داموندمگ

آیا استخراج هلیوم با گوشی ممکن است؟ + نقشه ماینر هلیوم در ایران

DAMOND
استخراج هلیوم

پروژه رمزارز هلیوم (Helium) در سال ۲۰۱۳ با هدف توسعه فناوری اینترنت اشیاء (Internet of Things) یا IoT راه‌اندازی شد. این پروژه نیز همانند سایر پروژه‌های ارز دیجیتال دارای توکنی بومی به نام HNT است اما ماینینگ یا استخراج هلیوم با الگوهای رایج استخراج دیگر ارزهای دیجیتال، تفاوت دارد.
در شبکه هلیوم از روش منحصر به فردی برای استخراج توکن‌های HNT استفاده می‌شود. برای استخراج این توکن‌ها باید دستگاه ساده‌ای را در منزل یا دفتر کار خود، نصب کنید تا نقش یک هات اسپات را در شبکه هلیوم، ایفا کند. این بلاک چین از الگوریتم اجماع اثبات پوشش (Proof-of-Coverage) یا PoG برای تأیید مشارکت کاربران در شبکه استفاده می‌کند.
در زمان نوشته شدن این مقاله، هر توکن HNT بیش از ۲۲ دلار قیمت دارد. علاوه بر این، می‌توان از توکن‌های هلیوم برای کاربردهای دیگری در این شبکه استفاده کرد. بنابراین، ماینینگ هلیوم از اهمیت بسیاری برخوردار است. البته، استخراج توکن‌های HNT کمی پیچیده به نظر می‌رسد و به همین دلیل می‌خواهیم در مقاله پیش رو، نحوه استخراج این توکن‌های با ارزش را برای شما توضیح دهیم. با داموندمگ همراه باشید.

شبکه هلیوم چیست و چطور کار می‌کند؟

شبکه هلیوم

همانطور که پیش از این گفتیم، شبکه هلیوم با هدف گسترش فناوری اینترنت اشیاء و ایجاد شبکه‌های اینترنتی گسترده‌ درون شهری، توسعه یافته است. این شبکه از هات اسپات‌هایی تشکیل شده که اینترنت بی‌سیم را در اختیار دستگاه‌هایی قرار می‌دهند که از پروتکل LoRaWAN پشتیبانی می‌کنند. اما این پروتکل چیست و چه کاربردی دارد؟

LoRaWAN نوعی پروتکل شبکه‌ای تک نقطه به چندنقطه است که با امواج رادیویی RF کار می‌کند. دستگاه‌های IoT پشتیبانی‌کننده از این پروتکل می‌توانند به همراه چند دستگاه دیگر به طور همزمان به یک هات اسپات متصل باشند. در واقع، برخلاف بسیاری از ارزهای دیجیتال که برای استخراج آن‌ها از پردازنده‌های گرافیکی یا GPUها استفاده می‌شود، برای ماینینگ هلیوم به امواج RF رادیویی نیاز است.

پروتکل اجماع هلیوم، HoneyBadgerBFT نام دارد. در این نوع پروتکل اجماع، گره‌ها برای تبادل اطلاعات از الگوریتم اثبات پوشش استفاده می‌کنند تا پشتیبانی خودشان از شبکه وایرلسی هلیوم را ثابت کنند. این پروژه بلاک چینی جالب، دارای توکنی بومی (Native) است که HNT نام دارد. ماینرها با اثبات پوشش، توکن‌های HNT را به عنوان پاداش دریافت می‌کنند.

در ادامه این مقاله می‌خواهیم نحوه ماینینگ هلیوم را به شما آموزش دهیم. همچنان با ما همراه باشید.

