داموندمگ

مدت زمان تراکنش های بیت کوین چقدر است؟

DAMOND
مدت زمان تراکنش های بیت کوین چقدر است

بیت کوین ارز دیجیتالی گران قیمت و محبوب است، بنابراین روزانه حجم زیادی تراکنش در بلاک چین آن ثبت می‌شود. ثبت تراکنش توسط کاربر اولین مرحله فرایند انتقال بیت کوین است. هیچ تضمینی وجود ندارد که دقیقاً تراکنش چه زمان در بلاک ثبت نهایی می‌شود و جزئی از شبکه خواهد شد. به همین دلیل امروز تصمیم گرفتیم با تمرکز بر دو عامل بار شبکه و میزان کارمزدها، مدت زمان تراکنش های بیت کوین را بررسی کنیم. مسلماً آمار و اعداد و ارقامی در تشخیص زمان احتمالی هر تراکنش به ما کمک می‌‌کنند، اما مسئله اصلی این است که در واقعیت مدت زمان تایید هر تراکنش چقدر طول می‌کشد و اینکه آیا می‌توانیم تغییری در این مدت ایجاد کنیم و تراکنش‌ها را سریع‌تر انجام بدهیم یا خیر. پاسخ به این سوالات چیزی است که در این مقاله از داموندمگ به آن خواهیم پرداخت.

تراکنش بیت کوین چقدر طول می کشد؟

تراکنش بیت کوین چقدر طول می کشد

به طور خلاصه، هر تراکنش بیت کوین ممکن است برای تأیید نهایی از یک دقیقه تا چند روز زمان نیاز داشته باشد. ممکن است تصور کنید این زمان اغراق شده است و تایید هیچ تراکنشی به چند روز زمان نیاز ندارد. بنابراین برای درک بهتر موضوع، ابتدا به دو عامل مؤثر در تعیین سرعت تراکنش های بیت کوین خواهیم پرداخت.

بار شبکه بیت کوین

بار شبکه بیت کوین

بار روی شبکه به تعداد تراکنش‌هایی اشاره دارد که بلاک چین بیت کوین در یک روز پردازش می‌کند. هرچه تعداد تراکنش‌ها بیشتر باشد، شبکه شلوغ‌تر می‌شود و زمان پردازش هر یک از آن‌ها افزایش پیدا می‌کند. این به این دلیل است که تنها تعداد محدودی ماینر (قدرت هش) وجود دارد و تعداد محدودی از تراکنش‌ها را می‌توان در بلوک 1 مگابایتی بیت کوین پردازش کرد.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  Move-to-Earn چیست؟ با راه رفتن پول در بیاورید!

کارمزد مختص هر تراکنش

همانطور که می‌دانید، کاربران در شبکه بیت کوین می‌توانند مقدار کارمزدی که برای هر تراکنش می‌پردازند را تعیین کنند. این مقدار کارمزد تعیین می‌‌کند که کدام تراکنش در بلوک ۱ مگابایتی اولویت داشته باشد. زیرا ماینرها ترجیح می‌دهند تراکنش‌هایی که کارمزدهای بالاتری که به آن‌ها اختصاص داده شده را در اولویت اول تایید کنند تا پاداش بیشتری بگیرند. این تأخیر از نظر تئوری می‌تواند نامحدود باشد زیرا اگر کارمزد تراکنش شما کمتر از حد قابل قبول برای ماینرها باشد، این احتمال وجود دارد که تراکنش شما آخرین انتخاب باشد و بیشتر تأخیرها فقط به همین دلیل اتفاق می‌افتند.

جالب است بدانید در سال 2017  که کارمزد تراکنش‌های بیت کوین به 40 تا 50 دلار رسیده بود، تراکنش‌هایی با کارمزد 1 تا 10 دلار عملاً به بن بست رسیدند.

زمان واقعی تأیید تراکنش بیت کوین چقدر طول می‌کشد

جدا از دو محدودیت ذکر شده در بالا، یک زمان محاسباتی ثابت 10 دقیقه وجود دارد، که ماینرها برای استخراج یک بلوک معتبر بیت کوین صرف می‌کنند. اما این برای زمانی است که تراکنش شما اولویت‌بندی شده و در بلوک گنجانده شده است. تا پیش از این مرحله، تراکنش‌های شما در ممپول (mempool) بیت کوین تأیید نشده باقی می‌مانند. در در وب سایت بلاک چین اینفو، می‌توانید وضعیت لحظه‌ای ممپول را ببینید.

با فرض اینکه تراکنش شما در بلوک گنجانده و استخراج شده باشد، اولین تأیید را در 10 دقیقه و پنج تأیید دیگر را در 50 دقیقه آینده دریافت خواهید کرد. توصیه می‌شود یک تراکنش بیت کوین را زمانی موفق در نظر بگیرید که حداقل 6 تأییدیه در مورد آن دریافت کرده باشید. بنابراین با فرض اینکه تراکنش شما در بلاک بعدی گنجانده خواهد شد، حداقل 60 دقیقه زمان برای انتقال بیت کوین به کیف پول نیاز است. در گذشته، مردم 7 الی 8 روز منتظر بودند تا تراکنش کامل شود. این اعداد نباید شما را نگران کنند، بلکه تنها اطلاعاتی هستند که به آگاهی شما کمک می‌کنند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  بهترین کیف پول بیت کوین برای ایرانیان : 15 کیف پول برتر

فراموش نکنید مواردی وجود داشته است که بسته به کارمزد و بار شبکه، تأیید تراکنش در کمتر از 60 دقیقه اتفاق افتاده است.

