه شد. که از زمان عرضه تاکنون قیمت آن فراز و فرودهای بسیاری داشت. قیمت این رمزارز در زمان اوج خود در 16 سپتامبر 2021 به 0.57 دلار رسید. در 16 ژوئن سال 2020 هم قیمت آن به 0.01 دلار رسیده بود که کمترین قیمت ثبت شده برای این ارز دیجیتال است.

کل عرضه این ارز دیجیتال، ۵۰ میلیارد که حدود 21 میلیارد آن در حال حاضر در بازار در حال گردش است. پیش‌بینی می‌شود که در 15 سال کل این ارز دیجیتال در بازار عرضه شود. از این رمزارز برای پرداخت هزینه‌های خدمات داخل شبکه و پاداش به گره‌ها برای ایمن‌سازی شبکه استفاده می‌شود.

آینده رمزارز HBAR

قیمت توکن HBAR مانند سایر رمزارزها موجود در بازار کریپتوکارنسی با توجه به اخبار و تحولات اقتصادی جامعه تغییر می‌کند. البته اطلاعیه‌های مربوط به مشتریان جدید، اعضای شورای حاکم، میزان پذیرش فناوری هشگراف و شبکه Hedera نیز در تعیین قیمت این رمزارز نقش دارند.

بنیانگذارن شبکه Hedera

لیمون برد (Leemon Baird) و منس هارمون (Mance Harmon) دو متخصص کامپیوتر هستند که در سال 2018 فناوری Hedera Hashgraph را ایجاد کردند.

لیمون برد در سال 2015 شرکتی با نام Swirlds را ایجاد و حق ثبت اختراع فناوری هشگراف را ثبت کرد. هدف او از اختراع فناوری هشگراف ایجاد یک جایگزین کم‌هزینه و کارآمدتر برای بلاک چین بود.

آن‌ها در سال 2018 با فروشن توکن‌های خود 120 میلیون دلار جمع‌اوری کردند که صرف توسعه فناوری تازه‌کار هدرا شد. آن‌ها در سال 2019 به صورت عمومی شبکه خود را را‌ه‌اندازی کردند. از آن زمان تاکنون پیشرفت‌های بسیاری در پروژه ایجاد شده است.

کیف پول‌ های مناسب HBAR

ارز دیجیتال HBAR مانند سایر رمزارزها بر روی بلاک چین اجرا نمی‌شود، به همین دلیل فقط در کیف پول‌های خاصی شما می‌توانید آن را نگهداری کنید. کیف پول‌های مناسب برای نگهداری HBAR به شرح زیر است:

 • کیف‎ پول لجر (Ledger)
 • کیف پول ترزور (Trezor)
 • کیف‎ پول مث والت (Math Wallet)
 • کیف پول تراست والت (Trust Wallet)
 • کیف‎ پول اتمیک (Atomic wallet)
مطلب پیشنهادی  نئو یا اتریوم؟ جنگ گلادیاتورها در راه است

شبکه هدرا

صرافی‌ های معتبر برای خرید توکن HBAR

تنها روش خرید HBAR صرافی‌های بین‌المللی آنلاین هستند. برای خرید توکن HBAR از این صرافی‌ها باید ابتدا از طریق صرافی‌های داخلی تتر بخرید و به کیف پول خود در این صرافی‌ها منتقل کنید. حال به راحتی می‌‌توانید این رمزارز بخرید. صرافی‌های معتبر ارائه دهنده توکن HBAR به شرح زیر است:

 1. صرافی گیت دات آی او (Gate.io)
 2. صرافی‎ بایننس (Binance)
 3. صرافی کوکوین (Kucoin)
 4. صرافی هوبی گلوبال (Huobi Global)

سخن اخر

بنیانگذاران شبکه Hedera هدف خود را از ایجاد این شبکه و فناوری شگراف، کاهش هزینه‌های تراکنش و افزایش سرعت آن‌ها در فضای کاملا ایمن می‌دانند. آن‌ها معتقدند که به این هدف رسیدند و از موانع اصلی این مشکل یعنی امنیت، پذیرش، عملکرد و حاکمیت به خوبی عبور کردند. با وجود تنظیم قوانین جدید برای شبکه‌های رمزنگاری آن‌ها در تلاش هستند که شبکه خود را با قوانین جدید هماهنگ کنند در حالی که نظر کاربران جدید را نیز به خود جلب می‌کنند.

سوالات متدوال

چگونه ارز دیجیتال HBAR را خریداری کنیم؟

تنها روش برای خرید رمزارز HBAR صرافی‌های آنلاین ارز دیجیتال است. شما در این صرافی‌ها به هر میزان که بخواهید امکان خرید این ارز دیجیتال را دارید.

ارز دیجیتال HBAR خود را در کجا نگهداری کنیم؟

شما می‌توانید رمزارز HBAR را هم در کیف پول خود صرافی نگهداری کنید و هم آن را به یکی از کیف پول‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری که در بالا معرفی کردیم منتقل کنید.

آیا HBAR ارزش سرمایه‌گذاری دارد؟

قیمت این ارز دیجیتال تابع نوسانات بازار کریپتوکارنسی و تغییرات مربوط به شبکه هدرا است. بنابراین برای سرمایه‌گذاری در این رمزارز باید تمام جوانب را با استفاده از تحلیل‌های تکنیکال و فاندامنتال بررسی کنید.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.