منظور از هات اسپات در شبکه هلیوم چیست؟

هات اسپات‌ها در شبکه‌های وایرلسی به صورت همتا به همتا (Peer-to-Peer) یا P2P با یکدیگر ارتباط دارند. بنابراین، دستگاه‌های دارای قابلیت اینترنت اشیاء می‌توانند با حداکثر کارایی، به اینترنت وایرلسی توسط این هات اسپات‌ها تأمین می‌شود، متصل شوند. در واقع، می توان این هات اسپات‌ها را به نودهای بلاک چین‌های دیگر مثل بیت کوین یا اتریوم تشبیه کرد.

نودها در شبکه هلیوم، پوشش اینترنتی لازم را برای میلیون‌ها دستگاه IoT که از فناوری LongFi هلیوم استفاده می‌کنند فراهم می‌کنند. ماینرهای هلیوم با راه‌اندازی هات اسپات‌ها در منزل یا محل کار خود و اثبات پوشش، توکن HNT پاداش می‌گیرند. دستگاه‌های هات اسپات شبکه هلیوم بسیار کم مصرف هستند و هر کدام از آن‌ها، توانی معادل ۵ وات دارند؛ این در حالی است که برای استخراج هر توکن BTC باید ۸۶ هزار الی ۲۸۶ هزار کیلووات ساعت برق مصرف شود.

در زیر می‌توانید مدل‌های هات اسپات مورد تأیید کامیونیتی هلیوم و کمیته نظارت بر تولید این پروژه را ببینید:

هات اسپات های تأیید شده برای ماینینگ هلیوم

البته، فهرستی که در بالا آورده‌ایم، پیشنهاد خرید هات اسپات نیست و توصیه می‌کنیم که پیش از خرید دستگاه، تحقیقات کافی انجام دهید. برندهای هات اسپات موجود در بازار، تفاوت‌های قیمتی خیلی زیادی ندارند، اما قابلیت‌ها و توانمندی‌های آن‌ها با یکدیگر متفاوت است. مهم‌ترین قابلیت‌هایی که در هنگام خرید دستگاه هات اسپات برای ماینینگ هلیوم باید به آن‌ها توجه داشته باشید، محدوده پوشش دستگاه، قابلیت ارتقاء آنتن دستگاه و قابلیت اتصال به کابل است.

روش استخراج هلیوم

نحوه ماینینگ هلیوم

برای عضویت در شبکه هلیوم و استخراج رمزارز HNT به یک دستگاه هات اسپات فضای سرپوشیده (Indoor Hotspot Device) یا دستگاه هات اسپات فضای روباز  (Outdoor Hotspot Device) نیاز دارید. تا با اتصال به دستگاه‌های دیگری که عضو شبکه هستند، پوشش لازم را تأمین کنید. البته ماینینگ هلیوم با روشن کردن هات اسپات، ثبت آن و اتصال آن به شبکه شروع نمی‌شود؛ برای شروع فرایند استخراج باید صبر کنید تا دستگاه شما با بلاک چین هلیوم، همگام‌سازی (Sync) شود. معمولا، ۲۴ تا ۴۸ ساعت زمان لازم است تا دستگاه هات اسپات شما بتواند خود را با بلاک چین هلیوم، همگام‌سازی کند. پس از پایان همگام‌سازی، می‌توانید استخراج توکن‌های HNT را شروع کنید. میزان پاداشی که دریافت می‌کنید، به داده‌های منتقل شده از طریق هات اسپات  و عوامل دیگری است که در بخش‌های بعدی مقاله به آن‌ها اشاره می‌کنیم، بستگی دارد.

در مجموع سه روش کلی برای ماینینگ هلیوم وجود دارد که عبارتند از:

 • تسهیل انتقال داده
 • گواه اثبات پوشش
 • اجماع گروهی
مطلب پیشنهادی  استیکینگ کازماس: ۶ پلتفرم برای استیک ATOM

منظور از تسهیل انتقال داده، انتقال دیتا از طریق هات اسپات است. از طرفی، شبکه تست‌های تصادفی پوشش می‌گیرد تا بر اساس اثبات پوشش و اطمینان از نصب شدن دستگاه در موقعیت ثبت شده، به کاربران پاداش دهد. به این روش ماینینگ از طریق گواه اثبات پوشش گفته می‌شود. در روش اجماع گروهی نیز ماینرها، تراکنش‌ها را تأیید و بلاک‌های جدید را به بلاک چین هلیوم اضافه می‌کنند.