توصیه هایی برای کاهش مدت زمان تراکنش های بیت کوین

توصیه های کاهش مدت زمان تراکنش های بیت کوین

باتوجه به دو عامل مؤثری که پیش‌تر معرفی کردیم، می‌توانیم بگوییم که مدت زمان تراکنش های بیت کوین، تا حد زیادی به صاحب تراکنش بستگی دارد. برای مثال اگر بخواهید در یک انتقال بیت کوین به صرافی، معادل 50هزار دلار بیت کوین انتقال دهید، باید کارمزد معقولی هم برای آن در نظر بگیرید، در غیراین صورت هیچ ماینری حاضر به تأیید آن نخواهد شد. چراکه تناسبی بین مبلغ تراکنش و کارمزد نمی‌بیند. به یاد داشته باشید که ماینرها، به تأیید تراکنش به چشم منبع درآمد نگاه می‌کنند و حیاتی بودن یا نبودن آن برایشان اهمیتی ندارد. بنابراین اگر در حال انجام معامله مهمی هستید که نیاز به تأیید در کمترین زمان دارد، بهتر است با پرداخت کارمزد مناسب ماینرها را راضی کنید تا تراکنشتان را در اولویت تایید بگذارند.

در مورد بار شبکه نیز باید بدانید در طول هفته کاری و ساعات کاری، که سرمایه‌گذاران در حال فعالیت هستند، امکان رسیدگی به تراکنش‌ها در زمان مورد انتظار کم می‌شود. بنابراین بهتر است ساعات و روزهایی را انتخاب کنید، که حجم کمتری از شبکه درگیر است.

پیگیری تراکنش های بیت کوین چگونه انجام می‌شود؟

پیگیری تراکنش های بیت کوین چگونه انجام می‌شود

چنانچه توصیه‌های بالا کارساز نبود و تراکنش های بیت کوین شما تأیید نشده باقی ماند، کافی است آنرا از طریق وب سایت‌های مخصوص ردیابی تراکنش پیگیری کنید. یکی از این وب سایت‌ها، Blockchain.com است. برای استفاده از این وب سایت، کافی است هش تراکنش خود را داشته باشید. با جستجوی مقدار هش در سایت، متوجه می‌شوید که تراکنش در چه وضعیتی است و اینکه آیا مبلغ به مقصد رسیده است یا خیر.

علاوه بر این اطلاعات، آمار شبکه نیز در این وب سایت قابل مشاهده است. برای مثال اینکه چند ماینر فعال هستند، چند بیت کوین تا به حال استخراج شده و کارمزدها اغلب در چه محدوده‌ قیمتی هستند. چنین وب سایت‌هایی همه چیز را شفاف ارائه می‌کنند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  چین لینک چیست؟ ارز دیجیتال Chainlink با کوین LINK

سخن پایانی

همانطور که منتظر ایستادن در صف‌های طولانی برای ما دشوار است، انتظار برای تأیید تراکنش های بیت کوین در دنیای کریپتو نیز آزار دهنده است. انتخاب کارمزد مناسب می‌تواند راه خوبی برای فرار از روزها انتظار باشد. همچنین انتخاب ساعت خلوتی شبکه برای انجام تراکنش هم در مدت زمان مورد نیاز برای تایید آن مؤثر است. چنانچه ماینرها ببینند تعداد تراکنش‌ها کم است، ممکن است به فاکتور کارمزد کمتر توجه کنند و تراکنش‌های کم سودتر را نیز سر و سامان دهند.

تجربه شما چیست؟ بیشترین مدت زمان تراکنش های بیت کوین که تجربه کرده‌اید چقدر بوده است؟ به نظر شما توصیه‌های ما در این مقاله کاربردی هستند، یا تنها جنبه تئوری دارند؟

سؤالات متداول

منظور از تراکنش بیت کوین چیست؟

وقتی از تراکنش صحبت می‌کنیم، منظورمان هرگونه انتقال بیت کوین از یک صرافی یا کیف پول به کیف پول یا صرافی دیگر است. در این میان کسی که در حال ارسال مبلغ است، صاحب تراکنش است. اینانتقال می‌تواند در ازای خرید یک کالای دنیای واقعی، کالای دیجیتال، زمین در متاورس، مبادله با ارز دیگر در صرافی و فروش بیت کوین در ازای ارز فیات باشد.

چرا مدت زمان تراکنش های بیت کوین زیاد است؟

بیت کوین شبکه شلوغی است و این شلوغی از محبوبیت و پتانسیل‌های آنبرای سرمایه‌گذاری نشأت می‌گیرد. بنابراین شلوغی شبکه و وجود تعداد محدود ماینر باعث شده است، سرعت تراکنش های بیت کوین کم شود.

چگونه سرعت تأیید تراکنش های بیت کوین را بالا ببریم؟

تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین براساس میزان کارمزدشان اولویت‌بندی می‌شوند، اگر می‌خواهید در اولویت بالاتری قرار بگیرید، می‌توانید کارمزد بیشتری بپردازید. البته این مسئله به مبلغ خود تراکنش نیز بستگی دارد. یعنی نباید برای تراکنش‌های کوچک هزینه زیادی کنید.

در کنار کارمزد، زمان مناسب هم مهم است. باتوجه به شلوغی شبکه، شاید بهتر باشد ساعات بعد از نیمه شب، یا روزهای تعطیل را برای ثبت تراکنش انتخاب کنید.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.