در ادامه هر یک از این روش‌ها را به صورت خلاصه توضیح داده‌ایم.

ماینینگ هلیوم به روش هات اسپات

بر اساس وبسایت پروژه هلیوم، یک- سوم پاداش‌های ماینینگ به انتقال دیتا تعلق می‌گیرد. در این روش، هر چه داده‌های بیشتری از دستگاه هات اسپات شما منتقل شود، میزان پاداش دریافتیتان هم بیشتر خواهد بود.

استخراج HNT به روش اثبات پوشش

اثبات پوشش

در این روش شبکه هلیوم دو هات اسپات را به صورت تصادفی انتخاب می‌کند. هات اسپات اول وظیفه تست کردن را برعهده دارد و هات اسپات دوم دستگاهی است که مورد سنجش قرار می‌گیرد. اولین هات اسپات که چالش‌گر نامیده می‌شود از هات اسپات تست شونده یا چالش شونده می‌خواهد تا اثبات پوشش خود را در شبکه منتشر کند. هات اسپات‌های دیگری که در محدوده چالش شونده قرار دارند نیز نقش شاهد را ایفا می‌کنند. چالشگر با تکیه بر گواهی شاهدان مطمئن می‌شود که چالش شونده در شبکه پوشش واقعی ایجاد می‌کند. هر هات اسپاتی که در این تست شرکت کند، مقداری توکن HNT به عنوان پاداش دریافت می‌کند.

در صورتی که در شهر پر جمعیتی ساکن باشید، شانس مشارکت شما در این تست‌ها که چالش (Challenge) نامیده می‌شوند، بیشتر خواهد بود. البته در نقاط شلوغ، پاداش چالش بین هات اسپات‌های بیشتری تقسیم می‌شود.

استخراج توکن بومی هلیوم به روش اجماع گروهی

روش دیگر ماینینگ هلیوم، اجماع گروهی است. در این روش، باز هم شبکه هلیوم هات اسپات‌هایی را به صورت تصادفی انتخاب می‌کند، اما این‌بار برای پیوستن به اجماع در دوره‌های زمانی مشخص. گروه اجماع که اعضای آن برای یک بازه زمانی مشخص تعیین می‌شوند، تراکنش‌ها را تأیید و آن‌ها را به صورت بلاک‌های جدید در بلاک چین هلیوم ثبت می‌کند.

آیا استخراج هلیوم با گوشی امکان پذیر است؟

در قسمت‌های قبلی درباره روش اتصال به شبکه ماینینگ هلیوم صحبت کردیم. بسیاری از افراد بخاطر شنیدن نام «هات اسپات» تصور می‌کنند که با نقطه اتصال گوشی هم می‌توانند به استخراج هلیوم بپردازند. این تصور اشتباه است و استخراج هلیوم با گوشی ممکن نیست. برای این کار باید دستگاه استخراج هلیوم که هات اسپات نام دارد، صورت گیرد. این سخت‌افزارها، شبیه به مودم هستند و امکان اتصال شما به مجموعه ماینرهای هلیوم را فراهم می‌کنند. در قسمت‌های بعدی توضیحات بیشتری درباره این دستگاه‌ها ارائه خواهیم داد.

هات اسپات ماینر هلیوم چیست؟

هات اسپات دستگاهی شبیه به مودم است که به پریز برق شهری وصل می‌شود و با استفاده از آنتنی که دارد، شما را به پوشش شبکه اضافه می‌کند. این دستگاه به اینترنت متصل می‌شود و امواج Wi-Fi را تا کیلومترها دورتر ارسال می‌کند تا با سایر دستگاه‌‌ها اینترنت اشیائی که در محدوده وجود دارند، ارتباط برقرار کند. با این کار به عنوان یک نود در شبکه هلیوم شناخته می‌شود. برندهای مختلفی این دستگاه را تولید کرده‌اند، اما عملکرد آن‌ها تفاوت زیادی با یکدیگر ندارد. میزان درآمد شما از ماینینگ هلیوم با توجه به آنتن‌دهی و قدرت اتصال به شبکه بستگی دارد.

نکته مهم دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که پیش از خریدن دستگاه هات اسپات برای استخراج توکن HNT، باید فرکانس مناسب منطقه خود را بدانید. هر منطقه در دنیا، فرکانس منحصر به فردی دارد. دستگاه‌هایی که برای استخراج هلیوم در ایران استفاده می‌شوند باید فرکانس ۹۱۵ مگاهرتز داشته باشند.

راه اندازی هات اسپات استخراج هلیوم

راه اندازی ماینر ماینینگ هلیوم

برای راه‌اندازی هات اسپات به منظور ماینینگ هلیوم، کافی است که مراحل زیر را به ترتیب طی کنید:

۱- وصل کردن آنتن به دستگاه استخراج ارز هلیوم

۲- اتصال کابل دستگاه هات اسپات به پریز برق (فعلا آن را روشن نکنید).

۳- دانلود اپلیکیشن هات اسپات هلیوم برای گوشی هوشمند یا تبلت (این اپلیکیشن دارای نسخه‌های اندروید و iOS است)

۴- باز کردن اپلیکیشن و ساخت حساب کاربری در شبکه هلیوم. در این مرحله، یک گذرواژه ۱۲ کلمه‌ای به شما داده می‌شود که برای بازیابی کیف پول دیجیتالی یا همان ولت به کار می‌رود. این گذرواژه مثل کلید خصوصی است و باید آن را در جایی ایمن، نگهداری شود تا فقط خودتان به آن دسترسی داشته باشید.

۵- ساخت پین کد در اپلیکیشن برای ورود به حساب کاربری هلیوم.

۶- انتخاب گزینه Set up Hotspot در اپلیکیشن و انتخاب مدل هات اسپات.

۷- انتخاب محل نصب هات اسپات (مطابق با دستورالعمل گام به گام گفته شده در اپلیکیشن پیش بروید).

۸- زدن تیک تأیید مطالعه راهنما.

۹- تأیید کردن اینکه می‌دانید شبکه هلیوم هرگز به کلید خصوصی ولت شما دسترسی نخواهد داشت و از روش‌های امن برای تشخیص مشکلات دستگاه هات اسپات شما استفاده می‌کند.

۱۰- صدور مجوز دسترسی به موقعیت مکانی به اپلیکیشن در گوشی یا تبلت.

۱۱- فشار دادن دکمه پاور دستگاه هات اسپات برای روشن کردن آن.

۱۲- تأیید روشن کردن هات اسپات در اپلیکیشن هلیوم.

۱۳- اسکن اپلیکیشن برای پیدا کردن دستگاه هات اسپات و اتصال به آن.

۱۴- متصل کردن هات اسپات به وای-فای.

برای استخراج بهینه توکن‌های HNT در انتخاب آنتن مناسب برای دستگاه، تعیین فاصله بین هات اسپات‌ها و محل قرارگیری هات اسپات دقت داشته باشید.

مطلب پیشنهادی  ریگ ماینینگ چیست؟ + بهترین قطعات ریگ ماینینگ

انتخاب بهترین آنتن برای دستگاه هات اسپات ماینینگ هلیوم

یکی از مهم‌ترین پارامترها برای ماینینگ بهینه هلیوم، انتخاب دستگاه مناسب است. در ادامه بیان می‌کنیم که برای هر منطقه‌ای چه دستگاهی عملکرد مناسبی دارد.

 • در صورتی که در محیط‌های شهری پر جمعیت مثل تهران زندگی می‌کنید، آنتن خارجی فایبرگلاس هلیوم با بهره آنتن ۴ دسی‌بل برای شما مناسب است.
 • اگر در حومه شهر ساکن هستید، یک آنتن خارجی فایبرگلاس با بهره ۵.۸ تا ۶ دسی‌بل می‌تواند برایتان کاربردی باشد.
 • چنانچه در محیط‌های کم جمعیت مثل مناطق روستایی سکونت دارید و ممکن است فاصله زیادی تا گره‌های دیگر داشته باشید، باید آنتن خارجی روکلند (Rokland) با فرکانس ۹۱۵ مگاهرتزی و بهره آنتن ۸ دسی‌بل بخرید.
 • اگر می‌خواهید در مکان‌های دورافتاده یا مناطقی که کیلومترها از گره‌های دیگر فاصله دارند، به کار استخراج توکن HNT بپردازید، باید یک آنتن فایبرگلاس روکند بک کانتری (Backcountry) ۱۰ دسی‌بل داشته باشید.

به یاد داشته باشید در صورتی که آنتن خود را با یک کابل به دستگاه استخراج هلیوم متصل کنید، می‌توانید بهره بیشتری از آن بگیرید. نکته دیگری که باید بدانید این است که کابل‌های آنتن هات اسپات‌ها به محافظ نیاز دارند؛ انواع مختلف این محصول در بازار وجود دارد. هرچه محافظ کابل بهتر باشد، بهره ماینینگ هلیوم نیز بیشتر خواهد بود. محافظ‌های درجه ۲۰۰ برای اکثر کابل‌ها و محافظ‌های درجه ۴۰۰ برای کابل‌های بلندتر از ۶ متر توصیه می‌شوند.

فاصله بین هات اسپات‌ها چه تأثیری بر کارایی ماینینگ HNT دارد؟

یکی از مهم‌ترین پارامترهایی که می‌تواند روی کارایی ماینینگ هلیوم اثرگذار باشد، محل قرارگیری هات اسپات و فاصله آن با دیگر گره‌های موجود در شبکه است. حتما پیش از هزینه کردن برای راه‌اندازی دستگاه استخراج ارز هلیوم، سایت هلیوم ماینر یا نقشه پوشش هلیوم را بررسی کنید تا ببنید که آیا منطقه شما تحت پوشش هلیوم قرار دارد یا خیر. در این نقشه ماینر هلیوم می‌توانید پوشش ماینرهای دیگر را ببینید. در ادامه نقشه ماینر هلیوم در ایران را قرار داده‌ایم. این نقشه نشان می‌دهد شهرهای تهران، اصفهان، شیراز، اهواز، مهاباد و رشت بهترین مناطق برای استخراج ارز هلیوم در ایران هستند، زیرا بیشترین پوشش شبکه ماینرهای هلیوم را دارند.

نقشه هلیوم در ایران

در صورتی که به ماینرهای دیگر نزدیک نباشید، شانس زیادی برای استخراج HNT ندارید. هر چه تراکم ماینرها در منطقه شما بیشتر باشد، شانس بالاتری برای استخراج هلیوم خواهید داشت. البته باید در نظر داشته باشید که اگر فاصله شما با گره‌های دیگر در شبکه، کمتر از ۳۰۰ متر  باشد، رقابت زیادی برای استخراج توکن‌های HNT وجود خواهد داشت و میزان پاداش دریافتی کم‌تر می‌شود. قرار دادن ماینر در یک منطقه متمرکز، کمکی به گسترش شبکه نمی‌کند؛ بنابراین لازم است دستگاه هات اسپات خود را حداقل ۳۰۰ متر دورتر از ماینرهای دیگر نصب کنید.

مقیاس انتقال ماینر هلیوم چیست؟

مقیاس انتقال (Transmit Scale) یا مقیاس پاداش (Reward Scale) عددی است که میزان تراکم ماینرها در یک ناحیه را می‌سنجد و بر این اساس می‌تواند ضریبی برای میزان پاداشی که می‌توانید دریافت کنید به شما ارائه می‌دهد. هرچقدر این عدد کم‌تر باشد، میزان پاداشی که یک ماینر دریافت می‌کند، نسبت به ماینرهایی که در منطقه دارای تراکم بالا قرار دارند، کم‌تر خواهد بود.

مقیاس انتقال

برای بررسی مقیاس انتقال، در نقشه ماینر هلیوم، منطقه خود را پیدا کنید. نقشه را تا اندازه‌ای زوم کنید که هگزاگون یا شش ضلعی محدوده شما مشخص شود. در لیست سمت چپ، اسم ماینر خود را پیدا و آن را انتخاب کنید. در این بخش اطلاعاتی درباره ماینر به شما نشان می‌دهد که Transmit Scale یکی از آن‌هاست.

انتخاب بهترین موقعیت برای نصب ماینر

پارامتر دیگری که می‌تواند روی کارایی ماینر شما اثرگذار باشد، موقعیت محلی آنتن است. اگر آنتن شما از نوع آنتن‌های فضای سربسته باشد، باید آن را در کنار بالاترین پنجره موجود در ساختمان خود نصب کنید.  هرچه ارتفاع آنتن از سطح زمین بیشتر باشد، کارایی دستگاه ماینینگ هلیوم بیشتر خواهد بود زیرا موانع فیزیکی کمتری در مقابل امواج قرار می‌گیرد. در این زمینه چند نکته مهم وجود دارد که باید به آن توجه کنید:

 • سازه‌های عمرانی مانند دیوار و پنجره، سیگنال‌ها را تضعیف می‌کنند. پس بهترین فضا برای قرار دادن ماینر هلیوم در پشت بام است.
 • ارتفاع تنها عامل موثر برای دریافت سیگنال نیست؛ شما باید به پوشش منطقه هم توجه داشته باشید. قرار دادندستگاه استخراج ارز هلیوم روی قله دماوند هیچ درآمدی نخواهد داشت، زیرا در چند صد کیلومتری آن هیچ نود فعالی وجود ندارد.
 • هات اسپات را از فلزات، دستگاه‌های مکانیکی مثل کولرهای آبی دارای قطعات فلزی چرخان و خطوط برق دور نگه دارید. این قطعات میدان‌های مغناطیسی ایجاد می‌کنند که با امواج RF تداخل دارد و عملکرد ماینر را با مشکل مواجه می‌کند. همچنین به یاد داشته باشید که موانع بتنی، از قوی‌ترین موانع برای امواج الکترومغناطیسی هستند.
 • قرار دادن هات اسپات در فضاهای محصور مثل کمد، زیر زمین و پنجره‌های دارای توری فلزی کارایی آن را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

همانطور که گفتیم بهترین موقعیت برای آنتن‌دهی ماینر هلیوم، پشت بام و در جایی دور از دستگاه‌های تولیدکننده میدان‌های مغناطیسی است. با استفاده از کابل‌های اترنت می‌تواند از پریزهای متصل به شبکه مخابرات، برق دستگاه را هم تأمین کنید. اگر می‌خواهید هات اسپات را داخل ساختمان نصب کنید، باید آن را در کنار بالاترین پنجره ساختمان قرار دهید. همچنین توجه داشته باشید که دستگاه شما باید حداقل ۳۰۰ متر با هات اسپات‌های دیگر شبکه هلیوم، فاصله داشته باشد تا ماینینگ هلیوم با حداکثر کارایی انجام شود.

مطلب پیشنهادی  آموزش کاهش صدای ماینر

نحوه نصب هات اسپات استخراج هلیوم در فضای باز

نصب ماینرهای فضای باز کار سختی نیست. برای مثال، هات اسپات نبرا (Nebra) از فناوری انتقال برق بر بستر اترنت (Power Over Ethernet) یا PoE استفاده می‌کند. در این فناوری، از کابل‌های عادی شبکه یا کابل‌های اترنت، به عنوان سیم تأمین‌کننده برق دستگاه استفاده می‌شود. برای استفاده از این نوع هات اسپات، فقط کافی است موقعیت مناسبی، مثلا بالای پشت بام یا در تراس آپارتمان خود انتخاب و دستگاه را نصب کنید.

عملکرد کدام دستگاه‌های ماینینگ هلیوم بهتر است؟

همانطور که پیش از این گفتیم، شبکه هلیوم از دستگاه‌های هات اسپات مختلفی پشتیبانی می‌کند، اما عملکرد همه آن‌ها مثل هم نیست. بعضی از آن‌ها کارایی بهتری برای استخراج توکن‌های HNT دارند. در ادامه بعضی از بهترین مدل‌های دستگاه‌های استخراج هلیوم را به شما معرفی می‌کنیم.

ماینر هلیوم نبرا

ماینینگ هلیوم با نبرا

دستگاه‌های هات اسپات نبرا امتحان خود را در شبکه هلیوم پس داده‌اند و مورد تأیید کامیونیتی این پروژه هستند. دستگاه‌های نبرا در دو نوع فضای باز و فضای سربسته در بازار وجود دارند. البته این دستگاه‌ها تفاوت‌های زیادی با یکدیگر ندارند؛ مهم‌ترین تفاوت آن‌ها این است که دستگاه فضای باز کیفی برای محافظت از دستگاه در مقابل شرایط جوی دارند. تفاوت دیگر دو دستگاه این است که مدل سربسته آنتنی از جنس پلاستیک دارد، اما جنس آنتن مدل فضای باز فایبرگلاس است. وجه مشترک دو دستگاه این است که هردوی آن‌ها قدرت ۳ دسی‌بل دارند.

قیمت مدل‌های مختلف هات اسپات‌های فضای سربسته نبرا بین ۳۰۰ تا ۴۱۵ دلار و قیمت مدل‌های مختلف هات اسپات‌های فضای باز این برند بین ۴۲۰ تا ۵۸۰ دلار است.

هات اسپات باب کت

باب کت برای ماینینگ

هات اسپات باب کت (Bobcat) با بهره آنتن‌دهی ۴ دسی‌بل  یکی از قوی‌ترین ماینرهای هلیوم است. هر چه آنتن‌دهی هات اسپات شما بیشتر باشد، سطح گسترده‌تری را پوشش می‌دهد و کارایی آن در ماینینگ هلیوم بیشتر خواهد بود. هات اسپات باب کت در فرایند چالش، می‌تواند با گره‌های شاهد در محدوده‌ای به شعاع ۱۶ کیلومتر، ارتباط بگیرد. قیمت این هات اسپات، ۴۲۹ دلار است.

هات اسپات رک‌وایرلس

رک وایرلس برای ماینینگ

هات اسپات رک‌وایرلس (Rakwireless) بهره آنتن‌دهی ۲.۸ دسی‌بلی دارد و قیمت آن در مقایسه با برندهای فوق، پایین‌تر است. گذشته از این، شما می‌توانید آنتنی ۸ دسی‌بلی روی این دستگاه نصب کنید تا منطقه گسترده‌تری را تحت پوشش داشته باشید. قیمت این دستگاه ۳۴۵ دلار است.

آیا امکان ساخت ماینر هلیوم وجود دارد؟

دستگاه‌های هات اسپات ساختار پیچیده‌ای دارند و اکثر آن‌ها وارداتی هستند. اگر در زمینه الکترونیک تخصص داشته باشد، می‌توانید با خرید جداگانه قطعات برای ساخت ماینر هلیوم اقدام کنید. البته باید توجه داشته باشید که احتمال دارد بعضی از قطعات مورد نیاز پیدا نشوند یا کیفیت مناسبی نداشته باشند. به طور کلی ساخت ماینر هلیوم از نظر اقتصادی و زمانی به صرفه نیست و حتی مهندسین سخت افزار هم ترجیح می‌دهند از دستگاه‌های آماده استفاده کنند. ساختار هات اسپات‌ها با دستگاه‌هایی مثل ریگ ماینر که قابل ساخت هستند، کاملا متفاوت است.

سوالات پر تکرار در رابطه با ماینینگ هلیوم

۱- آیا استخراج هلیوم در ایران قانونی است؟

نمی‌توان پاسخ روشنی به این سوال داد. در واقع، قوانین مربوط به استخراج رمزارزها در کشور ما هنوز بسیار کلی هستند و تفکیک خاصی در مورد رمزارزهای مختلف در این باره وجود ندارد. با این حال، تجهیزات ماینینگ هلیوم که کاربردهای متنوعی در صنعت IT دارند، به صورت قانونی در کشور ما خرید و فروش می‌شوند. رهگیری ماینرهای هلیوم برای نهادهای قانونی کاری تقریبا غیر ممکن است.

۲- برای استخراج هلیوم، فاصله حداکثری فاصله من با فاصله هات اسپات‌های دیگر باید چقدر باشد؟

این موضوع، به نوع هات اسپات شما و قدرت آنتن‌دهی آن بستگی دارد. معمولا، ماینینگ هلیوم با قوی‌ترین آنتن‌های موجود در بازار، حداکثر تا فاصله ۵۰ کیلومتری با گره بعدی، امکان‌پذیر است. البته، با توجه به گسترش روز افزون شبکه، به شما توصیه می‌کنیم که حتی اگر با گره‌های دیگر فاصله زیادی دارید، همین الات هات اسپات‌هایی با قدرت پایین‌تر و قیمت مناسب‌تر بخرید. زیرا احتمال اینکه در آینده ماینرهای دیگری هم درنزدیکی شما مشغول استخراج شوند، زیاد است.

۳- آیا هات اسپات های ماینینگ هلیوم در ایران به فروش می رسند؟

بله. هات اسپات‌های مختلفی که تحت پشتیبانی شبکه هلیوم قرار دارند،  در بازار کشور ایران عرضه شده‌اند. اما به شما توصیه می‌کنیم که در صورت امکان، هات اسپات‌هایی را خریداری کنید که به صورت تخصصی برای ماینینگ هلیوم ساخته شده‌اند.

۴- آیا استخراج هلیوم با گوشی امکان پذیر است؟

خیر. هات اسپات گوشی برای استخراج هلیوم مناسب نیست و ماینرها باید دستگاه مخصوص برای این کار را خریداری کنند.

جمع بندی

شبکه هلیوم پروژه‌ای است که با هدف گسترش فناوری اینترنت اشیاء راه‌اندازی شده و می‌توان آن را یکی از پروژه‌های پیشگام اینترنت غیر متمرکز دانست. گره‌ها در این شبکه، هات اسپات‌هایی هستند که اینترنت وایرلسی را از طریق آنتن‌هایی به گره‌های دیگر ارسال می‌کنند و در ازای مشارکت در شبکه و اثبات پوشش، توکن‌های HNT را به عنوان پاداش دریافت میکنند.

برای ماینینگ هلیوم به دستگاه‌های هات اسپات تحت پشتیبانی این شبکه، آنتن فضای باز یا فضای بسته و مکانی مناسب و مرتفع برای نصب آنتن نیاز دارید. این سیستم ماینر، انرژی زیادی مصرف نمی‌کند. برای اینکه بتوانید توکن‌های HNT را استخراج کنید، باید با توجه به قدرت آنتن خود، در فاصله مناسبی از گره‌های دیگر در شبکه قرار داشته باشید.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.